Навіщо вимочують цибулю

Авторadmin

Навіщо вимочують цибулю

Зміст:

Секрети досвідчених фермерів: як посадити цибулю під зиму, щоб не пішла в стрілку

Якщо не знаєте, коли садити цибулю на голівку, зверніть увагу на вишню – вона вам “дасть підказку”.

Хочете отримати цибулю без стрілок – дотримуйтеся кількох простих правил / колаж УНІАН з фото pixabay.com

Далеко не всі господині і господарі знають, як правильно садити цибулю сіянку під зиму і насіння цибулі, щоб отримати урожай без стрілок чи просто чудову ранню зелень. Найголовніше – підібрати правильно посадковий матеріал і вибрати відповідний час для висадки.

Ні в якому разі не використовуйте для посадки зіпсовану цибулю сіянку або насіння, яке не підходять для вирощування у вашій кліматичній зоні чи в тому ґрунті, який у вас на ділянці.

Навіщо садити цибулю під зиму

Восени цибулю садять з кількох причин, зокрема, для того, щоб вже навесні отримати урожай. Крім того, рослини, посаджені в осінній період, мають більше шансів вижити і краще розвиватися, оскільки перед зимою шкідники і захворювання зазвичай не такі активні, як навесні. Земля восени ще тепла, і завдяки цьому посаджена цибуля може краще вкоренитися.

Висаджування рослин восени також корисне для ґрунту – це може сприяти розвитку в ньому корисних мікроорганізмів, завдяки яким його структура здатна покращитися.

Висадивши цибулю перед зимою, ви зробите собі велику послугу – у вас буде менше роботи в гарячий “весняний” період.

В якому місяці садити цибулю під зиму

Цю рослину восени садять наприкінці жовтня – перед похолоданням. Ідеально це зробити перед заморозками. Не можна висаджувати цибулю в теплу погоду – якщо вона проросте до зими, то потім пропаде.

Є така прикмета, за якою досвідчені фермери орієнтуються, коли садити рослину: якщо листя з вишні опало – час братися за справу.

Щоб не отримати цибулю зі стрілками, дотримуйтеся таких правил:

  • підберіть сорт, який найменше схильний до викидання стрілок;
  • зберігайте цибулю перед посадкою в правильному місці – темному і прохолодному, вона має “відпочити” і не почати проростати;
  • підберіть правильно місце для вирощування цибулі – ділянка не має бути надмірно освітленою. Цибуля, яка росте під впливом дуже яскравого світла, може викидати стрілки;
  • якщо цибуля буде отримувати забагато вологи – ви матимете стрілки.

Цибуля також може “стріляти” через неправильну глибину посадки.

Найкращі сорти цибулі під зиму необхідно вибирати, виходячи з того, в якому регіоні ви перебуваєте. Наприклад, під Києвом на зелень восени рекомендують садити цибулю-батун, а на голівки можна висадити “Радар”.

На яку глибину садити цибулю сіянку під зиму

“Радар” вважається високо врожайним та стійким до захворювань сортом цибулі, але найголовніше – правильно його посадити. Зверніть увагу, цибуля сіянка перед висадкою обов’язково має від 10 до 14 днів “відпочивати” в темному і прохолодному місці.

Для цього сорту потрібно підібрати добре освітлену ділянку. Слідкуйте за тим, щоб там не була занадто висока вологість. У дуже вологій землі цибуля “Радар” просто згниє.

Перед висадкою ґрунт потрібно ретельно перекопати і щедро удобрити. Висадіть рослини на глибину від 2 до 3 сантиметрів. При цьому між цибулинами варто дотримуватися дистанції 10-15 см, так рослини зможуть вільно рости і не заважати одна одній.

В чому замочити цибулю перед посадкою?

Чи потрібно замочувати і в чому, цибуля севок перед посадкою

Вирощування цибулі севка зазвичай відбувається в два етапи: в перший рік здійснюється посадка чорнушки для отримання севка, а в другій — з сєвка виростає повноцінний урожай. Поговоримо про те, в чому замочити цибулю перед посадкою на другому етапі вирощування.

Навіщо замочувати цибулю напередодні посадки

Одні дачники вважають нормою садити в землю сухий сєвок, інші вважають за краще замочувати його перед посадкою. Однозначно можна сказати, що замочування помітно збільшує схожість.

