Огірка вирощування та догляд

Авторadmin

Огірка вирощування та догляд

Рекомендації з вирощування та догляду огірків

Вирощування огірків можна здійснювати методом висадки розсади або посівом насіння.

Не секрет, що врожай цього унікального городнього овоча буде прямо пропорційний зусиллям, витраченим на вирощування огірка і тому варто докласти трохи зусиль протягом літа, щоб на столі восени та взимку завжди були хрусткі, смачні зеленці. Досвідчені городники знають, що огіркові рослини вдячно відгукуються на правильну агротехніку і здатні дати навіть більше, ніж написано в описі того чи іншого сорту. Вирощування огірків можна здійснювати методом висадки розсади або посівом насіння, і від того, який вибір зробити, залежатиме і набір правил для догляду за цією рослиною, інформує Ukr.Media.

На дачній ділянці, сільському городі або в умовах відкритого поля агротехніка вирощування огірків приблизно однакова, а відрізнятися вона буде тільки залежно від обраного варіанту вирощування цього овочу — у закритому ґрунті або відкритому. Перший варіант закритого ґрунту передбачає використання захисних укриттів (теплиць і парників), а другий застосовується на відкритих городніх грядках. Причому шпалерний метод вирощування огірків можливий і в першому, і в другому варіантах.

Вирощування огірків у теплицях і парниках

Цим способом можна отримати найбільш ранній урожай молодих зеленців, який дозріває вже через півтора місяця після висадки культури. Якщо використовувався розсадний варіант, то і перші огірочки вдасться спробувати ще раніше. Для тепличного вирощування огірків підбирають ранні сорти і гібриди-партенокарпіки, які не потребують запилення.

Вирощування огірків розсадою

Молоді огіркові рослини, вирощені в індивідуальних торф’яних стаканчиках (це, до речі, обов’язкове правило при розсадному способі), можна висаджувати в закритий ґрунт, коли стовпчик термометра на рівні посадки не буде опускатися нижче 15 градусів. Здебільшого, в теплицях будь-якого типу застосовується шпалерний метод вирощування огірків. Висадка розсади проводиться в борозні, і при цьому відстані рекомендується витримувати такі: між рослинами 30-45 см, між борознами не менше 1,5 метра.

Попрацювати з ґрунтом в теплиці доведеться ще восени, щоб за зиму в ньому пройшли всі мікробіологічні процеси, необхідні для його дозрівання. Для цього ґрунт у теплиці перед настанням заморозків потрібно перекопати, не розбиваючи грудок. Потім ранньою весною внести добре перепрілий перегній і ще раз перекопати. Таким чином структура стане повітропроникною, а сама ґрунт удобреним.

Висаджувати огіркову розсаду слід у вологу землю, закопуючи горщик в один рівень з поверхнею ґрунту і не забуваючи полити кожну рослину. Водночас можна влаштувати шпалерні опори (якщо вибрано метод вирощування огірків). Замість шпалер можна використовувати спеціальну крупно пористу сітку.

Щоб молоді огіркові паростки швидше адаптувалися до нових умов необхідно постійно регулювати температурний режим. У сонячний день потрібно відкривати дверцята теплиці або фрамуги парника для провітрювання, але не допускати того, щоб усередині гуляв протяг. Тепличне повітря вдень не повинне нагріватися вище 30 градусів, а вночі охолоджуватися нижче 18 градусів. Такий режим дозволить правильно розвиватися рослині, не пригнічуючи її зростання.

Коли рослина огірка випустить четвертий листочок її вже можна почати формувати. Робиться це у випадку якщо ви вирощуєте сортові рослини (у гібридів жіночі квітки знаходяться на головному стеблі). Щоб кущ мав більше бічних пагонів (на яких і утворюються жіночі квіти) необхідно прищипнути головне стебло над четвертим добре розвиненим листям.

Вирощування огірків прямим посівом

У споруди закритого ґрунту висівають насіння огірків в кінці квітня при сприятливій погоді. До моменту посіву ґрунт в укриттях повинен бути вже знезаражений, удобреним і политим. В лунках повинно знаходитися не більше 3-4 насіння. Відстані між лунками 30-40 см, в рядах — також не менше метра-півтора. Пророщені насіння дадуть швидкі паростки, сухі зійдуть на 3-4 дні пізніше. Температура всередині укриттів також повинна відповідати режиму вирощування огірків — вдень не вище 28-30, в нічний період не нижче 16-18 градусів.

