Хто риє землю на садовій ділянці

Авторadmin

Хто риє землю на садовій ділянці

Землі для садівництва: що можна будувати, заборонені для будівництва на земельній ділянці об’єкти, правові норми

Власники ділянок, призначених для садівництва, прагнуть максимально їх упорядкувати, звести житлові та господарські будівлі.

Але перед початком будівництва варто вивчити правомірність спорудження різних об’єктів, що існують вимоги і нормативи.

При їх дотриманні у громадян не виникне проблем при оформленні будівель, а також розбіжностей з сусідами.

Правові норми будівництва

Основним актом, що регулює забудову садівничих наділів, створення некомерційних об’єднань власників, їх управління та захисту прав членів є федеральний закон № 66-ФЗ .

Даний акт має силу тільки до 31.12.2018. З наступного дня вступає в силу новий закон № 217-ФЗ , В якому дачні ділянки будуть прирівняні до садівничим, зміняться деякі положення про некомерційні партнерства, буде введено поняття майна загального користування.

Ділянка з дозволеним використанням для ведення садівництва може перебувати на землі сільськогосподарського призначення або в межах населеного пункту :

  • Для наділів, розташованих в межах населеного пункту, потрібно вивчити проект планування конкретної території відповідно до ст. 42 ГрК РФ (Якщо він затверджений). У документі розмежовуються зони існуючих об’єктів, їх характеристики, і області, де можна зводити нові будівлі. Він затверджується органом місцевої влади після публічних слухань або регіональним органом виконавчої влади без слухань.
  • Для будівництва на сільськогосподарських землях не потрібно орієнтуватися на червоні лінії і правила, визначені плануванням територій.

Обов’язково потрібно враховувати вид територіальної зони, де знаходиться даний наділ.

Садівничі ділянки знаходяться, як правило, на сільськогосподарських зонах, але зустрічаються і наділи в житлових зонах.

Для різних зон встановлюються різні містобудівні регламенти, в яких визначені:

  • Основні, умовно дозволені і допоміжні ВРИ наділів.
  • Характеристики: граничні величини площі ділянок, віддаленість об’єктів від кордонів, поверховість, мінімальну частку озеленення наділу і інші.

Ознайомитися з містобудівним регламентом, проектами планування і забудови можна, звернувшись в уповноважений орган місцевої адміністрації.

Об’єкти на земельній ділянці

Право власника на забудову свого наділу закріплено Земельним кодексом РФ ( ст. 40 ) І Цивільним кодексом РФ ( ст. 263 ). Всі споруди, які дозволено будувати і будувати на землях для садівництва, можна розділити на кілька груп.

садові будинки

Основна відмінність таких будівель від житлових – сезонність використання. У них можна жити тільки в теплу пору року, відпочивати від садових робіт. Невеликі будиночки можуть використовуватися як склад для інвентарю, врожаю. Будівлі не опалюються, не додавати до комунікаціями.

Жити в таких будівлях можна, але прописатися можна.

Винятки становлять садові будинки, побудовані на садових землях, розташованих на території населених пунктів , Які забезпечені усіма умовами для постійного проживання.

Такі об’єкти в судовому порядку можуть бути визнані житловими, власнику буде дозволено зареєструватися в ньому.

Для цього необхідно, щоб об’єкти задовольняли вимогам:

  • Перебувати в повноправною власності громадянина, не бути предметом застави.
  • Дотримання всіх будівельних норм, правил безпеки, санітарних вимог (рівень санації).
  • Повне оснащення всіма комунікаціями: опалення, освітлення, водопостачання та водовідведення, каналізація.

Садові будинки повинні використовуватися тільки сім’єю власника, розподіл їх на окремі квартири не допускається.

індивідуальні житлові

Будинки, які визнаються житловими, повинні мати всі необхідні умови для комфортного життя. Будова призначається для індивідуального користування, які не діляться на квартири або блоки.

Визнання будинку, побудованого на садівничому наділі, житловим здійснюється в судовому порядку або через місцеві органи влади.

Детальніше про будівництво житлових і садових будинків на землях для ведення садівництва читайте в цій статті. Також корисним буде матеріал про особливості ділянок для ведення садівництва, розташованих на сільгоспземлях .

сільськогосподарські будівлі

До таких відносяться будівлі, які призначені для:

Також, до цього виду можна віднести споруди, зведення та призначення яких – допоміжна функція, для зберігання необхідного інструменту або інвентарю.

При цьому, матеріал стін і перекриттів, з яких воно складається – не важливий.

  • Теплиці – споруди з дахом і стінами, які використовуються для вирощування розсади, подальшого утримання рослин. Споруди можуть бути забезпечені системою опалення.
  • Сараї – криті підсобні приміщення, в яких зберігається різне майно, утримується худоба. У деяких сараях облаштовують підвали.
  • Ангари, що представляють собою швидкобудуюємі споруди каркасного або бескаркасного типу. Вони можуть застосовуватися для зберігання, ремонту сільськогосподарської техніки, як складські приміщення.
  • Дровнік – сарай, який використовується для зберігання дров, деревних пеллет для опалення житлових будівель.

