Навіщо фарбують дерева вапном

Авторadmin

Навіщо фарбують дерева вапном

Чим краще білити дерева восени: вапном, крейдою чи фарбою

Побілка дерев у саду – дуже відповідальний захід. Традиційно стовбури білять розведеним вапном, але є й інші матеріали, які в деяких випадках використовувати краще.

Для чого потрібно білити сад

Восени та ранньою весною плодові дерева потрібно білити. Побілка стволів виконує відразу кілька функцій:

  • захист від шкідливих комах, які дуже люблять ховатися в корі;
  • відображення яскравих сонячних променів, які напровесні можуть стати причиною опіків кори;
  • захист від появи морозобоїн (побілка відбиває світло, внаслідок чого стовбур не нагрівається і рух соку не починається раніше визначеного часу).

Чим краще білити дерева

Вибираючи склад для побілки дерев, варто врахувати всі позитивні та негативні сторони вапна, крейди, садової фарби. Саме ці засоби найчастіше використовують для обробки саду.

Гашене вапно

У гашеної вапна багато переваг перед аналогами:

  • невисока вартість;
  • підвищена стійкість до вологості та несприятливих погодних умов порівняно крейдою;
  • дезінфікуючий ефект (вбиває плісняві гриби, деякі види бактерій);
  • здатність затягувати мікроскопічні тріщини на корі.

Известия – універсальний засіб для побілки дерев

Вапняний розчин після висихання досить міцно утримується на стовбурах, а от крейда змивається набагато швидше. Вапно в порівнянні з крейдою майже не забруднює руки, якщо провести долонею по стволу.

При цьому вапно має недоліки. Її не можна назвати щадним засобом, тому в деяких випадках від такого розчину краще відмовитися: якщо дерева молодше 3 років, на стовбурах є явні ознаки захворювань (виразки, глибокі тріщини, нарости).

Для побілки дерев потрібно розвести в 10 л води 2 кг вапна, добре перемішати і настояти близько 30 хвилин. Після цього склад повністю готовий до використання. Для збільшення в’язкості у вапняний розчин можна додати 1 кг коров’ячого гною або 100 г казеїнового клею.

Крейда

У порівнянні з вапном крейда менш стійка, сильно брудниться. Дезінфікуючий ефект у крейди відсутній, тому найчастіше перед таким побілкою досвідчені городники обов’язково обприскують стовбур фунгіцидами та інсектицидами (Іскрою, Фуфаноном та іншими). Можна додати захисні речовини і в суміш. А також казеїновий клей для збільшення стійкості покриття у саму побілку, але це все одно передбачає додаткові витрати.

Основні переваги крейди – невисока ціна і щадний вплив на кору. Такий вид побілки доцільно застосовувати, якщо дерева молоді (до 3 років) і мають досить ніжну кору. Краще білити дерева крейдою напровесні в регіонах з відносно сухим кліматом. Наносити крейдяний розчин на стовбури восени не рекомендується, оскільки шар побілки може змитися до середини зими. Восени краще віддати перевагу вапна або використовувати крейду, але із закріплюючими добавками у вигляді 100 г казеїнового клею на 10 л розчину або 1 кг глини на 10 л розчину.

Крейда розводять у воді, як і вапно, з розрахунку 2 кг порошку на 10 л води. Розчину потрібно дати настоятися близько 30 хвилин, а потім можна приступити до побілки саду.

Садова фарба

У спеціалізованих магазинах продається садова фарба на акриловій основі з додаванням крейди, води. У ній можуть бути і речовини для відлякування комах. Інсектициди можна внести до складу промислового виробництва додатково.Досвідчені городники радять брати саме садову фарбу. Від будівельних водно-дисперсійних складів вона відрізняється тим, що в ній відсутні добавки, які можуть завдати шкоди корі. При нанесенні її на стволи вона утворює досить щільну плівку. Таке покриття є найбільш стійким у порівнянні з крейдою та вапном.

Садова фарба дуже зручна у застосуванні, але при цьому не позбавлена недоліків

Але у побілки садовою фарбою є й недоліки:

  • висока вартість;
  • знижена повітропроникність покриття.

Фарбу не радять наносити на дерева віком до 3 років, а також на хворі дерева. У садових культур, уражених будь-якими захворюваннями чи шкідниками, порушені деякі фізіологічні функції, зокрема і дихання. Якщо нанести на ствол шар фарби, кисневий обмін із навколишнім середовищем стане ще більш утрудненим.

