Коли обрізати лимон

Авторadmin

Коли обрізати лимон

Як і коли проводять обрізку кімнатних лимонів?

Лимон – гарна рослина, яку можна вирощувати в домашніх умовах. Щоб деревце виглядало акуратно і доглянуто, слід правильно робити обрізку кімнатного лимона, яка допоможе надати його кроні декоративну форму.

  • Навіщо потрібна обрізка?
  • Головні правила
  • Терміни
  • Проведення наступної обрізки
  • Складності
  • Секрети
  • Видалення кольорів
  • Омолодження
  • Обрізка лимона: як сформувати крону
  • Чому потрібно проводити обрізку?
  • Терміни обрізки лимона в домашніх умовах
  • Особливості та правила обрізки
  • Види обрізки домашнього лимона
  • Формальна
  • Санітарна
  • Омолоджувальна
  • Схема підрізання лимона в домашніх умовах: поетапна інструкція
  • Як правильно обрізати лимон в домашніх умовах
  • Для чого і як роблять обрізку
  • Правила обрізки

Навіщо потрібна обрізка?

  • Вона допомагає зробити крону рівною і акуратною.
  • Якщо рослину не обрізати, то вона буде рости ввись і не плодоносити.
  • Правильно сформована крона збільшить термін життя рослини і тривалість плодоношення.

Головні правила

Щоб обрізка лимонного дерева не принесла йому шкоди, необхідно дотримуватися наступних правил.

  • Якщо рослина доросла і вже плодоносить, всі фрукти з неї слід зняти.

Необхідно розуміти, що процедура нескладна, але до неї треба підходити відповідально, адже некоректно виконана обрізка задасть дереву неправильний напрямок росту. Виправити помилки після невдало проведеної процедури можна тільки видаленням великої кількості гілок, саме тому важливо діяти чітко відповідно до рекомендацій досвідчених власників лимонних дерев.

Терміни

У домашніх умовах слід вчасно зробити першу обрізку деревця, при правильному її проведенні можна розраховувати на те, що кімнатна рослина буде давати плоди. Здійснюється процедура в перший рік життя лимона, стовбур обрізається на висоті близько 20 см, але дуже важливо, щоб залишилося 3-4 розвинені нирки, з яких будуть формуватися втечі, – це дозволить розвиватися бічним гілкам. Підрізання проводиться за допомогою секатора.

При обрізці молодого лимона видаляються всі вертикально зростаючі гілки. Найкращий час для проведення процедури – лютий.

Проведення наступної обрізки

Найбільш важливий перший етап формування крони, від нього залежить, чи плодоноситиме деревце. На другий рік життя у саджанця утворюються бічні гілки (вони називаються гілками першого порядку), таких втечі повинно бути 3-4, саме тому при першій обрізці необхідно було залишити 3-4 нирки. Щоб сформувалися втечі третього порядку, також проводиться обрізка. Далі дерево саме сформує крону, а плодоносити почне після появи гілок четвертого порядку.

Прийнято використовувати два способи вилучення:

  1. часткове – вкорочення «жуючих» гілок на 25 см;
  2. повне – так найчастіше знищуються відмерлі або старі гілки дерева, які можуть стати причиною захворювання.
  3. Далі проводять обрізку гілок третього порядку.
  4. Формування крони завершується обрізкою гілок п’ятого порядку, після цього дереву можна дати можливість плодоносити.

Якщо якийсь з молодих втечі росте вертикально, можна не обрізати його, а надати правильний напрямок, акуратно обмотавши його дротом і зафіксувавши в необхідному положенні.

Складності

При обрізці лимонів можуть виникнути деякі труднощі.

  • Часто на місці обрізки починає активно формуватися тільки одна втеча, тоді як необхідно домогтися розвитку трьох-чотирьох. У цьому випадку він повністю видаляється (виламується) під основу, іноді таку процедуру доводиться повторювати кілька разів.
  • Можуть з’явитися так звані вовчки, що ростуть вертикально вгору і нездатні до плодоношення. Швидкість їх зростання значно вища, ніж у плодових гілок. Найбільш простий спосіб боротьби з ними – видалення. Деякі фахівці використовують підрізання на 25 см.