Інші

До іншим будівлям можна віднести:

Будівлі не використовуються в садівничих цілях, необхідні для комфорту власника наділу.

Що робити, якщо зводити не можна

Якщо будівництво житлового будинку на Вашій садовій земельній ділянці по якоїсь причини неможливо, варто з’ясувати, чи є можливість зміни ВРИ на наступні:

  • ІЖС . Переваги в створенні інфраструктури та інженерних мереж за рахунок бюджету. Але для будівництва буде потрібно проект, дозвіл і наступні узгодження в різних інстанціях. А земельна ділянка повинна мати категорію «Землі населених пунктів».
  • Для ведення дачного господарства . Одягнув матиме меншу кадастрову вартість, нижче рівень оподаткування. Оформити будова можна по «дачної амністії».
  • ЛПГ, що знаходиться в межах населеного пункту. Може мати значну площу, спрощена процедура реєстрації будови.
  • СФГ підійде власникам, провідним фермерське господарство. Площа наділу може бути великий.

Садівничі наділи відрізняються високою родючістю грунту, тому для зміни ВРИ, можливо, буде потрібно довести її погіршення, або мати інше вагома підстава для перекладу.

заборонені споруди

Зміна ВРИ відбувається відповідно до виду територіальної зони, на якій знаходиться наділ.

Ті об’єкти, які не відповідають категорії землі, не можна ні будувати, ні використовувати після будівлі.

Тому на садівничому ділянці, що належать до сільськогосподарської або житловій зоні, не можна будувати:

  • промислові об’єкти,
  • ділові, комерційні, побутові та комунальні будівлі,
  • об’єкти охорони здоров’я, соціальної, культурної сфери,
  • торгові комплекси і магазини,
  • інфраструктурні споруди.

Узгодження і дозволу

Містобудівною кодексом РФ ( ст. 51 ) Передбачено, що дозвіл на будівництво не потрібна для наступних об’єктів:

  • гаражів на садівничих наділах,
  • допоміжних споруд, що не відносяться до капітальних будівель (сараї, навіси, ангари).

Отримання дозволу для зведення садового або житлового будинку також не потрібно. Однак, при розміщенні наділу на території садівничого некомерційного об’єднання власник зобов’язаний додержуватися ст. 34 ФЗ № 66-ФЗ і СП 53.13330.2011 , Т. Е. Враховувати територіальний проект планування або межування.

Зводом правил забудови садівничих об’єднань, яке затверджується на зборах, визначаються багато параметрів, в тому числі:

  • планувальні рішення індивідуальних наділів,
  • вид і якість огорожі,
  • віддаленість об’єктів від огорожі і між собою,
  • облаштування компостної ями,
  • віддаленість житлового будови від доріг.

За рахунок членських та вступних внесків відбувається облаштування території некомерційного об’єднання.

Також, за рахунок загальної каси організовується охорона території та ділянок товариства, пропускний пункт або шлагбаум.

При необхідності, на зборах можуть вирішувати де і коли встановити баки для відходів і яким чином здійснювати їх вивезення.

Якщо власник не дотримується цих правил, то його будови можуть бути визнані самовільними, в судовому порядку його зобов’яжуть їх знести ( ст. 222 ГК РФ ).

Корисне відео

Інформацію про те, відповідно до яких норм можна будувати будинки на землях для садівництва дивіться в цікавому відеоматеріалі:

висновок

Садівничі наділи користуються великим попитом, так як дозволяють побудувати садовий або житловий будинок, з можливістю прописки в житловому через суд. При цьому кадастрова вартість їх істотно нижче, ніж для наділів ЛПГ, ІЖС, а значить менше рівень оподаткування.

У число дозволених до будівництва об’єктів входять допоміжні і підсобні приміщення, гаражі, лазні. Дозволи для початку будівництва не потрібно.

Для власників, чиї наділи знаходяться на території садівничих об’єднань, обов’язково дотримання правил забудови, затверджених для цього об’єднання.

В іншому випадку недоброзичливі сусіди можуть ініціювати судову процедуру, після чого будівлі змусять знести. Зате можна не турбуватися за своє майно на території, що охороняється.

Як Законно Побудувати Будинок На Садовій Ділянці

Відповідь буде один: можете! Для цього треба, як мінімум, мати всі документи про реєстрацію земельної ділянки, і ділянка повинна бути у Вашій особистій власності. Без цього Ваша будівництво ризикує перетворитися, в кінцевому підсумку, в незаконне будова. Необхідно також знати певні нормативи. Будівельні норми і правила, затверджені Постановою Держбуду РФ від 10 вересня 1997 р №18-51, поширюються на проектування забудови територій садівничих (дачних) об’єднань громадян. Перед будівництвом будинку і щоб уникнути можливих конфліктів з соотвествующих держ. Установами і відомствами, а також сусідами слід дотримуватися такі нормативи і правила. Ці правила зобов’язує дотримуватися і Містобудівний кодекс РФ. Основою таких правил служить Звід правил. СП 53.13330.2011, видання 2011 р

При цьому, Вам необхідно заздалегідь визначитися з наступними двома термінами: житлову будову і житловий будинок:

Житлову будову.