Замочування цибулі севка покращує схожість і підвищує врожайність

Якщо перед посадкою цибулю замочити, можна в рази збільшити врожайність. Крім цього, певні розчини для замочування можуть наділити рослину міцним імунітетом. Багато дачників вважають за необхідне перед проведенням процедури зрізати невелику частину його верхівки.

Розчини для замочування цибулі севка

Давайте розберемося, в яких рідинах замочують цибулю перед тим як опустити її в землю.

Вода . Короткочасне замочування (5-10 хв.) У воді, підігрітої до 40 С справить знезаражуючий ефект.

Марганцівка . 15-хвилинне занурення в слабкий розчин марганцівки дасть той же ефект.

Для знезараження цибулю перед посадкою замочують у розчині марганцівки

Епін-Екстра . Вплив проводять згідно з інструкцією. Цей біостимулюючий препарат допомагає підвищити імунітет рослини, підвищити врожайність і прискорити дозрівання коренеплодів.

Комплексне мінеральне добриво . Для прискорення подальшого розвитку цибулі можна розвести у відрі чистої води столову ложку такого засобу. Замочувати необхідно на цілий день.

Сіль . Знезаразити посадковий матеріал дозволяє крутий сольовий розчин, приготований з кілограма солі і половини відра води. Досить 2-годинного замочування. Така цибуля не буде боятися ні грибів, ні цибулевої мухи.

Мідний купорос . Відмочування посадкового матеріалу в слабкому розчині мідного купоросу (1 ч. Л. / Відро) захистить його від грибкових хвороб і шкідливих комах.

Замочити цибулю в мідному купоросі — значить позбавити її від грибкових хвороб і комах

Селітра . У відро гарячої води потрібно додати дрібку селітри і замочити сєвок в розчині на 15 хвилин. Така процедура знезаражує і прискорює розвиток коренів.

Зола . Розвівши півкілограма золи в відрі води і опустивши туди посадковий матеріал, поміщений в сітку, на пару годин, ви захистите урожай від загнивання.

Замочування севка перед посадкою в селітрі прискорює розвиток коренів

Яким буде врожай цибулі ріпки в цьому році, багато в чому залежить від обробки посадкового матеріалу. У чому замочити цибулю перед посадкою Ви тепер знаєте. Оберіть один із запропонованих варіантів і пишаєтеся зібраним урожаєм!

Відео: Підготовка цибулі до посадки, обробка перед посадкою лука севка.

Читайте також:

Обробка цибулі перед посадкою: чим можна обробляти, строки і особливості підготовки

Обробка цибулі-сіянки перед посадкою захистить його від хвороб і шкідників, сприятиме кращої схожості і отримання більш високого врожаю. Дізнаємося, як можна підготувати до посадки цибулини, і дамо рекомендації по висадці лука.

  1. Оптимальні терміни для обробки цибулі
  2. Чим і як обробити цибулю перед посадкою
  3. «Фітоспорин»
  4. Марганцівка
  5. Розчин солі або соди
  6. Деревна зола
  7. Мідний купорос
  8. «Епін-Екстра»
  9. Аміачна селітра
  10. Березовий дьоготь
  11. Гас
  12. Інші способи підготовки до посадки цибулі
  13. Сортування
  14. Прогрівання
  15. Загартовування
  16. Особливості обробки грядок і грунту
  17. Корисні рекомендації

Оптимальні терміни для обробки цибулі

Цибулю-сіянку проходить обробку безпосередньо перед висадкою, яка зазвичай відбувається навесні. Найчастіше період висадки припадає на кінець квітня початок травня, а в південних регіонах його можуть почати висаджувати вже в березні. Головне, щоб встановилася температура на рівні +10°С. Не варто садити цибулини в непрогрітий грунт або при більш високих температурах. Деякі городники частину цибулі висаджують під зиму для отримання більш раннього врожаю.

Такий лук непридатний для тривалого зберігання і вживається за літній сезон, зате дозріває на кілька тижнів раніше. Висадка проводиться восени, зазвичай — в кінці жовтня або початку листопада при температурі ґрунту +2…+4°С. Слід заздалегідь дізнатися прогноз погоди і висадити цибулини за 3-4 тижні до очікуваних морозів, щоб він як слід вкоренився, але не проріс.

