Коли обробляти огірки завяззю

Авторadmin

Коли обробляти огірки завяззю

Огірки цвітуть, а зав’язі немає: що робити, ніж обприскувати і обробляти

Один з улюблених овочів дачників огірок, який починає рано плодоносити в закритому грунті. Але буває, всі умови створені, але незрозуміло, чому не зав’язуються огірки в теплиці. Усунути проблему можна, якщо знати причину відсутності зав’язі і плодів.

Чому не цвітуть огірки

Від появи на кущах овоча квітів залежить їх плодоношення. Від кількості жіночих суцвіть залежить і поява плодів, і врожай овочу. Але іноді, виникає така ситуація, що огірки не цвітуть, і відбувається це з різних причин:

  1. Відсутність цвітіння пов’язане з якістю насіння. Якщо насіння зберігаються більше двох-трьох років, то рідко вони дають життєздатні сходи. Але і насіння, тільки що зібрані з плодів, не завжди є хорошим матеріалом для росту і цвітіння огірків.
  2. Безплідні овочі, у яких в період вегетації, порушений баланс харчування. Переборщивши з азотистими добривами, отримують довгі батоги і багато пишної зелені. А цвісти рослина не збирається.
  3. Полив холодною водою призводить до того, що квіти в пазухах листків довго не з’являються. Ясно, чому немає і врожаю огірків.
  4. Негативно впливає на рослину надлишок вологи в грунті, коли стебла почнуть підгнивати, а що з’явилися квіточки засихають.
  5. Якщо під час цвітіння підвищується температура повітря в теплиці, досягаючи позначки в 30 градусів, то зачатки квітів обсипаються.
  6. Духота, недолік повітря, тіснота в парнику не дасть рослинам правильно розвиватися, тоді немає і зав’язі на огірках. Призупинення зростання бічних пагонів, на яких розвиваються з жіночих квітів плоди, призведе до втрати врожаю.

Грамотна підготовка до посадки овоча, організація догляду за ним в теплиці, допоможе огіркам бути з квітками.

Чому не ростуть зав’язі огірків в теплиці

У спекотну погоду зав’язі на огірках з’являються вчасно, але погано ростуть, засихають.

Чи не розвиваються зав’язі тому, що:

  • не провітрюється теплиця;
  • тепличні овочі знаходяться при температурі повітря понад 32 градусів і вологості в 90 відсотків;
  • рослини не запилюються через відсутність чоловічих квітів на рослині і комах в теплиці;
  • недостатньо харчування в грунті.

Хворі рослини також не дадуть повноцінних зав’язей:

  1. Поява гнилей пов’язано з ураженням патогенними грибками. При розвитку інфекції всі частини рослини покриваються білими грибниці. Рослина призупиняється в розвитку. Щоб врятувати огірки, уражені листя, стебла, зав’язі обривають, присипавши зверху вапном або товченим вугіллям. Загущені посадки проріджують, прибираючи хворі кущі. Тоді і зав’язі почнуть активніше розвиватися, отримавши досить повітря.
  2. Борошниста роса пригнічує ріст огірків, їх зав’язі. Як тільки на листках з’явиться білий наліт, то необхідно опиліть огірки сірчаним порошком.
  3. Бура плямистість виникає тоді, коли в теплиці прохолодно і волого. Обробка бордоською рідиною призупинить розвиток хвороби.

Встановивши причину того, що огірки не зав’язуються, проводять грамотні агротехнічні процедури.

Чому огірки цвітуть, а плодів немає: грамотна організація посадки

Якщо в теплиці НЕ зав’язуються огірки, то причина криється в проведенні посадки і підготовки до неї.

Склад грунту для огірків повинен бути поживним. Щоб зав’язувалися плоди, готують суміш з рівних частин дернової землі, торфу, піску і вермикуліту. Замість вермикуліту беруть тирсу і трохи кокосового волокна.

Швидше з’являються здорові сходи і огірки будуть краще розвиватися, якщо в основу грунтового субстрату покласти перепрілий гній, додавши в нього наполовину менше дернової землі і трохи піску. Розсада не любить кислі грунти, тому краще нейтралізувати рівень pH.

На грядці в теплиці під час цвітіння рослини має бути досить калію, фосфору, магнію. Елементи вносять у вигляді добрив в грунт заздалегідь. Обробіть грунт від патогенних грибків, протоку окропом або слабким розчином марганцівки.

Насіння огірків проходять передпосівний обробіток. їх:

  • сортують, опустивши в сольовий розчин;
  • дезінфікують в однопроцентному розчині перманганату натрію;
  • пророщують у вологих шарах марлі або туалетного паперу.

