Грецький горіх формування та обрізання

Авторadmin

Грецький горіх формування та обрізання

Культура Грецький горiх (особливості вирощування та зберігання)

Волоський горіх – це джерело вітамінів. Ядра волоського горіха містять вітаміни А, С, Е, В1, В2, залізо, калій, кальцій, мідь, цинк, йод, кобальт та інші мікроелементи. Також горіхи містять білки, жири, жирне масло, дубильні речовини.

Волоський горіх ще називають “їжею для мозку”, його ядра дуже добре впливають на розумову діяльність людини, також горіхи зміцнюють імунітет.

Щоб мати вдома таке дивовижно-корисне дерево, потрібно правильно його посадити.

Коренева система горіха не любить розпушування, тому мінеральні комплекси добрив потрібно вносити дуже обережно. Азотні добрива вносять тільки навесні й на початку літа, оскільки вони в період плодоношення сприяють зараженню горіха грибковими захворюваннями. Фосфати й калійні добрива сприймаються культурою добре, їх внесення в ґрунт пристовбурного кола краще здійснювати восени. Усього плодоносний волоський горіх за вегетаційний період потребує 10 кг суперфосфату, 3 кг калійної солі, 10 кг сульфату амонію і 6 кг аміачної селітри. У ролі добрив можна використовувати такі сидерати, як люпин, горох, овес або чину, які висівають у міжряддях горішника в кінці літа, а восени заорюють у ґрунт.

У перші роки після сівби догляд за горіховим садом в розпушуванні ґрунту та виполюваннї бур’янів Міжряддя у саду треба використовувати під сільськогосподарські культури: бобові, городні, баштанні та інші. Крім того, разом з горіхом можна вирощувати також деякі види плодових та ягідних культур: з плодових – ліщину різнолисту, невисокорослі фундуки, кизил, айву, персики, з ягідних – різні види смородини, аґрус, малину.

У степових районах для захисту сіянців горіха від зимових вітрів та для снігозатримання в міжряддя корисно висівати кукурудзу й соняшник у вигляді куліс, залишаючи стебла на зиму. Культивувати міжряддя необхідно не глибше 4 – 5 см.

Формувати штамб у сіянців грецького горіха починають з однорічного віку. Бокові пагони видаляють у перший рік життя саджанців у серпні або рано навесні до розпускання листя на другий рік. У дворічному віці сіянці грецького горіха досягають 40—60 см, а окремі екземпляри —80 і навіть 100 см. Догляд за стовбурцями сіянців горіха у цьому віці полягає у видаленні бокових бруньок і зрізуванні бокових пагонів протягом усього вегетаційного періоду.

Пагони зрізують гострим ножем біля основи, щоб зріз був на рівні кори стовбура.

У трирічному віці продовжують формувати штамб стовбура. Кращою висотою штамба стовбура і початком крони у дорослих дерев горіха є 1,5—2 м залежно від сили росту дерева.

У чотирирічному віці в усіх сіянців грецького горіха штамб закінчують формувати й закладають крони. Однак роботи по очищенню штамба стовбура від бруньок і пагонів, що з’являються, продовжують і в наступні 3—4 роки. Крону грецького горіха закладають на висоті штамба і формують за лідерною системою, завжди з одним або двома-трьома центральними стовбурами.

Скелет крони складають 3—41 або більше основних гілок. Від правильного їх розміщення залежить форма крони. Треба слідкувати за тим, щоб основні гілки крони були з усіх боків провідника стовбура. Гілки, що ростуть дуже близько одні від одних, треба розчищати, видаляючи слабші й залишаючи добре розвинені.

За кроною щорічно доглядають, видаляючи уражені хворобою та пошкоджені гілки, засохлі пагони, а також пагони з внутрішньої частини крони, якщо їх з’являється дуже багато.

Культури грецького горіха з насіння можна вирощувати двома способами — сівбою насіння на постійні місця і садінням готовими саджанцями.

Краще всього закладати горіхові насадження в районах з чорноземними грунтами по чорному пару або після зяблевої оранки.

У районах з каштановими грунтами необхідна осіння глибока (до 70 см) оранка плантажним плугом. Навесні наступного року після культивації й боронування грунту ділянку маркірують під сад у двох взаємно перпендикулярних напрямках, вказуючи посівні місця. Відстань між ними в рядах і міжряддях повинна становити 10—12 м. Після маркірування готують ями для сівби розміром 40— 50X 40—50 см. їх на всю глибину заповнюють верхнім найбільш родючим шаром грунту, який беруть з близьких від ями місць, зверху роблять заглиблення не більше 7— 8-см для висіву насіння.

Найдоцільніше висівати по три насінини в одну лунку, що забезпечує високий процент схожості насіння і найкращу збереженість культур.

Горіхи в лунці розміщують на відстані 10—15 см один від одного, У лунці залишають один найкращий сіянець, а інші видаляють або використовують для поповненні культур.