Важливо! Не слід робити озиму висадку цибулі, якщо у вашому регіоні суворі малосніжні зими або часті відлиги. У цих випадках посіви можуть загинути, і ніяка обробка не допоможе.

Чим і як обробити цибулю перед посадкою

Існує чимало способів обробки цибулі перед посадкою. Ви можете вибрати будь-який з них (тільки один).

«Фітоспорин»

Цей препарат містить бактерії пригнічують патогенну флору та збільшують у культур опірність до неї. Його можна використовувати двома способами:

Марганцівка

Дезінфікуючі властивості розчину перманганату калію відмінно діють проти хвороботворних грибків і бактерій. Цей препарат перевірений роками і є в багатьох господарствах. На який час занурюють цибулини в розчин марганцівки, впливає концентрація розчину:

Рекомендують використовувати слабо концентрований варіант, оскільки негативний вплив від такого розчину найменше.

Розчин солі або соди

Соляний і содовий розчини не володіють сильною ефективністю порівняно з багатьма випробуваними хімпрепаратами (марганець або мідний купорос), зате інгредієнти для їх виготовлення завжди є у будь-городника.

Соляний розчин пригнічує грибки, його не любить нематода. Роблять його з такого розрахунку: 1 ст. л. на 1 л води. Посівний матеріал перед його використанням просушують тиждень при температурі +25°С, а потім вимочують в ньому 2-3 години. Після цього цибулини промивають і просушують перед висадкою.

Чи знаєте ви? Перманганат калію внесений у IV список прекурсорів (речовин, що використовуються при виробництві наркотиків) Комітетом з контролю наркотиків Росії і визнаний прекурсором для виробництва наркотиків в Україні, тому має обмеження на продаж.

Содовий розчин, набагато менш ефективний і навряд чи допоможе, але не потрібно далеко відкладати соду. Її невелика кількість рекомендують використовувати при передпосівній термічній обробці, додавши в 10-літрове відро з теплою (+45…+50°С) води 1 ч. л. содового порошку. Щоб знезаразити посадковий матеріал, досить витримати в содовому розчині севок 10-15 хвилин.

Деревна зола

Ця речовина є не тільки відмінною підгодівлею, але і захистить цибулини від шкідників і хвороб. Воно відмінно стимулює проростання лука. Зольний розчин робиться так: у 10 л води розводять 0,5 кг деревної золи і занурюють в нього цибулини для висадки на 5-10 хвилин. Потім посівний матеріал просушують і висаджують в підготовлені грядки.

Чи знаєте ви? Лук був окультурено більше 5 тис. років тому і зараз входить до складу всіх кухонь світу. Він вирощується приблизно в 175 країнах.

Мідний купорос

Протигрибкові дії цієї сполуки міді широко відомі і можуть використовуватися, щоб продезінфікувати цибулю для посадки. Розчин робиться з розрахунку: 1-2 ст. л. речовини на 10 л теплої води. Блакитний порошок мідного купоросу розмішують, поки він добре не розчиниться у воді. Потім в отриманий розчин поміщають посадковий матеріал на 2-3 години, після чого роблять його висадку.

«Епін-Екстра»

Цей стимулятор росту рослин дозволить цибулині швидше вкоренитися і зміцнить рослина, поліпшить схожість. Одну ампулу препарату розчиняють в 2 л води і поміщають в отриману рідину сіянку на 15-30 хвилин. Ви можете самі вибрати, в якому стимуляторі росту замочити севок перед посадкою — в гумате, «Эпине», «Цирконії», «Сілі», «Энергене».

Аміачна селітра

Це азотне добриво не тільки підгодує і стане стимулом для росту рослини, але і буде сприяти дезінфекції. Цього речовини потрібно буде взяти зовсім небагато — 2-3 г на 10 л теплої води (40°С). Після розчинення речовини в розчин поміщають сіянку на 15-20 хвилин.

Березовий дьоготь

Ця речовина використовується в медицині та виробництві косметики, але може використовуватися і проти шкідників як репелент, а також воно пригнічує хвороботворні бактерії. Є екологічно чистим і відноситься до натуральних засобів.

