Коли застосовують прогестерон

Авторadmin

Коли застосовують прогестерон

Прогестерон

При багатьох проблемах в жіночому організмі лікарі дуже часто прописують Прогестерон. Це гормон, який перевели в форму ін’єкційного розчину або додають в таблетки. Препарат на основі прогестерону ефективний при аменореї, загрозі викидня та багатьох інших проблемах, де він призначається строго в індивідуальному порядку. При цьому доза гормону та тривалість лікування з його застосуванням повністю залежить від конкретної хвороби та загального організму пацієнта.

Інструкція по застосуванню

Препарат у формі таблеток призначений для внутрішнього прийому. При цьому дозування та курс терапії повністю залежить від виду захворювання у жінки, а також його занедбаності.

Розчин на основі прогестерону перед використанням акуратно нагрівають безпосередньо на водяній бані приблизно до температури тіла людини (від 30 до 40 градусів). Далі препарат готовий до застосування, що здійснюється або внутрішньом’язово, або підшкірно.

Жінкам з ановуляторними кровотечами призначають по 5-15 мг гормону на добу. Тривалість такого роду терапії повинна складати не більше 6-8 днів. Якщо пацієнтці напередодні було проведено вишкрібання слизової матки, то ін’єкції в такому випадку необхідно відкласти та почати лікування через 18-20 днів. Іноді після початку лікування маткові кровотечі дещо посилюються, що зазвичай триває не більше 3-5 днів. У разі, якщо після 6-денного лікування кровотечі не припинилися, то це означає, що підібране лікування із застосуванням гормону повністю недоцільно і його варто припинити.

Жінкам, які страждають на аменорею або гіпогонадизм, вводять по 5 мг препарату щодня. Іноді схема лікування цих хвороб виглядає по-іншому – гормон вводять по 10 мг через день. При цьому курс лікування становить близько 6-8 днів.

Попередження, а також лікування загрози мимовільного переривання вагітності, призначають по 10-25 мг препарату щодня. Лікування при цьому має тривати до тих пір, поки загроза викидня повністю не усунеться. Якщо у жінки спостерігається звичний викидень, то їй призначають Прогестерон до настання 4 місяця вагітності.

Для усунення або деякого зменшення больових симптомів під час менструальних кровотеч уколи гормону вводять за 6-8 днів безпосередньо до початку місячних. Дозування препарату при цьому відповідає від 5 до 10 мг щодня. Як і в інших випадках, тут гормон застосовують протягом 6-8 днів. При необхідності доза препарату збільшується та може доходити до 25 мг одноразово.

Під час лікування прогестероном в будь-якій формі випуску перевищення призначеного дозування не допускається, оскільки в результаті можна отримати не тільки небажаний надлишок гормону в організмі, але й зіткнутися з його побічними реакціями.

Протипоказання та побічні ефекти

Всі лікарські засоби, вироблені на основі прогестерону, не можна приймати в таких випадках:

  • Раніше встановлена ​​гіперчутливість, що виникає по відношенню до самого гормону або до інших компонентів препарату;
  • Серйозні захворювання печінки, які значно порушують її роботу;
  • Неоплазія статевих органів або грудей (це стосується як підтвердженої, так і підозрюваної патології);
  • Вагінальні кровотечі, причина яких неясна;
  • Незавершений процес аборту або невдалий його підсумок;
  • Порушення, які мають тромбоемболічний характер;
  • Порфирія;
  • Порушення мозкового кровообігу, а також крововиливи;
  • Пацієнтці ще не виповнилося 18 років;
  • Позаматкова вагітність;
  • Термін вагітності більше 36 тижнів, оскільки в подальшому можуть виникнути проблеми з родовою діяльністю.

В результаті прийому великих доз Прогестерона, ніж це потрібно, жінки можуть стикатися з такими побічними діями препарату:

  • Порушення в менструальному циклі;
  • Артеріальний тиск стає дуже високим;
  • Менструальні кровотечі можуть виникати в будь-який час циклу, навіть в його середині;
  • Алопеція;
  • Сонливість;
  • Інші реакції.