Після висіву горіхів землю зверху злегка притискають для щільного прилягання до насіння лунки поливають з розрахунку 3 — 4 л на посівне місце, після чого мульчуют тирсою або іншим матеріалом.

У перші роки після сівби догляд за горіховим садом в розпушуванні грунту та виполюваннї бур’янів Міжряддя у саду треба використовувати під сільськогосподарські культури: бобові, городні, баштанні та інші. Крім того, разом з горіхом можна вирощувати також деякі види плодових та ягідних культур: з плодових – ліщину різнолисту, невисокорослі фундуки, кизил, айву, персики, з ягідних – різні види смородини, аґрус, малину. У степових районах для захису сіянців горіха від зимових вітрів та для снігозатримання в міжряддя корисно висівати кукурудзу й соняшник у вигляді куліс, залишаючи стебла на зиму. Культивувати міжряддя необхідно не глибше 4 – 5 см.

Формувати штамб у сіянців грецького горіха починають з однорічного віку. Бокові пагони видаляють у перший рік життя саджанців у серпні або рано навесні до розпускання листя на другий рік. У дворічному віці сіянці грецького горіха досягають 40—60 см, а окремі екземпляри —80 і навіть 100 см. Догляд за стовбурцями сіянців горіха у цьому віці полягає у видаленні бокових бруньок і зрізуванні бокових пагонів протягом усього вегетаційного періоду.

Пагони зрізують гострим ножем біля основи, щоб зріз був на рівні кори стовбура.

У трирічному віці продовжують формувати штамб стовбура. Кращою висотою штамба стовбура і початком крони у дорослих дерев горіха є 1,5—2 м залежно від сили росту дерева.

У чотирирічному віці в усіх сіянців грецького горіха штамб закінчують формувати і закладають крони. Однак роботи по очищенню штамба стовбура від бруньок і пагонів, що з’являються, продовжують і в наступні 3—4 роки. Крону грецького горіха закладають на висоті штамба і формують за лідерною системою, завжди з одним або двома-трьома центральними стовбурами.

Скелет крони складають 3—41 або більше основних гілок. Від правильного їх розміщення залежить форма крони. Треба слідкувати за тим, щоб основні гілки крони були з усіх боків провідника стовбура. Гілки,-що ростуть дуже близько одні від одних, треба розчищати, видаляючи слабші і залишаючи добре розвинені.

За кроною щорічно доглядають, видаляючи уражені хворобою та пошкоджені гілки, засохлі пагони, а також пагони з внутрішньої частини крони, якщо їх з’являється дуже багато.

Вирощування сіянців грецького горіха

Під розсадники вибирають ділянки, захищені від вітрів, з глибоким родючим шаром ґрунту. Крутих схилів зі змитими ґрунтами, а також низьких холодних ділянок треба уникати. Ґрунт на розсаднику орють восени на глибину 30—40 см. У південних районах України сіють горіх на початку, а в північних районах — в середині квітня. Для сівби відбирають здорове, високоякісне насіння, зібране з апробованих маточних дерев. Горіхи: сіють у ретельно підготовлений ґрунт грядками або рядами на відстані 50—60 см між рядами і 10—15 см у ряду. На гектар необхідно висівати 3000 кг насіння.

Вирощуючи сіянці для підщеп, на гектар бажано висівати 500—600.кг (відстань у рядах — 30—40 см, міжряддях — 60—100 см).

Насіння загортають на глибину 7—9 см. Проте, застосовуючи мульчу з соломи або інших матеріалів, горіхи можна сіяти на глибину до 6—7 см. Під час сівби горіхи кладуть на шов (ребро) кінчиком верхівки вбік. У розсаднику регулярно виполюють бур’яни та розпушують грунт. У посушливу погоду посіви поливають.

Сіянці горіха в розсаднику перебувають протягом одного або двох років. Після досягнення нормального росту й розвитку їх висаджують на постійне місце або в шкільне відділення розсадника для щеплення та правильного формування стовбура й крони. Пересаджують лише здорові, зимостійкі сіянці.

Викопувати горіхові сіянці бажано навесні, а не восени. Під час викопування сіянців не можна допускати механічних пошкоджень стовбура, кореневу систему треба підрізати як можна нижче, залишаючи не менше 35 см її довжини. Під час осіннього викопування для весняного садіння сіянці горіха прикопують у канавки і захищають від підмерзання.

У шкільне відділення розсадника сіянці горіха висаджують рядами на відстані 1 м і в рядах через 40—50 см. У шкільному відділенні горіхові саджанці перебувають 2—З роки. Догляд за саджанцями полягає у формуванні крони, яку формують так само, як і в сіянців у садах, що закладаються безпосереднім висівом насіння на постійне місце.

Під час викопування щеплені і сформовані горіхові саджанці знову відбирають на морозостійкість. На постійне місце висаджують найбільш витривалі рослини.

