Коли потрібно міняти фото у паспорті в Україні

Авторadmin

Коли потрібно міняти фото у паспорті в Україні

Коли потрібно міняти фото у паспорті в Україні

Як відомо, фото в паспорті підлягає заміні (вклеювання) по досягненню 25-ти і 45-ти річного віку. Так, на останній сторінці паспорта кожного громадянина України є витяги з Положення про паспорт громадянина України (затв. Постановою ВРУ 26.06.1992 р. № 2503), згідно з яким «у паспорт при досягненні громадянином 25 – і 45-річного віку вклеюються фотографії, які відповідають її віку. Паспорт, в якому не вклеєні такі фотографії при досягненні його власником зазначеного віку, вважається недійсним ».

Що ж означає «недійсність» паспорта? Це означає, що з таким паспортом не можна здійснювати банківські операції, видавати доручення, укладати договори, голосувати і т.п. – Тобто, не можна вчиняти жодних юридично значимих дій. У зв’язку з цим рекомендуємо Вам, якщо ви збираєтеся укладати договір з кимось, перевірити, серед іншого, наявність фотографії, відповідної віку, в паспорті вашого контрагента. В іншому разі договір, де одна з сторін діяла на підставі недійсного паспорта, може бути визнаний недійсним.

Терміни вклеювання фото в паспорті

Згідно з п. 18 Положення про паспорт, для вклеювання нових фотографій в паспорт громадянин подає документи і фотографії не пізніше одного місяця після досягнення відповідного віку. Таким чином, вищезгадана грізна норма про недійсність паспорта має одну особливість – після досягнення 25 – або 45-річного віку у вас є один місяць для звернення до паспортного столу за вклеюванням фото, і впродовж цього місяця Ваш паспорт залишається дійсним. Однак, в будь-якому випадку, затягувати зі вклейкою фото в паспорт не рекомендуємо – так, за несвоєчасну заміну фото в паспорті передбачено штраф (заміна буде вважатися несвоєчасної, якщо ви звернетеся за нею після закінчення одного місяця з моменту досягнення відповідного віку) в розмірі від 17 до 51 грн. (Ст. 197 Кодексу про адміністративні правопорушення). З іншого боку, поспішати з заміною фото в паспорті і звертатися за заміною фото раніше терміну теж не слід – так, згідно з роз’ясненням МВС України (лист № 5494/РД від 13.04.2006 р.), якщо громадянин з будь-яких причин подав заяву про видачу паспорта хоча б за один день до досягнення 25 або 45 років, фото в паспорті не буде відповідати вимогам до фотографії, яка повинна бути вклеєна в 25 або 45 років. У такий паспорт протягом одного місяця має бути вклеєна фотографія, що відповідає віку громадянина, інакше паспорт буде вважатися недійсним. Пояснимо на прикладі. Припустимо, якщо напередодні свого 25-річчя Ви змінили прізвище і отримали у зв’язку з цим новий паспорт, то, згідно з цим роз’ясненням МВС, після досягнення 25 річного віку Вам обов’язково потрібно буде вклеїти відповідне фото у паспорт – незважаючи на те, що зовсім недавно ви отримали новий паспорт, де розміщена Ваша нова фотографія.

Вимоги до фото в паспорті

Згідно з п. 3 Порядку оформлення і видачі паспорта, до фотографій для паспорта встановлені наступні вимоги: – Розмір 3,5 х 4,5 см; – Фотографії повинні бути виконані з одного негативу; – Особа має бути зображеною виключно анфас; – Без головного убору; – Фотографії повинні бути виготовлені на тонкому білому або кольоровому фотопапері без куточка; – Для громадян, які постійно носять окуляри, обов’язково фотографування в окулярах.

Документи, що подаються для вклеювання фото

Згідно з п. 14 Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України (затв. наказом МВС України від 15.06.2006 р. № 600), для вклеювання фото в паспорт за віком подаються такі документи: Паспорт; Дві фотографії розміром 3,5 х 4,5 см, відповідні досягнутому віком. У разі, якщо заміна фото в паспорті проводиться несвоєчасно, в паспортному столі можуть скласти протокол про адміністративне правопорушення і вимагати сплати штрафу за прострочення вклеювання фото – тоді необхідно буде також надати квитанцію, яка підтверджує оплату штрафу. Надання будь-яких інших документів не передбачено.

