Коли знімають яблука богатир

Авторadmin

Коли знімають яблука богатир

Яблуня `богатирь`: опис сорту, посадка, догляд, відгуки + фото

Яблука – з дитинства улюблені багатьма фрукти. Садівники часто прагнуть підібрати для своєї ділянки ідеальний сорт яблуні, плоди якої відрізнялися б хорошими смаковими якостями і тривалим терміном зберігання, а саме дерево не вимагало б складного і тривалого догляду.

  • Загальний опис сорту
    • Урожайність і плоди
    • Коли знімати яблука
    • склад плода
    • Підготовка саджанця і ями
    • Посадка дерева і догляд
    • Відгуки

    Існує безліч популярних сортів яблуні, в яких перетинаються ці та інші позитивні якості. У цій статті ми поговоримо про сорт під назвою «Богатир», отриманому українським селекціонером ще в далекому 1926 році. Цей сорт відрізняється великим розміром плодів, невибагливістю у догляді і високими десертними якостями.

    Другим сортом-батьком був Ренет ландесбергскій, від якого успадковані великі розміри плодів і високі смакові якості. Дочка Сергія Федоровича пішла по стопах батька і зайнялася селекцією. Вона вирішила схрестити Богатир з Китайської червоної, щоб ще більше збільшити його стійкість до морозів.

    Загальний опис сорту

    Дерево Богатиря росте досить швидко. У разі прищеплення на насіннєвому підщепі, черешня виростає до 4,5 метра. Ширина крони досягає 6 метрів. Стовбур і система гілок – потужні і міцні. Нижні гілки ростуть практично паралельно грунті. Богатир можна привал на карликову підщепу, і в цьому випадку зменшиться загальний розмір дерева, проте нікуди не дінеться розлогою кроною.

    Колір пагонів – червоно-коричневий. Велика листя з незначним вигином на кінчиках забарвлена ​​в темно-зелений відтінок, городчатий край і шкірясту структуру.

    Практично плоскі біло-рожеві квітки цього дерева мають невеликий розмір. Цвіте Богатир в пізні терміни. Цей сорт досить пізно починає давати плоди – як правило, на 6 рік після щеплення. Якщо ваше дерево росте на карликовій підщепі – дерево принесе плоди трохи раніше.

    Якщо ви вирішили використовувати карликового підщепи плодоносити починають пагони віком 3-4 роки, рідше – 2 роки. Основна кількість плодів концентрується на кільчатках. Є ще одна цікава особливість – на плодушках може розвиватися до 3-х плодів.

    Бічні яблука мають товсту і коротку плодоніжку з потовщенням в місці кріплення до плоду, а центральне яблуко – довгу і тонку.

    Додаткова перевага цієї яблуні полягає в тому, що вона відноситься до імунних сортів, проявляючи відмінну здатність протистояти різним поширеним недугам. Зокрема, Богатир має високу стійкість до парші, що значно спрощує догляд за деревом.

    Урожайність і плоди

    Сорт Богатир відрізняється постійної врожайністю – яблуні не потрібно час для відпочинку, вона буде радувати садівника рясним врожаєм щороку протягом багатьох років. Однак перевага цього сорту не тільки в стабільності врожаю, але і в його кількості – з однієї дорослої яблуні віком 10 років можна зібрати до 60 кілограм плодів.

    17-річне дерево, яке отримує дбайливий догляд, обдарує садівника 80-ма кілограмами смачних яблук. Однак і ця цифра не є максимальною межею. Досвідчені садівники з одного дерева можуть отримати до 120 кілограм плодів.

    Розмір яблука цього сорту дуже великий, – настільки, що виправдовує його назву – середня вага плода сорту Богатир варіюється в діапазоні від 150 до 200 грам. Найбільші яблука цього сорту досягають ваги в 400 грам.

    Плоско форма з широкою вершиною і підставою, а також добре простежується ребристістю, типова для кальвіль. Оржавленной часто виходить за межі воронки або просто покриває її цілком.