Садіння саджанців грецького горіха на постійне місце в сад

Про вибір ділянки під горіховий сад вже говорилося. Дотримуватись описаних вимог треба і при створенні горіхового саду чи іншого виду горіхових насаджень пересаджуванням сіянців грецького горіха.

Ґрунт ділянки під горіховий сад готують так само, як і для плодового саду: восени провадять зяблеву оранку на глибину 20—30 см або плантажну на глибину 60—70 см, навесні ґрунт культивують і боронують. Завчасно намічають й позначають на місцевості посадочні місця та викопують ями, як і для плодових дерев. Найдоцільніше їх копати восени.

Саджанці висаджують у сад навесні до розпукування бруньок. Відстань між посадочними ямами — 10 м. Саджанці грецького горіха підготовляють до садіння і висаджують так само, як і плодові дерева.

Відразу після садіння саджанці грецького горіха поливають з розрахунку 2—3 відра води на кожну висаджену рослину. Це сприятиме кращому приляганню частинок ґрунту до коріння і забезпечить високу приживлюваність рослин. У посушливу погоду молоді рослини горіха бажано поливати. Догляд за ґрунтом і саджанцями у горіховому саду такий самий, як і при створенні горіхового саду висівом насіння.

Як виростити волоський горіх у саду і як правильно доглядати за волоським горіхом? Робота в саду починається напровесні. У третій декаді березня, якщо температура повітря не опускається нижче -4-5 ºC, можна провести санітарне й формуюче обрізування волоського горіха. Якщо погодні умови не дають змоги провести обрізування в ці терміни, перенесіть його на пізніше, але потрібно встигнути обрізати горіх до початку сокоруху. Волоський горіх навесні потребує вологи. У квітні, якщо взимку снігу було мало, а весна без дощів, здійсніть вологозарядковий полив волоського горіха. Очистіть штамб і скелетні гілки від відмерлої кори, промийте їх тривідсотковим розчином мідного купоросу й освіжіть вапном побілку штамба горіха, що зійшла за зиму. У ці ж терміни проводять профілактичну обробку дерев від хвороб і шкідників та висаджують у сад саджанці.

Догляд за волоським горіхом улітку

Гарячим, а особливо сухим літом волоський горіх потребує поливу. З травня по липень включно ґрунт пристовбурного кола горіха зволожують двічі на місяць без подальшого розпушування ґрунту, оскільки горіх цього не любить. А ось із бур’янами боротися треба. Волоський горіх улітку може потерпіти від грибкових хвороб і шкідливих комах, тому дуже важливо щодня оглядати дерево, щоб не пропустити початок захворювання або появу шкідників, а при виникненні небезпеки слід обробити волоський горіх відповідним препаратом – інсектицидом або фунгіцидом. У кінці липня прищипніть верхівки тих пагонів, зростання яких ви хочете прискорити – пагони мають встигнути визріти до початку холодів, інакше взимку на них чекає загибель від обмороження. Проведіть позакореневе підживлення горіха фосфатними й калійними добривами з додаванням мікроелементів. Деякі сорти волоського горіха дозрівають уже до кінця серпня, тому будьте готові збирати врожай.

Догляд за волоським горіхом восени

Осінь – пора збору врожаю волоських горіхів. Залежно від сорту, горіхи дозрівають із кінця серпня по кінець жовтня. Коли збір врожаю закінчено, необхідно навести в саду лад: провести після падолисту санітарне обрізування волоського горіха, згребти опале листя й обрізки пагонів, обробити дерева від шкідників і хвороботворних мікроорганізмів, що влаштувалися на зиму в корі горіха і в ґрунті під деревом, побілити штамб і основу скелетних гілок вапном. Саджанці та молоді деревця необхідно підготувати до зими.

Обробка волоського горіха

Аби волоський горіх не зазнав нападу шкідників або зараження хворобами, необхідно двічі на рік проводити його профілактичну обробку. Коли і як обробляти волоський горіх? Весняну обробку проводять напровесні, по ще сплячих бруньках – волоський горіх і ґрунт пристовбурного кола обприскують одновідсотковим розчином бордоської рідини або мідного купоросу. Осінню обробку волоського горіха цими ж препаратами проводять після падолисту, коли дерева перейдуть у період спокою. Багато садівників замість бордоської рідини або мідного купоросу використовують для обробки семивідсотковий розчин сечовини, який водночас є фунгіцидом, інсектицидом і азотним добривом.

Полив волоського горіха

Вирощування волоського горіха вимагає його регулярного поливу. Волоський горіх дуже вологолюбний, але якщо навесні й улітку час від часу йдуть дощі, проблем із поливом горіха у вас не буде. Але в спекотну і посушливу пору необхідно з травня по кінець липня поливати горіх двічі на місяць, витрачаючи на кожен м² пристовбурного кола 3-4 відра води. З початку серпня поливання слід припинити, але якщо осінь буде без дощів, проведіть підзимній вологозарядковий полив волоського горіха, щоб йому легше було пережити зиму.