Перед замочуванням цибулю просушують добу при температурі +37…+40°С, потім з нього знімають верхній шар лушпиння і роблять обрізку верхівок. Робиться розчин з розрахунку: 1 ст. л. дьогтю з берези на 1 л води. Потім цибулю поміщають у розчин на 2-3 години і за час вимочування перемішують 2-3 рази.

Важливо! Якщо у вас були виявлені випадки присутності цибульного кліща, то перед посадкою цибулини вимочують у розчині колоїдної сірки.

Гас

Запах гасу відлякає від цибулі багатьох шкідників, в тому числі і цибульну муху. Його розчин використовують для обробки грядок і рекомендують робити разом з сіллю, щоб діяння було комплексним. Засіб на основі гасу роблять так: 1 ст. л. гасу і ½ склянки солі розчиняють в 5 л води. Потім проводять полив грядок з ріпчастою цибулею. Таку обробку рекомендують проводити 2 рази — при зацветании вишні і на початку червня, коли цибульна муха виявляє найбільшу активність.

Інші способи підготовки до посадки цибулі

Є й інші прийоми, що дозволяють збільшити врожай. Вони виконуються до предпосадочного замочування посівного матеріалу.

Сортування

Посадковий матеріал перед висадкою в грунт обов’язково потрібно перебрати, щоб перевірити, чи є шкідники і хвороби. Для посадки відбирають тільки здорові цибулини. А ось проросле, з гниллю або цвіллю, всохлі примірники відбраковуються. Відібрані здорові екземпляри сортують за розмірами і висаджують у міру зменшення розмірів, тобто спочатку садять більш великі, потім — середні, а після — дрібні.

Важливо! Цибуля переважно садити на рихлому, добре пропускає повітря грунті. Кислий грунт абсолютно не годиться для вирощування цього овочу. Посаджений на ній цибулю хворіє і дає слабкий урожай.

Прогрівання

Відсортований посівний матеріал за кілька днів до висадки в грунт потрібно прогріти для запобігання стрілкування. Цибулини можна розмістити біля радіаторів опалення, помістивши їх одним шаром на настеленную на підлозі газету чи папір. Температури в діапазоні +35…+40°С цілком достатньо для прогріву.

Можна також безпосередньо перед самою посадкою провести прогрів в прискореному режимі. Для цього потрібно помістити посадковий матеріал на кілька хвилин у гарячу воду (не окропом), потім відразу перемістити в прохолодну рідина. Дана обробка потрібна, щоб цибуля не пішов у стріли.

Загартовування

Цибулю-сіянку гартують для того, щоб виробити у нього більш міцний імунітет проти хвороб і шкідників. Таку процедуру проводять на початку весни. Відсортований овоч поміщають в ящики і ставлять в прохолодне приміщення (температура 0…+8°С). Це може бути льох, підвал або полиця холодильника. Там посадковий матеріал зберігається протягом 10 днів. Після закінчення даного часу цибулю переміщують в тепле місце. Якщо час підтискає, то цю процедуру можна скоротити. Для цього після вимочування цибулю-сіянку поміщають у холодну воду, а потім просушують і прогрівають на сонечку.

Чи знаєте ви? Найбільше ріпчастої цибулі вирощують китайці та індуси. Проте за кількістю споживання на душу населення лідирують лівійці — 33,6 кг на одну людину було зафіксовано за 2011 рік.

Особливості обробки грядок і грунту

Перед посадкою необхідно підготувати грунт і грядки. Зазвичай це роблять в осінній період одразу після збору останнього врожаю. Підготовчі роботи складаються з наступних дій:

Якщо в осінній період не проведені вищевказані роботи, то їх потрібно провести навесні.

Напередодні самої посадки необхідно провести такі заходи:

При посадці цього овоча на зиму грядку перекопують і вносять добрива за місяць до висадки в грунт. Якщо на ділянці грунт кисла, її обов’язково необхідно провапнувати, тобто внести крейду або вапно.

Корисні рекомендації

Фахівці дають такі корисні рекомендації:

Обробка цибулі-сіянки перед посадкою цілком доступними і недорогими засобами може підняти його урожай і захистити від хвороб. Такі обробки відносяться до профілактики, яку не слід нехтувати.

Про автора

admin administrator