Калій сірчанокислий Добриво для чого застосовують

Авторadmin

Калій сірчанокислий Добриво для чого застосовують

Калійні добрива: види, особливості застосування та переваги

Калій разом з азотом і фосфором входить до групи NPK, яку, зазвичай, агрономи вносять з добривами для отримання високого та стабільного врожаю, тож про його важливість у системі живленні, мабуть, ніхто не сперечатиметься. Але є аграрії, що недооцінюють його значимість. Тож SuperAgronom.com вирішив з’ясувати, навіщо потрібно вносити калійні добрива, які вони є та чим сільськогосподарським культурам загрожує нестача цього елемента у ґрунті?

Калій поліпшує стійкість культур до повітряної посухи, хвороб, шкідників, забезпечує транспорт продуктів фотосинтезу з вегетативних органів до органів плодоношення. Але, на відміну від інших елементів, він виноситься із врожаєм у невеликій кількості, оскільки переважно зосереджений у соломі та інших пожнивних рештках культур.

Калій бере участь у процесах формування квіток і плодів. За його нестачі рослини схильні до різних хвороб, листки жовтіють, буріють і відмирають. Його додають і в період сходів, і в період підготовки рослини до зими. Наприклад, у критичні фенофази росту і розвитку сої дуже важливо забезпечити їй повноцінне живлення і поповнити усі існуючі дефіцити — особливо калію, оскільки це може суттєво вплинути на рівень майбутньої врожайності.

Недостатня забезпеченість рослин калієм відчутно обмежує дію азоту, особливо це стосується низькобуферних ґрунтів. Повне задоволення потреб рослин у калії та фосфорі сприяє підвищенню загальної здатності краще підлаштовуватися під стресові умови та якомога безболісно їх переносити, що, зокрема, включає посухостійкість та зимостійкість в озимих культур.

Дія калійних добрив підвищується у сівозміні з травами, що виносять із ґрунту велику кількість цього елемента живлення. Вони, хоч і менш рухомі, аніж азотні, на ґрунтах легкого гранулометричного складу при збільшеній вологості можуть вимиватися.

За інформацією Інституту живлення рослин, валовий вміст калію у ґрунті перевищує запаси фосфору та азоту разом узятих. В основному цей показник залежить від гранулометричного складу ґрунту. Найбільша кількість калію у важких ґрунтах. У підорному шарі сірих лісових та дерново-підзолистих ґрунтів вміст калію більший, аніж у орному шарі. Проте основна маса калію перебуває у нерозчинній та малодоступній для рослин формі.

Переважно у всіх ґрунтах України спостерігається підвищений вміст калію, а середній та низький — лише у 30%. Та і ефективність калійні добрива проявляють не однаково на всіх типах ґрунтів. Найбільшу потребу в них відчувають легкі дерново-підзолисті ґрунти Полісся, осушені торфяники, сірі лісові ґрунти і вилужені чорноземи Лісостепу. Стосовно Степової зони, де природний вміст калію досить високий, калійні добрива рекомендовано вносити на зрошуваних, незасолених чорноземах, оскільки на солонцюваті і засолені ґрунти їх не вносять зовсім, тому що засвоєння калію рослинами практично зводиться до нуля.

Наслідки дефіциту калію в ґрунті

Дефіцит калію:

  • посилює дихання рослин;
  • знижує інтенсивність фотосинтезу;
  • зменшує кількість вуглеводів, що необхідні в процесі росту;
  • зменшує утворення насіння;
  • призводить до того, що азот не бере участі в процесі метаболізму.

У разі дефіциту сповільнюється ріст рослин, стебла стають ламкими, що стимулює вилягання рослин. Перші симптоми нестачі цього елементу спочатку виникають на нижніх листках. А загальним симптомом є пожовтіння кінчиків і країв листків. Уражена тканина з часом висихає. На сої можуть з’являтися некритичні плями, які теж відмирають. У ячменю ж своєрідна реакція на дефіцит калію: він формує занадто велику кількість пагонів.

