Коли у природі починається зима

Авторadmin

Коли у природі починається зима

§ 19. Послідовність зміни пір року в Північній і Південній півкулях. Причини зміни пір року. Характеристики астрономічних весни, літа, осені, зими

1. ПОСЛІДОВНІСТЬ ЗМІНИ ПІР РОКУ В ПІВНІЧНІЙ І ПІВДЕННІЙ ПІВКУЛЯХ. ПРИЧИНИ ЗМІНИ ПІР РОКУ. Під час літнього сонцестояння (20—21 червня) унаслідок нахилу земної осі до площини екліптики (руху Сонця в космосі) на північну половину Землі сонячне проміння падає під більшим кутом. Полуденне Сонце в цей день стоїть у зеніті над Північним тропіком. У Північній півкулі починається астрономічне літо, а в Південній — зима, і сонячне проміння падає на земну поверхню під меншим кутом тому, відповідно, слабкіше нагріває цю частину Землі.

Поясніть, що відбувається в Північній і Південній півкулях 22 грудня.

Між цими двома порами року існують перехідні пори — осінь і весна. Основними астрономічними подіями в цей час є осіннє і весняне рівнодення. Вони припадають відповідно на 23 вересня і 21 березня. Земля відносно Сонця займає таке положення, що сонячне проміння падає на екватор під прямим кутом. На північ і на південь від екватора на однакових широтах сонячне проміння падає під однаковими кутами, які, чим далі на північ і південь, стають меншими, ніж на екваторі (див. таблицю).

Площина, яка розділяє освітлений і неосвітлений боки Землі (світлороздільна площина), у цей час проходить через вісь Землі й ділить її навпіл. На всій земній кулі (крім полюсів) день дорівнює ночі й триває 12 годин. Потім (восени) Сонце рухається в бік Південного тропіка, а в Північній півкулі стає холодніше. Наближається зима. Навесні Сонце повертається через екватор до Північної півкулі, тут стає тепліше.

ДАТИ ТА ЧАС СОНЦЕСТОЯНЬ І РІВНОДЕНЬ ЗА UTC-0

Рік

Рівнодення

Сонцестояння

Рівнодення

Сонцестояння

Березень

Червень

Вересень

Грудень

день

час

день

час

день

час

день

час

Мал. 1. Пояси сонячної освітленості та циркуляція атмосфери під впливом сили Коріоліса.

Головними причинами змін пір року є рух Землі навколо Сонця й нахил її осі до площини орбіти. Рухаючись навколо нашого світила, Земля постійно ніби нахилена вбік. Унаслідок цього в різних точках своєї орбіти вона краще нагрівається Сонцем то в Північній, то в Південній півкулях, тому літо і зима в них бувають у різний час.

2. ХАРАКТЕРИСТИКИ АСТРОНОМІЧНИХ ВЕСНИ, ЛІТА, ОСЕНІ, ЗИМИ. Астрономічні пори року не збігаються з кліматичними сезонами (звичними нам порами року). Календарний рік поділений на чотири пори року по три місяці кожний. Астрономічних пір року також чотири. Однак починаються й закінчуються вони не тоді, коли календарні, оскільки їх виокремлення пов’язане не з кліматичними або погодними особливостями різних частин року, а з річним рухом Землі навколо Сонця. У цьому русі ми маємо чотири головні дати, які і є закінченням однієї астрономічної пори року та початком іншої, — зимове й літнє сонцестояння і весняне й осіннє рівнодення (мал. 1).

  • 1) Пригадайте основні показники, які характеризують різні пори року.
  • 2) Які характеристики астрономічних пір року ви вже знаєте? Чому ці пори року виділяють саме так?
  • 3) За допомогою мал. 1 на прикладі Америки вкажіть території, де чітко простежується зміна чотирьох пір року, двох сезонів (вологого та сухого), де коротку весну змінює коротка осінь і понад вісім місяців триває зима.

Весна — це перехідний сезон, коли помітно збільшується світловий день, підвищується температура навколишнього середовища й активізується природна діяльність рослин і тварин. Метеорологічна весна настає тоді, коли середньодобова температура перевищує 0 °С. Фенологічна весна пов’язана з початком вегетації рослин, виходом із зимової сплячки тварин, поверненням перелітних птахів. Звісно, що дати астрономічної, метеорологічної (кліматичної) та фенологічної весни (осені) не завжди і не всюди збігаються.

