Насіння кропу як ще називають

Авторadmin

Насіння кропу як ще називають

Насінням кропу — лікувальні властивості

Жодна дачна ділянка не обходиться без кропової грядки. Зелень цієї зелену культури улюблена багатьма господинями, при цьому від городників нерідко чути скарги, що, не встигнувши порадувати дачників ароматною листям, кріп випустив квітконоси. Після того, як в липні або в серпні з великих парасольок опаде жовті непоказні квіти, на кропі з’являються насіння. Саме їх найбільше в рослині цінує і офіційна медицина і народні цілителі.

І хоча в кулінарії овальні сплощені насіння найчастіше знаходять застосування лише в хлібопеченні і консервації, це справжнє джерело корисних речовин. У чому полягають корисні властивості насіння кропу, коли краще їх заготовляти, і як використовувати?

Чим корисні насіння кропу?

Всі частини рослини кропу, починаючи кореневищами і закінчуючи стеблом, багаті корисними речовинами, але в насінні цієї культури містяться рекордні кількості макро – і мікроелементів, активних речовин, незамінних кислот і ефірних масел.

На кілограм сухого насіння припадає:

  • 10,8 грам калію;
  • 4,4 грама фосфору;
  • 9,6 грам кальцію;
  • 0,65 грама натрію, а також марганець, цинк, мідь, залізо, молібден і інші не менш цінні мікроелементи.

Під час дозрівання, оцінювані в народній медицині, насіння кропу нагромаджують не тільки корисні людині елементи, білки і вітаміни, але і флавоноїди і фітонциди. Якщо у надземній частині рослини і його коріння вміст олії не перевищує 3,8%, то плоди на 14,65% складаються з цього незамінного в харчовій, фармацевтичній та миловарній галузі продукту, ніж насіння кропу корисні найбільше.

Масло кропу на 65,5% складається з пальмітинової кислоти, на 25,3% з петрозелиновой і 6% лінолевої кислот. І хоча біохімічний склад городньої культури і корисні властивості насіння кропу були вивчені порівняно недавно, ще багато тисяч років тому представники найдавніших цивілізацій відчували непідробний інтерес до рослини, чому сприяла невибагливість і його широке поширення від Півночі Європи до Середземномор’я.

Насіння кропу в народній медицині

Ще в Стародавньому Римі кріп вважався рослиною, здатним позбавити від головного болю, пробудити інтерес до життя і до протилежної статі, може бути, тому вподобаної дівчини юнак міг піднести вінок або букет з увінчаних суцвіттями-парасольками стебел. Глави, присвячені кропу, є в наукових працях Діоскорида і Галена. Діоскорид, зокрема, пропонував кріп як лікарський засіб при очних хворобах. А представник східної наукового школи – Авіценна вважав ароматну зелень і насіння незамінним засобом від маси самих різних недуг. Чим же корисні насіння кропу?

Саме в його трактатах вперше згадується засіб для збільшення лактації для годувальниць. Цьому вченому належить авторство коштів, зараз вже відносяться до народної медицини, де насіння позбавляють від гикавки і тяжкості в шлунку. При шлункових болях Авіценна пропонував використовувати клізми з кроповим відваром, а розпарені насіння і листя рослини прикладати до гемороїдальних вузлів, щоб полегшити біль і не допустити кровотеч. Заспокійливі й тонізуючі властивості укропного насіння і трави відзначав і цей вчений муж давнину.

Середньовічні медики багато в чому користувалися порадами давніх і лікували кропом пацієнтів з кишковими, запальними, шкірними і очними захворюваннями. Сьогодні, коли склад рослинної сировини добре вивчений, зона застосування і корисні властивості укропного насіння тільки розширилася, причому зібрати цілющі плоди можна на присадибній ділянці.

Як зібрати насіння кропу?

Щоб використовувати насіння кропу в лікувальних цілях, важливо їх дбайливо зібрати і зберегти. Найпростіше це зробити, якщо:

  • на початку дозрівання насіння зрізати верхівки стебел разом з парасольками;
  • опустити свіже сировину в паперові пакети парасольками до дна;
  • закріпити пакети на стеблах ниткою і резинкою;
  • на тиждень підвісити пучки в провітрюваному сухому приміщенні.

За цей термін насіння підсихають, настає їх дозрівання, і вони природним чином опадають на дно пакету.

Щоб зберегти всі корисні властивості насіння кропу, їх зберігають під кришкою в закритому скляному або керамічному посуді. При сушінні і зберіганні важливо не допускати перебування насіння на яскраво освітленому місці або у вогкості.