Краще висівати огірочки відразу в теплицю, так як розсада погано переносить пікіровку. Для цього в приміщенні готують компостні грядки, зверху них кладуть поживну грунтосуміш, шар якої становить двадцять п’ять сантиметрів. Після рясного поливу в лунки поміщають по два насіння. Огірки будуть краще зав’язуватися, якщо на одному квадратному метрі розташувати не більше чотирьох рослин.

Зверху засіяну грядку прикривають плівкою з поліетилену. Коли з’являться сходи, укриття прибирають.

Чому не розвиваються зав’язі: що робити

Якщо мало жіночих квітів, то і плодів не варто чекати у великій кількості. А від опалого зав’язей тим більше їх не дочекатися. Засохнути квітки можуть від перепадів температури. Врятувати посадки овоча можна мульчированием. Вкривають грунт навколо кущів шаром тирси, соломи, сіна, опалим листям. Мульча допоможе затримати вологу в землі, перешкоджає росту бур’яну.

Переохолодження не допускають, інакше зав’язі на огірках в теплиці не буде. Тому під час цвітіння встановлюють контроль температури повітря в тепличному приміщенні.

Огірки не зав’язуються, коли їм не вистачає калію, магнію і фосфору. Якщо грунту в парниках бідні, то підгодовують добривами огірки щотижня. Щоб овочі росли, чергують підгодівлі органікою і мінералами. Обприскати листя рослини можна зверху поживними розчинами. Це дозволить не зіткнутися з проблемою, коли огірки цвітуть, а зав’язі немає. І жовтіти вони не будуть.

Збільшити зростання і кількість зав’язей можна регулярним збором врожаю. Щоранку збирають огірочки, тоді і тривалість плодоношення збільшується до глибокої осені. У плодоносному огірка зав’язі утворюються постійно.

Сорти у огірків бувають як самозапильних, так і немає. Самозапилюватися овоч краще росте в теплицях. Його вибирають тому, що не треба морочитися з запиленням, щоб виростити плоди. З насіння швидко отримують сходи, а плодів на таких рослинах набагато більше. Самозапильних огірки не стануть жовтіти. 96 відсотків зав’язі перетворюються в зеленці з ніжною м’якоттю і хрустким смаком.

Коли виникає ситуація, що огірки цвітуть, але не плодоносять, причина криється в нестачі фосфору в грунті. Взяти елемент живлення можна з деревної золи, він краще з неї засвоюється корінням рослини. Для приготування живильного розчину дві столові ложки золи розводять в десяти літрах води. Обробка огіркових грядок проходить в похмуру погоду після розпушування грунту. Після підгодівлі плоди не засихають і наливаються швидше.

Поліпшити плодоношення можна прищипуванням центрального стебла і бічних пагонів першого і другого рівня. Процедура призведе до того, що кількість жіночих квітів збільшиться, а, значить, і огірків буде багато.

Чому обпадають квіти, а огірків немає

Якщо не знаєте, що робити, коли огірки цвітуть, а зав’язі немає, то треба переглянути умови вирощування рослини, правила догляду за ним.

Скидати квіти овоч починає тоді, коли:

  • порушений режим поливів – грунт то суха, то переувлажнена;
  • близько розташовані грунтові води;
  • не вистачає на грядках фосфору, калію;
  • бракує світла і повітря в тепличному приміщенні.

Формування куща в один або два стебла треба проводити обов’язково. Якщо центральний втечу виріс, а бічні стебла не подовжуються, то урожай буде маленький. Адже основні плоди зав’язуються на плетучи другого і третього порядку.

Але і обривання чоловічих квітів, або пустоцвітів абсолютно неприпустимо. Вони потрібні для запилення. Якщо їх занадто багато, то необхідно скоротити частоту поливу, а обприскувати огірки зверху.

Коли огірки не плодоносять, необхідно полити гряди рясно і підгодувати перепрілим гноєм. Обробляти рослини краще спеціальними добривами типу Азофоска, Кемира.

Постійно вологий грунт в теплиці не дасть наливатися плодам. Грунт треба підсушити, що не поливаючи протягом трьох днів. Листя подвянут, а жіночі квіти порадують зав’язуванням плодів.

У періоди, коли огірки не наливаються, залишаються маленькими, треба:

  • залучити комах для запилення;
  • внести позакореневе підживлення, взявши на відро води столову ложку сечовини і три – харчової соди;
  • обприскати кущі теплою водою.

Запобігти появі опалого квітів можна обробкою огірків суспензією хлорокиси міді в концентрації 0, 4 відсотка або бордоською рідиною.

Прищипування огірків, або Як в рази збільшити врожай огірочків

Огірок — одна з найулюбленіших городніх культур наших городників. Однак не всім і не завжди вдається отримати дійсно хороший врожай. І хоч вирощування огірків вимагає регулярної уваги і турботи, є невеликий секрет, який дозволить в рази підвищити їх врожайність. Йдеться про прищипування огірків. Для чого, як і коли прищипувати огірки, розповімо в статті.

