Коли діставати жоржини з підвалу

Авторadmin

Коли діставати жоржини з підвалу

Як і коли пророщувати жоржини навесні перед посадкою: етапи та терміни підготовки бульб, догляд після посадки

Щоб проростити жоржини після зими, дістати бульби необхідно приблизно за 3-4 тижні до дати посадки. Більшості дачників відомо, що ця рослина відноситься до теплолюбних видів і для збереження восени його коренеклубні викопують, а навесні висаджують на ділянці знову. Терміни посадки залежать від кліматичних особливостей регіону, тому бульби витягують із сховища в різний час.

Коли діставати жоржини після зберігання?

Незалежно від різновиду та сорту жоржин вирощування рослини та технологія зберігання бульб будуть однаковими. Навіть у південних регіонах жоржина не зимує у ґрунті. Напередодні заморозків рослини викопують, обрізають стебла, підсушують бульбочки і прибирають до весни.

Місцем зберігання може стати підвал, льох і навіть відсік побутового холодильника. Якщо дістати коренеклубні занадто рано, паростки, що проклюнулися, витягнуться і можуть поламатися при посадці. Пізніше витяг із сховища тягне за собою наступну затримку цвітіння.

Терміни початку пророщування по регіонах:

  • у середній смузі (у Підмосков’ї) – середина квітня;
  • в Ленінградській області – початок травня;
  • в Сибіру та на Уралі – середина травня;
  • на Півдні – початок третьої декади березня.

У теплому кліматі жоржини частіше висаджують на клумбу без пророщування. Обов’язково слід звертати увагу на погодні умови цього року. Весна може бути ранньою, або запізнюватися. У цьому випадку терміни доведеться підкоригувати.

Підготовка до пророщування

Звичайно бульби зберігаються при температурі 4-8 °C. Навесні не рекомендується різко переносити їх у тепле місце. Температуру слід підвищувати поступово. Нехай коренеклубні полежать 2-3 дні у трохи тепліших умовах, ніж у сховищі. Щоб запобігти втраті вологи, посадковий матеріал прикривають плівкою. Потім кореневі шишки заносять у будинок і оглядають.

Потрібно буде видалити залишки старих сухих коренів, вирізати ділянки, що підгнили, якщо такі будуть виявлені. бульби, Що Болтаються, слабо прикріплені до кореневої шийки, відокремлюють і викидають, так як власних нирок вони все одно не мають і просто згниють в землі. Всі точки росту зосереджені саме в кореневій шийці.

Після цього коренеклубні потрібно продезінфікувати, використовуючи слабкий розчин марганцівки або фундазолу, замочивши їх на 30 хвилин. Ця процедура є обов’язковою. Ділянки, які мають кілька точок зростання, бажано розділити на частини з 1-2 нирками.Якщо висадити в землю велике гніздо повністю, рослина виросте ослабленою, буде гірше цвісти.

Ділення сприяє оновленню бульб. Усі зрізи потрібно припудрити порошком із деревного вугілля (можна використовувати активоване вугілля у таблетках). Такі бульби перед посадкою для пророщування потрібно витримати добу, щоб ранки підсохли.

Як правильно пророщувати бульби?

У домашніх умовах коренеклубням надають світле тепле місце з температурою від 20 °C. Субстратом для пророщування можуть бути різні матеріали:

  • пухкий і легкий ґрунт;
  • деревна тирса;
  • кокосове волокно;
  • річковий пісок;
  • перліт.

Головне, щоб грунт добре пропускав повітря, воду і був знезараженим.

Пророщувати жоржини зручно в дерев’яних ящиках, пластикових контейнерах, старих тазах.Дно ємності засипають невеликим шаром ґрунту. На ньому розкладають коренеклубні так, щоб вони не стикалися один з одним. Потім бульбачки засипають субстратом, що залишився, не сильно заглиблюючи. Головна мета – помістити їх у вологе середовище, що сприяє появі паростків. Для пророщування невеликої кількості бульб можна використовувати квіткові горщики. Надалі рослини просто пересаджують на ділянку методом перевалки.