Перед тим, як зібрати насіння кропу, потрібно переконатися, що вони не уражені шкідниками, на парасольках немає ознак плісняви та інших захворювань. Якщо сировина зберігається правильно, воно не втратить своїх якість до п’яти років. В домашніх умовах насіння кропу – це простий і ефективний засіб для полегшення відходження газів і стимуляції травлення. З насіння готують сечогінні та протизапальні відвари, роблять примочки від гнійників на шкірі і подразнення очей.

Але при всіх лікувальних властивостях насіння кропу і мають протипоказання, тому захоплюватися самолікуванням і в цьому випадку може бути небезпечно.

Корисні властивості насіння кропу

Містяться в насінні ефірні масла і фітонциди, вітаміни. Білки і мікроелементи надають сприятливу дію на багато системи і внутрішні органи людини. Корисні властивості укропного насіння використовуються для:

  • активізації травних процесів і вироблення жовчі;
  • знезараження і зняття запалення при гнійних процесах на шкірі, в сечостатевій сфері та органах дихання;
  • нормалізації тиску;
  • поліпшення роботи серцево-судинної системи;
  • зняття втоми і нервового збудження.

Сьогодні визнані народною медициною насіння кропу використовуються і офіційною наукою. З рослинної сировини виділено анетин – речовина, що допомагає зняти спазми при серцевих болях, напади стенокардії і коліки у хворих на гастрит.

А відвари і настої з подрібненого насіння рекомендуються як підтримуючий засіб для лікування початкових стадій гіпертонії. Завдяки вмісту в кропі активних речовин препарати на рослинній основі благотворно впливають на стан стінок судин, перешкоджаючи розвитку атеросклерозу і коронарної недостатності. Чим насіння кропу корисні ще? Підтверджується, описане ще Авиценной, позитивний вплив насіння кропу на сечостатеву сферу, а також стан печінки і працездатність кишечника. Кроповий чай з насіння цієї рослини ефективний при колітах, тяжкості в шлунку і підвищеному газоутворенні.

Для приготування настою на 4 ложки подрібненого насіння беруть 500 мл гарячої води. Засіб витримують 60 хвилин, після чого проціджують і п’ють вранці і ввечері по 100-150 мл. При запорах кроповий настій насіння до їжі приймають тричі на добу по 80-100 мл Завдяки своїм протиспазматичний корисним властивостям насіння кропу у відварі здатні зняти регулярні шлункові болі.

Традиційним засобом при дитячих кольках вважається «кропова вода», яку у домашніх умовах легко приготувати з висушених насіння кропу або фенхеля.

Саме це рослина сьогодні входить до складу аптечного збору. Настій для дітей готується з ложки сухого насіння і склянки кип’яченої гарячої води. Малюкові засіб дають по чайній ложці перед кожним годуванням. При цьому зберігати воду не слід довше доби.

В якості натурального сечогінний засіб застосовують водний настій з кропового насіння, які перед використанням подрібнюють або перемелюють. На столову ложку плодів йде 250 мл киплячої води. Після 15-хвилинного настоювання напій проціджують і охолоджують. Пити настій слід по 50 мл до 6 разів на день або тричі по 100 мл до прийняття їжі.

Корисні властивості укропного насіння в цьому випадку м’яко знеболюють, знімають запалення і спазми при нефриті, сечокам’яної хвороби та інших захворюваннях нирок і сечоводів.

З нічним нетриманням сечі допоможе впоратися настій з 2 столових ложок насіння і склянки води. Засіб 12 годин настояти в термосі, після чого його приймають по 80 мл вранці. Курс лікування становить 10 днів. Багато поколінь жінок на собі випробували, як корисні насіння кропу для посилення вироблення молока. Ефективність засобу підтверджує й офіційна медицина, яка схвалила включення укропного насіння до складу спеціалізованих чаїв для активізації лактації. Молодим мамам настій слід пити по половині склянки двічі на день.

При анемії, нервовому перезбудженні або безсонні корисні насіння кропу, зварені на молоці. Для цього столову ложку плодів беруть склянку молока і 10 хвилин тримають суміш на невеликому вогні. Коли рідина охолоне, її фільтрують і п’ють тричі на день. Це ж засіб благотворно позначається на стані хворих на туберкульоз, людей, які страждають нав’язливим кашлем, бронхітом і фарингітом.

Якщо хворий не переносить лактозу, зняти нервове напруження, заспокоїтися і добре виспатися допоможе ложка подрібненого насіння. Порошок приймають три рази в день до їжі.

