Коли стрижуть туї

Авторadmin

Коли стрижуть туї

Обрізання туї: правила, оптимальний час, види

Хвойна порода характеризується декоративністю крони та маловимогливістю до умов культивування. Обрізка туї проводиться регулярно, деякі сорти вимагають повторювати операцію 2 рази на 1 рік, іншим — достатньо 1 процедури за 3 роки. Дотримання рекомендацій допоможе дереву швидше відновитися, продовжити зростання та розвиток. Стрижка туї також проводиться за правилами через особливості культури, тим більше за бажання надати рослині незвичайну фігурну форму.

  1. Навіщо робити обрізання
  2. Основні правила
  3. Оптимальний час
  4. Необхідні інструменти
  5. Види стрижок
  6. Формування крони
  7. Жива огорожа
  8. Фігурна стрижка
  9. Особливості обрізання окремих сортів
  10. Туя західна Смарагд
  11. Туя західна Брабант
  12. Відеоогляд по стрижці та формуванні туї

Навіщо робити обрізання

Більшість садових форм хвойної породи мають красиву декоративну крону. Додаткове формування пологу їм не потрібне. При цьому обрізка та стрижка потрібні всім садовим рослинам з інших причин.

  • санітарна. Видаляються пошкоджені механічним способом, інфекційними захворюваннями чи шкідниками гілочки. Необхідна для здоров’я та розвитку дерева;
  • прищипування робить крону більш щільною, набитою;
  • проріджування пологу потрібно деяким сортам, щоб не утворювалися осередки загнивання, хвороб;
  • дозволяє виростити дерево або кущ потрібних для заданих умов ділянки розмірів;
  • формуюча обрізка застосовується для культивування геометричних фігур, незвичайних композицій;
  • декоративна стрижка надає та підтримує природну або штучно створену форму.

Обрізка, що формує, застосовується для культивування геометричних фігур, незвичайних композицій.

Основні правила

Дотримання головних рекомендацій щодо обрізання дозволить досягти результату, при цьому рослина не постраждає, швидко відновиться, продовжить зростання та розвиток.

Правила обрізки туї:

  1. Дотримуватись оптимальних термінів для проведення процедури. День має бути похмурим. Сильного вітру, опадів, заморозків не слід очікувати в найближчі 3 дні.
  2. Враховувати сортові потреби рослини.
  3. Видаляти за раз не більше 2-3-кратного обсягу річного приросту.
  4. Якщо планується подальше зростання деревця, прибирати дозволяється не більше ⅓ щорічного приросту.
  5. Використовувати заточені та продезінфіковані інструменти.
  6. Не залишати голих гілочок, пеньків.
  7. Для формування крони іноді потрібні мотузки, рейки, каркас. Закріплювати їх потрібно ґрунтовно, намагаючись дотримуватися зазначених ліній.
  8. Вирощування чагарника у формі тварини, птиці, людини та іншої незвичайної фігури проводиться у каркасі, встановленому відразу після посадки молодого саджанця.
  9. Після обрізки кущ потрібно полити. Заболочування ґрунту небажане, але не менше відра під доросле деревце виливати обов’язково. Обприскування надземної частини стимулятором зростання сприяє швидкому відновленню після процедури.

Видаляти за раз не більше 2-3-кратного обсягу річного приросту.

Оптимальний час

Залежно від пори року змінюється ступінь потреби операції, і навіть відповідні методи обрізки. Туя добре переносить процедуру, тому заборонено стригти та формувати лише пізньої осені та взимку. При цьому є особливості, при врахуванні яких стрижка не зашкодить рослині. Навесні обрізання туї потрібно майже всім сортів. Санітарна видаляє сухі, обморожені, зламані, уражені інфекціями чи шкідниками гілочки. Прибрати верхівку для зупинки росту або ущільнення крони дерева дозволяється після зими.

У цьому рід відрізняється з інших культур. Нирки хвойна порода розпускає через 10 діб після встановлення середньодобової температури 10°C. Цвітіння в залежності від регіону настає наприкінці квітня – у першій половині травня, іноді на початку червня. Якщо провести обрізання до відцвітання туї, то зростання може сповільнитись або припинитися. З цієї причини для молодих саджанців операцію рекомендується відкласти, а для максимальних розмірів екземплярів — зробити навесні.

Влітку проводять санітарні заходи при необхідності, підтримують форму. Для цього вибирають похмурі дні. Процедура у цей період необов’язкова, основні маніпуляції роблять восени чи навесні. Підготовка до зими значуща, як і після пробудження. Не можна обрізати ту під час заморозків, підготовчі заходи встигати провести заздалегідь.