Пророщувати жоржини можна також у траншеях шириною 40 см і глибиною 30-35 см. Вириту канавку засипають пухким грунтом, в якому злегка заглиблюють бульби. Поверх встановлюють дуги та обтягують їх плівкою. Полив краще проводити за допомогою розпилювача, цей спосіб допоможе уникнути перезволоження. При такому методі пророщування паростки виходять міцнішими.

Умови змісту

Клубні містять у кімнатних умовах до моменту проростання.Потрібно стежити за вологістю субстрату, але полив має бути мізерним. Рекомендується використовувати пульверизатор і поливати жоржини шляхом обприскування. Короткочасну посуху вони переживуть за рахунок вмісту вологи в бульбах, а от надлишку води можуть загнити. Підгодівлі на цьому етапі рослини не потребують.

Коли з субстрату з’являться паростки, бажано перенести ящик у більш прохолодне місце з температурою близько 15 °C. У теплі зростання пагонів відбуватиметься надто швидко, що небажано. При зникненні загрози заморозків можна розпочинати посадку у відкритий ґрунт. Якщо зберігання бульб відбувалося не в ідеальних умовах, і вони проросли самостійно, їм дають забарвитися до посадки на світлі і потім, не поділяючи гніздо, висаджують у квітник.

Посадка в ґрунт

Клумбу під жоржини готують з осені. Землю потрібно перекопати, вибрати коріння, внести компост чи перегній. Якщо ґрунт важкий, його розбавляють внесенням торфу чи піску.На кислих ґрунтах жоржини ростуть гірше. У цьому випадку при підготовці клумби потрібно додати крейду, вапняк або доломітове борошно.

Навесні досить просто розпушити землю перед посадкою. Для високорослих сортів потрібно заздалегідь укопати опори. У ґрунті роблять лунки, пропорційні коренеклубням і висаджують жоржини. Схема посадки залежить від сорту. Між розташованими в одному ряду рослинами залишають інтервал 60-100 см. При посадці в кілька рядів необхідно робити метрові міжряддя.

Клубні висаджують поруч із опорою. Після посадки коренева шийка повинна бути на 4-5 см нижче рівня грунту. Перший місяць жоржини активно ростуть і потребують рясного поливу (з урахуванням погодних умов). Надалі рослинам необхідні підживлення, мульчування, формування куща. Відцвілі бутони потрібно регулярно видаляти, не даючи зав’язувати насіння, тоді подальше цвітіння буде рясним.

Пророщування допомагає отримати міцні, красиві, здорові жоржини, які краще протистоятимуть хворобам та несприятливим умовам. Цвітіння в цьому випадку настане на 2-3 тижні раніше, ніж звичний термін. Процедура не відрізняється особливою складністю і не займе багато часу, тому варто включити її до списку обов’язкових заходів щодо підготовки жоржин до посадки, особливо в регіонах з коротким літом.

Пророщування жоржин навесні. Коли і як це робити?

Сьогодні будемо вчитися пророщувати жоржини. Якщо восени Ви їх вчасно прибрали на зберігання, а потім забезпечили їм хороші умови в процесі цього самого зберігання, то вони у Вас повинні успішно пережити зиму і вже потихеньку прокидатися. Ваша задача їм у цьому обов’язково допомогти, тобто потрібно буде їх вчасно дістати і проростити, щоб далі вони вже могли успішно розвиватися.

Коли діставати жоржини для пророщування?

