Мальва лікувальні св ва

Авторadmin

Мальва лікувальні св ва

Мальва – лікувальні властивості і застосування в медицині

Рослина мальва (Лат. Malva), інакше іменоване просвірніком, відмінно знайоме більшості російських садівників і дачників. Його цінують за декоративний зовнішній вигляд і тривалий період цвітіння. Мальва належить до однойменного сімейства (Мальвові, лат. Malvaceae), вона являє собою, в основному, дворічне (іноді однорічна або багаторічна) опушенное біля основи, а далі голе трав’яниста рослина висотою від 30 до 100-120 см.

Воно має стрижневу гіллясту структуру кореневища і прямостоячий стебло. Листя мальви ростуть на довгих черешках, вони мають округло-серцеподібну форму з зазублинами по краях. Мальва дає яскраві великі квіти, які розташовуються невеликими групами (по 2-3 квітки) в пазухах з листя. Період цвітіння в залежності від виду, сорту та місця зростання може тривати з червня по вересень. По закінченні цвітіння утворюються плоди у вигляді ниркоподібних многосемянок.

Мальва – види і місця зростання

Видів мальви в світі налічується близько 25 видів мальви, включаючи рожу Ліннея, рожу мускусну, лісову, Мутовчатое і ін. У медичних цілях найбільш часто використовується лісова (лат. Malva sylvestris) і мускусна мальва (лат. Malva moschata). Лісова виростає в помірних кліматичних районах Європи та Азії в дикому стані. Її можна зустріти по узліссях світлих лісів, в полях і луках.

Окультурена лісова мальва вирощується як декоративна рослина в садах і на присадибних ділянках. Мальва мускусна також використовується в декоративних цілях на території Росії від європейської частини до Далекого Сходу, в Україні та Білорусі.

Мальва – лікувальні властивості

Лікувальні властивості мальви досить різноманітні за рахунок її хімічного складу. Вона містить велику кількість вітаміну С (до 3% в листя і до 1% в квітках), вітамін А (у листя до 0,05%), антоціанові глікозид Мальвіна, при гідролізним розщепленні утворює в тому числі глюкозу, а також значна кількість слизу . Насіння мальви містять від 10 до 18% жирних олій. В офіційній медицині препарати з квіток і листя мальви використовуються як обволікаючий і протизапальний засіб при легеневих і бронхіальних захворюваннях.

Вони також застосовуються для полоскань горла і компресів. Народна медицина використовує рожу при значно більшому переліку недуг, включаючи запальні процеси ШКТ (гастрити, коліти), диспепсію, діарею, геморой, запалення сечовивідних шляхів, пухлини, опіки, шкірні хвороби, рани і виразки. З точки зору народних цілителів мальва також ефективна при кон’юнктивітах і пародонтозі.

Мальва – лікарські форми

У народній медицині поширена практика використання в лікувальних цілях коренів мальви, офіційна медицина використовує тільки її надземну частину &

ФітоДом

калачики мавританські, просвирник мавританський, проскурняк, проскурник.

Ціна (без знижки):

45 грн/упаковку (40 г)

  • захворювання верхніх дихальних шляхів;
  • сухий кашель;
  • бронхіт;
  • трахеїт;
  • ларингіт;
  • ангіна;
  • охриплість;
  • біль у горлі;
  • запальні процеси в організмі;
  • захворювання шлунково-кишкового тракту;
  • розлади шлунку та кишечнику;
  • діарея;
  • геморой;
  • шкірні хвороби;
  • рани;
  • опіки;
  • виразки;
  • шкірний висип;
  • гінгівіт;
  • флюс;
  • запалення очей;
  • збільшення селезінки.

Мальва мавританська наділена цінними цілющими властивостями, при чому з лікувальною метою використовуються усі частини рослини. Компоненти мальви виявляють пом’якшувальну, відхаркувальну, обволікаючу, протизапальну, болезаспокійливу та загальнозміцнюючу дію. Крім цього, слиз рослини має значні адсорбційні властивості, завдяки чому зменшує інтоксикацію.

Рослина у своєму хімічному складі містить велику кількість слизистих і дубильних сполук, вітамін С, каротин і цукор. А ще, квітки мальви містять барвники мальвін та мальвідин.

У народній медицині мальву мавританську найчастіше використовують при лікуванні різноманітних захворювань верхніх дихальних шляхів. За допомогою рослини можна позбутися від сухого кашлю, одного з найнеприємніших і важковиліковних симптомів бронхіту і трахеїту, а також від охриплості, ангіни, ларингіту. При внутрішньому вживанні препаратів з квіток і листя мальви зменшується роздратування, запальна реакція, рефлекторно послаблюється секреція бронхіальних залоз. А полоскання й припарки з цілющих засобів на основі трави мальви відмінно допомагають при різноманітних захворюваннях горла. Завдяки своїм ефективним відхаркувальним та пом’якшувальним властивостям, трава мальви є постійною складовою багатьох грудних зборів.

