Хто відкрив Південний

Авторadmin

Хто відкрив Південний

Відкриття південного полюсу прославило маленьку країну

Південний полюс розташований у межах Полярного плато Антарктиди на висоті приблизно 2800 метрів над рівнем моря. Дослідник Амундсен збирав кошти кілька років на свій найзухваліший полярний проект – підкорення Південного Полюсу. План дослідника полягав в тому, щоб дістатися до Північного полюса на кораблі, вмороженому в лід. Необхідне для цього судно вже було побудовано – “Фрам”.

Руаль Амундсен, разом з чотирма компаньйонами, чотирма саньми, з запряженими 13-ма собаками в кожні, вийшов з табору. Спочатку шлях здавався дивно легким. Часом можна було навіть стати на полози і спокійно їхати, за собаками. Все разом змінилося, коли вони досягли льодовика з його бездонними ущелинами і нескінченними гребенями. Щоб подолати ці перешкоди їм довелося проявити максимум сили і хоробрості. Але з цими перешкодами позаду, п’ять чоловік швидко наближалися до фінальної точки маршруту.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Похід на Південний полюс Руаль Амундсен тримав у таємниці

14 грудня 1911-го Амундсен з товаришами досяг Південного полюса. Саме цей день в історії вважається відкриттям Південного полюса. У складі експедиції на чолі з Роальдом Амундсеном також були Оскар Вістінґ, Гелмер Гансен, Сверре Гассель, Олаф Бйоланд. Відсвяткували це, закуривши сигари. Поставили намет, вивісили норвезький прапор. За подорож норвежці подолали 3 тис. км, із 52 собак уціліли 11. По поверненні з Антарктики Амундсен стає світовою знаменитістю. За три роки купує аероплан і стає першим у Норвегії цивільним пілотом. 1918-го фінансує свою полярну експедицію.

На початку XX ст. “білі плями” на карті світу зникали з неймовірною швидкістю. Залишилися тільки два місця на земній кулі, де не була людина — Північний і Південний полюси. Підкорення їх прославляло не лише полярників, але і їхню батьківщину.

LovesTheTeam.com

З часів першого виявлення Південного полюсаземля ця притягувала до себе багатьох дослідників і мандрівників, проте потрапити до «межі планети» судилося не всім. Основною причиною загибелі експедицій була недосконала екіпірування й значна віддаленість Антарктики від розвинених країн, які могли собі дозволити такі наукові дослідження.

Інструкція

Середня температура на Південному полюсі становитьпорядку -48оС, а в 1983 році була зафіксована найнижча температура в -89оС. Товщина криги становить 2800-3200 метрів. Сонце на Антарктиці протягом півроку постійно світить і досить сильно випромінює ультрафіолетову радіацію, що може при постійному впливі привести до опіків очей та шкіри; у наступні півроку триває полярна ніч, і сонце взагалі не видно над горизонтом.

Перші спроби відкрити Південний полюс Землі булизроблені в 1722 році російськими мандрівниками Ф. Беллинсгаузеном і М. Лазарєвим, які досягли узбережжя Антарктики, але не змогли подолати ще близько 300 кілометрів до Південного полюса.

У 1841 році англійський мандрівник Д. Росс відкрив льодовик на Антарктиці, але до Південного полюса теж добратися не зміг, закінчивши свою подорож на 77 градусі південної широти. У 1907 році англійський мандрівник Е. Шеклтон спробував дійти до полюса, але через нестачу харчування був змушений повернутися назад.

У 1902 році англієць Роберт Скотт спробувавдосягти полюса, але його перша експедиція зазнала краху, а друга – терра інкогніта – хоч і увінчалася успіхом, але радості мандрівникові не принесла, адже, висадившись на льодовику Росса в січні 1911 і досягнувши полюса, він виявив, що його випередила норвезька група. На зворотному шляху в 1912 році і Скотт, і вся його команда загинула від виснаження.

Вдалу спробу відкрити Південний полюс зробивмандрівник з Норвегії Руал Амундсен, який 14 грудня 1911 роки зміг досягти полюса і підтвердити це відповідними розрахунками географічних координат за допомогою спеціальних приладів.

