Коли цвітуть тигридії

Авторadmin

Коли цвітуть тигридії

Зміст:

Тиридія: посадка та догляд у відкритому ґрунті, коли викопувати і як зберігати

Посадка тигридії та догляд у відкритому ґрунті цікавить багатьох квітникарів. Ця рослина є невибагливим цибулинним багаторічником. Він має гарні квіти. Свою назву культура отримала завдяки строкатому забарвленню основи пелюсток. Рослина відноситься до сімейства Ірисових. Його батьківщиною є субтропіки Америки. Квітка неодмінно наповнить сад яскравими фарбами.

Опис та особливості

Тигридія – один з різновидів багаторічних трав’янистих культур, що походять з Південної Америки. По висоті квітка сягає 30-70 сантиметрів. Кореневище є цибулинною освітою. Зверху воно вкрите сухими плівками коричневого відтінку.

Листя мають ременоподібну форму і гофровану текстуру. Вони утворюють віяло і виходять безпосередньо з прикореневої розетки. У центральній частині знаходиться пряме стебло.

Цвітіння рослини починається з липня і продовжується до осінніх морозів. Кожна цибулина випускає по 6 квітконосів. На них присутні по 2-3 бутони. Віночок включає 6 пелюсток, причому 3 є більшими.

Після закінчення цвітіння на рослині з’являються плоди у вигляді коробочок. У кожній з них є по кілька коричневих насіння.

Як посадити у відкритий ґрунт

Щоб виростити міцну та життєздатну рослину, необхідно дотримуватися термінів та технології посадки.

Терміни

Висаджувати тигридію в ґрунт рекомендується пізно навесні. Найкраще робити це у травні. На півдні посадкові роботи можна виконувати на початку місяця, в помірних широтах – в середині. Восени садити рослину не варто.

Підготовка посадкового матеріалу

Найпростішим методом розведення квітки вважається цибулинний. Для цього рекомендується садити в землю вже пророщені цибулини. Також можна вирощувати рослину із насіння. Для цього їх достатньо посіяти навесні у ящики чи горщики. Коли заморозки пройдуть, розсаду переносять у землю.

Схема посадки

Спочатку на ділянці потрібно зробити поглиблення по 8-12 сантиметрів і полити їх. Між ямками варто дотримуватися дистанції 15-20 сантиметрів. Це забезпечить паросткам достатній простір і полегшить догляд.

Вирощування та догляд

Доглядати культуру досить просто. Її досить своєчасно поливати та вносити добрива. Важливе значення має мульчування ґрунту.

Полив

Рослина потребує достатнього поливу.Звичайного зрошення ґрунту мало. При вирощуванні тигридії важливо, щоб земля добре просочилася. Періодичність поливу вибирають із урахуванням частоти опадів. У посушливе літо цю процедуру проводять щодня, і додатково зрошують верхню частину квітки.

Розпушування та прополювання

Тиридія не потребує розпушування. Достатньо покрити ґрунт торфом або перегноєм. При цьому потрібно систематично прополювати грядки. Це допоможе уникнути поширення бур’янів.

Підживка

Після висадження рослини в ґрунт потрібно внести азотне підживлення. На 1 квадратний метр використовують 30-40 г добрива. Коли тигридія починає цвісти, використовують нітрофоску в такому ж обсязі.

Окремі квітникарі удобрюють рослину з інтервалом у 2-3 тижні, використовуючи комплексний препарат. Його вносять під корінь під час поливу.

Мульчування

Щоб забезпечити тигридії повноцінний розвиток, поверхню ґрунту варто покрити торфом або перегноєм. Під таким шаром грунт довгий час залишатиметься пухким. Мульчування допомагає уникнути ущільнення землі.

Видалення зів’ялих квіток

Після закінчення цвітіння зів’ялі бутони потрібно видалити. Завдяки своєчасному обрізанню вдається зберегти декоративні властивості культури та забезпечити появу нових квіток.

Установка опор

Слабкі рослини потребують додаткової підтримки. Їх рекомендується підв’язувати до опор. В іншому випадку перші пориви вітру призведуть до поломки квітконосів.