Туя добре переносить процедуру, тому заборонено стригти та формувати лише пізньої осені та взимку.

Необхідні інструменти

Успіх операції, відсутність негативних наслідків залежить від обраних, оброблених інструментів. Дорогі механізми не потрібні. Ту дозволяється обрізати стандартними садовими пристроями. Головне, щоб вони були добре заточені та ретельно продезінфіковані. Для знезараження інвентарю можна скористатися спиртом або розчином перманганату калію.

Інструменти для обрізки хвойної породи:

  • секатор;
  • садові ножиці;
  • ножівка;
  • топірець;
  • серп.

На замітку! Вибір конкретного садового пристрою залежить від обсягу роботи і товщини гілочок. Головне, щоб було зручно садівникові, а також не залишалося рваних країв.

Види стрижок

Формування крони потрібно створення певної композиції, надання незвичайної форми. Початківцям рекомендуються прості геометричні фігури, а садівники з досвідом можуть створювати складніші варіанти оформлення.

На замітку! Приймати рішення про призначення рослини перед посадкою. Дерево, обране для створення живоплоту потім, буде складно сформувати як солітера або фігурну композицію.

Основні різновиди стрижки туї:

  1. Конус – буває двох форм, коли загострений кінець спрямований вгору чи вниз. Другий варіант менш поширений не через складність виконання, а оскільки сонячні промені не зможуть рівномірно висвітлювати крону, можливе загнивання пагонів. Конус – буває двох форм, коли загострений кінець спрямований вгору чи вниз.
  2. Піраміда схожа на попередню постать, але зі сформованими ребрами. Кількість сторін не повинна дорівнювати 4, допустимо вибирати інші типи оформлення. Піраміда схожа на попередню постать, але зі сформованими ребрами.
  3. Куляста стрижка одна з поширених у ландшафтному дизайні. Деякі сорти мають такий вид від природи, що полегшує завдання надати необхідних контурів. Іноді кулю формують на ніжці, оголюючи нижню частину ствола. Куляста стрижка одна з поширених у ландшафтному дизайні.
  4. Топіарна або фігурна стрижка – популярний напрямок у ландшафтному дизайні. Найбільш поширеним способом оформлення вважається надання дереву виду спіралі. Для цього знадобиться прямостояче дерево з рівним стволом.

На замітку! Складні фігури вимагають встановлення каркасу ще молодого саджанця. Старі туї можна лише підтримувати в належному вигляді. Створити з них щось незвичне не вдасться.

Формування крони

Визначившись із майбутньою формою дорослої туї, до обрізки необхідно приступати безпосередньо після посадки. Відразу рекомендується видалити гілочки, що стирчать. У разі потреби встановити каркас. Декоративні сорти вимагають лише невеликої стрижки для чіткішого промальовування форми крони. Процедура проводиться через рік, різні види вимагають 3-5 років для адаптації та звикання до нового місця. Тільки після цього дозволяється розпочинати формування зовнішнього вигляду.

На замітку! Радикальне обрізання небажане, оскільки надовго послабить рослину, призведе до зупинки росту. У цьому важлива регулярність проведення операції.

Жива огорожа

Багато сортів туї підходять для створення на присадибній ділянці живоплоту. Для цього необхідно посадити кілька саджанців на однаковій відстані один від одного. Точні виміри залежать від сортової приналежності дерев, оскільки одні різновиди ростуть нагору, інші — більше завширшки. Щоб огорожа вийшла однорідної висоти, рекомендується використовувати мірний ціпок. Спочатку потрібно вирівняти верхівки, потім вже приступати до формування бічних сторін. При обрізанні електричним кущорізом ручне доопрацювання все одно знадобиться.

Щоб огорожа вийшла однорідної висоти, рекомендується використовувати мірний ціпок.

Фігурна стрижка

Найбільш складний варіант для садівника-початківця – надання туї певної форми. Фігури можуть бути простими: куля, конус, квадрат. Більш складні варіанти: піраміда, спіраль, з’єднання кількох елементів. Хвойна порода підходить для створення незвичайних контурів: тварин, людей, предметів побуту. В останньому випадку після посадки на саджанець одягається каркас необхідної форми. Далі туя росте, поступово заповнює вільний простір. Гілочки, що виходять за межі, обрізають. Так за кілька років виходить бажана форма. Після цього каркас знімають, контури фігури підтримують регулярною стрижкою.