    У момент знімною зрілості плоди мають світло-зелений колір. Під час зберігання яблука плоди жовтіють. На стороні, яка більше знаходиться на сонці, в деякі роки може з`явитися червоний рум`янець. Плоди цього сорту щільно тримаються на гілках, так як не схильні до осипання.

    Десертні якості цього яблука не можуть не радувати – в ньому дуже гармонійно поєднуються цукру і кислоти, що створює сприятливий і такий же гармонійний кисло-солодкий смак. Колір хрусткою м`якоті плоду – практично білосніжний. Однак цей показник залежить від того, в який момент було знято яблуко з гілки.

    Коли знімати яблука

    Зазвичай плоди пізньозимовий сортів збирають в останніх числах вересня, стежачи за тим, щоб не допустити їх переморажіванія. Якщо ви вибрали сорт Богатир, – дуже важливо стежити за тим, щоб яблука досягли знімною зрілості.

    Якщо яблуко не набрало достатню кількість соку – в процесі зберігання воно втратить свій смак, ставши тьмяним і зморшкуватим. В цьому випадку загубиться одне з головних переваг сорту – тривалість зберігання. Зняте завчасно яблуко ніяк не може зберігатися до наступного травня або червня, як це буває у зібраних в зрілості плодів.

    Варто також враховувати, що споживча зрілість яблук Богатиря не збігається зі знімною зрілістю. Споживча зрілість настає лише в середині грудня. Пробувати плоди раніше не рекомендується – вони будуть кислими і жорсткими.

    Сорт Богатир відрізняється середньою зимостійкістю, тому в Центрально-Чорноземному регіоні Росії він має найбільший потенціал до рясного плодоношення. Однак садівники успішно вирощують цей сорт і в Центральному регіоні, і на Північно-Заході.

    склад плода

    Ці яблука відрізняються невисокою калорійністю. На 100 грам плода припадає лише 43 ккал. Плоди містять у собі безліч пектинових речовин, 135 мг Р-активних речовин, 13 мг вітаміну С. Такі характеристики дуже гарні для зимового сорту.

    посадка

    Для початок варто правильно вибрати місце. Якщо дерево вирощено на насіннєвому підщепі – йому потрібен простір для розвитку і зростання. З огляду на розмір розлогою крони, відстань між деревами повинна перевищувати 6 метрів. Також варто вибрати місце, в якому грунтові води не наближені до поверхні грунту, так як це було б погано для кореневої системи.

    Навесні, під час танення снігу, вода також не повинна скупчуватися біля коріння нашої яблуні. Богатир – невибагливий сорт, який може пристосуватися до будь-яких умов, проте для максимального плодоношення варто подбати про нього. Ідеальними умовами для нього будуть родючий суглинок і сонячне місце.

    Терміни посадки, в залежності від регіону вирощування, будуть варіюватися. На півдні для цього підійде період після закінчення вегетації і до початку холодів. На Північно-Заході і в Середній смузі краще весняна посадка.

    Особливо стежте за тим, щоб посадка здійснювалася до початку сокоруху. В іншому випадку між непрацюючої кореневою системою і верхньою частиною, що вимагає харчування, виникне дисбаланс, що призведе до загибелі саджанця.

    Підготовка саджанця і ями

    Яму варто готувати не пізніше ніж за два тижні до передбачуваної посадки. Це потрібно для того, щоб грунт в ямі встиг стати щільним і позбутися від бульбашок повітря, що заважають розвитку кореневої системи. Для цього ж саджанець при посадці злегка струшують, засинаючи землею його коріння.

    Також не всі добрива засвоюються грунтом швидко. Наприклад, фосфорні добрива. Це – ще одна з причин готувати грунт для посадки заздалегідь. На суглинках діаметр і глибина ями повинна складати 0,8 метра. Якщо ви висаджуєте яблуню в супіщану грунт, яма повинна бути більше.

    У випадку з глинистої грунтом не допускається посадка дерева на насіннєвому підщепі – в цьому випадку використовується карликову підщепу в насипний горбок.

    Якщо ви придбали саджанець з відкритими корінням – за добу до посадки його потрібно помістити в ємність з водою. Перед посадкою оглянути його корінці на наявність пошкоджених, і видалити такі, якщо вони знайдуться. Місця зрізів обробити растолчённим вугіллям.