Слід пам’ятати, що обрізка лимонного дерева повинна проводитися обережно, результат її виправити дуже непросто.

Секрети

Щоб формування крони домашнього лимона пройшло успішно, важливо дотримуватися наступних рекомендацій досвідчених квітникарів.

  • Після проведення підрізання обов’язково обробити зрізи за допомогою садового вара. Однак якщо були видалені зовсім тонкі гілочки, то в такій обробці необхідності немає.
  • Сформувати красиву крону домашнього лимона допоможе щорічна підрізка дерева: видаляються всі слабкі втечі, а також ті, які ростуть у вертикальному напрямку.
  • У робочих втечах необхідно прищипнути верхівку, щоб на них почали формуватися плоди. Робити це слід після появи 6-7 листків.

Нерідко виникає необхідність підкоригувати крону вже дорослого дерева, що росте в горщику. У такому випадку обрізку слід проводити в квітні або на початку травня – в той час, коли починається зростання втечі. Формування крони дорослої рослини роблять в першу чергу з естетичною метою, щоб зробити її привабливою. Також дуже важливо видаляти відмерлі і хворі гілки.

Зрізати вовчки необхідно в міру появи, протягом усього року.

Якщо кімнатному дереву вже багато років, регулярна підрізка допоможе омолодити його. Після вкорочення старих гілок більш активно почнуть розвиватися нові втечі.

Видалення кольорів

Якщо мета вирощування кімнатного лимона – отримання плодів, то видалення зайвих квітків дозволить контролювати процес. За допомогою цієї процедури можна домогтися того, що сили дерева будуть спрямовані на повноцінний розвиток зав’язків з решти квітів.

Кількість бутонів, які слід залишити, залежить від віку молодого дерева.

  • Якщо лимону три роки, видаляють половину бутонів, потім залишають 2-3 плоди.
  • Для 4-5-річного деревця число плодів збільшують до 7.
  • Коли лимон досяг 6-7 років, можна залишати до 10 плодів.

Видаляти необхідно найбільш слабкі квітки. Якщо погано цвіте ціла гілка, можна зрізати її повністю.

Чим більше пустоцвітів і слабких квіток буде обрізано, тим більше зав’язків залишиться на гілках і, відповідно, більш багатим буде урожай.

Омолодження

Коли лимонному деревцю виповнилося 15-20 років, за допомогою підрізання можна омолодити його. Це не тільки поліпшить зовнішній вигляд рослини, а й дозволить збільшити плодоношення.

Обрізка проводиться навесні, зрізаються всі гілки до 4-5-го порядку, це стимулює зростання сплячих нирок і подальшу появу молодих втечі. Після такої процедури рослину необхідно пересадити в новий горщик, обережно вкороти кореневу систему приблизно на 30%. Дуже важливо при цьому не чіпати коріння, що знаходиться всередині земляної коми.

Процес формування крони молодого дерева досить тривалий і може зайняти до 4 років. Однак, один раз завершивши його, в наступні роки достатньо буде злегка підрізати втечі, щоб лимон не втрачав свого привабливого зовнішнього вигляду.

Обрізка лимона: як сформувати крону

Обрізка лимона – важливий пункт правильного догляду за рослиною.

Вона не тільки підвищує врожайність дерева, але й допомагає сформувати декоративну, рівномірно розвинену крону.

Від цієї процедури також залежить здоров’я цитрусу, який в домашніх умовах отримує імунітет до багатьох захворювань.

Чому потрібно проводити обрізку?

Підрізання домашнього лимона стимулює розвиток бічних гілок – дерево стає пишним і красивим.

Без регулярного проведення процедури цитрус зростає тільки у висоту, що негативно позначається не тільки на його естетичній привабливості, але і на якості плодоношення.