Це будинок, що зводиться на садовій земельній ділянці, без права реєстрації проживання в ньому.

Житловий будинок.

Це будинок, що зводиться на садовій земельній ділянці, з правом реєстрації проживання в ньому.

Вам потрібен будинок, а не будову. Запам’ятаємо це.

На території садівничого (дачного) об’єднання ширина вулиць і проїздів повинна бути: для вулиць. Не менше 7 м; для проїздів. Не менше 3,5 м.
Мінімальний радіус заокруглення краю проїжджої частини. 6,0 м. Максимальна довжина тупикового проїзду відповідно до вимог СП 53.13330.2011 не повинна перевищувати 150 м.

Для забезпечення пожежогасіння на території загального користування садівницького (дачного) об’єднання повинні передбачатися протипожежні водойми або резервуари місткістю, в м 3; при числі ділянок: до 300. Проте 25, понад 300. Проте 60 (кожен з майданчиками для установки пожежної техніки, з можливістю забору води насосами і організацією під’їзду не менше двох пожежних автомобілів). Будинки і споруди загального користування (будівля правління, сторожка для охоронця і ін.) Повинні відстояти від кордонів садових (дачних) ділянок не менше ніж на 4 м.

На території садівничих (дачних) об’єднань і за її межами забороняється організовувати звалища відходів. Побутові відходи, як правило, повинні утилізуватися на садових (дачних) ділянках. Для неутилізованих відходів (скло, метал, поліетилен та ін.) На території загального користування повинні бути передбачені майданчики контейнерів для сміття. Майданчики для сміттєвих контейнерів розміщуються на відстані не менше 20 і не більше 500 м від меж ділянок.

Тепер перейдемо до облаштування своєї ділянки, де буде розташований будинок. Площа індивідуального садового ділянки приймається не менш 0,06 га (6 соток). Індивідуальні садові (дачні) ділянки, як правило, повинні бути обгороджені. Огородження з метою мінімального затінення території сусідніх ділянок повинні бути сітчасті або гратчасті. За обопільною згодою власників ділянок, погодженим з правлінням можливо пристрій загороджень інших типів.

Допускається за рішенням загальних зборів членів садівничого об’єднання пристрій глухих огорож з боку вулиць та проїздів.

На судовому (дачній) ділянці слід передбачати влаштування компостній майданчики, ями або ящика, а при відсутності каналізації. І вбиральні.

На садовій ділянці можуть зводитися житлову будову (або житловий будинок), господарські будівлі та споруди, в тому числі: будівлі для утримання дрібної худоби і птиці, теплиці та інші споруди з утепленим грунтом, споруда для зберігання інвентарю, літня кухня, баня, душ, навіс або гараж для автомобіля. Протипожежні відстані між будівлями і спорудами в межах однієї ділянки не нормуються. Протипожежні відстані між житловими будівлями (або будинками), розташованими на сусідніх ділянках, в залежності від матеріалу несучих і огороджувальних конструкцій повинні бути не менше зазначених у таблиці.

Протипожежні відстані між будинками в СНТ

Матеріал несучих і огороджувальних конструкцій будівлі

Відстані, м

Камінь, бетон, залізобетон і ін. Негорючі матеріали

Те ж, з дерев’яними перекриттями та покриттями, захищеними негорючими і важкогорючими матеріалами

Деревина, каркасні огороджувальні конструкції з негорючих, важкогорючих та горючих матеріалів

Допускається групувати і блокувати житлові будови (або будинку) на двох сусідніх ділянках при однорядною забудові і на чотирьох сусідніх ділянках при дворядної забудови. При цьому протипожежні відстані між житловими будівлями (або будинками) в кожній групі не нормуються, а мінімальні відстані між крайніми житловими будівлями (або будинками) груп приймаються по рядку 2 таблиці. Житлову будову (або будинок) повинні відстояти від червоної лінії вулиць не менше ніж на 5 м, від червоної лінії проїздів не менше ніж на 3 м. При цьому між будинками, розташованими на протилежних сторонах проїзду, повинні бути враховані протипожежні відстані, зазначені в таблиці Відстань від господарських будівель до червоних ліній вулиць і проїздів повинна бути не менше 5 м.

Мінімальні відстані до кордону сусідньої ділянки по санітарно-побутовими умовами повинні бути (в метрах):

  • Від житлового будови (або будинку). 3;
  • Від споруди для утримання дрібної худоби і птиці. 4;
  • Від інших будівель. 1;
  • Від стовбурів високорослих дерев. 4, среднерослих. 2;
  • Від чагарнику. 1.

Відстань між житловим будовою (або житловим будинком) і кордоном сусідньої ділянки вимірюється від цоколя будинку або від стіни будинку (при відсутності цоколя), якщо елементи будинку (ганок, навіс, звис даху та ін.) Виступають не більше ніж на 50 см від площини стіни. Якщо елементи виступають більш ніж на 50 см, відстань вимірюється від виступаючих частин або від проекції їх на землю (консольний навіс даху, елементи другого поверху, розташовані на стовпах і ін.)