Прогестерон – це гормон

За вироблення цього гормону відповідає кора надниркових залоз, а також жовте тіло яєчників (у жінок). Прогестерон є гестагенним препаратом та має синтетичне походження. Він здатний зменшити скоротність матки та маткових труб, а також істотно зменшити їх загальну збудливість. Завдяки цим діям представлений гормон значно зменшує ймовірність виникнення викидня на будь-якому терміні та запобігає його виникнення при існуючій загрозі. Крім того, Прогестерон сприяє стимуляції або пригнічення секреції безпосередньо гонадотропних гормонів, що залежить від точної дози препарату.
Розчин вводиться внутрішньом’язово. Після процедури введення препарату він всмоктується в кров протягом декількох хвилин. При цьому в кров потрапляють практично все ліки. З такою ж швидкістю відбувається і його період напіввиведення.

Показання до застосування Прогестерона

Відомо, що естроген та прогестерон є жіночими гормонами, які відповідають за розвиток статевих органів та здатності до народження дітей. Якщо в жіночому організмі рівень гормонів в нормі, то вона відрізняється спокоєм та доброзичливістю. Крім того, у неї немає ніяких проблем зі здоров’ям, які можуть бути викликані низьким або високим рівнем гормонів. Якщо представниця прекрасної статі страждає від безсоння, зайвої дратівливості, болю в животі під час менструації та інших проблем, то це не норма й, можливо, їй необхідно здати спеціальний аналіз, який здатний показати рівень гормонів в крові.

Ознаки того, що прогестерон низький:

  • Менструації, як правило, характеризуються рясними кровотечами;
  • Кровотечі міжменструального характеру, притаманні безпосередньо в другій половині циклу;
  • Періодичні або постійні затримки менструації;
  • Лице хворої стає пастозним та кілька набряклим, що пояснюється затримкою солей натрію в організмі;
  • Труднощі з виношуванням вагітності.

Якщо прогестерон підвищений, то у жінки можуть виникнути такі неприємні симптоми:

  • Періодично з’являються головні болі;
  • Помітна стомлюваність, а також часте бажання поспати в денний час доби;
  • Постійне бажання з’їсти що-небудь солодке;
  • Зниження лібідо (воно відбувається далеко не завжди при підвищеному прогестероні, однак, це явище і не можна назвати рідкісним);
  • Проблеми з кишковою перистальтикою – вона значно сповільнюється, якщо порівнювати з попередніми показниками, в результаті чого у пацієнтки часто виникає метеоризм;
  • Стрімке збільшення маси тіла за рахунок швидко накопиченого жиру під дією гормону;
  • Депресивні стани;
  • Вугрі, що виникає переважно на обличчі.

Часто при зниженні або підвищенні прогестерону в організмі жінки у неї спостерігається не один, а відразу кілька симптомів цього явища. При найменшій підозрі зміни рівня цього гормону слід відразу звернутися до гінеколога. Можливо, після здачі потрібних аналізів він призначить саме препарат Прогестерон. В цілому, він має такі показання до застосування:

  • Систематичну відсутність менструації протягом декількох місяців, що, як правило, вказує на наявність в організмі жінки серйозних проблем;
  • Кровотечі в матці, що несуть Ановуляторний характер;
  • Ендокринне безпліддя (в тому числі й у чоловіків);
  • Нездатність виносити вагітність;
  • Загроза переривання вагітності, яка обумовлена ​​саме браком прогестерону;
  • Олігоменорія та альгодисменорія.

На основі прогестерону виробляються медичні препарати. Вони випускається безпосередньо у вигляді таблеток, а також розчину для внутрішньом’язового введення.

Уколи Прогестерона

Одна з відомих форм випуску описуваного гормону синтетичного походження – це розчин для ін’єкцій. Як правило, уколи із застосуванням цього гормону показані для нормалізації розладів жіночої статевої системи. У більшості випадків появи такого роду розладів сприяє недолік зазначеного гормону. За допомогою штучного Прогестерона успішно та ефективно лікують багато форм безпліддя, а також відновлюють менструальний цикл.

Дуже часто укол Прогестерона призначають при вагітності для її збереження, коли виникає небезпека викидня. Крім того, якщо в організмі вагітної рівень цього гормону вкрай низький, то це може дуже негативно позначитися безпосередньо на організмі формуючої дитини. Особливість застосування Прогестерона під час вагітності полягає в тому, що його призначають не пізніше 36 тижня.

В організмі майбутньої матері повиненна бути присутня потрібна кількість описуваного гормону. Саме прогестерон відповідає за підготовку жінки до майбутніх пологів – зміцнюється її нервова система, а також йде підготовка молочних залоз безпосередньо до грудного годування дитини та стимулюється необхідне зростання матки.