Ознаки К-дефіциту на ранніх стадіях не потрібно плутати з залізо-дефіцитним хлорозом у сої (ЗДХ), який трапляється на ґрунтах з високим рівнем pH (вапнякових). На противагу К-дефіциту, симптоми ЗДХ виявляються у пожовтінні міжжилкових ділянок переважно на молодому листі. Хоча при надзвичайно високому дефіциті заліза кінчики листя можуть забарвлюватися у коричневий колір і відмирати.

В умовах дефіциту калію для всіх культур рекомендується виконувати повторні обробки з інтервалом 7—10 днів. Для досягнення кращих результатів варто виконувати підживлення в комплексі з іншими препаратами.

Але! Важливо не перестаратись. Надлишок калійного живлення рослин проявляється спочатку між жилками листків і з’являється мозаїка блідих плям, які з часом буріють, і листки опадають. Ріст і цвітіння рослин затримуються, у бульбах картоплі знижується вміст крохмалю, погіршуються їхні смакові якості. Крім того, за надлишку калію в ґрунті спостерігається магнієве голодування рослин. Для балансу цих елементів доцільно вносити калійно-магнезіальні добрива, які, окрім калію, містять ще й магній.

Калійні добрива залежно від сировини, з якої виготовляються, поділяються на:

Тримай руку на пульсі важливих агрономічних новин та подій

Сірчанокислий калій як добриво: застосування

З метою отримання багатого врожаю, великі аграрії і власники невеликих дачних ділянок з успіхом застосовують сірчанокислий калій — як ефективне добриво. Його застосування дає хороші результати як при підгодівлі культур у відкритому грунті, так і в тепличних умовах.

  • 1 Властивості речовини
  • 2 Як застосовувати сірчанокислий калій
  • 3 Відео «корисні поради та рекомендації про використання калію»
  • 4 З якими рослинами можна використовувати
  • 5 З якими взаємодіє добривами
  • 6 Заходи безпеки при використанні
  • 7 Відео «Все про позакореневих підживлення»
  1. Властивості речовини
  2. Як застосовувати сірчанокислий калій
  3. Відео «корисні поради та рекомендації про використання калію»
  4. З якими рослинами можна використовувати
  5. З якими взаємодіє добривами
  6. Заходи безпеки при використанні
  7. Відео «Все про позакореневих підживлення»

Властивості речовини

Властивості сульфат калію визначаються його складом, а саме тим, що більше 50% загальної маси належить калію. Добриво не містить хлору, що робить його застосування абсолютно нешкідливим для рослини і людини. Внесення кореневих і позакореневих підживлень сірчанокислого калію в плодах дає підвищений вміст цукру і вітамін. Плюс до всього, додаткове харчування дозволяє захистити рослини від згубного впливу хвороботворних бактерій і сірої гнилі.

Багаторічні рослини вкрай потребують додаткових підгодівлі, щоб успішно перезимувати, тому застосування сірчистого калію на городі в цьому випадку буде дуже ефективним. Осіннє внесення добрива під плодові дерева і чагарники дозволяє відмінно впоратися навіть з сильними морозами. Великий вміст калію в мінеральному добриві особливо сприятливо впливає на культури сімейства хрестоцвітних. Відсутність хлору та незначна присутність оксиду сірки дозволяє вносити агрохімікат для підгодівлі ріпи, всіх видів капусти, редиски та інших представників даного сімейства. Крім калію і сірки, мінеральне добриво містить домішки інших не менш корисних елементів: заліза, натрію і кальцію. Використовувати сульфат калію рекомендується на кислих ґрунтах.

Як застосовувати сірчанокислий калій

Застосовувати сірчанокислий калій можна для підгодівлі різних культур, а чуйність на внесення добрива дозволяє отримати дійсно багаті врожаї навіть на бідних грунтах. Однак вносити агрохімікат все ж варто в строгих пропорціях в залежності від типу грунту, де росте рослина. Не рекомендується вносити на важких суглинних грунтах.

