Коли садять дайкон

Авторadmin

Коли садять дайкон

Дайкон у відкритому грунті: коли садити і як вирощувати

Виростити дайкон нескладно. Це невибаглива, смачна і корисна культура. Вирощувати його можна протягом усього літа, подсевая насіння на звільнені грядки – дайкон завжди встигне дозріти. Дайкон – це окремий вид з роду редек, що виростає в Японії і дуже улюблений її жителями.

Кращі сорти дайкона

Сортів дайкона відомо безліч, їх об’єднали в 7 груп, що розрізняються за термінами дозрівання, формою коренеплоду і його розмірами, кольором та смаком.

  • Ранні сорти дайкона дозрівають через 40-50 днів після появи сходів (це сорту Білосніжка і Саша).
  • Середньостиглі – через 60-80 днів (Імператор, Дубинушка, Київський богатир, Фаворит, Дракон, Фламінго).
  • Пізньостиглі можна прибирати через 90-120 днів, але вони не підходять для нашої середньої смуги.

Дайкон – найближчий родич редиски

Як вирощувати дайкон

Проблема у вирощуванні дайкона полягає в тому, що не завжди вдається отримати рівні коренеплоди, іноді вони виростають викривлені, а трапляється, рослини йдуть в стрілку. Зазвичай дайкон вирощують посівом насіння відразу в грунт. Попередньо насіння можна замочити в гарячій воді хвилин на 15-20, після чого покласти на добу в холодильник. В результаті таких маніпуляцій насіння отримують стрес, який допоможе прискорити їх проростання, а також підвищить їх схожість.

Грядку для посіву дайкона краще приготувати з осені, заправивши землю комплексними мінеральними і органічними добривами (гній або компост). Грядку для дайкона потрібно робити після таких культур, як картопля, огірки, бобові, цибулеві. Але ні в якому разі не після хрестоцвітих культур, до яких відноситься і сам дайкон. Час посіву насіння дайкона у відкритий грунт – кінець квітня-початок травня. Але можна сіяти цей овоч і протягом літа, але кращий час для повторного посіву – початок серпня. При таких строках посіву можливість стрілкування зводиться до мінімуму.

Посів в кінці літа досить зручний для городника, так як можна використовувати місце, що звільнилося після збирання цибулі, часнику, гороху та інших ранніх культур. В цьому випадку може бути деяке зниження врожайності, так як до кінця жовтня коренеплоди не завжди досягають своїх максимальних розмірів. Зате саме осінні коренеплоди найбільш соковиті і ніжні на смак. Посів дайкона проводять у добре перекопаний грунт в борозни з відстанню між ними 60-70 см, а після сходів проріджують, залишаючи між рослинами не менше 25-30 см.

Догляд за дайконом

Особливий догляд дайкону не потрібно, особливо якщо грунт пухка і поживна. Йому необхідні своєчасні поливи і прополки, розпушування грунту. По мірі того, як верхівка коренеплоду почне підніматися над землею, її слід підгортати, так як ця частина може втратити свої смакові якості. Важливо підтримувати постійну вологість грунту, дайкон не любить її висушування.

Підживлення дайкона

На хороших грунтах дайкон може рости і без підгодівлі. Але в той же час вони і не завадять. Перший раз підживлюють у фазі 3-4 справжніх листочків, дають суміш: по 1 ст. л. сечовини, суперфосфату, сульфату калію на 10 л води. Надалі, якщо рослини розвиваються погано, можна підгодувати ще раз тими ж добривами, виключивши сечовину.

Хвороби та шкідники дайкона

На ранніх стадіях росту дайкон можуть пошкоджувати хрестоцвіті блішки, з віком може з’явитися капустяна муха, а також слимаки. Допоможе внесення золи, обпилювання тютюновим пилом, посадка поруч інсектицидних рослин (чорнобривці).