Бульбини жоржин зі сховища потрібно буде отримати в перші дні квітня місяця. Коли Ви їх дістанете, то Вам потрібно буде їх уважно оглянути з усіх боків. Якщо є хоч якісь навіть зовсім маленькі пошкодження на бульбах, їх потрібно буде обов’язково прибрати. При цьому ці пошкодження видаляють повністю, тобто до виникнення на цьому місці здорової тканини. Після, зріз потрібно буде ще і обробити адже якщо Ви це не зробите, то навряд бульба може знову почати псуватися. Для такої обробки добре підходить зеленка, або скористайтеся деревним вугіллям. Також, цей зріз на бульбі потрібно буде обов’язково ще і підсушити. Перед пророщуванням, зазвичай бульбини кладуть у розчин марганцівки. Він за своєю концентрації сильним бути не повинен. Досить домогтися блідо-рожевого кольору такого розчину. Також бульби можна трохи припудрити і фундазолом. На цьому обробка жоржин перед пророщуванням завершено, далі їх вже потрібно буде скласти в невисокі ящички, і засипати їх там тирсою, або можна для цього використовувати землю. Саме в цих скриньках ми їх і будемо пророщувати.

Коли бульби жоржин Ви будете садити, то робіть це правильно. Головне при цьому, сильно їх не заглиблювати, тобто над поверхнею грунту при правильній посадці корнеклубня, обов’язково повинні стирчати верхня частина самого кореневища десь сантиметра на 2 або 3. Саме така посадка не дасть бульбі зіпсуватися, тобто шийка (цей той ділянка на корнеклубне, де саме кореневище межує зі стволом) при цьому не загниє. Нирки, звідки відновлюють свій ріст жоржини після пророщування, зазвичай розташовані біля основи цієї самої кореневої шийки. Надалі саме з цих самих нирок і підуть у ріст молоденькі пагони біля жоржин. Для пророщування земля повинна бути поживною, куди потрібно буде обов’язково додати перегній, а крім нього ще й великий пісок. Після висадки жоржин, спочатку їх потрібно буде потримати при досить високій температурі, десь 20 градусів навіть можна до 25-ти. Поливати при цьому жоржини потрібно помірно. Коли ж паростки вже підростуть на сантиметр або два, то сама рослина потрібно буде визначити на хороше, світле місце, де температура вже буде не такою високою — 12-15 градусів. При цьому поливати жоржини треба вже по мінімуму, так паростки не будуть витягатися.

Що ще потрібно знати для успішного пророщування жоржин?

Якщо у куща є один стебло або два, то це майже гарантує йому хороший зростання, а також швидке його зацвітання. Кущі жоржин з безліччю стебел, цвісти добре не будуть, а крім цього бульбини у таких кущів будуть слабкими і вкрай нележкими при їх зберіганні. Саме з-за цього бульби цих квітів зазвичай ділять, навіть коли зовсім не потрібно їх розмножувати. Але, ділити бульби потрібно вчасно. Цей момент зазвичай визначають по нирках, розташованим на кореневих шийках трішки вище їх підстав. Коли ці бруньки досить добре проглядаються, і тоді настає час для поділу.

Якщо зберігання жоржин Ви організували правильно, то період їх спокою підходить до кінця з початком місяця березня або трохи пізніше. Коли настає цей час, то нирки, які є на кореневих шийках у рослини починають потихеньку збільшуватися. Якщо при цьому Ви як і раніше будете тримати бульби в темряві, то від цього нирки дадуть достатньо довгі пагони, що не дуже добре. Адже подібні пагони дуже легко можна обламати при проведенні процедури поділу. Ось тому, коли період спокою у бульб підійде до кінця, їх потрібно обов’язково винести на будь-яке світле і досить тепле місце. Наприклад, можна покласти їх у теплицю або ж просто в будь-яку кімнату, головне щоб там було світло. У таких світлих місцях, паростки у жоржин будуть коротшими, а відповідно і набагато більш міцними.