    Буде корисно вмочити коріння в бовтанку з глини зі стимулятором коренеутворення.

    Посадка дерева і догляд

    В яму насипають горбок родючого грунту, на який встановлюють саджанець з відкритими корінням. Після саджанець поливають відром води і засипають таким же грунтом. У верхній шар грунту закладають калійні і фосфорні добрива. Далі з землі формується бортик у формі блюдця, куди заливається ще одне відро води. Далі грунт мульчують.

    Коренева шийка повинна бути на кілька сантиметрів вище рівня грунту. Якщо ви побачили оголений корінь – його слід негайно присипати грунтом. В обов`язковому порядку проводять обрізку пагонів, щоб збалансувати верхню і нижню частину.

    Перші два місяці яблуні потрібні щотижневі поливи. Потім їх можна здійснювати рідше. У перший сезон вегетації яблуня не потребує підгодівлі, однак варто подбати про захист від гризунів.

    Відгуки

    Наведемо кілька реальних відгуків садівників про цей сорт:

    • Сергій: чудові яблука – про відхід сильно не переймаюсь, плодоносить щороку, яблука зберігаються дуже довго;
    • Світлана: садила навесні, прижився добре, яблука дуже подобаються, їмо свіжими і робимо з них варення;
    • Степан: чудовий смак і аромат, рясний урожай, добре підходить для шарлотки.

    Повний опис сорту яблук богатир

    Практично в будь-якому саду можна знайти яблуні різних сортів. У країнах СНД дуже поширене вирощування цих дерев.

    Якісний догляд і хороші сорти, щороку приносять відмінний урожай цих прекрасних плодів.

    У цій статті ми поговоримо про сорт Богатир, розглянемо історію селекції, правила посадки та догляду за деревом, а також поговоримо про хвороби дерева.

    В даних момент Богатир зростає і процвітає майже в кожному куточку Росії, ті хто хоч раз посадив дане дерево, закохуються в нього назавжди.

    Створювали його як пізньозимовий сорт, тому дозрівають яблука, набирають аромат майже до кінця весни. Богатир є найпродуктивнішим з пізньозимовий сортів.

    Вивели сорт при схрещуванні сорту Антонівка і Ренету Ландсбергській, саме останній надав яблукам величезні розміри і чудовий смак.

    Характеристики дерева і плодів

    Цей сорт виростає досить високим, до 5 метрів, більш-менш товсті гілки закріплені зі стовбуром, колір кори оливковий. Майже не ростуть гілочки у внутрішній частині крони, вона практично гола.

    Форма листя овальна, по краях зазубрені, внизу припущені. Прикріплені до гілок червоними черешками.

    Рожево-білого кольору квітки, трохи менше, ніж звичайні. Пильовики знаходяться приблизно на 2 см нижче рилець.

    За смаком яблука сорту Богатир кисло-солодкі, з шикарним ароматом

    Освіта плодів відбувається на кільчатках частіше, ніж на прутиках крони. На таких плодушках можливо формування декількох яблук, але не більше 3.

    Мають округлу форму, до чашечки стають більш вузькими конусом. Досить великі гладкі яблука, світло-зеленого кольору при зніманні, але при зберіганні колір змінюється на жовтий.

    З боку півдня боку на них в сонячний час з`являється рум`янець червоного кольору. За смаком яблука кисло-солодкі, з шикарним ароматом, на відміну від сорту Антонівка, вони солодші.

    переваги:

    • рано плодоносять;
    • стабільний хороший урожай;
    • відмінно переносять транспортування;
    • хороша товарність;
    • відмінні смакові якості;
    • хороша стійкість до парші;
    • зимостійкі.

    недоліки: Колір при зборі стиглих яблук зеленуватий.

    Терміни дозрівання яблук, коли збирати, зберігання

    Зазвичай яблука висять на плодушках до самого збору. Зрілість для збору настає приблизно на початку жовтня, але занадто рано їх радять не збирати, тому що при довгому зберігання вони с`ежатся.

    Яблука дозрівають для споживача приблизно в кінці грудня, в той же час Антонівка вже не має своїх якостей, рихлеют і темніють.

