Квітка золотий вус як доглядати

Авторadmin

Квітка золотий вус як доглядати

Квітка Золотий вус: догляд та вирощування в домашніх умовах

Які проблеми вирішує домашнє рослина золотий вус, про що потрібно памятати при застосуванні. Як доглядати за квіткою в домашніх умовах. Всі способи розмноження каллізіі запашної.

У чоловіка почалися проблеми з коліном. Недовго думаючи, мама (травниця з великим досвідом) подарувала нам горщик з невеликим рослиною. Вона попередила, що кущик скоро відростить довгі вуса, їх потрібно зрізати і пустити на притирання.

Я поставила його на вікно і розсіяно поливала пару місяців, благополучно забувши про корисні властивості золотого вуса.

Вазон перетворився на справжнього павучка. Пізніше (перед візитом мами) я таки обрізала ці вусики і залила їх горілкою. Що скажу — ох, не дарма я його вирощувала, коліну така «притирання» дуже сподобалася!

Що це за квітка

Це багаторічна рослина з Мексики.

У нього багато народних назв. Скажімо, в деяких регіонах рослину називають кукурузкой або венериним волоссям.

Росте квітка повільно, листочки має воскові, «зав’язані» в одну розетку. У висоту такий кущик виходить невисоким — максимум 30 см, зате в сторони він завдяки великій кількості пагонів розтягується більше ніж на метр.

Особливістю рослини є червонувата виворіт листя. Ну, і звичайно, пагони! Причому — ні, вони зовсім не жовті, як ви могли подумати. «Золотими» ці «вуса» прозвали за їх користь.

Золотий вус може цвісти. Його квітки особисто мені нагадують хлорофітум: білі дрібні зірочки з ніжними тичинками, розкидані по довгому квітконосу:

Побачити цю скромну красу каллізіі запашної можна навесні.

Золотий вус: опис вирощування, властивості

Автор і редактор: Олена Н. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=21 Правки: 20 серпня 2023 Опубліковано: 27 лютого 2019 Перша редакція: 30 грудня 2018 🕒 8 хвилин 👀 38686 разів 💬 7 коментарів

  • Посадка й догляд за золотим вусом
  • Рослина золотий вус – опис
  • Вирощування золотого вуса в домашніх умовах
    • Як доглядати за золотим вусом удома
    • Полив і підживлення золотого вуса
    • Пересадка золотого вуса
    • Розмноження золотого вуса
    • Хвороби золотого вуса та їх лікування
    • Шкідники золотого вуса та боротьба з ними
    • Лікувальні властивості золотого вуса
    • Золотий вус – протипокази
    • Коментарі

    Золотий вус (лат. Callisia fragrans), або каллізія запашна – вид роду Каллізія родини Коммелінові, популярна трав’яниста рослина, яку зазвичай вирощують у кімнатній культурі в лікарських цілях.

    Родом золотий вус із Мексики, а в Східну Європу його було завезено в 1890 році відомим ботаніком і географом, засновником Батумського заповідника Андрієм Красновим. На якийсь час цей вид каллізії перебував у забутті, але сьогодні золотий вус знову популярний, причому як у нас, так і на Заході.

    Посадка й догляд за золотим вусом

    • Цвітіння: в кімнатній культурі цвіте дуже рідко.
    • Освітлення: яскраве розсіяне світло впродовж 12 годин.
    • Температура: в період вегетації – 25-27 ºC, восени й узимку – 12-15 ºC.
    • Полив: регулярний, але помірний.
    • Вологість повітря: в посушливий період необхідно регулярно протирати листя вологою губкою.
    • Підживлення: не обов’язкові, але при необхідності можна внести в ґрунт розчин комплексного мінерального добрива в половинному дозуванні.
    • Період спокою: взимку.
    • Пересадка: в домашніх умовах молоді рослини пересаджують на початку активного росту щорічно, дорослі – 1 раз на 2-3 роки.
    • Розмноження: в березні або квітні відсадками, фрагментами вусів або стебла.
    • Хвороби: хворобливий стан може виникнути тільки в результаті поганого догляду або порушення умов утримання.
    • Шкідники: трипси і павутинні кліщі.
    • Властивості: рослина має найцінніші цілющі властивості.

    Рослина золотий вус – опис

    Квітка золотий вус – ліаноподібна трав’яниста рослина з двома видами пагонів: одні – прямостоячі й м’ясисті, завдовжки від 80 см до 2 м, укриті нормально розвиненим, майже лінійним черговим листям завдовжки до 25 см; другі – горизонтальні, з погано розвиненим листям. При розриві листової пластини золотого вуса, дуже схожої на листок кукурудзи, можна побачити, як між обривками тягнуться тонкі нитки каучуку. Від стебел відходять колінчасті горизонтальні вуса з молодими розетками на кінцях, якими золотий вус і розмножується. Квітки у каллізії запашної ароматні, дрібні, зібрані в звисаючі суцвіття, проте в домашніх умовах цвітіння відбувається нечасто.