Обрізування волоського горіха

Коли обрізати волоський горіх Навесні, в березні або квітні, коли повітря в саду вже прогрілося до плюсової температури, але сокорух ще не почався, здійснюють санітарне й формуюче обрізування волоського горіха. Деякі садівники воліють проводити обрізування горіха в другій половині літа, оскільки напровесні ще не такі помітні обморожені та слабкі гілки. Волоський горіх восени обрізають із санітарною метою, щоб рослина не годувала взимку хворі, поламані і такі, що всихають, гілки та пагони. Як обрізати волоський горіх Якщо крону горіха не формувати, у неї з часом можуть проявитися великі дефекти – розламуються розвилки з гострими кутами, занадто довгі гілки, у яких мало бічних відгалужень, відмирають унаслідок згущеної крони плодоносні пагони й чимало інших неприємностей. Формування крони правильної форми підвищує якість і кількість плодів та регулює зростання дерева, що полегшує догляд за ним. Для проведення обрізування – санітарного або формуючого – використовують стерильний і гострий ніж або секатор, що робить зрізи рівними й без задирок. Перший етап формуючого обрізування горіха проводять, коли дерево досягне висоти 1,5 м. Штамб дерева має становити 80-90 см, а крона – 50-60 см. Формуючи крону, залишають не більше 10 скелетних гілок, пагони вкорочують на 20 см, а штамб регулярно очищають від парості. Аби сформувати кістяк крони, вам знадобиться років зо три-чотири, але щойно вона буде сформована, вам залишиться тільки видаляти жируючі, конкуруючі, загущуючі крону пагони.

Як обрізати волоський горіх

Якщо крону горіха не формувати, у неї з часом можуть проявитися великі дефекти – розламуються розвилки з гострими кутами, занадто довгі гілки, у яких мало бічних відгалужень, відмирають унаслідок згущеної крони плодоносні пагони й чимало інших неприємностей. Формування крони правильної форми підвищує якість і кількість плодів та регулює зростання дерева, що полегшує догляд за ним. Для проведення обрізування – санітарного або формуючого – використовують стерильний і гострий ніж або секатор, що робить зрізи рівними й без задирок. Перший етап формуючого обрізування горіха проводять, коли дерево досягне висоти 1,5 м. Штамб дерева має становити 80-90 см, а крона – 50-60 см. Формуючи крону, залишають не більше 10 скелетних гілок, пагони вкорочують на 20 см, а штамб регулярно очищають від парості. Аби сформувати кістяк крони, вам знадобиться років зо три-чотири, але щойно вона буде сформована, вам залишиться тільки видаляти жируючі, конкуруючі, загущуючі крону пагони.

Обрізування волоського горіха навесні

Навесні, як тільки погода дасть змогу, проведіть санітарне обрізування горіха, видаливши всі обморожені, хворі, сухі й неправильно зростаючі гілки та пагони. Великі зрізи обробіть садовим варом. Одночасно з санітарним проводять формуюче обрізування волоського горіха. Якщо за деревом упродовж тривалого часу не здійснювалося відповідного догляду, з часом плодоношення зміщується на периферію – плоди утворюються тільки в верхніх частинах крони. Щоб це виправити, необхідно провести змолоджуюче обрізування волоського горіха. Напровесні спилюють розташовані занадто високо скелетні гілки, після чого крону дерева сильно проріджують, щоб забезпечити проникність повітря і світла. Зрізують гілки в місцях бокового відгалуження, щоб направити їхній розвиток не вгору, а в сторони. Приплив деревних соків із часом викличе пробудження бруньок, які дадуть нові пагони, з яких формуватиметься майбутня крона.

Обрізування волоського горіха восени

Під час збору врожаю іноді ламається гілка волоського горіха або ненавмисно обриваються пагони, деякі пагони можуть бути вражені захворюванням або шкідниками, тому після падолисту бажано провести санітарне обрізування хворих, поламаних, неправильно зростаючих і пагонів, що всихають, щоб узимку дерево не витрачало на них живлення. Товсті зрізи після обрізування обробляють садовим варом.