    Якщо Богатирів зняти вчасно, вони можуть зберігатися всю весну, і навіть більше, при цьому не втратять ні аромат, ні хрест.

    Товарність яблук під час збирання оцінюють майже в 90%, з них 60% вищого сорту. За вагою в середньому яблука 160 г, максимум 390 г.

    Сорт починає плодоносити після окулірування на 7 рік, після посадки в сади на 4 рік. Урожай буде досить непоганий, коли дереву буде близько 9 років, в плоть до 50 кг, а з більш старих 15-ти річних дерев можна отримувати до 80 кг.

    Збирається урожай щорічно, на відміну від сорту Антонівка, хоч його вага може зменшуватися.

    Яблука сорту Богатир збирають в жовтні-грудні

    Правила посадки дерев

    Садити яблуню можна як восени, так і навесні, краще це робити до настання холодів. Насправді посадити дерево не складно, але для якісної посадки, потрібно враховувати деякі аспекти.

    Для гарного росту саджанця, щоб йому нічого не могло перешкодити, потрібно місце на височині. Якщо неподалік грунтові води або ж ділянку може затопити, краще взагалі не садити дерева.

    Для саджанця потрібно вирити велику яму. Глибина її повинна скласти близько 80 см, ширина лунки 1 м. Не забудьте, що сорт дуже високий і розлогий, дерева потрібно садити на достатній відстані один від одного.

    Поки саджанці будуть рости, відстань між ними ви можете використовувати в будь-яких цілях. Наприклад, вирощувати овочі, але не можна садити соняшник або кукурудзу, так як вони будуть вбирати в себе всі корисні речовини.

    У випадках, коли грунт погано пропускає кисень, рекомендується додати в неї торф, перегній і пісок. Таке добриво поліпшить прохідність кисню, коріння будуть добре дихати, а також не буде застоїв вологи.

    Навесні, коли дерево вже розпустить листя, потрібно обприскати його від шкідників інсектицидом, який підходить для яблунь. Лунку для саджанця краще викопати заздалегідь і засипати її компостом, перегноєм і піском.

    особливості догляду

    Якісний догляд за сортом Богатир ділиться на етапи. Кожних з них потребує особливого підходу і спеціальних процедурах.

    У рік посадки потрібно зривати близько 80% квіток. Це допомагає дереву краще прижитися. Пізніше потрібно буде обривати половину врожаю, коли плоди тільки почали дозрівати до 2 сантиметрів в діаметрі.

    Такі дії називаються нормуванням. Тепер при формуванні врожаю, ваші плоди будуть набагато більшими і смачніше, крім цього дереву так легше підготуватися до зими.

    Поливати дерево потрібно 4 рази на місяць, по типу: одне відро на одне дерево два рази в день

    Поливати дерево потрібно 4 рази на місяць, по типу: одне відро на одне дерево два рази в день. Полив особливо важливий в кінці літа, коли дерево плодоносить, і закладає майже, які сформують наступний урожай.

    Режим поливу потрібно контролювати, звертаючи увагу на погодні умови. Завершувати полив радимо в серпні, інакше пагони дуже виростуть, і дереву буде важче пережити зиму.

    зрозуміло, яблуня культура морозостійка, але, щоб допомогти дереву перенести зиму, можна мульчувати кінським перегноєм пристовбурні кола.

    Як обрізати яблуні? Якісна обрізка регулює врожайність, розмір плоду, а також допомагає позбавити дерево від різних хвороб:

    1. Якщо ви садите гілку молодого саджанця, потрібно обрізати третю частину. Це прискорить закладку крони.
    2. Обрізати дерева потрібно щороку на початку весни до того, як розпустяться бруньки.
    3. Якщо ви повністю обрізаєте гілку, потрібно робити це біля основи, щоб не залишалися пеньки.
    4. Потрібно прибирати гілки з плодами, які дістають до землі і лягають на неї.
    5. Для того, щоб збільшити урожай, потрібно щороку проріджувати яблуні.
    6. З нових пагонів потрібно залишити тільки самі прямі і міцні, слабкі ж потрібно обрізати. Але не спитайте сильний пагін з дзигою.
    7. Зрізати можна ну більш ніж 4Ю частина пагонів від загальної маси.