Коли паростки огірків випустять сім’ядольні листочки, потрібно вибрати найбільш міцні і добре розвинені паростки і залишити в лунці не більше 2-х рослин. При тепличному вирощуванні огірків дуже важливий режим регулярного провітрювання, інакше надмірна вологість і підвищена температура принесуть проблеми у вигляді грибкових захворювань.

Вирощування огірків у відкритому ґрунті

В незахищеному ґрунті огірки переважно вирощують посівом насіння. Розсадний метод тут має деяку частку ризику — рослини можуть не прижитися, захворіти, не витримати перепади температур. Насіння огірків висівають в середині-кінці травня, коли загроза заморозків буде позаду. Ґрунт повинен бути підготовленим з осені — грядка перекопана, внесений перегній (або гній під попередник, у разі, коли оранка можлива тільки навесні). Вирощування огірків краще всього вдається після таких овочів як салат, капуста, бобові, картопля. У відкритому ґрунті цю рослина городники вважають за краще культивувати в горизонтальному варіанті, пускаючи батоги вздовж грядки.

Загальні правила догляду та вирощування огірків

Огірок — це ліана і вона любить вологу. Поливати огірки слід (особливо це стосується початкового періоду) тільки теплою водою, бажано талою або дощовою. Рекомендується робити це в поливальні борозенки, а не під корінь. При використанні мульчі при вирощуванні огірків полив можна робити раз на 3-4 дні до утворення зав’язі. Потім норму поливу збільшують, однак перезволожувати ґрунт до мокрого стану не можна.

Якщо ділянка, на якій вирощуються огірки, спочатку була добре заправлена добривами, то ніяких підживлень не потрібно. Якщо ж ґрунт на городі не відрізняється поживністю, то можна провести одну-дві підгодівлі органікою.

Хвороби та профілактика

Основними захворюваннями, з якими може зіткнутися городник при вирощуванні огірків, є мозаїка, антракноз, пероноспороз і бактеріоз. Для профілактики і лікування овочевих рослин застосовується бордоська суміш, що містить препарати міді. Однак головним профілактичним засобом все ж є правильне застосування агротехнічних рекомендацій при вирощуванні огірків. Не пускайте все на самоплив, виділіть час для догляду за цією культурою і у вас на столі завжди будуть свіжі, квашені або консервовані смачні огірочки!

Вирощування огірків у відкритому грунті: технологія, догляд, кращі сорти

Навіть якщо у вас немає землі у власності, все одно, вирощування огірків у відкритому грунті може бути досить прибутковим бізнесом, який стане відмінним вибором, як для початківців, так і для досвідчених підприємців.

У цій статті ми розглянемо, як вирощувати огірки у відкритому грунті. Ви зможете ознайомитися з усіма етапами вирощування, починаючи з посадки насіння, і закінчуючи збором врожаю, і зробити висновок про те, чи підходить цей бізнес саме вам.

Вирощування огірків в грунті

Рекомендувати такий вид вирощування огірків можна лише тим, хто живе в південній частині країни і середній смузі, оскільки в північних районах отримувати високий урожай без теплиць неможливо.

Одним з найважливіших переваг цього бізнесу є мінімальний обсяг витрат – щоб почати власний бізнес досить мати хоча б пару соток вільної землі.

Ділянка для вирощування огірків

Ділянка повинна бути сонячним, але закритим від вітру, грунт переважно легкий з близькою до нейтральної кислотності – грунту супіщаного і легкосуглинистого типу. Бажано, щоб грунтові води знаходилися якомога глибше від поверхні.

Звернути увагу

Також слід мати на увазі, що огірок не варто висаджувати на грядки, де колись вирощувалися гарбузові культури або буряк – це негативно відіб’ється на зростанні огірка.

Кращими попередниками для огірка є картопля, томати, бобові культури, перець і цибулю. Крім того, варто враховувати, що при беззмінному виростанні врожайність огірка істотно скорочується незалежно від внесення добрив.