Прибирання і зберігання дайкона

Не варто перетримувати дайкон на грядці. Це може вплинути на його смакові якості – коренеплоди втрачають соковитість, стануть грубими і волокнистими. Прибирають дайкон в суху пору, видаляють листя і прибирають на зберігання в льох при температурі від 0 до +1C, для кращого збереження коренеплоди пересипають піском.

Редис Дайкон: опис сорти, вирощування і догляд

  • Кращі сорти редьки Дайкон
  • Коли і куди садять Дайкон?

Редис Дайкон також відомий як солодка редька. Ця різновид редиски широко поширена в Східній Азії, тому нерідко її називають японської, китайської і навіть корейської редискою. У цих країнах Дайкон люблять і їдять щодня, додаючи в різні страви або роблячи з нього маринади, консервацію. Це корисний коренеплід, містить багато вітамінів і мінералів. У статті описано, що це за культура, в чому її особливості, як правильно вирощувати і зберігати Дайкон.

Характеристики та опис сорту Дайкон

Редис Дайкон є родичем редиски, капусти, ріпи та інших рослин родини Капустяні. Термін вегетації від 40 до 200 діб в залежності від сорту. Вирощується практично у всьому світі завдяки масі корисних речовин у складі, а також приємний ніжний смак і універсальності використання. Його можна смажити, тушкувати, варити, їсти в сирому вигляді.

Має розетку з розсічених, зелених листя. Зазвичай їх від 12 до 40 штук. Коренеплоди подовжені. Забарвлення залежить від сорту, але найбільш поширеним вважається білий Дайкон. Розміри також залежать від сорту від вирощування – чим краще умови, тим більше коренеплід. Найбільш великі можуть важити до 5 кг і мати довжину до 60 див. Але і це не межа – рекордсмени досягають ваги до 20 кг!

Рекордсмени досягають ваги до 20 кг!

У 100 грамах продукту всього 21 ккал, 1,2 г білків, 4,1 г вуглеводів, так що цей продукт рекомендований людям бажаючим скинути зайву вагу або підтримувати наявний. Найбільше у складі редьки Дайкон вітамінів C (30 мг), B5 (2,2 мг), E (2,1 мг), PP (2,08 мг), а також таких мінералів як калій (280 мг), фосфор (28 мг), кальцій (27 мг), натрій (16 мг), мідь (10 мг) і магній (9 мг). Смак соковитий, ніжний, ніж у звичній червоної редиски, не має гіркоти, якщо правильно його вирощувати.

Кращі сорти редьки Дайкон

Є багато різних сортів китайського редиски, хоча більшість з них культивуються тільки в Східній Азії. Серед найбільш популярних і затребуваних різновидів варто відзначити:

  • не стрелкующиеся – «Дракон», «Саммер Крос», «Миноваси», «Ікло слона»;
  • маленькі – «Камейда», «Саша»;
  • великі – «Нерима», «Миясиге», «Дубинушка», «Сирогари», «Миноваси», «Дракон», «Нинеиго»;
  • червоний – «Імператор», «Червоний дракон», «Червоний самурай».
    Кращі сорти редьки Дайкон

Редис Дайкон, найбільш пристосований для вирощування на території Росії, України, Білорусі та Польщі це, насамперед, сорти «Ікло слона», «Сакураджима», «Великий бик», «Японський білий довгий», «Токинаши», «Аокаби-дайкон».

При виборі сорту варто звертати увагу на те, де буде вирощуватися Дайкон, а вірніше на те, в якій землі він буде рости. Культура ця не вибаглива, росте скрізь, але тільки якщо правильно підібрати сорт.

  • «Сироогари», «Шигоин» – сорти для вирощування в глинистому, важкій землі.
  • «Токинаши», «Миясиге» рекомендуються для суглинок.
  • «Ниненго» і «Нерима» варто садити на легкому грунті.

Коли і куди садять Дайкон?

Так як редис Дайкон є теплолюбною рослиною, садити його ранньою весною не рекомендується. Зазвичай час посадки припадає на липень, щоб коренеплоди можна було зібрати до перших заморозків.