Прищипування огірків, або Як в рази збільшити врожай огірочків

Зміст:

Навіщо прищипувати огірки

Огірки — теплолюбні рослини, тому для їх повноцінного зростання необхідні тепло, сонячне світло і повітря. Не забуваємо також про полив та підживлення. При цьому важливим моментом агротехніки огірків є їх формування, або тип зростання.

Існує два варіанти вирощування огірків:

  • коли рослина стелиться по землі;
  • коли рослину підв’язують, і вона росте вертикально вгору.

Другий спосіб ефективніший, він дозволяє отримати більший врожай, огірки — гарної форми, без прим’ятих жовтих бочків в місцях стикання із землею. Про нього і поговоримо.

Найкраще для вертикального вирощування обирати сорти і гібриди огірків з обмеженим ростом бічних пагонів. Якщо подобається якийсь певний сорт з бічними пагонами, тоді доведеться більше попрацювати над його формуванням.

Від гіллястості куща залежить відстань між саджанцями огірків.

Ось кілька гарних, перевірених гібридів огірків для максимального врожаю при вертикальному вирощуванні: «Герман F1», «Моніс F1», «Імпресса F1», «Марінда F1», «Фурор F1».

На початку літа огірки вже підросли і можна зайнятися їх підв’язкою та формуванням, а відповідно — прищипуванням

Переваги прищипування огірків

Одна з головних проблем при вирощуванні огірків — їх загущеність через бічні пагони. Здавалося б, що в цьому поганого: більше пагонів — більше місця для зав’язі, більше огірків. Але все якраз навпаки.

Через велику загущеність рослина втрачає сили, не провітрюється, плоди не отримують достатньо сонячного світла, що призводить до низької врожайності та хвороб.

Щоб уникнути загущеності огірків і використовують такий агротехнічний прийом, як прищипування. Крім того, це можливість сформувати рослину для отримання більшого врожаю і поліпшення якості плодів.

Основні переваги прищипування огірків:

  • раннє прищипування сприяє розвитку кореневої системи.
  • при прищипуванні відростків і видаленні пожовклих листів у нижній частині стебла, рослина надалі добре провітрюється, що перешкоджає утворенню прикореневої гнилі та хвороб.
  • Прищипування допомагає рослині зберігати сили для подальшого зростання і утворення більшої кількості плодів.
  • Активніше подається сік наверх, огірки дозрівають швидше.
  • При загущенні куща огірки починають жовтіти, прищипування дозволяє цього уникнути.
  • При правильному формуванні стебел рослина добре провітрюється та отримує достатньо світла.
  • Формування куща дозволить посадити на одній і тій самій площі більше рослин, що дає можливість зібрати більший врожай огірків.

Коли починати прищипувати огірки

Навесні ми посіяли або посадили наші огірки — насіння або розсаду. Розсаду не слід перетримувати в тепличних умовах, так для рослини менше стресу при пересадці у ґрунт. Достатньо появи 1-2 справжніх листків.

Після висадки розсади треба замульчувати землю, щоб зберігати у ній вологу і уникнути появи бур’янів. На перших порах, в залежності від ґрунту, огірки поливають щодня. При пересиханні ґрунту, нестачі вологи листя огірків помітно темніє, краї листків загострюються.

На початку літа рослини вже підросли і можна зайнятися їх підв’язкою та формуванням, а відповідно — прищипуванням.

Прищипуючи, зав’язі, що з’явилися, і бічні пагони огірків видаляємо на висоті 30-40 см від землі

Як прищипувати огірки

Коли рослини трохи підросли, на них зав’язуються плоди, а в пазухах листків з’являються пагони.

Зав’язі, що з’явилися, та бічні пагони видаляємо на висоті 30-40 см від землі, листя залишаємо. Видаляти (прищипувати) потрібно відразу, не чекати поки пагони витягнуться. Шкода видаляти перші огірочки, хочеться якнайшвидше отримати врожай, але це окупиться пізніше.

Річ у тому, що на початку росту коренева система в огірка дуже поверхнева. Якщо залишити перші пагони і зав’язі, то замість зміцнення кореневої системи, особливо якщо ґрунт щільний, рослина витрачає сили на витягування стебел. При цьому нерозвинена коренева система не може в достатній мірі забезпечити огірок жиавленням і водою.

На наступному етапі зростання в пазухах 3-5 листків залишаємо зав’язі, а бічні пагони прищипуємо. Це приблизно наступні 30-40 см. Огірки на основному стеблі залишаємо.

Вище також залишаємо зав’язі, а пагони прищипуємо після утворення на них першого листка.

При подальшому зростанні огірків на кожному ярусі з 3-5 листків по висоті на пагонах залишаємо вже по 2 листи і зав’язі, вище — по 3 листа, далі — по 4 і т.д.