Вирощування розсади огірків

Найзручніше вирощувати огірки не з насіння, а з підготовленої заздалегідь розсади, оскільки це дозволяє отримати урожай більше ніж на дві тижня раніше, ніж при висадці насінням.

Вирощування розсади огірків в домашніх умовах займає три тижні, так що час слід розрахувати так, щоб до початку сезону посадки розсада була готова.

Як правило, висівається розсада в третій декаді квітня. Вирощують розсаду в добре освітлених місцях або в парниках. У домашніх умовах відмінним рішенням стане підвіконня. На дно горщика укладається невеликий шар деревне тирси, за ним – близько п’яти-шести сантиметрів грунту.

Аж до сходів, які з’являться на четвертий-п’ятий день, насіння вимагають щоденного поливу, особливого догляду розсада не вимагає. На грядки розсада висаджується з появою першого справжнього листка, приблизно через півтора тижні після появи сходів.

Підготовка ґрунту для розсади

Кращою живильним середовищем для розсади є суміш торфу і перегною. На відро суміші додають склянку золи і чверть склянки суперфосфату. Насіння садять в горщики по одному.

Технологія вирощування огірків

Суворе дотримання температурного режиму сприяє найбільш ефективному вирощуванню огірків, оскільки правильна температура – запорука рясного врожаю.

Оптимальними для нормального росту огірка є температури в діапазоні від +22 до +28 градусів за Цельсієм, в той час як зниження температури до +15 градусів істотно сповільнює ріст рослин.

Тому при настанні різкого похолодання, що нерідко трапляється в багатьох регіонах навесні, грядки потрібно накрити, створивши тим самим ефект парника. Для підвищення врожайності рослини необхідно підгодовувати, причому перша підгодівля повинна бути проведена на самому початку періоду цвітіння.

Надалі рослини підгодовуються після настання плодоношення кожні півтора-два тижні. В якості добрива можна використовувати розчин коров’яку. Варто звернути увагу, що перед проведенням підживлення грунт слід рясно полити.

Як вирощувати огірки: вирощування і догляд

Догляд за огірками дуже простий, але є деякі правила, дотримання яких забезпечить найкращі результати. Поливати рослини аж до початку періоду цвітіння потрібно помірно – один раз в 5-7 днів з розрахунку в 4-7 літри води на квадратний метр в залежності від погодних умов.

У період цвітіння полив збільшується вдвічі – раз в 2-3 дня з розрахунку в 7-15 літрів на квадратний метр. При цьому слід мати на увазі, що нестача вологи надає огірку гіркий смак, а надлишок є однією з найпоширеніших причин появи кореневої гнилі.

Також догляд за огірком вимагає регулярного випаливаніе бур’янів і розпушування грунту, але робити це слід з обережністю, оскільки коренева система огірка знаходиться в верхньому шарі грунту.

Збір врожаю

Найприємнішим етапом в вирощуванні огірків є збір врожаю. Урожай слід збирати щодня і ретельно, намагаючись не допускати перезрівання плодів, оскільки це негативно позначиться на нових зав’язях.

Дуже важливо не зрушувати рослина при збиранні врожаю, так як рослина буде витрачати енергію на повернення листя в попереднє положення, що негативно відіб’ється на наступному врожаї.

Хвороби і шкідники

Огірки, що ростуть не в теплицях, більше тепличних схильні до різних захворювань і їм в більшій мірі загрожують шкідники. Але при правильній профілактиці і своєчасному лікуванні більшості проблем можна уникнути.

шкідники

Найбільш поширеними шкідниками є:

  • мурахи;
  • Баштанна попелиця;
  • Павутинні кліщі;
  • Личинки росткової мухи;

хвороби

Найбільш поширеними хворобами є:

  • Борошниста роса;
  • бактеріоз;
  • Пероноспороз.

Кращі сорти

Кращими сортами для вирощування у відкритому грунті є Квітневий F1, Маша F1, Роднічок F1, Мураха F1, Секрет фірми F1, Конкурент і Єрофій. При виборі сорту слід враховувати кліматичні умови свого регіону, оскільки багато хто з сортів призначені для вирощування в різному кліматі.

