Коли і як садити ту літу

Авторadmin

Коли і як садити ту літу

Коли і як садити тую, щоб вона радувала довгі роки

Рослини з відкритою кореневою системою — ті, що продаються з «голим» корінням, загорнутим у тканину чи пакет, — садять у квітні. Так туї буде достатньо часу, щоб прижитися на новому місці перед настанням зими.

Деревця із закритою кореневою системою продаються у горщиках чи контейнерах, наповнених землею. Такі туї не припиняють свого розвитку та не травмуються під час пересадки. Їх можна садити з ранньої весни, коли ґрунт відтає, і до середини осені – за 3-4 тижні до приходу заморозків.

Як вибрати саджанець

Вирушайте за туями до розсадників або садових центрів: так ви будете впевнені як саджанець і його відповідність зазначеному сорту.

Визначтеся з сортом

З туй можна робити високі живоплоти, створювати невеликі «огорожі» вздовж садових доріжок або просто садити поодинці. Залежно від сорту, кущики мають свої особливості – розрізняються по висоті, пишності, формі та швидкості зростання. Якщо хочете, щоб ваші ландшафтні задуми втілилися у найкращому вигляді, враховуйте ці нюанси.

Наприклад, для живоплоту вибирайте високорослі туї. «Смарагд» за 10 років може досягти висоти 2,5 м і діаметра крони 2 м. Цей сорт невибагливий і часто використовується в ландшафтному дизайні. Рослина має форму конуса, яку можна міняти за допомогою стрижки.

У туї «Холмструп» теж природна конічна форма, проте крона густіша і пишніша. За 10 років вона досягає діаметра приблизно 0,6 м. За цей час дерево витягується у висоту до 1,5 м.

Для нижчих огорож або посадки вздовж садових доріжок підходять кулясті туї. Це карликові сорти, які навіть за десятки років не стануть вищими за 1–2 м. Вони являють собою компактні густі «кульки», яким можна надавати будь-якої форми. Найпоширеніші сорти, добре пристосовані для життя в більшості регіонів, – це Даніка, Хосері і Вудворд.

Ще один цікавий варіант для прикраси саду – штамбова форма. На довгому голому стовбурі може бути щеплена «шапка» з будь-якого сорту туї. Таке незвичайне дерево добре виглядає і окремо, і композиції з декількох рослин.

Зверніть увагу на якість саджанця

Насамперед розгляньте хвою: вона має бути насичено-зеленого кольору без рудих плям або сухих гілочок. Навіть якщо зовні туя виглядає цілком пристойно, розсуньте крону руками, загляньте всередину і переконайтеся, що хвоя там теж жива. Кора на стовбурі здорового саджанця гладка, без тріщин і плям.

При покупці варіанта з відкритою кореневою системою дістаньте його з упаковки і переконайтеся, що коріння добре розвинене, не висушене, без слідів гнилі та плісняви, а їх обсяг практично збігається з діаметром крони.

Туя із закритою кореневою системою візьміть за основу ствола і акуратно похитайте з боку в бік – він повинен щільно сидіти в горщику і не бовтатися.

Як підготувати місце для посадки туї

Можна поселити деревце на клумбу або посадити кілька штук, щоб сховатися від сусідів.

Визначтеся з ділянкою для посадки

Знайдіть місце, захищене від потрапляння прямих сонячних променів у полуденний годинник. Переконайтеся, що на цій ділянці не гуляють протяги, а навесні і після дощів не стоять калюжі.

До складу грунту туя, загалом, не вимоглива. Хіба що вона не дуже любить важкі глинисті ґрунти. Але навіть у такий ґрунт можна посадити ту, якщо правильно підготувати яму для саджанця.

Зробіть посадкову яму

Її глибина повинна бути на 15-20 см більше довжини саджанця і на 30-40 см ширше діаметра його кореневої системи. При формуванні кількох рослин враховуйте, наскільки широко розвинеться крона залежно від сорту. Дистанція між лунками може становити від 1 до 5 м-коду.

На дно посадкової ями покладіть річковий пісок, керамзит, биту цеглу або дрібний щебінь шаром в 10-15 см – такий дренаж буде відводити зайву вологу від коріння.

Як посадити тую

Зробити це під силу навіть недосвідченому садівникові.

Підготуйте ґрунт

Вона знадобиться, щоб посадити ту в зроблену лунку. Візьміть дві частини садової землі (підійде та та, що залишилася після викопування ями), одну частину сухого річкового піску та одну частину сухого торфу. Ретельно перемішайте усі компоненти. Насипте приблизно 5 см грунту, що вийшов, на дно поглиблення.

Висадіть саджанець

Акуратно дістаньте дерево з контейнера або зніміть пакет із саджанця з відкритою кореневою системою. Розмістіть рослину в ямі так, щоб коренева шийка – місце з’єднання стовбура та коріння – знаходилася на одному рівні з поверхнею ґрунту. За необхідності додайте ґрунту на дно лунки або, навпаки, заберіть зайвий.

Засипте всі порожнечі навколо саджанця підготовленим ґрунтом приблизно до середини ями. Добре ущільніть поверхню руками.

Вилийте в посадкову яму 10 л води і зачекайте, доки вона повністю вбереться.

Засипте лунку ґрунтом догори. Ущільніть поверхню долонею .

Як доглядати тую

Хвойна рослина не забере багато вашого часу.

Поливайте тую

Поливи починають провесною, коли грунт відтає, а температура повітря стане стабільно позитивною. Закінчують пізно восени — з приходом заморозків. Зволожуйте землю раз на тиждень, виливаючи під корінь кожного дерева щонайменше 10 л води. У вологу погоду черговий полив можна пропустити.

Ще туї дуже люблять дощування – обприскування крони водою зі шланга з насадкою розсіювачем. Такий «душ» змиває пилюку з хвої і насичує її вологою. Процедуру проводять як доповнення до поливу. Бризайте туї увечері, після заходу сонця, щоб краплі води в поєднанні з сонячним світлом не спалили хвою. Зрозуміло, коли йде дощ, робити це немає сенсу, а от у суху погоду процедура доречна хоч щодня.

Підгодовуйте тую

Перше підживлення проводять через півроку після посадки. Якщо ви визначили ту на постійне місце навесні – внесіть добрива восени і навпаки. Наступні підживлення проводять щороку навесні, коли зійде сніг і грунт відтане. Можна використовувати спеціальні добрива для хвойних рослин чи суперфосфат. Норми витрати та спосіб застосування залежать від виробника та вказані в інструкції на упаковці.

Підстригайте тую

Через 2-3 роки після посадки можна почати надавати деревцям певну форму або просто підтримувати їх у доглянутому вигляді. Стрижку проводять двічі: у квітні-травні та серпні. Для цього використовуйте гострий секатор, садові ножиці або електричний триммер . Підрівнюйте ту по периметру і зрізайте маківку – від цього вона буде тільки густіше і пишніше. Пам’ятайте, що за один раз можна забирати не більше третини крони.

А ось санітарне обрізання проводять протягом усього сезону. Періодично оглядайте туї та видаляйте коричневу хвою та сухі гілки.

Укривайте тую на зиму

Дорослі дерева добре переживають зиму без додаткових заходів. А ось молоді туї в перші два роки після посадки потребують укриття. Восени, коли температура повітря почне опускатися нижче 4 °C, оберніть крони знизу догори агроволокном або мішковиною в два-три шари і закріпіть захист мотузкою по всій висоті рослини. Весною, коли повністю зійде сніг, захист можна зняти.

Про автора

admin administrator