Куди звертатися щодо встановлення пандуса в підїзді

Авторadmin

Куди звертатися щодо встановлення пандуса в підїзді

Чому пандуси у місті — це не примха, а норма

Мешканці під’їзду одного з будинків у Дніпрі нещодавно обурились через пандус, який встановили для маломобільної жінки. Мовляв, пандус розмістили прямо на клумбі. Жителі навіть вирішили зібрати підписи, щоб пандус демонтували.

Не тільки у Дніпрі, а й в інших українських містах далеко не всі громадські споруди з пандусами, не кажучи вже про житлові. А якщо пандус є, то часто він непрактичний — маломобільним складно, а то й взагалі неможливо ним користуватись. Відтак це лише “імітація” безбар’єрності, а не практичні рішення.

LIGA.Life поспілкувалася з Софією Брем, архітекторкою та спеціалісткою з фізичної доступності в урбан-бюро Big City Lab та розпитала експертку, якими мають бути інклюзивно правильні пандуси та чому сьогодні — це неодмінна складова міського безбар’єрного простору.

Чому безбар’єрність — це для усіх

У 2019 році в Україні почали діяти оновлені будівельні норми — відповідно до них усі громадські та житлові будівлі мають бути облаштовані пандусами. Якщо йдеться про нове будівництво, то вхід взагалі має бути безбар’єрним або з підіймачем для маломобільних, якщо реконструкція — облаштування пандуса обов’язкове.

Для людини на кріслі колісному пандус — єдина можливість потрапити всередину будівлі. А якщо будівля житлова й людина у ній мешкає, то без пандуса та сторонньої допомоги вона взагалі самостійно не зможе виходити з дому.

Сьогодні, коли в країні триває війна, пандуси та інші елементи доступності мають стати безумовними складовими міського середовища. Кількість громадян, які дістали поранення й стали тимчасово чи постійно маломобільними, зростає — насамперед це стосується військових, які повертаються додому чи на реабілітацію, а також — цивільних, які постраждали внаслідок ударів ракет.

Однак маломобільні — це не тільки люди на кріслі колісному, наголошує Софія Брем. Це також і люди з дитячими візочками, велокористувачі й ті, хто отримав травму ніг і тимчасово пересувається на милицях. Взагалі будь-хто з багатоквартирного житлового будинку стає тимчасово маломобільним, коли, наприклад, несе важкі пакети з продуктами чи виходить з валізою у подорож.

“Вагітні, з валізами, втомлені, невиспані, в стані стресу, ейфорії, з важкими пакетами з супермаркету — це все про маломобільність”, — каже Софія.

“Проблема в тому, що люди у наших містах навчилися звикати до бар’єрів, і тому не сприймають їх як перешкоди. Тільки отримавши комфортніший досвід, людина може відчути, що поріжок та важкі двері, вузький тамбур та довгі сходи — дійсно ускладнюють життя”, — додає вона.

Що не так з пандусами у містах

Облаштовані пандуси не завжди відповідають вимогам інклюзивності та будівельним нормам. Найпоширенішим “багом” Софія Брем називає неправильний ухил — через це людина на кріслі колісному не може заїхати на пандус самостійно.

Інша проблема — коли пандус “спрощують” і замінюють двома металевими рейками чи бетонними доріжками. Це дуже небезпечне рішення — як для усіх маломобільних, так і для пішоходів, наголошує Софія.

Один з таких прикладів — пандус до закладу CouCou Cafe на Кріпосному провулку у Києві. Там облаштували два бетонні схили та облицювали їх тактильною плиткою.

Фото: Ніна Мацюк

“Мабуть, це для того, щоб більш зручно перетягувати візки з продуктами? Та якби власники закладу побудували нормативний пандус, то до них могли б приходити й люди з дитячими колясками, люди на кріслі колісному, на милицях та люди з іншими порушеннями нижніх кінцівок, яким важко чи неможливо скористатись сходами”, — каже Софія.

Інший приклад, відомий як “страмп” — це поєднання пандуса та сходів в одному рішенні. Він не настільки поширений, але не менш небезпечний. Недолік такого рішення – відсутність чітких фізичних та візуальних меж для користувачів. Це призводить до того, що потоки людей, які підіймаються сходами та пандусом, перетинаються й створюють конфлікт, незручність.

Страмп у ЖК Французький квартал-2 у Києві

До того ж страмп зазвичай облаштовують без поручня, який дуже важливий — людина на кріслі завдяки йому допомагає собі підійматись, контролює свій шлях на схилі. Якщо користуватися стрампом без поручнів взимку чи у дощову погоду, можна з’їхати на кріслі колісному вбік і травмуватись.

