На фіалках зявилися коричневі плями

Авторadmin

На фіалках зявилися коричневі плями

Хвороби фіалок: як лікувати якщо з`явилися плями на листі

Кімнатні фіалки відносяться до вимогливим і ніжним рослинам, чутливим навіть до найменших перепадів температур і наявності протягів, зміні освітлення і якості грунту.

  • Коли на листках з`являються плями
  • Причини появи плям
    • коричневих
    • жовтих
    • білих
    • Черних
    • Опіки і іржа на листках

    Будь-яке захворювання цих квіток відразу відбивається на зовнішньому вигляді. Листя покриваються нальотом і плямами різних відтінків, за якими і визначають причину поганого стану. Виявляються хвороби фіалок плямами на листках, як лікувати їх і запобігати виникненню в подальшому, потрібно знати кожному квітникарю.

    Коли на листках з`являються плями

    Плями на фіалках в першу чергу вражають листову пластинку, т. К. Вона вся покрита ніжним пушком. Ворсинки реагують на зовнішні впливи, сигналізуючи зміною забарвлення спочатку на невеликих ділянках листків, а потім і на всьому рослині.

    Першочергове причина появи плям на сенполії – зовнішні чинники. Досить змінити положення горщика і поставити його на більш освітлений підвіконня, як на квітці почнуть виникати опіки. А від протягу з`являється світлий обідок, що переходить з часом до центральної частини пластини.

    Не менш часто зустрічаються і внутрішні хвороби рослини, одним із симптомів яких є плями. Захворювання листя настає при надлишку вологи або сильному пересиханні грунту. Може розвинутися від нестачі необхідних вітамінів, якщо використовується невірно підібране добриво.

    Найнебезпечнішою причиною вважається грибкове зараження внаслідок неправильного утримання або перенесення з хворого екземпляра. Виявити мікоз на ранніх стадіях досить складно, т. К. Перші симптоми з`являються знизу нижніх листків. На більш видимих ​​ділянках рослини їх вдається побачити в більш складних формах.

    Ще одна причина, чому сенполії покриваються плямами, може критися в заселенні колонії комах. Діагностувати небажаних мешканців просто – розглянути через збільшувальне скло самих кліщів або їх Яйцеклад. При цьому характерною відмінністю від інших захворювань є наявність дірок в зоні плям.

    Причини появи плям

    Правильна діагностика і своєчасне грамотне втручання допоможуть усунути захворювання листя і врятувати квітку. Залежно від типу хвороби плями відрізняються кольором, за яким і визначають необхідні заходи боротьби і подальшої профілактики.

    коричневих

    Коричневі плями на листі фіалки найчастіше стають наслідками надмірного освітлення, зокрема прямого попадання на них сонячних променів. Спочатку вони можуть мати бежевий відтінок, який через деякий час темніє. Якщо нічого не робити, в центрі такого круглого плями утворюється отвір.

    Щоб утвердитися в упевненості, що це сонячні опіки, слід звернути увагу на те, яка частина листової пластини покрита коричневими ділянками – сторона, звернена до скла, може страждати настільки, що вигоряють навіть суцвіття.

    Ще одна причина, чому на листках фіалки коричневі плями з бурим відтінком, – в грунті сильно збільшився вміст лугу, і він зовсім не придатний для квітки. Вирішити таку проблему можна тільки пересадкою, ретельно очистивши при цьому кореневу систему рослин.

    Найнебезпечнішою є ситуація, якщо на сенполії виникли плями коричневого кольору і покрили відразу великі ділянки, а на ворсинках утворився сірувато-білий наліт. Це вказує на те, що фіалка піддалася зараженню грибковими та гнильними захворюваннями, з якими важко боротися. Часто врятувати таку квітку майже неможливо. Уражені листки при мікозі видаляються повністю.

    жовтих

    Фіалки – чутливі рослини, і навіть протяги можуть привести до їх поганого самопочуття. Вони є головною причиною при відповіді на питання про те, звідки жовті плями утворилися на листках квітки. Вони часто мають саму несподівану форму і жовтуватий відтінок.

    Особливої ​​загрози сквозняковие плями не несуть, досить переставити горщики з фіалками в більш безпечне місце, видалити постраждалі листя і дочекатися, коли відросте нове.

