Навіщо використовується залізний сурик

Авторadmin

Навіщо використовується залізний сурик

Різновиди та призначення залізного сурику

Сурик залізний являє собою тверде і хімічно стійка речовина, що відрізняється високими абразивними властивостями і підвищеною стійкістю до нагрівання. Сурик використовується для захисту основного матеріалу (металу, деревини, штукатурки) від зовнішнього середовища.

Переваги та сфери застосування

Сурик характеризується безліччю позитивних якостей:

  • температурною стійкістю (в межах від 50 градусів морозу до 60 градусів тепла);
  • твердим і стійким покриттям;
  • захищеністю поверхні від вологи та хімічних речовин завдяки утворилася на базовому матеріалі плівці;
  • захистом від корозійних процесів;
  • тривалим терміном експлуатації поверхні;
  • економним витратою.

Технічні особливості матеріалу:

  • час висихання не більше доби;
  • умовна в’язкість, вимірювана по віскозиметрі ВЗ-4, не більше 80 – 160 (при температурі вище 20 градусів тепла);
  • показник покриваності – до 35 грамів на квадратний метр;
  • масова частка летючих речовин – до 14,5%;
  • стійкість покриття до статичного впливу води не менш 3 годин при 20 градусах за Цельсієм;
  • твердість покриття при вимірі по маятниковому приладу не менше 0,12 умовних одиниць;
  • ступінь перетиру – до 80 мікрометрів;
  • масова частка плівкоутворювальної речовини — від 27%.

Сфери застосування сурику:

  • виробництво лаків, фарб і грунтовок;
  • скляна промисловість;
  • автомобілебудування;
  • виготовлення пластмас (для захисту від корозії);
  • виробництво стійких до вогню просочуючих складів і фарб;
  • полірування виробів зі скла і металу (використовується як дрібнодисперсний абразив).

Різновиди сурику

Крім залізного сурику, існує також свинцевий. І той і інший необхідні для виникнення окисної реакції, в ході якої утворюється особлива нерозчинна у воді плівка, яка не пропускає кисень. Готові лакофарбові матеріали створюються шляхом розчинення залізниці або свинцевої основи в рідкому середовищі.

Обидва види суриков мають свої особливості і широко застосовуються в промисловості. Підсумковий вибір матеріалу залежить від поставлених завдань.

Матеріал на свинцевій основі

Свинцевий сурик використовується для обробки поверхонь, що експлуатуються в особливо складних умовах. При цьому для цілей індивідуального будівництва свинець практично не застосовується через його високу токсичність.

Матеріал являє собою оранжево-червоний порошок. Технологія виробництва полягає в розпилюванні розпеченого металу в повітрі.

Різновид захисної речовини на основі свинцю – корабельний сурик. Це простонародне назва даного матеріалу. Корабельна різновид сурику відрізняється особливо високими термічними і антикорозійними властивостями. Використовується для захисту трубопроводів і в суднобудівній промисловості. При роботі з матеріалом необхідно дотримуватися підвищених заходів безпеки: надягати респіратор і захисний одяг, а також добре вентилювати приміщення.

Матеріал на основі заліза

Залізний сурик володіє оптимальним набором експлуатаційних характеристик при тому, що він екологічно безпечніше свинцю. В основі обмазки – речовина червоно-коричневого кольору.

Виготовляється даний матеріал методом прожарювання залізної руди в кисневій середовищі. В процесі виробництва отримують оксид на розпеченій лимонитовой руді. Далі сировину подрібнюють до порошкоподібного стану в спеціальному пристрої під назвою «гуркіт». Готовий порошок розфасовується по мішках або металевих контейнерів для відправки замовникам.

  1. Колір плівки — жовто-оранжевий.
  2. Остаточне висихання поверхні настає приблизно через добу за умови, якщо температура становить 18-20 градусів вище нуля.
  3. Показник в’язкості не більше 80 – 160 згідно з показаннями віскозиметра.
  4. Твердість покриття визначається за допомогою маятникового приладу і повинна становити не менше 0,12 умовних одиниць.
  5. Витрата обмазки в межах 55-240 грамів на квадратний метр.

Обмазка широко застосовується для захисту днищ автомобілів та на трубопроводах. Речовина використовується для захисту металевої даху, каналізаційних люків, опалювального обладнання (в тому числі радіаторів), сталевих гаражів. Також залізний сурик використовується для захисту деревини, незалежно від того, фасад це або внутрішня частина будівлі.

Зверніть увагу! Залізний сурик не використовується для захисту підлог з дерева.

