Що таке парник та теплиця

Авторadmin

Що таке парник та теплиця

✅Чим відрізняється парник від теплиці

Свіжі овочі та зелень, вирощені на своєму городі, по-справжньому смачні та корисні. Кожному садівникові-городникові хочеться, щоб його врожай прикрасив стіл вже ранньою весною. Але що робити, якщо молоду розсаду можуть знищити заморозки, сильні вітри й навіть град?

Буває, що й кліматичні умови не дозволяють виростити чи інша рослина, а дуже хочеться. У цьому випадку можуть допомогти парники та теплиці. Знаючи, ніж ці пристосування відрізняються один від одного, можна підібрати той варіант, який найкраще підійде для ваших потреб, заданих цілей і розмірів ділянки.

Що таке парник і теплиця

Парник – невелике мобільне неопалювана споруда, призначена для вирощування розсади та захисту від несприятливих погодних умов з подальшою висадкою її у відкритий ґрунт.

Теплиця – опалювана споруда, в якій можна організувати зростання рослин протягом усього року, починаючи від висадки насіння/розсади та закінчуючи збором врожаю.

Різниця між парників і теплиць

Теплиця має більш складну і міцну конструкцію, ніж парник. Найчастіше вона встановлюється на міцний фундамент, має стіни і дах, виконані з поліетилену, скляних рам або стільникового полікарбонату. Парникова конструкція набагато простіше, її нескладно спорудити навіть непрофесіоналові.

Часто парник складається зі знімного дугоподібного даху, що являє собою каркас, обтягнутий поліетиленовою плівкою. Рідше парник покривається склом або полікарбонатом.

Парник – конструкція мобільна і невелика. Знімний дах і бічні стінки (якщо вони є) можна без зусиль поставити на іншому місці своєї ділянки, що досить складно зробити з великою за розміром і немобільною теплицею.

Парник отримує тепло завдяки парниковому ефекту (сонячних променів) і закопаного в землю біопалива: свіжому гною і компосту. Теплиця, окрім сонячного тепла, може додатково обігріватися водяним або паровим опаленням, також можлива установка електрообігрівачів.

Парник не передбачає весь цикл росту рослин. Він призначається в основному тільки для вирощування зелені та розсади з подальшою висадкою її у ґрунт.

Парник може захистити посадки від невеликих заморозків. У теплиці, особливо добре опалюваної, рослини можуть рости та плодоносити круглий рік, морози їм не страшні. А завдяки великим розмірам теплиці в ній можна висаджувати не тільки низькорослі рослини, а й деякі види чагарників і плодових дерев.

Відмінність парника від теплиці полягає в наступному:

  • Парник і теплиця відрізняються конструкцією. У теплиці вона міцніше і складніше. Часто теплиця встановлюється на фундамент.
  • На відміну від парника, теплиця не мобільна і володіє великим розміром.
  • Парник – неопалювана конструкція, теплиця може обігріватися водяним, паровим або електроопаленням.
  • Парник призначений для вирощування розсади та зелені, а в теплиці передбачений повний цикл росту рослин: від висадки насіння до дозрівання врожаю.

Парники і теплиці: у чому різниця?

Парники і теплиці розрізняються розмірами, можливістю цілорічного використання, висотою, мобільністю. Парник можна легко самостійно зібрати або встановити, перенести на інше місце. Теплиці розраховані на будь-які культури.

Зміст матеріалу

Теплиця і парник спрямовані на вирішення одного головного завдання – отримання багатого врожаю. Вони дозволяють вирощувати овочі та фрукти, які через свою теплолюбивість не зможуть рости у відкритому ґрунті. Загальними характеристиками є: наявність покриття та вентиляції, схема розміщення рослин.

Різниця між теплицею і парником

  • у розмірах;
  • функціональних можливостях;
  • технічних характеристиках.

Теплиця вважається більш складною спорудою, оскільки в ній може здійснюватися весь цикл робіт. У ній без особливих проблем можна підготувати землю до посадок. Такі будови часто опалюються з використанням спеціальних опалювальних систем. Це дає можливість почати проводити роботи ранньої весни, отримати врожай значно швидше.

Парник – невелика мобільна споруда, яка дозволяє захистити рослини від протягів і негоди. Сонячне тепло акумулюється під плівкою. Це створює оптимальні умови для зростання розсади.

Розміри такої споруди не дозволяють перебувати всередині, тому догляд за рослинами утруднюваний під час дощу або сильного вітру. Парник підходить для вирощування розсади на відкритий грунт, невеликих за висотою рослин, наприклад, для цибулі, земляники, кабачків.

Конструкція дачної теплиці не тільки більше, а й міцніше. Часто її встановлюють на фундамент, тому таке стаціонарне приміщення може прослужити багато років. Парник роблять їх металевих дуг або дерев ‘яних брусів. Завдяки цьому його вільно можна переміщати по ділянці.

Переваги парників і теплиць

Садівники використовують парники для посадки рослин з тривалим вегетаційним періодом. Конструкція може продовжити сезон врожаю. До головної переваги належить доступна вартість і компактність. Різниця з теплицею полягає в тому, що парники можна встановити навіть на невеликій ділянці. Парник можна легко сконструювати самостійно. До достоїнств відноситься:

  • простота ремонту;
  • вітропостійкість;
  • можливість прибрати конструкцію на зимовий час.

Теплиці можуть застосовуватися для отримання досить великого обсягу врожаю. Оптимальна висота становить 2,5 м, але є і більш високі споруди. В останніх може перебувати не тільки сама людина, а й сільськогосподарська техніка. Особливість теплиць будь-якого класу – вирощувати розсаду можна цілий рік. Це можливо завдяки організації газових, електричних або дров ‘яних печей.

В якості основного матеріалу виступає плівка, скло або стільниковий полікарбонат. Урожай під останнім дозріває на 2-3 тижні раніше, ніж під іншими матеріалами. Теплиці підходять для всіх видів овочів і ягід, а також культур, що потребують достатню висоту.

Парник або теплиця: що вибрати

Перед вибором необхідно відповісти на три запитання:

  • Скільки рослина буде перебувати в будові?
  • Який зріст буде у культур під час цвітіння і плодоношення?
  • Чи потрібно укриття від негоди для дорослих рослин?

Якщо необхідно забезпечити місце для вирощування теплолюбних рослин на один сезон, легше буде зробити парник зі звичайною плівкою. Завдяки її невеликій вазі серйозних вимог до конструкції не висувається.

При необхідності звести споруду для тривалої експлуатації, оптимально вибрати теплицю. Вона буде вимагати більше фінансових вкладень, але при отриманні хорошого врожаю вони досить швидко окупляться.

Насамкінець відзначимо: при виборі теплиці і парників до уваги береться форма, комплектація. Для теплиць остання більш солідна. Вона може включати ущільнювачі, кватирки і двері. Є моделі, які можна використовувати тільки в теплу пору року. При цьому завжди можна купити парник або теплицю, зібрати які можна самостійно, без залучення фахівців.

Про автора

admin administrator