    білих

    Найбільша проблема виникає тоді, коли на листках фіалки були виявлені білі плями у вигляді тонкого нальоту, який легко зіскоблюється. Такий симптом сигналізує про зараження рослини грибками, найчастіше борошнистою росою, в результаті чого великий ризик загибелі квітки.

    Зараження відбувається кількома шляхами:

    1. Разом з новим грунтом, особливо якщо при пересадці використовується садова земля, а не спеціальна оброблена з магазину.
    2. Недолік калію робить рослина нездатним протистояти грибкових захворювань і підвищує ризик зараження.
    3. Сильно підвищується ризик зараження в умовах підвищеної вологості, яка є відмінною середовищем для розмноження грибка, особливо якщо в грунті перевищено кількість азоту.

    Позбутися від грибка складно. Процес має на увазі кілька радикальних кроків і великих витрат часу. При цьому ослаблене рослина стає об`єктом для атаки гнилі і цвілі, комах. Тому все квітникарі вказують на те, що головний засіб від борошнистої роси – профілактика її появи.

    Черних

    Якщо сенполія покривається плямами чорного кольору, то це говорить про одне – грибкове захворювання настільки глибоко проникло в структуру листа, що він почав відмирати. Можна спробувати врятувати квітку, застосовуючи ряд складних радикальних методів, але це дає гарантії позитивного результату.

    Опіки і іржа на листках

    Опіки від сонячних променів і іржавий наліт у вигляді рудих катишков схожі. Розрізнити їх можна тільки при ретельному огляді.

    Якщо джерело першої причини зрозумілий, то друга є реакцією рослини на надмірний полив жорсткою водою. Особливої ​​загрози фіалку такі симптоми не несуть, і їх легко усунути.

    Що робити при появі плям від хвороб

    Визначивши причину, чому фіалка покривається плямами, можна починати з нею боротися. Найлегше цей процес реалізувати, якщо дефекти викликані неправильними умовами утримання:

    1. У разі коли плями утворюються на фіалку внаслідок попадання сонячних променів, досить переставити горщики з сенполії в більш затемнене місце, завісити ту ділянку вікна, біля якого розташовується рослина. Іноді може допомогти більш щільна москітна сітка. Після таких дій з квітки видаляють пошкоджені листя і дають відрости новим.
    2. Якщо на листках з`явилася іржа, лікування здійснюється шляхом підняття точки роси, для чого слід пересадити фіалку в більш широкий горщик або змінити метод поливу, використовуючи спосіб зрошення не в землю, а через піддон.
    3. Першою причиною, чому жовтіє листя фіалки, є протяги. Особливо в літній період, коли вікна відкривають для провітрювання. Усунути причину легко – переставити квіти або захистити їх будь-яким підручним предметом у вигляді заслону.
    4. Якщо на платівці утворилися коричневі (рідко – чорні) цятки, темні бурі сухі ділянки, це говорить про те, що грунт став лужним і необхідно негайно пересадити сенполій. При зміні грунту обов`язково максимально видаляють старий субстрат, відрізають пошкоджені елементи і присипають зрізи деревним вугіллям.

    Набагато складніше боротися з плямами, які є симптомами грибкових захворювань. Тут важливо визначити точну причину, щоб чітко розробити план, який допоможе сенполії, що робити, можна з`ясувати, відвідавши спеціалізовані сайти або форуми квітникарів.

    Покриття листової пластинки різнокольоровими плямами різної форми свідчить про зараження борошнистою росою, гниллю або іншим вірусом. Чим довше рослина хворіє, тим більше радіус ураження, який з часом переходить на бутони.

    Мікроорганізми послаблюють квітка настільки, що він може просто загинути. В цьому випадку першочерговим дією буде ізоляція хворих сенполій від здорових і повне видалення уражених ділянок. Потім слідує процес знезараження – фіалки обробляють будь-яким підходящим антисептиком, починаючи від мідного купоросу і марганцю.

    При більш складних випадках використовують Топаз, цирконію і т.д. Застосовувати препарати необхідно згідно з інструкцією на упаковці.

    При гнильному зараженні чітко видно не тільки плями, але і млявість держака, потемніння молодих відростків. Приземна частина покривається білими нитками грибниці. Боротьба, як і в попередньому випадку, починається з ізоляції квітки і видалення всіх пошкоджених ділянок. Потім вцілілі листя і бутони обприскують фунгіцидами та антисептиками. Грунт обов`язково обробіть Фітоспорін.