    Вирощування золотого вуса в домашніх умовах

    Як доглядати за золотим вусом удома

    Каллізія запашна – не просто декоративна кімнатна рослина. Корисні властивості золотого вуса відомі давно, і багато хто хотів би мати цю лікарську рослину в своєму домі. Як виростити золотий вус на підвіконні? Досить просто, оскільки рослина невибаглива до умов утримання та невимоглива до догляду. Однак існують деякі тонкощі вирощування золотого вуса, які слід знати.

    Якщо вам потрібен золотий вус як лікарська рослина, розташовувати його в приміщенні потрібно таким чином, аби прямі сонячні промені падали на нього в ранковий час, до 12 години дня. Від полуденного й вечірнього сонця листя каллізії скручується, знебарвлюється, рослина перестає утворювати вуса й утрачає лікувальні властивості. Згодом вам потрібно буде встановити опору й підв’язувати до неї стебла каллізії.

    Оптимальна температура утримання для золотого вуса – 25-27 ˚C в вегетаційний період і 12-15 ˚C в зимовий час. Золотому вусу потрібен постійний приплив свіжого повітря, але протягів рослина не любить. Улітку горщик із каллізією краще тримати на балконі або терасі.

    Полив і підживлення золотого вуса

    Поливають рослину помірно, але регулярно відстояною водою кімнатної температури, причому іноді краще пропустити поливання, ніж змусити коріння рослини мокнути в рідкому бруді. Зимовий режим поливу залежить від того, у якому приміщенні золотий вус проводить період спокою: якщо рослина перебуває в рекомендованих умовах (12-15 ˚C), то полив слід скоротити, але при утриманні каллізії в приміщенні з працюючими опалювальними приладами і сухим повітрям зволоження субстрату в горщику з рослиною здійснюють, як і в літню пору, до того ж вам доведеться кілька разів на тиждень мити листя каллізії або обприскувати його теплою водою.

    Підживлювати золотий вус необов’язково, але якщо він з якоїсь причини розвивається надто повільно, внесіть у субстрат комплексне добриво в слабкій концентрації. Підживлення має містити всі основні елементи: калій, фосфор і азот.

    Пересадка золотого вуса

    Молоді рослини каллізії запашної пересаджують щорічно, а дорослі – 1 раз на 2-3 роки. Робити це краще навесні, на початку сезону вегетації. Субстрат для рослини готують приблизно такого складу: жорсткий пісок, компост і листова земля в рівних частинах. Оптимальний водневий показник ґрунту для золотого вуса pH 5,0-5,5.

    Спочатку в горщик поміщають шар дренажного матеріалу, який має зайняти не менше чверті обсягу. Потім у посудину перевалюють рослину й занурюють її на таку глибину, щоб поверхня субстрату опинилася на 2 см нижче першого листка. Простір, що залишився, заповнюють субстратом, який після посадки злегка ущільнюють і поливають, а коли ґрунт осяде, можна додати в горщик ще ґрунтової суміші.

    Розмноження золотого вуса

    Розмножувати золотий вус можна насінням або вегетативно: живцями, відсадками або шматочками вусів. Найкраще займатися вегетативним розмноженням у березні або квітні, але за потреби можна це робити і в інший час.

    Зріжте з дорослої рослини верхівку пагона з декількома міжвузлями, видаліть нижнє листя, а пластини верхнього вкоротіть на третину довжини. Дайте зрізам живців підсохнути впродовж кількох годин, а потім висадіть верхівки в горщики з вологим субстратом, обприскайте їх із пульверизатора та накрийте прозорим ковпаком, аби створити для живців умови підвищеної вологості.

    Можна відокремити від бокового горизонтального пагона розетку листя з невеликим відрізком стебла й висадити її в посудину з водою. Тижні за два у розетки розвинеться потужна коренева система, і її можна буде висадити в горщик із вологим ґрунтом.

    Вирощування золотого вуса у відкритому ґрунті

    Вирощувати золотий вус можна й у саду. Потрібно відрізати у домашньої каллізії запашної вуса, поставити їх у воду, а приблизно за місяць, коли вони відростять коріння, їх висаджують на грядку в удобрений суперфосфатом і деревною золою ґрунт. Якщо добре доглядати за золотим вусом у відкритому ґрунті, то за один сезон можна отримати до трьох урожаїв цієї лікарської рослини.

    Шкідники та хвороби золотого вуса

    Хвороби золотого вуса та їх лікування

    Зазвичай проблеми у каллізії запашної в домашніх умовах виникають не від інфікування шкідливими мікроорганізмами, а від неправильного утримання або поганого догляду.

