Пахне колодязь що робити

Авторadmin

Пахне колодязь що робити

Вода зі свердловини пахне сірководнем: що робити і чому так буває

Автономне водопостачання із власного джерела приваблює багатьох домовласників незалежністю від централізованих систем та організацій-постачальників питної води. Але воно теж не позбавлене недоліків, головний з яких – необхідність самому обслуговувати свердловину чи колодязь та стежити за якістю води. Наприклад, буває так, що вода зі свердловини пахне сірководнем. Що робити в цьому випадку, як усунути запах і шкідливі домішки і чому вони взагалі виникають, знають не всі.

Пити воду, що пахне сірководнем, не лише неприємно, а й шкідливо Джерело vzupro.ru

  • Причини забруднення води сірководнем
  • Як позбутися сірководню у воді
    • Чищення свердловин та колодязів
    • Корисне відео
    • Аерація води
    • Корисне відео
    • Фільтрування

    Причини забруднення води сірководнем

    Якщо вода зі свердловини пахне сірководнем, запах якого схожий на запах стоячого болота або протухлих яєць, це говорить про присутність у ній водорозчинної сполуки сірки Н 2 S, дуже небезпечної для людського здоров’я. Для сильного отруєння достатньо буквально кількох десятих міліграм цього газу, що міститься у повітрі. А додаткову небезпеку є те, що при тривалому його вдиханні людина перестає відчувати неприємний запах.

    Розчиняючись у воді, сірководень утворює кислоту, змінюючи її реакцію. Кисле середовище агресивно впливає як на органи людини, а й у всі металеві деталі водопровідної системи, викликаючи їх корозію.

    Для довідки! Максимальна гранично допустима частка сірководню у питній воді становить 0,03 мг/л. Ця речовина згідно з санітарними нормами та правилами відноситься до найвищої 4 групи небезпеки.

    При перевищенні ГДК з’єднання сірки стають небезпечними для здоров’я Джерело theconversation.com

    Сірководень у воді це результат життєдіяльності анаеробних серобактерій, що розвиваються за відсутності кисню. Вони виділяють цю речовину, переробляючи органіку, що потрапила у воду, що осідає на стінках свердловини і на її дні у вигляді мулистих відкладень. По дорозі з джерела до споживача вода з органічними домішками проходить через гідроакумулятор або накопичувальну ємність, фільтруючі елементи, де також утворюється осад у вигляді мулу, в якому починають розмножуватися сірчані бактерії. Він має характерний темний колір.

    Найчастіше вода пахне сірководнем у джерелах невеликої глибини – колодязях, піщаних свердловинах глибиною до 50 метрів, у які органіка потрапляє разом із ґрунтовою водою або через відкриту горловину. У глибоких вапняних свердловинах сірководню немає, оскільки на глибині понад 70-100 м у воді відсутні органічні домішки. Вони можуть потрапити в джерело тільки з верховими ґрунтовими водами через щілини в обсадній колоні або за недотримання правил його облаштування.

    При бетонуванні горловини за першою схемою верхівка легко проникає у свердловину. Джерело oboiman.ru

    Як позбутися сірководню у воді

    Розібравшись із причиною, через яку вода пахне сірководнем, що робити з цією проблемою, стає зрозуміло: потрібно очистити джерело від мулу, щоб знищити живильне середовище для сірчаних бактерій. Але для колодязів і свердловин, що харчуються з водоносних пластів неглибокого залягання, цей захід є тимчасовим, їх очищення доводиться періодично повторювати. Тому необхідно передбачити і очищення води, що подається до розподільчої системи будинку.

    Чищення свердловин та колодязів

    Мул відкладається в донній частині свердловин, і саме там без кисню найкраще почуваються анаеробні бактерії. Щоб видалити осад з дна, прокачують свердловину за допомогою стійких до механічних домішок вібраційних насосів, які під час роботи руйнують щільний шар мулу і змішують його з водою.

    Їх опускають у джерело так, щоб до дна залишалося 15-20 см, використовуючи обмежувач. Під’єднаний до насоса шланг викидають подалі від джерела та виробляють повне відкачування води. Процедуру повторюють кілька разів, чекаючи заповнення джерела водою і знову викачуючи її до дна.

    Недорогий вібраційний насос Вихор Джерело shuriki.ru

    Спресовані глиняні відкладення, що не розбиваються вібрацією насоса, розпушують і виймають желонкою.

