Практична робота № 3
Тема: визначення особливостей зовнішньої будови хребетних тварин у зв’язку з пристосуванням до різних умов існування.
Мета: визначити особливості зовнішньої будови хребетних тварин у зв’язку з пристосуванням до різних умов існування.
Обладнання та матеріали: муляжі, скелети, зображення, фото, вологі препарати представників хребетних тварин.
ХІД РОБОТИ:
1. Ознайомтесь з представленими видами хребетних тварин: риб, земноводних, плазунів, птахів, ссавців. Охарактеризуйте середовище їхнього існування, особливості покривів, відділи тіла, органи та спосіб руху.
ЗОВНІШНЯ БУДОВА ТВАРИН
2. Результати спостережень запишіть у таблицю. Зробіть висновок.
Особливості зовнішньої будови хребетних тварин у зв’язку з пристосуванням до різних умов існування
Клас хребетних
Представники
Критерії для порівняння
Особливості середовища існування
Покриви тіла
Відділи тіла
Органи руху
Спосіб руху
УРОКИ БІОЛОГІЇ – 7 клас – до підручника Л. І. Остапченко
Мета уроку: розкрити особливості будови тіла хребетних тварин, пов’язані з пристосуванням до умов їх існування. Розвивати вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки. Виховувати культуру оформлення письмових робіт.
Обладнання і матеріали: вологі препарати, опудала хребетних тварин (риб, амфібій, рептилій, птахів і ссавців); фото- та відеофрагменти, малюнки.
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань, формування практичних умінь.
I. Організаційний етап.
Обговорення епіграфа. Як він пов’язаний з темою уроку?
II. Актуалізація опорних знань.
Фронтальне опитування учнів за запитаннями: Які ознаки риб як тварин водного середовища життя? Що дає змогу жабам мешкати в двох середовищах? Які особливості будови тіла ящірки? Назвіть пристосування до польоту в будові птаха. Які ознаки будови характерні для собаки як тварини наземно-повітряного середовища?
III. Мотивація навчальної діяльності.
Цікава інформація про хребетних тварин:
Риба-бризкун має оригінальний спосіб добування їжі. Вона живиться комахами, яких збиває струменем води з надводних рослин.
Найшвидшою сухопутною змією вважають чорну мамбу – швидкість її пересування плазуванням сягає 11 км/год.
Серпокрильці – це птахи, які втратили здатність ходити по землі. їхні чотири пальці повернуті вперед, це допомагає чіплятись за стіни чи скелі.
IV.Формування практичних умінь і навичок.
ПРАКТИЧНА РОБОТА 3
Тема: Визначення особливостей зовнішньої будови хребетних тварин у зв’язку з пристосуванням їх до різних умов існування
Мета: розглянути на прикладах закономірності пристосування хребетних тварин до життя в різних середовищах у їхній зовнішній будові. Навчитися характеризувати різних хребетних тварин за особливостями зовнішньої будови, знаходити пристосування до життя в різних середовищах.
Обладнання та матеріали: вологі препарати риби, амфібії, рептилії, опудала птаха, ссавця.
1. Розгляньте запропоновані вчителем вологі препарати, опудала, фото хребетних тварин (рибу, представників амфібій, рептилій, птахів і ссавців).
Запропонована риба – ____; поширена у прісних чи солоних водоймах; форма тіла ____; органи пересування (плавання) ____; тіло риби вкрите ____.
Запропонована амфібія – ____; поширена ____; форма тіла ____; органи пересування ____; тіло вкрите ____.
Запропонована рептилія – ____; поширена ____; форма тіла ____; плазує за допомогою ____; тіло вкрите ____.
Запропонований птах – ____; поширений у середовищі ____; форма тіла ____; пересувається, використовуючи ____; тіло птаха вкрите ____.
Запропонований ссавець – ____; трапляється у ____; форма тіла ____; пересувається за допомогою ____; тіло вкрите ____.
2. Зробіть висновки, зазначивши основні пристосування у зовнішній будові хребетних тварин до життя в різних умовах середовища.
