Лампа підсвічування для розсади

Авторadmin

Лампа підсвічування для розсади

Зміст:

Освітлення для розсади в домашніх умовах: вибір ламп, вимоги

Яку лампу краще використовувати для вирощування розсади: люмінесцентну або світлодіодну

Багато ранні сорти рослин починають вирощувати на розсаду вже в лютому. Для нормального розвитку сходів необхідно рівномірне освітлення протягом десяти годин. Але забезпечити такі умови за допомогою сонячного світла в цей час просто неможливо. Тому досвідчені садівники використовують спеціальні лампи.

Підбирати такі прилади слід щодо основних вимог до висвітлення для розсади:

  • до рослини має надходити тільки м’яке освітлення;
  • в процесі роботи лампи не повинні сильно загострюватися, підвищуючи температуру повітря;
  • світловий прилад повинен повністю і рівномірно висвітлювати розсаду;
  • лампа повинна знаходитися від паростків на відстані більше десяти сантиметрів;

Освітленість вимірюється в люксах, і визначається кількістю потоку світла потрапляє на одну одиницю площі.

Кращим рівнем освітленості для розсади вважається 8000 Лк. Такий показник необхідний світлолюбних рослин. Тіньолюбні культури краще росте при показнику світла – 6000Лк.

При вирощуванні розсади в теплицях застосовується різна кількість освітлювальних приладів. На ранніх стадіях розвитку молодих культур світло залишають на двадцять годин. Для старших рослин показник освітленості знижується. Для їх подальшого розвитку досить дванадцяти годин на добу.

Під час розвитку розсади вимоги до різних колірних випромінюванням змінюється. Першим сходам необхідно інтенсивне висвітлення синіми і червоними променями.

Найкраще молоді паростки сприймають сині промені, які сприяють активному формуванню кореневої системи і захищає сіянці від надмірного витягування в процесі росту.

Після пересадки підросла розсади на кілька діб знижується рівень освітленості, щоб дати рослині оговтається після стресу про пікіровки. Подальшу підсвічування слід проводити з лампами червоного і синього кольору одночасно.
Результат від правильно підібраного освітлення

Використовувати будь-які види ламп для підсвічування розсади слід обережно, так як іноді надлишок світла може завдати шкоди рослині. Призупинити інтенсивність освітлення слід, якщо у розсади відбулися такі зміни:

  • листя змінили природну забарвлення;
  • на листяних пластинах з’явилися плями жовтого кольору, вони сохнуть, скручуються і обпадають;
  • рослина розвивається дуже швидко, з’являється цвітіння раніше терміну.

Освітлення має бути рівномірним. Часто причиною ознак хворобливого стану рослини стає неправильно підібрана лампа для підсвічування або не дотримання рекомендованого відстані між світильником і розсадою.

Організація правильного освітлення сприяє розвитку міцної розсади. Для забезпечення необхідної підсвічування слід підібрати лампи, які відповідають всім вимогам вирощування культурних рослин.

Природне сонячне світло важливий для росту і розвитку рослин. Без нього майбутня розсада стає блідою, млявою, сприйнятливою до недугам і шкідників. Щоб отримати міцну, здорову розсаду, потрібно вчасно заповнити дефіцит освітлення, вибравши відповідну лампу. Їх асортимент великий, і перш ніж купити відповідний прилад, варто врахувати:

  • потреби молодих паростків;
  • ергономічність лампи в домашніх умовах;
  • можливість економії і енергоефективність.

Досвечіваніе дуже важливо для розсади і молодих рослин

Повністю замінити сонце штучним підсвічуванням неможливо. Завдання городника в цьому випадку – підібрати максимально близький до природного випромінювання колірний спектр. У природі виділяють таку послідовність кольорів:

  • інфрачервоний, невидимий людиною – має бактерицидні властивості, сприяє розвитку пишною зеленої маси;
  • червоний – оптимізує вироблення хлорофілу, стимулює проростання, цвітіння, розвиток листя;
  • помаранчевий – прискорює процес визрівання плодів;
  • жовтий і зелений – важливі як складові освітлення, відбиваються від листя;
  • блакитний і синій – впливають на фотосинтез, розвиток коренів, завдяки їм паростки мені не витягуються;
  • ультрафіолетовий, невиразні оком людини – допомагає боротися з хворобами, сприяє розвитку наземної частини розсади.

Кожному з видимих ​​людині квітів відповідає своя температура, яка збільшується по зростаючій. Мінімальна – для червоного, 1500 К, максимальна – для фіолетового, 8000 К. Для хорошого розвитку розсади потрібне світло з температурою 1500 і 6000-7000 К. З цими показниками співвідносяться червоний і синьо-блакитний. У перші кілька тижнів для надійного вкорінення паростків потрібно більше синього, після пересадки потрібно рівну кількість обох кольорів.

Вважається, що галогенні лампи – не найкращий варіант для підсвічування розсади. Вони яскравіше ламп розжарювання, але при цьому менше гріються. Згодом у них знижується ступінь самовіддачі. При цьому використання галогенних світильників виправдано в тих випадках, коли потрібно додати червоного кольору – його температура тут становить 3000 К, тобто вдвічі більше звичайного.

Люмінесцентні лампи більше підходять для освітлення розсади. Вони економічні, оскільки споживають мало електрики, не нагрівають повітря і дають при цьому багато світла. Однак в їх спектрі практично відсутня червоне світло. Тому особливо небажано їх використання при пророщування томатів, огірків і цитрусів.
Люмінісцентні лампи

У той же час багато в люмінесцентних джерелах світла синіх і фіолетових променів, корисних для розвитку коренів. Ще одна перевага – можна вибрати лампочку з будь-яким спектром: теплим, холодним або денним. Кожен з них має свої особливості:

  1. Теплий – хороший в період цвітіння.
  2. Холодний – необхідний в фазу вегетативного росту.
  3. Денний – використовується в будь-який час, іноді – протягом усього циклу вирощування розсади.

Порада. Для підсвічування розсади існують спеціальні фітолюмінесцентние лампи, які відрізняються тривалим терміном служби і економічністю. Однак вони випромінюють неприродний бузково-рожевий колір, тому застосування їх в житловій кімнаті – наприклад, на підвіконні – небажано.

Індукційні лампи також споживають мало енергії, дозволяючи економити на електриці. При цьому вони мають досить високу світловіддачу. Найбільш досконалими вважаються біспектрального світильники, що випромінюють і червоний, і синій кольори. Ці лампи не мерехтять і рівномірно розподіляють світло.

Дуже часто такі прилади освітлення використовуються в тепличних господарствах. Вони випромінюють червоно-оранжеве світло, який сприятливо впливає на зрілі рослини в стадії цвітіння і плодоношення. Натрієві лампи не дратують зір, тому їх можна використовувати і в домашніх умовах. Але для цього слід вибирати лампу потужністю до 100 Вт.
натрієва лампа

Додаткові переваги натрієвих ламп:

  • економне споживання електроенергії;
  • ефективність застосування як в теплицях, так і на невеликих ділянках з розсадою;
  • довгий термін служби.