При зведенні на садовій (дачній) ділянці господарських споруд, розташованих на відстані 1 м від межі сусідньої садової ділянки, слід скат даху орієнтувати на свою ділянку.
Мінімальні відстані між будівлями по санітарно-побутовими умовами повинні бути (в метрах):

  • Від житлового будови (або житлового будинку) до душа, лазні (сауни), вбиральні. 8;
  • Від колодязя до вбиральні і компостного пристрої. 8.

Відео: як законно побудувати будинок на садовій ділянці

Зазначені відстані повинні дотримуватися як між будівлями на одній ділянці, так і між будівлями, розташованими на суміжних ділянках. У разі примикання господарських будівель до житлового будові (або дому) відстань до кордону з сусідньою ділянкою вимірюється окремо від кожного об’єкта блокування, наприклад: будинок-гараж (від будинку не менше 3 м, від гаража не менше 1 м); будинок-споруда для худоби і птиці (від будинку не менше 3 м, від споруди для худоби і птиці не менше 4 м). Гаражі для автомобілів можуть бути розташовані окремо, вбудованими або прибудованими до будинку і господарських будівель.

Члени садівничих (дачних) об’єднань, що мають на своїй ділянці дрібну худобу і птицю, повинні дотримуватися санітарних та ветеринарних правил щодо їх утримання. При освоєнні садового (дачного) ділянки площею 0,06. 0,12 га під будови, доріжки і майданчики слід відводити не більше 30% площі.

Що стосується об’ємно-планувальних і конструктивних рішень будівель і споруд, то:
Під житловим будовою (або будинком) і господарськими будівлями допускається влаштування підвалу і льохи. Під приміщеннями для дрібної худоби і птиці пристрій льохи не допускається. Висота житлових приміщень приймається від підлоги до стелі не менше 2,2 м. Висоту господарських приміщень, в тому числі, розташованих в підвалі, слід приймати не менше 2 м, висоту льоху. Не менше 1,6 м до низу виступаючих конструкцій (балок, прогонів).
При проектуванні будинків для постійного проживання слід враховувати вимоги СП 53.13330.2011. Не допускається організація стоку дощової води з дахів на сусідню ділянку.

І, нарешті, інженерне облаштування:
Територія садівничого (дачного) об’єднання повинна бути обладнана системою водопостачання, що відповідає вимогам СП 31.13330. Постачання господарсько-питною водою може проводитися як від централізованої системи водопостачання, так і автономно. Від шахтних і мелкотрубчатих колодязів, каптажів джерел з дотриманням вимог, викладених в СанПіН 2.1.4.1110. Пристрій введення водопроводу в будинку згідно СП 30.13330 допускається при наявності місцевої каналізації або при підключенні до централізованої системи каналізації. Вільний напір води в водопровідній мережі на території садівничого об’єднання має бути не менше 0,1 МПа.

На території загального користування садівницького (дачного) об’єднання повинні бути передбачені джерела питної води. Навколо кожного джерела організовується санітарно-захисна зона.
Розрахунок систем водопостачання проводиться виходячи з таких норм середньодобового водоспоживання на господарсько-питні потреби:
при водокористування з водорозбірних колонок, свердловин, шахтних колодязів. 30. 50 л / сут на 1 жителя;
при забезпеченні внутрішнім водопроводом та каналізацією (без ванн). 125. 160 л / сут на 1 жителя.
Для поливу посадок на присадибних ділянках:
овочевих культур. 3. 15 л / м2 на добу;
плодових дерев. 10. 15 л / м2 на добу (полив передбачається 1. 2 рази на добу.

Збір, видалення та знешкодження нечистот можуть бути неканалізованих, за допомогою місцевих очисних споруд, розміщення і пристрій яких здійснюється з дотриманням відповідних норм та погодженням у встановленому порядку. Можливо також підключення до централізованих систем каналізації при дотриманні вимог СП 32.13330. При неканалізованих видаленні фекалій слід забезпечувати пристрої з місцевим компостуванням. Пудр-клозети, біотуалети. Допускається використання вигрібних пристроїв типу люфт-клозет і надвірна вбиральня. Застосування вигрібних пристроїв повинно бути погоджено в кожному окремому випадку на стадії розробки проекту з місцевими органами охорони природи з регулювання, використання та охорони підземних вод, з установами санітарно-епідеміологічної служби. Не допускається влаштування люфт-клозетів в IV кліматичному районі і III Б подрайоне.

Збір і обробку стоків душа, лазні, сауни і господарських стічних вод слід проводити в фільтрувальної траншеї з гравійно-піщаної засипанням або в інших очисних спорудах, розташованих на відстані не ближче 1 м від межі сусідньої ділянки. Допускається господарські стічні води скидати в зовнішній кювет по спеціально організованої канаві при узгодженні в кожному окремому випадку з органами санепіднагляду.

В опалюваних будинках обігрів та гаряче водопостачання слід передбачати від автономних систем, до яких відносяться: джерела теплопостачання (котел, піч і ін. Газопостачання будинків може бути від газобалонних установок скрапленого газу, від резервуарних установок зі зрідженим газом або від газових мереж. Проектування газових систем , установку газових плит і приладів обліку витрати газу слід здійснювати відповідно до вимог “Правил безпеки в газовому господарстві” і СП 62.13330.