Препарат для уколів випускається безпосередньо у вигляді маслянистого розчину жовтуватого або зеленуватого кольору. Він вводиться внутрішньом’язово, а також підшкірно. За рахунок густуватої консистенції розчину його введення може супроводжуватися незначними больовими відчуттями, які проходять досить швидко.

Прогестерон в таблетках

Крім розчину, прогестерон випускається і в зручній таблетованій формі. Сьогодні в аптеках існує чимало засобів, які мають в своєму складі цей гормон. Йдеться про такі препарати в таблетках, як Дюфастон, Утрожестан, Крайон, Іпрожін та багато інших.

Таблетки, що містять цей гормон в своєму складі, призначаються для нормалізації гормонального фону у жінок при різних захворюваннях. Йдеться про безпліддя ендокринного характеру, відсутності менструації протягом декількох місяців, ендометріозі та інших хворобах. Нерідко прогестерон виконує функцію замісної терапії після такої процедури, як видалення яєчників. У деяких випадках описувані таблетки призначають для збереження вагітності при наявності відповідної загрози.

Призначенням цього гормону в таблетках повинен займатися тільки гінеколог після того, як визначиться його рівень після відповідного аналізу.

Ціна Прогестерона

Препарат, вироблений на основі синтетично розробленого гормону прогестерону, можна купити, безумовно, в кожній аптеці. Перевага препарату полягає в тому, що він має дуже привабливу низьку вартість. Однак якщо говорити про таблетки з цим гормоном в складі, то вони мають різну вартість.

Сьогодні більшу популярність знаходить таке поняття, як інтернет-аптека. За принципом роботи такі аптеки не відрізняються від звичних інтернет-магазинів – в них можна замовляти різні ліки. Іноді на таких сайтах можна підібрати аналоги того чи іншого препарату, якщо необхідна покупка більш дешевого препарату. Однак при виборі такого роду аптеки необхідно проявляти особливу обережність та стежити за тим, щоб ліки не були підробленими.

Увага!

Використання Прогестерон без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.

Прогестерон фото

Нажмите, чтобы увеличить.

Категорії

  • Акушерство та гінекологія
    • Контрацептиви
    • Ліки від молочниці
      • Нормалізація мікрофлори
      • Протитуберкульозні
      • Здорове харчування
        • Замінник цукру
        • Вітаміни для вагітних і годуючих
        • Вітаміни для дітей
        • Вітаміни для шкіри, волосся, нігтів
        • Вітамінно-мінеральні комплекси
        • Загальнозміцнюючі вітаміни
        • Залізовмісні препарати
        • Кальцій Д3 (D3)
        • Полівітаміни
        • Риб’ячий жир
        • Тонізуючі засоби
        • Догляд за зубами і порожниною рота
          • Стоматологічні
          • Гормональні препарати
          • Захворювання щитоподібної залози (лікування)
          • Від болю в горлі
          • Вушні краплі
          • Жарознижуючі
          • Засоби від нежитю
          • Ліки від кашлю
            • Відхаркувальний засоби (препарати)
            • Дерматит, сухість шкіри, псоріаз, екзема
            • Ранозагоювальні засоби
            • Гіполіпідемічні препарати
            • Лікування ожиріння
            • Антианемічні засоби (препарати)
            • Гемостатичні засоби (препарати)
            • Препарати для розрідження крові
            • Анальгетики (Болезаспокійливі)
            • Анестезія та м’язові релаксанти
            • Вакцини (щеплення)
              • Пневмокок
              • Від нудоти і захитування
              • Плазмозамінники (розчини)
              • Протипаразитарні препарати
              • Очні краплі, мазі, гелі
              • Антидоти і ентеросорбенти
              • Лікування підшлункової залози
              • Препарати для шлунково-кишкового тракту
              • Пробіотики і пребіотики
              • Проносні засоби
              • Ферменти
              • Антидепресанти
              • Антиоксиданти
              • Заспокійливі засоби
              • Ліки для нервової системи
              • Нейролептики і нейропротектори
              • Ноотропи
              • Препарати для поліпшення мозкового кровообігу
              • Протиепілептичні препарати
              • Снодійні
              • Кісткова і хрящова тканина (відновлення)
              • Препарати для зовнішнього застосування
              • Протизапальні засоби
              • Гепатопротектори
              • Ангіопротектори і мікроциркуляція
              • Діуретики
              • Зниження холестерину
              • Серцево-судинні препарати
              • Лікування передміхурової залози
              • Препарати для сечостатевої системи і нирок
              • Гіпоглікемічні засоби
              • Препарати (засіб) для потенції
              • Лікування алкоголізму
              • Нікотинова залежність і тютюнопаління

              Інформація, зібрана на ресурсі, дозволяє максимально скоротити час на пошук інформації про конкретний лікарський засіб.