Пересадка

Для більш раннього цвітіння цибулини варто виростити в домашніх умовах. На початку весни їх садять у горщик та забезпечують помірний полив. У міру проростання зволожувати ґрунт потрібно все більше. При появі стрілок рослину слід перенести на тепле підвіконня.

Пересаджувати квітку у відкритий ґрунт рекомендується на початку червня. Для цього потрібно зробити лунку 50-60 сантиметрів завглибшки. Варто враховувати, що після пересадки культура вимагає рясного поливу.

Розмноження

Розмноження тигридії можна проводити за допомогою насіння або цибулин. Для кожного із способів характерні певні особливості.

Збір та зберігання насіння

Посадковий матеріал можна купити у спеціальному магазині або заготовити самостійно. Для цього із насіннєвої коробочки потрібно дістати насіння. На початку весни їх садять у спеціальну ємність. Через 2 тижні з’являться паростки. На початку літа тигридію пересаджують у ґрунт.

Вегетативний спосіб

Найбільш поширеним методом розмноження вважається цибулинний. Це досить проста маніпуляція. Для її проведення навесні цибулини ділять на кілька фрагментів і висаджують у відкритий ґрунт.

Як викопувати та зберігати взимку

Велике значення має підготовка культури до зимівлі. Рослина може цвісти до заморозків, однак у цьому випадку цибулини не встигають накопичити корисні речовини на наступний сезон. Тому за кілька тижнів до зниження температури квітконоси слід зрізати. Коли листочки зав’януть, цибулини потрібно викопати.

Видаляти варто лише частину ґрунту, щоб уникнути пошкодження дочірньої порослі. Протягом 1 місяця після викопування цибулини сушать за кімнатної температури. Через 15-18 днів позбавляються залишків землі, повністю зрізають коріння та залишки зелені.

Підсушені цибулини потрібно зберігати в сухому та прохолодному місці. Це рекомендується робити в ємності із піском. В умовах високої вологості їх потрібно помістити в сітки і підвісити.

Хвороби та шкідники

Рослина досить часто стикається з різними хворобами і шкідливими комахами. Щоб уникнути проблем, варто вчасно проводити обробку квітки.

Гниль

Ця хвороба проявляється у вигляді осередкової плямистості на листі та стеблах культури. У кожній плямі накопичується в’язка кашка. Вона може мати бурий, білий чи чорний відтінок. Впоратися з проблемою допоможе бордоська рідина. Також можна використовувати Купроксат.

Іржа

Хвороба супроводжується появою круглих утворень на квітці. Вони можуть мати різні розміри, але завжди містять порошок яскраво-рудого кольору. При розтріскуванні він висипається. Для усунення хвороби потрібно використовувати Полігард, Флутрівіт або аналогічні препарати.

Парша

Для хвороби характерні осередки інфекції на поверхні культури. Це призводить до відлущування верхніх шарів листя. Там з’являються плями, виразка, бородавочки. Для профілактики недуги 2-4 рази протягом сезону варто проводити обробку такими засобами як Фітоспорин-М, Профіт Голд або аналогічними препаратами.

Тріпси

Виявити шкідника допомагають дрібні чорні крапки на рослині. При сильному ураженні паразити провокують появу сухих виразок. Також вони призводять до скручування та відмирання листя. Характерною особливістю зараження вважається суха сітка на листі. Впоратися з трипсами допомагають Абамектин, Фітоверм.

Слимаки

Вони поїдають молоді листочки та стебла, що провокує загальне пригнічення рослини. Щоб виявити слимаків, варто звернути увагу на білий слід на рослині та ґрунті. Впоратися зі шкідниками допомагають Glanzit, Mesurol та подібні препарати.

Капустяні совки

Гусениці цієї комахи поїдають бутони, листя, насіннєві коробочки. Шкідник зимує у ґрунті. Тому перед заморозками слід перекопати ґрунт. В результаті лялечки совки виявляться на поверхні землі, що призведе до їхньої загибелі.

