Кладоспоріоз томатів лікування

Авторadmin

Кладоспоріоз томатів лікування

Кладоспориоз томату: способи боротьби та препарати для лікування

Використання хімічних препаратів і народних засобів проти кладоспориоза томатів. Ознаки і причини поразки рослин. Профілактика проти розвитку кладоспориоза.

При вирощуванні томатів городники нерідко стикаються з серйозними проблемами. Агрокультуру часто вражають грибкові захворювання, одним з яких є кладоспориоз.

Якщо своєчасно не вжити заходів по лікуванню рослин, то захворювання може погубити більше 50% врожаю. Я розповім Вам про способи боротьби з кладоспориозом томатів: які препарати і народні засоби ефективніше застосовувати для терапії уражених рослин.

Причини поразки томатів

Кладоспориоз — це грибкове захворювання, збудником якого є патогенний мікроорганізм Cladosporium fulvum Cooke. Хвороба відноситься до серйозних і дуже небезпечним, особливо для томатів.

Незвичайність кладоспориоза в тому, що гриб-провокатор володіє підвищеною стійкістю до вимерзання і посухи, він здатний виживати в будь-яких умовах протягом 10 місяців.

Сприятливими умовами для патогенної активності грибка є:

  • підвищена вологість повітря (понад 90%);
  • спекотна температура (понад +28 градусів);
  • вогнища інфікування (залишки торішнього сміття, загнившая рослинність, уражена грунт, уражені грибком структури теплиці або садового інвентаря і ін).

Опис кладоспоріозу томатів і лікування хвороби

Захворювання овочів і різних культур є частою проблемою у городників. Якщо мова йде про томати, можна зіткнутися з такою неприємністю, як кладоспоріоз. Навіть досвідчені городники не застраховані від появи плям на листях і помідорах. Тому, щоб уникнути плачевних наслідків у вигляді загиблого врожаю, слід заздалегідь дізнатися про дане захворювання, причини виникнення, а також познайомитися з рекомендаціями, які допоможуть врятувати ваші кущі томатів.

Є ряд ознак, за якими можна визначити наявність кладоспоріозу, і з лікуванням не можна затягувати, краще приступити до боротьби негайно. Боротися з грибком слід ефективними засобами, про які ви дізнаєтеся далі.

Що це таке?

На помідорах нерідко розмножуються паразитуючі мікроорганізми, зокрема особливий грибок, який можна знайти тільки на цій культурі. Він називається монофагом і боротьбу потрібно починати відразу після його виявлення.

Кладоспоріоз може влаштуватися на кущах, якщо вчасно не почати дезінфекцію, що призведе до втрати половини врожаю, чого не можна допускати. Шкода грибка полягає в тому, що він повністю знищує фотосинтезуючу масу, а саме листя, тому якщо ви помітили плями, можете не сумніватися, що захворювання вже вразило куст. Чим менше здорового листя, тим слабкіше буде культура, в результаті це призведе до припинення життєзабезпечуючих процесів.

На помідорах утворюється бура плямистість. Грибок швидко добирається до плодів, які не можна буде потім вживати в їжу, навіть після переробки.

Якщо ви вирощуєте томати в теплиці, слід пам’ятати, що грибок розмножується там набагато швидше, тому для початку необхідно провести ряд маніпуляцій, щоб захистити майбутній урожай. До того ж кладоспоріоз передається за допомогою інструментів, рукавичок і навіть одягу, в якому ви обробляєте ґрунт.

Якщо ви виявили кладоспоріоз, потрібно пам’ятати, що грибок здатний довго жити, і якщо земля не обробляється після інфікування, то проблема може відновитися навіть через 10 років. Таким чином, необхідно регулярно лікувати ґрунт, проводити різні маніпуляції, обробляти теплицю, не забувати про одяг та інструменти – тільки так ви забезпечите захист від грибка.