Місце повинно бути світлим, сонячним, не в низинах

Садять її зазвичай на місце будь скоростиглих культур, які як раз в кінці червня або на початку липня збирають. Найкраще вона росте після суниці (полуниці), так що якщо є старі кущі, їх викорчовують і садять японську редьку. Місце повинно бути світлим, сонячним, не в низинах, так як зайва вода, яка завжди застоюється в низинних місцевостях, призведе до гниття коренеплоду.

Землю під висадку завжди добре удобрюють. Редис Дайкон може поглиблюватися до 60 см вглиб землі, тому перекопування повинна бути грунтовною, щоб забезпечити харчуванням (добривом) не тільки верхній шар грунту. Удобрюють і перекопують землю завжди восени, вносячи на кожен квадратний метр по 1,5 кг компосту або перегною, 40 г суперфосфату, 20 г сірчанокислого калію і 20 г сульфату амонію.

Як правильно посадити редис Дайкон?

Грядки під высевание насіння роблять шириною 30-40 см, Довжина може бути такою, яка потрібна городникові. Між окремими рядами дотримуються відстань у 60 див.

Редис Дайкон можна висівати в ряди або в лунки. Якщо робляться ямки, то вони повинні знаходитися на відстані 30-50 см один від одного. У них висівають кілька насіння і коли вони все проросте, виривають всі кволі, залишаючи лише один – найсильніший. Глибина загортання 1,5-2 см. Насіння перед посадкою варто на 20 хвилин опустити в розчин марганцівки, щоб знезаразити.

Якщо висівають в гряди, то насіння сіють рідкісним одною, і коли вони проростуть, починають поступове проріджування в кілька етапів, залишаючи самі сильні і гарні паростки. Глибина загортання і підготовка насіння точно такі ж, як при посадці в лунки.

Після висівання насіння будь-яким зручним методом, їх присипають землею і злегка зволожують водою з розпилювача (щоб не розмити землю). Потім міжряддя мульчують, але місце навколо самих паростків має бути без мульчі!

Якщо висівають в гряди, то насіння сіють рідкісним гуськом

Між окремими коренеплодами у період їх повного дозрівання має бути 40-50 см вільного простору. Тільки тоді кожному редису буде достатньо місця і поживних речовин для розвитку. Крім того, таке вирощування дозволяє домогтися повної освітленості всіх рослин – вони не будуть затінювати один одного.

Як доглядати за Дайконом?

Як і будь коренеплоду, редису Дайкон потрібен регулярний догляд, що включає прибирання бур’янів, полив, проріджування, обприскування від шкідників і хвороб, а також внесення підгодівлі.

  • Полив проводиться регулярно, рясно, але не частіше 1 разу в 3-4 дня.
  • Проріджування потрібно проводити, коли рослина злегка підросте (з’явиться 2-4 листочки). Не варто затягувати з процедурою, так як загущення цій рослині не рекомендовано.
  • Прибирання бур’янів починається з моменту висівання насіння і триває до того часу, поки останній редис не буде прибраний з ділянки.
    Якщо поживність землі низька, варто 2-3 рази підживити рослина за весь період його розвитку
  • Якщо під час росту коренеплід починає виходити на поверхню, його підгортають, щоб сонячні промені не потрапляли на плід.
  • У випадках, коли земля добре удобрений, підживлення не потрібні в період росту рослини. Якщо ж поживність землі низька, варто 2-3 рази підживити рослина за весь період його розвитку. На початку росту підживлюють паростки настоєм курячого посліду. Потім тим же розчином курячого посліду, але з додаванням 20 г сульфату калію на 10 літрів води поливають рослину в середині його зростання.

Як уникнути цвітіння?

Головна проблема, з якою стикаються всі городника – цвітіння Дайкона. При появі стрілки псується коренеплід, тому допускати її розвиток не можна! Проблема в тому, що для того, щоб редис Дайкон не цвів, потрібні практично ідеальні умови зростання.

