Хвороби огірків у теплиці та їх лікування жовтіють листя

Авторadmin

Хвороби огірків у теплиці та їх лікування жовтіють листя

Хвороби огірків в теплиці: лікування + фото

Захворювання, які найчастіше уражають огірки в теплиці, їх основні причини, методи боротьби і профілактики з допомогою народних засобів або спеціальних препаратів.

Організовуючи теплицю для огірків, я щиро вважав, що рослини будуть повністю захищені від хвороб, шкідників і зовнішніх факторів. Але на ділі все виявилося навпаки – саджанці почали хворіти буквально з перших днів, а перший урожай виявився значно менше очікуваного.

Тоді мені довелося розбиратися в питанні глибше, і я дізнався, що тепличні огірки не хворіють рідше, а може і частіше тих, що ростуть у відкритому грунті. Головне – вчасно помітити негативні зміни і прийняти відповідні заходи, про що я хочу сьогодні розповісти.

Чому хворіють огірки в теплиці

Причин захворювань тепличної культури може бути багато, але найчастіше це неправильний догляд і висаджування рослин на одному і тому ж місці кілька років поспіль.

Патогенні організми і личинки шкідників, які живуть у грунті, чудово відчувають себе в теплому, вологому мікрокліматі, і не гинуть в зимовий час, як це відбувається у випадку з посадками, зростаючими на відкритому місці.

З цієї причини тепличних огірків регулярно потрібно регулярне знезараження і правильний догляд, інакше зберегти врожай буде неможливо.

Хвороби огірків і розсади в теплиці та їх лікування

Дуже часто виявляються хвороби огірків в теплиці, які необхідно профілактувати і лікувати. Буває, що в закритому грунті тривалий час не змінюється а, земля створюється штучний мікроклімат. Все це породжує захворювання.

Розсада огірків в теплиці схильна до різних захворювань

Зростаючі в теплиці огірки, страждають від гнилі різного виду (прикореневі і кореневі, сіра гниль і біла), а також борошнистою росою, чорної плісняви та іншими хворобами.

Хвороби огірків в теплиці — це грибкові інфекції, здатні стрімко розмножуватися і вражати здорову культуру.

  1. Коренева Гниль і прикоренева
  2. Поява білої гнилі
  3. Сіра гниль
  4. Чому огірки в’януть
  5. Хвороба аскохітоз
  6. Несправжня борошниста роса
  7. Борошниста роса
  8. Мідянка (антракноз)
  9. Бактеріоз або кутова плямистість
  10. Чорна цвіль
  11. Заходи профілактики та лікування

Коренева Гниль і прикоренева

Хвороба пошкоджує культуру на всіх стадіях вегетації. Спочатку, на коренях утворюються маленькі цятки або штрихи бурого кольору. Поступово вони збільшуються в розмірі , що сприяє гниттю і відмирання коренів. Сходи відразу вилягає.

У виросла культури коріння приймають бурий колір, помічено кореневе розтріскування або почорніння. Плями можуть бути мокрі з відтінком темного червоного кольору або сухі світло-бурі.

Подібна симптоматика властива до прикореневої гнилі, але іноді шийка при корені розмножується.

Внизу стеблинки обґрунтовується перехоплення без гниття або з гниттям. Зрізуючи стебло поперек, проглядаються бурі судини. Ріст стебла пригальмовується, рослина в’яне.На листі також з’являються бурі плями , спостерігається межжилковый хлороз, некроз.

Причиною прояви кореневої гнилі є активність патогенних грибів. Земля гарне місце для зберігання грибків. І в огірковому насіння часто зберігається збудник кореневої гнилі.

Розвитку даного захворювання провокують такі фактори:

  • высевание насіння в холодний грунт;
  • перенасичена вологою земля;
  • холодна вода при поливі;
  • різке зниження температури ґрунту ( нижче +16);
  • дуже висока температура ( від +28);
  • надлишок азоту;
  • надлишок органічного фону.

Причиною кореневої гнилі огірків не завжди буває інфекція. Якщо причина неінфекційна, їх коріння мають бурі судини. Спостерігається тканинне відшарування навколо судин.

Коренева гниль огірків з’являється при посадці в холодну грунт

Поява білої гнилі

Проявляється від гриба-полифага Sclerotinia sclerotiorum (Whetzelinia sclerotiorum), яким заражаються рослини масово. На огірках така гниль активізується на зростаючих частинах культури: стеблах, листках, плодах.

Відбувається це так:

Біла гниль проявляється не тільки в прикореневому місці огірка, але і в інших частинах рослини. Часто хвороба розвивається у місцях розгалуження. Якщо наліт ущільнюється, виникають чорні склероції. Заражені плоди також покриває наліт, а їх зовнішній вигляд схожий на варений.