Куди подавати паспорт для вклеювання фото

За загальним правилом документи для вклеювання фото в паспорт слід подавати за місцем проживання через працівників житлово-комунальних служб, обслуговуючих Ваше місце проживання (п. 4 Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України). Однак, пряме звернення громадянина до органів МВС з заявою про вклеюванні фото в паспорті (минаючи ЖЕК) також не заборонено законодавством. Ще один нюанс, який слід враховувати – якщо Ви отримували паспорт в одному місті, а на момент настання 25 – або 45-річного віку проживаєте в іншому – Вам не потрібно повертатися в місто, де паспорт був виданий, щоб вклеїти фотографію; це повинні зробити органи МВС за місцем вашого поточного проживання. Така можливість прямо передбачена п. 14 Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України). Згідно з п. 12 Положення про паспорт, вклеювання до паспорта нових фотографій здійснюється паспортним столом у 5-денний термін. Таким чином, якщо в паспортному столі Вам пропонують прийти і отримати Ваш паспорт через два тижні після того, як Ви здасте документи, можете сміливо вимагати дотримання п. 12 Положення та видачі вам паспорта в 5-денний термін.

Заміна фото в дозволі на проживання

Окремо слід зупинитися на питанні заміни фото в посвідченні на право постійного проживання, більш відомому як “вид на проживання”. У багатьох володарів виду на проживання виникають проблеми з цим моментом – оскільки ВВІРи належної ра’яснітельной роботи не ведуть, і необхідність заміни фото виявляється для багатьох несподіваним і несвоєчасним “сюрпризом”. Давайте ж з’ясуємо цей момент. Згідно з пунктом 8 Порядку оформлення і видачі посвідчення на право постійного проживання (затв. постановою КМУ від 26.12.2002 р. № 1983), при досягненні особою 25 – і 45 – річного віку посвідчення на право постійного проживання (тобто, вид на проживання) підлягає заміні (обміну). Таким чином, вклеювання фото в вид на проживання за віком здійснюється шляхом заміни самого виду на проживання. Терміни та порядок проведення заміни виду на проживання законодавство окремо не встановлює. Тому на практиці заміна ВНЖ проводиться в терміни, аналогічні термінам заміни паспорта для громадян України (див. вище). За аналогією з заміною фото в паспорті, за прострочення заміни ВНЖ застосовується штраф. Що стосується документів, які подаються для обміну посвідки на проживання при досягненні особою 25 – і 45-річного віку, то, як правило, в ОВІР подаються: Заява про обмін посвідчення на право постійного проживання (бланк видадуть в ОВІРі); Копія паспорта; Довідка з ЖЕКу; Копія та оригінал посвідчення на право постійного проживання; Квитанції про оплату державного мита та послуг служби ВГІРФО, або оригінал і копію документа про звільнення від сплати держмита; Дві фотографії розміром 35х45 мм; Довідка про наявність чи відсутність судимості.

І наостанок – один маловідомий факт про паспорт. Згідно з п. 23 Положення про паспорт, забороняється вилучення паспорта у громадянина, в тому числі – забороняється прийняття паспорта в заставу. Таким чином, практика багатьох наших установ (особливо широко поширена ця практика в бібліотеках) щодо прийняття паспорта в заставу в обмін на що-небудь є незаконною (більш того, за таку практику встановлено штраф у розмірі до 51 грн.). Відповідно, віддавати паспорт у заставу чи ні, – вирішувати виключно Вам, вимагати від Вас цього згідно з Положенням не мають права.

Вклеювання фотографій до паспорта громадянина України при досягненні 25- та 45-річного віку

Увага! Відповідно до Постанови КМУ від 21 жовтня 2022 р. № 1202 Деякі питання реалізації актів законодавства у сфері міграції в умовах воєнного стану установлено, що паспорти громадянина України зразка 1994 року, до яких не вклеєно фотокартку особи у разі досягнення нею 25- чи 45-річного віку, строк вклеювання до яких настав за 30 днів до 24 лютого 2022 р. та після 24 лютого 2022 р., є документами, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України та підлягають обміну або вклеюванню нових фотокарток відповідно до досягнутого віку протягом 30 календарних днів з дня припинення чи скасування воєнного стану.

Підстави для отримання послуги

Досягнення 25- або 45-річного віку.

Як отримати послугу

  • Звернутися до територіального підрозділу ДМС України за зареєстрованим місцем проживання, або до відповідного центру надання адміністративних послуг (ЦНАП).