    Хвороби і шкідники

    хвороба парша несе шкоду плодам і листю дерева. Найперші ознаки захворювання ви зможете спостерігати ранньою весною.

    На листі яблуні різко з`являться зеленувато-бурі плями і листя опаде. На плодах будуть утворюватися безліч маленьких бурих плям.

    Сорт яблунь Богатир стійкий до парші, але замість неї він хворіє борошнистою росою. Вона нагадує борошняні крупинки, з білими спорами.

    При цьому захворюванні уражаються квітки, зав`язі і листя, вони просто осипаються. Також відбувається викривлення пагонів дерева.

    Як боротися з цим захворюванням:

    • опале листя потрібно закапати або переробити;
    • заражені пагони потрібно обрізати і спалити;
    • потрібно обприскати дерево розчином марганцю – 7%;
    • повторити через тиждень – 5% розчином;
    • після збору врожаю обприскати знову.

    плодова гниль – на плодах утворюються бурі плями, їх кількість постійно зростає. Після цього на них з`являються білі грибні спори. У підсумку, плоди або опадають, або засохлі залишаються бачити на дереві.

    заходи боротьби: Все опале і заражені плоди потрібно прибрати з саду, обробити 1% бордоською рідиною. Після збору врожаю потрібно обприскати дерева розчином мідного купоросу.

    Основні шкідники яблуні сорту Богатир – плодожерка, попелиці і білан

    Основні шкідники:

    Потрібно вчасно вживати заходів щодо їх знищення, інакше дерево загине.

    Попелиця виїдає нирки зсередини, висмоктує сік з листя і квіток, при цьому стрімко розмножується.

    методи боротьби:

    • випалити пошкоджені місця дерева;
    • обробити пошкоджені частини розчином: 40 г мила з часниковим відваром або деревію;
    • обробка спеціальними засобами.

    Бояришніца – сіро-коричнева гусениця і темними смугами. Нападає на дерева ранньої весни, їсть листя і нирки.

    спосіб боротьби:

    • залучити птахів, які ними харчуються;
    • обприскати спеціальними засобами: полиновий відвар, томатний, і деревію.

    плодоніжка також з`їдає листя і майже, а також з-за неї в плодах утворюються черв`яки.

    метод боротьби:

    • спалити пошкоджені частини дерева, також перекопати грунт поруч з деревом;
    • повісити на гілки нафталін або полин, їх запах злякає шкідників;
    • обробити біопрепаратами.

    Сорт яблук Богатир – гідність будь-якого саду. Якість плодів не залишає байдужою жодну людину.

    Яблука зимових сортів: коли збирати і як підготувати до зберігання? Поради по догляду за деревом після зняття врожаю

    Збір зимових сортів яблук – трудомісткий процес, що вимагає дотримання термінів знімання, підготовки тари і приміщень для зберігання фруктів. Недосвідчені садівники перетримують плоди на дереві, через що яблуня виснажується і погано переносить зимівлю.

    Вчасно зібрати врожай – це половина справи, щоб надовго зберегти його смакові якості, необхідно грамотно провести підготовку до зберігання.

    Особливості плодів пізнього строку дозрівання

    Плоди зимових сортів яблук мають гармонійний смак і стійкий аромат. Вони дозрівають до кінця вересня або початку жовтня, коли інші фрукти вже зібрані. Сорти, що знімаються з гілок восени (до морозів), відрізняються довгим терміном зберігання.

    У них більші плоди з підвищеним вмістом мінеральних речовин, особливо калію і заліза. У яблуках знаходиться пектин, вітаміни B1 і B2, харчові волокна. Плоди мають міцну шкірку, щільну консистенцію м`якоті. Вони придатні до довгої лежанні і транспортуванні.

    інформація. У промисловому вирощуванні фруктів саме зимові сорти яблунь займають велику площу садів.