В якості прикладу фарби з сурікова вмістом можна привести МА 15. Склад також містить органічний розчинник, масляну оліфу і кілька добавок для додання фарбі особливих властивостей.

Зверніть увагу! Змішування разом з суриком сріблянки утворює вибухонебезпечну суміш.

Штучні та природні пігменти

Сухий сурик (пігмент) – це нерозчинний у хімічній середовищі тонкодисперсний порошок різноманітних забарвлень. Колір порошок набуває за рахунок додавання в нього неорганічної пудри. Наявність у складі лакофарбового матеріалу пігментного порошку значно підвищує опірність до іржавіння металу, а також покращує його стійкість до механічних впливів.

На практиці використовуються два різновиди пігментів: натуральні і штучні. Синтетика відрізняється багатою палітрою кольорів. Натуральні барвники виробляються на основі природних компонентів, що добуваються з надр Землі. Натуральні компоненти більш екологічно безпечні і краще протистоять негативним чинникам навколишнього середовища. Залізний сурик відноситься саме до природних речовин.

Крім залізного сурику, до натуральних пігментів відносяться наступні речовини:

  • охра;
  • крейда;
  • умбра;
  • кіновар;
  • піролюзит;
  • боксити;
  • графіт.

Перед застосуванням сурик залізний сухий потрібно розвести з допомогою органічного розчинника. Найкраще для цієї мети підійде сольвент або скипидар.

Нанесення сурикової фарби

  1. Перед тим як пофарбувати, поверхню потрібно підготувати. Основа повинна бути сухою і чистою. Якщо забарвлюватися буде метал, видаляємо сліди корозії, а також знежирюємо поверхню за допомогою органічного розчинника. Якщо мова йде про деревині, шліфуємо і ціклюєм матеріал.
  2. Наносимо фарбу на поверхню за допомогою пензля або валика. Також можна використовувати пульверизатор, особливо в тих випадках, коли потрібно обробити значні площі. Фарбу наносимо не дуже товстими шарами, щоб уникнути патьоків.
  3. Після завершення фарбування очищаємо використаний інструмент з допомогою розчинника. Кисті обтираем сухою ганчіркою, а потім просочуємо ворс рослинним маслом.

Запобіжні заходи

Інструкція від компанії-виробника містить обов’язкові заходи безпеки, яких потрібно дотримуватися при нанесенні сурикової фарби. До цих рекомендацій потрібно поставитися з усією серйозністю.

Знадобляться респіратор, гумові фартух і рукавички, а також захисні окуляри. Після закінчення робіт необхідно тривалий (не менше 2 доби) провітрювання приміщень.

Альтернативні рішення

Якщо суриковая фарба з якихось причин не найкраще рішення, можна подумати про альтернативу. Знайти заміну сурику не так просто, тим більше таку, щоб вона була конкурентоспроможною в ціновому відношенні. Тим не менш, можна порекомендувати наступні варіанти:

  1. Електропровідна фарба «Zinga». Цей лакофарбовий матеріал містить цинк. Фарба широко використовується для захисту чавуну і сталі від іржавіння. Речовина можна наносити на метал в дуже широкому температурному діапазоні.
  2. Ще один варіант заміни – вогнезахисна фарба «Полистил». Даний лакофарбовий склад відповідає четвертій групі пожежної безпеки. Покриття, оброблені «Полистилом», експлуатуються протягом, як мінімум, десятирічного терміну.

На закінчення необхідно відзначити, що ні «Zinga», ні «Полистил» не стануть повноцінною заміною сурику. Тому, якщо екологічні міркування не є визначальними, краще все-таки віддати перевагу фарби на основі сурику.

Сурик залізний: отримання, застосування, властивості

Для захисту деяких елементів будівельних конструкцій від корозії використовуються спеціальні речовини. Завдяки їх властивостями поліпшується декоративність і санітарно-гігієнічні якості будови. До одного з таких складів відноситься сурик залізний. Застосовують цю речовину і в багатьох інших випадках.

З чого роблять сурик залізний

Порошок, який отримують шляхом розмелювання обпаленої до стану окалини залізної руди, відрізняється стійкістю до температурних, погодних і світлових дій. Червоно-коричнева маса в основному складається з оксиду заліза.

Прожарюючи лімонітовий рудну масу в киснево-повітряної середовищі, її доводять до потрібної консистенції. Потім подрібнений в утробі спеціальної машини, званої «гуркотом», порошок фасується в мішкову або металеву тару для відправлення на промислові підприємства. Беручи участь у виробничих ланцюжках в якості основного або додаткового речовини, залізний сурик застосування має досить різноманітне.