Витрати і прибуток

Витрати на організацію такого бізнесу мінімальні – оскільки огірки будуть вирощуватися у відкритому грунті, а не в теплицях, все що потрібно, це насіння, добрива та інструмент. Обсяг інвестицій для облаштування грядок на 100 кв. метрів землі не перевищить 10 тис. рублів. Чистий прибуток з 100 кв. метрів складе 300-350 тисяч рублів на рік.

Як бачите, вирощування огірків в домашніх умовах є не надто складною справою, яке, до того ж, не вимагає значних трудовитрат, що робить його прекрасним бізнесом.

Сподобалася стаття?Поділіться з друзями:

Культура огірки (особливості вирощування та зберігання)

Огірок (Cucumissativus) – однорічна овочева рослина дуже вимоглива до умов середовища та, насамперед, до тепла.

Плід огірків – не справжня ягода завдовжки від 5 до 70 см. Має від 3 до 5 насіннєвих камер. Плоди вживають у їжу в незрілому стані, починаючи від 3-5- денних зав’язей до зеленця у віці 8-12 днів. Найбільш важливими морфологічними ознаками плода є його форма, величина, колір, поверхня та опушення.

Попередниками огірків можуть бути люцерна, конюшина, помідори, перець, баклажани, горох зерновий і овочевий, цибуля, морква, капуста, картопля, озима пшениця, кукурудза на силос і зелений корм, злако-бобові сумішки. При виборі попередників необхідно пам’ятати, що коренева система огірків дуже чутлива до залишкової кількості деяких гербіцидів. Не рекомендується розміщувати їх після гороху і моркви, якщо посіви були оброблені прометрином, а також після гарбузових кормових і цукрових буряків. Щоб уникнути нагромадження збудників хвороб у ґрунті, огірки на попереднє місце треба повертати не раніше, ніж через 3‑4 роки.

Огірки – хороший попередник для більшості овочевих культур, окрім гарбузових.

Перед зяблевою оранкою в ґрунт вносять добрива. Рослини огірка реагують на високі концентрації поживних речовин у ґрунті зниженням товарного врожаю, формуючи головним чином вегетативну масу. Огірок найбільше потребує калію, фосфору, а також вапна. Надлишок азоту викликає посилене зростання листя та зниження плодоношення, додаткове утворення порожнеч у плодах, що негативно позначається на солоній продукції. Надмірне збільшення доз азотних добрив призводить також до ослаблення стійкості рослин до хвороб та надмірного накопичення нітратів у плодах. Найкращі види азотних добрив – сульфат амонію, селітра кальцієва. Не слід вносити аміачну селітру, оскільки вона знижує опір рослини до хвороб, сприяє накопиченню нітратів у плодах.

На важких ґрунтах допустиме внесення гною свіжого, в інших випадках краще комплексні добрива, в холодне літо сприятливу дію надає внесення вапна. Не рекомендують підгодовувати рослини в початкові фази росту та розвитку, краще це робити в період плодоношення. У цей час під впливом підживлення зростання огірка відновлюється і посилюється плодоутворення.

На співвідношення квіток можна впливати, змінюючи умови живлення та кислотність ґрунту. Посилена підкормка фосфором, калієм, бромом та обмеження азоту збільшує утворення жіночих квіток. Найбільше їх буває при нейтральному ґрунті (рН 5,9-6,1). Свіжий гній при гнитті виділяє вуглекислоту, яка також допомагає збільшити кількість жіночих квіток.

Для звичайних сортів при багаторазовому збиранні та густоті 70 тис. рослин на 1 га на великих ділянках застосовують при раціональному поливному режимі в лісостепу добрива з розрахунку N50P60K60 + гній – 40т на 1 га. Крім того, на добре окультурених чорноземних ґрунтах під огірок, який розміщують після удобреного попередника або після багаторічних трав і зернобобових, рекомендують вносити лише мінеральні добрива в дозі N50P120K90.

Обробіток ґрунту здійснюють з урахуванням його типу і родючості, ступеня засміченості й попередника. Після попередників, що рано збирають, поле лущать дисковими лущильниками на 6‑8 см. На засмічених коренепаростковими бур’янами ділянках проводять пошаровий (8‑10, 12‑14, 14‑16 см) обробіток лемішними лущильниками. Після попередників, що пізно збирають, для подрібнення післяжнивних і кореневих решток ґрунт обробляють важкими дисковими боронами БДТ-7 на 10‑12 см.