Медведки

Ці шкідники вражають цибулини та кореневу систему рослини, що призводить до її в’янення. Виявити паразитів вдається за невеликими пагорбами та норками у землі. Перед посадкою цибулини неодмінно варто обробити Конфідором, Акторою або подібними засобами.

Популярні сорти

Тиридія має близько 50 видів. Вони відрізняються за висотою, кольоровою гамою бутонів, умовами вирощування.

Альба

Для цієї багаторічної рослини характерні стебла, що гілкуються. По висоті можуть досягати 60-70 сантиметрів. Листя має подовжену форму та світло-зелений відтінок. Вони вкриті поздовжніми складками. Рослина зазвичай має 5 квітконосів. Кожен із них містить 4-5 бутонів. Вони по черзі розпускаються. Для квіток характерна чашоподібна форма. Діаметр становить 10-15 сантиметрів.

Ауреа

Це декоративна рослина має досить міцні та прямі стебла.По висоті вони становлять 45-55 сантиметрів. Культура не потребує підв’язування. Суцвіття відрізняються чашоподібною формою. Пелюстки мають насичений жовтий відтінок і червону середину. Діаметр складає 10-14 сантиметрів. Для листя характерний світло-зелений відтінок та подовжена форма. Цвітіння починається в липні.

Кармінеа

Квітка має досить міцне стебло заввишки 65 сантиметрів. Листя має зелений відтінок і містить поздовжні прожилки. Кожна рослина має 3-4 квітконоси, які формують 4-5 суцвіть. Квітки мають форму чаші. Для пелюсток характерний насичений помаранчевий відтінок. Серединка вкрита жовтими цятками. Діаметр квіток складає 13-14 сантиметрів. Цвітіння триває протягом липня та серпня.

Лілацеа

Для цієї культури характерні прямі стебла заввишки 50-60 сантиметрів. Листя має подовжену форму і вкрите прожилками.Для них характерний світло-зелений відтінок та загострена форма. Суцвіття мають яскравий відтінок. Пелюстки ніжно-рожеві, а в середині можна побачити кармінні плями. За формою квітки нагадують чашу. Їх діаметр становить понад 11 сантиметрів.

Розалінд

По висоті рослина досягає 40-50 сантиметрів. Листя має довгасту форму і вкрите прожилками. Рослина має до 5 квітконосів, які містять 3-5 суцвіть. Пелюстки мають ніжно-рожевий відтінок. За діаметром вони сягають 12-14 сантиметрів. Квітка формою нагадує чашу. Рослина цвіте з липня по серпень.

Канарієнсіс

Рослина має неяскраві суцвіття пастельної кольорової гами. При цьому бутон має насичений червоний відтінок. За розміром суцвіття становлять 10-15 сантиметрів.

Спеціоза

Для квітки характерні прямі стебла, які досягають 45 сантиметрів у висоту.На кожній рослині знаходиться по 5 квітконосів із 4-5 суцвіттями. Пелюстки мають насичений червоний відтінок. Усередині на жовтому фоні можна побачити червоні плями. Квітки нагадують формою чашу. У діаметрі вони сягають 15 сантиметрів. Цвісти рослина починає в липні.

Феррарія мікст

Великою популярністю користується сортозміш Тігрідія Феррарія мікст. По висоті кущ сягає 60 сантиметрів. Листя має мечоподібну форму. Квітки становлять 15 сантиметрів. Зовнішні пелюстки відзначаються однотонним забарвленням. Він може бути жовтим, червоним, білим. Зустрічаються лілово-рожеві та оранжеві квітки. На внутрішніх пелюстках є плями.

Які види використовують для селекції

Селекціонери використовують різні види тигридії – мексиканську, з жовтими квітками, трубчасту рожеву. Також дуже популярна селеріана. Вона має бузково-блакитні суцвіття. Дуже красиво виглядає павича тигридія.

Використання в ландшафтному дизайні

Тиридію часто використовують у ландшафтному дизайні, при створенні групових посадок. При висадженні різних сортів рослини одному місці вдається отримати строкату клумбу. При цьому важливо пам’ятати про почуття міри. Комбінувати рослину з іншими зі строкатими квітками не варто.