Свіжий відвар з укропного насіння використовується при кон’юнктивітах, дискомфорті і втомі органів зору. У цьому випадку засобом просочують марлеві серветки і на 10 хвилин роблять теплі компреси. Міцний настій можна використовувати і для промивання очей.

Протипоказання при прийомі насіння кропу

Завдяки лікарським властивостям і доступності в офіційній і народній медицині насіння кропу високо цінуються і широко використовуються. Відвари, порошки, настої з цього рослинної сировини можуть допомогти в лікуванні багатьох серйозних захворювань, причому діють вони м’яко і практично без негативних наслідків або побічних ефектів.

Але як би ні були корисні насіння кропу, користуватися ними в лікувальних цілях можна лише після консультації з фахівцем, при впевненості, що організму ніщо не загрожує. Крім індивідуальної непереносимості окремих речовин у складі кропу і його насіння, існують і інші протипоказання, здатні переважити корисні властивості укропного насіння.

При необдумано великих дозах прийому кріп здатний розширювати судини, що негативно позначається на самопочутті людей з низьким тиском.

У таких хворих препарат укропного насіння можу викликати слабкість, порушення зору, непритомність і м’язову слабкість. Якщо відмінити прийом відвару або настою, то стан швидко нормалізується. А ось для вагітних жінок і людей, що страждають атонією кишечника, краще утриматися від використання насіння кропу.

Насіння кропу: лікувальні властивості і протипоказання

Насіння кропу споконвіку використовуються в традиційній медицині: про цілющі властивості цієї рослини знали ще лікарі в Стародавньому Єгипті. Те, як правильно заварювати насіння кропу або приймати їх в сухому вигляді, залежить в першу чергу від конкретної проблеми. У деяких випадках найбільш ефективним виявляється відвар, в інших – настій, а по-третє – мелені або замочені насіння, змішані з медом або іншими рослинними інгредієнтами

Які елементи містяться в продукті

  • У 100 г сухих кроповий насіння знаходяться: вся група вітамінів B;
  • 23% вітаміну C;
  • 3% природних фолатів;
  • 14% ніацину;
  • 47% калію;
  • 52% кальцію;
  • 35% фосфору;
  • 64% магнію;
  • 91% заліза;
  • 78% міді;
  • 92% марганцю.

Особливо багаті непоказні на вигляд зернятка поліненасиченими жирами: олеінові, лінолеві і пальмітилеінові.

Лікувальні властивості насіння

Використовувати продукт можна при наявності наступних проблем зі здоров’ям:

  • в разі якщо є порушення в роботі органів шлунково-кишкового тракту. Настої і відвари з сировини стабілізують функції кишечника, не даючи небезпечної мікрофлори розвиватися в повному обсязі. Насіння має спазмолітичний ефект, регулюють перистальтику і знижують кислотність шлункового соку. Яскравий приклад подібного впливу – лікування кольок у немовлят з допомогою укропной води;
  • гіпертонії, аритмії і атеросклерозі. Настої і відвари з насіння кропу сприяють зниженню тиску. Крім цього, хімічні речовини, що містяться в сировині, позитивно впливають на судини, розширюючи їх. Це допомагає поліпшити кровообіг, нормалізувати скорочення серцевого м’яза і відрегулювати роботу всієї системи, що поставляє кисень органам і тканинам;
  • сечостатеві захворювання. Продукт має яскраво виражену сечогінну властивість, що сприяє виведенню токсинів з організму. Також присутність фітонцидів і вітаміну C в складі препаратів з сировини добре знімає запалення, має місцеву протівобактеріцідное вплив при зазначених недугах;
  • скупчення жовчі. Насіння рослини сприяють збільшенню відтоку жовчі, нормалізує роботу органу;
  • простудні захворювання. Плоди кропу мають яскраво виражені розріджують властивості. Завдяки цьому мокрота в бронхах не застоювалася і хвороботворні бактерії не мають можливості розмножуватися. Настої і відвари з сировини допомагають позбутися від нападів болісного кашлю при грипі і бронхітах;
  • легких розладах центральної нервової системи. У насінні присутні різні фітонциди, які надають легку седативну дію на весь організм. Тому препарати з участю рослини рекомендовані при підвищеній збудливості і безсонні.

Природно, лікарська рослина не може впоратися самостійно з усіма хворобами. До того ж самолікуванням займатися не слід, щоб не погіршити становище.