У риб, щоб існувати у водному середовищі, є такі пристосування ____.
Амфібії мешкають у водному та наземному середовищах. Для цього вони мають ____.
Рептилії здебільшого поширені в наземному середовищі, для цього вони мають ____.
Птахи живуть у наземно-повітряному середовищі, вони здатні до польоту завдяки ____.
Ссавці мають такі пристосування до існування в наземно-повітряному середовищі ____.
VI. Узагальнення і систематизація знань.
Вправа «Логікон». Заповніть пропущені комірки.
Логікон «Хребетні тварини»
Тема: Визначення особливостей зовнішньої будови хребетних тварин у зв’язку із пристосуванням до різних умов існування
Мета: з’ясувати особливості будови хребетних тварин у зв’язку з існуванням у різних умовах.
Обладнання, матеріали та об’єкти дослідження: вологі препарати, опудала хребетних тварин, фото-, відеофрагменти, малюнки.
Звіт з виконання роботи:
1. Риба: короп звичайний.
Поширення: річки, водосховища, ставки, озера (водне середовище).
Покриви тіла: залозиста шкіра вкрита лускою; забарвлення тіла темне зверху і світле знизу.
Форма тіла: обтічна, майже без виступів; тіло сплощене з боків.
Органи пересування: рухи тіла та плавників. Хвостовий плавець забезпечує активний поступальний рух, а парні (грудні та черевні) – повільний рух, зупинки та повороти.
Органи дихання: зябра.
2. Амфібія: жаба ставкова.
Поширення: прісні водойми та їх узбережжя (водне та наземно-повітряне).
Покриви тіла: багата на слизові залози волога шкіра зеленого кольору з темними плямами. Тіло поділяються на голову, тулуб та кінцівки. Черевна сторона тіла світліша, спинна – темніша. Не мають чітко означеної шиї.
Форма тіла: тіло обтічне, гостра морда, довгі задні кінцівки.
Органи пересування: у воді – плавальні рухи передніх і задніх кінцівок з перетинками; на суходолі – стрибки або переміщення на чотирьох кінцівках.
Органи дихання: у воді – шкіра, на суходолі – пара легенів.
3. Плазуни: ящірка прудка.
Поширення: у сухих місцях у степах, по долинах річок, серед лісових галявин, в садах, у хвойних і широколистяних лісах, в осиково-березових кілках, на луках (наземно-повітряне середовище).
Покриви тіла: суха шкіра вкрита роговими лусками. Тіло сірого або зеленого кольору, зі смугами.
Форма тіла: тіло видовжене, поділяється на голову, тулуб, хвіст та кінцівки. Мають чітко означену шию.
Органи пересування: добре розвинені дві пари кінцівок – передні та задні.
Органи дихання: пара легенів.
4. Птах: горобець польовий
Поширення: у дикій природі – у світлих лісах, чагарниках і степу, а також на околицях населених пунктів, в покинутих селищах і поблизу від посівів зернових культур, садів і виноградників (наземно-повітряне середовище).
Покриви тіла: суха шкіра вкрита пір’ям. Забарвлення: буро-руда спина з широкими чорними смужками, білувате черево, чорне горло. Верх голови і потилиця каштанового кольору. Крила темно-бурі з двома тонкими білими смужками. Це дозволяє їм бути менш помітними на тлі ґрунту.
Форма тіла: обтічна. Тіло поділяється на голову, тулуб, вкорочений хвіст та парні кінцівки передні (крила) та задні (ноги).
Органи пересування: вкриті пір’ям видозмінені передні кінцівки – крила (пристосування до польоту) та задні кінцівки – ноги з 4 пальцями, з яких 3 повернуті вперед, а 1 – назад. Це пристосування для переміщення по твердій рівній поверхні та гілкам дерев.
Органи дихання: пара легенів і система повітряних мішків.
5. Ссавець: білка звичайна
Поширення: в природніх, приміських лісах та паркових зонах (наземно-повітряне середовище).