              Прогестерон (Progesteronum) ATC-класифікація

              допоміжні речовини: бензилбензоат, олія оливкова рафінована.

              Лікарська форма

              Розчин для ін’єкцій олійний.

              Основні фізико-хімічні властивості: прозора оліїста рідина від світло-жовтого до зеленувато-жовтого кольору.

              Фармакотерапевтична група

              Гормони статевих залоз та препарати, що застосовуються при патології статевої сфери. Гестагени.

              Фармакологічні властивості

              Прогестерон є гормоном жовтого тіла; спричиняє перехід слизової оболонки матки з фази проліферації, спричиненої фолікулярним гормоном, у секреторну фазу, а після запліднення сприяє її переходу у стан, необхідний для розвитку заплідненої яйцеклітини. Зменшує також збудливість і скоротність мускулатури матки і маткових труб, стимулює розвиток кінцевих елементів молочної залози. У малих дозах стимулює, а у великих — пригнічує секрецію гонадотропних гормонів. Гальмує дію альдостерону, що призводить до посилення секреції натрію і хлору із сечею. Чинить катаболічну та імунодепресивну дію.

              Після внутрішньом’язового та підшкірного введення швидко і практично повністю всмоктується. Метаболізується у печінці, утворюючи кон’югати з глюкуроновою і сірчаною кислотою. Головним продуктом перетворення прогестерону є біологічно активний прегнандіол. Прегнандіол після кон’югації з глюкуроновою кислотою потрапляє з печінки в кров, а потім — у сечу. Менша частина прогестерону перетворюється на прегнанолол і прегнандіон. Усі метаболіти прогестерону, що виділяються з сечею, неактивні.

              Період напіввиведення становить кілька хвилин.

              50–60% виводиться з сечею, понад 10% — з жовчю.

              Кількість метаболітів, що екскретуються з сечею, коливається залежно від фази жовтого тіла.

              Показання

              Аменорея, ановуляторні маткові кровотечі, ендокринне безпліддя, в тому числі зумовлене недостатністю жовтого тіла, невиношування вагітності, олігоменорея, альгодисменорея (на ґрунті гіпогонадизму).

              Протипоказання

              Захворювання печінки, порушення функції печінки, гепатит, печінкова та ниркова недостатність, холестатична жовтяниця у період вагітності (в анамнезі), доброякісна гіпербілірубінемія; відомі або підозрювані злоякісні новоутворення молочної залози та статевих органів; тахікардія, схильність до тромбозів, активна венозна або артеріальна тромбоемболія, тяжкий тромбофлебіт, інсульт, або ці стани в анамнезі; нервові розлади з явищами депресії; порфірія; вагітність після 36-го тижня, позаматкова вагітність або вагітність, яка завмерла, у тому числі в анамнезі; вагінальні кровотечі невстановленого генезу, стан після аборту; підвищена чутливість до складових лікарського засобу.

              Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

              Прогестерон послаблює дію препаратів, що стимулюють скорочення міометрію (окситоцин, пітуїтрин), анаболічних стероїдів (ретаболіл, неробол), гонадотропних гормонів гіпофізу. При взаємодії з окситоцином зменшується лактогенний ефект. Посилює дію діуретиків, гіпотензивних препаратів, імунодепресантів, бромкриптину і системних коагулянтів. Знижує ефективність антикоагулянтів. Дія прогестерону знижується при одночасному застосуванні барбітуратів. Змінює ефекти гіпоглікемічних засобів. При одночасному застосуванні з індукторами печінкових ферментів можливі підвищення або зменшення концентрації прогестерону у плазмі крові.

              Особливості застосування

              Прогестини можуть викликати затримку рідини. Тому при епілепсії, мігрені, бронхіальній астмі, захворюваннях серцево-судинної системи, артеріальній гіпертензії, хронічній нирковій недостатності застосовувати лікарський засіб слід під ретельним наглядом лікаря.