Незамінна сировина

Завдяки своїм перевіреним часом якостям вироблений з руди пігмент з успіхом використовується в різних галузях промисловості:

  • в лакофарбової при виробництві грунтовок і фарбувальних смесей;
  • в стекловаренной;
  • в автомобілестроітельной;
  • в пов`язаною з отриманням пластмасс;
  • у виробництві вогнезахисних просочень і составов;
  • при поліровці скляних і металевих деталей в якості абразивного дрібнодисперсного матеріалу.

Крім того, даним складом покривають деякі частини нових автомобілів, так як це дія відмінно захищає метал від іржі.

Така звична будівельна фарба

Найбільш стійким з рідких антикорозійних засобів вважається сурик залізний. Технічні характеристики дозволяють використовувати цю фарбу для обробки автомобільних днищ і трубопроводів. Металеві покрівлі та кришки люків, радіатори опалення та залізні гаражі обробляють цим засобом. Крім того, сурик залізний використовують при покритті дерев`яних частин будівлі, незалежно від розташування всередині або зовні. Для фарбування підлоги даний склад застосовувати не рекомендується.

Фарбу виготовляють шляхом розчинення залізного порошку в пенфталевих (масляних) лаках. Для підтримки стану суспензії в суміш додаються тіксотропірующіе і сіккатівние присадки. Після обов`язкового ретельного перемішування і розфасовки атмосферостійка антикорозійна фарба сурик залізний (колір коричневий) готова до застосування.

Штучний або природний пігмент: що краще

Сухими фарбами, або пігментами, називають нерозчинні у хімічних розчинниках тонкодисперсні порошки різного кольору. Неорганічна пудра, що входить до складу будівельних фарб, надає покриттям той чи інший відтінок. Крім того, додавання пігментних порошків, таких як сурик залізний, покращує не тільки антикорозійні, а й механічні захисні властивості складу.

У промисловості використовують два види барвників: штучні і природні. Синтетичні наповнювачі відрізняються яскравістю, різноманітністю і насиченістю кольорової палітри. Природні барвники добувають з надр землі. Вони відрізняються дешевизною, нешкідливістю і кращою стійкістю до зовнішніх впливів атмосфери. Сурик залізний відноситься до другої групи. Наступні речовини також є натуральними мінеральними пігментами:

  • біла крейда і жовта охра;
  • коричнева умбра і темно-жовта сіена;
  • червона кіновар і чорно-сірий піролюзіт;
  • графіт і боксит.

Як користуватися фарбою

Перед нанесенням фарби слід ретельно підготувати поверхню. Видаляються іржа і жирові забруднення, пил і окалина. Фарба повинна бути добре перемішаної. Якщо необхідно, склад розбавляють сольвентом, скипидаром або уайт-спіритом для створення потрібного ступеня густоти.

Сурик залізний наносять на підготовлену поверхню звичайною кистю. Час висихання покриття залежить від температурних умов і може тривати від 20 до 24 годин. Для отримання кращого захисту від зовнішніх впливів фарбувальний склад наносять в декілька шарів, попередньо дочекавшись повного висихання попереднього. Якщо поспішити і знехтувати правилом даної технології, покриття не буде повністю відповідати необхідним вимогам. Плівка фарби стане зморшкуватою і легко повреждаемой.

Заходи безпеки при роботі

Самостійно проводячи фарбувальні роботи, слід дотримуватися простих правила техніки безпеки. До них в даному випадку відносяться наступні пункти:

  • Приміщення, в якому використовують сурик залізний, обов`язково має провітрюватися як у період фарбування, так і після неї.
  • Забороняється куріння та користування відкритими джерелами вогню поблизу об`єкта робіт.
  • На руках повинні бути гумові або одноразові рукавички. Можна користуватися спеціальними захисними біокреми.
  • Окуляри вбережуть очі від випадкового проникнення мікрокрапель фарби на рогівку.

При попаданні складу на не захищені одягом частини шкіри слід стерти його тканинним клаптем, змоченим в уайт-спірит або будь-якому рослинному маслі. Потім промити теплою водою з господарським знежирюючим засобом або милом.

Після закінчення робіт залишився сурик залізний зберігають далеко від нагрівальних приладів і джерел вогню. Банку повинна бути щільно закритою для запобігання загустіння і висихання складу. Не варто зберігати фарбу на сонці, на морозі і під дощем.

Про автора

admin administrator