Коли збирати насіння туї

Авторadmin

Коли збирати насіння туї

Розмноження та вирощування туй: що потрібно знати

Туї – популярні вічнозелені рослини, які демонструють стійкість до морозів та витривалість у несприятливих умовах вирощування. Невибаглива культура часто використовується для озеленення заміських ділянок, висаджується в садах, скверах та парках. Але купити тую часто досить дорого, і тому багато садівників вирішують розводити рослини самостійно. В даній статті ми дамо корисні поради, і навіть не досвідчений садівник за нашими рекомендаціями зможе виростити хвойну красуню на своїй ділянці.

Є два способи розмноження туй:

  • За допомогою насіння;
  • За допомогою живців та гілочок.

Вирощування туї з насіння – досить кропіткий і довгий процес. Щоб отримати тую з насінини, знадобиться від двох до шести років. Крім того, спеціалісти стверджують, що витривалість туй, вирощених із живців, значно вища. Завважимо, що декоративні види туй не можна розмножувати насінням – в такому випадку оптимальним буде розмноження гілочками.

Особливості розмноження туї живцями

Розмноження туї живцями є нескладним та доступним широкому загалу процесом. Прийнятний час час для розведення туй таким способом – осінь. Але більшість садівників стверджують, що найкращий період для живцювання – весна. Живцювання в квітні дає найкращі результати. При цьому для розмноження придатні ті туї, яким виповнилося не менше 2 – 3 років. Живці з надто молодих рослин не приживаються.

Для живцювання обирають здорові пагони, які відрізняються міцністю. Надто молоді і надто старі гілки не годяться для розмноження. Ми рекомендуємо обирати гілочки, що ростуть в області середини дерева. Ці пагони є досить міцними, і при цьому ще не відбувся процес здерев’яніння. Тому такі гілочки – найкращий матеріал для розмноження.

Відокремте від дерева певну кількість пагонів, що мають довжину близько 50 сантиметрів. Пагін повинен завершуватися невеликою кількістю кори. Далі виконуйте такі маніпуляції:

  • Для того, щоб відокремити від дерева пагін з «п’яткою», потрібно використовувати ніж або просто обірвати гілку швидким рухом – наявність «п’ятки» дозволить пагону краще укорінитися;
  • З гілочки потрібно прибрати всі непотрібні гілочки та листя;
  • Горщики для рослин з торфом і листовою землею (співвідношення – 1:1) слід готувати заздалегідь;
  • Живець потрібно заглибити в землю (глибина – 2 сантиметри), кут живця повинен складати 60 градусів по відношенню до землі;
  • Землю навколо висадженого живця потрібно ущільнити і засипати піском;
  • Важливо створити такі умови, щоб хвоя не торкалася землі;
  • Живець потрібно полити та накрити плівкою або пустою банкою;
  • Оптимальна температура для приживання живця – 23 градуси, при цьому вологість повинна перевищувати 70%;
  • Живець в процесі приживлення потрібно не поливати, а обприскувати по хвої.

Сигналом того, що живець укорінився, стане поява нових пагонів. Але таку тую ще не рекомендується висаджувати в сад. На даному етапі потрібно відкривати теплицю, щоб рослина могла дихати свіжим повітрям. Термін, впродовж якого рослина залишається відкритою, потрібно постійно збільшувати, при цьому скорочуючи час, який саджанець проводить в теплиці. Висаджувати рослину на постійне місце потрібно лише тоді, коли вона повністю звикне до прохолоди.

Вирощування туї з гілочок

Процес вирощування туї з гілочок схожий на процес розмноження за допомогою живців. Але є певні особливості, на які потрібно звернути увагу. Наприклад, зріз гілки обов’язково потрібно обробити препаратом, що стимулює ріст коренів – наприклад, кореневином. Це спрятиме розвитку кореневої системи і, відповідно, укоріненню рослини.

Піддон, в якому буде вирощуватися туя, обов’язково потрібно обробити розчином марганцівки (3%). Лише потім в нього можна засипати пісок. Спеціалісти радять обробляти марганцівкою весь об’єм піску. Гілочки розташовують у піддоні під кутом 45 градусів. Загалом, одного піддону вистачає для вирощування кількох гілочок. Потрібно стежити, щоб на рослини у піддоні не потрапляли прямі сонячні промені.

Зволожують рослини, що розмножуються за допомогою гілочок так само, як і саджанці, що формуються з живців – себто, обприскуванням. Саджанці залишають в теплиці до весни, або й до літа. Таким чином, рослина звикне до нових умов вирощування і порадує свіжими приростами вже в перший рік після висадки і відмінно перенесуть першу зиму.

Поради для початківців

  • При розмноженні туї живцями для оптимального росту та приживлення живці (або гілочки) потрібно замочити в розчині Корнева, оптимальний період замочування – 12 годин;
  • В піддонах та теплицях слід постійно видаляти бур’яни, щоб вони не відбирали поживні речовини з ґрунту;
  • Для зрізування живців найкраще підходить похмура погода та час в першій половині для;
  • Для розмноження хворої туї живці потрібно обробляти гетероауксином.