Головна проблема, з якою стикаються всі городника – цвітіння Дайкона

  • Якщо посадити Дайкон ранньою весною, він може пережити заморозки, але відразу ж пустить стрілку, а це вплине і на смак овоча і на термін зберігання – лежкість буде низькою. Тому садять його в теплі місяці, коли земля прогрілася.
  • Щоб рослина не цвіло, потрібно створити йому 12-ти годинний день. При більш тривалому освітленні стрілка в будь-якому випадку з’явиться. Саме з цієї причини Дайкон рекомендують вирощувати у другій половині літа (коли світловий день іде на спад) або в теплицях, щоб контролювати час освітлення.
  • Недолік води «включає» захисні механізми рослини, і воно тут же пускає стрілку, щоб встигнути «дати потомство» – насіння.
  • Цвітіння відбувається і тоді, коли сильно загущене посіви. Рослина просто не може розвивати коренеплід, тому зростання йде наземна частина і з’являється стрілка.

Як впоратися з шкідниками і хворобами?

Шкідники на листя редьки Дайкон нападають ті ж, що і на капусту. Позбутися від них досить просто – потрібно розсипати час від часу на рослини і землю навколо, подрібнену золу, вона відлякує шкідливих комах. Можна використовувати і хімічні або біологічні препарати, у разі якщо шкідник вже помічений на ділянці або на самій культурі.

Шкідники редьки Дайкон

Що до коренеплоду, той тут складніше. Дайкон може вражати совка, дротянка, личинки хруща. Якщо рослина було вражене цими шкідниками, його термін зберігання скорочується в 2 рази! Тому варто приймати заходи по обробці ділянки спеціальними препаратами від шкідників ще до посадки культури. Але якщо вони все ж з’явилися, варто використовувати «Антихрущ», «Матадор Гранд», «Шедевр», «Каліпсо», «Престиж», «Актелік».

Що до хвороб, то найчастіше на редис Дайкон «нападають» слизовий бактеріоз, мокра гниль, кила, чорна ніжка, повстяна хвороба, мозаїка, судинний бактеріоз. Захистом від цих хвороб є такі засоби як «Клімат», «Мікосан», «Фітоспорин», «Фітоцид», «Тіовіт Джет», «Фундазим». Використовують їх згідно інструкції.

Щоб хвороби і шкідники не докучали культурі, варто дотримуватися правила сівозміни, обробляти насіння перед посадкою розчином марганцівки, вирощувати найбільш стійкі до хвороб сорти і завжди перед закладанням у сховище врожаю обробляти його від цвілі і грибків.

Прибирання врожаю

Приблизно за добу до збору врожаю, грядки, де росте редис Дайкон потрібно рясно полити водою

Приблизно за добу до збору врожаю, грядки, де росте редис Дайкон потрібно рясно полити водою. Це робиться для того, щоб коренеплід наситився водою, а також для того, щоб легше було витягати його з землі. Адже просто так дістати його може бути важко, нерідко він іде вглиб землі на 50-60 см, так що навіть подкопка не завжди допомагає. А пошкодження, які можна нанести овочу під час збору значно знижують його лежкість.

На наступний день збирають урожай. Бажано підбити прибирання так, щоб в день збору було сухо і сонячно. Коренеплоди просто витягують із землі, як морква, можна трохи підкопати, якщо не виходить.

Як зберігати редис Дайкон?

Дайкон можна зберігати в морозильній камері

Коли врожай зібраний, його треба визначити на зберігання, але всьому свій час. Для початку редис Дайкон розкладають і просушують. Потім забирається вся налипшая земля. Після цього обриваються або обрізаються всі бічні корінці, а нижній підрізають на 2-3 див. Тепер залишилося розсортувати коренеплоди за розміром, цілісності і розкласти по скриньках для зберігання.

Ящики ставлять у погріб, підвал, де сухо, темно і прохолодно. Можна зберігати в морозильній камері. Іноді редис укладають в холодильники, але у цьому випадку кожен коренеплід потрібно обернути поліетиленовою плівкою, щоб урожай не почав сохнути і в’янути передчасно.

Про автора

admin administrator