Загалом страмп небезпечний для всіх користувачів — пішохід ризикує просто зачепитись та впасти, чи розтягнути зв’язки, адже сходи у цьому рішенні плавно переходять у пандус, без жодного візуального попередження.

“Це рішення використовують, вважаючи його естетичним, проте воно не враховує право людини на помилку, а це один із принципів універсального міського дизайну, щоби комфортно було всім”, — підкреслює Софія.

Яким має бути правильний пандус

Згідно з новими будівельними нормами до облаштування пандусів є конкретні вимоги. Втім, залежно від довжини пандуса та висоти вхідної групи деякі вимоги можуть варіюватись — ці показники можна подивитись у додатку Д до ДБН-ів “Інклюзивність будівель і споруд”.

Серед основних вимог — це ширина пандуса, яка має бути не менше 1,2 метра, а також — нахил поверхні, який не має перевищувати 4,5°.

Якщо пандус має кілька підйомів, то висота одного підйому має складати 80 см, також повинні бути передбачені горизонтальні майданчики для відпочинку розміром 1,5х1,5 метра, та захисний бортик з відкритого боку (без стіни) висотою 5 см.

Важливим елементом правильного пандуса є поручні — вони мають бути округлі, 35-45 мм у діаметрі, та розміщені на висоті 90 та 70 см обабіч пандуса. У дитсадках поручні розташовують також на висоті 50 см. “Поручні мають бути суцільними та заокругленими в кінці на 30 см далі від початку та кінця пандуса. Ця частина поручнів має бути контрастною, щоб їх можна було помітити”, — пояснює Софія.

Поверхня пандуса має бути рівною і шорсткою (не ковзкою), а сам пандус в ідеалі має бути під накриттям, щоб взимку його не засипало снігом.

Пандус має бути не тільки правильним і зручним, а й естетичним і не заважати іншим учасникам руху на вулиці. Перед пандусом варто встановлювати тактильну плитку або візуально виділяти його, щоб містяни не перечепились об нього.

Фото: AWL Arkitekter

“Однак зробити естетичні та правильні за всіма нормами пандуси одночасно — це завдання з зірочкою для архітекторів. Я вірю, що це реально і хочу, щоб наші архітектори ставили собі таке завдання”, — підкреслює Брем.

Як приклад вдалого інклюзивного пандуса вона наводить об’єднаний з ландшафтним дизайном пандус в одному з житлових комплексів Стокгольма.

Де потрібні пандуси і яка може бути альтернатива

У громадських будівлях пандуси мають бути обов’язково — це про право на доступ до послуг, освіти та роботи для різних громадян, наголошує Софія. Житлові приміщення не є винятком — вони також мають бути доступними, адже кожен із нас може стати маломобільним в будь-який момент. Однак з доступністю житла в Україні ситуація складна. Більшість радянських житлових будинків проєктувались без пандусів, а 90% наявних — побудовані неправильно.

Ініціювати встановлення пандуса у житловому будинку мешканці можуть самостійно — для цього не потрібно збирати підписи про згоду всіх інших жителів. А для спрощення процедури Мінрегіон скасував необхідність отримання містобудівних умов та обмежень.

Втім Софія Брем переконана, що процес встановлення пандуса не має бути “дилетантським”. “Якщо в якомусь будинку ОСББ вирішило самостійно це питання, бо звернулось до експертів, то в іншому, можливо, потрібен підіймач, або більш цілісна конструкція замість звичайного пандуса, як часто це роблять”, — зазначає вона.

Пандус у канадскому місті Лондон

В ідеалі у містах цей процес має бути комплексним — міська влада має розробити стратегію та план переоблаштування під’їздів житлових будинків й передбачити кошти в бюджеті. А перед будівництвом мали б проводитись проєктні роботи, щоб пандус проєктували відповідно до чинних норм.

Якщо мешканці уже взялись встановлювати пандус, то Софія радить спроєктувати коректне адаптаційне рішення, а не віддавати цю роботу виконробам. Міські архітектори та проєктувальники можуть використовувати для цього Альбом безбар’єрних рішень, розроблений у межах ініціативи першої леді Олени Зеленської — це посібник з рекомендаціями, що пояснюють, як зробити місто дружнім для усіх містян.

Ми також запитали у Софії Брем, як бути у ситуаціях з важливими архітектурними пам’ятками, де пандуси можуть зіпсувати архітектурну концепцію споруди тощо. За її словами, у такому разі рішенням можуть стати різні адаптаційні втручання — наприклад, облаштування зовнішнього підіймача чи підіймача на сходи.

