Коли білити яблуні в саду і чим

Авторadmin

Коли білити яблуні в саду і чим

Зміст:

Як і коли побілити яблуні: восени чи навесні? Поради та перевірені способи

Плодові дерева, у тому числі яблуні, потребують побілки. Нанесення світлого складу на кору у весняний період захистить від травм через яскраве сонце. Стовбури дерев темного кольору, тому вдень вони значно нагріваються. У нічний час весною температура повітря помітно опускається. Через такий перепад тріскається кора. У ці щілини швидко потрапить інфекція та комахи, які призводять до хвороб та загибелі рослини. Вибілені стовбури відбиватимуть світло, менше нагріватимуться і вони не потріскаються. Такий захист потрібний і для молодих, і для старих рослин.

Важливо! Фарбування білилами стовбурів восени – це міра боротьби зі шкідниками. У корі на зимівлю заселяються різні комахи. За допомогою побілки знезаражують дерева від дорослих комах, личинок, яєць, лялечок.

Чи потрібно білити вишню? Догляд восени та підготовка до зими

Необхідно знати, як доглядати саджанці вишні і вже дорослі дерева з приходом осені. У цей період в ствол вносять мінеральні, а також органічні підживлення. Процедура виконується так:

  • навколо дерева здійснюється перекоп на глибину 10 см. Така глибина вибирається, якщо молода вишня. Якщо ж рослина вже плодоносить, то глибина перекопування становить 15-20 см;
  • після перекопування в землю вносяться підживлення у відповідному дозуванні.

Виконується підживлення в період, коли листя жовтіє. Краще проведіть її через кілька днів після поливу чи дощу. Разом із підживленням восени проведіть профілактичне обрізання дерев, а також обробіть проти комах та патогенної мікрофлори. Також проводиться підзимовий вологозарядний полив.

Щоб уберегти саджанець від гризунів на дачі по ділянці у жовтні розкладете приманки з отрутою. Крім цього, необхідно білити стовбури молодих дерев. Багато садівники-початківці не знають, чи потрібно білити садову вишню після початку плодоношення. Цю процедуру здійснюйте не тільки для молодняку, а й для дорослих дерев. Такі дії захистять ствол від шкідників, які зимують у корі.

У листопаді сад слід очистити від опалого листя і провести мульчування пристовбурного кола торфом. Молоді деревця тим часом обв’язують лапником. Без такої підготовки до зими вони можуть промерзнути та загинути.

Варто зазначити, що восени може виконуватися посадка саджанців у садовий ґрунт. Якщо процедуру виконано правильно, тоді молоде деревце швидко приживеться на новому місці.

Якщо розчин після весняного побілки встиг змитися з дерева, захисну процедуру можна додатково провести влітку.

Чи можна білити дерева водоемульсійною фарбою

Традиційно навесні ми білимо стовбури плодових дерев: яблуні, вишні, сливи. Навіщо білять стовбури дерев? Це дозволяє уберегти кору від опіків, захищає від комах та деяких хвороб. До того ж білі стовбури дерев виглядають красиво, естетично та доглянуто. Прямо око радіє

Як правило, білити дерева навесні – це моя доля. Але мені це не в тягар, тому із задоволенням поділюся досвідом – як і чим білити дерева навесні.

Плодові дерева рекомендується білити 2 рази на рік:

  • Восени це роблять після листопада, наприкінці жовтня – на початку листопада. Бажано обробляти дерева вапном у похмуру, але суху погоду.
  • Навесні можна приступати до фарбування стволів, як тільки сніг навколо них підтає. Вже наприкінці зими – на початку весни сонце починає пригрівати, вдень розігріває кору, активізуючи клітини камбію. Вночі кора охолоджується та активність клітин зупиняється. Такі перепади діють на кору руйнівно. Тому наше головне завдання – побілити дерева в саду навесні якомога раніше. Судячи з фото, минулого року ми білили яблуні та вишні на початку травня. Сонячних опіків вдалося уникнути. Але краще починати білити раніше (як рекомендують автори книг із садівництва) — у лютому, березні, квітні. І ми б теж білили раніше, але відкриваємо дачний сезон, як правило, на початку травня.

В ідеалі, восени плодові дерева потрібно білити ґрунтовно, захоплюючи стовбур і низ скелетних гілок, а навесні освіжати побілку.

У довідковій літературі знайшли такі рецепти розчинів, чим можна білити дерева навесні:

  • Розчин вапна з купоросом: 2 кг свіжого гашеного вапна розчинити в 10 літрах води, додати 500 г мідного купоросу;
  • Розчин вапна з глиною: 2 кг вапна та 1 кг глини на 10 літрів води;
  • Розчин вапна з коров’яком: 2 кг вапна і 1 кг коров’яку на 10 літрів води;
  • Розчин з клеєм: у 10 літрах води розчинити 500 г мідного купоросу, 3 кг негашеного вапна, 200 г казеїнового клею.;
  • Розчин гашеного вапна: 1 кг гашеного вапна-пушонки (купленої в садовому магазині) залити 1-2 літрами води;
  • Розчин вапна з глиною: на 10 літрів води беруть 3 кг свіжого гашеного вапна і додають 2-3 кг глини для надання розчину в’язкості. Суміш добре перемішують і доводять до сметаноподібної консистенції.