Причиною захворювання можуть бути наступні:

  • густе высевание;
  • висока вологість;
  • мало провітрюється теплиця;
  • скачки температури повітря.

Але грунт і частини рослин з склероциями, є головним чинником утворення білої гнилі.

Біла гниль з’являється як на розсаді, так і на плодах огірків

Сіра гниль

Виникає від гриба Botrytis cinerea, активно псує надземні частини огірків.

У місці хвороби виникають пухкі плями з водянистою основою, оповиті вони нальотом сірого кольору, c проявляються чорними плоскими склероциями.

Причини поширення сірої гнилі ідентичні з білою.

Грибок довго живе в грунті, на тепличних стінках.

Чому огірки в’януть

Таке явище виникає за грибів Fusarium oxysporum, Verticillium albo-atrum і V. Dahliae, мають здатність пошкоджувати культуру на всіх щаблях вегетаційного розвитку. Патогени проходять крізь грунт у коріння і активно розмножуються, формують судинну закупорку, виділяють токсини.

Нижні огіркові стебла набувають сріблясто-білий колір. При поперечному розрізі помітний бурий колір. Часто на стеблах видно рожевий або білий наліт збудників спороношении.

Вдень нижні листки в’януть, а вночі відновлюються. Потім вони переходять в хлоротичний вигляд і відмирають. Огірки дуже повільно ростуть, розвиваються, плоди маленькі, їх смакові властивості бажають кращого. Це відбувається від погано розвиненою кореневої системи і якщо розсада садиться в тугу землю, здавлюючу корінь. Так, вода не здатна пробитися до рослини, а збудники огірка, викликають в’янення, довго знаходяться в землі. Фузариозные огіркові збудники перебувають у їх насіння.

Огірки можуть в’янути через грибкових хвороб

Хвороба аскохітоз

Це захворювання можливо у дорослої рослини і розсади.

На розсаді аскохітоз проявляється біля кореня: мокрі плями з великою кількістю крапочок (пікніди) . В результаті утворюється перехоплення. На великих рослинах уражається майже вся надземна частина . Перший прояв захворювання стебел утворюється там, де кріпляться живці. Численна пикнида провокує засихання стебел. Стебло навколо таких ділянок має світло-сірий колір, розтріскується, розмочалюється.

Листя вкриті плямами великого розміру. На початку захворювання вони розпливчасті жовто-бурого кольору. Потім вони світлішають і виникають чорні пікніди. Поступово плями розташовуються по всьому листу. Уражуються листки знизу і згодом засихають. Якщо уражуються плоди, там також утворюються на них чорні пікніди.

Найчастіше їх захворювання з’являється на місці з’єднання плодоніжки зі стеблом. Плід огірка набуває варений, але не розм’якшений вид і відразу сохне.

Пекиспоры є активними розповсюджувачами аскохітозу у вегетаційний період . Відбувається це за допомогою бризок, крапель, повітряним та водним течією. Інфекція добре зберігається залишилися частинах рослини. Є ймовірність ураження насіння. Активізує хвороба послаблює культуру підвищена вологість.

Аскохітоз вражає спочатку листя, а після і плоди огірка

Несправжня борошниста роса

Це грибкова хвороба, яка проявляється на їх листі. Провокує її гриб Pseudoperonospora cubensis.

Грибок активізується при:

Живе інфекція в частинках рослинності і їх насіння.

Несправжня борошниста роса з’являється при надмірній вологості

Борошниста роса

Активізують хвороба гриби Sphaerotheca fuliginea Erysiphe cichoracearum.

  • Спочатку у дорослої культури заволакиваются нальотом білим або світло-рожевий з сірим відтінком листя і черешки.
  • Утворення великої кількості меленьких чорних цяточок (сумчасте спороношення).
  • Листя втрачають форму, жовтіють і відмирають.

Буває, що крім листя, заволакиваются нальотом плоди і стебла.

Зараження інфекцією відбувається з відкритого ґрунту в осінній період або в перші дні літа і живе вона в останніх частинах рослин.

Хвороба активно розвивається, якщо є:

  • стрибки всередині тепличної температури;
  • протяги;
  • погане освітлення;
  • недотриманні нормального температурного режиму для рослини +16-20 градусів.

Найбільш часто виникнення борошнистої роси зароджується біля дверей, фрамуг, опалювальної системи.

Борошнисту росу провокують скачки температури

Мідянка (антракноз)

Активізується гриб Colletotrichum lagenarium. Під час росту рослин хвороба активна майже на всіх їх частинах. Захворювання характеризується так:

  • Наявність округлих плям жовто-бурого кольору, де виявляється некроз тканин і кришіння.
  • Плями з поглибленням, як виразки. Можуть розміщуватися по одній або цілими групами.
  • Якщо погода волога, плями мають рожево-фіолетовий наліт.