Охарактеризуйте основні прикмети астрономічної, метеорологічної (кліматичної) та фенологічної осені. За допомогою календаря обчисліть тривалість астрономічної весни та осені для Північної півкулі. Чи відрізнятиметься їхня тривалість у високосний рік?

Гідрометеорологи вважають, що літо починається, коли середньодобова температура повітря перевищує позначку +15 °С, і закінчується після переходу цієї ж позначки в бік зниження. Проте не на всій території помірного кліматичного поясу Північної півкулі це відбувається одночасно й сама тривалість літа залежить від географічної широти конкретної місцевості.

За допомогою карт атласу назвіть міста Євразії (зокрема України) та Північної Америки, розташовані в помірному кліматичному поясі, тривалість літа в яких буде найменшою та найбільшою. Який місяць характеризують найвищі показники температури повітря для цих місць?

Астрономічна зима настає пізніше за календарну й триває із зимового сонцестояння (22 грудня) до весняного рівнодення (20 березня).

Кліматичні зміни порівняно з астрономічними затримуються через фізичні властивості води та суходолу, які по-різному нагріваються та віддають накопичене тепло. Теоретично ж, відповідно до кількості енергії, що надходить від Сонця, час зимового сонцестояння має бути серединою зими. Кліматична зима в Україні розпочинається, коли середньодобова температура повітря переходить через 0 °С у бік зниження. На північному сході (Харківщина, Луганщина) зима триває 120—130 днів, на південному заході (Одещина) — 75—85 днів, а в Закарпатті — ще менше.

У тропічних широтах зими не буває взагалі, у субтропіках вона триває один-два місяці, у помірних широтах — три-чотири, а в полярних — навіть шість-сім місяців.

Перегляньте на каналі Youtube відеоматеріали про чотири пори року (A Year on Planet Earth (4 Seasons)). Назвіть території Землі, де зміна пір року найбільш відчутна.

Хвилясте волосся людей негроїдної раси пов’язане з тим, що вона виникла й адаптувалася до довкілля в жаркому поясі між двома тропіками. Саме таке волосся захищає від перегріву в умовах, коли Сонце тут двічі на рік буває в зеніті.

Влітку кожен градус вище +26°С знижує працездатність людини приблизно на 10%. Висока температура призводить до накопичення втоми в організмі, людині стає важко працювати фізично та інтелектуально. Витривалості й стійкості до спеки організму людини додають овочі та фрукти, багаті на вуглеводи і вітаміни, а улюблене всіма морозиво, навпаки, дає багато зайвих влітку калорій.

ВИСНОВКИ

  • Між двома основними порами року — літом і зимою — існують дві перехідні — осінь і весна.
  • Головними причинами змін пір року на Землі є її рух орбітою навколо Сонця та нахил осі обертання до площини цієї орбіти.
  • Астрономічні пори року не збігаються з кліматичними сезонами.
  • Астрономічні пори року визначають не особливостями кліматичних або погодних умов, а особливостями руху Землі навколо Сонця.

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

  • 1. Доведіть, що послідовна зміна пір року впливає на суспільний розвиток.
  • 2. Спрогнозуйте, як змінюватимуться пори року в результаті зміни нахилу земної осі.
  • 3. Порівняйте астрономічні пори року із кліматичними сезонами.
  • 4. Складіть цифрову модель «суспільства вічного літа» на основі витрат вашої родини на опалення.

Практичні роботи

  • 15. Визначення часу сходу і заходу Сонця та тривалості дня.
  • 16. Розв’язування задач на визначення часу.
  • 17. Визначення висоти Сонця над горизонтом.

Дослідження

  • 1. Моделювання природних явищ на Землі в дні рівнодень та сонцестоянь.
  • 2. Прояви сили Коріоліса на річках своєї місцевості та їх екологічні наслідки.

Презентація “Коли починається зима у твоєму краї”

Яскрава пізнавальна презентація розроблена до уроку “Коли починається зима у рідному краї” за підручником Н.І.Грущинської “Я досліджую світ” 2 клас .

Коли починається зима у твоєму краї

Який настрій у тебе викликає зима?

Пригадай назви зимових місяців ГРУДЕНЬ СНІЖЕНЬ СІЧЕНЬ БОКОГРІЙ ЛЮТИЙ ХМУРЕНЬ

Як змінюється положення сонця взимку?