Приймати чай і відвари з плодів рослини слід тільки після консультацій з лікарем. Лише фахівець може, з огляду на лікувальні властивості і протипоказання насіння кропу, призначити правильну дозу рослинних препаратів на їх основі.

Коли не можна використовувати лікарську рослину

При такій кількості лікувальних властивостей, у препаратів з насіння кропу є цілий ряд протипоказань, враховувати які життєво необхідно:

  • хронічні захворювання сечостатевої системи. Якщо в органах, які відповідають за виведення продуктів життєдіяльності, є камені і пісок, будь-які відвари приймати не можна. Біологічно активні компоненти в складі таких лікарських засобів здатні зрушити відкладення з місця і спровокувати закупорку сечоводу. В цьому випадку не обійтися без операції;
    настої і відвари з городньої прянощі категорично протипоказані гіпотонікам. У разі вживання подібних засобів при зниженому тиску може з’явитися занепад сил, млявість, порушення зору і втрата координації в просторі;
  • не рекомендуються насіння кропу як лікувальний засіб при алергії на який-небудь продукт харчування. Так як плоди рослини багаті ароматичними маслами, загострення хвороби може настати, навіть якщо раніше ідіосинкразія була на амброзію або цитрус;
  • з обережністю слід давати укропную водичку малюкам. У готовому вигляді відсоток діючих речовин насіння в лікувальному напої мінімальний, проте, замінювати їм повністю денний прийом рідини немовлятам протипоказано.

Вирощування кропу: нюанси і секрети агротехніки

Кріп — одночасно і трава і прянощі. Перисті листки збирають для використання в якості зелені, а маленьке висушене насіння — як приправу.

Виростити врожай кропу можна не менше 2-3 разів за рік, в тому числі й влітку. Вирощування кропу – достатньо простий процес, який охоплює підготовку ґрунту і насіння, безпосередньо посів, догляд та підживлення. Розберімся в нюансах кожного з цих етапів.

Підготовка насіння

Попри те, що частина виробників насіння продає вже готовий оброблений від шкідників і хвороб матеріал, іноді насіння варто заздалегідь підготувати до посіву. В першу чергу це пов’язано з повільною швидкістю проростання кропу. Найкраще провести барботування і замочування.

Барботування – процес насичення насіннєвого матеріалу киснем, шляхом витримки у воді. Для його організації в домашніх умовах вам необхідний компресор. Можна використовувати для цього гідропонну техніку, компресор для акваріума і т.д.

Загорніть насіння у тканинну серветку і зав’яжіть її. Будь-яку зручну місткість заповніть теплою водою на 2/3 і повністю помістіть всередину мішечок. Приєднайте трубку компресора і включіть подачу повітря.

Насіння замочують терміном до 18 годин при температурі +19…+20°С. Дана перепідготовка дозволяє «оживити» насіння, отримати більш ранні сходи (термін скорочується на 6-7 днів), і підвищити врожайність на 25-30%.

Важливо: барботоване насіння необхідно сіяти в добре зволожений грунт.

Замочування — більш простий і поширений процес. Насіння кропу потримайте під струменем гарячої води (+55…+60°С) протягом 1-2 хвилин. Після цього помістіть його вже у теплу воду (+30…+35°С) і міняйте її 4-5 разів у міру охолодження. Третій крок — розкладіть насіння на вологу марлю і почекайте до моменту прокльовування.

Замочування прискорює ріст і дозволяє зменшити період вирощування кропу на термін від 8 до 11 днів.

Посів

Вибирайте для кропу сонячну ділянку, де раніше росли овочі (огірок, помідор, капуста, картопля), які удобрювали гноєм. Грунт для вирощування кропу необхідно попередньо очистити від рослинних залишків, зорати, провести культивацію.

Будьте уважні, не сійте кріп на місці, де росли селера та морква. Після цих культур в ґрунті можуть залишитися хвороби, до яких ця зелень чутлива і ваш потенційний урожай знизиться.

У літню пору ви також можете посадити кріп між іншими культурами. Його аромат буде відлякувати деяких шкідників. Однак, з сусідством також необхідно бути обережними. Так, наприклад, не варто садити кріп близько картоплі, моркви, базиліка та крес-салату. Краще розмістити його коло цибулі, кабачків, огірків або томатів.

Найкраще кріп росте в добре дренованому грунті, багатому на органічні речовини. Перед посадкою внесіть на ділянку витриманий компост. Кріп віддає перевагу pH ґрунту від 5,5 до 6,7.