    У теплу пору року, особливо в період цвітіння, рослиною можуть зацікавитися різні комахи, які прогризають листя і викликають утворення плям круглої форми темного кольору. Для боротьби з паразитами використовуються інсектициди широкої або вузької спрямованості. Найкраще застосовувати перший тип, т. К. Буває досить складно визначити, який вид комах оселився на сенполії.

    Найстрашніша картина для будь-якого квітникаря – потемніння листя і поява на них сухих бурих плям, які швидко вражають всю пластину, приводячи до її повної деформації. Якщо з`явилися плями коричневого кольору, це свідчить про те, що фіалка заразилася вірусами. Методів ефективної боротьби при цьому не існує. Хворий квітка доведеться просто викинути, порожній горщик потрібно обробити марганцівкою і відкласти на деякий час для повного знезараження.

    При правильному і постійного догляду за фіалками виявити і усунути проблему неважко, але слід пам`ятати, що краще не лікувати хворобу, а запобігти її появу. Фахівці стверджують, що будь-який тип захворювань бере свій початок від неграмотного змісту. Тому найголовніший крок для забезпечення краси і буйного цілорічного цвітіння – рекомендовані умови утримання.

    Чому на квітах фіалки з`явилися коричневі плями?

    У домашніх умовах сенполії вирощують заради дивовижно по красі, гармонійного або як прийнято говорити у квітникарів «шапкового» цвітіння.

    І коли якимось чином порушується ця гармонія, значить фіалка відчуває нестачу уваги, порушені умови утримання або зроблені помилки агротехніки.

    Особливо прикро, коли на квітах фіалки з`явилися коричневі плями, порушуючи цим гармонію цвітіння. вони не тільки псують зовнішній вигляд квіток, але і часом змінюють їх форму.

    Чому квіти коричневеют? Чи створюють плями небезпеку для сенполії? Чим і як боротися в домашніх умовах? Рекомендації досвідчених квітникарів допоможуть розібратися з цією проблемою.

    • попадання води,
    • сонячні опіки,
    • сухість повітря в приміщенні,
    • дисбаланс макро- і мікроелементів
    • шкідники.

    Плями на фіалках можуть з`являтися з різних причин.

    якщо догляд і умови належні, то найімовірніше на квітках облюбували місце проживання трипси або інші шкідники-паразити.

    Будь-яка поява плям має викликати занепокоєння квітникаря. У чомусь було порушено догляд або умови вирощування. Поява будь-яких плям не відбувається саме по собі, якщо вони не викликані сортовими особливостями.

    Знаходження причин їх появи і вжиття заходів є важливою і терміновим завданням квітникаря, так як занедбаність ситуації може привести до загибелі всієї рослини.

    Коричневого кольору

    Плями коричневого кольору з`являються або через невірно створених умов або через неуважність до рослини:

    • сонячні опіки – досить часта помилка новачків. Близьке розташування до шибки або взагалі неправильне розташування квітки по стороні світла, нерідко призводить до появи таких пятен.Отлічіе від інших причин полягає в односторонньому їх розташуванні. Розташувавши або перемістивши рослина в більш сприятливе місце дозволить уникнути цієї неприємності;
    • шкідники – найбільш небезпечні і псують не тільки вид, але і загальний стан кімнатної фіалки. Найбільші любителі квіток у сенполії – це трипси, дрібні комахи паразити, улюбленим місцем проживання і розмноження яких є квіткові пильовики. Боротьба з ними здійснюється тільки хімічними препаратами інсектицидами;
    • інші причини появи плям на квітках проявляються тільки після проблем з іншими частинами рослини.

    Порада! Одно-два плями, якщо не сильно псують картину, можна і не обривати. А взагалі, будь-які ушкодження на рослині слід видаляти, щоб не тільки зберегти зовнішній вигляд, а й убезпечити поширення можливого зараження.

    іржаві

    Квіти фіалки прекрасні, але чому іржа на них може з`явитися і зіпсувати всю красу? Руді плями на квіточках у фіалки можуть утворюватися з трьох причин:

    • від температурного режиму;
    • старіння квіток;
    • захворювання.

    Через занадто жаркою температури на квітках з`являються коричневі або іржаві плями. Спекотна погода та задуха цілком може виявитися причиною цих проявів, навіть при непотрапляння сонця на рослину. Сухі плями викликані сонячним опіком, а вологі попаданням води на пелюстки.