Ми купуємо в магазинах типу «Сад-город» спеціальний садовий побілку. Вона містить крейду та сполучні компоненти. Фасування одного пакету – 1 кг. Ціна минулого року була – 40 гривень. Скільки таких пакетів знадобиться, залежить від кількості дерев. У нас їх багато, тому цього року ми витратили 9 пакетів, тобто 9 кг побілки, і то не добілили 10 молоденьких вишень.

Готуємо розчин, згідно з інструкцією:

  • На упаковці написаний спосіб виготовлення розчину: 1 кг побілки заливають 1 літром гарячої води. Ми висипали у відро відразу кілька пакетів і заливали теплою водою, потім ретельно перемішували ціпком. Крейда розійшлася досить легко.
  • У розчин для вибілювання вирішили внести добавки: мідний купорос (як профілактика від хвороб) та зелене мило (від шкідників), щоб зробити обробку ефективнішою.

Знадобиться також малярська кисть. Ми використовуємо рік у рік широку круглу – такий фарбувати зручно. Підійде також валик для побілки або товста кисть.

Резонне питання. Вапно швидко змивається, тому й доводиться обробляти нею стволи двічі на рік. В даний час у продажу з’явилася спеціальна латексна фарба. Вона тримається довше.

А ось щодо використання водоемульсійної фарби не вщухають суперечки. Одні кажуть, що фарба надто закупорює кору, не дає їй дихати. А в деяких джерелах прямо сказано: дерева можна білити вапном або водоемульсійною фарбою. Скільки людей стільки й думок. Особисто ми вважаємо, що вапно безпечніше для дерев, тому його й застосовуємо.

На форумах та в блогах дачники також висловлюють суперечливі думки. Але ті, хто застосовував для вибілювання дерев водоемульсійку, відгукуються про неї дуже позитивно. Шкоди не спостерігалося.

Розчин готовий, настав час білити.

На упаковці з побілкою написано: ствол дерева очистити від старої кори. Одягла рукавички і долонькою обтрусила кору від старих лусочок. Без зайвих шорсткостей просто зручніше фарбувати.

Тепер йдемо до дерева, занурюємо пензель у розчин, фарбуємо. Якщо здалося, що розчин густуватий і важко наноситься, можна трохи розбавити його водою. Наскільки високо фарбувати дерева? На ваш погляд. Я починала на рівні грудей і спускалася донизу.

Ось яка краса у мене вийшла:

Тож, білим, не лінуємося. Це того варто ?

  1. Чистка. Стовбури яблунь позбавляють старої кори, особливо щедро покритої лишайниками. Великі сегменти видаляють шпателем чи дерев’яною лопаткою. Остаточне чищення проводять металевою щіткою. Таку процедуру краще робити після дощу або за високої вологості повітря. Тоді кора легше усуватиметься. Видалені частини необхідно спалити, щоб не допустити поширення інфекцій та садових шкідників. Для зручності можна розстелити перед чищенням навколо дерева клейонку.
  2. Дезінфекція. Цей етап підготовки до побілки краще здійснювати за сухої погоди, щоб дощі не змили розчин для дезінфекції. Проводити її дозволяється кількома способами. Можна обприскати яблуню за допомогою пульверизатора розчином мідного купоросу, приділяючи особливу увагу пошкодженим ділянкам. Також можна помити ствол розчином золи або золи з господарським милом. Головне, працювати у рукавичках. Для цього 2 кг деревної золи та брусок господарського мила розчиняють у відрі води.
  3. Замазування ран. Після видалення старої кори на стволі яблуні можуть залишитися тріщини, поглиблення, рани. Їх не можна залишати відкритими. Замазувати такі виїмки слід глиняним розчином або спеціальною садовою замазкою. Хорошим захисним засобом є суміш гною та глини, розведена у воді. Тільки після цих трьох етапів можна братися до побілки яблунь.

Опис та характеристики сорту яблунь Уральське Наливне, морозостійкість та особливості вирощуванняЧитати

Чим обробити кору перед побілкою?

Перед проведенням побілки потрібно ретельно підготувати штамб дерева. Підготовка яблуні до побілки відбувається у чотири етапи.

Очищення стовбура

Перший етап – це ручне очищення стовбура дерева від застарілої кори, що відстала. Цю процедуру найкраще проводити після дощу.

Потрібно руками, або за допомогою пластмасового шпателя прибрати зі стовбура і скелетних гілок всі наявні лишайники, мохи, частини кори, що відшарувалися. Для очищення тонких отворів у стволі, краще всього використовувати тонку тріску або дерев’яний ніж.

Очищення стовбура від лишайників і мохів – це своєрідне очищення від різноманітних бактерій та шкідливих мікроорганізмів, тому весь зчищений вміст найкраще спалити.

Дезінфекція

Другий етап має на увазі проведення дезінфекційних заходів. Дезінфекцію краще проводити не одразу, а коли відновляться погодні умови та не передбачається дощів у найближчі два дні.