Коли в організмі людини прогресують запальні процеси, внутрішні органи збільшуються в об’ємі і набрякають. Усе це призводить до хворобливих, дискомфортних відчуттів. У складі мальви міститься цінна в’язка речовина, що обволікає усі нервові закінчення, захищає тканинні волокна від дратівливих речовин і знімає запалення. Завдяки цьому засоби з мальви мавританської рекомендують при різних запальних процесах у шлунку і кишечнику. Препарати на основі рослини також добре допомагають при кишкових розладах, діареї, геморої.

Лікувальні властивості мальви мавританської проявляються не тільки під час внутрішнього прийому, а й при зовнішньому застосуванні. Рослину часто використовують у вигляді компресів та примочок, для обмивань та полоскань при шкірних хворобах. Засоби з мальви добре знімають свербіння, загоюють рани, опіки, виразки. Застосовуючи ліки з цієї лікарської рослини, можна успішно лікувати гінгівіт, флюс, запалення очей. Гарячі ванни із запареним листям або квітками мальви здатні допомогти навіть при збільшенні селезінки.

Нерідко використовують мальву і в лікувальній косметології для відновлення епідермісу і профілактики гнійничкових висипань. Перевага віддається саме квіткам мальви, оскільки в них вище, ніж в листі, вміст цукрів, вітаміну C і каротину.

Мальва знайшла застосування і в кулінарії. Свіже молоде або варене листя рослини використовують для приготування смачних салатів, вінегретів. А квітки мальви використовують для забарвлення тканин і вин.

Препарати з мальви мавританської за своєю дією можуть замінити коріння і квітки алтеї лікарської. А для того, щоб досягнути більш значного лікувального ефекту, траву мальви можна поєднати з цвітом підбілу звичайного, гречки звичайної, травою медунки лікарської та маком диким.

Способи приготування та рецепти при лікуванні певних хвороб:

Настій (при захворюваннях дихальних шляхів, шлунково-кишкового тракту):

1 ст. ложку трави мальви залити 2 склянками окропу і настояти 1 годину. Вживати цей настій 3 рази на день по півсклянки, додаючи трохи меду, перед вживанням їжі.

Настій (при простуді, ангіні, бронхіті, трахеїті, хворобах шлунку та кишечнику):

Змішати в рівних кількостях траву мальви мавританської, гречки звичайної, підбілу звичайного, маку дикого і медунки лікарської. 50 г суміші трав залити 1 л окропу і настояти у термосі 1 ніч. Вживати по 1 склянці на день, приймаючи невеликими порціями.

1 ст. ложку трави мальви мавританської залити 200 мл окропу, настояти протягом 2 годин та ретельно процідити. Приймати по 1-2 ст. ложки 3-4 рази на добу.

2 ч. ложки трави мальви мавританської залити 1 склянкою холодної кип’яченої води і настояти протягом 5 годин. Приймати по 1 склянці цього настою щодня.

Змішати в рівних кількостях траву мальви мавританської, алтею лікарську, дивину густоквіткову та бузину чорну. 2 ч. ложки суміші трав залити 1 склянкою окропу, настояти та процідити. Готовим настоєм полощити горло та ротову порожнину. Теплий залишок після проціджування настою можна прикладати до опіків 2-3 рази на день у вигляді припарок.

Суміш з 200 г трави мальви мавританської, квітів ромашки лікарської, полину звичайного та 150 г зерен вівса посівного залити 5 л окропу, залишити настоюватися 1 добу, а потім процідити. Готовий настій вилити у ванну з водою, яку бажано приймати перед сном протягом 20-30 хв.

1 ст. ложку трави мальви залити 1 склянкою води, настояти деякий час та процідити. Використовувати у вигляді компресів та примочок на хворобливі, подразнені ділянки шкіри або робити лікувальні ванни та полощити горло і ротову порожнину.

Відвар для зовнішнього застосування (при запальних процесах):

2 ст. ложки трави мальви мавританської залити 2,5 склянками води, проварити протягом 2-3 хв. і процідити. Використовувати для полоскань, обмивань, клізм, компресів.

2 ч. ложки подрібненої трави мальви залити 200 мл окропу, настояти протягом 10 хв. та процідити. Вживати по 2-3 чашки на день. За бажанням можна додавати мед, але тоді чай повинен бути не тепліше 40 ºC.

Засіб для обличчя (при надмірній жирності шкіри):

2 ст. ложки мальви мавританської залити 300 мл холодної кип’яченої води і настояти 1 годину. Використовувати у вигляді компресів та примочок на шкіру обличчя.

Про автора

admin administrator