Причини появи

Інфекція може з’явитися з різних причин, про які слід знати, щоб їм запобігти. Грибок потрапляє на город з розсадою, яка вирощувалася вже з заражених насіння томатів, які не проходили протравлювання. Також існує ризик при купівлі саджанців або грунту на ринку – в них можуть бути суперечки. Іноді на город кладоспоріоз може потрапити через дощову воду і вітер.

Як згадувалося вище, грибок дуже живучий, він відмінно справляється з морозом і зберігає свою ефективність протягом всієї зими. Підвищена вологість є ідеальним середовищем для активного поширення грибка навіть у закритій землі. Варто відзначити, що спекотна погода є активним збудником інфекції, яка комфортно себе почуває як при 10, так і при 35 градусах за Цельсієм. Якщо у вас зійшовся хоча б один пункт, напевно в ґрунті вже присутнє джерело хвороби, з яким необхідно терміново почати боротися.

Ознаки поразки

Кладоспоріоз іноді плутають з іншими грибковими захворюваннями, тому краще дізнатися про нього інформацію наперед, щоб вчасно вступити в боротьбу. Слід зазначити, що захворювання протікає поетапно.

Перші ознаки можуть початися ще в період цвітіння, коли суперечки активізуються і вражають листя розсади. Плями знаходять жовтий, іноді оливковий колір, можуть бути ледь помітними, тому зовні рослина виглядає цілком здоровою. Але варто подивитися на внутрішню частину аркуша, і ви побачите білий наліт. Необхідно терміново видалити місця ураження і провести повну обробку куща.

Досвідчені агрономи знають, що така процедура повинна проводитися не менше 2-х або 3-х разів за сезон.

Прогресуючий етап кладоспоріозу можна побачити вже більш явно. Плями з жовтих стають коричневими, фотосинтез порушується, і томати більше не можуть отримувати харчування. Незважаючи на те що плоди не порушені на цьому етапі захворювання, вони спеють набагато повільніше.

Активна стадія є фінальною і вилікувати помідори майже нереально. Хвороба вражає всі втечі, листя опадає, і грибок активізується не тільки на стовбурі, а й на плодах. Ви можете побачити темні плями і це означає, що незабаром саджанець зовсім загине. Плямистість швидко переймається по всьому листю і плодам, і якщо захворювання торкнулося зав’язів, врятувати куст вже не можна.

Способи боротьби

Якщо не вжити заходів обережності, від кладоспоріозу не застрахований жоден куст, тому якщо ви помітили перші ознаки захворювання, необхідно терміново приступити до вирішення проблеми. До лікування потрібно підходити системно, ретельно вивчаючи засоби і дотримуючись інструкції, щоб отримати позитивний результат.

На ранній стадії розвитку інфекції потрібно придушити спороосвіту, щоб грибок не зміг поширитися далі. Важливо створити несприятливі умови, в яких джерело хвороби не зможе вижити. Блокування активності грибка може бути різним, залежно від способу боротьби. На ринку є ряд препаратів, завдяки яким можна позбутися від кладоспоріозу. Вашій увазі пропонується опис ефективних методів боротьби.

Агротехнічні

Цей варіант підходить тільки для профілактики, і під час лікування такий спосіб буде більше допоміжним фактором. Важливо проводити сезонне прибирання, робити дезінфекцію на всій ділянці і в теплиці. Як згадувалося вище, грибок може залишатися довго на інструментах і в ґрунті, тому їх обробка обов’язкова. Якщо у вас є теплиця, знадобиться міцна гаряча марганцівка, якою промивають абсолютно всі складові конструкції.

Обробка шпалер вуличних помідорів також важлива.

Парник необхідно регулярно провітрювати, якщо зовні дуже висока температура. Томати не потребують спеки, часто в нічний час кватирки завжди відкриті. Полив повинен бути за вибудуваним графіком, щоб не перевищувати норму вологості повітря. Переконайтеся, що кущі знаходяться на дистанції один від одного – це дозволить уникнути сорому, яке призводить до розвитку кладоспоріозу.