Перший посів кропу відбувається ранньою весною. Середня витрата насіння – 2,5-3 кг/га (25-30 грам на сотку). Для посіву на невеликій ділянці можна використовувати звичайний рядовий посів. Рекомендована відстань між рядами – 45-50 см.

Для великого поля краще вибрати стрічковий спосіб за схемою 45-60 + 15-20. Відстань між рослинами – 1-2 см.

Насіння поміщається на глибину 1-2 см, в добре зволожений ґрунт. Кріп любить сонце і не потребує великої кількості води. Однак, на перших етапах росту важливо забезпечити йому хороший регулярний полив. Після появи сходів важливо розпушити ґрунт.

Чи відрізняється агротехніка кущового кропу? Ні. Його можна вирощувати так, як і звичайний.

Однак, якщо ви зацікавлені в максимальній віддачі, тоді врахуйте наступні моменти:

  • краще вирощувати його у теплиці через розсаду;
  • посів проводите в березні-квітні у торф’яні горщики;
  • перед висадкою в ґрунт рослини бажано попередньо загартувати при +14…+15°С;
  • оптимальна температура вирощування – +20°С;
  • відстань між рослинами повинна становити 20-25 см;
  • перший зріз можна проводити через 10-15 днів з моменту посадки;
  • для отримання цілорічного врожаю кріп рекомендується висівати кожні 2-3 тижні.

Особливості підзимнього посіву

Оскільки кріп практично цілорічна культура, його можна посіяти й під зиму. Робити це необхідно, коли середньоденна температура становитиме +4…+5°С і так, щоб зелень не зійшла до перших заморозків. В іншому випадку нічого не вийде.

Посіяний кріп потрібно мульчувати за допомогою торфу (2-3 см). Такий посів дасть урожай на пару тижнів раніше, ніж ранньовесняний.

Вирощування кропу та догляд

Доглядають за кропом за допомогою проріджування, видалення бур’янів, розпушування і підгодівлі. Прополювання і полив проводять за необхідності. Розпушування спочатку на глибину 4-5 см, а потім – 8-9 см.

Що ж стосується проріджування, то в перший раз його необхідно провести, коли рослина досягає 5-6 см у висоту. Залишайте між паростками 8-10 см відстані. Далі проріджування відбувається в міру того як рослини створюють один для одного тінь. Після фінального видалення паростків, між кропом має залишитися по 15-20 см відстані.

Засоби захисту рослин (гербіциди, інсектициди й т.д.) не рекомендується використовувати при вирощуванні кропу, як і будь-якої зелені в цілому.

У крайніх випадках використовують Гезагард або Стомп як ґрунтові досходові гербіциди. Хімічні інсектициди та фунгіциди не можна використовувати, проте можна скористатись біопрепаратами або ентомофагами.

А ось підгодівлі кріп любить. Хороший варіант — використовувати перед оранкою восени Екоплант (4-5 кг на сотку) і навесні, перед посівом, внести 1-2 кг аміачної селітри.

Якщо ви використовуєте крапельне зрошення, то навесні використовуйте водорозчинні добрива з формулою 20-20-20. Норма внесення в такому випадку складе 0,15-0,20 кг на сотку з кожним поливом після появи сходів.

Що стосується мінеральних добрив, рекомендуються наступні обсяги підгодівель:

Мінеральний елемент Кількість кг на 1 га
N65
P2O525
K2O200
MgO10
CaO85

При вирощуванні кропу потрібно враховувати, що пряність є вологолюбною рослиною. Тому його краще поливати через день, а в жаркі дні поливи можна проводити 2 рази на день — вранці та ввечері. Найкраще для цього використовувати крапельний полив, оскільки при дощуванні краплі води потрапляють на листя і можуть спровокувати розвиток грибкових хвороб.

Збір урожаю

Збирають кріп в міру дозрівання. Оптимальний період настає через 20-30 днів з моменту сходів, коли бічне листя розростеться до довжини у 20-25 см. У цей момент воно має найсильніший аромат і готове до перероблення або заморожування.

Цікавий факт: кріп не втрачає смак і запах навіть після тривалого заморожування.

Якщо ви плануєте вирощування кропу для консервації або сушіння — для цього ідеальні весняні посіви. Для сушки та консервації кріп краще зривати при появі стебел-квітконосів.

Влітку, через високі температури, краще зривати листя в процесі росту і використовувати кріп виключно на зелень. Переробляти та використовувати його потрібно швидко, оскільки зірвані пучки швидко в’януть.

Вирощування кропу — це досить легка робота з якою кожен впорається і зможе отримувати ароматну зелень з весни до пізньої осені.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Про автора

admin administrator