До недоліків відносяться:

  • відносна громіздкість;
  • відсутність синього кольору в спектрі;
  • складне підключення;
  • необхідність додаткового використання регулюючого пристрою.

На сьогоднішній день цей вид підсвічування є, мабуть, найпоширенішим. Для людського ока таке випромінювання здається похмурим, але для рослин його червоно-синій спектр оптимальний. Світлодіодні LED лампи коштують дорожче інших, при цьому вони мають ряд переваг:

  1. Економічність.
  2. Довговічність. Термін служби – до 50 тис. Ч.
  3. Легкість ремонту – непридатний світлодіод можна замінити.
  4. Швидке включення і світло без мерехтіння.
  5. Слабкий нагрів – рослини не отримують опіки.
  6. Можливість установки світлодіодів різного спектру і потужності. Це дозволяє максимально правильно підібрати випромінювання, необхідне розсаді в конкретний період. Наприклад, якщо потрібно додати синього або червоного кольору.
  7. Невеликі габарити.

Віддавати перевагу конкретної моделі варто з урахуванням того, де буде розташовано освітлення, для розсади яких культур і на якій відстані від верхівок паростків. Залежно від виду стелажів і кількості розсади можна вибрати світильник будь-якої форми. У магазинах ви знайдете такі їх різновиди:

  • Труба. Найчастіше застосовується на підвіконні або в довгих вузьких рядах.
  • Пігулка (інша назва – фітопанель). Виглядає як великий квадрат. Використовується професійними агрономами для підсвічування розсади на широких стелажах.
  • Одиночний світильник. Найбільш відповідний варіант для досвічування невеликої кількості паростків в домашніх умовах.
  • Прожектор. Охоплюють більш широку площу, якщо порівнювати з поодинокими лампами. При цьому ефективно працюють на великій відстані від розсади.
  • Стрічка. Вона збирається в будь-якому порядку. Зазвичай використовується для самостійного виготовлення підсвічування своїми руками.

Виробляючи посів насіння взимку, дачники, по суті, йдуть проти природи, чекаючи, що рослини будуть міцними до моменту висадки в теплицю або в грунт.

Короткими зимовими днями не вийде виростити здорові саджанці без додаткового освітлення

Неважко засвоїти, як створити в приміщенні комфортну температуру, якими мають бути правила поливу, але не завжди ладяться справи з освітленням. І хоча в березні-квітні сонце стає більш щедрим, збільшується світловий день, для рослин-південців ніч, що триває 13-14 годин, – проти їх природи.

Світло сприяє процесу фотосинтезу, його дефіцит призведе до хвороб. Значить, потрібно використовувати додаткові джерела світла в період раннього вирощування. Ефект буде разючий:

  • триватиме світловий день;
  • світло отримає кожен паросток, що запобіжить їх витягування;
  • молоді рослини будуть послідовно розвиватися до стану дорослих культур.

Забезпечити рослини необхідною для нормального розвитку потоком фотонів можна за допомогою штучних джерел світла. В кінці минулого століття відповідь на питання яка лампа для рослин краще вирішувалося просто. Існувало тільки два види приладів підсвічування: лампи розжарювання і люмінесцентні світильники.

Конструюємо світлодіодне підсвічування самостійно

Для прикладу розглянемо маркування індукційної фітолампи:

  • Потужність 60 Вт.
  • Світловий потік 4800 лм (люмен).
  • Енергоефективність 30-40 лм / пн.
  • Колірна температура 2000 / 7000К.
  • Передача кольору 80 Ra.
  • Стабільність світлового потоку 90%.
  • Термін служби 100 000 годин.

Їх семи наведених характеристик для розрахунку освітленості потрібен тільки один: світловий потік в люменах. Економічну оцінку якості приладу можна зробити за потужністю, енергоефективності та терміну служби. Колірна температура і передача кольору – величини, які не належать до рослин, а характеризують особливості зорового сприйняття людського ока.

Тим, хто хоче «зламати» голову, розбираючись в спектральних характеристиках фітосвета, виробники пропонують оцінити ще один параметр – ФАР (PAR). Це показник фотосинтетичний активній радіації лампи. Він позначає частку випромінювання, оптимально засвоюється рослинами (в синьому і червоному спектрах).

А тепер відповімо на найважливіше питання: скільки фітоламп потрібно для створення освітленості, достатньої для нормального розвитку городньої розсади і домашніх рослин. Більшості наших «зелених друзів» потрібно освітленість на рівні 8 000 люкс (лк). На лампах вказується інша величина – світловий потік в люменах (лм). Зв’язок між ними проста: освітленість дорівнює світловому потоку, поділеній на площу поверхні.

Для прикладу візьмемо все ту ж індукційну фітолампи потужністю в 60 Ватт. Вона створює світловий потік потужністю в 4 800 люмен (лм). Припустимо, що ми встановили фітосветільнікі з рефлектором на висоті 30 см від розсади, як рекомендують знавці домашнього рослинництва. 30 сантиметрів відстані знизять потужність світлового потоку в 1,3 рази і він складе 4800 / 1,3 = 3 692 лм.

Тепер припустимо, що площа ящика з розсадою становить 1 м2. Для висвітлення такої плантації потрібно 8 000 люкс х 1,0 м2 = 8 000 люмен.

Одна індукційна лампа (60 Вт) з рефлектором на відстані 30 см від рослин створює світловий потік потужністю 3 692 люмен. Підрахувати необхідну кількість освітлювальних приладів нескладно: 8 000/3 692 = 2,16. Округляем до цілого числа і отримуємо 2 лампи.

Виробники фітоламп і світильників намагаються спростити покупцям проблему вибору. У характеристиках своєї продукції вони вказують рекомендовану площа освітлення в м2.

  • вилка і електричний провід;
  • підставу для розміщення ламп (алюмінієва профіль, дерев’яні бруски і ін.);
  • спеціальний драйвер (блок живлення);
  • теплопровідна паста або термоклей;
  • світлодіоди (3 Вт) з розрахунку на 1 синій 2-3 червоних.

Збірка здійснюється своїми руками за такою технологією:

  • за допомогою потужного паяльника послідовно з’єднуємо світлодіодні елементи, чергуючи 2 червоних і 1 синій, на відстані приблизно 8-10 см одна від одної;
  • споруджену стрічку кріпимо до основи термоклеем або пастою;
  • приєднуємо в ланцюг блок живлення (при підборі потужності враховуємо сумарну напругу світлодіодів), вилку і вимикач;
  • можна встановити програмований таймер, щоб лампа для розсади включалася і вимикалася автоматично.

Важливо! Натрієві різновиди світильників не можна включати відразу в розетку, для них передбачено спеціальне підключення.

Що ж стосується металогалогенних освітлювальних елементів, то це найдорожчий варіант, і його краще використовувати в тих випадках, коли краще вегетативний розвиток, а не цвітіння. Звичайні лампи розжарювання навіть розглядати не варто, так як замість потрібного розсаді синьо-червоного спектра вони випромінюють насичений жовто-червоний, швидко нагріваються і погано вписуються в загальний інтер’єр.