“У багатьох музеях за кордоном у випадках, коли не можна було робити адаптації головного входу, робили альтернативний вхід з того боку фасаду, де це робити дозволено”, — додає вона.

Втім кожну ситуацію необхідно розглядати окремо, але адаптація об’єктів культурної спадщини є обов’язковою. Адже ізоляція пам’яток тільки ускладнить процес їх майбутнього збереження. “Що доступнішим буде об’єкт, то більше шансів у нього отримати фінансування та можливості для масштабування”, — підкреслює Софія.

Пандус для інвалідів в під’їзді житлового будинку

У Росії завдяки соціально орієнтованої політики, все більша увага націлене в сторону забезпечення нормального пересування людей з інвалідністю. Входи в будинки і громадські місця, а також під’їзди житлових будинків все частіше обладнають спеціальними пандусами. Закон «Про соціальний захист інвалідів» гарантує забезпечення вільного доступу таким людям в будь-які громадські місця і до себе додому.

Органи влади держави і всі зацікавлені особи зобов’язані дотримуватися цього закону і проводити встановлення пандуса в положеннях для цього місцях. Порушення закону призводить до відповідальності, зокрема, адміністративної.

Дотримання нормативів при будівництві пандуса

Своїми руками встановити пандус не вийде, так як необхідно зводити його так, як прописано в технічних регламентах. Крім цього, потрібно обов’язково мати на руках дозвільну документацію на експлуатацію даного пандуса, а також дозвіл на його установку від керівників тієї організації, яка веде управління і забезпечує обслуговування під’їзду.

Як говорилося раніше, є затверджені правила, яких слід дотримуватися при установці:

  1. Будівництво пандуса обов’язково, якщо рівень поверхні для руху змінюється, а також при виникненні перепаду висоти статі більш, ніж на 4 см.
  2. Максимальним кутом нахилу при установці є 5%. Це співвідношення висоти і довжини конструкції. Приклад: підйом на висоту 1м здійснюється по похилій довжині 20 м.
  3. Пандус складається з трьох складових: верхня і нижня горизонтальні доріжки, які відповідають розмірам інвалідних колясок і похила доріжка необхідної ширини.
  4. Якщо проліт пандуса перевищує 9 м, то необхідно встановлювати додаткові майданчики для відпочинку.
  5. Якщо немає можливості дотриматися правило по установці конструкції з ухилом в 5 градусів, то є можливість зробити ухил до 10%, що буде дорівнює 8 градусам.
  6. Не допускається установка пандуса в разі, якщо заїзд на нього перегороджений стіною або іншим перешкодою, або з’їзд відбувається безпосередньо до дверей або огорож.

Слід робити пандус для інвалідів відповідно до будівельних правил, але щоб спуск і підйом по ньому був максимально комфортним, потрібно взяти до уваги деякі нюанси:

  • Проект одностороннього пандуса для колясок передбачає ширину доріжки не менше 90 см, а якщо рух здійснюється в дві сторони, то не менше 180 см.
  • Інваліду набагато простіше пересуватися, тримаючись за поручні напівзігнутими руками. Виходячи з цього, і потрібно розраховувати ширину пандуса.
  • Якщо передбачається установка пандуса шириною 180 см, то кут підйому необхідно робити трохи менше, для того, щоб підйом здійснювався простіше, так як людина буде утримуватися тільки однією рукою. Конструкція з одностороннім рухом набагато зручніше в силу того, що поручні знаходяться з двох сторін, підніматися так набагато легше і, в разі необхідності, можна легко звільнити одну руку посеред шляху.
  • Пандуси, які мають ширину 3 метри і більше, за нормами ООН, рекомендовано забезпечувати додатковим поручнем.

Якщо наявні вимоги, що стосуються установки і конструкції пандуса не дотримано в належній мірі, то особа, на кому лежить відповідальність за утримання житлового будинку притягається до адміністративної або кримінальної відповідальності. А конструкція демонтується. Покарання встановлюється наступне:

  • Адміністративний штраф за неправильне утримання багатоквартирного будинку в розмірі, що не перевищує 50 тисяч рублів.
  • Адміністративний штраф за ст. 14.1 «Кодексу РФ про адміністративні правопорушення» в розмірі до 50000 рублів за неякісні послуги.

Що являє собою пандус

Пандус – це конструкція з бетону або металу, по якій можливо рух колясок по похилій площині. Одним з головних умов є наявність вгорі і внизу горизонтальних майданчиків, які забезпечують заїзд і з’їзд з конструкції.