Балони із зрідженим газом слід зберігати на проміжному складі газових балонів, розташованому на території загального користування. Зберігання балонів на садових (дачних) ділянках не допускається. Балони ємністю понад 12 л для постачання газом кухонних та інших плит повинні розташовуватися в прибудові з негорючого матеріалу або в металевому ящику у глухого ділянки зовнішньої стіни не ближче 5 м від входу в будівлю. На кухні відповідно до вимог допускається встановлювати балон з горючим газом ємністю не більше 12 л.

Мережі електропостачання на території садівничого (дачного) об’єднання слід передбачати, як правило, повітряними лініями. Забороняється проведення повітряних ліній безпосередньо над ділянками, крім індивідуальної підводки. Електрообладнання і захист від блискавки будинків і господарських будівель слід проектувати відповідно до вимог Правил улаштування електроустановок (ПУЕ).

3. Хочу побудувати на своїй ділянці лазню. Як це зробити, щоб не порушити чинне законодавство і не мати конфліктів з сусідами?

4. Які мінімальні відстані необхідно витримувати від допоміжних будівель до кордону сусідньої ділянки?

Відстань до кордону сусідньої ділянки від будівлі для утримання дрібної худоби і птиці становить не менше 4, а від інших будівель не менш 1 метра. Мінімальні відстані між будівлями як на одному, так і на суміжних ділянках по санітарно-побутовими умовами повинні бути від садового будинку та льохи до вбиральні. 12; до душа, лазні сауни. 8; від колодязя до вбиральні і компостного пристрої. 8; до будівлі для утримання дрібної худоби і птиці, душа, лазні, сауни. 12; від льоху до компостного пристрої і споруди для утримання дрібної худоби і птиці. 7 метрів (п.П. 6.7, 6.8 СП 53.13330.2011).

6. Хозблок можна побудувати на відстані одного метра від межі сусідньої ділянки, але хотілося б знати, які розміри, а головне, висоту, може мати таку будову?

Розміри хозблока повинні відповідати розмірам, зазначеним в генеральному плані забудови території. Якщо забудовник має намір відступити від цих розмірів, то він погоджує свій проект в районних органах архітектури. Мінімальна відстань від межі сусідньої ділянки до господарських будівель, якщо вони не призначені для утримання дрібної худоби і птиці, дійсно становить не менше одного метра. При цьому, щоб уникнути підтоплення скат даху хозблока слід орієнтувати на свою ділянку або відводити воду від кордону ділянки за допомогою жолобів. З метою найменшого затінення відстань до сусідньої ділянки, розташованого зі сходу, півночі, заходу або проміжних положень, рекомендується приймати не менше висоти хозблока, виміряної від планувальної позначки землі до коника даху. (П. 6.7 СП 53.13330.2011). Висота хозблока не регламентується, однак її слід визначати з урахуванням наведених зауважень.

8. Який висоти паркан з дощок я можу поставити на кордоні з сусідом? Я заготовив дошки висотою 1,6 м, проте сусід загрожує його зламати, так як паркан буде затінювати його грядки.

З метою мінімального затінення території сусідніх ділянок огородження повинні бути сітчасті або гратчасті і висоту їх рекомендується не перевищувати 1,5 метра (п. 6.2 СП 53.13330.2011). За рішенням загальних зборів садівників допускається влаштування глухих огорож з боку вулиць та проїздів. Поки паркан ще не споруджено, суперечка можуть дозволити органи у справах будівництва і архітектури, оскільки саме вони займаються узгодженням проектів забудови земельних ділянок (див. П. 2.14. Інструкції про порядок забудови та благоустрою районів індивідуального житлового будівництва від 23.12.82 р № 154 ). В нормативних актах суб’єктів Російської Федерації можуть бути приведені інші рекомендації. Наприклад, в Московській області допускається встановлювати огорожу земельної ділянки висотою до 1,8 метра. Крім того, див. Відповідь на перше запитання сторінки, де докладно викладені вимоги до парканів.

10. На нашому садовій ділянці правління має намір встановити стовпи для постачання електроенергією сусідніх ділянок. Ми заперечуємо проти цього, але в правлінні кажуть, що ми не праві. Чи так це?

Без згоди власника або власника земельної ділянки неможливе проведення будь-яких робіт на його землі в тому числі і установка стовпів електропередачі. Згідно п. 8.13 СП 53.13330.2011 «Планування і забудова територій садівничих (дачних) об’єднань громадян, будівлі та споруди» забороняється проведення повітряних ліній мереж електропостачання безпосередньо над садовими ділянками, крім індивідуальної підводки.

11. Купив ділянку в СНТ, збираюся побудувати будинок. Де можна прочитати про будівельні норми і правила для використання в своїй практичній діяльності з облаштування своєї ділянки і в цілому для СНТ?