Пригадай ще ознаки зими

Виявляється, що в одних областях України зима настає ще в середині листопада, а в інших — аж наприкінці грудня. Ознакою початку зими вважають час, коли середня температура за добу опускається нижче 0°. Зима триває від 120—130 днів на північному сході і до 75—85 днів на південному.

Українська зима порівняно м’яка, з частими відлигами. Проте часом бувають хуртовини, ожеледь, тумани, у горах — снігові лавини.

Учені вважають, що осінь від зими відділяє день зимового сонцестояння — сонцеворот, що припадає на 21–22 грудня. Тоді день — найкоротший, а ніч — найдовша в році. Після сонцевороту тривалість днів поступово починає збільшуватися.

Рекорди зими в УкраїніНайнижча температура повітря – 42 * С в січні 1935 року в Луганську. Найнижча температура ґрунту – 46 *С в грудні 1987 року в Харківській областіМаксимальна швидкість вітру 180 км/год в грудні 1947 року в Криму. Найбільша висота снігового покрову 1 м 12 см. В Івано-Франківській області

Гарного зимового настрою!

Опис зимової природи – особливості та цікаві факти

Взимку може здатися, що на небі світять міріади зірок. Віддзеркалюючи сріблястими бликами на пухнастому снігу, вони наповнюють світ якоюсь таємницею, яку дізнатися можуть тільки обрані. Кажуть, зима – це вовчий час. Час колючого холоду, голоду і студеної безвиході. У цей період можна дізнатися, хто мав рацію, хто винен, а хто нишком дарує навколишнім чарівництво. І навіть в описі зимової природи можна відшукати таємний знак, як бути далі.

В очікуванні

Зима – це час очікувань, період, коли у вервечці безславно спливаючих хвилин людина намагається відшукати щось особливе, рідне і тепле. Сильні морози, люті хуртовини, скутий льодом зимовий ліс – опис природи може зайняти не одну сторінку тексту. Але що в цій загальній картині робить людина? Він просто чекає. Чекає свят, снігу, весни, слів і чогось особливого. Адже лише взимку є стільки приводів для довгоочікуваних зустрічей і веселощів.

Але в очікуванні перебуває не тільки людина. Щоб впасти на землю, сніжинка повинна летіти цілу годину зі швидкістю 5 сантиметрів на секунду. Дивлячись на засніжену природу, ми і не підозрюємо, скільки потрібно було часу, щоб з крихітних сніжинок її величність Зима зіткала пухнасте покривало і створила красивий зимовий пейзаж. Описувати природу в цю пору року – справжнє задоволення. Художники, письменники, поети – жоден з них не зміг проігнорувати зиму у своїй творчості. Адже ні, не було і не буде людини, яка залишалася б байдужою, споглядаючи снігові простори.

Про сніжинки

Більше половини населення планети ніколи не бачили справжнього снігу – головного атрибуту зими. Мабуть, цим людям найскладніше уявити, як буквально за одну ніч весь навколишній світ стає чарівно білосніжним. У сонячних променях, немов усипана діамантами, іскриться земля. Сніг відображає 90% сонячних променів, відправляючи їх назад у космос, не даючи тим самим ґрунту прогрітися. В одному кубічному метрі снігу знаходиться 350 мільйонів сніжинок, а за одну коротку заметіль їх випадає кілька мільярдів. І навіть серед такої кількості неможливо знайти двох однакових.

Зима в місті

Вона завжди приходить раптово. Після сірої і промозглої пізньої осені несподівано настає зима. У природі немов відбувається клацання, створюється враження, ніби хтось натиснув вимикач і увімкнув сніг, разом з яким приходить і довгоочікувана пора року.

Зимі властиво міняти все навколо. Навіть гучні вулиці великих міст, сірі бетонні будинки і багатоповерхові офіси стають простими, привітними і святковими. Сніг скрадає всі недосконалості і перетворює буденність на швидкоплинну казку з присмаком дежавю. Але все ж правдиву сутність зими можна спостерігати, споглядаючи природу.