спочатку переважаючим повинен бути синій колір, а червоно-помаранчевий лише доповнює.

Вважається, що світлодіоди мають більш вигідними характеристиками в порівнянні з люмінесцентними освітлювальними елементами, але не можна забувати про важливість правильного розташування. Якщо світлодіодний світловий пучок буде спрямований прямо на ящик, а енергозберігаюча люмінесцентна лампа закріплена занадто високо, то зрозуміло, що світло від неї буде розсіюватися, так і не доходячи до рослин. Разом з тим популярними сьогодні вважаються саме світлодіодні освітлювальні елементи, тому варто вивчити їх більш уважно.

Тип лампи

За зовнішнім виглядом світлодіодним конструкції виділяють світильники (в основному круглі і квадратні), звичайні лампочки (вкручуються в цоколь) і світлодіодні стрічки, які можна прикріпити де завгодно. До популярних форм відносять «кукурудзу», «колбу» і світлодіодні трубки (особливо Т8 або G13).

Світлодіоди в формі трубки – гарне рішення, якщо вам необхідно трохи змінити трубчастий люмінесцентний світильник, так як нові елементи повністю відповідають їх розмірам і розташуванню контактів (світлодіоди розміщуються на платі по всій довжині лампи).
Трубчаста лампа
Форма колби – найпоширеніший тип лампи, який можна знайти як з SMD, так і з COB-світлодіодами.

Найчастіше це матова колба, що гарантує хороше розсіювання світлових потоків. Також привабливим варіантом будуть і різновиди з Нитяні світлодіодами, які зовні дуже схожі на стандартні лампи розжарювання, тільки місце спіралей займають довгі світлодіоди.
Лампи- «кукурудзи» отримали свою назву завдяки циліндричної форми і поверхні, вкритої SMD-світлодіодами.

Їх поділяють на такі види:

  1. Стандартні (позначаються літерою «Е» і вказують на різьбовий тип кріплення). Цифри поруч з буквою – діаметр цоколя, який раніше міг використовуватися для кріплення звичайних ламп розжарювання. У домашніх умовах найбільш поширені цоколі Е27 або Е14, а на вулиці зустрічаються великі діаметри (Е40).
  2. Роз’єм GU10 представлений двома стрижнями з невеликими потовщеннями на кінцях (G – контактний, U – потовщення кінців, 10 – простір між штирями). Загальна конструкція нагадує будову стартера, що використовується в старих газорозрядних світлових джерелах. Лампи з цим типом цоколя відрізняються поворотним кріпленням і в основному використовуються як світильник з рефлектором.
  3. Для заміни галогенних компонентів застосовують цоколі G4, G9, GU5.3, GU10, GX 53. Як і в попередніх варіантах, цифра – це позначення відстані між штирьовими компонентами.
  4. В якості заміни лінійних кварцових ламп в прожекторах може використовуватися світлодіод з типом цоколя R7s, а для заміни компактних люмінесцентних елементів тип цоколя повинен маркуватися як G23.
  5. Цоколі G13 і G5 дозволять замінити люмінесцентні аналоги з корпусом Т8 і Т5.

Важливо! При облаштуванні місця під розсаду буде доречним цоколь GX 53, так як лампи з таким роз’ємом відмінно підходять для накладних і вбудованих світильників на меблях або стелі.

Сучасні світлодіодні стрічки для рослин можуть мати різне співвідношення кольорів (червоного до синього). Це і 10: 3, і 15: 5, і 5: 1. Оптимальним варіантом у більшості випадків вважається саме останній, при якому на 5 червоних світлодіодних лампочок доводиться 1 синя. Правда, таке рішення можна назвати оптимальним лише в тому випадку, якщо розсада знаходиться на підвіконні і отримує додаткове освітлення з вулиці.

Що стосується загальної кількості світлодіодів, то це значення буде залежати від площі ваших насаджень в горщиках і склянках. На 1 кв. м зазвичай досить 30-50 Вт світлодіодним потужності, тобто 30-50 штук світлодіодів по 1 W кожен. Однак і ці значення будуть справедливі тільки тоді, коли мова йде про досвічування розсади на підвіконні, в іншому випадку кількість діодів доведеться збільшити.

потужність

Від потужних характеристик світлодіодних ламп безпосередньо залежить і яскравість випромінювання. Так, освітлювальні елементи на 2-3 Вт можуть забезпечити світловий потік в 250 лм, 4-5 Вт – в 400 лм, а 8-10 Вт – 700 лм. Однак цих показників недостатньо для більшості вирощуваних культур, тому рекомендуємо орієнтуватися на потужність 25-30 Вт, що дозволяє отримати 2500 лм. При необхідності можна встановити кілька таких ламп.

спектр світіння

Розглянемо вплив різних типів променів на культуру:

  • червоні (довжиною 720-600 нм) і помаранчеві промені (620-595 нм) – головні джерела енергії для успішного фотосинтезу і саме від них залежить швидкість зміни всіх відбуваються всередині процесів. Надмірна кількість такого випромінювання сповільнить перехід рослини в фазу цвітіння;
  • сині і фіолетові промені (490-380 нм) відповідають за вироблення білків в культурі і прискорюють цвітіння;
  • ультрафіолетові промені (315-380 нм) знижують швидкість «вигонки» рослин і сприяють виробленню окремих вітамінів, в той час як аналогічні промені з довжиною хвилі 280-315 нм збільшують їх морозостійкість;
  • жовте (595-565 нм) і зелене (565-490 нм) випромінювання практично ніяк не позначаються на життєдіяльності рослин і не несуть значної користі.

Облік всіх цих особливостей необхідний для правильного підбору освітлення. Світіння звичайних світлодіодних елементів максимально наближене до природного освітлення і відповідає всім потребам розсади, але при бажанні є можливість купити так звані лампи «мультіспектра». За твердженням виробників, ці фітолампи розроблені спеціально для зростання і розвитку саджанців і підтримують їх краще звичайних джерел світла.

Чи є сенс переплачувати купуючи такий світильник – однозначно відповісти складно, адже і при звичайних світлодіодах розсада непогано росте. Єдине, про що не варто забувати – присутність в випромінюванні синього і червоного кольорів спектра, а також оптимальне розміщення освітлювальних елементів.

Важливо! Надлишок світла призводить до часткового руйнування хлорофілу, і, як результат, пожовтіння листочків. Якщо не притенить саджанці можлива поява опіків.

Ступінь захисту

  1. Бажано висівати насіння в березні або квітні, коли буде достатньо денного світла (жодна лампа не зможе повністю замінити сонце).
  2. При тривалості нормального світлового дня протягом 12 годин (світло постійно потрапляє на розсаду) лампи можна не встановлювати, а для підвищення освітленості просто встановіть поруч з ящиками світловідбиваючі екрани (наприклад, фольгу, дзеркало або просто білий паперовий лист).
  3. Якщо досвечивание все ж проводиться, то необхідно враховувати зміну фотоперіодів: дня і ночі. Рослини повинні звикнути до режиму, адже гра зі світлом може погано позначитися на їхньому розвитку.
  4. Кожен вид вирощується рослини повинен мати свій режим досвічування і тривалість фотоперіодів: наприклад, практично будь-яким овочам потрібен певний кількість природного денного світла, а деякі квіти віддають перевагу півтінь.
  5. Особливо актуальним досвечивание буде в похмурі дні або при розміщенні ящиків на північній стороні квартири або будинку.