Як дезінфікуючий розчин можна використовувати трьох або п’яти процентний розчин мідного, або залізного купоросу, а також часто застосовується бордоська суміш, ХОМ та ОКСІхом .

Потрібно обприскати кору штамба та скелетних гілок дрібнодисперсними краплями, схожими на туман, для цього краще використовувати посилений розпилювач. Розчин наноситься дуже тонким шаром, в жодному разі не можна допускати, щоб він стікав по гілках та стовбурі. Так можна завдати більше шкоди, ніж користі.

Висока концентрація вмісту міді та заліза в ґрунті є отруйною , що сприяє зниженню імунітету плодових дерев, виникненню високої схильності до різних захворювань та засихання.

Найбільш ефективним та безпечним для плодових дерев є застосування мильно-зольного розчину . Зола є дезінфекційною речовиною, а господарське мило служить для прилипання зольних частинок.

Для приготування такого розчину необхідно розчинити 50 грамів господарського мила та 3 кілограми золи в 10 літрах дуже гарячої води. Для того щоб обробити дерево, потрібно взяти ганчір’я, або пучок сіна, вмочити в розчин і обмити ним стовбур і гілки дерева.

Даний метод дозволить не лише продезінфікувати яблуню, а й таким чином підгодувати її елементами калію та фосфору.

Закладення ран

Третім етапом потрібно закласти всі наявні на стовбурі ранки. Це можна зробити за допомогою глиняної бовтанки.

Приготувати її досить легко. Потрібно взяти двісті грам чистої глини, сто грам гною та невелику кількість солом’яної потерті. Усі складові розвести водою до консистенції сметани. Даним розчином промазати всі рани та тріщини на стовбурі дерева.

Крім цього, в магазинах є величезний вибір різних замазок для плодових дерев.

Якщо немає бажання готувати лікувальну речовину самостійно, то можна використовувати готову продукцію, наприклад, дуже гарний ефект має паста « РанНет », яка також підходить для обробки зрізаних частин гілок після осінньої обрізки.

Та й четвертий етап полягає у безпосередньому побілці плодової культури.

Побілка “Bitumast ТМ”.

Готова суміш для побілки.

Фарба

Надійний довготривалий результат дає побілка фарбою. Використовують водоемульсійні різновиди або акрилові. Водоемульсійна фарба добре тримається на стовбурі і відмінно відбиває сонячні промені, але не має вираженого знезаражувального ефекту, більше підходить для весни. Акрилова фарба надійно захищає яблуню від шкідників, у тому числі грибкових інфекцій. Жодних додаткових інгредієнтів не потрібно. Мінус цієї процедури – її суттєва вартість.

Вапно

Це одна з найпопулярніших речовин для догляду за деревами. Використовувати її легко, варто вапно недорого. Щоб вона краще фіксувалася на стволі, можна додати трохи глини. Вона надасть в’язкість розчину.

Білити дерева просто «білою водою» з низькою концентрацією вапна немає, вона швидко змиється, проводити фарбування в саду доведеться не один раз.

Розчин для обробки готують з такими пропорціями:

  • вода – 4 літри;
  • вапно – 600 г;
  • молоко – 1 склянка або замість нього клей ПВА – 4 ст. ложки.

Усі компоненти добре розмішати до однорідного стану. Для посилення знезараження ефекту добре до такої суміші додати ще 2 ст. ложки мідного купоросу. Це захистить яблуні від багатьох хвороб. Можна мідний купорос замінити на залізний. Але занадто часто препарати міді використовувати не варто, тому що вона накопичуватиметься у ґрунті, пригнічуватиме зростання дерева.

Інше

Крім фарби та вапна для побілки яблунь можна застосовувати глину та коров’як. Перший варіант – відмінний теплоізоляційний матеріал, який оберігає стовбури від зайвого нагрівання або переохолодження, а також впливу сильного вітру. Цей природний матеріал не блокує пори дерева, може дихати.

Розчин коров’яку за рахунок його клейкої здатності надійно фіксує суміш на стволі. Також він виступає у ролі своєрідного добрива. Щоб приготувати суміш, 2-3 кг глини змішують з 10 л води, потім додають коров’як, поки суміш не досягне необхідної консистенції.

Чим побілити восени яблуні? Популярні склади для побілки

При виборі відповідного розчину для побілки думки можуть розділитися, багато хто віддає перевагу розчинам на основі вапна, а деякі використовують спеціальні фарби. То чим же побілити яблуні?

Побілка вапном

Вапно є екологічно чистою речовиною, яка не завдає шкоди навколишньому середовищу. А її доступність пояснює її популярність у більшості садівників.

До мінусів побілки вапном можна віднести те, що воно недовговічне і швидко змивається дощем, тому вимагає регулярного нанесення на стовбур не менше 2 разів на рік. Захисні функції її поширюються суто на негативну дію сонячних променів та морозів, але ніяк не впливає на вплив інфекцій та шкідників. Тому в готовий вапняний розчин слід додавати мідний купорос, а це вимагатиме додаткових грошових витрат.

Поширений склад для виготовлення розчину побілки:

  • 1 кг вапна;
  • 8 л води;
  • 0,2 кг мідного чи залізного купоросу.