    Найбільш популярні види

    • богатир – великі важкі плоди світло-зеленого кольору. М`якоть кисло-солодка. Стиглість настає до кінця грудня. Обривати яблука потрібно в жовтні, коли плоди вже зможуть набратися соку до перших заморозків.
    • Апарат – червоні великі яблука з глянсовою шкіркою мають розсипчасту м`якоть. Смак кисло-солодкий, вживаються в свіжому вигляді або йдуть на соки, мармелад, джем. Урожай знімають в кінці вересня, дозріває він через місяць.
    • Антонівка – Ранньозимовий сорт, який користується особливою популярністю. Яблука мають зелено-жовте забарвлення, м`якоть соковита, кисло-солодка. Знімають фрукти у вересні. Без обробки зберігаються три місяці.
    • Джонатан – кругло-конічні плоди яскраво-червоного кольору з глянцевим відливом. М`якоть солодка, з підвищеною соковитістю і приємним ароматом. Збір рекомендується в кінці вересня. У холодних умовах зберігаються до квітня – травня, в теплих сховищах – до лютого.

    В який час знімати на зберігання?

    Зимові яблука знімають в середині осені, важливо встигнути закінчити роботу до того, коли настануть стійкі холоду. На відміну від інших видів яблук не допускається повного дозрівання плодів, призначених для тривалого зберігання. Споживчої зрілості вони сягають не на гілках дерева, а в ящиках. Збір починається, коли настане кінець вересня.

    Яблука ще тверді і кислі, в них міститься велика кількість крохмалю. Через 2-3 місяці в процесі дозрівання плоди набувають колір, характерний для сорту, з`являється виражений аромат. Крохмаль піддається гідролізу, перетворюючись в сахарозу і глюкозу. Яблука стають більш солодкими і соковитими.

    На терміни дозрівання врожаю впливають погодні умови. У спекотне літо плоди дозрівають раніше, в холодний сезон зрілість відкладається на кілька тижнів. Крім календаря фахівці визначають час, коли потрібно збирати яблука на зберігання, за кількома ознаками:

    1. розмір плодів;
    2. вік – час від цвітіння з урахуванням температури;
    3. забарвлення покриву;
    4. кількість крохмалю;
    5. щільність м`якоті.

    Садівникам досить знати основні правила, коли знімати яблука на зберігання, щоб не пропустити оптимальний час збору:

    • яблука легко відділяються від гілки разом з плодоніжкою;
    • насіння придбали темно-коричневе забарвлення;
    • плоди тверді і кислі, але великі.

    Порада. Коли в безвітряну погоду під деревом лежить кілька хороших плодів, це сигнал, що пора зривати фрукти на зберігання.

    Як дізнатися точно терміни збору яблук на зберігання:

    Як зривати фрукти?

    Прибирання плодів має свої правила, починаючи від вибору погоди і часу доби, до способу зривання яблук. Для зимових сортів, які поміщають на тривале зберігання, особливо важливо дотримуватися правила збору:

    1. Чи не поливати дерево перед збором врожаю.
    2. Вибирати для роботи суху погоду. Починати краще до обіду, коли висохне роса. Плоди повинні бути сухі, вологість сприяє поширенню хвороб.
    3. В першу чергу обривають яблука з нижніх гілок, поступово рухаючись до маківки.
    4. Фрукти можна тягнути, при цьому пошкоджуються гілки. Їх беруть в руку і провертають, піднімаючи. При такій технології плодоніжка акуратно відділяється від гілки. Її присутність – хороша гарантія на тривале зберігання.
    5. Плоди знімають і укладають в тару обережно, намагаючись не пошкодити шкірку і восковий наліт на ній.
    6. Спочатку знімають яблука з південного боку дерева, де вони встигають раніше.

    Увага. Не можна трясти дерево, щоб отримати фрукти, що знаходяться на високих гілках.

    У разі коли плоди пошкодилися при падінні, їх не можна прибирати на зберігання. Такі яблука швидко загинє самі і зіпсують найближчі плоди.

    Яблука з високих гілок рвуть з використанням драбини або спеціальних пристосувань – плодос`емніка. Це покупна або саморобна конструкція з пластику, що має вирізи по краях. Вона кріпиться до довгій палиці і дозволяє дбайливо знімати плоди. Червиві, пошкоджені фрукти і падалицю відразу відбраковують на переробку.