Фахівці рекомендують мульчувати ділянку за допомогою сухого сіна і здійснювати полив під корінь. Якщо ви вперше висаджуєте розсаду, необхідно слідувати рекомендаціям агротехніків – пасинкувати томати, видаляти нижнє листя, проводити прищипування, щоб обмежувати зростання індетермінантів. Досвідчені садівники знають, наскільки важливо проводити всі ці маніпуляції, тільки так можна стикатися з захворюваннями рослин набагато рідше і врятувати врожай.

Хімічні

Щоб боротися з такою серйозною інфекцією, важливо вибирати ефективні засоби, а саме фунгіциди, які здатні вразити і знищити грибок. На ринку представлено багато препаратів, проте важливо знати, які з них здатні привести до позитивного результату в найкоротші терміни.

Великим попитом користується «Фітоспорин», важливо дотримуватися інструкції і правильно його застосовувати. Головним інгредієнтом у складі є мідь, вона міститься і в такому препараті, як «Оксихом». Крім того, використовують бордоську рідину, препарати «Браво», «Рідоміл», «Профіт Голд». Така хімія застосовується для знищення захворювання і джерела проблеми, при цьому важливо дотримуватися заходів безпеки і термінів обробки.

Великим попитом користується засіб «Ордан», у складі якого хлорокис міді і цімоксанив. Таким засобом можна проводити профілактику, а також боротися з інфекцією. Це отруйні склади, які накопичуються на кущах і можуть залишатися на плодах якийсь час. До такого способу слід вдаватися тільки тоді, коли інфекція знайшла агресивну форму, і ніякі інші методи не допомагають.

Біологічні

Якщо інфекція ще не така активна, і поразка не перейшла на плоди, можна звернути увагу на біологічні фунгіциди. Такі препарати не є надто небезпечними, в їх число входять «Фітоспорин-М», «Триходермін», «Алірін» та інші засоби.

Це розчини, якими не тільки обробляють, а й поливають рослини, проте важливо дотримуватися точного дозування, яке вказане виробником на упаковці.

Народні

Це, мабуть, найбільш щадний здоров’я варіант обробки. Для профілактики рослини слід обприскувати сумішшю з води і сироваткового розчину у співвідношенні 10:1. Побутові дезінфікуючі розчини можуть перешкоджати захворюванню. Якщо ви побачили на листі білі плями, обробіть куст розчином з 15 крапель йоду і 5 л води, додайте туди півлітра молока, щоб рідина прилипла до рослини. Важливо підгодовувати кущі хлористим кальцієм.

Коли ви впоралися із захворюванням, потрібно буде провести обробку ґрунту, тобто мульчування після поливу. Якщо поразка була масовою, пролийте розчин біологічних речовин.

Заходи профілактики

Звичайно, краще попередити захворювання, ніж боротися з ним, коли воно вже вразило ваш урожай. Наступні рекомендації допоможуть захистити плоди на ранній стадії. Насамперед важливо боротися з бур’янами, оскільки вони не дають доступ повітрю, яке потрібне для провітрювання між кущами. Ретельно обробляйте розсаду від шкідників, видаляйте комах і знищуйте кліщів, які переносять хвороби.

Досвідчені садівники проводять профілактику щорічно, вже ранньої весни і під кінець сезону, тому з грибковими інфекціями не стикаються так часто. Ви можете обробити всю територію городу бордоською рідиною до того, як почнуть розкриватися нирки. Восени ж, коли всі роботи закінчені, також важливо провести таку маніпуляцію.

Кращою профілактикою є щорічна осіння дезінфекція. Коли врожай вже зібрано, обробіть теплицю, інвентар і всі інструменти, а так

Кладоспоріоз томатів: лікування та методи боротьби, стійкі сорти

Кладоспоріоз – поширене захворювання томатів, першою ознакою якого є поява бурих плям на листових пластинах. Активність інфекції припадає на початок липня, вона вражає молоді та дорослі кущі помідорів. Спочатку пошкоджуючи листя, хвороба поступово піднімається нагору і переходить на плоди. Щоб унеможливити зараження, необхідно своєчасно проводити профілактичні обробки посадок. Якщо появи кладоспоріозу уникнути не вдалося, для лікування використовують народні, біологічні та хімічні засоби.