Грецький горiх – сорти

При наведенні на скорочення, воно розшифровується

Назва сортуОрганізаціїРікНапрямГрупа стигл.Реком. зонаПродуктив.Урож.Холодостійк.Стійк. посухиСтійк. хвороб
Єфрем 1З , ВППС : 2472 ? 2472 – Юкал Іван Іванович (UA)2019унрсЛ , П3.5 тон/га98
ІНТРЗ , ВППС : 2006 ? 2006 – Пономаренко Олександр Костянтинович (UA)2015ссС8.5 тон/га888
АльмінськийЗ , ВППС , ВП : 1585 ? 1585 – Нікітський ботанічний сад – Національний науковий центр2014унсрС77.1 ц/га7
АльонаЗ , ВППС : 2461 ? 2461 – Коновалюк Олег Валентинович (UA)2019унсксЛ4.5 тон/га98
АркадЗ , ВППС , ВП : 1585 ? 1585 – Нікітський ботанічний сад – Національний науковий центр2014унсрС83.3 ц/га9
Біт харківськийЗ , ВППС , ВП : 2840 ? 2840 – Колеснік Олег Володимирович (UA)2023ссЛ3.5 тон/га88
Боришківецький 1З , ВППС , ВП : 2450 ? 2450 – Зелениця Анатолій Володимирович (UA)2018ссС , Л , П5.0 тон/га88
БоспорЗ , ВППС , ВП : 1585 ? 1585 – Нікітський ботанічний сад – Національний науковий центр2014унсрС104.2 ц/га5
Буковинська бомбаЗ : 433 ? 433 – Придністровська дослідна станція садівництва Буковинського інституту агропромислового виробництва Української академії аграрних наук (UA)1995унссЛ
Буковинський 1З : 433
ВППС : 1940 ? 433 – Придністровська дослідна станція садівництва Буковинського інституту агропромислового виробництва Української академії аграрних наук (UA)
1940 – Придністровська дослідна станція садівництва Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України (UA)
1996унссЛ
Буковинський 2З : 433 ? 433 – Придністровська дослідна станція садівництва Буковинського інституту агропромислового виробництва Української академії аграрних наук (UA)1995унссЛ
БурлюкЗ , ВППС , ВП : 1585 ? 1585 – Нікітський ботанічний сад – Національний науковий центр2014унсрС72.9 ц/га5
Вебу 6З , ВППС : 2472 ? 2472 – Юкал Іван Іванович (UA)2019унспЛ , П5.4 тон/га99
ГальчинськийЗ , ВППС , ВП : 2487 ? 2487 – Малiновський Сергій Васильович (UA)2019унссЛ , П , С5.0 тон/га88
ГЕТЬМАНЗ , ВППС : 1601, 1940 ? 1601 – Інститут садівництва Національної академії аграрних наук України (UA)
1940 – Придністровська дослідна станція садівництва Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України (UA)
2019унссЛ7.2 тон/га89
ДніпроЗ , ВППС : 2565, 2566 ? 2565 – Самарська Марія Ігорівна (UA)
2566 – Юдін Геннадій Олександрович (UA)
2020унссС , Л , П5.72 тон/га77
КАЗАКУЗ , ВППС : 2237 ? 2237 – Інстітутіа Публіса “Інстітутул стіінтіфіо-Практік де хортікултура сі Технологіі Аліментаре”2017унрсС , Л5.5 тон/га77
КалашарскийЗ : 1277 ? 1277 – Товариство з обмеженою відповідальністю “Технологічний центр горіхоплідних культур “Лінард” (UA)2009унрсЛ8
Карлик 3З , ВППС , ВП : 365 ? 365 – Нікітський ботанічний сад – Національний науковий центр Української академії аграрних наук201050 ц/га
Карлик 5З , ВППС , ВП : 365 ? 365 – Нікітський ботанічний сад – Національний науковий центр Української академії аграрних наук201040,6 ц/га

Грецький горіх на дачі: посадка, догляд, формування, сорти

Грецький горіх – дерево південне, проте вже давно з успіхом вирощується і в середній смузі. Доросле дерево досить невибагливо в догляді, а ось з молоденькими горіхами потрібно повозитися. Зате результатом ваших праць будуть користуватися не тільки діти, а й онуки.

  • Як підготувати насіння волоських горіхів до посадки
  • Спосіб 1
  • Спосіб 2
  • Спосіб 3
  • Посадка волоського горіха
  • Осіння посадка волоського горіха:
  • Весняна посадка волоського горіха
  • Як посадити грецький горіх у відкритий ґрунт
  • Як посадити насіння волоського горіха
  • Як посадити саджанець волоського горіха
  • Догляд за волоським горіхом
  • Обрізка
  • Полив.
  • Сорти грецького горіха для середньої смуги
  • Ідеал
  • Велетень
  • Астахівська
  • Врожайний
  • Садко

Після посадки волоського горіха всі починають з нетерпінням чекати, коли дозріє перший урожай горіхів. Це залежить від сорту: у одних плоди з’являються вже через 4-5 років, у інших – тільки через 10-12. У середньому першого врожаю вам доведеться чекати 6-8 років. Однак після цього грецький горіх буде плодоносити протягом багатьох десятиліть.

Грецький горіх можна виростити з саджанців і з насіння (тобто з самих горіхів). Перший варіант більш простий, але обійдеться вам дорожче, а другий трохи складніше, зате майже безкоштовний.