Про спектрах світла

Тип лампи

Найприйнятнішим для будь-якої рослинності є природне сонячне світло, оскільки тільки він має необхідний спектральним складом для правильного фотосинтезу. Штучна підсвічування повинна бути максимально наближена до натуральної, т. Е. Охоплювати всі частини колірного спектра. Відомий білий світ складається з кількох світлових хвиль (фотонів) різного кольору і довжини, кожна з яких незамінна для виконання своїх важливих функцій.

Встановлено, що найбільше вплив на рослинні організми надають прикордонні світлові хвилі:

  1. Найдовші (600-700 нм) – червона частина спектра. Забезпечують якісний фотосинтез, а також швидкий і інтенсивний ріст зеленої маси.
  2. Найкоротші (400-500 нм) – синьо-фіолетова частина спектральної лінійки. Контролюють процес ділення клітин і регулюють їх ріст, що запобігає надмірному витягування пагонів і сприяє формуванню густого компактного куща з товстими стеблами.

У кімнатних умовах підсвічування розсади може виконуватися 2 способами:

  • на підвіконні під природними променями сонця;
  • в будь-якому місці і на підвіконні з організацією додаткового штучного підсвічування.

Але в зимово-весняний час доводиться використовувати спеціальні аграрні лампи для підсвічування розсади, тому як навіть на вікнах, розташованих на південь від, кількості світлового потоку може не вистачити для повноцінного розвитку сіянців.

лампи розжарювання

Прості лампи розжарювання не володіють потрібними для нормальної життєдіяльності рослинних організмів спектральними відтінками, тому для підсвічування непридатні. Вони споживають велику кількість електричної енергії, при цьому трансформують в світлові промені не більше 5%. Все інше випромінюється у вигляді тепла, в якому розсада не потребує. Підвищення температури згубно впливає на паростки, може викликати зневоднення і опіки на листках, а також швидке пересихання грунту.

люмінесцентні

Для досвічування молодих рослин часто використовуються лампи денного світла. Ці прилади є хорошим джерелом променів ультрафіолетового діапазону, які відіграють велику роль у формуванні імунітету. Під впливом люмінесцентного освітлення сіянці швидко розвиваються, зростають і не хворіють, т. К.

Люмінесцентні лампи для розсади характеризуються широким діапазоном фіолетових, синіх і блакитних променів, але червоних хвиль в їх спектральний склад міститься мінімальна кількість. Крім того, вони не забезпечують необхідного прискорення зростання зелені через недостатню потужність. Для повноцінного освітлення 1 м підвіконня з розміщеними на ньому розсадними ємностями знадобиться 2 УФ-лампи потужністю по 40 Вт.

натрієві

Садівниками і городниками в кімнатних умовах широко застосовуються натрієві лампи для розсади. Вони є найяскравішими з приладів такого ж призначення і задовольняють всім потребам рослин. Ці світильники випускають тепле світло оранжево-жовтого спектру, який не викликає роздратування очей. Деякі моделі обладнуються вбудованими дзеркальними відображають елементами, це забезпечує підвищення інтенсивності світла і дозволяє рівномірно розподіляти його на більшій площі.

До переваг пристроїв відносять такі:

  • тривалий термін експлуатації;
  • забезпечення рівномірного стабільного світлового потоку;
  • високу ефективність роботи.

Але коштують такі пристрої недешево і вимагають оснащення спеціальними регуляторами потужності, до того ж вони негативно реагують на різкі перепади напруги в електричній мережі. Головним недоліком натрієвих ламп високого тиску вважається низька (не більше 8%) світлове випромінювання в синій частині спектральної палітри.

світлодіодні

Все більшу популярність завойовують світлодіодні лампи для розсади, що охоплюють весь видимий людським оком діапазон світла. За допомогою цих пристроїв можна домогтися максимального прискорення фотосинтезу і більш ефективного зростання зеленої маси. Прилади практично не нагріваються, що дозволяє розташовувати їх в безпосередній близькості від рослин. Вони рівномірно висвітлюють посадки і не сушать кімнатне повітря.

Світлодіодні світильники виділяються наступні переваги:

  1. Економічність. Витрата електроенергії невеликою.
  2. Невеликі габаритні розміри.
  3. Довговічність.
  4. Високий ККД,
  5. Можливість коригування потужності і спектру світіння. Спектральний випромінювання можна регулювати, підключаючи світлодіоди різного кольору одночасно.

Для організації досвічування рослин підходять світлодіодні стрічки і світильники з маркуванням LED, які випромінюють світлові промені в сприятливому для паростків діапазоні. На полиці або підвіконні з сіянцями довжиною до 1 м буде достатньо 3 ламп потужністю 15 Вт. Оптимальна висота навішування становить 1-1,2 м.

галогенні

В якості основної підсвічування молодих саджанців галогенні світильники використовуються рідко, хоча вони мають невисокою вартістю і за експлуатаційними характеристиками перевершують лампи розжарювання. Такі світильники не сильно гріються і яскраво світять, але з часом рівень їх світловіддачі неухильно знижується. Набагато частіше галогенні лампи застосовуються як додаткове джерело хвиль світла червоного діапазону.

індукційні

Новим і більш досконалим поколінням світильників для тепличного і домашнього використання є індукційні лампи. Вони характеризуються високими показниками світловіддачі, універсальністю випромінюваного спектра, економічністю і ефективністю. Ці прилади не мерехтять, мало нагріваються (не вище 75 ° С) і довго служать, але коштують поки дорого.

фітолампи

Найкращим рішенням для досвічування саджанців є спеціалізовані прилади – фітолампи, які призначені тільки для аграрних робіт і тому продаються в садово-городніх магазинах і торгових центрах. Така лампа для вирощування розсади споживає трохи електроенергії і не нагрівається. Рослини отримують світлову енергію з наперед заданим складом спектра, що є для них оптимальним.

У малих дозах вони випромінюють промені інфрачервоної палітри, що стимулюють обмінні процеси, і ультрафіолет, що надає стійкість до знижених температур. Основне випромінювання лежить в рожево-фіолетовому діапазоні і містить максимальну кількість найважливіших синіх і червоних променів. Такий світловий потік – неприродний і незвичний для людського ока, тому застосовувати фітопрібори в житлових приміщеннях не рекомендується.

Найчастіше такі світильники використовуються для монтажу освітлення в теплицях і оранжереях. Щоб мінімізувати шкідливий ефект для людського організму, в побутових приладах встановлюються відбивачі, які не дозволяють світлових хвиль поширюватися по кімнаті. У конструкції фітоламп передбачена можливість регулювання яскравості світла і кута нахилу.