Ліс

Гарний опис зимової природи напевно зможе зробити кожен, особливо той, хто бачив у цю пору року ліс. Покриті снігом височенні ялинки велично стоять на схилах. Крізь їх гілки пробиваються останні промені сонця. Небо вже починають затягувати рідкісні сірі хмари, але крізь них все ще можна побачити лазуровий купол. Під товстим шаром снігу вгадуються обриси кущів, каменів і повалених дерев.

Немов домальований рукою талановитого художника, сніг лежить на кожній гілці. Час від часу прилітає пустотливий вітер, і він падає вниз, потопаючи, в ніким не зворушеному білосніжному покривалі. У зимовому лісі навіть повітря інше. Він свіжий, холодний і немов має блакитний відтінок. Тут тихо, настільки тихо, що можна почути стукіт власного серця. Звичні для вуха шорохи і звуки, що можна почути в будь-який інший час, зникають взимку. Все стоїть нерухомо, ніби поринуло в глибокий столітній сон.

Зміни

Наближається до кінця зимовий день. Природа в описі звичайного споглядача теж змінить свою форму. З чарівної казки ліс перетвориться моторошну історію. Як тільки сонце торкнеться горизонту, на снігу відразу ж з ‘являться зловісні тіні. Чарівні ялини вмить перетворяться на багаторуких чудищ, а благодатна тиша стане сприйматися як зловісне передзнаменування. Але так описувати зимову природу можна тільки до сходу місяця. Тоді світ знову зміниться.

Відразу зникнуть зловісні тіні, засеребряться ялини, а численні зірки стануть вдивлятися в сніг, намагаючись відшукати в ньому своє відображення. Навряд чи може бути щось краще зимової природи – пейзажу, в описі якого можна побачити стільки змін.

Село

Але зима приходить не тільки в ліс. Опис зимової природи можна зробити, дивлячись на звичайне село, яких у країні набагато більше, ніж великих міст. Тут все не так, як у лісі, і зовсім не так, як у великому місті. Зима в селі зовсім інша. Це непростий час, але все ж він повністю просякнутий димом і сміхом.

Сільська зимова природа в описі професіоналів нагадує зовсім інший світ: вишуканий, чарівний і абсолютно далекий. Але для простих людей зима в селі – це праця, повсякденні радості і манять своїм недбалим звучанням звуки хуртовини.

У селі набагато більше снігу, ніж у місті, іноді вітер намітає замети в людський зріст. І часто його доводиться розчищати вручну, оскільки в багатьох селах немає спеціально призначеної для цих цілей техніки. Але зате тут сніг постійно залишається білим, без нальоту міського та життєвого пилу.

Зимова природа в селі дарує безліч можливостей для пустощів. Тут можна зробити велику, високу гірку і не побоюватися, що вилетиш на автомагістраль. Ще можна піти в ліс кататися на лижах або просто грати в сніжки. Як не подивися, а снігу у сільських дітей завжди більше, ніж у міських хлопців.

Призначення

Зима в селі завжди була найзатишнішою. Сніг дбайливо вкриває невисокі будинки, застилає широкі поля, роблячи їх повністю рівними, а мороз сковує звивисту річку, щоб вона не будила своїм шумом сплячі дерева. З приходом зими і снігу в село завжди приходить тиша, яка так відрізняється від лісової безмовності. Варто прислухатися, як можна чітко почути, про що говорять сусіди на іншому кінці вулиці.

Взимку завжди сильніше пахне димом, що виривається з димоходів. Вночі можна почути, про що шепоче під вікнами заметіль, а вдень доводиться мимоволі прикривати рукою очі, щоб захиститися від яскравого світла, що відбивається від білого пухнастого насипу.

З грудня по лютий світ навколо стає зовсім іншим. Опис зимового пейзажу можна звести до трьох слів: холодний, бездушний, жорстокий. Він чудовий, у своєму іскристому безмовництві, яке скрадає шорохи, звуки, прохання. І все ж зима існує для чогось. Вона так старанно прикрашає світ. Але для чого? Можливо, вся справа в людині, якій дано дивитися, мислити і міркувати.

Краса навколишнього світу зачаровує, пробуджує в душі теплоту і піднесений настрій. Білий сніг, як білий лист. Дивишся на нього, і здається, що все можна змінити, виправити, поліпшити, досягти. Холодна і неприступна зима сковує світ, немов намагаючись сказати людині, щоб вона теж на мить зупинилася, подивився навколо і згадав про найважливіше.

Про автора

admin administrator