Дуже красиво виглядають яскраві квіти на зеленому тлі. Його створюють невисокі рослини та газон. Добре підійдуть зелені хвойні культури та чагарники. Перевагою тигридій вважається можливість вирощування в діжках або горщиках.

Тигрідія – ефектна рослина, яка може стати справжньою окрасою клумби або саду. Щоб отримати міцну і життєздатну квітку, їй потрібно забезпечити повноцінний догляд. Для цього варто враховувати основні рекомендації фахівців.

Рекомендуємо

Тубероза: посадка та догляд у відкритому ґрунті, вирощування, зберігання цибулин взимку, коли викопувати

Посадку туберози та догляд за нею у відкритому ґрунті слід проводити за всіма правилами. Рослина пред’являє особливі вимоги до тепла та світла. Попередньо краще цибулини проростити у спеціальних умовах.

Канни: посадка та догляд у відкритому ґрунті, коли викопувати і як зберігати

Канни відрізняються своїм привабливим зовнішнім виглядом, посадка та догляд рослин у відкритому ґрунті не викликає складнощів. Досить просто дотримуватись рекомендацій, своєчасно поливати і підгодовувати рослину. Культура погано переносить низькі температури, тому правильний догляд за квітами восени дозволить зберегти рослину здоровою на наступний рік.

Іриси цибулинні: посадка та догляд у відкритому ґрунті, чи потрібно викопувати на зиму

Цибульні сорти ірису мають відмінні риси в посадці та догляді. Попередньо слід провести обробку цибулин та ґрунту. За особливою схемою здійснюють поливи та внесення добрив.

Тигридія: вирощування в саду, види і сорти

Автор і редактор: Олена Н. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=21 Правки: 16 серпня 2023 Опубліковано: 02 лютого 2019 Перша редакція: 02 березня 2018 🕒 9 хвилин 👀 18330 разів 💬 0 коментарів

  • Посадка й догляд за тигридією
  • Квітка тигридія – опис
  • Посадка тигридії у відкритий ґрунт
    • Коли садити тигридію в ґрунт
    • Як посадити тигридію
    • Як доглядати за тигридією
    • Полив і підживлення тигридії
    • Пересадка тигридії
    • Розмноження тигридії
    • Зберігання тигридії
    • Тигридія Павина (Tigridia pavonia)
    • Коментарі

    Тигридія (лат. Tigridia) – рід трав’янистих цибулинних багаторічних рослин родини Ірисові, що охоплює за різними даними від 20 до 55 видів, ареал яких поширюється від Чилі й Перу на півдні до Мексики на півночі. Назва роду походить від латинського слова tigris (у родовому відмінку – tigridis) і перекладається як «тигр»: причина такої назви, мабуть, у строкатому забарвленні оцвітини.

    Ацтеки, які жили на території Мексики, вирощували тигридію як лікарську рослину, використовуючи її цілющі властивості. У Європі тигридія з’явилася в XVI столітті, але досі вона в садах зустрічається нечасто: судячи з усього, квітникарів бентежить, що квітки тигридії живуть не довше 8 годин, розкриваючись лише в першій половині дня.