Або можна віддати перевагу іншому складу: крейда (2 кг), вода (10 л) та глина (200 г). Всі компоненти ретельно перемішуються, щоб не було грудок, і настоюються близько 2:00.

Обробка фарбою

Для фарбування яблунь навесні чи восени можна застосовувати водоемульсійні та акрилові фарби. Захисні функції водоемульсійного покриття схожі на дію вапна, тобто воно захищає суто від впливу сонця і знижених температур. Але така фарба довше тримається на поверхні, що дозволяє рідше проводити побілку дерева.

Що стосується акрилової фарби, то вона має розширений спектр дії і захищає також яблуню від впливу шкідників і спор грибкових захворювань. Простота використання не вимагає проводити жодних додаткових дій, тобто достатньо відкрити банку із засобом та приступати до роботи.

Недоліком побілки яблунь фарбою є те, що це на порядок дорожче, зате рідше треба буде проводити побілку. У той же час це є хімічним засобом, хай і безпечним.

Інші склади

Можна для побілки використовувати глину та коров’як. Такий засіб має незвичайний відтінок салату.

Глина допомагає захистити ствол від перегріву, морозу та суховія, але при цьому не закупорюються пори, що дає можливість дереву дихати. Коров’як надає розчину клейкості, що дозволяє йому триматися на корі протягом тривалого часу. А також містить багато корисних мікроелементів, які живлять яблуню.

Як правильно білити яблуню?

Склад наносять за допомогою звичайного пензлика на попередньо підготовлені (очищені) стовбури яблунь. Склад повинен рівномірно, повністю покривати дерево, без прогалин. Якщо яблуня доросла, то кисть має бути широкою. За бажання можна використовувати фарбопульти, але в такому випадку витрата білил буде неекономним.

Опис сорту яблунь Женева, коли висаджувати та особливості вирощуванняЧитати

Висота, до якої має доходити білий рівень, – не менше 1,5 метра, краще пофарбувати яблуні на 2 метри. Можна білити стовбур до першої скелетної гілки, а також частина гілок до їхньої третьої частини або навіть половини.

Також слід розгребти землю біля основи дерева та пофарбувати його вниз на 4-5 см. Після висихання захисного шару ґрунт слід повернути на місце.

Щоб осінню побілку не змило дощем відразу, слід захистити дерево, оточивши поліпропіленовим мішком. Важливо вибирати їх білого кольору.

Цей матеріал надійно захистить ствол від вологи, але не перешкоджатиме проникненню повітря. Стовбур яблуні потрібно обмотати спочатку товстою мотузкою, а потім мішком. Так вийде повітряний прошарок. Виріб закріплюють до весни. Коли мине загроза серйозних морозів, його знімають.

Особливості та терміни побілки

Існує кілька рекомендацій, які дозволять організувати роботи та правильно побілити рослини:

  • старші дерева (більше 10 років життя) білити вапном, молоді екземпляри, щоб вапно не завдало опіків молодій корі, — крейдяними складами, акриловою або водоемульсійною фарбами, додавши мідний купорос (1%), саджанці 2–3 років краще не білити, а використовувати для захисту обв’язування білими тканими матеріалами;
  • власноручно приготовлений склад повинен наполягати протягом 2-3 годин при ретельному перемішуванні;
  • шар суміші товщиною 2-3 мм рівномірно та ретельно розподіляти по поверхні;
  • після підсихання першого шару процедуру можна повторити закріплення результату;
  • починати роботи з верхньої частини ствола, скелетні гілки фарбувати на третину (20-30 см);
  • дотримуватись запобіжних заходів, використовувати рукавички, респіратор, захисний одяг.

Терміни проведення робіт залежать від регіонів вирощування яблунь, але є два основні — осіння та весняна обробка.
Важливо! Особливо ретельної обробки вимагає південна сторона стовбура

Весною

Весняна обробка яблунь побілковими сумішами служить для оновлення осіннього покриття і захисту від комах-шкідників, що активно прокидаються у весняний час, наприклад, квіткоїда. Проведення робіт залежно від регіонів – друга половина березня для південних областей та середина квітня для північних.

Восени

Осіння побілка допоможе яблуням перенести холодну зиму та захистить від сонця ранньою весною. Наприкінці зими (лютий-березень) сонце світить яскраво. Сонячні промені через низьке стояння сонця лягають на стовбур перпендикулярно і максимально нагрівають його.

До цього слід додати свій відбиток від снігового покриву. У таких умовах дерево може отримати опіки, кора почне тріскатися та відшаровуватись. Зайве нагрівання може викликати ранній рух соку, а мінусові температури в нічний час призведуть до розриву кори і утворення глибоких тріщин.

Уникнути цього і допоможе білий світловідбивний шар побілки. Дані роботи бажано проводити після листопада (жовтень-листопад) у суху сонячну погоду, щоб шар встиг рівномірно висохнути і вбратися в кору яблуні, і обов’язково за плюсових температур.

Дізнайтеся також, що потрібно робити з вовчками, що з’явилися на яблуні і як правильно провести їх обрізку.

Поширені помилки

Побілка не дасть бажаних результатів, якщо її проводити неправильно.