Оранку проводять на глибину 25‑27 см, потім поле планують довгобазовими планувальниками П-4 або вирівнюють тракторними волокушами і чизелюють на 14‑16 см. У теплий період осені, що залишився, зяб обробляють за типом напівпару.

Під час обробітку ґрунту після багаторічних трав необхідно звертати увагу на якість загортання дернини. При неякісному обробітку пласта відростають багаторічні трави, що утруднює наступний обробіток ґрунту і догляд за рослинами.

Навесні ділянку боронують у два сліди. До початку сівби проводять дві культивації – першу на глибину 10‑12 см, другу – на глибину загортання насіння. В умовах посушливої весни між ними рекомендуються передпосівні поливи в нормі 250‑300 м 3 /га.

Щоб продовжити період надходження свіжих огірків населенню і на консервні заводи протягом всього сезону, насіння висівають у декілька строків. У спеціалізованих господарствах сівбу огірків здійснюють у 10‑14 строків – з кінця квітня і до середини червня.

Сівбу починають при прогріванні ґрунту на глибині загортання насіння 4‑5 см – до 14‑15 °С. Кращий спосіб сівби для середньогудинних сортів – стрічковий дворядковий за схемами: (90+50)´7 см, (120+60)´5 см і широкорядний однорядковий – 90´5‑6 см (колія 1,8 м), а для короткогудинних типу Кущовий ‑ трирядковий – (90+25+25)´10 см, який забезпечує 200‑250 тис./га рослин. Одночасно з сівбою ґрунт коткують легкими котками. Норма висіву змінюється в залежності від способу посіву, стану ґрунту, сорту (гібриду).

При затримуванні з’явлення сходів через 5‑6 днів після сівби слід проводити боронування впоперек рядів з мінімальною швидкістю руху агрегата. При появі 2‑3 справжніх листочків необхідне перше обгортання, через три тижні обгортання повторюють.

У період до змикання рядків міжряддя культивують 3‑5 разів, глибина розпушувань змінюється від 6 до 12 см. По широких міжряддях нарізують щілини на глибину 18‑20 см.

Проріджування рослин проводять у фазі двох справжніх листків, а прополювання в рядах – в міру необхідності.

Своєчасне збирання огірків – один з найважливіших прийомів, що підвищує врожай та його якість. Чим довше плоди залишаються на рослині, тим швидше погіршується зовнішній вигляд та харчова цінність їх. Дотримання регулярних зборів – засіб боротьби за якість та кількість врожаю та тривалість плодоношення рослини.

Огірки збирають вручну з використанням збиральних платформ. При стрічкових схемах сівби перед початком збирання в широких міжряддях вивільняють проходи від стебел і пагонів для роботи збиральної техніки.

Урожай необхідно збирати своєчасно: на початку і в кінці плодоношення – через 3‑4 дні, а в період масового плодоношення – через день. Збирають всі фракції плодів: пікулі (3-5 см), корнішони (5-9 см) і зеленці (9-14 см).

Зібрані плоди сортують на товарну (придатну для споживання, реалізації або переробки) та нетоварну (непридатну для споживання) продукцію, товарну продукцію ділять на стандартну (відповідну вимогам стандартів) та нестандартну (не відповідну стандартам, але придатну для споживання чи переробки). Для збереження якості продукції сортують і пакують її під навісом, оскільки плоди на сонці швидко в’януть і втрачають товарний вигляд. Вологі плоди перед упаковкою провітрюють. Урожай огірків пакують у ящики, контейнери.

Огірки надходять до споживача після збору відразу або через одну-дві доби (вони зберігаються відносно короткий період). Деякі сорти, що мають міцну, грубу шкірку, втрачають менше вологи при зберіганні, довше не жовтіють і зберігають свої смакові якості. Після сортування та укладання в тару огірки відразу поміщають у охолоджуване сховище або холодильник. Без охолодження і при низькій вологості повітря вони втрачають смакові та товарні якості вже через одну-три доби. Регулюючи та поєднуючи температуру та вологість повітря при зберіганні, можна збільшити термін придатності огірків.

