Які культури можна садити під зиму на городі

Авторadmin

Які культури можна садити під зиму на городі

Що посадити під зиму: культури, яким не страшні морози

У цьому матеріалі розглянемо особливості підзимового посіву, а також рекомендації до ряду основних культур.

Осіння пора – час збору врожаю і підготовки до нового сезону. Від того, як город піде в зиму, залежатиме обсяг весняних клопотів. Саме з цієї причини досвідчені городники ніколи не втрачають можливості провести з осені якомога більше робіт. Підготувати грядки, внести добрива. А ще – висадити частину культур, інформує Ukr.Media.

Що можна посадити на зиму?

І цибульні, і зелені, і коренеплоди. Плюсів у такого підходу багато: сходи з’являються раніше, ростуть більш міцними, частина культур встигає віддати урожай до активізації їх основних шкідників, вихід продукції виходить на два тижні раніше, є можливість повторних посадок.

Загальні правила підзимових посівів

Для підзимових посівів не обов’язково виділяти велику ділянку землі. Якщо продукція не на продаж, а для свого столу, грядка загальною площею 5-6 кв. м. повноцінно забезпечить сім’ю з 4-5 осіб і вітамінною зеленню, і ранніми коренеплодами.

Місце для підзимових культур краще вибрати доступне, сонячне, без схилу. Так як час сіяти прийде пізніше ( в останній декаді жовтня, а на півдні – листопада), то землю краще підготувати заздалегідь. Ще в серпні слід внести добрива, перекопати грунт, розрівняти, а перед морозами (поки верхній шар ще не замерз) – зробити борозенки.

Існує правило і для норм висіву. Так як неминучий ризик випаду (втрати) частини насіння, норму потрібно збільшити на 25-50%. Сіяти насіннєвий матеріал необхідно сухим: після посіву ні в якому разі не поливати.

Деякі городники практикують не підзимовий, а зимовий посів. Таке теж можливо, в січні, лютому. Виправдовує себе цей метод там, де нестійкі осінні температури можуть спровокувати раннє проростання насіння. Однак у такому випадку необхідно мати запас землі, щоб присипати промерзлі борозенки. У південних регіонах цей метод замінюється посівами в січневі або лютневі «вікна», коли грунт відтає, але ще не встигає прогрітися настільки, щоб дати насінню зростання.

Після посіву, в цілях кращого зчеплення поверхні насіння з грунтом, землю над борозенками рекомендується ущільнити. А для утеплення – замульчувати. Взимку потрібно постаратися накидати на пасма снігу. Рано по весні накрити їх плівкою, натягнуто на дуги – це дозволить землі раніше прогрітися, прискорить проростання і зростання посіяних культур, захистить сходи у разі поворотних заморозків.

Кріп

Насіння кропу сходять вже при +3 °С, тому їх можна висівати тільки при сталому похолодання. Вдень це може бути 0. +2 °С, вночі -2. -3 °С. Глибина загортання насіння-2,5-3 см. Відстань між рядами 20 см. Можна застосувати і віялове сіяння по поверхні, перемішавши насіння з піском, і обов’язково зверху замульчувавши. Посіяний на зиму кріп буде готовий до столу в середині травня.

Петрушка

Листова петрушка сходить вже при +2 °С тепла. Її сходи вільно переносять температуру до -9 °С. Але насіння проростає недружно, тому підзимовий посів для неї більш вигідний, особливо в південних регіонах. Він дозволяє петрушці виграти час і почати більш дружню вегетацію. Глибина посіву насіння 1-1,5 див, Відстань між рядами – 20-25 см.

Кінза

Хороша для посівів пізньої осені і кінза. Її сходи не бояться зворотних весняних заморозків і вільно переживають похолодання до -8. -10 °С. Глибина посіву насіння 1-1,5 см. Відстань між рядами 25-30 см.

Салат

Виграшно висівати на зиму салат – ранній урожай виходить незалежно від того дощовою вдалася весна або сухою. Насіння цієї культури добре переносять низькі температури, тому посів проводять при стійкому похолоданні, коли показники термометра опускається до позначки -2. +2 °С. Глибина загортання насіння 2 см. Відстань між рядками – 30-40 см.

Шпинат

Підзимовий посів шпинату має два терміни. Перший – в останніх числах вересня. Рослини встигають сформувати розетку невеликих листочків, які і будуть зимувати під сніговим укриттям. Із приходом весняного тепла вони відразу рушать в зростання і вже через півтора тижні з грядки можна буде зривати перші вітамінні листочки. Другий термін – у листопаді-грудні (залежно від кліматичної зони), у разі настання стійких заморозків. В такому випадку насіння проклюнуться вже у весняні строки, що теж непогано, так як культура дасть ранній урожай. Глибина загортання насіння 3-4 см. Відстань між рослинами – 7-10 див Між рядами – 15-20 см.