Хвойна порода підходить для створення незвичайних контурів тварин, людей, предметів побуту.

Особливості обрізання окремих сортів

При виборі відповідної форми, частоти та регулярності процедури потрібно орієнтуватися на видову та сортову приналежність туї. Рослини по-різному ростуть, додають у параметрах протягом року, реагують на процедуру, відновлюються. Дехто вимагає постійних стрижок, іншим достатньо 1 операції за 2–3 роки.

Сорти туї, що часто використовуються для формуючої обрізки:

  • Смарагд;
  • Брабант;
  • Холмструп;
  • Вудварді;
  • Даніка;
  • Колумна;
  • Фастігіат.

Сорту Холмструп рекомендується надавати форму піраміди чи конуса. Невисокі Вудварді та Даніка добре виглядають у кулястому вигляді. Колумна та Фастігіата підійдуть для створення живоплоту з колоноподібних туй із щільно набитою кроною. У цьому їм досить легкої стрижки, оскільки природна форма досить декоративна.

Туя західна Смарагд

Повільнорослий сорт з вузькою конічною, конусоподібною кроною середньої щільності, зі слабкою гіллястістю. Параметри дорослої туї 1-1,8 х4-6 м. Щорічний приріст в середньому становить 10 см вгору, 4 см завширшки. Обрізка піддається добре, швидко відновлюється після процедури. Допустимо просто декоративно підрізати пагони, що вибилися із загальної маси. Також Смарагд підходить для створення спіралі, а також розгорнутих по вертикалі форм. Дерево використовують для каркасного вирощування фігур, формування кулі на ніжці.

Обрізка піддається добре, швидко відновлюється після процедури.

Туя західна Брабант

Сорт із компактною колоноподібною кроною, що часто доходить до поверхні землі. У середньому зростає 3,5 м заввишки. Гіллястість хороша, що дозволяє підстригати ту за бажанням, створювати фігури. Переносить загазованість та задимленість міст, часто застосовується для живоплотів. Брабант швидко росте, тому потребує регулярного обрізання – 2 рази на рік.

Гіллястість хороша, що дозволяє підстригати ту за бажанням, створювати фігури.

Туя переносить обрізання та стрижку. Для сприятливого результату слід враховувати сортові особливості, пору року, стан рослин. Потрібно дотримуватись правил операції, використовувати гостро заточений продезінфікований інструмент. Культура при обрізанні виділяє смолянисту рідину, яку складно відмити з тіла та відпрати, тому рекомендується працювати в рукавичках та захисному одязі.

Обрізка туї: як і коли потрібно стригти рослину

Туя вважається однією з найпопулярніших декоративних хвойних рослин, що використовуються в сучасному озелененні. Невибагливість у догляді та велике розмаїття різноманітних форм і сортів роблять культуру популярною як при декорі заміських ділянок, так і при оформленні простору в містах. Щоб підтримати крону в презентабельному вигляді, тую регулярно стрижуть. В даній статті ми розглянемо види обрізки, її терміни та головні правила, яких повинен притримуватися садівник, обрізаючи тую.

Залежно від мети, виділяють два види стрижки рослин:

  • Санітарна – при цьому прибираються сухі та хворі гілки;
  • Формувальна – дозволяє обмежити ріст крони та придати туї визначену форму.

Зазначимо, що у своїй більшості туї самостійно формують крону в тому чи іншому вигляді. Вона може бути кулястою, колоновидною або пірамідальною. Формуючу обрізку потрібно здійснювати в таких випадках:

  • Якщо садівнику не подобається щільність крони;
  • Якщо виникла потреба змінити природну форму на іншу.

Санітарна обрізка є головною і обов’язковою процедурою в процесі догляду за туєю. Її проводять, якщо на кроні присутні сухі та пожовклі гілки. Часто при санітарній стрижці видаляють гілки, пошкоджені шкідниками та хворобами. Туя відмінно переносить стрижку – ця процедура допомагає їй отримати благородство форми та доглянутість.