Мікрозелень (мікрогрін) огірка у фазі сім’ядоль та (або) першого листочка – використовують для салатів, сендвічів, соків та смузі. Паростки мають яскраво-зелене забарлення листя та стебла. Смак соковитий, м’який, схожий на огірок. Паростки містять безліч вітамінів, мікроелементів, антиоксидантів.

Мікрогрін огірка містить багато вітамінів (Е, D, К, С, група В), мікроелементів, антиоксидантів. Мікрозелень огірка легко засвоюється, нормалізує процеси травлення. Вітамін С – зміцнює імунні функції організму, вітаміни групи В – добре впливають на роботу нервової системи. А магній у мікрозелені зміцнює серцево-судинну систему.

огірки – сорти

При наведенні на скорочення, воно розшифровується

Назва сортуОрганізаціїРікНапрямГрупа стигл.Реком. зонаПродуктив.Урож.Стійк. хвороб
12-102 РЗ F1З , ВППС : 1102 ? 1102 – Рійк Цваан Велвер ГмбХ (DE)2009
3050 F1З : 984 ? 984 – Дослідна станція “Маяк” Інституту овочівництва і баштанництва Української академії аграрних наук (UA)1999зсрсС , Л , П
Cупер бейбіЗ , ВППС : 2292 ? 2292 – ЮКСЕЛ ТОХУМ ТАРІМ САНАЇ ВЕ ТІКАРЕТ АНОНІМ СІРКЕТІ (TR)2018свжЗГр65 тон/га
ІзідЗ : 1081 ? 1081 – Підприємство городнього насінництва і розсади Ожарув Мазовецькі (ПНОС)2003унспПвисока50-60 тон/гависока
ІлонараЗ , ВППС , ВП : 1730 ? 1730 – Рійк Цваан Заадтеелт єн Заадхандел Б.В. (NL)2020свж , перЗГр170 тон/га
ІмеяЗ , ВППС , ВП : 840 ? 840 – Енза Заден Біхір Б.В. (NL)2018свжЗГр260 тон/га
ІнвесторЗ , ВППС , ВП : 753 ? 753 – Нунемс Б.В. (NL)2015ЗГр
ІндикаторЗ , ВППС : 753 ? 753 – Нунемс Б.В. (NL)201569 тон/га
ІнспекторЗ , ВППС : 753 ? 753 – Нунемс Б.В. (NL)201569 тон/га
ІраЗ , ВППС : 721 ? 721 – Сатімекс Кведлінбург (DE)1997зсрсЛ , П , Свисока
ІрлендЗ , ВППС : 840 ? 840 – Енза Заден Біхір Б.В. (NL)2022свжЗГр232 тон/га
АбсолютЗ , ВППС : 751 ? 751 – Бейо Заден Б.В. (NL)2020свжЗГр150 тон/га
АвіонЗ , ВППС : 751 ? 751 – Бейо Заден Б.В. (NL)2020свжЗГр146 тон/га
АваланжЗ , ВППС : 1650 ? 1650 – Нонг Ву Біо Ко ЛТД (KR)2014ЗГр8 кг/м2
АвантюрінЗ , ВППС : 840 ? 840 – Енза Заден Біхір Б.В. (NL)2022свжЗГр327 тон/га
АвантюристЗ , ВППС : 2822 ? 2822 – Товариство з обмеженою відповідальністю “САДИБА ЦЕНТР” (UA)2021свж , консС , Л , П , ЗГр40 тон/га
АвенсісЗ , ВППС : 1650 ? 1650 – Нонг Ву Біо Ко ЛТД (KR)2014ЗГр8.5 кг/м2
Азарт F1З , ВППС , ВП : 647, 964 ? 647 – Приватне підприємство “Агросвіт” (UA)
964 – Приватне підприємство науково- дослідна селекційна станція ” Наско” (UA)
201387 тон/гасередня
АкілінаЗ , ВППС : 753 ? 753 – Нунемс Б.В. (NL)2010
Акорд F1З , П : 751 ? 751 – Бейо Заден Б.В. (NL)2003конс , свжрсЛ

Про автора

admin administrator