Про загальні вимоги з посиланнями на СП можна прочитати матеріал відповіді на питання № 1 на цій сторінці. Якщо цих відомостей недостатньо, то пройдіть по посиланню на сторінку: СП 53.13330.2011 “Планування і забудова територій садівничих (дачних) об’єднань громадян, будівлі та споруди”. На ній чорним по білому розписано все, що стосується СНТ.

Опис і фото творців нір в городі

Коли настає дачний сезон, багато дачників і городників стикаються з проблемою шкідників. переритими ділянку, з`їдений або зіпсований урожай і характерні норки багатьох наводять жах.

Іноді нелегко визначити, хто риє нори в городі, тому що це далеко не завжди витівки крота. Та й Крот тягнуть рослини і не обгризають коріння, адже вони вважають за краще вживати в їжу комах.

У цій статті розберемося, які шкідники можуть перерити Дачна ділянка і як з ними боротися.

Сліпець

Багато в чому схожий на крота, правда, більше в розмірах, але сліди після себе залишає приблизно такі ж. Головна відмінність полягає в тому, що слепиши – ненажерливі гризуни, і боротьба з ними може бути болісною і довгої.

Слепиши зазвичай не більше 32 см в довжину. У них дуже короткі лапки, сіра шерстка. Хвоста не видно, так як він занадто маленький, очі скорочені і приховані під шкірою.

Найширша частина тіла слепиша – голова. Якщо подивитися на звіра зверху, то вона нагадує лопату. Передні зуби слепиша довгі і видаються вперед.

Такий шкідник особливо любить картоплю і морквину, від нього страждають часник і буряк, цибуля і цибулинні квіти. Він здатний пошкоджувати та інші рослини, такі як кукурудза або боби.

Чи знаєте ви? Один слепиш в середньому запасає до 13 кг різного врожаю.

Зазвичай тваринка тягне рослини себе в нірку, обгризає верхівки і залишає нижню частину в якості запасу на зиму.

Боротьба зі слепиша зважаючи на їх підземного способу життя не завжди ефективна, але все ж можлива. Тільки слід пам`ятати, що існує гігантський слепиш, занесений до Червоної книги.

Зазвичай, коли весь город в норах, дачника не дуже хвилює, хто це зробив, аби винищити шкідника. Гігантський слепиш поширений в основному в піщаних і глинистих грунтах поблизу водойм.

Їх можна зустріти на Кавказі, в Дагестані, біля річок Терека, Сулака і Куми. Може статися так, що і на вашій ділянці живе саме такий рідкісний звір.

Тому краще заздалегідь постаратися визначити, Сліпак звичайний у вас завівся чи ні. Гігантського слепиша, звичайно, краще виловлювати або відлякувати.

гігантський слепиш звичайний слепиш норки слепиша Є кілька способів позбавитися від шкідника.

перший спосіб – установка пасток. Такий спосіб не дуже ефективний, тому що слепиши розумні і хитрі. Найкраще обзавестися кротоловку. При боротьбі зі слепиша можна хитрувати.

Звірки не люблять відкриті ділянки і вітер, тому можна розрити їх нору і зробити ще одну поменше по сусідству. Встановіть в нору пастку і чимось прикрийте. Вибираючи з двох варіантів, слепиш, звичайно, вибере більш захищений і напевно попадеться в пастку.

другий спосіб – затопити нори. Сліпець досить безпорадний проти води. Але якщо земля на вашому піщана і добре вбирає вологу, то швидше за все такий спосіб боротьби вам не підійде.

важливо!Для боротьби з шкідниками можна просто викликати фахівця. Це, звичайно, може влетіти в копієчку, а кінцевий результат буде залежати від кваліфікації та чесності самого фахівця.

третій спосіб – скористатися отрутами і хімікатами. Але він також може не спрацювати. Якщо для слепиша на вашій ділянці досить їжі, то в бік отрути він навіть і не подивиться. четвертий спосіб і один з найдієвіших – шум і ультразвук. Слепиши ненавидять шум. Тому установка шумових відлякувачів не буде зайвою. Одним з найбільш вірних способів є вібраційно-звуковий відлякувач.

землерийка

Звірятко схожий на полівку, але має два явних відмінності – набагато довший хвіст і витягнуту мордочку. Землерийки бувають двох видів: белозубка і бурозубка.

Белозубка досягає розміру не більш 7 см і має сіре забарвлення, але частіше за все на городі з`являється бурозубка з бурою шерстю і не більше 5 см в довжину.

белозубка бурозубка Не варто обманюватися щодо зовнішнього вигляду звірка, тому що те, як мило виглядає землерийка на фото, не означає, що і збиток від неї буде мінімальний. Всього за пару днів вся ділянка може бути перерита, а газон буде майоріти купинами.

Землерийка має високий метаболізмом, тому вона постійно шукає їжу, в результаті чого і виходять такі борозни, як на фото її нори.

Харчується малятко комахами, і вона була б досить корисною, якби шкоду, яку вона завдає, не був у рази більше користі. За день вона знищує комах-шкідників в кілька разів більша за масу власного тіла.

Борозни, які вона створює, допомагають землі насититися киснем. Але справа в тому, що рости на такій землі зазвичай вже практично нема чому – землерийка прогризають коріння і рослини, які стоять у неї на шляху.