Сьогодні вибрати лампу для підсвічування розсади непросто, оскільки ринок поповнився новими видами світильників. Незважаючи на істотну різницю в конструкції всі ці прилади називають фітолампи.

Чим же принципово відрізняється фітолампи від традиційних джерел штучного світла? Тим, що вона генерує фотони не в широкому, а у вузькому колірному діапазоні, найбільш сприятливому для фотосинтезу.

Експериментально встановлено, що синій спектр вивчення стимулює ріст рослин, а червоний наближає початок їх цвітіння і прискорює дозрівання плодів (графік №1).

Графік. №1 Два піку активності (синій і червоний) на спектральній характеристиці фітоламп – зони максимального засвоєння світлової енергії хлорофілом

Фітолампи для розсади влаштовані так, що не створюють шкідливих для зелених клітин випромінювань (ультрафіолетового та інфрачервоного), але при цьому активно генерують фотони в червоною і синьою спектральних областях.

Червоні фітолампи (їх світіння візуально сприймається як рожеве), призначені для підсвічування рослин в фазі цвітіння і плодоношення. Сині стимулюють зростання розсади і розвиток її кореневої системи. В конструкції більшості фітоламп синє і червоне свічення поєднане, що робить їх універсальними джерелами штучного світла.

Середня вартість (на 2016 рік) популярної у квітникарів люмінесцентної фітолампи Osram Fluora потужністю 36 Вт складає 700-900 грн. Світильник, укомплектований такою лампою, можна купити за 4 000-4 500 гривень.

Світлодіодну лампу (LED) такої ж потужності, розраховану на освітлення 1м2 можна придбати за 2000-3300 грн. Більш висока ціна світлодіодної лампи в даному випадку не є аргументом проти її покупки, оскільки для рівноцінного висвітлення такої ж поверхні (1м2) доведеться купити 4 люмінесцентні лампи.

Оскільки світлодіодна лампа більше підходить для точкового підсвічування, то для вирощування розсади вигідніше купити лінійний світильник. Як приклад можна назвати герметичний світлодіодний світильник Солнцедар-П Фіто потужністю 40 Вт. Його орієнтовна ціна – 6400 гривень. При довжині в 1,25 метра він дає необхідну кількість світла для розсади на площі 1 м2 (в повній темряві).

Середня вартість натрієвої фітолампи Reflux (Рефлакс) потужністю 70 Вт (5 700 люмен) становить 1 000-1 200 гривень. Для якісної підсвічування 1 м2 розсади потрібно дві таких лампи. У комплекті зі світильником її можна купити за 5 000 гривень.

Орієнтовна ціна індукційної лампи потужністю 80 Вт (6 500 люмен), оснащеної стандартним цоколем (Е27), становить 5 300-6 200 гривень. У комплекті зі светільком таку лампу можна придбати за 9 000 грн.

Види ламп за кольором

Підсвічування розсади світлодіодними лампами

Для повноцінного розвитку рослини необхідна активність фотосинтетичної реакції. Такий процес можна забезпечити тільки при якісному освітленні. Кожна культура має свої уподобання щодо кольору на різних стадіях росту. Тому лампи для освітлення в процесі вирощування розсади можуть змінюватися відповідно до колірним спектрами.

Колірний спектр випромінювання лампдовжина хвильВплив кольору на розвиток розсади
інфрачервонийбільше 780 нмТакі промені в основному надають теплову дію на розсаду
червоний650-780 нмСприяє фотосинтезу, прискорює виростання насіння, сприяє цвітінню і розвитку кореневої системи
помаранчевий600-650 нмАктивує процес плодоношення, добре підвищує врожайність в теплицях в зимовий час
Жовтий і зелений490-600 нмРослина не вбирають ці кольори – вони відображаються листяних пластинах
Блакитний і синій430-490 нмСприяють стимуляції ділення клітин розсади, не дозволяючи їй надмірно витягатися до верху
ультрафіолетовий380 нм і нижчеЗахищає рослинні культури від захворювань, знищуючи шкідливі бактерії

В процесі фотосинтезу поглинаються в основному синій (440-470 нм) і червоний (630-670 нм) кольору. Зелений хоч і присутній в безперервному сонячному випромінюванні, але абсолютно не використовується рослиною.

В активації процесу фотосинтезу беруть участь червоний (720-600 нм) і синій (620-595 нм) колірні промені. Вони доставляють енергетичний потік, який сприяє оптимальному розвитку плодових культур.

Фіолетові і сині кольори (490-380 нм) відповідають за утворення білків. Завдяки їм відбувається формування листяної част, і прискорюється зростання рослини.

Ультрафіолетовий ділянку спектра ділиться щодо хвиль:

  • короткі – 200-290 нм;
  • середні – 290-350 нм;
  • довгі – 350-400 нм;

Корисну дію на розсаду надають тільки середні хвилі. Решта ультрафіолетові частини спектру надають шкідливий вплив.

Конструюємо світлодіодне підсвічування самостійно

фітолампи

Щоб скористатися цим способом, буде потрібно невисокий картонний короб, у якого видалені верхня і одна бічна частини. Стінки обертають фольгою. Конструкцію встановлюють за розсадою. Сонячні промені, проникаючи через віконне скло, відбиваються від фольги на рослини і висвітлюють їх з усіх боків.

Здорові томати, вирощені на підвіконні

Цим економічним способом можуть скористатися практично все. Однак є у нього серйозний недолік: в похмурі дні сходам не вистачатиме світла, фольга не зможе компенсувати цей дефіцит. Вихід один – скористатися лампами.

Порада. Якщо проти вікна, на підвіконні якого варто розсада, знаходиться вуличний ліхтар, необхідно на ніч закривати вікно фольгою. Інакше рослини будуть дезорієнтовані присутністю світла в непотрібний час. У денні години фольгу потрібно прибирати, не вимикаючи світильника.

Ретельно вибирайте освітлювальний прилад для підсвічування саджанців

Бажано вибирати лампи для досвічування молодих рослин, з огляду на кілька вимог:

  • Щоб посадки добре росли, потрібен конкретний колірний спектр. Самі підходящі – прилади, що віддають червоні або сині промені. Під впливом червоно-оранжевого світла насіння швидше проросте, активізуються вегетація і цвітіння. Результат досвічування фіолетово-синіми променями – збільшення росту клітин і поява коротких, сильних паростків.
  • Потрібно мати на увазі, що призначення обраної лампи – давати потрібну кількість світла, але не пересушувати і не перегрівати повітря.
  • Промені приладу повинні бути м’якими, що не дратівливими сходи.
  • Освітлення має бути рівномірним, що охоплює найвіддаленіші сходи.

Детальніше про різні види освітлення читайте в статті: Як підібрати оптимальну лампу для саджанців?

Великий плюс, якщо в обраному пристрої присутній відбивач, це позбавить дачника від необхідності робити його самому.

люмінесцентні

Це представники популярних ламп денного світла. Вони привертають дачників вельми демократичними цінами. Встановити, зняти, поміняти їх може людина без особливих навичок. Ще одна перевага – вони не нагрівають навколишнє повітря.