Якщо мова йде про кореневої підгодівлі, то її застосування рекомендовано восени. Проводити його необхідно знімаючи верхній шар грунту на 10-30 див. Для підгодівлі вже дорослих культур можна використовувати шурфи — це вертикальні канали, які робляться під кутом в 45 градусів навколо рослини, до кореневої системи. Потім добриво розводять в необхідних пропорціях і заливають в підготовлені лунки. Підживлення плодових дерев здійснює безпосередньо при посадці, тобто в посадкову яму разом з фосфорними добривами вносять підготовлений агрохімікат.

Відео «корисні поради та рекомендації про використання калію»

Інформаційне відео з корисними порадами та рекомендаціями по використанню калію в саду і городі.

З якими рослинами можна використовувати

Чуйність овочевих культур, плодових дерев, ягід і чагарників дозволяє вносити його практично повсюдно. Розглянемо способи внесення добрива для найбільш часто вирощуваних культур при перекопуванні грунту навесні:

  • для підживлення помідорів потрібно наступна пропорція — 20 г на 1 кв. м.
  • огірки — 15г на 1 кв. м.
  • капуста й ріпа — 25 р. на 1 кв. м.
  • для картоплі достатнім буде внесення 30-35 г добрива на 1 кв. м.
  • ягоди потребують 20 г сірчистого калію на 1 кв. м.

Для овочевих культур (томатів, огірків, капусти, картоплі і коренеплодів) вносити добрива краще восени при перекопуванні грунту. Плодові дерева підживлюють відразу — в посадкову яму необхідно внести 150-200 г добрива. Ягоди суниці можна підгодовувати тільки після плодоношення. Ягідні чагарники потребують додаткового харчування в період вегетації — 15-20 г на 1 кв. м. грунту.

Наступна підживлення може бути здійснена в середині літа, проте, з урахуванням наведеної вище інформації. На цей раз можна використовувати: готовий розчин сульфат калію або ж суху фракцію агрохімікати. Застосування підживлення у формі розчину більш ефективно, так як воно швидше потрапляє до кореневої системи і живить її. Існує два варіант внесення другої підгодівлі:

Суха фракція сірчанокислого калію зручна у використанні при рядної садіння культур, так як в утворені між рядами борозенками і засипається добриво. Плодові дерева підживлюють з розрахунку 150-200 г на пристовбурні кола. При цьому кристали добрива необхідно трохи поглибити в ґрунті навколо стовбура дерева.

З якими взаємодіє добривами

Завдяки відсутності хлору вносити добриво можна навіть разом з іншими добавками, однак, дотримуючись таких правил:

  • сульфат калію несумісний з сечовиною і крейдою;
  • готувати субстанцію з сірчанокислого калію і азотних добрив необхідно тільки перед безпосереднім внесенням її в грунт;
  • для досягнення кращого ефекту на кислих ґрунтах не бажано вносити таку добавку разом з вапном.

Для всіх культур внесення агрохімікати необхідно припинити до 14 днів до дати збору врожаю.

Заходи безпеки при використанні

Агрохімікат вважається вибухонебезпечним і легко спалахує при контакті з вогнем, тому зберігати його необхідно в сухих прохолодних захищених від сонця і нагрівальних приладів місцях. При роботі потрібне обов’язкове використання засобів захисту:

  • для захисту ротової порожнини та носа використовуйте респіратор або пов’язку;
  • для захисту шкіри рук надягайте щільні рукавички з гуми;
  • для захисту очей — захисні окуляри.

Після закінчення проведення робіт, важливо ретельно промити руки і інструмент в проточній воді.

Відео «Все про позакореневих підживлення»

Корисні властивості позакореневих підживлень, які можна проводити і калієм.

Про автора

admin administrator