Р. Амундсен на кораблі «Фрам» в січні 1911 року досяг Китової бухти Антарктиди, з чотирма однодумцями висадився там і на собачих упряжках продовжив свою подорож, яке увінчалося успіхом. Його ім’я увійшло в історію, як людини, який вперше побував і відкрив Південний полюс Землі. Для того щоб досягти полюса, Р. Амундсен підготував і правильно розрахував маршрут і план своєї експедиції. Він використовував ескімоським собак, які при необхідності могли давати до 25 кг м’яса і врятувати членів експедиції від голоду.

Успішний розвиток авіабудівництва дозволилооглянути Південний полюс з повітря в 1929 році. Це був справжній прорив, адже вчені отримали дані про запаси прісної води на планеті, про обсяг льоду і власне про межі Антарктиди. Політ американця Берда дозволив розгорнути через кілька років в льодовиках і першу науково-дослідну станцію.

Хто першим досяг південного полюса

Хто першим досяг південного полюса? Вперше в цій точці земної кулі людина побувала на початку XX століття. З цією важливою подією, крім усього іншого, на жаль, пов ‘язаний один з найтрагічніших випадків в історії географічних відкриттів того часу. За звання першої людини, яка побувала на південному полюсі, сперечалися двоє відомих дослідників-мандрівників.

Південний полюс – це точка, через яку проходить уявна вісь обертання нашої планети. Знаходиться він не посередині Антарктиди, а ближче до її Тихоокеанського узбережжя. Відкритий південний полюс був 11 грудня 1911 р. (за деякими джерелами – 14 грудня).

Хто першим досяг південного полюса?

Поставили для себе за мету побувати в цьому суворому місці земної кулі на початку минулого століття відразу два мандрівника – норвежець Рауль Амундсен і англієць Роберт Скотт. Обидва дослідники провели найретельнішу підготовку до походу. Роберт Скотт вирішив використовувати як тяглову силу моторні сани і поні. Р.Амундсен зробив ставку на собачі упряжки. Підготувалися до походу обидва дослідники, скінчено, максимально ретельно. Так хто ж першим досяг південного полюса?

Експедиція Роберта Скотта просувалася до мети повільно, долаючи великі труднощі. Поні дослідника, на жаль, не винесли навантажень важкого шляху і їх довелося приспати. Моторні сани ж не могли подолати крижані тороси.

У Амундсена справи йшли набагато краще. Завдяки витривалим північним собакам, він доїхав до наймолодшої точки земної кулі швидше Скотта. Саме Амундсен і вважається першою людиною, яка досягла південного полюса. Експедиція Роберта Скотта дісталася сюди лише 17 січня 1912 року.

Трагедія

Звичайно ж, моральне потрясіння негативним чином позначилося на зворотному шляху англійської групи. Спочатку помер наймолодший учасник експедиції Р.Котта – Е.Еванс. Потім з власної ініціативи покинув товаришів, щоб не стати тягарем, який відморозив ноги Л. Отс.

Решта членів експедиції, включаючи самого Скотта, також не повернулися на базу. У дорозі їх застала заметіль. Тіла членів групи пізніше знайшли за 18 км від табору. Про долю їх стало відомо лише з щоденника Р.Котта, який помер останнім.

Пам ‘ять про дослідників

Ну що ж, тепер наш читач знає, хто першим досяг південного полюса. Переможець – честолюбний Амундсен – звичайно ж, був дуже засмучений трагедією, що сталася в льодах Антарктиди. Згодом він не раз говорив журналістам про те, що не замислюючись пожертвував би своєю славою першовідкривача лише для того, щоб повернути Скотта і його людей до життя.

Ось таким ось чином і було затьмарено трагедією одне з найважливіших географічних відкриттів минулого століття. Однак полюс пам ‘ятає обох героїв-дослідників. Їхні імена були навіки з ‘єднані в назві великої наукової станції Амундсен-Скотт, що працює і понині в самій південній точці Землі.

Про автора

admin administrator