За допомогою обрізки омолоджуються старі дерева, що ростуть у кімнатних умовах протягом багатьох років. Укорачивання гілок забезпечує зростання нових втечі, які замінюють старі – лимон знаходить «друге дихання».

Крім того, грамотно проведена процедура формування крони збільшує термін життя рослини.

Ще одним позитивним моментом обрізки слід назвати санітарну функцію.

Оскільки процедура передбачає не тільки укорачивання здорових втечі, а й повне видалення хворих, сухих і ослаблених гілок, лимон набагато успішніше протистоїть захворюванням і шкідникам.

Терміни обрізки лимона в домашніх умовах

Найбільш оптимальним періодом для проведення обрізки вважається початок весни, коли формування нових втечі ще не почалося. Найчастіше до процедури вдаються в березні, до старту активного сокоруху і подальшої вегетації.

Однак формувати крону лимону можна протягом усього року – це допоможе підтримувати дерево в оптимальному стані.

Взимку втечі злегка проріджуються, однак при цьому потрібно дотримуватися основного правила – обов’язково дочекайтеся повного дозрівання плодів, зберіть весь урожай і тільки потім приступайте до процедури.

Осінньо-зимова підрізка стимулює плодоношення і стане альтернативою весняному формуванню крони.

Важливо дотримуватися міру, обрізаючи лимон тільки при необхідності.

Надмірне і непотрібне укорачивання гілок призводить до зворотного ефекту – дерево розвивається набагато гірше, його ріст сповільнюється, а плодоношення погіршується.

Особливості та правила обрізки

Формувати крону лимона потрібно з самого першого року життя, коли рослина досягне 20-30 см у висоту. Саме в цей час формується потужна вертикальна нульова втеча, яка і прищипується – верхівка цитруса просто видаляється гострим ножем або секатором на потрібній висоті.

У перший рік життя лимона задається висота майбутнього дерева.

Залежно від того, на якому рівні проводилася прищипка молодої рослини, можна отримати три варіанти штамбу (відстань від кореневої шийки до першої скелетної втечі нижнього ярусу):

  • Низький (10-15 см);
  • Середній (20 см);
  • Високий (30 см).

Штамб впливає не тільки на зовнішній вигляд дорослого лимона, але і самим прямим чином задає врожайність. Найшвидше починають плодоносити низькоштамбові дерева, даючи велику кількість плодів.

На другому році життя формування крони триває. Оскільки протягом цього періоду утворюються перші бічні втечі (перший порядок), доцільно регулювати їх кількість.

Оптимальним числом вважається 3-4 гілки, які утворюються на місці нирок. Простимулювати зростання втечі третього порядку можна за допомогою обрізки.

Запам’ятайте: плодоносити починає тільки той лимон, у якого сформувалися гілки четвертого порядку!

При проведенні обрізки потрібно керуватися кількома правилами:

  1. Насамперед слід підрізати ствол лимона, а потім вже всі інші гілки. При такому підході дерево поступово набуде потрібної форми.
  2. За допомогою прищипки видаляються всі зайві втечі на початковій стадії зростання, а також гілки, що характеризуються занадто інтенсивним зростанням. Це сприяє скороченню витрати мінеральних речовин, що позитивно позначається на стані лимона і створює новий приріст.
  3. Втечі, що ростуть вертикально, підлягають повному видаленню – вони тільки загущають крону, перешкоджаючи повноцінному освітленню всіх частин лимона.
  4. Обробка антисептиком – обов’язковий етап обрізки, який перешкоджає потраплянню інфекцій, грибків і запобігає загниванню обрізаних втечі. Використовувати можна як садовий вар, так і подрібнене активоване вугілля, деревну золу.
  5. Після появи 6-7 листя на робочих втечах проводять їх прищипку – це стимулює формування плодів.
  6. Вовчки, що утворюються на лимоні, видаляють у міру появи цілорічно.