              При застосуванні прогестину можливий несприятливий вплив на вуглеводний та ліпідний обмін. Для його мінімізації важливе значення може мати доза прогестерону, що застосовується. З обережністю слід застосовувати препарат при цукровому діабеті, гіперліпопротеїнемії.

              Прогестерон також слід застосовувати з обережністю хворим з психічними порушеннями в анамнезі: препарат необхідно відмінити при появі перших ознак депресії.

              Зниження толерантності до глюкози, механізм якого незрозумілий, спостерігалось у невеликої кількості пацієнтів, які отримували комбіноване лікування естрогеном та прогестином, тому у хворих на цукровий діабет потрібно ретельно контролювати концентрацію глюкози в крові.

              Був встановлений статистично значущий зв’язок між використанням препаратів, що містять комбінацію естрогену та прогестину, та емболією легеневої артерії, церебральним тромбозом і емболією. Наявні дані, що дозволяють припустити наявність зв’язку між їх застосуванням та нейроофтальмологічними порушеннями (наприклад, тромбозом сітківки ока, невритом зорового нерва). Тому при застосуванні Прогестерону необхідно бути уважними до ранніх ознак та симптомів тромбоемболії (тромбофлебіт, порушення мозкового кровообігу, тромбоємболія легеневої артерії, тромбоз сітківки), а в разі їх виникнення терапію препаратом необхідно припинити.

              Необхідно призупинити медикаментозне лікування до детального обстеження, якщо є раптова часткова або повна втрата зору, раптовий початок проптозу, диплопії або мігрені. Використання лікарського засобу слід припинити, якщо при обстеженні виявлено папілоедему або ураження судин сітківки.

              Оскільки метаболізм стероїдних гормонів відбувається в печінці, Прогестерон не слід застосовувати пацієнтам з порушеннями функції печінки.

              При тривалому застосуванні великих доз Прогестерону можливе припинення менструацій.

              Не слід застосовувати лікарський засіб при кровотечах зі статевих шляхів, причина яких не встановлена, та пацієнткам, в анамнезі яких відзначалися захворювання периферичних артерій. У випадках проривної кровотечі, як і у всіх випадках нерегулярних вагінальних кровотеч, слід враховувати нефункціональні причини та вживати адекватних діагностичних заходів. Під час лікування рекомендується проведення регулярних оглядів, частота та об’єм яких визначаються індивідуально. Попередній курс обстеження повинен включати огляд грудей та органів малого тазу та тест Папаніколау.

              При наявності будь-якої прогестеронзалежної пухлини, наприклад, менінгіоми в минулому і/або її прогресування під час вагітності або попередньої гормональної терапії пацієнткам необхідно перебувати під ретельним наглядом лікаря.

              При гістологічному дослідженні зразків тканини слід інформувати гістолога про те, що пацієнтка отримувала терапію прогестином.

              Вік пацієнта не є абсолютним обмежуючим фактором при застосуванні прогестерону, хоча лікування гестагеном може маскувати початок клімаксу.

              Застосування у період вагітності або годування груддю

              У період вагітності препарат застосовувати тільки для профілактики та лікування загрозливого викидня. Після 36-го тижня вагітності застосування препарату протипоказане. Не застосовувати препарат жінкам, які планують вагітність найближчим часом. Ризик уроджених аномалій, включаючи статеві аномалії у дітей обох статей, пов’язаний з дією екзогенного прогестерону під час вагітності, повністю не вивчений.

              Прогестерон проникає у грудне молоко, тому препарат не слід застосовувати у період годування груддю.

              Прогестерон у великих дозах має антифертильну дію, тому очікується, що застосування високих доз препарату може призводити до порушення фертильності до припинення лікування.

              Спосіб застосування та дози

              Перед застосуванням ампулу з препаратом злегка підігріти на водяній бані (до 30–40 ºС). У випадку випадання кристалів ампулу нагріти на киплячій водяній бані до повного їх розчинення. Препарат вводити внутрішньом’язово або підшкірно.

              При ановуляторних маткових кровотечах препарат призначати по 5–15 мг щодня протягом 6–8 днів. Якщо заздалегідь проведено вискоблювання слизистої оболонки порожнини матки, то ін’єкції слід розпочинати через 18–20 днів. Якщо провести вискоблювання неможливо, препарат вводити і під час кровотечі. При цьому кровотеча може тимчасово (на 3–5 днів) посилитися, через що хворим з анемією помірного та важкого ступеня тяжкості рекомендується попередньо провести переливання крові (200–250 мл). Якщо після 6–8 днів лікування кровотеча не припинилася, подальше введення прогестерону недоцільне. При зупиненій кровотечі не варто переривати лікування раніше 6 днів.