Утеплення туї на зиму

Молоді туї, висаджені восени, потребують утеплення на зиму. Ми рекомендуємо використовувати з цією метою дерев’яну стружку, листя або гілки ялини. Під таким укриттям рослина, висаджена у вересні, комфортно почуватиметься до весни.

Окремі садівники радять укривати тую агроволокном – і цей спосіб утеплення також заслуговує на повагу. Крім забезпечення оптимальної температури взимку, агроволокно стане запобіжником від обгорання хвої рано навесні.

Ми рекомендуємо живці, що вже укорінилися, висаджувати на тимчасову посадку. На грядці вони повинні рости від 2 до 3 років, а вже потім тую можна висадити на постійне місце вирощування. До прикладу, якщо ви здійснювали живцювання навесні (в квітні), то вже восени можна висадити рослини на імпровізовану «грядку-школу». При висадці на тимчасове місце вирощування землю удобрюють торфом. Садівники наголошують, що найкраще висаджувати живці в напівтіні. Оптимальна відстань між живцями на тимчасовій грядці – 30 сантиметрів.

Як бачимо, нічого складного в розмноженні туї живцями та гілками немає. Якщо ви правильно здійснюватимете всі маніпуляції, то вже через кілька років отримаєте здорову і красиву тую, яка гарантовано прикрасить вашу присадибну ділянку.

Розмноження та вирощування з насіння туї

–>Досить часто тую використовують для формування композицій і живоплотів на присадибних ділянках, алеях і паркових зонах завдяки її декоративним властивостям. Однак при цьому, хороші саджанці коштують досить дорого. У цій статті ви дізнаєтеся про альтернативному методі вирощування туї з насіння і ознайомитеся з усіма нюансами процесу покроково.

  • Переваги і недоліки вирощування з насіння
  • Вибір і збір насіння
  • Підготовка і стратифікація
  • Посів
  • Догляд під час сходу
  • Висадка на постійне місце
    • Відео: посадка туї
    • Підготовка ґрунту
    • Поетапна посадка
    • Полив і добриво
      • Відео: догляд за туями

      Переваги і недоліки вирощування з насіння

      Причин, за якими ви можете зважитися вирощувати туї з насіння, може бути кілька. Наприклад, можливість отримати необмежену кількість саджанців для формування зеленої огорожі або простий дослідницький інтерес до цього воістину творчого процесу.

      Важливо! Саджанці, вирощені з насіння, не зберігають сортові властивості. Найчастіше такий спосіб використовується для виведення нових сортів.

      При зростанні популярності туї серед ландшафтних дизайнерів і садівників-любителів вирощування садивного матеріалу стає прибутковим бізнесом, що не вимагає вкладень. Досить переконатися, що в самих скромних російських розплідниках саджанці навіть далеко не екзотичних сортів рідко продаються за ціною нижче 2000 рублів — це без урахування відправлень.

      Для збереження виняткових особливостей сорту рекомендується розмножувати тую живцюванням.

      І хоча для розмноження цих хвойних частіше використовується живцювання, майте на увазі, що посів та вирощування молодняку в домашніх умовах не така вже складна справа, хоча і займе багато часу. Тим більше, що не в будь-якому регіоні є можливість придбати здорові живці саме того сорту, який вам сподобався. І ще одна незаперечна перевага таких саджанців ¾ — це можливість з перших днів виробляти відбір і отримати в результаті красиві, здорові рослини.

      Вибір і збір насіння

      При виборі насіння у великій кількості, представлених сьогодні на ринку, головним параметром для вас повинна бути свіжість. З цієї причини багато вирішуються самостійно збирати шишки, які з’являються на туях вже в перший плодоносний рік.

      Придатні плоди, зібрані восени, з вересня по грудень. Світло-коричневі або буро-помаранчеві щільно закриті шишки ви легко знайдете на дереві. Для походу за ними вибирайте сухий день, а ще краще, щоб і кілька діб до цього також не було проливних дощів.

      Для вилучення насіння достатньо принесений матеріал вільно розкласти на папері в теплому сухому місці, дочекатися коли шишки підсохнуть, розкриються і вже через день-два ви отримаєте розсип невеликих готових до проращиванию насіння.

      Підготовка і стратифікація

      Щоб пробудити насіння і дати їм сигнал до повноцінного розвитку, незалежно від поточного часу року, необхідно провести стратифікацію. Це процедура імітації природних умов, які пережили б насіння взимку і навесні: холод, парниковий ефект опалого листя, зволоження, завдяки якому розмокає оболонка і додаткові мікроелементи, необхідні для повноцінного росту.

      Знаєте ви? В 1883 р. в Індонезії сталося виверження вулкана Кракатау, який знищив всі рослини на острові. Через 10 років виросли пальми, папороті, різні види квітів і чагарників з насіння, які збереглися в грунті.

      Зробити це в домашніх умовах не складно. Насамперед, підсохлі відібрані цілі без вад насіння потрібно витримати у вологому середовищі зі зниженою температурою. Це може бути марля або рогожка, поміщена в холодильник або підпідлогу, на 4-5 тижнів. Пропуск цієї частини підготовки насіння до посіву може призвести до того, що, не прокинувшись, вони просто згниють, потрапивши в землю.