Ось основні помилки, які припускаються недосвідчені садівники:

  1. Невисока побілка дерева, на відстань близько півметра. Мінімальний рівень побілки має становити 1,5 метри.
  2. Дуже молоді яблуні зовсім не білять і не обробляють від шкідників, оскільки на їхніх стовбурах немає тріщин. На жаль, молоді саджанці дуже схильні до хвороб і нападок шкідників. Їх краще обробляти розчином крейди.
  3. Обробка молодих саджанців тим самим розчином, що й старих дерев. Це неправильний підхід, оскільки у молодих рослин дуже тонка і ніжна кора, вона не витримає агресивного впливу вапна.
  4. Використання надто рідкої консистенції складу для побілки. У цьому випадку засіб легко змиється першим дощем або з-під нього буде просвічуватися кора. Від такого побілки користі зовсім мало, тому не варто економити.
  5. Побілка дерев надто густим складом. Це так само погано, як і дуже тонкий шар. При товщині покриття білил понад 3 мм вони почнуть розтріскуватися.
  6. Проводить побілку стволів без попереднього очищення. Така обробка захистить від перепаду температури, але не шкідників. Але важливо не поранити деревину під час зачистки, інакше від цієї процедури шкоди буде більше, ніж користі.
  7. Застосування лише весняного побілки. Це краще, ніж зовсім не білити дерева. Але надійний їхній захист від негативних факторів може забезпечити лише дворазове побілка — навесні та восени.
  8. Чи не дотримання термінів проведення робіт. На зиму яблуні слід білити лише тоді, коли вони повністю скинули листя до початку заморозків. Весною важливо встигнути побілити дерева до появи молодого листя.
  9. Сірий колір захисного шару після висихання. Якщо так сталося, що побілка ввібралася, необхідно нанести ще один захисний шар.
  10. Тривале зберігання розчину. Змішувати компоненти перед проведенням робіт. Якщо вапняний розчин постоїть кілька днів, він втратить свої захисні властивості.

Побілка яблунь – нескладна процедура. Але проводити її слід регулярно. Це гарантує, що дерева в саду завжди будуть здоровими та порадують рясним урожаєм.

Типові помилки при побілці яблунь

При проведенні побілки яблунь деякі садівники припускаються поширених помилок, які значно знижують якість та захисні функції процедури. Щоб їх не допустити, необхідно з ними ознайомитись заздалегідь і врахувати надалі, що допоможе уникнути серйозніших проблем.

Найпопулярніші помилки при побілці яблуні:

  1. Не варто готувати занадто густий розчин для побілки, що негативно вплине на подальший розвиток дерева, але і небажано, щоб побілка стікала по стовбуру, тоді необхідно додати трохи вапна. Консистенція засобу має нагадувати сметану.
  2. Побілювання слід проводити при зниженій вологості повітря , інакше дощова погода призведе до того, що розчин не встигне висохнути, і він весь стіче вниз.
  3. Не варто вносити в розчин велику кількість вапна , інакше це можна призвести до опіків кори. Для молодих саджанців концентрацію слід зменшувати у 2-2,5 рази.
  4. Побілювання яблунь слід проводити, дотримуючись термінів , тобто весняна процедура повинна бути до появи нирок, а осіння — до постійних морозів, інакше вона замість користі завдасть шкоди яблуні і виконуватиме лише декоративну функцію, але ніяк не захисну.
  5. Не рекомендується щорічно використовувати розчин з додавання мідного або залізного купоросу , так як він має здатність накопичуватися в стовбурі. У результаті висока концентрація спричинить інтоксикацію дерева, що негативно позначиться на його розвитку. Необхідно чергувати його з мильно-зольним розчином.

Відео: фарбування яблуні восени – особливості та типові помилки

Тільки щорічне проведення процедури дасть дієвий результат, і тоді яблуні будуть надійно захищені від шкідників та грибкових захворювань, а також негативного впливу зовнішнього середовища. А це в результаті позитивно позначиться на стабільності та якості врожаю.

Leave a Comment Отменить ответ

Для отправки комментария вам необходимо авторизоваться.

Коли потрібно обприскувати яблуні цього року: терміни та необхідні розчини

Незабаром весна, а це однозначно приносить багатьом дачникам нову роботу. Особливо це стосується догляду за яблунями в саду.

Головне, що важливо — не пропустити підходящий момент, щоб запобігти проблемам з садовою ділянкою в майбутньому, пише pixelinform. Розповідаємо, коли цього року потрібно обробляти плодові дерева та які розчини використовувати.

Коли та чим обприскувати яблуні у році

Першу обробку яблуневих дерев, спрямовану на боротьбу із захворюваннями, краще провести на початку весни, коли комахи ще не прокинулися від зимової сплячки. У цей період слід обприскати дерева 3% розчином бордоської суміші.

Якщо бордоську суміш використовували в саду восени, то навесні рекомендується обробити яблуні 3% розчином залізного купоросу. Важливо здійснювати чергування препаратів.

Друга обробка проти грибкових захворювань має проводитися з появою рожевого конуса. На цей раз, щоб уникнути опіку молодого зеленого листя, слід використовувати 1% розчин мідного купоросу (або інші відповідні препарати).