Як підготувати насіння волоських горіхів до посадки

Спочатку докладно розповімо про насіннєвий варіант розмноження волоського горіха. Є кілька способів, які допоможуть насінню горіха дружно і швидко зійти.

Спосіб 1

Якщо вам ніколи чи ні бажання виконувати зайву роботу, довірте цю справу природі. Дозрілі волоські горіхи покладіть восени на землю і прикрийте великим шаром опалого листя. Навесні вам залишиться лише дістати горіхи з-під товстого шару листя і посадити їх у землю. Минулі таку – природну – стратифікацію горіхи дуже добре сходять. Цей спосіб – найпростіший, але при цьому досить ефективний.

Спосіб 2

Другий спосіб вимагатиме від вас деяких зусиль. Покладіть на дно будь-якої ємності шар вологого (не мокрого!) піску. На нього – шар горіхів. Намагайтеся класти так, щоб горіхи не стикалися один з одним. Зверху «» укрийте «» їх ще одним шаром піску. Ємність поставте в прохолодне місце. Оптимальна температура для стратифікації волоських горіхів – 0-5 ° С.

Протягом 3-3,5 місяців раз на два тижні перевіряйте стан піску. Якщо він почав підсихати, обприскайте його з пульверизатора і знову поставте в прохолодне місце.

Коли починати таку стратифікацію? Висаджувати підготовлені горіхи у відкритий ґрунт можна наприкінці квітня – на початку травня, коли встановляться позитивні температури. Отже, відправляти горіхи на стратифікацію, яка триває близько 100 днів, слід у другій половині січня.

Спосіб 3

Описані вище варіанти не завжди підходять тонкокорим горіхам, тому що за кілька місяців перебування у вологому середовищі вони можуть просто згнити. З цієї причини для горіхів з тонкою шкаралупою краще використовувати третій спосіб.

Покладіть горіхи в будь-яку ємність і залийте водою з температурою 45-50 ° С. Накрийте кришкою або поліетиленовим пакетом і поставте в тепле місце, наприклад біля батареї.

Через 2 дні воду слийте, залишивши на дні шар близько 0,5 см. Знову накрийте горіхи і залиште в теплому місці на 3 тижні. Протягом цього періоду щодня або через день відкривайте ємність і провітрюйте горіхи. Якщо вода випарувалася і шкірка горіхів стала сухою, долийте води. Якщо ж, навпаки, води виявилося занадто багато, злийте зайву: в ємності постійно повинен бути підвищений рівень вологості, але при цьому горіхи не повинні плавати у воді, щоб не почати цвілити.

Приблизно через 3 тижні (цей термін залежить від температури в приміщенні) шкаралупа почне тріскати і з’являться паростки. Наклюнувшиеся горіхи посадіть на постійне місце або в школку. Підготовку до весняного посіву волоських горіхів таким способом слід починати на початку квітня.

Якщо горіхи проклюнулися, а за вікном ще холодно, закопайте горіхи у вологий пісок і поставте в прохолодне (з температурою близько 5 ° С) місце. Після настання тепла висадьте їх у відкритий ґрунт.

Якщо у вас на ділянці вже росте горіх, то розмножити його можна не тільки насінням, але і кореневим поросіллям, яке часто з’являється у дорослих дерев. У цьому випадку перший урожай горіхів ви отримаєте набагато раніше, ніж при насіннєвому способі розмноження.

Посадка волоського горіха

Коли краще садити грецький горіх при насіннєвому способі розмноження? Робити це можна навесні і восени. У кожного варіанту є свої плюси і мінуси.

Осіння посадка волоського горіха:

  • плюс – саджати можна відразу після збору врожаю свіжими горіхами, не проводячи ніякої додаткової підготовки;
  • мінус – при затяжній зимі вміст горіха може просто згнити, тому паростка ви так і не побачите.

Весняна посадка волоського горіха

  • плюс – шанс проростання насіння набагато вище;
  • мінус – потрібна додаткова багатомісячна стратифікація.

Таким чином, осіння посадка зазвичай застосовується в південних регіонах. У більш північних широтах, де взимку буває дуже холодно або морози часто змінюються відлигами, переважно весняна посадка волоського горіха.

Що стосується посадки саджанців волоського горіха, то їх садять як навесні, так і восени. При весняній посадці обов’язково стежте за вологістю ґрунту, тому що без поливу саджанець загине. При осінній – обов’язково утепліть саджанець перед настанням морозів. Якщо у вашому регіоні дуже морозні зими, то краще весняна посадка.

Як посадити грецький горіх у відкритий ґрунт

Грецький горіх може зростати і плодоносити протягом 100 років. З цієї причини місце для його посадки потрібно вибирати дуже ретельно.

Грецький горіх любить добре освітлене, сонячне місце з низьким рівнем залягання ґрунтових вод. Не варто садити його в низині, де часто застоюється вода.