Коли огірок перестає рости вгору, стебло закріплюють вгорі на шпалері і дозволяють йому рости вільно вниз. Коли відстань до землі складе приблизно 1 метр, верхівку прищипують.

Видалення зайвих вусів зменшує витрату вологи рослиною.

Якщо верхні пагони починають затінювати нижні, слід прищипнути декілька пазух.

У процесі росту огірка поступово формуємо рослину до одного головного стебла, обрізаючи бічні пагони.

У процесі росту огірка поступово формуємо рослину до одного головного стебла, обрізаючи бічні пагони

Жовті, хворі та занадто великі листи в процесі росту видаляємо.

Зібравши врожай в нижній частині рослини, можна заглибити корінь. Розчищаємо лунку і засипаємо нижню частину стебла компостом та землею. Це сприяє появі нових бічних коренів, що посилює ріст і плодоношення огірка.

Пасинки видаляються гострим секатором у суху погоду. Залишаються тільки невеликі пеньки 5-7 мм.

Після обрізки травмовані огірки добре поливаємо теплою, бажано відстояною, водою 20-26 градусів. Уникайте поливу безпосередньо обрізаних ділянок на рослині, щоб не викликати загнивання. Через півгодини після поливу прорихліть ґрунт, можна додати підживлення.

І не забувайте найголовніше правило великого врожаю огірків: вчасно збирайте рясний врожай, не даючи огіркам перезріти. Це стимулює появу нових зав’язей і правильний розподіл руху соку.

Гарного та смачного вам врожаю!

Як підвищити урожай огірків: обробка та підживлення без хімії для отримання екологічно чистих зеленців!

Автор: Тетяна О. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=24 Перша редакція: 19 червня 2023 Редактор: Олена Н. https://floristics.info/en/?option=com_contact&view=contact&id=21 🕒 3 хвилини 👀 5838 разів 💬 1 коментар

Напевно, багато хто з вас останнім часом відчував на власному досвіді вплив поганої екології та неприємних сюрпризів погоди. Сьогодні нам, аматорам, стало важче досягти високого врожаю овочів.

Чому обробка хімією – не завжди добре

Особливо багато неприємностей приносять примхливі огірки, які миттєво реагують на погодні негаразди поганим зростанням, опаданням зав’язі та грибковими захворюваннями.

Застосовувати для захисту огірків швидкодіючі хімікати небажано, оскільки вони мають тривалий термін очікування, а це означає, що огірки, оброблені хімічними препаратами, не можна буде їсти місяць і більше. Але ж ростуть огірки дуже швидко.

З цієї причини я перейшла на прості, але перевірені часом народні засоби. Вони рятують рослини від хвороб і постачають їм речовини, що зміцнюють зав’язь та стимулюють інтенсивне зростання.

Завдяки одному з таких засобів я стала рік у рік отримувати багатий урожай екологічно чистих зеленців.

Підживлення та захист огірків

Рецепт розчину, яким я сьогодні оброблятиму свої огірки, дуже простий. Для приготування засобу потрібно 9 л відстояної від хлору води з температурою 30-35⁰C. Я відстоюю водопровідну воду на сонечку як мінімум 2 дні, а потім додаю до неї 1 л молочної сироватки. Це недорогий кисломолочний продукт, який можна придбати у магазині або у приватників на ринку.

Молочна сироватка містить безліч макро- та мікроелементів, які дуже важливі для рослин. Вона утворює на поверхні листових пластин і на стеблах рослин тонку плівку, що захищає їх від проникнення в тканини спор хвороботворних грибів.

Можна, звичайно, розвести у воді молоко або кефір низької жирності, але сироватка – найдешевший із молочних продуктів, тому я використовую саме її.

До отриманої суміші я додаю 20 крапель аптечного йоду, який має знезаражуючу властивість і давно застосовується в садах і на городах як засіб боротьби з патогенною мікрофлорою і як підживлення рослин мікроелементами.

Схема обробки

Після того, як ви ретельно змішаєте інгредієнти, можна приступати до обприскування огірків по листю і зволожувати прикореневу зону. Позакореневі обробки можна проводити кожні 7 днів. Робити це потрібно до сходу або після заходу сонця. Можна обробити огірки по листю і в похмурий день, якщо не очікується дощу.

Під корінь підживлювати огірки розчином молочної сироватки з йодом можна двічі на місяць. Таким чином ви стримаєте розвиток кореневих гнилей, покращите стан ґрунтової мікрофлори та забезпечите огірки такими елементами, як азот, кальцій, калій, фосфор та йод.

Використовуючи цей рецепт, ви зможете зберегти здоров’я ваших рослин та виростити великий урожай.

Про автора

admin administrator