Види обрізки домашнього лимона

Виділяють кілька умовних видів обрізки лимонного дерева, які проводяться з різними цілями:

Формальна

Підтримує естетичну привабливість крони цитрусу, а також її належний стан. У процесі підрізання видаляються не тільки вертикальні втечі, а й ті, що «жирують» (характеризуються надмірним зростанням).

Довгі гілки, які псують зовнішній вигляд лимона, вкорінюються на необхідну довжину;

Санітарна

Проводиться цілий рік, її завдання полягає у своєчасному видаленні сухих, уражених хворобою і слабких втечах.

У результаті дерево набуває здорового вигляду, а інфекція або шкідники не поширюються на інші частини рослини. Укорачування проводиться до здорових тканин;

Омолоджувальна

Доцільна для старих дерев у віці 17-20 років, що втрачають в якості плодоношення.

Для досягнення максимального ефекту процедура проводиться в березні – перших числах квітня, при цьому видаляються втечі тільки 6 порядку і вище, а старі гілки вкорачуються до рівня 2-3 нирки.

Скелет дерева (2-5 порядок) не обрізається.

Схема підрізання лимона в домашніх умовах: поетапна інструкція

Оптимальною вважається схема обрізки лимонного дерева, яка враховує особливості гілки культури.

Проводиться вона в кілька послідовних етапів:

  1. У процесі обрізки втечі нульового порядку (висота підрізання залежить від бажаного штамбу) залишають тільки добре великі і здорові нирки.
  2. У міру зростання скелетних гілок стежать за тим, щоб вони розвивалися рівномірно і були спрямовані в різні боки.
  3. Коли скелетні втечі досягнуть 20-30 сантиметрів у довжину, проводять акуратну прищипку.
  4. Потрібні молоді гілки залишають, прищипуючи їх верхівки після появи 5-7 листя. Всі зайві втечі видаляють відразу ж в момент появи.
  5. Гілки другого порядку підрізають до 25 см, третього – до 20 см, четвертого – до 15 см.

Важливо пам’ятати: скелет крони закінчується на четвертому або п’ятому порядку, тому саме на цьому рівні і закінчують його формування. Процедуру обрізки завжди слід починати зі стовбура!

Максимальна довжина, на яку допускається підрізання гілок становить:

  • 25 см – для втечі першого порядку;
  • 10 см – для другого;
  • 5 см – третього, четвертого і п’ятого.

У середньому сформувати бажану крону лимона, що росте в горщику, можна протягом 2-3 років, при цьому завершити процес потрібно до початку плодоношення.

Обрізка завжди означає стрес для лимонного дерева, проте впоратися з ним без негативних наслідків допоможуть регулярні підживлення, а також правильний догляд за культурою.

Як правильно обрізати лимон в домашніх умовах

Лимонні плодоносні дерева і маленьке деревце будинку – це не різні види. Дерево одне і те ж, як однакові і плоди на них. Вся справа в догляді. Обрізка лимона не дає йому вимахати під стелю і «з’їсти» частину життєвого простору в квартирі або в будинку. Після грамотної обрізки, результатом якої стає деревце в стилі бонсай, воно починає плодоносити, радуючи повноцінними ароматними лимонами.

Для чого і як роблять обрізку

Правильно і вчасно обрізане лимонне деревце виглядає фантастично: не віриться, що яскраво-жовті плоди, які висять на гілках, не іграшки, а справжні цитруси. Але щоб досягти такого результату, потрібно дотриматися деяких агротехнічних правил. Відступати від яких означає отримати справжній бонсай, з усіма його атрибутами включаючи мініатюрність, але безплідне. Хіба що від листя буде виходити слабкий аромат. Або, навпаки, лимонне дерево у вас вимахає під стелю, але на його гілках дай бог висітимуть 2-3 непоказних плоди.