Раніше ми розповідали, які дерева не можна саджати поряд із фруктами та ягодами. Уникайте 3 рослин.

Коли, як і чим обробляти яблуні навесні 2024 року від хвороб і шкідників

Хороший і смачний урожай яблук неможливий без обробки яблунь навесні від хвороб і шкідників. Це один з найперших етапів на шляху до вирощування якісних плодів, тому його важливість переоцінити просто неможливо.

Як часто і буває в догляді за всіма культурними рослинами, обробка яблунь – процес нескладний, але зі своїми тонкощами і характерними рисами.

Коли можна обробляти яблуні від шкідників

У всіх регіонах весняні обробки стартують в березні, максимум початку квітня. Дуже важливо тільки дочекатися сходу снігу, температури не менш + 5 ° С, після чого приступати до першого обприскування по голих гілках.

Коли обробляти яблуні в 2024 році за місячним календарем

Деякі садівники для весняних обробок керуються також місячним календарем.

Коли краще проводити процедуру в 2024 році

Розглянемо по місяцях, коли краще проводити обробку від шкідників і хвороб .

Березень

В 2024 році в березні кращими днями для обробки садових дерев будуть: 3-8, 17-18, 22-23 і 30-31 березня .

Квітень

В квітні краще займатися яблунями: в 1-5, 14, 18-19, 25-26 числах.

Травень

І в травні: 1-2, 22-25, 27-29 числа.

Несприятливі дні, щоб обробляти дерева за місячним календарем

Кілька слів про несприятливий часу для проведення агротехнічного заходу.

У березні

В березні не рекомендується обробляти яблуні: 12, 13, 14 числа, а також 28-го.

Квітень

Несприятливими днями квітня є: 11-13 і 27 числа.

Травень

У травні не рекомендується обробляти сад: в 10-12 і 26 числах.

Етапи обробки яблунь навесні від хвороб

У різних регіонах до весняної обробці приступають по-різному, але у всіх випадках фахівці сходяться на думці, що потрібно зробити не менше 4 обробок яблунь до моменту формування зав’язі. Коли майбутні плоди зав’язалися, застосовувати різні препарати проти шкідників вже не варто.

  • Обробку по голих гілках.
  • Обробку по зеленій кроні;
  • Обробку по рожевому цвітінню.
  • Обробку по починається зав’язі.

Жодним етапом нехтувати не рекомендується, так як саме стільки обробок необхідно в зв’язку з різним часом виходу шкідників з зимової сплячки і активно виявляються грибкових уражень теж в різні періоди весни.

Особливості проведення обробки яблуневих дерев

Початкова весняна обробка яблуням потрібно, коли повністю зійде сніг, температура не опускатиметься нижче + 5 ° С, а нирки ще не встигли набрякнути.

Саме ця весняна обробка по голих гілках допомагає позбутися від більшої частини спор грибків, які як раз починають робити свій негативний вплив на яблуні з першим теплом.

Найбільшим попитом у дачників користується мідний купорос – простий і доступний засіб з високою ефективністю.

Повторне обприскування яблунь

Наступне обприскування звичайно проводиться через два тижні після першій весняній обробки. На вулиці в цьому час вже повинна встоятися температура близько +15 С.

Основу обробки в цей період повинні становити засоби з інсектицидними і одночасно фунгіцидними властивостями. Перші будуть ефективно боротися з різними шкідниками, які як раз активно пробуджуються від сплячки і завдають шкоди культурним рослинам. Другі, як і раніше справляються з різними грибковими захворюваннями, що теж важливо для якості майбутніх плодів.

Найбільш небезпечний з шкідників в цей період яблуневий квіткоїд. Комаха відкладає яйця в серцевині квітки, після чого личинки надалі з’їдають краю зав’язі і висмоктують з яблуні соки.

Тут особливу увагу слід звертати покупним препаратів. Досить ефективна також бордоська рідина (1%).

Коли обробляти яблуні в третій раз навесні

Третя обробка буде потрібно в той момент, коли вже сформований повноцінний бутон, але він ще не повністю розкрився. Як правило, в цей раз народними або слабкими засобами не обійтися – доведеться використовувати покупні інсектициди і фунгіциди.

Сама обробка теж проводиться рясно, так як вона є однією з найголовніших навесні. Потрібно добре обприскати яблуні, гілки, бутони, стовбур, а також пролити ґрунт на 1 метр від стовбура. Нерідко рекомендується обробляти і рослини, кущі, траву біля яблунь, щоб шкідники і хвороби незабаром після обробки не повернулися назад.

Найбільшу небезпеку в цей весняний період представляє плодожерка, відкладає яйця біля бутонів. Якщо їй не протистояти, у уражених яблунь буде багато падалиці та червивих плодів низької якості.

Четверта, остання весняна обробка яблунь

Четверту обробку роблять уже не всі, але вона необхідна, якщо на ділянці активні шкідники і є хворіють інфекціями сусідні рослини.

Застосовувати четверту обробку потрібно по зав’язі, коли закінчено цвітіння і на місці бутонів з’являються маленькі плоди. Обробляти сумішами з інсектицидів і фунгіцидів (наприклад, дуже поширена суміш: 2 г «Актари» і 2 м «швидкої» на стандартне відро).