    Посадка й догляд за тигридією

    • Цвітіння: з липня до вересня.
    • Посадка: підрощування цибулин у домашніх умовах у горщиках із ґрунтом – із кінця березня, висадка бульбоцибулин у ґрунт – із другої половини травня.
    • Викопування: у жовтні.
    • Зберігання цибулин: на зберігання цибулини поміщають, лише коли повністю зів’яне наземна частина. Якщо настали заморозки, а листя все ще зелене, цибулини викопують із великою земляною грудкою і тримають у світлому, прохолодному приміщенні, поки наземна частина не пожовтіє й не зів’яне. Після цього цибулини перебирають, знезаражують у розчині Максима, просушують і зберігають до весни при температурі 3-10 ˚C, зануривши в пісок або сухий торф.
    • Освітлення: яскраве сонячне світло або притінок.
    • Ґрунт: легкий, пухкий, добре дренований, помірно вологий, нейтральний або слабколужний.
    • Полив: регулярний, у посуху та спеку – щоденний. Ґрунт просочують водою на глибину залягання цибулин. Якщо посуха затягнеться, вечорами доведеться обприскувати тигридію теплою водою.
    • Підживлення: якщо при підготовці ділянки в ґрунт уносили добрива, підживлення не знадобляться. При вирощуванні в неудобреному, убогому або виснаженому ґрунті роблять два підживлення мінеральним розчином за сезон: через місяць після появи листя та у період бутонізації.
    • Підв’язування: при вирощуванні в притінку стебла можуть бути занадто тонкими, і рослину потрібно буде підв’язувати до опори – прута або кілочка.
    • Розмноження: насінням, цибулинами та дітками.
    • Шкідники: капустяні совки, капустянки, трипси та слимаки.
    • Хвороби: гниль під час зберігання.

    Квітка тигридія – опис

    У висоту квітка тигридія може сягати від 30 до 70 см. Це бульбоцибулинна багаторічна рослина з простими або розгалуженими стеблами, мечоподібним світло-зеленим, рівномірно складчастим листям і одиночними або зібраними по 2-3 штуки на верхівці стрілки химерними квітками, схожими на екзотичного метелика. Плід рослини – коробочка з кутастими, здавленими насінинами.

    Посадка тигридії у відкритий ґрунт

    Коли садити тигридію в ґрунт

    Оскільки цибулини тигридії реагують на різке похолодання, посадку у відкритий ґрунт здійснюють лише після того, як мине загроза поворотних заморозків, тобто не раніше другої половини травня. Садити тигридію потрібно на відкритій, добре освітленій сонцем ділянці. Росте вона й у притінку, але тоді квітконоси рослини будуть тонші та слабкіші, і доведеться їх підв’язувати до опори. Не любить тигридія протягів і різких поривів вітру, які ламають її тендітні, тонкі стебла.

    Ґрунт для тигридії має бути легким і пухким, добре дренованим, не кислим і помірно вологим. Занадто щільний ґрунт для додання йому пухкості слід перекопати з піском або тирсою.

    Як посадити тигридію

    Цибулини тигридії перед посадкою потрібно протруїти впродовж 2 годин у розчині 4 мл препарату Максим у 2 л води – ця обробка надалі захистить рослини від сірої і білої гнилі, фузаріозу та інших хвороб.

    Глибина загортання цибулин залежить від їхніх розмірів. Наприклад, великі екземпляри занурюють на глибину 10 см, а невеликий посадковий матеріал досить закласти на 5 см. Відстань між цибулинами в ряду має бути щонайменше 15 см при міжряддях 20 см. Сходи з’являться тільки за 4-5 тижнів, цвітіння почнеться в серпні, але процвісти до заморозків рослини не встигнуть, і це може негативно позначитися на заміщуючих бульбоцибулинах. Тому наполегливо рекомендуємо вам перед посадкою у відкритий ґрунт підростити цибулини тигридії в домашніх умовах, помістивши їх у кінці березня на вигін. Як це правильно зробити, ми розповімо вам у розділі про пересадку тигридії.

    Догляд за тигридією в саду

    Як доглядати за тигридією

    Вирощування тигридії не вимагає виконання будь-яких особливих процедур. Досить поливати рослину, розпушувати навколо неї ґрунт, видаляти з клумби бур’яни, вносити підживлення, а якщо ви для збереження структури ґрунту вкриєте поверхню ділянки перегноєм або торфом, поливати, розпушувати і полоти вам доведеться набагато рідше. Крім цього, потрібно буде видаляти зів’ялі квіти й у разі необхідності встановити для тигридії опори у вигляді прутів або кілочків.

    Полив і підживлення тигридії

    Тигридія у відкритому ґрунті потребує регулярного поливу, а в посушливу пору – щоденного, причому поверхневе зволоження нічого не дасть, ґрунт потрібно промочити на глибину залягання цибулин. При затяжній посусі вам доведеться вечорами обприскувати наземну частину тигридії теплою водою.