Відсікання зайвих частин гілок з певною кількістю нирок на них робиться з наступних причин:

  • крона буде рівнішою;
  • якщо дерево старе, воно омолоджується;
  • необрізані гілки, особливо бічні, забирають життєві сили у рослини, перешкоджають плодоношенню;
  • необрізана верхівка змусить дерево витягуватися вгору, знову-таки на шкоду утворенню плодів;
  • обрізка служить профілактичним заходом від багатьох захворювань, у тому числі притаманних тільки лимонним деревам;
  • правильно сформована форма крони дозволяє світлу проникати в усі її куточки, що особливо важливо в період цвітіння та утворення зав’язків.

У деяких любителів ароматерапії деревце лимона росте не заради плодоношення, а в чисто декоративних цілях і для наповнення кімнат ароматом. Адже лимонний запах видають і листя рослини, особливо після обприскування звичайною водою.

Правила обрізки

Хаотична або тільки заради зовнішнього вигляду обрізка лимона може принести не користь, а шкоду. Тому, беручи за таку відповідальну справу, потрібно дотримуватися деяких правил, вироблених поколіннями людей, що культивують вирощування лимонів.

  1. Обрізку зайвого роблять, коли лимонне дерево знаходиться в зимовій сплячці. Вірніше, «сплячкою» в повному сенсі цього слова такий його стан назвати важко: коренева система вбирає поливальну воду, листя не опадають. Але багато життєвих процесів загальмовані або ніби відкладені на майбутнє. Це період приблизно з жовтня до кінця березня. Те, що в домашніх умовах рослина знаходиться в одному температурному режимі, нічого не означає: він відмінно відчуває зміну сезонів хоча б за тривалістю дня (природністю освітлення) і спектрального з

Коли потрібно обрізати лимон і як правильно це робити? Нюанси і складності процедури

Кімнатний лимон – невисоке дерево, яке може розвиватися в квітковому горщику в домашніх умовах.

Без обрізки неможливо отримати багатий урожай лимонів. З її допомогою можна не тільки надати дереву привабливий зовнішній вигляд.

Процедура продовжить термін плодоношення і використовується для профілактики захворювань. У цій статті докладно описаний процес обрізки лимона.

З якою метою проводиться обрізка лимонного дерева?

Існує кілька причин, за якими потрібно проводити обрізку рослина:

  1. Процедура омолоджує старе дерево.
  2. Завдяки процедурі можна отримати рівну, акуратну крону.
  3. Таким способом садівник може збільшити тривалість плодоношення.
  4. Видалення старих гілок зменшує ризик виникнення захворювань.

В який період можна проводити процедуру?

Чи можна обрізати лимон влітку? Оптимальним часом для проведення операції вважається період з початку весни до моменту формування нових пагонів. Щоб підвищити врожайність можна підрізати дерево і в кінці осені.

Від правильності формування крони на початковому етапі залежить здатність дерева до плодоношення. Бічні повіки з`являються на 2 році життя рослини. Саме з цієї причини під час найпершої обрізки рекомендується залишати 3-4 нирки. На етапі плодоношення у дерева з`являються гілки 4 порядку. Садовод може скористатися 2 способами обрізання.

Власник може частково приборкати гілки на 25 см. При виявленні відмерлих або старих гілок рекомендується видалити їх, щоб уникнути захворювань. Найчастіше пагони заважають розвиватися один одному. В цьому випадку потрібно залишити найбільш сильні гілки.

Коли небажано вкорочувати і видаляти гілки?

Краще відмовитися від процедури обрізання під час цвітіння або плодоношення. Дерево реагує на зовнішні подразники. Обрізка може привести до передчасного скидання квіток і плодів.

Взимку відбувається уповільнення процесів життєдіяльності. Обрізана гілка може засохнути.

Як правильно робити першу обрізку?

Досвідчені садівники рекомендують проводити першу обрізку в лютому. Щоб сформувати крону потрібно видалити гілки, які ростуть вертикально. Стовбур можна обрізати на висоту близько 20 см. Рекомендується залишити тільки 3-4 найбільш розвинених втечі. Щоб видалити зайві пагони можна скористатися секатором. Не забудьте обробити пошкоджені ділянки садовим варом.