У під’їздах новобудов вже за замовчуванням повинні існувати пандуси. Це правило прописано в Будівельних нормах і правилах. А ось старі будинки без такої конструкції обов’язково повинні бути їй оснащені в ході капітального ремонту або за заявками мешканців. Звичайно, на даний момент існує альтернатива пандусу – це спеціальний ліфт, але його установка коштує досить дорого.

Пристрій проміжних майданчиків

Комфортне і безперешкодний рух інвалідів-візочників також передбачає наявність проміжних майданчиків. Вони встановлюються відповідно до ширини пандуса. Проміжні площадки в будь-якому випадку повинні бути встановлені, якщо пандус має повороти рівні 90 або 180 градусів. Такі майданчики потрібні для забезпечення відпочинку при пересуванні і для можливості розгорнути коляску в потрібному напрямку. Їх установка здійснюється відповідно до цих правил:

  • Ідеальний розмір для безповоротної конструкції – 90 * 140.
  • Поворотний стандартний пандус вимагає обладнання майданчика розміром 140 * 140 см.
  • Двосторонній пандус, що перевищує ширину 140 см, вимагає майданчика розміром 140 * 150 см.
  • Підйом з поворотом 180 градусів повинен містити в конструкції проміжну площадку розміром 180 * 150 см.
  • Проект також повинен враховувати форму площадки. Прямокутна не дає стільки простору для розвороту колясок, як кругла або овальна. Верхня площадка повинна облаштовуватися так, щоб було зручно маневрувати, відкривати двері.

Влаштування поручнів і огорож

Огородження також, як і самі пандуси для колясок встановлюються в суворій відповідності до вимог і норм, які прописані в ГОСТ Р 51261-99. Згідно з цим документом пандуси для інвалідів повинні оснащуватися поручнями і елементами огорожі. Причому вони можуть бути одинарні, парні або різної висоти. При установці поручнів дотримуються такі вимоги:

  1. Огороджувальні конструкції підлягають безперервної установці на кожній ділянці пандуса.
  2. Поручні повинні монтуватися паралельно шляху руху не вище 90 см.
  3. Кріплення перил відбувається з внутрішньої сторони, а конструкція неперервна і паралельна площині руху.
  4. Поручні повинні виступати на 300 мм при закінченні маршу.
  5. Перила повинні бути зроблені з круглого металевого профілю з перетином, що не перевищує 50 мм, ідеальний варіант – 40 мм.
  6. Зовнішні краю пандуса забезпечуються невеликими бортиками, які запобігають скочування колясок при наближенні до майданчика.

Установка пандуса в під’їзді житлового будинку

Багато інвалідів змушені відмовляти собі у виході на вулицю без сторонньої допомоги в силу того, що їх під’їзд не обладнаний пандусами. Можна подати заяву на установку, але керуючі компанії часто відмовляють їм в установці пристрою, пояснюючи це великою кількістю причин. Однією з головних причин відмови є необхідність узгодження установки пандуса з наглядовими організаціями та усіма проживаючими в багатоквартирному будинку.

Але, згідно з недавнім закону, необхідність отримувати згоду на установку пандуса у більшій частині мешканців відпала.

Закони, які регламентують доступність середовища для інвалідів-колясочників

Конвенція ООН з прав інвалідів. У 2012 році Росією була ратифікована дана Конвенція. У ній сказано, що всі держави, які взяли її повинні в повній мірі забезпечувати інвалідів достатнім життєвим рівнем і соціально захищати їх. Інвалідам гарантується рівний з іншими громадянами доступ до транспорту, зв’язку, інформації, громадських місць і об’єктів як в місті, так і в сільських поселеннях.

Конституція Російської Федерації. Стаття 7 Конституції оголошує Російську Федерацію соціальною державою, яке веде політику, спрямовану на створення належних умов життя людей. Причому сюди відносяться не тільки фізично здорові люди, а й громадяни з інвалідністю.

Федеральний Закон «Про соціальний захист інвалідів» від 24 листопада 1995 року № 181 – ФЗ. Згідно зі статтею 15 даного документа, громадяни з інвалідністю повинні мати рівний і вільний доступ до об’єктів соціальної, транспортної та міської інфраструктури, в тому числі – до свого житла.

Програма Російської Федерації «Доступне середовище», розрахована на 2011 – 2020 роки і затверджена Урядом Російської Федерації. У документі чітко описані всі сфери її застосування, а також суми доя виконання вимог Програми.

Нормативні акти регіонів Російської Федерації, міністерств, які спрямовані на підтримку соціального захисту та доступності інфраструктури для інвалідів.

ГОСТ, які встановлюють доступність тих чи інших об’єктів для громадян, які належать до типу інвалідів та інших маломобільних громадян, таких як літні люди, жінки з колясками.