    Як правильно зривати яблука для зберігання:

    Підготовка до закладки на зиму

    Перед приміщенням на тривале зберігання яблука повинні пройти підготовку. Перший етап – сортування. Плоди відбирають за кількома параметрами:

    • розмір – дрібні, середні, великі;
    • якість – ціла шкірка, відсутність червоточини і інших пошкоджень, наявність плодоніжки;
    • сорт – в залежності від сорту яблука розрізняються терміном зберігання.

    Яблука не варто після збору надовго залишати на повітрі, бажано відразу відправити їх в сховище.

    Порада. Оптимальна тара для зберігання яблук – дерев`яні ящики. Перед закладанням плодів їх треба дезінфікувати розчином марганцівки і висушити.

    Як зберігати і укладати?

    Тривале зберігання яблук можливо тільки коли температура досить низька – 2-5 ° C. Має значення вологість в приміщенні, вона повинна бути в межах 85-90%. У сухому мікрокліматі фрукти швидко в`януть і зморщуються.

    Уникнути цього допоможуть ємності з вологим піском. Якщо для зберігання використовується підвал, його необхідно підготувати. Зробити прибирання, стіни побілити розчином вапна і мідного купоросу. Дезінфекція позбавить від бактерій і грибків, що загрожують станом яблук.

    Укладати яблука можна декількома способами:

    1. кожен плід обертається в папір і укладається плодоніжкою вгору, можна розміщувати в кілька шарів;
    2. яблука пересипаються піском або чистою тирсою, вони не повинні торкатися один одного, укладають в ящик по 3-4 шари;
    3. в герметично закритих поліетиленових мішках, яблука насипають по 5-7 кг, зберігають у підвалі або в ямі на вулиці, засипавши їх землею.

    Місцями, в які можна поміщати яблука на зберігання, можуть бути наступні: комора, балкон, підвал, холодильник.

    важливо! Яблука можна зберігати поряд з іншими фруктами і овочами. Вони виділяють етилен, який згубний для продуктів.

    Протягом зими плоди регулярно оглядаються, підгнилі яблука видаляються.

    Як зберегти яблука взимку:

    Догляд за деревом після збору врожаю

    Грамотний осінній догляд сприяє безпечної зимівлі і рясного урожаю на наступний рік. У нього входить кілька заходів.

    1. вологозарядні полив – перед зимівлею грунт необхідно добре зволожити. Це дозволить коріння розростися і накопичити поживні речовини. Ретельне зволоження на глибину не менше метра запобіжить зимовий висушування. Кількість води залежить від віку яблуні: молодому дереву знадобиться 50 л, старому – 100-150 л.
    2. підживлення – дерево потребує збагачення грунту калійними добривами і суперфосфату. Їх вносять одночасно з поливом, розчинивши у воді. Дозування: 50 г хлористого калію і 100 г фосфатів на 10 л води.
    3. зачистка кори – з поверхні стовбура прибираються лишайники і мох. Стара кора видаляється разом з ховалися за нею шкідниками.
    4. Боротьба зі шкідниками – для позбавлення яблуні від парші застосовується обприскування розчином сечовини. Позбутися від грибків допомагає бордосская рідина (3%).
    5. побілка – процедура виконується в кінці листопада. Склад готується з вапна (2,5 кг), мідного купоросу (0,5 кг), столярного клею (0,2 кг) на 10 л води.
    6. мульчування – після збору листя і перекопування грунту навколо яблуні насипають мульчу – компост, перегній або торф.

    Деякі садівники вкривають стовбур мішковиною від морозів і гризунів, але це робити не обов`язково.

    Яблука – одні з найбільш смачних і корисних плодів. Зимові сорти відрізняються великою кількістю вітамінів і зберігають свої якості протягом багатьох місяців. Фрукти з кисло-солодкою м`якоттю і щільною шкіркою забезпечують садівників корисними речовинами до наступної весни. Яблука можна вживати в свіжому вигляді або переробляти в компоти, джеми, сухофрукти.

Про автора

admin administrator