  1. Що таке кладоспоріоз
  2. Чому він виникає у томатів у теплиці
  3. Яку шкоду завдає кладоспоріоз томатам
  4. Заходи боротьби
  5. ТОП 10 препаратів із 100% ефективністю
  6. Ордан
  7. Рідоміл
  8. Фалькон
  9. Еупарен
  10. Браво
  11. Ровраль
  12. Оксихом
  13. Профіт Голд
  14. Бордоська рідина
  15. Консенто
  16. Біологічні методи
  17. Народні методи
  18. Профілактика кладоспоріозу
  19. Сорти томатів, стійкі до захворювань
  20. Відео про те, як подолати кладоспоріоз

Що таке кладоспоріоз

Збудник кладоспоріозу – особливий грибок, що паразитує, Cladosporium fulvum cooke (Fulvia fulva), який зазвичай вражає томати, що вирощуються в зимових теплицях. Впливаючи на рослину, патоген викликає поступове усихання листя та утворення великої кількості твердих опуклих плям на плодах. Вони можуть мати буре, коричневе, жовте, світло-зелене забарвлення, тому хворобу часто називають оливковою або бурою плямистістю, листовою пліснявою.

Фітопатоген вражає листя, значно скорочуючи процес фотосинтезу, що ускладнює або повністю припиняє надходження поживних речовин до окремих частин рослини.

Несвоєчасна боротьба із захворюванням може призвести до 30-50% втрати врожаю.

Чому він виникає у томатів у теплиці

Якщо грибок занесений у рослину чи ґрунт, він активно поширює суперечки та міцелій, швидко розростається. Неозброєним оком помітити це неможливо, тому садівник дізнається про хворобу при формуванні негативної симптоматики. Суперечки грибів переносяться водою, повітряними масами, через ґрунт, тому за короткий період може заразитися весь город.

Грибок виживає навіть при тривалій посусі, сильних морозах та дії інших захворювань.

Якщо фактори, що пошкоджують, впливають довго, на відкритому грунті частина грибка може загинути. У теплиці створюються найбільш сприятливі умови для його розвитку:

  • збереження тепла;
  • високий рівень вологості;
  • захист від сильних морозів

Тому грибок легко розповсюджується по всій теплиці, швидко розмножується. Формування бурих плям на культурі відбувається вдвічі швидше.

Яку шкоду завдає кладоспоріоз томатам

Хвороба розвивається стрімко. Вона може локалізуватись як на молодих кущах, так і на зрілих томатах.

Поступово завдає такої шкоди :

  • ушкодження нижнього листя, через що городник не відразу розуміє, що рослина заражена, що дає час грибку поширитися;
  • швидке поширення на всі помідори, що веде до часткової або повної загибелі плодів за 1 місяць.

Якщо відбулося зараження плода, зрізати частини помідора із грибком неможливо. Він зберігається навіть на здорових ділянках, але не помітний візуально.

Заходи боротьби

Боротьба зі шкідниками включає 3 різновиди препаратів – хімічні, біологічні препарати та народні методи. Рекомендується використовувати кілька засобів, щоб не тільки усунути розвиток грибка, але й перешкоджати його появі. Навіть невелика кількість суперечок, що залишилися, може призвести до рецидиву хвороби.

ТОП 10 препаратів із 100% ефективністю

В основному високою ефективністю мають лише фунгіциди та інсектициди. Вони повністю знищують міцелій та суперечки грибів, що запобігає повторному спалаху інфекції.

Ордан

Фунгіцид, призначений для рослин, що вирощуються на дачних ділянках. Він швидко знищує кладоспоріоз, фітофтороз, альтернаріоз та інші грибкові інфекції. У складі міститься хлорокис міді та цимоксаніл. Засіб розпорошують на поверхні рослини, він залишається на листових пластинках та стеблах. Речовини знищують патогенний мікроорганізм, відновлюють ушкоджені клітини. Препарат призначений для лікування та профілактики. Щоб повністю знищити інфекцію, необхідно зробити не менше 4 обробок Орданом (1 раз на добу).