Куди звертатися за встановленням пандуса

Нижче наведено алгоритм дій куди звертатися, щоб в під’їзді зробили установку пандуса:

    Потрібно написати заяву в керуючу компанію, товариство власників житла або житлово-експлуатаційну компанію в декількох примірниках. (Зразок можна подивитися нижче)

Важливо! Пандуси для інвалідів встановлюються з бюджетних коштів.

Але фінансування будівництва в законному порядку може бути перенесено на ті компанії, які утримують будинок на балансі. Щоб пандус для інвалідів було встановлено за гроші бюджету, необхідно написати заяву в соціальний захист за місцем реєстрації або проживання. Також до заяви додаються такі документи:

  1. Документи на право власності на житлову площу особі, яка пише заяву.
  2. Довідка про інвалідність особи і відомості про групу.
  3. Копія паспорта. Якщо інвалідом є дитина, то потрібно свідоцтво про народження.

В обов’язки районного відділу соцзахисту населення входить відправка звернення до Міністерства соціального захисту. Після отримання та розгляду, Міністерство висилає фахівців для проведення оцінки можливого встановлення пандуса і вартості робіт. Виділення коштів з бюджету проводиться за представленими розрахунками на проектування та встановлення.

Якщо від адміністрації району ніхто не почув жодної відповіді, то громадяни мають право звертатися з питанням установки пандуса для інвалідів на офіційний сайт влади міста чи області. Як показує практика, таке звернення розглядається швидше і відповідь за ним в більшості випадків приходить позитивний.

Дії в разі позитивного рішення по установці

Якщо адміністрація прийняла рішення про встановлення пандуса в під’їзді житлового будинку, то необхідно зателефонувати і дізнатися: на яку дату заплановані роботи по зняттю вимірів і відповідно будівництво. Це необхідно для того, щоб встановили правильний і зручний пандус. Так, наприклад, якщо в будинку проживає декілька інвалідів, то коляски у них можуть бути різні і пандус потрібен буде універсальний. Якщо одному з громадян пандус підійде, а іншому ні, то переробка його буде набагато складніше, ніж первісна установка правильного за розмірами.

Необхідно простежити, щоб пандус встановлювався досить пологим і зручним для переміщення, мав поручні і, якщо це необхідно проміжні майданчики. Недобросовісні будівельники, як часто буває, виконують роботи «для галочки», а зручність людей їх зовсім не цікавить, тому може бути встановлено такий підйом, за яким пересуватися буде неможливо.

Необхідно також чітко простежити з якого боку буде встановлений пандус, чи не заважатиме відкриті двері при переміщенні коляски. Всі важливі деталі потрібно обговорювати заздалегідь. Громадяни повинні домагатися якісної установки пандуса, а не просто механізму, який не підлягає експлуатації.

Після позитивного рішення пройде кілька місяців, перш, ніж встановлять пандус, тому треба бути готовим до очікування. Наприклад, заява подана в листопаді. У цьому випадку установка пандуса буде тільки в наступному році, так як до кінця року фінансові кошти, як правило, закінчуються.

Оскарження рішення керуючої компанії

Якщо після закінчення місяця від компанії, яка виробляє управління будинком, отримано відмову по установці пандуса, то можна змінити це рішення в інспекції з питань житла, суспільстві щодо захисту прав споживачів, міській прокуратурі, органі місцевого самоврядування (адміністрації міста і району).

Важливо! Якщо відмова по установці була мотивована наявністю вузьких сходових прорізів, то можна запросити установку відкидного пандуса.

Дії або його відсутність від зацікавлених осіб оскаржується в судовому порядку. Якщо ж, то рішення, яке прийняв суд, не влаштовує, в місячний строк з дня проголошення цього рішення позивачем може бути подана скарга, відповідно до частини 2 статті 321 Цивільно-процесуального Кодексу.

Зразок апеляції потрібно подавати до міського суду через районний, який виніс рішення і розглядав справу. Якщо в силу поважних причин і наявності доказів цього, час подачі скарги буде упущено, то суд, якщо висловити таке прохання, може збільшити термін подачі заяви.

висновок

Пандус – необхідний пристрій для комфортного життя інвалідів. Якщо він не встановлений в під’їзді, то громадяни мають повне, закріплене законодавством, право на вимогу його установки. Для цього пишеться заява із зазначенням на зразок необхідної конструкції про необхідність установки пандуса в тому чи іншому будинку, а далі чекати рішення адміністрації. Навіть в разі негативної відповіді від влади, є можливість домогтися установки підйомно-спускового механізму через суд шляхом оскарження рішення адміністрації.

Про автора

admin administrator