    Якщо в ґрунт перед висадкою цибулин вносили добрива, додаткові підживлення впродовж вегетації тигридії не знадобляться. Для удобрення убогого або виснаженого ґрунту досить двох підживлень розчином 3 г комплексного добрива в 1 л води за сезон: через місяць після появи листя і в період формування бутонів.

    Пересадка тигридії

    Аби прискорити початок цвітіння тигридії у відкритому ґрунті, її цибулини з початку весни підрощують у домашніх умовах: у кінці березня висаджують по 3-4 цибулини на вигін у легкий субстрат, заглиблюючи так, щоб над цибулинами був шар ґрунту завтовшки щонайменше 3 см. Перші тижні субстрат у горщиках поливають помірно, але тільки-но цибулини почнуть проростати, їм знадобиться інтенсивне зволоження: волога має проникати на всю глибину субстрату, добираючись до коренів цибулин. Щоб домогтися необхідного рівня вологості ґрунту, але при цьому не спровокувати грибкові хвороби, цибулини висаджують у горщики з широкими дренажними отворами й високими тарілками-підставками та застосовують спосіб нижнього поливу. Коли з’являться стрілки, горщики з вигону переставляють на тепле, світле підвіконня і бережуть від протягів. У відкритий ґрунт підготовлені цибулини пересаджують на початку червня.

    Яму для пересадки тигридії викопують завглибшки 50-60 см. На її дно укладають дренажний матеріал із битої цегли та шар кінського гною завтовшки близько 20-25 см, потім такої ж товщини шар пухкого ґрунту, на який укладають пророслі цибулини. Залишок простору ямки заповнюють родючим ґрунтом. Після пересадки ділянку поливають.

    Розмноження тигридії

    Якщо тигридія зацвітає в другій половині липня, її насіння встигає дозріти до холодів. Його збирають до початку заморозків і висівають узимку у світлому приміщенні без передпосівної обробки. Проростає насіння при температурі 20-25 ºC. Сіянці погано зносять травму коренів, тому пікірують їх по окремих горщиках разом із земляною грудкою в стадії розвитку двох перших справжніх листків. Зацвітають тигридії з насіння через 6-7 місяців після посіву.

    Розмножується тигридія і вегетативним способом: за один сезон доросла цибулина утворює до 5 заміщуючих діток, які відокремлюють від материнської бульбоцибулини безпосередньо перед посадкою і, обробивши місця зрізів і розломів товченим вугіллям, висаджують у ґрунт.

    Тигридія взимку

    Зберігання тигридії

    Через теплолюбність зимівля тигридії у відкритому ґрунті в більшості кліматичних зонах неможлива: восени цибулини рослин викопують і зберігають до весни при невисокій, але плюсовій температурі. І саме з витяганням із землі і зберіганням бульбоцибулин пов’язані труднощі вирощування тигридії. Головні умови нормального зберігання посадкового матеріалу цієї культури – повне визрівання цибулин, тому важливо знати, коли викопувати тигридію восени. Цибулини можна закладати на зберігання лише після того, як зів’яне наземна частина рослини, однак якщо наближаються заморозки, а листя на тигридії все ще зелене, слід викопати бульбоцибулини з великою земляною грудкою, внести в світле прохолодне приміщення, дочекатися, коли на викопаній рослині пожовкне і зів’яне листя, і тільки після цього можна буде зайнятися підготовкою бульбоцибулин до зберігання.

    Перед закладанням у сховище посадковий матеріал потрібно очистити, промити, протруїти в розчині препарату Максим, добре просушити, але не потрібно відокремлювати від материнських бульбоцибулин дітки – відкладіть цю процедуру до весни. Як зберігати тигридію до посадки? Цибулини занурюють у сухий торф або пісок і тримають у приміщенні з нормальною вологістю при температурі від 3 до 10 ºC. Можна скласти посадковий матеріал у паперові пакети та помістити в овочевий ящик холодильника. Упродовж зими необхідно періодично перевіряти стан цибулин, щоби вчасно виявити псування або гниття.