      Потрібно бути готовим, що після такого загартування частину садивного матеріалу буде відбракована. Частина буде візуально занадто суха, частина подгниет. Тому весь період охолодження важливо перевіряти стан насіння, видаляти слабкі і загиблі.

      Навіть якщо ви купили насіння у перевіреного виробника, не зайвим буде провести дезинфікуючу обробку. А для самостійно зібраних з шишок насіння ця процедура просто обов’язкова до проведення. Підійде, наприклад, звичайний розчин марганцівки з концентрацією не менш 1 г/100 мл води, в який насіння поміщаються на 1 годину. Не бійтеся темно-вишневого кольору отриманої рідини. Тендітні на вид насіння туї, як і всі хвойні, досить міцно захищені оболонкою.

      Останнім етапом підготовки насіння буде замочування. Щоб проростити насіння, на 10-12 годин помістіть їх у теплу воду. В залежності від сорту період замочування може бути збільшений до 24-36 годин. Показник готовності до посіву — це проклюнувшийся росток.

      Посів

      Землю для посіву насіння туї потрібно приготувати заздалегідь. Це повинна бути багата живильний грунт, присмачена золою і нітрофоскою. Полегшити її можна піском або опилом. Якщо є можливість заздалегідь ще на ділянці збагатити землю перегноєм і дати їй вилежати сезон без навантаження, це добре позначиться на рості молодняку.

      Тарою для посадки може стати як горщик, так і ящик. Головне, забезпечити дренаж викладеної на дно галькою і тонким шаром піску. Викладену поверх грунт, потрібно заздалегідь пролити водою і дати просохнути, щоб уникнути повітряних гнізд, які можуть стати вогнищем гниття.

      Розміщувати насіння потрібно дуже обережно, так як при правильній підготовці, коренева шийка на цьому етапі вже тендітна і важливо, щоб вона розташовувалася врівень з грунтом, не глибше. Необхідно посадити паростки дотримуючись дистанцію не менше 5-7 див. Потім потрібно злегка полити нову грядку. Потрібно зазначити, що існує і спосіб посіву у суцільну, коли відстань між лунками не дотримуються, а після того, як з’являться паростки, їх проріджують виходячи з зовнішнього вигляду. Це можливо, якщо ви запаслися посадковим матеріалом і немає необхідності економити.

      Зволожуючи зону посадки, важливо дотримуватися обережності і не дати воді розмити грунт, змістити і травмувати насіння. Оптимально здійснювати полив обприскуванням. Температура весь цей час не повинна сильно відхилятися від позначки в +15. +18°С, охолодження та перегрівання однаково небезпечні.

      Якщо все зроблено правильно, то вже через місяць-два ви побачите перші впевнені сходи. Розраховувати на швидкий результат або штучно стимулювати це медленнорастущее рослина не потрібно, інакше ви не отримаєте сильного красивого саджанця.

      Догляд під час сходу

      Як тільки перші сходи з’явилися, вам захочеться їх підгодувати, але від надмірної турботи потрібно утриматися тиждень або два. Якщо грунт була підготовлена якісно, то поживних речовин у ній достатньо для перших днів життя, а от стимулювати незміцнілий, не сформував мінімальну кореневу систему росток, небезпечно. Це може призвести до витягування і загибелі. З цієї ж причини перші тижні саджанцям важливо провести подалі від прямого сонячного світла, рівномірно притіненому місці.

      Важливо! Туя досить чутлива до різних захворювань. Для знезараження звичайної грунту і торф’яної основи необхідно використовувати міцний розчин марганцівки.

      Вже через 10-15 днів, коли ви побачите, що поросль рівномірно всілася в землі, можна починати регулярний, раз в два тижні, підгодівлю. Прийнятні тільки мінеральні добрива, а саме азот, калій і фосфор. Оптимальна буде також улюблена всіма хвойними зола.

      Але навіть при підживленні та дотримання температурного режиму новоспечена розсада не зросте вище 8-10 см за сезон. Це особливість хвойних, яку потрібно прийняти як даність і не намагатися сперечатися з природою.

      Першу зимівлю саджанцям важливо пережити будинку, експерименти навіть з посадками в теплиці не дають достатньо хорошого результату. За другий сезон молодняк підросте ще до 15-18 см і лише до третього — досягнутий продажної висоти 40 див. До цього віку молоді туї потрібно не тільки поливати і дощувати, тобто обприскувати крону, імітуючи природні опади, оскільки вічнозелена рослина випаровує багато вологи. Приблизно в це ж час є сенс почати формувати крону в залежності від сорту і поставленого завдання.

      Висадка на постійне місце

      На постійне місце росток необхідно садити навесні або восени на 3-й рік життя, коли він досягає близько 50 см у висоту. Місце для цього слід підібрати сонячне і просторе, без вітру і протягів. Рекомендується вибрати ділянку, де сонце не світитиме цілий день, щоб уберегти тую від опіків. Дерево, яке буде рости в тіні, може втратити свої декоративні властивості і форму, а крона пожовтіє і опаде.

Про автора

admin administrator