    У будь-якому випадку, як боротися з іржею? Своєчасне провітрювання, зволоження повітря виправить ситуацію, але пошкоджені квіти слід видалити. Старіння квітки походить після тривалого цвітіння і не представляє для фіалки загрози.

    Найбільшу небезпеку становить захворювання ботритис або як ще його називають – сіра гниль. Перший прояв ботрітіс починається з появи іржавих або коричневого кольору плям, згодом покриваються сірим нальотом. Причому відбувається таке на всіх частинах рослини.

    У слідстві швидкого поширення хвороби і загнивання тканин рослини, фіалка дуже швидко може загинути, якщо не застосувати своєчасних заходів лікування. Грибок проникає в частині рослини через грунт, тому в першу чергу рослина необхідно убезпечити від небезпечного грунту і застосувати обробку фунгіцидами, якщо стан не вкрай запущене. У запущених ситуаціях рослина врятувати практично неможливо.

    білі

    Першочерговим причиною появи білих плям на пелюстках кімнатної фіалки є зараження грибковим захворюванням, званим борошнистою росою. причиною є перезволоження грунту або підвищена вологість в приміщенні.

    Зараження квіток відбувається після того як вражена листова маса, що означає відсутність необхідної уваги квітникаря до рослини.

    Захворювання дуже небезпечне і часте, якщо не підтримуються необхідні умови вирощування.

    Якщо світлі плями з`явилися вже на квітках, то це означає, що квітка вже в запущеному стані і необхідно терміново вживати заходів щодо його порятунку.

    важливо! Першочерговим завданням є пересадка, з тривалою і багаторазової обробкою фунгіцидами. Інакше сенполію легко втратити.

    Чорні плями і цяточки

    Темні, в основному коричневі, чорні цятки або цяточки, найбільше свідчать про поширення шкідників трипсів. Щоб побачити цього паразита-шкідника варто дуже уважно придивитися або переглянути квітки через лупу.

    Виявити його досить складно, так як ховаються вони в основному в тичинках квітки, пазухах листків або бутонах.

    Небезпека полягає в швидкому їх розмноженні, а першою ознакою появи, розсипана пилок на пелюстках. Харчуючись соком з тканин рослини, вони послаблюють його, що призводить до захворювань, а при запущеному стані до загибелі.

    Лист фіалки, ураженої трипсами.

    Боротися з трипсами досить довго і складно. Буде потрібно не одна обробка і не одним і тим же препаратом.

    Що робити при появі квіткових паразитів?

    Якщо фіалки покриваються плямами, слід перевірити, чи не піддалася вона атаці шкідників. Основними ворогами квітів фіалки є кліщі і трипси. Боротьба з ними зводиться тільки до обробки всієї рослини хімічними препаратами.

    Не варто випускати з виду і профілактичні заходи, які помітно знижують ризик не тільки появи злісних комах, а й дають можливість рослині самостійно витримувати нападу.

    кліщі

    Сухе, досить спекотне приміщення, привертає небезпечних гостей фіалки, як різного роду кліщі. На фіалках можуть зробити вибір місце павутинний, цікламеновий кліщі і кліщ плоскотілки.

    Всі вони, оселившись на різних частинах рослини, харчуючись його соками, призводять його вид в сумне видовище.

    листя деформуються, скручуються і засихають. Квітконоси втрачають свою форму, бутони засихають, а квітки втрачаючи свій вигляд, скручуються і обпадають. Рослина перестає отримувати харчування ззовні і досить скоро гине.

    Якщо ці види кліщів починають свою діяльність з листя і черешків, то зовсім недавно був помічений ще один вид кліщів, який облюбував місце саме на квітках сенполії.

    Точної назви цього виду поки встановити не вдалося, але на думку досвідчених квітникарів, які знаються на ентомології – це схоже на частково рослиноїдних паразітіформним (Parasitiformes) кліщем. Найбільше нагадує представника надсемейства аскідових кліщів (Ascoidea).

    Ознаками його присутності і поразки є білий крап на пелюстках і отлінявшіе шкурки. Харчуючись соком пелюсток, квітки дуже швидко в`януть. Помічено, що особливо схильні до нападу такого шкідника сорти фіалок з темним кольором квіток.

    Методи боротьби з різними видами кліщів не відрізняються різноманітністю. Фіалка обробляється хімічними препаратами – інсектицидами. Найбільш ефективними і широко вживаними квітникарями препаратами є:

    • «Фитоверм»;
    • «Актеллік»;
    • «Аполло»;
    • «Неорон» і т. П.