Рідоміл

Фунгіцид, призначений для лікування садово-городніх культур, виробляється у Швеції. Основні діючі речовини препарату – дитіокарбонат, феніламін мефеноксам. Засіб має швидку лікувальну дію, не викликаючи резистентності патогенної мікрофлори. З порошку готують робочий розчин, який розпорошують на поверхню рослини. Ефективність препарату зберігається протягом усього терміну придатності, але при цілісності упаковки. Препарат токсичний, небезпечний для бджіл. Він не рекомендується для постійної обробки, оскільки знищує водночас і корисну флору, погіршує якість ґрунту. Крім кладоспоріозу, засіб ефективний проти альтернаріозу, пероноспорозу.

Фалькон

Фунгіцид, що випускається у вигляді висококонцентрованої емульсії. Продається у каністрах по 5 л. У складі міститься спіроксамін, тебуконазол, тріадімінол. Після застосування виникає швидка дія із тривалим захистом. Препарат можна використовувати для лікування та профілактики грибка. Їм часто користуються великих територіях сільському господарстві. Обробку рослин роблять за допомогою спеціальних приладів для розпилення. Перед застосуванням Фалькон необхідно розвести водою до отримання потрібної концентрації, дотримуючись інструкцій на упаковці.

Еупарен

Протигрибковий засіб широкого спектру дії. Підходить для лікування рослин різних культур, уражених грибком, борошнистою росою, сірою гниллю. Основна діюча речовина – феніл сульфамід. Препарат випускають як порошку, який перед використанням потрібно розвести водою. За відсутності дощів його дія зберігається протягом 14 діб. На відміну від інших препаратів, Еупарен малотоксичний, не несе загрози здоров’ю людей, тварин та комах. Але він негативно впливає на риб, тому його не рекомендується розпорошувати поблизу водойм.

Браво

Фунгіцидний препарат із широким спектром дії, ефективний у боротьбі з кладоспоріозом, фітофторозом, альтернаріозом. Основна діюча речовина – хлороталоніл. Випускається у пластикових контейнерах різного об’єму. Застосовується для лікування овочів, картоплі, зернових культур. Після нанесення на рослини його протигрибковий ефект зберігається навіть після випадання рясних опадів або поливу. Він швидко починає діяти, не викликаючи резистентності у грибка.

Ровраль

Фунгіцид місцевої дії, що застосовується у фермерських господарствах. Містить іпродіон, що випускається у вигляді порошку для розведення. Механізм дії пов’язаний із блокуванням проростання спор, знищенням міцелію. Патоген слабшає та гине. Ефективність висока, невелика токсичність. Препарат можна використовувати разом із пестицидами для більш потужного ефекту.

Оксихом

Фунгіцид, який широко застосовується у сільському господарстві. Використовується для зовнішнього та системного захисту. Активна речовина – гідроксид міді. Воно підходить для профілактики та лікування грибка. Має комплексну дію і низький рівень токсичності. Тому для його нанесення достатньо лише мати рукавички, окуляри та маску. Ціна низька, препарат можна використати тривалий час.

Профіт Голд

Фунгіцидний засіб з низьким ступенем токсичності. Діючі речовини – фамоксадон та цимоксаніл. За допомогою Профіт Голд обробляють томати та картопля. Навіть при тривалому застосуванні грибкова інфекція не виробляє резистентність.

Бордоська рідина

Це найдешевший, але найефективніший препарат у боротьбі з кладоспоріозом. До його складу входить мідний купорос і гашене вапно. Перед використанням порошок попередньо розводять водою у зазначених виробником пропорціях. Розпорошення рослинами здійснюють за допомогою пульверизатора. Препарат можна придбати під іншими торговими назвами.

Консенто

В основі препарату 2 діючі речовини – propamocarba hydrochloride, phenomenon. Це системний пестицид із фунгіцидною активністю, який можна наносити протягом 1-2 тижнів. Належить до 3 класу токсичності, тому безпечний для людей, тварин та бджіл. Характеризується комплексним впливом та тривалим захистом. Його можна використовувати у будь-який час вегетаційного періоду.