Дуже важливий момент: такі обробки зазвичай проводять після заходу сонця, щоб не нашкодити запилюють комахами.

Особливості обробки яблунь навесні в залежності від місяця

Будь-яка обробка яблунь навесні від хвороб і шкідників має власний строгий «звід правил».

  • Так, жоден садівник НЕ буде обробляти яблуні біологічними препаратами після цвітіння, в момент активного формування плодів.
  • Для кожного процесу обробки потрібно вибирати суху, маловітряна погоду.
  • Все обробки починаються тільки з того моменту, коли на вулиці стабільна температура не менше + 5 ° С.
  • важливе значення відіграють розпилювачі – для яблунь важливо наносити розчини максимально рівномірно, покриваючи поверхню стовбура, гілок, листя.

Якщо дотримуватися цих принципів, то весняна обробка яблунь від хвороб і шкідників стане не просто турботою, а саме ефективною дією в боротьбі за урожай.

Березень

На цей час зазвичай у всіх регіонах доводиться обробка по голих гілках (зійшов сніг, температура вище 0 ° с).

Часто мідного купоросу або бордоською рідини буде вистачати з головою.

Квітень

На цей місяць припадає друга обробка, в якій найважливіше значення відіграє боротьба з шкідниками.

Все більшого значення здобувають не народні методи або слабкі препарати, а професійні: «Фуфарон», «Біном», «Дітокс» і ін .

Травень

На останній весняний місяць припадають останні обробки від хвороб і шкідників. Тут важливо встигнути зробити їх до того моменту, як з’являться зав’язі.

У травні прийнято використовувати інсектициди, які ефективні в першу чергу проти попелиці, квіткоїда, яблуневої молі.

Чим краще обробляти яблуні навесні

Весняна обробка яблунь від хвороб і шкідників можлива з використанням безлічі препаратів, а також за допомогою добре вивчених народних засобів.

Які препарати підходять для весняної обробки яблунь

У продажу можна знайти багато засобів, потрібних для яблунь навесні. Всі вони поділяються на два великі класи: інсектициди (проти комах-шкідників) і фунгіциди (проти грибкових і інфекційних уражень).

Інсектициди

Кілька слів про ефективну боротьбу з паразитами.

  • Конфідор. Він є сильнодійний препаратом і зарекомендував себе в універсальній боротьбі з усіма шкідниками садових культур. Розбавляється в пропорції 1 г на відро.
  • Калліпсо. Ефективний і універсальний інсектицид для боротьби відразу з декількома шкідниками яблунь навесні. Розбавляють 2 мл на відро води.
  • Інта-Вир. Наноситься в пропорції 100 г на кожні 500м2 площі ділянки. Ефективний в боротьбі з комахами на різних стадіях їх розвитку.

Фунгіциди

Фітоспорін. Поширений фунгіцид, який показує високу ефективність проти комплексу грибкових захворювань. Засіб розводять в пропорції 5 г на відро води.

Інсектофунгіциди

До препаратів цієї групи (інсектофунгициди) звертаються часто через те, що вони універсальні, дозволяють одній обробкою позбутися і від комах, і від хвороб.

Мідний купорос – найпростіше і надійне засіб, що застосовується поколіннями садівників. Розводять 300 г речовини на відро води і обробляють яблуні повністю.

  • Бордосская рідина. Ще один засіб, який легко купити і просто розвести. Теж 300 г на відро води.
  • Аміачна селітра. Той же ефект дає і аміачна селітра, ось тільки її розводити потрібно не більше 60 г на кожне відро води.
  • ДНОК. Дуже ефективний, але агресивний засіб. Його взагалі рекомендується застосовувати тільки раз в три роки і строго до появи на яблунях нирок навесні. Концентрація 50 г на відро води.

Обробка народними засобами

Безумовно, для обробки яблунь навесні від хвороб і шкідників деякі застосовують і народні методи. Вони теж підтвердили свою ефективність і заслужили згадки про себе.

Сіль

Як ради прийміть до відома, що краще сіль розчиняється в теплій воді. Тому візьміть 1 кг звичайної кухонної солі і додайте її в відро трохи підігрітої води.

Таким сольовим розчином треба обприскати всі яблуні по листу, стовбуру, гілкам. Після цього на поверхні дерев утворюється плівка, крізь яку складно пробитися спорах грибкових захворювань. Тому сольовий розчин можна вважати замінником покупних фунгіцидів.

Недолік тільки один – засіб легко змивається опадами.

Дегтярне мило

Досить відомий спосіб обробки яблунь навесні від хвороб і шкідників з використанням дігтярне мила. Воно має різким запахом, який відлякує комах. У найпершу чергу – тлю. Також, віднадить від яблунь мурах.

Але і це не єдиний ефект. Мило також сприяє відновленню тканин на яблуні. Ви побачите, що пошкодження на листі і «ранки» стовбура швидше затягуються.