Потреби в обрізці різних сортів туй

В наших широтах найчастіше висаджують тую західну – вона відмінно себе почуває при суттєвих морозах, високій вологості та інших несприятливих умовах. Залежно від сорту, всі рослини потребують обрізки – її здійснюють згідно рекомендацій спеціалістів. Загалом, інтенсивність обрізки залежить від темпу росту рослин. Нижче ми розглянемо потребу в стрижці найпопулярніших сортів та темпи їх росту

  • Брабант – сорт, який за рік нарощує зеленої маси на 35 сантиметрів у висоту та на 15 сантиметрів в ширину. Стригти таку тую рекомендують двічі на рік;
  • Смарагд – сорт, що нарощує за рік 10 сантиметрів у висоту та 5 сантиметрів в ширину. Обрізка проводиться один раз на рік;
  • Колумна – рослина, яка щорічно збільшується на 20 сантиметрів у висоту та на 10 сантиметрів в ширину. Стригти рослини даного сорту потрібно два рази за рік;
  • Холмструп – сорт, що виростає за рік на 12 сантиметрів у висоту та 4 сантиметри в ширину. Потребує стрижки один раз на рік;
  • Вагнері – культура з щорічним приростом на 10 сантиметрів у висоту та 5 сантиметрів в ширину. Потребує обрізки один раз на рік.

Дані сорти туї можуть природно формуватися у вигляді колони або піраміди. А якщо говорити про карликові кулясті сорти, то вони ростуть ще повільніше – їх стрижуть ще рідше, при цьому підтримуючи нормальний санітарний стан крони.

Стрижка туї Брайант

Туя сорту Брайант відмінно переносить як санітарну, так і формуючу стрижку. Їй можна надавати будь-якої форми – все залежить від фантазії садівника. Численні спеціалісти радять робити обрізку в червні, коли вже гарно видно молоді прирости. При цьому обов’язково потрібно прибрати хворі і сухі гілочки та розрідити крону. Для формування крони прищипують пагони не більше, як на третину.

Як правильно поливати туї

Потреба в стрижці туї напряму залежить від поливу, адже рослина. Маючи необхідну вологу, росте інтенсивніше.

Щойно висаджені рослини потрібно поливати не рідше, як один раз на тиждень. Не можна допускати, щоб земля в пристовбурному колі пересихала. Норма розходу води – від 10 до 50 літрів під кожну рослину (залежно від сорту та розміру). Нагадаємо, що після поливів необхідне розпушування ґрунту на глибину від 8 до 10 сантиметрів (якщо глибше, можна пошкодити кореневу систему). Після цього пристовбурне коло потрібно замульчувати. Для цього можна використовувати:

Влітку, коли випаровування вологи з ґрунту сильніше, рослини потребують більшої кількості води. В спекотну пору полив рекомендується здійснювати через день. При сирій погоді кількість поливів скорочують до 1 разу на тиждень.

Восени туї поливають до настання заморозків.

Стрижка туї Брабант

Туя Брабант – рослина з швидким темпом росту. Формувати крону та здійснювати санітарну обрізку спеціалісти рекомендують уже в перший рік після висадки. Таким чином, рослина почне свій ріст і розвиток в необхідній формі.

Особливістю обрізки туї Брабант є те, що не можна за один раз зрізати більше 30% зеленої маси. Потрібно пам’ятати, що хвойнику досить важко наростити зелену масу на оголених гілках, тому цього при обрізці допускати не можна. В іншому випадку надмірно обрізані гілочки просто засохнуть.

Ми рекомендуємо зрізати пагони, зберігаючи дистанцію 1 – 2 сантиметри над брунькою.

І ще одна порада – не забувайте після стрижки рясно полити рослину. Таким чином, нарощування зеленої маси буде відбуватися інтенсивніше.

Якщо ви вирішили купити тую для своєї присадибної ділянки, зверніть увагу на асортимент саджанців різних сортів в нашому інтернет-магазині «Клуб Рослин». Ми гарантуємо швидку доставку рослин в пластикових контейнерах для коренів в будь-яке місто України.

Туя: підстригання та догляд

Вічнозелена туя – справжня класика серед садових живоплотів. Дізнайтеся, як правильно обрізати тую та доглядати за нею.

Огляд: підстригання туї

  • Залежно від віку та сорту, обрізайте туї один-три рази на рік у період з квітня по вересень.
  • Перед кожною обрізкою влітку перевіряйте тую на наявність місць розмноження та гніздування багатьох тварин і зачекайте, поки гніздо знову не буде покинуте.
  • Зрізайте тую в сухий, не надто сонячний день без заморозків
  • Рекомендується трапецієподібна обрізка, щоб уникнути проривів снігу та коричневих плям через нестачу сонячного світла
  • Замість радикальної обрізки краще регулярно видаляти менші кінчики пагонів

Живу огорожу з туї слід обрізати в період з початку квітня по вересень. Найкраще обрізати туї в червні, а сильнорослі сорти додатково в серпні. Виняток становить випадок, коли в живоплоті розмножуються птахи. В деяких країнах в цей період діє заборона на обрізку живоплоту. Наприклад, у Німеччині Крім того, згідно закону про охорону природи (BNatSchG), радикальна обрізка заборонена в період з березня по вересень. Також слід уникати обрізки живоплоту з туї під сильним сонячним промінням або коли живопліт мокрий.