    • Жовті плями на листі можуть сигналізувати про неправильне підживлення золотого вуса, і в подальшому відростки можуть здрібніти, а листя потьмяніти.
    • Якщо кінчики листя стали сохнути, а на пластинах з’явилися коричневі плями, це може бути наслідком нестачі вологи, сонячного опіку або дефіциту поживних речовин у субстраті.
    • Гниття нижнього листя рослини – ознака хронічного перезволоження ґрунту в горщику чи низької температури повітря в приміщенні.
    • А недостатнє освітлення затримує вироблення ферменту, через який такий цінний золотий вус: листю, що має лікарські властивості, характерний фіолетовий відтінок, а для цього рослині потрібно багато світла.

    Постарайтеся знайти для каллізії запашної ідеальний баланс освітлення та зволоження, і тоді симптоми нездоров’я зникнуть самі по собі.

    Шкідники золотого вуса та боротьба з ними

    Квітка золотий вус потребує підвищеної вологості, і якщо ви забезпечите рослині цю умову, ніякі шкідники на ньому не оселяться. Але в приміщенні з сухим повітрям каллізія запашна може стати жертвою трипсів і павутинних кліщів, які харчуються її клітинним соком.

    Профілактика сисних шкідників полягає в регулярному обприскуванні та митті листя рослини вологою губкою або під теплим душем, але якщо шкідники все-таки з’явилися, спробуйте впоратися з ними народним засобом: настоєм тютюну з додаванням господарського мила.

    У тих випадках, коли щадні заходи не допомагають, доведеться обприскати золотий вус Актелліком або Фітовермом і для посилення дії інсектициду накрити горщик із рослиною на кілька днів прозорим поліетиленовим пакетом.

    Властивості золотого вуса – шкода та користь

    Лікувальні властивості золотого вуса

    У народній медицині лікарська рослина золотий вус вважається одним із найефективніших засобів у боротьбі з інфекційними хворобами. До складу каллізії запашної входять стероїди, флавоноїди кверцетин і кемпферол, аскорбінова кислота, уся група вітамінів B, фітостероли, пектини, нікотинова кислота, дубильні речовини, макро- і мікроелементи кальцій, залізо, цинк, магній, кобальт, калій, нікель, рубідій, мідь, ванадій, стронцій, бром та інші біологічно активні речовини.

    Лікарські препарати каллізії запашної нормалізують обмін речовин, зміцнюють імунітет і кровоносні судини, виводять з організму шлаки й токсини, знеболюють і загоюють рани. Золотий вус має протипухлинну, протизапальну, ранозагоювальну, тонізуючу, діуретичну, протиалергенну, антиоксидантну та протинабрякову дію. Він уповільнює процеси старіння в організмі.

    Застосовують золотий вус при лікуванні артриту, артрозу, дисфункції підшлункової залози, надниркових залоз, селезінки, сечостатевої та ендокринної систем, запалення передміхурової залози, набряку слизової оболонки, мастопатії, пародонтиту, пародонтозу, ішемічної хвороби, варикозного розширення вен, спазмів судин, імпотенції, геморою, глаукоми, анемії, дисбактеріозу, тонзиліту, недокрів’я, остеохондрозу, ревматизму, дистрофії, кропив’янки, мікоплазмозу, трихомоніазу, циститу, печінкової недостатності та інших захворювань і хворобливих станів. Зовнішньо золотий вус використовують для лікування шкірних хвороб, обморожень, лишаїв, виразок, раку шкіри, загоєння глибоких ран і опіків. Лікарськими препаратами золотого вуса є: сік рослини, таблетки, олійна емульсія, відвари, сироп, мазь, бальзам і спиртова або горілчана настоянка.

    Настоянка для лікування бронхіальної астми, хвороб верхніх дихальних шляхів і органів травлення: 10-15 міжвузлів золотого вуса подрібнити, покласти в півлітрову пляшку, залити спиртом або горілкою і тримати 2 тижні в темному місці, потім приймати по одній десертній ложці тричі на день за 45 хвилин до їди, нічим не запиваючи і не заїдаючи.

    Золотий вус – протипокази

    Протипоказані препарати каллізії запашної вагітним, годувальницям і дітям до шести років, а також алергікам, хворим на аденому простати, бронхіальну астму й людям, які мають індивідуальну незносність речовин, що входять до складу рослини. Навіть якщо протипоказів у вас немає, при прийомі препаратів необхідно суворо дотримуватися дозування і призначеної методики лікування, інакше можуть виникнути головний біль, збільшення щитовидної залози, набряклість горла, ураження голосових зв’язок і інші симптоми отруєння.

Про автора

admin administrator