Недоліки: мала потужність, а це значить, що доведеться купувати декілька таких пристроїв навіть для невеликого підвіконня, що загрожує пристойними витратами на електроенергію.

Щоб заповнити бракуючий світло, необхідно використовувати кілька люмінесцентних світильників

Крім того, в випромінюваному спектрі недостатньо червоного кольору, з-за цього світильники доведеться ставити в 20-25 см від посадок і все навколо покривати фольгою, щоб заощадити фотони червоного світла.

металогалогенові

Такий вид світильників є для саджанців хорошим замінником весняного сонця. Вони віддають не тільки світло з переважним вмістом синьої частини спектра, а й ультрафіолет, що допомагає зростанню і зміцненню молодих рослин. При установці слід дотримуватися правила: чим більше потужність, тим вище лампа встановлюється. Це вбереже грунт від перегріву і пересихання.

Такий пристрій – не з дешевих, але ціна компенсується довгим терміном експлуатації. При виборі слід враховувати, що прилад підходить для освітлення розсади тільки на ранній стадії розвитку, з настанням періоду цвітіння і плодоношення його відключають. Ще один істотний недолік – деякі моделі можуть вибухнути при потраплянні на них води.

світлодіодні

  • економне споживання електроенергії;
  • лампа не розжарюється, тому є можливість розмістити її на малій відстані від рослин;
  • спектр освітлення приладу складають сині та червоні світлодіодні лампочки, при вирощуванні це діє найкращим чином;
  • відсутність інфрачервоного випромінювання;
  • пристрою безпечні: навіть якщо на них потрапляють водяні бризки, ніяких поломок і температурних перепадів не відбудеться.

Недолік один: висока вартість, не кожному дачникові вони по кишені.

На заметку.Дополнітельное освітлення світлодіодними лампами не дозволить пересушити і перегріти рослини. Чи не з’явиться зайва теплова вологість – причина грибкових захворювань.

фітолампи

Цей вид світлодіодних ламп популярний серед садівників і городників. Їх цінують за кілька якостей:

  • економне споживання електроенергії;
  • низьку тепловіддачу, яка не впливає на температурний режим;
  • екологічну чистоту: вони не випромінюють шкідливого ультрафіолету;
  • оптимальне співвідношення червоного і синього спектра.

Таке освітлення відмінно підійде молодим рослинам

До мінусів можна віднести їх дорожнечу. Однак за рахунок довгої експлуатації, економії електрики і високих врожаїв вартість ламп швидко окупається.

натрієві

Плюси цієї серії:

  • Невисока ціна. Є моделі подорожче, в які вбудовані зручні дзеркальні відбивачі, що направляють світловий пучок в будь-яку сторону;
  • Регулює вміст потрібних спектрів в світловому потоці;
  • Випромінювання цих ламп – тепле, жовто-помаранчеве, безпечне для людини;
  • Довговічні.
  • Громіздкі за рахунок великих колб, підходять не всім підвіконнях;
  • Складні в монтажі. Щоб їх підключити, будуть потрібні дросель і імпульсно-запалювальні пристрої;
  • Неощадливе споживання електрики.

Важливо! Для досвічування рослин звичайні лампи розжарювання не годяться. Вони володіють недостатнім спектром випромінювання, тому навіть при великій потужності не дадуть потрібної кількості світла. Крім того, ці лампи мають властивість сильно нагріватися, паростки можуть згоріти.

Якому типу ламп віддати перевагу?

Щоб грамотно вибрати лампи для розсади, слід враховувати потреби рослин і власні фінансові можливості. Перш ніж робити покупку, потрібно вирішити, для чого потрібна лампа і де вона буде використовуватися. В умовах квартири зручніше користуватися світлодіодними випромінювачами, які найбільш ефективні, економічні, безпечні і легко монтуються власними руками. При підсвічуванні саджанців в теплиці краще зупинити свій вибір на потужних спеціалізованих освітлювальних приладах.

Основні характеристики ламп для рослин

  1. Чим сильніше нагрівається лампа, тим вище слід розміщувати її над контейнерами з розсадою. Дізнатися температуру працюючого приладу можна з опису його технічних характеристик.
  2. У різні фази розвитку рослин потрібна різна підсвічування. Наприклад, відразу після посіву потрібно досвечивать майбутню розсаду цілодобово. У цей період корисний синьо-блакитний спектр. Надалі потрібно додати червоного кольору.
  3. Не забувайте про індивідуальний підхід до кожної культурі – враховуйте тіньовитривалість рослин. Середня довжина світлового дня для паростків овочів складає 12-13 ч. При цьому помідорів потрібно 14-16 год, огіркам – 13-15 год, білокачанну капусту – 16 год, перцям – 9-10 ч.
  4. Ефективно висвітлювати і при цьому економити електроенергію допомагають відбивачі і світлові екрани, а також рефлектори. Їх можна виготовити самостійно. Найпростіше поставити на підвіконня своєрідний щит білого кольору – наприклад, з матового картону. Можна покрити її фольгою – напевно всім відома її здатність, що відбиває.

Слідкуйте за поведінкою рослин, щоб вчасно підкоригувати положення лампи

Також звертайте увагу, як розвиваються паростки під дією додаткового штучного освітлення, і вчасно вносите корективи:

  • поява опіків на листках – ознака низько розташованій фітолампи. Підвісьте її вище;
  • блідість листя, надто витягнуті стебла – сигнали діаметрально протилежної проблеми: світильник висить занадто високо / далеко. Опустіть його, щоб дати можливо розсаді набирати силу;
  • стебла тягнуться в бік, стають кривими, деформуються – перестаралися з боковим освітленням. Розмістіть джерело світла зверху.

Незалежно від того, яку лампу ви вирішили вибрати, важливо правильно її використовувати. Тільки в цьому випадку можна буде поліпшити якість розсади та знизити кількість слабких рослин.

Тип лампи

Чи була ця стаття корисною?

Дякую за вашу думку!

Напишіть в коментарях, на які питання Ви не отримали відповіді, ми обов’язково відреагуємо!

Ви можете порадити статтю своїм друзям!

Ви можете порадити статтю своїм друзям!

92раза вже
допомогла

  1. Листя рослин покриваються слідами опіків. Значить, найближчий світильник знаходиться дуже близько.
  2. У розсади бліднуть листя і витягуються стебла. Причина в тому, що джерело світла знаходиться далеко.
  3. Якщо застосовується бічне освітлення, стебла можуть зігнутися в сторону лампи. Слід перемістити світильник наверх.