Наступні: покрокова інструкція для початківців

В 1 рік необхідно підрізати тільки стовбур, щоб стимулювати формування бічних пагонів. Якщо не провести процедуру, то лимон буде рости вгору. Оптимальна висота рослини повинна бути близько 25-30 см. Протягом 2 роки можна приступати до вкорочення бічних гілок. Надалі можна приступати до обрізання гілок 3 порядку. Процес формування крони завершується обрізанням гілок 5 порядку. Після цього починається період плодоношення.

Плоди на лимонному дерево з`являються тільки після появи пагонів 4 рівня. Для підвищення врожайності потрібно спочатку позбутися від неплодоносних пагонів. Садовод може видалити або докорити їх на 25 см. У віці 15 років лимон потребує омолодження. Для отримання такого ефекту необхідно враховувати особливості розгалуження дерева. Щоб сформувати крону необхідно виконати пінцірованіе лимона. Процедура стосується пагонів, які мають довжину 30 см.

Як позбутися від зайвих кольорів?

Видалення квіток дозволяє контролювати процес утворення зав`язі. Кількість бутонів залежить від віку лимонного дерева.

  • Якщо лимону 3 роки, то проводиться видалення половина бутонів.
  • На 4-5 рік можна збільшити кількість плодів до 7.
  • Оптимальне число зав`язей у віці 6-7 років становить 10 штук.

Видаленню підлягають найбільш слабкі квітки. Позбувшись від пустоцвітів можна підвищити врожайність.

фото

Далі ви можете ознайомитися з фото лимона:

Як омолодити рослину?

Щоб омолодити дерево можна скористатися обрізанням. Таким способом можна не тільки поліпшити зовнішній вигляд, але і підвищити врожайність. Процедура проводиться у весняний час, коли необхідно стимулювати ріст сплячих бруньок. Щоб отримати молоді пагони бажано зрізати всі гілки до 4 порядку.

Які труднощі виникають під час догляду?

У процесі обрізки рослини в горщику у садівників виникають такі труднощі:

  1. На обробленому місці починають формуватися тільки 1 втечу. У цьому випадку доводиться повністю виламувати підставу. При необхідності процедуру повторюють кілька разів.
  2. Вовчки – ще одна проблема, яка призводить до нездатності до плодоношення. Так називають вертикально зростаючі гілки, які забирають соки і уповільнюють процес формування ароматних плодів. Щоб направити сили рослини в потрібному напрямку потрібно підрізати гілки на 25 см. У деяких випадках доводиться повністю видаляти зайві пагони.

Що робити, якщо рослина початок пропадати?

Для початку необхідно внести в землю азотні і фосфорні добрива. Забороняється проводити повторне обрізання. Такі заходи допоможуть оживити дерево.

рекомендації

При проведенні операції необхідно дотримуватися наступних правил:

  1. Процедуру можна проводити тільки в період, коли дерево знаходиться в стані спокою (з жовтня по квітень).
  2. Якщо рослина вже почала плодоносити, то перед процедурою необхідно зняти фрукти.
  3. Помилки, допущені під час процедури, можуть привести до неприємних наслідків. Найчастіше новачки видаляють занадто велика кількість гілок.

Живці необхідно обробляти не раніше, ніж через рік після посадки. Якщо лимон виріс з насіння, то необхідно почекати протягом 2 років. Завдяки обрізку господар може регулювати ріст дерева. При кімнатному вирощуванні рекомендується провести обрізку верхівки дерева. Таким способом активізуються бічні нирки.

Крона починає формуватися в сторони, а не вгору. Після операції необхідно обробити зрізи за допомогою садового вару. Антисептик запобігає інфікуванню пошкоджених ділянок патогенними бактеріями і грибками. Нехтування цими правилами може призвести до загибелі рослини.

Обрізка – процедура, яка може використовуватися для підвищення врожайності. Видалення старих гілок захищає дерево від різних захворювань.

Про автора

admin administrator