Садову фарбу доцільно вибирати для побілки здорових садових дерев старше 3 років. Цей варіант відмінно підійде для регіонів з несприятливими погодними умовами.

Свій сад я білю щороку восени та навесні. Після низки експериментів дійшла висновку, що найкращий варіант – це вапно. Крейда використовую тільки для побілки саджанців до 3-4 років. Якщо крейди немає, не страшно, можна просто зробити розчин вапна не таким концентрованим. Я беру 1 кг на 10 л води та додаю 100 г казеїнового клею або 1 кг глини для в’язкості. Садову фарбу не використовую, тому що вважаю, що стовбур дерева повинен повноцінно дихати, а в фарбі є компоненти, які заважають цьому диханню.

Для побілки саду можна використовувати крейду, вапно, садову фарбу. Кожен засоб має свої переваги і недоліки, тому при виборі варто враховувати вік дерев, їх стан, погодні умови в регіоні та інші фактори.

Навіщо білити дерева навесні: терміни та правила

Багато людей помилково вважають, що дерева навесні білять для краси. Зрештою, часто і роблять це у середині сезону перед святами. Проте насправді побілка – це обов’язкова захисна процедура для захисту саду і виконувати її потрібно набагато раніше. Розповідаємо, коли і як це робити правильно.

Навіщо потрібна весняна побілка

Якщо осіння побілка виконується для захисту дерев і чагарників від тріщин, морозобоїн, хвороб і шкідників, то весняна побілка здійснюється для захисту їхніх штамбів і гілок від опіків, оскільки в цей час сонце дуже активне, а на рослинах ще немає листя, яке могло би захистити кору від перегріву.

Окрім того, побілка навесні є профілактичним заходом від збудників хвороб і шкідників, яким усе-таки вдалося пережити зиму в тріщинах кори й верхньому шарі ґрунту. Саме тому дерева білять мінімум двічі на рік – восени та навесні, проте можна виконати за потреби ще літню побілку, якщо попередня неякісна або її змили дощі.

Білити потрібно всі дерева, а не лише плодові. Для молодих дерев використовують слабші розчини, ніж для дорослих: зменшують концентрацію вапна удвічі або користуються водоемульсійною чи водно-дисперсійною фарбами. Білити молоді дерева варто, оскільки їхня тонка кора може легко пошкодитися від сонячних опіків. Якщо ж ви побоюєтеся, що побілка може також пошкодити кору, можна обмотати стовбур білими стрічками спанбонду – це також захистить від гризунів.

Коли проводити весняну побілку

Весняну побілку здійснюють у лютому або на початку березня, коли денні температури піднімаються вище нуля. При цьому важливо встигнути до розпускання бруньок і появи листя. У цей час стовбури дерев можуть нагріватися вдень до +11°С, а це провокує надто ранній початок сокоруху. Водночас нічні температури в кінці зими і на початку весни можуть опускатися до -10°С, і це призводить до замерзання соку, розриву тканин і утворенню морозобоїн. Біла фарба на стовбурах і скелетних гілках відштовхує сонячні промені, захищає кору від перегріву й не дозволяє деревам завчасно прокинутися.

Як підготувати дерева до побілки

Якщо ви не білили дерева на зиму, то навесні вам потрібно буде не просто покрити їх розчином, а й провести перед побілкою попередню підготовку. Потрібно очистити їх від старої мертвої кори дерев’яним (у жодному разі не металевим) скребком, попередньо розстеливши під деревом клейонку або тканину. Робити це краще у вологий похмурий день. Фрагменти кори, що обсипалися на підстилку, обов’язково спаліть, оскільки там можуть бути хвороботворні мікроорганізми та шкідники.

Очищену кору слід дезінфікувати: у сухий, ясний і теплий день обробіть штамб і основу скелетних гілок 5-відсотковим розчином мідного купоросу або препаратів «Абіга-пік», «ХОМ» або «Оксихом». Робити це потрібно зранку, щоб до вечора кора висохла. Обприскування проводять із дрібнодисперсного розпилювача з близької відстані, щоб розпилена рідина утворювала туман, що повільно осідає на кору, а не текла по ній цівками.

Дезінфікування мідьвмісними препаратами небажано проводити щороку, оскільки метал має властивість накопичуватися в корі, і врешті-решт його концентрація стане токсичною для дерева. Щоб цього не сталося, потрібно чергувати обробку фунгіцидами з обприскуванням кори мильно-зольним розчином, який не такий шкідливий для дерева, але при цьому чудово очищає. Для приготування розчину потрібно 2,5-3 кг золи і 50 г рідкого мила або засоби для миття посуду розвести у воді температури близько 80°С.