Покриви тіла: шкіра з потовими та сальними залозами, вкрита м’яким хутром: темним – на спинці, блідим, білим або кремовим – на череві. Літнє хутро червонувато-коричневого або каштанового кольору. Зимове хутро товсте, від темно-червоного до коричневого або сірого.
Форма тіла: видовжене. Поділяється на голову, тулуб, хвіст, добре розвинуті кінцівки.
Органи пересування: добре розвинути кінцівки з кігтиками, пристосовані для лазіння по деревах. Хвіст виконує роль стабілізатора при стрибках по гілках.
Органи дихання: пара альвеолярних легенів.
Висновки:
1. У риб, щоб існувати у водному середовищі, є такі пристосування:
— шкіра, багата на слизові залози (слиз зменшує тертя при русі у воді);
— луска (захищає від поранень, надає пружності, згладжує нерівності шкіри для швидкого руху);
— забарвлення тіла темне зверху і світле знизу (це робить коропа непомітним на тлі води при погляді зверху і на тлі неба при погляді знизу);
— тіло обтічної форми (зменшує тертя при русі у воді);
— органи руху – парні та непарні плавці (пристосування до руху у рідкому середовищі);
— органи дихання – зябра (пристосування до дихання розчиненим у воді киснем).
2. Амфібії мешкають у водному та наземному середовищах. Для цього вони мають:
— вологу шкіру, багату на слизові залози (зволожує тіло, забезпечує шкірне дихання);
— темні плями на шкірі (маскують на тлі зелених рослин);
— черевна сторона тіла світліша, спинна – темніша (робить жабу непомітною на тлі води при погляді зверху і на тлі неба при погляді знизу);
— тіло – обтічне, морда – гостра (зменшує тертя у воді);
— довгі задні кінцівки (забезпечують стрибання на відстань);
— перетинки між пальцями (пристосування до плавання);
— на суходолі дихають легенями (пристосування для дихання атмосферним повітрям).
3. Рептилії здебільшого поширені в наземно-повітряному середовищі. Для цього в них є:
— суха шкіра з роговими лучками (пристосування до зменшення втрати вологи, захист від ушкоджень);
— тіло сірого або зеленого кольору, зі смугами (маскування на тлі ґрунту або зелених росин);
— видовжене тіло (пристосування до пересування у норах);
— розвинені рухливі передні та задні кінцівки (пристосування до швидкого руху по твердій поверхні на суходолі);
— на відміну від амфібій – чітко означена шия (для кращого орієнтування на місцевості);
— органи дихання – пара легенів (пристосування для дихання атмосферним повітрям).
4. Птахи живуть у наземно-повітряному середовищі. Вони здатні до польоту завдяки такому:
— тіло вкрито сухою шкірою з пір’ям;
— обтічна форма тіла;
— полегшений скелет з виростом грудини – кілем;
— позбавлений зубів дзьоб.
5. Ссавці мають такі пристосування до існування в наземно-повітряному середовищі:
— вкрита хутром шкіра (маскування на тлі місцевості, захист від холоду);
— добре розвинуті рухомі кінцівки (швидке пересування по твердій поверхні);
— органи дихання – альвеолярні легені (пристосування для дихання атмосферним повітрям).
Тестовий самоконтроль знань
Тема 1. «Різноманітність тварин» (с. 114-115)
1. – Г; 2. – Б; 3. – Г; 4. – А; 5. – А; 6. – Г; 7. – Б; 8. – Б; 9. – Г; 10. – Б; 11. – А; 12. – Г; 13. – А; 14. – В; 15. – Г; 16. – Б; 17. – В; 18. – В; 19. – А; 20. – Г; 21. – А; 22. – Б; 23. – В; 24. – В; 25. – А; 26. – Б; 27. – Г; 28. – А; 29. – В; 30. – В; 31. – Б; 32. – В; 33. – Б; 34. – В; 35. – А; 36. – А; 37. – В; 38. – Б; 39. – Г; 40. – В; 41. – Б; 42. – В; 43 – В.
Про автора