    Шкідники і хвороби тигридії

    Найбільша проблема тигридії – загибель цибулин від гнилі під час зимового зберігання. Причиною появи гнилі є недостатнє визрівання посадкового матеріалу. Ось чому так важливо дочекатися природного старіння наземної частини тигридії перед тим, як помістити цибулину в сховище. Щоб запобігти загниванню цибулин, їх слід протруїти в розчині препарату Максим або інших фунгіцидів, наприклад, у розчині Фундазола чи Бенлата.

    У відкритому ґрунті тигридія також може захворіти на іржу або пархи. Уникнути цього можна, обробляючи рослину по листю з метою профілактики розчинами фунгіцидних препаратів або рослинними настоями. А ось від мозаїки тигридію не врятувати: ліків від вірусних хвороб поки немає, тому важливо підтримувати здоров’я рослини гарним доглядом.

    Зі шкідників найбільшу небезпеку для тигридії становлять капустяні совки, капустянки, трипси й слимаки. Совок, їхню гусінь і трипсів знищують обробками тигридії по листю інсектицидними препаратами, які продаються в будь-якому судовому павільйоні або спеціалізованому магазині. Слизнів доведеться збирати вручну, використовуючи в якості пасток шматки шиферу або дошок, розкладених по ділянці: в спекотний день слимаки ховаються під ними від сонця, і вам залишиться тільки дістати їх з укриття і знищити. А ходи земледуха потрібно залити мильним розчином, і якщо комаха не загине в надрах, а вибереться на поверхню, знищіть її.

    Види і сорти тигридії

    Тигридія Павина (Tigridia pavonia)

    У культурі вирощується тільки один вид роду – тигридія Павина, яка походить із Гватемали й Мексики. У висоту рослина може сягати від 25 до 70 см. Її неправильної форми цибулина завдовжки до 6 см і до 4 см у діаметрі вкрита плівчастими лусками. До кінця вегетаційного періоду стара цибулина повністю виснажується, але замість неї утворюються нові цибулинки, що формують гнізда. Число цибулинок практично збігається з кількістю лусок на материнській цибулині. Одна цибулина може сформувати від 3 до 5 квітконосів, на кожному з яких утворюється до 5 бутонів. Листя у тигридії павиної мечоподібне, широке, світло-зелене, складчасте по довжині. Квітки діаметром 10-15 см із шести часток відкриваються по черзі. Зовнішні частки оцвітини яскраво-червоні або фіолетово-помаранчеві, внутрішні – набагато дрібніші за зовнішні, жовтувато-помаранчевого плямистого забарвлення, як і зів квітки. Цвітіння відбувається в липні та серпні, кожна квітка живе тільки 8-10 годин, при цьому цвітіння загалом триває 15-25 днів. Тигридія Павина має кілька садових форм:

    • Альба – рослина з білими квітками в червоних плямах;
    • Ауреа – форма з темно-жовтими квітками в кармінових плямах;
    • Кармінеа – тигридія з жовтогарячими квітками в жовтих плямах;
    • тигридія Лілацеа – рослина з лілово-червоними квітками в кармінових плямах;
    • тигридія Розалінд – форма з квітками ніжно-рожевого відтінку;
    • Канарієнсис – тигридія зі світло-жовтими квітками і яскраво-червоною серединою;
    • Спеціоза – форма з шарлахово-червоними квітками в золотисто-жовтих плямах.

    Попитом користується і сортосуміш «Тигридія Феррарі мікст» – рослини заввишки до 60 см із мечоподібним листям і квітками діаметром до 15 см з однотонними зовнішніми пелюстками червоного, рожево-бузкового, помаранчевого, білого або жовтого кольору й трьома внутрішніми пелюстками з ошатними плямами.

    Для селекційних робіт використовуються види тигридія трубчаста з блідо-рожевими квітками, тигридія мексиканська з квітками жовтого кольору, тигридія селеріана з блакитно-бузковими квітками та інші види, самостійно в культурі не вирощувані.

Про автора

admin administrator