У разі, коли особа не має місця проживання, за адресою якої вона може бути зареєстрована, та з певних причин не може або не бажає отримувати статус бездомної особи, або знята з реєстрації місця проживання для вклеювання фотокартки по досягненню 25 чи 45-річного віку, слід звернутися до територіального підрозділу ДМС України або центру надання адміністративних послуг за останнім зареєстрованим місцем проживання або за фактичним місцем проживання

  • Отримати паспорт із вклеєною фотокарткою у територіальному підрозділі ДМС України за місцем проживання.

Особа, місце проживання якої зареєстровано на тимчасово окупованій території України Автономної Республіки Крим і м. Севастополя, у Донецькій та Луганській областях, подає заяву та документи до територіального підрозділу ДМС за місцем звернення;

Внутрішньо переміщена особа подає заяву та документи до територіального підрозділу ДМС за місцем проживання, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;

Бездомна особа подає заяву та документи до територіального підрозділу ДМС за місцем майбутньої реєстрації її місця проживання.

Вартість послуги та пільги

Вклеювання фотокарток до паспорта громадянина України здійснюється безкоштовно

Подача заяви

Подається заявником особисто

Для вклеювання фотографії у паспорт громадянина України у формі книжечки при досягненні 25- та 45-річного віку записуватися до електронної черги НЕ ПОТРІБНО.

Необхідні документи

  • заява про вклеювання фотокартки;
  • паспорт громадянина України зразка 1994 року;
  • дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см із зображенням, яке відповідає досягнутому особою віку;
  • у разі подання паспорта зразка 1994 року, оформленого територіальним підрозділом ДМС, який припинив діяльність або тимчасово не здійснює свої повноваження, заявник додатково подає всі наявні документи, у тому числі документи, що містять фотозображення особи;
  • рішення суду (для осіб, які не звернулася в установленому законодавством порядку для вклеювання фотокартки до паспорта зразка 1994 року та не бажають здійснювати обмін паспорта зразка 1994 року на паспорт у формі картки).

Термін розгляду заяви

У п’ятиденний термін із дня звернення (*)

* За потреби проведення додаткової перевірки інформації, поданої заявником, строк вклеювання фотокартки продовжується не більше ніж на 30 календарних днів, про що інформується заявник у письмовій формі.

У разі подання особою паспорта, оформленого територіальним підрозділом ДМС, який припинив діяльність або тимчасово не здійснює свої повноваження, картотеки заяв про видачу паспорта якого не збереглися, та одночасного надання нею документів, що посвідчують її особу та підтверджують громадянство України, оформлення яких здійснювалося із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру, або стосовно якої у відомчій інформаційній системі ДМС міститься інформація, що дозволяє ідентифікувати особу, вклеювання фотокартки до паспорта громадянина України здійснюється працівниками територіального підрозділу ДМС у день звернення.*

Результат отримання послуги

Видача паспорта громадянина України із вклеєною фотокарткою

Строк дії документа, що є результатом отримання послуги

Термін дії паспорта не обмежується.

Підстави для відмови у наданні послуги

  • недосягнення особою відповідного віку;
  • особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення й видачі паспорта зразка 1994 року;
  • особа звернулася пізніше, ніж через місяць після досягнення 25- або 45-річного віку, та не надала відповідне рішення суду згідно із законодавством (у такому разі паспорт зразка 1994 року підлягає обміну на паспорт у формі ID-картки).

Строк звернення до територіального підрозділу ДМС України

Не пізніше ніж через місяць після досягнення 25- або 45 – річного віку.

Відповідальність за порушення міграційного законодавства України

Стаття 197 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення»

Проживання без паспорта громадянина України або без реєстрації місця проживання
Проживання громадян, зобов’язаних мати паспорт громадянина України, без паспорта громадянина України або за недійсним паспортом громадянина України, а також проживання громадян без реєстрації місця проживання – тягнуть за собою попередження.
Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за порушення, передбачені частиною першою цієї статті, – тягнуть за собою накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Акти законодавства, що регулюють надання послуги:

  • Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 року № 5492-VI;
  • Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 №1706-VII;
  • Положення про паспорт громадянина України, затверджене Постановою ВРУ «Про затвердження положень про паспорт громадянина України та про паспорт громадянина України для виїзду за кордон” від 26.06.1992 №2503-XII;
  • Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509;
  • Постанова Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України»;
  • Постанова КМУ від 28.02.2022 №165 «Про зупинення строків надання адміністративних послуг та видачі документів дозвільного характеру»;
  • * наказ Міністерства внутрішніх справ України від 09.02.2022 № 110 «Про затвердження Змін до Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України»;
  • Наказ Міністерства внутрішніх справ України від 06 червня 2019 року № 456, «Про затвердження Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України.

Про автора

admin administrator