Не беручи способи лікування, наліт чорніє і ущільнюється. Пошкоджені плоди, гіркуваті на смак, погано зберігаються і транспортуються, оскільки починають гнити.

Стебла з черешками також покриті довгастими плямами з рожевим нальотом.

Інфекція поширюється в період росту і розвитку культури повітряно-краплинним методом. Зберігається в залишках культури і насінні. Хвороба стрімко розмножується при вологості до 90%і температурі повітря +22-27.

Мідянка проявляється плямами іржавого кольору

Бактеріоз або кутова плямистість

Активізується захворювання за допомогою бактерії Pseudomonas lachrymans.

Початок хвороби спостерігається в сім’ядолях: поява маленьких цяток або виразок светловато-коричневого кольору. Жилки і плями утворюють незграбність, обмеженість плям. Спочатку вони маслянисті, потім переходять в бурий колір. Якщо на вулиці вологість, під листовими плямами (низ аркуша) формується бактеріальний ексудат, схожий на каламутну краплю. Через час уражені місце підсихає, відмирає і випадає. Утворюються листя з дірками.

Невеликі плями є на черешках і стеблах. Якщо не застосовувати лікування, вони стають глибшими. Це схоже на пташиний клювання. З цих заглиблень випливає ексудат, що засихає при сухій погоді В підсумку виходить скоринка білуватого кольору.

Поширення бактерій відбувається через водяні крапельки, а зберігаються вони залишках культури і насінні. Активніше хвороба розвивається, якщо температура досягає +19-24 градуси.

Бактеріоз процвітає у сиру і спекотну погоду

Чорна цвіль

Чорна цвіль активізується грибами Corynespora melonis, Alternaria cucurbitae, Macrosporium cucumerinum. При такої хвороби формуються світло-коричневі плями різноманітних конфігурацій.Якщо не лікувати, вони зливаються і некротизуються. На опуклих дрібних плямах видно чорний наліт. Потім їх розмір збільшується й переходить у зональні плями.

У підсумку, листя передчасно відмирає. Природно, і врожай поганий.

Чорна пліснява призводить до значного падіння врожайності

Заходи профілактики та лікування

Профілактичні методи для захисту тепличних огірків від інфекцій створюються, виходячи з особливостей збудників та їх специфіці розвиватися в штучно сформований кліматі.

Найбільша кількість збудників відмінно здатні жити у ґрунті, залишки рослинності, саме, між вегетацією. Також грибкові збудники живуть в уражених насінні і в культивационном обладнанні.

А в період вегетації грибкові збудники інфекцій формують спороношення, що дає можливість передачі хвороби від зараженої рослини до здорової. Тому необхідно приймати профілактичні заходи для видалення джерел інфекції. Потрібно попередити зараження в початковому періоді.

Лікування і профілактику проводять, враховуючи попередню культуру, так як там утворюються патогени, що приносять шкоду майбутньої культури.

Коли закінчено збір врожаю, дезінфікують культиваційні приміщення. Так, патогени знищуються. Землю обробляють хлорним вапном і карбатином. Щоб знезаразити, частинки незібраною рослинності, землю, стелажі, знаряддя праці, стінки, оббризкують формальному або хлорним вапном. Хороші результати отримують змішуючи тиофос і мідний купорос для обробки.

Знезаражуючи і профилактируя тепличні огірки від шкідників застосовують акарициди, інсектициди.

Обприскування огірків ефективно знищує збудників хвороб

Провівши дезінфекцію, спалюють зібрані залишки рослинності. Після цього проводять повторну дезінфекцію і доповнюють обкурювання теплиці сірчистим газом. Потім стерилізується земля хімічним або термічним методом.

Так, гинуть збудники кореневої гнилі, інфекційного в’янення, скохитозы , борошнистої роси, несправжньої борошнистої роси, антракнозы та ін.

Тільки провівши обробку землі, дозволяється висаджувати розсаду. Проводиться процедура тільки через 25-30 днів.

Необхідно підготувати насіння:

Підвищуючи імунітет огірків до хвороб, розсаду і великі саджанці удобрюють підгодівлями збагачені мінералами: сечовина, хлористий калій, сірчанокислий магній. Важливо не забувати робити підживлення з мікроелементи: марганець, бор.

При виникненні на розсаді кореневих і прикореневих гнилей, її повністю спалюють, а лікування виросла культури огірка відбувається обприскуванням препаратом Превікур.

Якщо виявилася борошниста роса, застосовують фунгіциди з сірчаної основою (Тіовіт Джет). Результативно пригнічують борошнисту росу та препарати Альфа Лікар, КС і Квадріс 250 SC.

З помилковою борошнистою росою добре працюють наступні пестециды: Акробат МЦ 69%, Альетт 80%, Інфініто 61 SC та ін.

Про автора

admin administrator