Частота обрізки туї залежить від її віку та росту. Молоду тую слід обрізати двічі на рік після першого року, щоб вона швидко розросталася. Туї старшого віку потрібно обрізати лише один раз на рік. Тую, яка була обрізана за формою, найкраще коригувати тричі на рік.

Висота, до якої слід обрізати тую, залежить від ваших побажань. У багатьох країнах діють навіть обмеження на муніципальному рівні, які регламентують, що живопліт не може бути вищим за два метри.

Не слід обрізати тую радикально, оскільки після цього вона не зможе знову прорости. Доцільніше регулярно обрізати тую, щоб тримати її у формі.

Так, ви можете обрізати коричневі частини туї. Якщо уражено лише кілька пагонів, видаліть їх, а потім ретельно полийте тую. Якщо уражена половина рослини, можна спробувати радикальну обрізку.

Туя — чудова вічнозелена рослина, що забезпечує зелену живу огорожу

Обрізка туї: що важливо знати

Туя, яку ще називають деревом життя, є однією з найпопулярніших рослин для живоплоту – і має багато переваг. Вічнозелена рослина морозостійка і є чудовим засобом для створення живої огорожі.

Крім того, туя швидко росте, тож незабаром ви зможете насолоджуватися пишною та щільною зеленню живої огорожі. Наші поради підкажуть, на що звернути увагу при обрізанні живої огорожі з туї.

Остерігайтеся токсичних рослин

Деякі кущі та живоплоти можуть бути токсичними, а туя може викликати алергічні реакції. Зрізані пагони туї, лаврової вишні та кипариса слід обрізати тільки в рукавичках. Також слід бути обережними з бирючиною та самшитом. Тому обов’язково носіть відповідний захисний одяг під час проектування та догляду за живоплотом, а також під час обрізки.

Коли найкраще підстригати тую?

Якщо ви плануєте обрізати живопліт, слід врахувати наступне. З ботанічної точки зору, найкращий час для обрізки туї – з квітня по вересень. Якщо ви обрізаєте дерево життя лише один раз на рік, підійде час на початку літа, наприкінці червня. Якщо ви плануєте обрізати тую тричі на рік, найкраще підійде початок квітня, кінець червня і кінець серпня. Після вересня обрізати тую більше не слід, оскільки інакше нові пагони не зможуть визріти до морозів і можуть бути пошкоджені.

Частота обрізки туї залежить від віку живоплоту з туї. Для молодих туй рекомендується дві обрізки, щоб вони могли розвинути багато маленьких бічних пагонів і живопліт швидко став непрозорим. Для туї старшого віку часто достатньо однієї обрізки на рік, але сильнорослі сорти також слід обрізати двічі на рік, коли вони стають старшими.

Законодавчі вимоги до обрізки живоплоту з туї в Німеччині

Цікавий факт: згідно законодавства Німеччини туї не можна обрізати в період з 1 березня по 30 вересня, через те, що багато різних видів пташок гніздяться в цей період. Однак, якщо ви лише злегка підстригаєте або формуєте живопліт, не втручаючись у його структуру, ви також можете обрізати тую в цей період.

У багатьох місцях існують законодавчі норми щодо максимальної висоти живоплоту з туї. Наскільки високою може бути ваша туя, залежить від місця розташування. У багатьох німецьких громадах обмеження становить два метри.

Підготовка до підстригання туї

Щоб успішно обрізати стару огорожу з туї, вам знадобляться відповідні інструменти та приладдя – дізнайтеся, що потрібно мати напоготові перед початком роботи!

Правильне захисне спорядження

Робота з потужним обладнанням приносить задоволення і дозволяє працювати з більшою віддачею. Добре, якщо при цьому ви можете покластися на ефективний і безпечний захисний одяг. Під час роботи з інструментами STIHL завжди використовуйте засоби індивідуального захисту. Більш детальну інформацію Ви знайдете в інструкції з експлуатації Вашого виробу або в офіційного дилера STIHL. Перед першим використанням ретельно ознайомтеся з інструментом і перед кожним використанням перевіряйте його справність. Будь ласка, пам’ятайте, що засоби індивідуального захисту не замінюють безпечну техніку роботи.

Про автора

admin administrator