Для приготування розчину 2 шматка мила натирають на крупній тертці, а потім додають в 2 л води і домагаються повного розчинення. Таким чином виходить густе дігтярне мило, яке пізніше розчиняють в пропорції 2 одержані літра на 10 літрове відро води. Отриманий концентрат пізніше ще розбавляють в пропорції 1 л концентрату на 10 л чистої води. І вже цим розчином через розпилювач обробляють яблуні з перервами між обробками в 2-3 тижні.

Солярка

Своє дію на шкідників і хвороби в саду надасть звичайна солярка. Комах вона відлякає своїм запахом, а також зупинить гнильні процеси на деревах.

На замітку. Безумовно, в чистому вигляді солярку не застосовують, а розбавляють в пропорції 0,5 л на 10 л води.

Застосовувати засіб можна самої ранньої весни, коли ще немає утворилися нирок.

Як визначити різних шкідників яблунь

Зазвичай садівники не тільки застосовують 3-4 обробки яблунь навесні, але і візуально оцінюють, проти яких хвороб або шкідників потрібно боротися тут і зараз. І тоді підбирають необхідний препарат.

На замітку. Також розглянемо найбільш часті захворювання.

Моніліоз

Досить часто яблуні страждають від моніліозу або плодової гнилі – захворювання, що має грибкове походження. Воно активно розвивається саме у весняний період, в разі підвищеної вологості на ділянці.

Спори розносять бджоли, тому грибок заноситься легко.

В цьому випадку потрібно позбавлятися від самих уражених гілок і листя ( їх спалюють), а дерева і навколишні їх чагарники, траву обробляють сильнодійними засобами: «Хурус», «Топсин», «Абіга Пік».

Грибок

Як правило, грибки найактивніше розвиваються на місці обламаних гілок, необроблених спилов. Потрапляючи всередину стовбура, вони утворюють дупла.

Звільняються від грибків найчастіше мідним купоросом. Спочатку зачищають уражене місце до здорової деревини, після чого обприскують сумішшю. А спиляти краще відразу обробляти садовим варом.

Бактеріальний опік

Це захворювання нерідко є наслідком невилікуваного монилиоза. В уражені ділянки дерева і згниває плодів потрапляють хвороботворні бактерії, які негативно впливають на тканини садових дерев.

При такому захворюванні уражені ділянки необхідно видалити і спалити, а що залишилися обробити фунгіцидом.

Ті ж дії застосовують при інших бактеріальних і вірусних ураженнях: Відьмина мітла, зірчасту розтріскування, мозаїка.

Як і чим обприскувати яблуні в залежності від шкідників

Є також і конкретний план дій проти певних шкідників.

Комахи-шкідники

Проти всіх комах доведеться використовувати інсектициди. Тільки покупні препарати будуть найбільш ефективні проти типових яблуневих шкідників: попелиці, листовійки, короїд, квіткоїда, плодожерки, кліщів.

Найчастіше застосовують «Фуфанон» або «Актеллік».

І тільки для профілактики допускається використовувати звичайну сечовину.

Гризуни

Для яблунь небезпеку становлять польові миші. Всього кілька гризунів під’їдають кору біля основи дерева і порушують циркуляцію його соків.

Якщо помічено безліч мишей в саду, то підстава стовбура необхідно обмотати твердим матеріалом. Багато хто віддає перевагу розрізаним пластикових пляшках, які одночасно і слизькі, і тверді. Миші НЕ прогризуть пластик і вище не піднімуться.

Часті помилки

Іноді обробка яблунь навесні проти хвороб і шкідників може кілька нашкодити. Через недосвідченість деякі садівники:

  • Починають завчасно, тому перші препарати вже змиті опадами або тане снігом, а перші комахи і грибки не зустрічається відсічі.
  • Чи не дотримуються термінів обробок – між ними має бути 2-3 тижні.
  • Вибирають неправильну концентрацію засобу (квіти, зав’язі і плоди можна навіть спалити).
  • Вчасно не закінчують весняні обробки – після появи плодів вже не можна застосовувати інсектициди і фунгіциди.

Відповіді на часті питання

Чи можна обійтися взагалі без обробки яблунь навесні від хвороб і шкідників?

Деякі так і роблять, але в такому випадку яблуні точно будуть дивуватися шкідниками і хворіти, а урожай виявиться «диким».

Коли проводити найпершу обробку яблунь?

По голих гілках, як можна раніше. Два головні вимоги: вже немає снігу і на вулиці температура + 5 ° С.

Коли обробляти інсектицидами і фунгіцидами вже не можна?

Після появи перших плодів з зав’язі (кінець травня – початок червня).

Висновок

Виходить так, що обробка яблунь навесні від хвороб і шкідників – в принципі, не те щоб обов’язкова завдання, але важлива. Без неї садові дерева точно будуть піддаватися атакам комах, стануть менш стійкі до захворювань. А значить, буде гірше врожайність.

З іншого боку, цілком зрозуміло, що кожна весняна обробка дивно проста. Можна обійтися і народними засобами, і покупними препаратами, які продаються в будь-якому магазині. Ефект не змусить себе довго чекати – у яблунь сформується захист проти несприятливих факторів, і вони зможуть все літо і осінь направити свої сили тільки в зростання, формування плодів.

Про автора

admin administrator