Коли Ви вирішите розділити многостебельная гнізда бульб жоржин, їх потрібно буде спочатку розділити на частини з одним стеблом. Все це можна зробити просто руками, не застосовуючи для цього ножа. Після цього, вже бульби одностеблові, потрібно буде знову розділити. При такому поділі, кожна відокремлена частина Вами, повинна мати частинку від кореневої шийки до 1-ї або краще 2-му нирками, а також не менше одного корнеклубня. Іноді буває, що на кореневій шийці не дуже то багато цих самих бруньок відновлення. Якщо така ситуація виникла і у Вас, то можна відокремити кілька корнеклубней жоржин з присутністю лише однієї єдиної нирки на ній.

Щоб можна було отримати деленок побільше, бульби цілком можливо просто розрізати уздовж. Так у Вас вийде дві половинки, але на кожній таких ось половинок обов’язково повинна бути хоча б одна нирка, яка потім і забезпечить зростання. Коли ж бульби Ви зберетеся ділити, то робіть це акуратно. Не потрібно різати їх занадто близько до паросткам або ж розрізати взагалі поперек розташування на них волокон. Такими способами росток Ви просто загубіть.

Проводити розподіл корнеклубней найкраще ножем. Обов’язково для цього його добре поточите, а після цього ще й стерилізуйте. Для цього його можна просто прожарити, наприклад, над тією ж газовою плитою. Після лезо протріть ще спиртом. Після розрізання бульб, всі розрізи потрібно буде обов’язково трохи припудрити. Для цього добре підходить товчене вугілля, з додаванням в нього ще й сірчаного порошку. Якщо Ви будете ділити кілька сортів, то обов’язково все деленко забезпечите етикетками, де і вкажіть, що це за сорт. Іноді при поділі, бульби ще можуть прибувати в спокої. Якщо і Ваші бульби ще не «прокинулися», то розкладіть їх на влажноватом піску (замість піску може бути торф, земля або перліт) і потримайте їх на ньому при температурі 20 градусів і при хорошій вологості повітря. Це має допомогти їм прокинутися.

Ті бульби, які досить сильно пересохли, засипають землею завжди повністю, прямо до кореневих шийок. Що стосується поділу таких бульб, то цей процес також можна починати, при набуханні у них нирок. Перед самим процесом такого поділу, всі ті нирки, які вже відмерли потрібно буде видалити. Теж саме роблять і з усіма залишками від старих, тобто від торішніх стебел у рослини.

Коли у бульби жоржин Ви поділіть на частини, то, в принципі, посадити їх можна прямо відразу, але краще все ж почекати приблизно добу. Цього буде достатньо, щоб зрізи обсохнули. Але, коли на самих кореневих бульбах після їх пророщування виникають молоді корені, то висаджувати їх потрібно обов’язково негайно. Якщо Ви цього не зробите, то ці корені можуть подвянуть. Коли жоржини садять в горщики, то досить часто їх вкорочують, щоб у цих горщиках їм не було тісно. Таке укорочення цілком необразливо для жоржин. Більше того, воно навіть корисно, адже так Ви простимулюєте поява і подальший успішний зростання вже нових молоденьких і цілком повноцінних кореневих бульб цієї рослини.

Ще момент. Коли Ви будете садити бульбини, то бруньки росту у цих самих бульб обов’язково повинні бути в поживному грунті. Саме в таких умовах, нові кореневі бульби стануть рости біля самої основи стебла рослини, а ніяк не на бульбі вже старому. Адже це може запросто сприяти виродження такого сорту, крім цього лежкість бульб взимку від цього просто істотно погіршується. Крім цього сорт запросто може виродитися, якщо розмножувати Ви його будете постійно (тобто кілька років) лише шляхом ділення його бульб, не застосовуючи при цьому живцювання.

Ще про деякі тонкощі процесу пророщування жоржин Вам розкажуть ось в цьому відео. Дивимося.

P. S. Стаття була корисною для Вас? Поділіться їй з друзями в соціальних мережах. Буду дуже Вам вдячний за це.

Про автора

admin administrator