Утворені в процесі очищення кори ранки й тріщинки потрібно закрити одним із таких складів:

  • 200 г глини змішують зі 100 г коров’яку, жменею дрібно рубаної соломи й розбавляють водою до консистенції густої сметани;
  • 100 г каніфолі і 200 г бджолиного воску розпускають на повільному вогні окремо, потім з’єднують, додають 100 г несолоного тваринного жиру, а коли все розплавиться, виливають цю масу в холодну воду, дістають з води і скачують у грудку; перед замазуванням ран і тріщин цей садовий вар злегка підігрівають, щоб він став еластичним.

Для закладення травм можна використовувати садову пасту «Раннет», до складу якої входять мідний купорос і гумат. Процедуру проводять у суху погоду, оскільки склад не вологостійкий.

Чим білити

Садова побілка може проводитися трьома складами: вапняним розчином, водоемульсійною або водно-дисперсійною фарбою. Склад побілки обов’язково має включати три інгредієнти:

  • білий пігмент – крейда або вапно, оскільки саме білий колір найкраще захищає кору від променів сонця;
  • клейову основу, яка закріплює пігмент на корі, не дозволяючи складу стікати по стовбуру вниз;
  • фунгіцидний препарат, що знищує інфекцію в тріщинах кори.

Найпростіший спосіб захисту дерев – вапняний або крейдяний розчин, яким садівники користуються здавна. Існує кілька ефективних рецептів:

  • у 10 л води потрібно розвести близько 3 кг люсованого вапна або крейди, додати 500 г мідного купоросу і 100 г казеїнового клею, який можна замінити декількома ложками клейстеру з борошна; склад ретельно перемішують до розчинення всіх інгредієнтів, потім побілка має настоятись упродовж декількох годин;
  • у 10 л води розводять 2 кг люсованого вапна, 1 кг жирної глини, лопату гною і 250 г мідного купоросу та залишають на 2-3 години настоятися;
  • у 2 л води розмішують 300 г люсованого вапна, 2 столові ложки мідного купоросу, 200 г канцелярського клею, 200 г глини і 25 г «Карбофоса»;
  • 400 г мідного купоросу потрібно розчинити в 2 л гарячої води, змішати з 100 г казеїнового клею, 2 кг люсованого вапна та розвести склад 8 л води.

Побілка вапном швидко змивається або обсипається. Саме тому після осінньої побілки дерев вапняним або крейдяним складом вам доведеться навесні знову їх білити. Якщо ж ви скористаєтеся водоемульсійною або водно-дисперсійною фарбами, то достатньо буде однієї побілки на рік, а то й на два.

Головна перевага водоемульсійної фарби в її довговічності: вона утворює на поверхні стовбура міцне, але паропроникне дихаюче покриття, стійке до змивання й сонячних променів. Водночас до складу водно-дисперсійної фарби, крім пігменту, входять латекс і антисептик. Таке покриття тримається на стовбурах до двох років, фарбування дерев водно-дисперсійним складом здійснюють при температурі повітря не нижче +3°С.

Можна самостійно приготувати довговічну фарбу, змішавши дві частини бустилату або клею ПВА, одну частину пігменту (крейди або каоліну) і додавши в суміш фунгіцидний препарат. Після того, як ви добре змішаєте всі інгредієнти, додайте в суміш невеликими порціями воду, продовжуючи перемішувати, щоб у результаті консистенція набула такої густоти, як олійна фарба.

Як білити дерева навесні

Легко і зручно користуватися маховою малярською щіткою зі штучного матеріалу, а також щіткою флейца або макловицею, які дозволяють одним рухом покрити значну ділянку поверхні кори. Якщо дерев у вашому саду небагато, то ви швидко впораєтеся щіткою або малярським валиком, але якщо сад великий і дерева високі, то краще застосувати фарбопульт.

Консистенція складу має бути такою, щоб він не стікав по стовбуру, а товщина шару, нанесеного на стовбур і гілки, – 2-3 мм. Якщо покриття буде дуже товстим, воно почне відшаровуватися, і вам доведеться заново білити дерева.

Більше корисних порад – у рубриці «Сад»

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

  • Новини Волині
  • Сад
  • Новини Івано-Франківська
  • Новини Чернівців
  • Новини Рівного
  • Новини Закарпаття
  • Новини Тернополя
  • Новини Хмельницького
  • Дім

Про автора

admin administrator