Морква

Для посіву моркви землі потрібно осісти, отже, грядку необхідно готувати заздалегідь. Строки сівби настають при показниках термометра в районі +2. +4 °С. Глибина загортання насіння 3-4 см, Відстань між рядами – 15-20 см. Вибіркова прибирання коренеплодів почнеться з початку червня, але потрібно пам’ятати: посіяна з осені морква зберігається гірше, ніж при весняній посадці, тому краще заздалегідь продумати необхідний обсяг продукції.

Буряк

З посівом буряків поспішати не можна, його насіння здатні прорости вже при +5 °С, тому терміни підзимового посіву необхідно змістити на період стійкого похолодання, – 2. – 4 °С. Глибина загортання насіння 3-4 см. Відстань між рослинами – 5-10 см. Між рядами – 20-30 см. Перший збір коренеплодів від підзимових посівів буряків можна буде провести вже в кінці травня-початку червня. Але такий буряк зберігається гірше, ніж при весняній посадці.

Селера

Частіше підзимовий посів селери застосовують до листових сортів, причому підходить будь-який з них. Але і серед кореневих є сорти, придатні для посіву з осені. Глибина загортання насіння 1,5-2 см.

Цибуля-порей

З посівами цибулі-порей не поспішають. ЇЇ сходи бояться морозів, тому насіння висівають не раніше, коли термометр почне показувати нижче 0 °С. Застосовують метод, в основному, на півдні. Загортання насіння 1,5 см. Відстань між рослинами – 8-12 см. Між рядами – 30-35 см.

Часник

Озимий часник висаджують двома методами. Метод поглибленої посадки застосовується, в основному, в зонах з холодним кліматом. Виконується в середині серпня і передбачає заглиблення зубчиків на 10-15 см. Звичайним методом (традиційним) саджають за два тижні до стійкого похолодання, при цьому мається на увазі закладення зубчиків на 3-5 см. Його терміни – останній тиждень вересня, якщо це середня смуга, початок листопада – на півдні. Відстань між зубчиками 10-15 см. Відстань між рядами – 20-25 см.

Редис

Насіння редиски добре проростають і при досить низьких температурах, з цієї причини поспішати з їх висівом не можна, відтягнувши момент посадки на кінець листопада.

Щавель

Щавель – одна з найбільш рекомендованих для посіву на зиму рослин. Посіяний з осені він раніше сходить і раніше віддає зелень. Та й підходять до такої посадки практично всі його сорти. Глибина закладення 1-1,5 см. Відстань між рядами – 15-20 см.

Картопля

Підзимова посадка картоплі не є традиційною, проте має місце, так як на глибині 10-15 см бульби добре переносять зниження температури навіть до -10 ° С. При даному методі бульби відбирають масою 100-150 г. Висаджують їх без яровизації. Час посадки – перші нічні заморозки, коли в денний час земля ще відтає.

Спосіб посадки – здвоєні грядки, щоб навесні встановити над рядами дуги. Ширина грядок – 70 см, відстань між грядками – 80 см, між рядками в грядці – 45 см, між бульбами 25-30 см. Глибина загортання бульб – 15-20 см. Посадка в шаховому порядку.

Капуста

Підзимова посадка капусти практикується не часто, в основному – в регіонах з відносно теплим кліматом. Але і для півдня в такому методі є ризик – швидко з’являються сходи, які можуть вимерзнуть при нестійких весняних температурах. Однак, рекомендовані сорти для підзимової посадки існують.

Глибина загортання насіння капусти складає 1,5-3 см. Норма висіву на квадратний метр – 0,1-0,2 г.

Крім перерахованих культур, під зиму можна посіяти спаржу, рукколу, брукву, огіркову траву, мангольд, ревінь, хрон, фенхель, пастернак, цибулю-батун та ріпу.

Що садити на зиму і як підготувати грядку для осінньої посадки

Коли і як саджати овочі восени, щоб отримати хороший врожай навесні

Приходить момент, коли городники замислюються над тим, що можна садити на зиму для раннього врожаю навесні. Для посадки восени є багато овочевих культур. Головне знати, як правильно підготувати ґрунт, обрати температурний режим і сорт обраної рослини. В цій статті ми розглянемо питання, які стосуються того, що садити на зиму і як підготувати грядку для осінньої посадки для гарного врожаю навесні.