При експлуатації додаткового освітлення для розсади необхідно керуватися наступними важливими правилами:

  1. У різні періоди розвитку сіянцям потрібна різна підсвічування. Безпосередньо після посіву краще використовувати синьо-блакитний спектр і організувати цілодобову досветку. При появі сходів додають червоне світло і час роботи світильників скорочують, забезпечуючи рослинам не менше 6 годин нічного відпочинку.
  2. До кожної вирощуваної культури потрібен індивідуальний підхід, адже вони потребують різної кількості світла: капусти білоголової потрібно 16 годин; томатам – 14-16 годин; огіркам – 13-15 годин; болгарського перцю – 9-10 годин.
  3. Необхідно постійно спостерігати за посадками, щоб не допустити опіків на листках і перекосів у розвитку. Лампу потрібно при необхідності вчасно повертати, наближати або видаляти.
  4. Чим сильніше гріється прилад, тим вище над рослинами його слід розташовувати. Температура нагріву світильника під час роботи вказується в його технічних характеристиках.
  5. Підвищити ефективність і убезпечити оточуючих від негативного випромінювання допоможе використання світловідбивних екранів (фольга, світлий картон і т. П.).
  6. У похмурі дні, коли немає сонця, підсвічуванні саджанців приділяють більше уваги.

Якщо немає можливості розміщувати контейнери з розсадою на підвіконні, можна користуватися стелажем з підсвічуванням. Конструкцію можна придбати в магазині або виготовити самостійно.

Коли потрібна досветка?

Для перців, баклажанів, томатів світловий день повинен тривати 8-12 годин в день. Зеленим культурам досить 8-10 годин, туговсхожім (наприклад, селері) потрібно 12-16 годин.

Не потрібно розміщувати рослини в темних місцях

Якщо стоять погожі дні, додаткова підсвітка буде потрібно тільки вранці і ввечері, в похмуру погоду потрібно максимальне за часом висвітлення. Незалежно від виду підсвічування, найкраще місце для розсади – південні вікна.

Важливо! Штучне світло в повній мірі не замінить сонячний, тому в погожі дні слід виносити сходи на балкон.

Як розмістити світильники для досвічування?

Для складання найпростішої моделі саморобної конструкції знадобляться елементи потужністю 3 Ватта в такій пропорції:

  • сині – 4 шт (довжина світлової хвилі 445 нм);
  • червоні – 10 шт (660 нм);
  • білі – 1 шт;
  • зелені – 1 шт.

Світлодіоди монтують, наклеюючи термопастой на алюмінієву радіаторну пластину. Після установки їх за допомогою пайки послідовно з’єднують проводами і підключають до пускорегулюючий пристрої (драйверу) невластивому по силі струму.

На зворотному боці радіатора закріплюють вентилятор від системного блоку комп’ютера.

Як правильно?

Щоб додаткове освітлення молодих культур принесло очікуваний результат, потрібно дотримуватися кількох правил.

  1. Джерела світла не встановлювати близько до кущів, щоб не перегріти їх. Рекомендована висота – півтора метра. Якщо прилад випромінює холодне світло, яку можна скоротити до півметра.
  2. Сходи, розташовані щільними групами, краще висвітлювати компактними люмінесцентними світильниками; на стелажах і підвіконнях – компактними, але потужними приладами.
  3. Щоб визначити потрібну відстань між саджанцями і світильником, потрібно витягнути руку під падаюче світло: якщо тепло добре відчувається, краще прилад закріпити вище.
  4. Щоб зрозуміти, чи достатньо встановлено світлових приладів, слід включити ще один: якщо світла додалося, значить, потрібна додаткова підсвітка.

Лампи для розсади: як вибрати, які краще

Штучна підсвітка принесе користь розсаді тільки в тому випадку, коли правильно обраний джерело світла. Природне освітлення для рослин найкорисніше, але ранньою весною його недостатньо. Використовувана при досвечивании лампа для розсади повинна випромінювати два важливих спектру: синій і червоний. Саме ці кольори засвоюються рослинами і впливають на їх розвиток.

  • 1 Вплив різних світлових спектрів на розвиток рослин
  • 2 Кращі джерела штучного світла для досвічування садивного матеріалу
    • 2.1 Натрієві
    • 2.2 Фитолюминесцентные
    • 2.3 Люмінесцентні
    • 2.4 Світлодіоди і фитолампы
    • 2.5 Індукційні
    1. Вплив різних світлових спектрів на розвиток рослин
    2. Кращі джерела штучного світла для досвічування садивного матеріалу
    3. Натрієві
    4. Фитолюминесцентные
    5. Люмінесцентні
    6. Світлодіоди і фитолампы
    7. Індукційні
    8. Недолік підсвічування звичайною лампою розжарювання

    Вплив різних світлових спектрів на розвиток рослин

    На вулиці зелена рослинність розвивається під сонячним світлом. Хвилі різного кольору і довжини частково видимі для людського зору, але для розсади важливі всі кольорові спектри:

    • Основну роль у розвитку садивного матеріалу грає червоний і синій світловий спектр. Промені допомагають розвиватися клітин рослин, кореневій системі, виробляти хлорофіл.
    • Помаранчевий світло відповідає за майбутнє плодоношення культур, вирощених в закритих умовах.
    • Марним вважається жовтий і зелений спектр, повністю відбивається від листя рослин. Однак ці кольори містять сонячні промені, значить, мала частка користі від них немає.
    • Ультрафіолет шкідливий для всього живого у великій кількості. Однак малі дози променів приносять користь посадкового матеріалу. УФ випромінювання присутня в сонячних променях і знищує збудників грибкових і вірусних захворювань.
    • Інфрачервоні промені поглинаються рослинами повністю. Розсада стає соковитою, зеленою, соковитою.

    Важливо! ІЧ випромінювання дає мінімум освітлення і максимум тепла. У великій кількості промені принесуть шкоду. Посадковий матеріал може згоріти.

    Жоден штучне джерело світла не здатний вміщати всі спектри, 100% замінюють сонячні промені. Зазвичай при організації підсвічування упор роблять на червоний і синій колір. Однак найкращі лампи для розсади вважаються ті, що здатні додатково до двох основних спектрами випромінювати білий світ, а також ІЧ та УФ промені.

    Кращі джерела штучного світла для досвічування садивного матеріалу

    Навіть найдорожчі лампи для підсвічування розсади не здатні повністю замінити природне освітлення. Однак без штучного досвічування неможливо виростити повноцінну посадковий матеріал. Оптимально, коли підсвічування комбінують з природним світлом. Домогтися таких результатів можна розміщенням розсади на підвіконні або в скляній теплиці.

    Підсвічування допомагає вирощувати посадковий матеріал навіть у кімнатах без віконних прорізів. Під штучним досвечиванием ростуть культури в умовах полярної ночі. Проте одна біла, червона або синя лампа для розсади користі не принесе. Потрібні спеціалізовані джерела світла, що випромінюють весь склад спектру й промені різної довжини.

    Важливо! Звичайні лампочки розжарювання не випромінюють корисні спектри. Світіння вольфрамової нитки утворює більше тепла, ніж світлового потоку. Такими джерелами світла можна гріти, але ніяк не досвічувати посадковий матеріал.

    Натрієві

    Газорозрядні натрієві лампи для вирощування розсади випускають декількох модифікацій. У продажу зустрічаються моделі вітчизняного виробника «Рефлакс», а також вироби європейських брендів. Газорозрядна лампа для підсвічування розсади не завдає шкоди людині, що дозволяє використовувати її в теплиці і житловому приміщенні.