    Фитоверм допомагає боротися з кліщами.

    рекомендація! Бажано, при виявленні кліщів, видаляти квітконоси і використовувати зоошампунь для протирання листя і точки росту. Це дасть можливість поверхні листя залишатися отруйною.

    трипси

    Хочеться зауважити, що жоден любитель домашнього квітникарства не захищений від появи цих шкідників, особливо, коли вдома ціла колекція не тільки сенполій, а й інших рослин.

    Занести трипсів в приміщення можна з букетом зрізаних квітів, через овочі, що знаходяться в будинку або з зараженим грунтом. Уміння дрібних трипсів летіти дозволяють їм з легкістю проникати в відкриті вікна, на одязі, через руки і домашніх тварин.

    Найбільш частою появою є придбання зараженої трипсами фіалки з магазину. Тому, обов`язково витримувати рослина в карантині, спостерігаючи за ним і тільки потім виставляти на постійне місце вирощування.

    Методи профілактики мають важливе значення при вирощуванні кімнатних фіалок. Ніжні рослини нерідко піддаються всіляким нападкам паразитів.

    Початковим ознакою появи трипса є наявність пилку, висипати з тичинки на пелюстки. Перевірити наявність паразита можна, розпатрали голкою тичинки квітки над темним листом паперу.

    Присутність швидко пересувається біло-жовтого черв`ячка свідчить про присутність трипсів. Можна навіть не виявити дорослих екземплярів, але наявність черв`ячка говорить про термінове опрацювання.

    Потряхивание квітконосу і поява при цьому комах говорить про сильному зараженні. Але, якщо трипси видно без всяких дій, то ситуація має запущений випадок, що вимагає тривалого лікування або знищення квітки.

    Лікування слід починати з безжального видалення всіх квітконосів, не забуваючи видаляти навіть зародкові формування. З`явилися після обробки бутони в профілактичних цілях також підлягають видаленню, в зв`язку з личинкової фазою розвитку в грунті.

    Жаліти в таких випадках квітконоси або бутони не варто, так як після знищення шкідників, фіалка досить швидко розвивається і ще порадує гармонійним цвітінням.

    Одними з найбільш перевірених і прийнятних способів обробки є:

    • препарат «Актара» – ефективний інсектицид широкого спектру дій;
    • зоошампунь з перметріном «Луговий».

    Рослина обприскується препаратом з додаванням зоошампунем. Також зоошампунем з теплою водою протираються всі стелажі, полиці, підвіконня, де розташовувалися кімнатні рослини.

    У боротьбі з трипсами відмінно допомагає зоошампунь з перметріном.

    Не варто забувати про заходи безпеки при роботі з хімічними препаратами. Вони всі мають ступінь небезпеки не тільки для людини, але і домашніх тварин.

    Порада! У профілактичних цілях «Актара» слід обробляти фіалки в літній період і на зиму.

    профілактичні заходи

    Якщо в будинку вирощуються сенполії, то досвідчені квітникарі рекомендують в профілактичних цілях:

    • не приносить букети садових і польових квітів в приміщення;
    • відкриті вікна, кватирки повинні бути закриті сіткою або хоча б тюлем, особливо в літню пору року;
    • нові рослини обов`язково ставити на карантин, неважливо в якому місці воно купувалося;
    • якісний, оброблений грунт;
    • періодична обробка біо- або хімічними препаратами;
    • відповідні умови і догляд.

    Корисні відео

    Подивіться відео про те, як виглядає сонячний опік фіалки:

    З даного відео ви дізнаєтеся, як позбутися від борошнистої роси:

    Відео нижче наочно демонструє, як виглядає фіалка, заражена трипсами:

    Наступне відео присвячено боротьбі з кліщами:

    висновок

    Важливо розуміти, що порушення в агротехніці вирощування сенполій (невірний режим поливу, переохолодження, надлишок або недолік добрив, вологість і температура в приміщенні), а також неякісний, чи не оброблений грунт, провокують появу різного роду захворювань і шкідників.

    У навколишньому світі мільйони мікроорганізмів, здатних завдати шкоди ніжним фіалкам. Без профілактичних заходів, належних умов і правильного догляду, вони не будуть повноцінно розвиватися і радувати вас гармонійним шапкових цвітінням. Увага і любов – гарантія здорового, міцного і довго квітучої рослини.

Про автора

admin administrator