До ґрунту горіх не висуває жодних вимог: він чудово росте на будь-яких типах ґрунту, добре плодоносить навіть на бідних грунтах. Мало того, деякі садівники стверджують, що після внесення добрив горіх погано зимує, тому рекомендують взагалі його не підгодовувати.

Доросле дерево виростає великих розмірів, тому саджайте горіхи на відстані не ближче 8-10 м один від одного. Враховуйте це і в тому випадку, якщо поруч вже ростуть дерева. Не варто розташовувати грецький горіх біля будинку або інших будівель.

Як посадити насіння волоського горіха

Підготуйте насіння грецького горіха одним зі способів, описаних вище. Викопайте невелику лунку для посадки. Її глибина – це три ширини волоського горіха, тобто приблизно 7-9 см. Полейте землю. Коли вода вбирається, опустіть в лунку горіх, присипте його землею і добре утрамбуйте. Знову полейте.

При посадці класти грецький горіх в землю потрібно не гострим і не тупим кінцем, а боком, поклавши на ребро.

Коли з’являться сіянці, стежте за рівнем вологості і не давайте проростати бур’янам. Закривайте за необхідності паросток від сонячних променів. За перший рік сіянець волоського горіха може вирости заввишки 25-30 см. На зиму замульчуйте ґрунт навколо нього товстим шаром торфу або сухого листя.

Як посадити саджанець волоського горіха

При виборі саджанця волоського горіха зверніть увагу на коріння, ствол і листя дерева:

  • Коріння: коренева система саджанця повинна бути добре розвиненою, без пошкоджень і ознак гнили. Якщо ви спробуєте зіскребти верхній шар і під ним здасться здорова, свіжа деревина, з кореневою системою все в порядку.
  • Стовбур: рівний, гладкий, без тріщин, бугорків і пошкоджень ствол говорить про хорошу якість саджанця. А ось суха поверхня з різними дефектами повинна вас насторожити – від такої покупки краще відмовитися.
  • Листя: вибирайте повністю безличі саджанці, тому що вони простіше вкорінюються.

Фахівці радять купувати однорічні саджанці волоського горіха, оскільки вони легше і швидше за інших приживаються на новому місці. Якщо ви придбали дворічний саджанець, після посадки вкоротите його до 50 см.

Наступний етап посадки – підготовка ями для волоського горіха. Її розмір залежить від саджанця, проте середні розміри – 80 ст.1 80 см (глибина ями повинна бути на 20-30 см більше найдовшого вертикального кореня). Викопайте яму, відклавши верхній – найродючіший – шар убік. Потім змішайте його з перегноєм (1 відро), деревною золою (2 склянки) і суперфосфатом (50 г).

Підготовленою родючою сумішшю заповніть яму, залишивши посередині вільне місце для саджанця. Опустіть деревце в яму, акуратно розправте коріння і засипте грунтом нижні відростки. Потім засипайте поступово всі коріння до самого верху. У посадженого саджанця коренева шийка повинна перебувати на рівні ґрунту. Землю після посадки замульчуйте соломою і рясно полийте.

Деякі садівники під час посадки саджанця волоського горіха застилають дно ями щільною плівкою. Таким чином вони стимулюють розширення кореневої системи: плівка перешкоджатиме зростанню вертикального кореня, тому почнеться посилений розвиток бічного коріння.

Догляд за волоським горіхом

Догляд в основному необхідний лише молодим деревам, які не досягли 5-річного віку.

Обрізка

Формуюча обрізка необхідна саджанцю волоського горіха, який досяг 2-3-річного віку. Можете орієнтуватися також на висоту дерева: обрізати перший раз його потрібно тоді, коли горіх виросте вище 1,5 м.

Обрізку волоського горіха проводять як ранньої весни, до початку сокоруху, так і восени, після листопада.

Під час першої обрізки виберіть найсильнішу втечу – це і буде надалі ствол вашого дерева. Вкоротіть його на висоту 70-120 см – залежно від того, якої довжини штамб ви хочете отримати. Всі інші втечі повністю видаліть. Зрізи після підсиху замажте садовою фарбою для побілки дерев або звісткою, щоб захистити дерево від проникнення вологи, хвороботворних мікробів або комах.

Наступна формуюча обрізка волоського горіха проводиться через рік. З тих, що виросли за цей час втечі, виберіть 3-4 найсильніших, що ростуть в різні боки. Всі інші гілки видаліть. Мета цієї обрізки – надати волоському горіху правильну форму, сформувати скелет.

Зауважено, що чим більш горизонтально розташовані гілки волоського горіха, тим більше на них буде плодів. Якщо залишені втечі розташовані під гострим кутом (ростуть майже вертикально вгору), влітку спробуйте їх злегка відігнути, розташувавши під кутом 45-60 °. Зробити це можна за допомогою грузиків (акуратно помістіть вантаж на гілку) або розтяжок (один край мотузки закріпіть на гілці, а інший – у ґрунті). З часом гілки зафіксуються в такому положенні.