    Якщо зупинитися на моделях вітчизняного виробника, то для кімнатного використання підійде ДНаЗ потужністю 70 Вт. Особливістю виробу є наявність дзеркального відбивача на скляній колбі. Лампа здатна зробити якісну підсвічування розсади на підвіконні шириною 1,5 м. Відбивач створює великий кут проекції світлових променів і підсилює їх.

    Аналогом служить ДНаТ, але виріб відрізняється відсутністю дзеркального відбивача. З такою ж потужністю 70 Вт світлове пляма покриє тільки 1 м площі з посадковим матеріалом. З-за малого кута проекції на кожний 1 м доведеться розташовувати одну лампочку.

    Рада! Щоб максимально наблизити спектри штучного освітлення до природного світла, ДНаЗ і ДнаТ поєднують з лампочкою ДРиЗ.

    Визначити, які використовувати лампи для підсвічування розсади, допоможуть розглянуті позитивні та негативні якості натрієвих джерел світла.

    • випромінювання підходящого для розвитку рослин світлового спектра;
    • тривалий термін експлуатації;
    • невеликий витрата електроенергії.
    • висока вартість;
    • для підсвічування потрібен регулятор;
    • великі габарити.

    Незважаючи на випромінювання максимально підходящого спектру, синіх променів в світінні натрієвої лампочки бракує.

    Фитолюминесцентные

    Спеціалізована рожева лампа для розсади відноситься до лінійки люмінесцентних джерел світла. Світіння добре сприймається рослинами, і повністю поглинаються всі спектри. Фитолюминесцентные лампочки від різних виробників розрізняються потужністю і особливістю застосування:

    • Виробник Osram є джерело світла під назвою Fluora. На 1 м площі з розсадою використовують 2 фитолампы потужністю 18 Вт.
    • Вітчизняний джерело світла ЛФУ-30 встановлюють один на 1 м довжини полиці з розсадою. Потужність фитолампы – 30 Вт.
    • Бренд Enrich представив фитолампу, світіння якої слабко шкодить зору. Плюсом є наявність дзеркального відбивача. Мінусом – малий термін експлуатації. При потужності 60 Вт разом зі світлом виділяється багато тепла.
    • Тривалим терміном експлуатації відрізняються фитолампы Paulmann. Потужність джерел світла варіюється в межах 40-100 Вт. Гідність у мінімальному виділенні тепла.

    Основною перевагою фитолюминесцентных ламп є малий витрата електроенергії, компактні розміри, тривалий термін експлуатації, а також випромінювання корисного для розсади спектру.

    Великим недоліком є неможливість використання підсвічування в житловому приміщенні. Рожеве світіння сильно подразнює органи зору. Фитолампы краще встановлювати в теплиці, нежитловий кімнаті або закривати відбивають екранами.

    Люмінесцентні

    Непогана енергозберігаюча лампа для розсади вийде з люмінесцентної економки. Проте таке джерело світла незручний з-за малого захоплення площі. Над полками з посадковим матеріалом краще вішати довгі трубчасті моделі по дві штуки. Вибір такої кількості обумовлений малою потужністю люмінесцентних ламп. Дві трубки розташовують від верхівок розсади на відстані 15-35 див.

    Перевагою люмінесцентних трубок є низька вартість, економічність, випромінювання денного світла. Недолік – виділяють малу кількість червоного світлового спектру. Пари ртуті створюють небезпеку для людини в разі розбивання колби.

    Світлодіоди і фитолампы

    Самими економними і безпечними вважаються led лампи для розсади з набору світлодіодів. Підсвічування можна навіть зібрати самостійно. Треба лише купити червоних, синіх і білих світлодіодів, блок живлення і спаяти з деталей схему.

    Простіше віддати перевагу готової світлодіодним панелі або використовувати стрічку. Другий варіант навіть зручніше. Світлодіодна стрічка приклеюється до будь опорі над посадковим матеріалом по всій довжині полиці.

    Рада! У продажу є світлодіодні фитоленты для підсвічування розсади, де вже підібрані лампочки всіх потрібних кольорів.

    Гідність світлодіодного підсвічування в низькому споживанні електроенергії, а також великому випромінюванні світла при малому виділенні тепла. Недоліком є дорожнеча ламп, окремих світлодіодів і блоків живлення.

    Якщо зупинитися на світлодіодах, то лампи біколор для розсади будуть найкращим вибором. Фитолампа являє собою самостійний джерело світла, який просто вставляють в патрон. Лампи виробляють з різним типом цоколя, а також відрізняються по потужності і формі.

    В залежності від застосовуваних світлодіодів, фитолампы поділяють на три групи:

    • Червоний і синій спектр випромінює біколорна лампа для розсади, що впливає на процес фотосинтезу. Довжина світлової хвилі – 660 і 450 Нм. Пряме призначення фитолампы – підсвічування молодої рослинності, вирощуваної в будь-яких умовах.
    • Фитолампа мультиспектр відрізняється наявністю додаткових спектрів. Додано біле світіння, а також дальній червоне світло. Випромінювання оптимального набору світлових спектрів стимулює у дорослих рослин утворення суцвіть і плодоношення. Фитолампы підходять для теплиць і підсвічування кімнатних квітів при нестачі сонячного світла. Далекий червоний світло проходить крізь густе листя. Фитолампами мультиспектр добре підсвічувати рослини при високій щільності посадки.
    • Широким діапазоном мають фитолампы – повний спектр. Випускають джерела світла потужністю 15 і 36 Вт. Лампа вважається універсальною, але біколорній моделі поступається в економічності, а також піків спектру. Випромінюваний штучний світ за показниками максимум підходить до природного освітлення. Застосовують фитолампы для підсвічування культур в темному приміщенні протягом усього періоду вегетації – від посіву до збирання врожаю.

    При виникненні питання, який лампою краще підсвічувати розсаду, перевагу віддають биколорному джерела світла.

    Індукційні

    Індукційні лампочки поки мало використовуються в побуті, але вважаються відмінним варіантом штучного досвічування. Особливістю є випромінювання двох спектрів – синього і червоного. Гідність лампочок полягає в економічності, універсальності світлового спектру, придатного для всіх видів розсади. Максимальна температура нагріву під час світіння – 75оС.

    Недолік підсвічування звичайною лампою розжарювання

    Початківців овочівників цікавить питання, чи можна підсвічувати розсаду звичайною лампою з вольфрамовою ниткою. Як самостійний джерело освітлення – не можна. Вольфрамова спіраль на створення світлового потоку трансформує лише 5% енергії. Жовто-помаранчеве свічення не засвоюється рослинами. Виділяється велика кількість тепла перегріває рослини, і обпікає листя. При необхідності підняти температуру лампочки можна використовувати в парі з іншими джерелами світла.

    На відео представлені лампи для підсвічування:

    Підсвітка повинна бути ефективна, економічна і безпечна. За цим принципом підбираються лампи.

Про автора

admin administrator