важливо! Землерийка дає близько 4 виводків за сезон, тому якщо з нею не боротися, справа може прийняти катастрофічний оборот.

Норки землерийки зазвичай дуже і дуже маленькі. Так що, швидше за все, в першу чергу ви виявите саму землерийку. Вже після цього слід шукати гніздо.

Перший спосіб боротьби з землерийкою – отрути і хімікати. Проти звірків використовують такі продукти, як «Антігризун». Важливо пам`ятати, що отрута може бути небезпечна для домашніх тварин або дітей, тому будьте уважні і читайте інструкцію до застосування.

другий спосіб – затопити норки землерийок. При цьому краще затопити будь-який отвір, що викликає підозри.

третій спосіб – використовувати предмети з різким, неприємним запахом. У землерийок дуже тонкий нюх, тому сильно пахнуть речі вони не переносять. Вкладіть в норки тухлу рибу або яйця. Землерийка не витримає таких ароматів і покине нірку.

Використовувати пастки проти землерийок неефективно. Та й будь-який з перерахованих способів не дає стовідсоткової гарантії. Землерийки можуть запросто прийти знову на вашу ділянку, тому варто бути дуже уважними.

полівка

Виглядає, як звичайна мишка. Довжина тіла – максимум 13 см. Забарвлення бура, а на животику сіра. На відміну від землерийки, полівка буде харчуватися саме вашим урожаєм.

Їй до душі корінці, пагони, листя і іноді навіть насіння деяких рослин (наприклад, боби). Вона ще більш плідна, ніж землерийка, – польова миша здатна за сезон відтворити на світло потомство до 7 разів, по 5, а іноді і по 12 малюків.

взимку полівок захищає шар снігу, що випав, тому безсніжні зими шкідники можуть просто не пережити. Взимку вони можуть завдавати шкоди кущах малини, садам.

Нижче представлено фото норок польової миші. Шкідники зазвичай живуть групами, риють гіллясті, складні ходи. Але відбувається це на невеликій глибині – від 15 до 35 см. Профілактикою появи полівок на вашій ділянці стануть регулярне позбавлення від бур`янів і своєчасна збирання врожаю. Але на жаль, навіть дотримання всіх запобіжних заходів не може гарантувати, що полівка у вас не заведеться.

Отже, що ж робити, якщо польові миші вже завелися на вашій ділянці?

важливо! В цілому, основні методи боротьби з гризунами на дачній ділянці приблизно однакові і для землерийки, і для полівки, і для щури.

перший спосіб – завести хорошого, що не ледачого кота. Звичайно, якщо ви візьмете кошеня, справа піде не найшвидшим чином, але такий метод може надовго відлякати полівок і убезпечити вашу ділянку.

Чи не самим розумним рішенням буде застосувати пастки, так як вони ефективні при наявності лише декількох шкідників, а кількість полівок має властивість швидко збільшуватися.

другий спосіб – отруєні приманки і отруйні речовини. Наприклад, можна зробити грудочки з сухого гіпсу і борошна або іншого ласощі. Полівки люблять попити після їжі, а застиглий в шлунку гіпс призведе до негайної загибелі. Можна затопити нори, провести їх обробку отруйними газами або скористатися отрутою гострої дії, після вживання якої звір загине.

Полівки розумні, тому якщо ви вибираєте отруту, то краще вибрати той, який гризуна потрібно з`їсти один раз, ніж речовини з накопичувальним ефектом. третій метод – запахи і шуми. Ефективно діють різноманітні ультразвукові відлякувачі. Також полівки не переносять запахи бузини і горіха, дуже не люблять аромати ефірних масел. Тому можна вкласти в їх нору листя горіха, бузину, навіть часник або шматочок тканини, просочений ефірною олією або, наприклад, гасом.

четвертий спосіб – розчин аміачної селітри, 3%. Його потрібно залити в нірку (близько 1 склянки) і притоптати зверху. Аміак згубний для полівок.

Кравчик (жук-Стригун)

Представник сімейства гнойовик-землерои. Тільки от від своїх родичів він відрізняється тим, що харчується травоїдної їжею. Жуком-Стригуном його прозвали через те, що своїми могутніми щелепами він буквально зістригає стебла рослин.

Жук чорного кольору, до 2,5 см в довжину. Голова у нього велика і дуже примітна, за що називають його ще Кравчик-головач.

Кравчики риють собі глибокі норки, досить складні і великі. Відбувається це в основному ранньою весною, в період спарювання. Тоді самка починає будівництво нори. Загальна, ще не розгалужена норка досягає часом до 70 см в глибину.

Чи знаєте ви? Кравчики – справжні архітектори. В їх норах бувають навіть передбачені відводи для дощової води.

Потім самка відкладає по одному яйцю в спеціально заготовлені осередки і приступає до етапу, дуже небезпечного для майбутнього врожаю. Кравчики заготовляють рослини, зрізуючи траву і пагони.

Із зелені і своїх виділень вони формують достатню кількість кубиків, щоб заповнити нору. Цією масою згодом будуть харчуватися личинки жука. На наступний рік кількість кравчиков збільшиться, і все цикли будуть повторюватися знову і знову.