              При гіпогонадизмі і аменореї вводити (одразу після застосування естрогенних препаратів) по 5 мг щодня або по 10 мг через день протягом 6–8 днів.

              Для профілактики і лікування загрози викидня, спричиненого недостатністю функції жовтого тіла, — по 10–25 мг щодня або через день до повного усунення ризику викидня. При звичному викидні препарат можна вводити до 4-го місяця вагітності.

              При альгодисменореї, щоб зменшити або усунути біль, препарат починати вводити за 6–8 днів до менструації по 5–10 мг щодня протягом 6–8 днів. Курс лікування можна повторити кілька разів. Вища разова і добова доза внутрішньом’язово становить 25 мг (2,5 мл 1% розчину або 1 мл 2,5% розчину). Лікування прогестероном альгодисменореї, пов’язаної з недорозвиненням матки, можна поєднувати з попереднім призначенням естрогенних препаратів.

              Діти

              Лікарський засіб не застосовувати у педіатричній практиці.

              Передозування

              При застосуванні підвищених доз препарату частіше виникають побічні ефекти, описані у відповідному розділі. При появі побічних ефектів лікування препаратом необхідно припинити, а після їх зникнення продовжити у менших дозах. При необхідності проводити симптоматичне лікування.

              Побічні реакції

              Зазвичай прогестерон добре переноситься, у поодиноких випадках можливі прояви таких побічних реакцій:

              з боку серцево-судинної системи: тахікардія, порушення кровообігу, підвищення артеріального тиску, артеріальні або венозні тромбоемболії;

              з боку нервової системи: головний біль, запаморочення, сонливість, безсоння, депресія, нервозність, біль у спині;

              з боку репродуктивної системи та молочних залоз: набухання, підвищена чутливість та біль молочних залоз, порушення з боку зовнішніх статевих органів, такі як печіння, сухість, генітальний свербіж, зміни ерозій шийки матки та вагінальних виділень, циститоподібний синдром, кровотечі, проривні кровотечі, вагінальний мікоз, передменструальний синдром, порушення менструального циклу, ациклічні кров’янисті виділення, аменорея, олігоменорея, галакторея, гірсутизм, зміни лібідо, спазми матки;

              з боку травного тракту: здуття живота, біль у животі, нудота, блювання, запор, діарея, метеоризм;

              ендокринні порушення: погана переносимість глюкози;

              з боку дихальної системи: задишка;

              з боку гепатобіліарної системи: порушення функції печінки та зміни функціональних проб печінки, холестатична жовтяниця;

              метаболічні та аліментарні порушення: зміни апетиту, збільшення або втрата маси тіла, набряки, альбумінурія;

              з боку шкіри і м’яких тканин: алергічні прояви на шкірі, мультиформна еритема, вузлова еритема, геморагічний висип, свербіж, кропив’янка, шкірний висип, у тому числі генералізований, акне, хлоазма, алопеція, гірсутизм;

              загальні порушення та зміни у місці ін’єкції: підвищена стомлюваність, слабкість, лихоманка, реакції гіперчутливості, у тому числі анафілактичні реакції (включаючи еозинофільну пневмонію); затримка рідини, набряк, парестезії; зміни у місці введення, включаючи біль, подразнення та/або почервоніння, припухлість;; затримка рідини, парестезії; зміни у місці введення, включаючи біль та припухлість;

              вплив на плід: надмірна кількість прогестерону може спричинити вірилізацію плода жіночої статі (аж до невизначеності статевої належності).

              лабораторні показники: зміни ліпідного профілю плазми;

              Прогестини можуть чинити вплив на результати таких лабораторних досліджень: функціональна здатність печінки (зростання затримки сульфобромофталеїну та інші тести); показники системи гемостазу (зростання рівня протромбіну і факторів VII, VIII, IX та X); тести для визначення функції щитоподібної залози (збільшення вмісту йоду, зв’язаного з білками плазми крові, та йоду, що екстрагується бутанолом, зменшення тироксин-зв’язуючої здатності плазми).

Про автора

admin administrator