Овочі, які можна садити на зиму на городі

До цих рослин відносяться:

  • цибуля-чорнушка (насіння);
  • насіння цибулі для посіву;
  • цибуля ріпчаста на зелень;
  • буряк;
  • морква;
  • часник;
  • редис;
  • петрушка;
  • салати;
  • пастернак;
  • кріп.

Обирати потрібно ті сорти, які стійкі до заморозків або спеціально призначені для осіннього посіву.

Посадка овочів на зиму: переваги та недоліки

Якщо посіяти деякі городні культури під зиму, то плюси такого методу наступні:

  1. Немає проблем з весняною посухою. Коли сніг тане, вся волога йде на благо насінню овочів. Вони використовують по максимуму це джерело води. – набухають і проростають.
  2. Ранній врожай. При правильному догляді, дозрівання настає на 2-3 тижні раніше. Якщо накрити плівкою в холоди — то раніше на місяць.
  3. Стійкість до заморозків. Коли заморозки псують весняні сходи, то рослини, висаджені восени їх не бояться.
  4. Раннім овочам шкідники і бур’яни не страшні — вони ще дрімають і не можуть нашкодити рослинам.
  5. Загартовані і здорові рослини. За зиму виживає найсильніші. Слабкі насінини і паростки гинуть. А міцні сходи з сильною кореневою системою дають відмінний урожай. Тому висівати насіння під зиму треба більше на 30-40% ніж весною.

Місце для посадки овочів на зиму

Варто запам’ятати, що садити під зиму на городі, адже від цього залежить майбутній врожай . На відкритому просторі, де гуляє вітер і здуває сніг, нічого не перезимує. Також не підійде сильно затінене місце або в низині. Ідеальним буде те місце, на яке навесні світить сонечко, швидко тане сніг, та не застоюється волога.

Підготовка ґрунту для посадки овочів восени

Перед тим, як садити культури, потрібно підготувати грядку заздалегідь. Це потрібно для того, щоб в холодний період не колупатися в мерзлій землі. І ефект від таких робіт буде зовсім не такий, який вам необхідний. У вересні — на початку жовтня потрібно провести всі роботи з підготовки грядок.

У підготовчі роботи входить:

  1. вибір місця, з урахуванням сівозміни.
  2. копання ґрунту, прибирання бур’янів.
  3. внесення добрива з урахуванням потреби рослин.
  4. розрівнювання ґрунту, прибирання або розбивання великих грудок.
  5. створення борозенок і лунок, глибиною 3-5 см. Адже з настанням заморозків це буде зробити складно. Накриття їх плівкою, щоб не розмило опадами.
  6. набирання землі в відра або мішки (в залежності від обсягу посадок осінніх культур). Поставити цю землю необхідно в приміщенні, де земля не замерзне. Вона потрібна для підсипання зверху посадженого насіння, адже примерзлим ґрунтом це не зробиш.
  7. підготувати мульчуючі засоби (пісок, компост, перегнилу тирсу).

Коли прийде час садити насіння, тоді просто залишиться розкласти його в заготовлені борозенки і присипати землею.

Коли садити овочі під зиму на городі?

Точної дати немає і не буде, адже погода непередбачувана і кожної осені свої періоди дощів і морозів. Потрібно орієнтуватися по прогнозам. Якщо температура опускається до 0 ° С або -2 ° С — пора сіяти. Але при ймовірній відлизі — краще почекати. Різкі перепади до мінусових температур до -5 ° С — не страшні — можна йти на грядку і проводити посадку. Таким чином, час посіву може припадати одного року на кінець жовтня, а іншого — на початок грудня.

Процес посадки овочів восени

Простежити за тим, щоб насіння було сухим. Враховувати, що витрата насіння збільшується при осінньому посіві на 30-40%. Розподілити насіння в борозенках. Присипати заздалегідь підготовленою землею, товщиною 1,5-2 см. Зверху прикрити мульчею, товщиною 2-3 см. Мульчуючий шар збереже від весняних заморозків кореневу систему, а також допоможе уникнути утворення кірки. Потім потрібно прикрити все листям, ялиновим гіллям або сухою травою. Зверху накласти гілок, щоб вітер не розніс листя. Товщина листового шару — близько 15 см.

Важливо: поливати такі посіви не треба!

Відео: Які овочі і коли садити на зиму на грядці

Якщо постаратися і зробити все як написано, то можна отримати ранньою весною необхідні організму вітаміни у вигляді свіжої зелені і овочів з власної грядки. Не потрібно засмучуватися, якщо в перший рік не все вийшло. Потрібно проаналізувати помилки і в наступному році все садити на зиму правильно, і в цьому вам допоможе рубрика нашого сайту про город. Нехай щастить і до нових зустрічей!

Читайте також:

Про автора

admin administrator