Ще через рік залишені втечі слід вкоротити, залишивши близько 70 см. Одночасно з цим під час обрізки приберіть всі гілки, що ростуть всередину крони або вертикально. При формуванні волоського горіха намагайтеся надати йому округлу форму.

Якщо в молодому віці формуюча обрізка волоського горіха була проведена правильно, то надалі йому необхідна буде лише санітарна обрізка. Щорічно оглядайте дерево і видаляйте:

  • сухі, зламані та пошкоджені гілки;
  • підмерзлі втечі;
  • гілки, які ростуть всередину крони або заважають іншим;
  • частина крони біля дерев, посаджених занадто близько один до одного.

Полив.

Грецький горіх – вологолюбна культура. У дорослих дерев коріння сягає глибоко в землю, тому вони можуть самі здобути собі вологу, а ось молодим саджанцям потрібен додатковий полив.

У весняно-літній період, коли горіх особливо потребує вологи, поливайте його 2 рази на місяць. Під кожне дерево виливайте по 3-4 відра. Під час поливу воду розподіляйте по зовнішньому краю пристовбурного кола. Потрапляння вологи на штамб може спровокувати розвиток грибкових захворювань.

Дерева, які досягли 4-5 м у висоту, поливають рідше – 1 раз на місяць. Щоб скоротити кількість поливів, замульчуйте пристовбурне коло.

Сорти грецького горіха для середньої смуги

Головна властивість, якою повинні володіти сорти волоського горіха для середньої смуги, – морозостійкість. Назвемо найпопулярніші сорти, які здатні винести суворі зими Підмосков’я.

Ідеал

У сорту досить нескромна назва, однак, на думку багатьох садівників, вона відповідає дійсності. Ідеал – найпопулярніший сорт волоського горіха у дачників середньої смуги.

Один з найголовніших плюсів даного сорту – скороспілість: перші плоди з’являються вже на 2-й рік після посадки. У період хорошого плодоношення дерево вступає з 5-го року життя. Плоди тонкокорі, середня маса – 11 г. Урожайність висока, піку досягає на 10-15-й рік.

Дерево відносно невисоке – 4-5 м. Витримує досить серйозні морози, до -35 ° С, сорт стійкий до хлорозу. Ідеал має тільки один істотний недолік: якщо основна маса дерев волоського горіха доживає до 100 років, то середній термін життя дерева сорту Ідеал становить всього 40-50 років.

Велетень

Ще один сорт, який дуже популярний серед дачників Підмосков’я, – грецький горіх Великан. Таку назву сорт отримав не випадково, а завдяки розміру дерева і плодів. Дерево виростає потужне, високоросле, до 7 м у висоту. Плоди великі, маса кожного – 35 м. Сорт високоврожайний: з дорослого дерева можна отримати 60-80 кг горіхів. Плодоносити Велетень починає на 6-й рік.

Стінки плоду тонкі, що дозволяє витягувати ядра цілком. Смак м’який, солодкуватий, жирність у горіхів невисока.

Сорт морозостійкий, дерева здатні винести похолодання до -30 ° С.

Астахівська

Один з нових сортів волоського горіха: до Держреєстру він був внесений тільки в 2015 році. Дерево високоросле, виростає до 10 м. Плодоносити починає на 6-й рік після посадки. Врожайність у перші три роки становить 10-20 кг з одного дерева.

Плоди тонкокорі, мають солодкуватий смак. Маса одного горіха становить в середньому 23,5 г.

Сорт Астаховський морозостійкий: втечі можуть витримати зниження температури до -29 ° С. Підмерзлі втечі добре відновлюються.

При розмноженні насінням зберігає всі властивості батьківського дерева.

Врожайний

Ще один сорт волоського горіха, здатний витримувати морози середньої смуги. Дерево виростає у висоту до 5,5-6 м. Починає плодоносити на 4-5-й рік після посадки. Середня врожайність – близько 30 кг з одного дерева.

Плоди волоського горіха Урожайний середнього розміру, масою 8-11 м. Шкаралупа тонка, ядра маслянисті, мають солодкуватий смак.

Садко

Садко (його називають також горіхом Шугіна) – один з найнижчих сортів волоського горіха: доросле дерево має висоту всього 3,5 м. Сорт виведений спеціально для Підмосков’я, тому з легкістю витримує морози до -40 ° С.

Плодоносити починає на 3-й рік після посадки. Горіхи ростуть гроздями, на кожній грозді – по 8 штук. Розмір плоду невеликий, близько 4 см. Смак солодкий, без гіркоти.

Грецький горіх вже давно перестав бути тільки південним деревом. Тепер він радує своїми плодами і жителів середньої смуги. Головне – вибрати відповідний сорт і дотримуватися правил вирощування.

Про автора

admin administrator