Дуже сильно кравчики пошкоджують кукурудзу, соняшники і звичайно, виноград. Ці жуки настільки ретельно запасаються кормом для своїх дітей, що здатні зрізати буквально все сходи.

Чи знаєте ви? Всього один кравчик за день здатний знищити 10 пагонів винограду.

Для позбавлення від тих, хто живе глибоко в землі, хімікати малоефективні. В якості профілактики можна порадити ретельну і глибоку (60-70 см) перекопування ділянки. Такий глибини має бути достатньо, щоб нори промерзли за зиму. Основний спосіб позбавлення від жука-стригуна – зібрати його вручну.

Можна розпушувати землю, засинаючи входи нір, можна обкопувати ділянку по периметру, вкладаючи в утворилися канавки траву, оброблену спеціальними речовинами – пиретроидами, але в будь-якому випадку збирати шкідників і стежити за їх появою доведеться.

Ще один ефективний метод – саме пахуче і дешеве рослинне масло, розбавлене водою, залити в норки, а після того, як кравчики вилізуть назовні, зібрати і знищити їх.

Щур

Щури дуже розумні. А також, як і будь-який гризун, небезпечні тим, що є переносниками багатьох хвороб. На дачі найчастіше можна зустріти сіру щура. У народі її називають Пасюк.

Вона досить велика, може досягати в розмірах 27 см. Пасюк всеїдний, добре плаває. Саме він риє нори в городах, не дуже глибокі, але гіллясті.

Щур плодовита – в рік вона може народити 3 виводка до 10 дитинчат в кожному. Цей великий шкідник буде боротися і з великим противником, якщо не залишиться, куди бігти. Пасюк може напасти навіть на людину.

важливо! Будьте обережні – агресивний пасюк здатний стрибнути на висоту до 2 м.

за пристрасть капустянки до капусти її ще називають капустянкой.

Гнізда капустянки неглибокі – всього 10-15 см від поверхні. У них самка піклується про своє потомство. Гніздо має безліч розгалужень і виходів.

Самка регулює умови всередині для найкращого розвитку личинок – відкриває і закриває входи, вигризає коріння рослин, щоб гніздо краще прогрілося. Так що достатнім чином уражається і коренева система рослин, що призводить до їх загибелі.

Капустянка може зимувати в землі на глибині до 2 м, а може зимувати і в гної. Найчастіше саме з компостом вона потрапляє на городи.

Боротьба з Медведков, як і з іншими шкідниками, нелегка. До позбавлення від капустянки потрібно підходити комплексно, орієнтуючись на її особливості і звички. Розглянемо деякі попереджуючі і профілактичні заходи. перший спосіб – розпушування і перекопування. Потрібно намагатися копати не менш, ніж на 15 см в глибину. Робити таку процедуру потрібно близько 3 разів за весь сезон. Так ви виявите гнізда і яйця капустянки в грунті.

Землю з яйцями потрібно видалити з городу – пересипати в відро або іншу ємність. А якщо ви натрапили на дорослу медведку, то її також потрібно знищити – розчавити або розрубати.

другий спосіб – приманити гноєм. Навесні можна розкласти по городу купки компосту – капустянки вважатимуть це хорошим місцем для своїх гнізд. Періодично перевіряйте купки, а виявивши яйця або дорослу особину – знищіть.

Для зимівлі капустянка також віддасть перевагу компост. В кінці осені разройте кілька ямок, в які потрібно вкласти гній. Коли настануть морози – Зруйнуйте і розкидайте гній з ямок. Капустянка просто не встигне сховатися в землю і замерзне.

Якщо капустянка вже завелася, і до пізньої осені може просто знищити ваш город, то вивести її можна в такий спосіб.

перший спосіб – миючі засоби. Вода, змішана з порошком або господарським милом, залита в норки до Капустянка, або вб`є її, або змусить вилізти назовні. Тоді її можна буде знищити вручну.

другий спосіб – отрути і хімікати. Такі препарати, як «Грім» або «Медветокс», можна просто засипати в норки, а можна змішати з пшеничною кашею і розкласти в місцях, які найбільше потребують захисту, або поруч з норками. Ще проти капустянок можна використовувати гас. третій спосіб – пастки. Капустянки дуже люблять пиво і мед. Банку з невеликою кількістю пива (до 100 г) потрібно закопати під нахилом в землю, залишивши нагорі горлечко.

Шийка потрібно обв`язати марлею. Капустянка прогризе тканину і звалиться в банку, а вибратися звідти у неї вже не вийде. Коли банка наповниться, шкідників можна буде дуже легко знищити.

Якщо у вашому городі завівся якийсь з перерахованих вище шкідників, налаштуйтеся на тривалу боротьбу і обов`язково в першу чергу визначте, хто саме риє землю у вас на дачі.

Швидше за все, якісь із способів вам не підійдуть, але напевно знайдеться той, який виявиться рятівним. Найкращим рішенням буде застосовувати комплексну боротьбу, використовуючи всі можливі методи.

Про автора

admin administrator