Якщо городник вважає за краще застосовувати хімікати, рекомендується вибрати лише 1 препарат. Декілька засобів відразу можуть викликати високий ступінь токсичності, що нашкодить оточуючим тваринам та людям.

Біологічні методи

Біологічні методи лікування кладоспоріозу не лише ефективні, а й безпечні. За її нанесенні немає шкоди організму людини після вживання томатів. У таких засобах містяться бактерії, які сприяють знищенню грибка.

Часто використовують Фітоспорин , що має такі властивості:

  • продається у 3 формах – паста, порошок, рідина;
  • діюча речовина – Bacillus subtilis;
  • має широкий спектр дії щодо багатьох грибів;
  • ефективний навіть при глибокому проникненні міцелію та спор у тканині рослини;
  • підходить для лікування та профілактики;
  • має низький ступінь токсичності.

Найбільш популярна форма – порошок. З нього попередньо готують розчин, що складається зі 100 г речовини та 200 мл води. Для профілактики кладоспоріозу його розбавляють у 10 л води та виробляють обприскування зеленої маси рослин. Для лікування захворювання вказане дозування збільшують удвічі.

Так як грибок при недостатній тривалості обробок може поширитися знову, рекомендується розпорошувати 1 раз на добу, протягом 2 тижнів.

Існують і інші препарати на основі бактерій, всі вони мають ідентичний механізм дії:

Перераховані кошти можна комбінувати один з одним, щоб посилити ефективність. Якщо нанесення відбувається регулярно, без перерв, можна повністю знищити інфекцію.

Народні методи

При лікуванні кладоспоріозу фунгіциди та біологічні препарати можна доповнювати народними засобами.

  1. Йодовий розчин. На 1л молока додають 4 мл йоду, розводять водою так, щоб вийшло 10 л. Обприскують рослину з пульверизатора.
  2. Рослинний відвар. У ємності змішують по 1 столовій ложці лободи, кропиви та лопуха. Настоюють протягом кількох днів, потім проціджують. Це концентрат, його потрібно розводити у співвідношенні 1 л відвару на 10 л води.

Огородник має пам’ятати, що народні методи не можуть бути єдиним засобом лікування.

Профілактика кладоспоріозу

Легше запобігти хворобі, ніж тривало боротися з нею, тому доцільно застосовувати такі методи профілактики:

  • підтримання високої якості ґрунту за допомогою своєчасного внесення компосту та органічних добрив;
  • підтримання оптимального рівня вологості, без надлишкових поливів;
  • дотримання сівозміни;
  • періодичне оброблення біологічними препаратами;
  • профілактична обробка стін та стелі теплиці фунгіцидами;
  • висаджування сортів томатів, стійких до грибкових інфекцій.

Також рекомендовано соляризацію ґрунту. Підбирають сонячні дні, закриваючи в цей час грунт під плівку. Такі умови є згубними для грибка.

Сорти томатів, стійкі до захворювань

Якщо грибок вразив рослину або грунт, його дуже складно остаточно позбутися. Тому краще вибирати для посадки томати, які найбільш стійкі до цієї інфекції:

  • Пінк Парадайз;
  • Вежа;
  • Делікатес;
  • Черрі Іра;
  • Пінк Буш.

Навіть якщо грибок пошириться на ці рослини, він не зможе глибоко проникнути у тканини. Сорти швидко ліквідують патогенний мікроорганізм самостійно завдяки стійкому імунітету.

Відео про те, як подолати кладоспоріоз

Огляд найефективніших препаратів проти кладоспоріозу. Який засіб найкраще справляється з небезпечним грибковим захворюванням томатів, ви дізнаєтесь, переглянувши це корисне відео.

Кладоспоріоз – небезпечна грибкова інфекція томатів, якої складно позбутися. Однак якщо своєчасно проводити профілактику та використовувати комплексний підхід до лікування, можна зберегти здоров’я рослин та гарний урожай помідорів.

Про автора

admin administrator