    Коли вода зі свердловини пахне болотом, ефективнішим методом видалення мулу вважається зворотна подача до неї води під сильним натиском. Сильний струмінь, що б’є в придонну частину джерела, добре розпушує осад і очищає від мулу отвори фільтрувальні труби. Цей захід найпростіше виконати за допомогою пожежної машини.

    При закачуванні в шахту додаткового об’єму води рідина, що знаходиться в свердловині, піднімається по колоні і частково виливається назовні, а частину, що залишилася, викачують насосом.

    Корисне відео

    Щоб запах сірководню у воді зі свердловини зник гарантовано і надовго, після прокачування джерело необхідно продезінфікувати. У побуті для цього використовують звичайну хлорку у дозуванні 25-40 г на літр. Для цього:

    • запасаються двома відрами чистої води, в якій розлучатиметься препарат;
    • визначають обсяг рідини у свердловині з урахуванням її діаметра та висоти водяного стовпа, який вимірюють мотузкою з підвішеним вантажем;
    • потім підготовлений розчин вливають у джерело;
    • перемішують за допомогою занурювального насоса зі знятим з патрубка напірним шлангом;
    • залишають на добу;
    • викачують усю воду.

    Коли свердловина знову наповниться, її можна буде підключати до системи та користуватися чистою водою.

    Схожі заходи проводять, коли вода у колодязі пахне сірководнем. Що робити, ви знаєте: відкачати воду, попередньо розпушивши осад на дні, а після промивання продезінфікувати. Але великий діаметр колодязів дозволяє чистити їх ще ретельніше, використовуючи механічні способи. Після відкачування води осад з дна часто дістають відрами, що дозволяє не витрачати час на очікування повторного наповнення шахти та подальшого промивання.

    Стінки колодязя теж можна промити вручну або із застосуванням агрегатів високого тиску Джерело septik27.ru

    Аерація води

    Сірководень у воді зі свердловини – не єдина проблема, яка турбує користувачів особистих свердловин та колодязів. Крім цього хімічної сполуки у ній можуть бути й інші речовини, що впливають якість, колір і смак питної води – оксиди металів, солі кальцію тощо. Що потребує встановлення комплексних систем водоочищення.

    Установка для пом’якшення, знезалізнення води та видалення сірководню Джерело kolodeconline.ru

    Якщо ж проблема лише у сірковододі, вирішити її можна самостійно, без дорогого обладнання. У промислових масштабах для очищення води застосовують методи озонування та хімічного окислення, у побуті частіше використовують інші способи. Найпростіший з них – відстоювання, протягом якого газ поступово випаровується, а органіка осідає на дно. Але це дуже незручно, оскільки потребує багато часу та місця для встановлення об’ємних ємностей для відстоювання.

    Відстоювання води – не найзручніший спосіб очищення Джерело barnaul.shopsad.ru

    Тому найчастіше застосовують різні способи насичення води киснем. При аерації води анаеробні бактерії, що живуть в ній, які не виносять присутності кисню, гинуть. А сірководень вступає з киснем у реакцію з утворенням молекул води та нерозчинної сірки. Вона випадає осад або затримується фільтрами.

    Якщо зі свердловини йде вода із запахом сірководню, що робити із цим запахом, вирішують за допомогою душування або барботування.

    У верхній частині накопичувальної ємності для води встановлюють форсунки для її розбризкування та насичення киснем повітря. Обладнають її поплавковим датчиком рівня води, щоб вона не піднімалася вище заданої позначки. З ємності очищену воду подають до системи за допомогою насоса.

    Як форсунка можна використовувати запаяний з одного кінця відрізок пластикової труби з просвердленими в ній дрібними отворами. Або душову лійку. Найефективніше працює лійка, оснащена режимом «водяний туман» з утворенням наддрібних крапель води.

    Якщо вода зі свердловини пахне, незважаючи на аерацію методом душування, ефективність очищення підвищують, встановлюючи на дно ємності компресор, що подає повітря через дрібні форсунки знизу.

    Ще один спосіб насичення води киснем – фонтанування. Але він застосовується переважно для дегазації води штучних водойм.

    Для довідки! За допомогою аерації воду очищають не тільки від сірководню, а й від сполук заліза, які при окисленні киснем випадають у нерозчинний осад у вигляді пластівців іржі.

    Корисне відео

    Фільтрування

    Найпоширеніша ситуація: вода зі свердловини пахне болотом, що робити, якщо немає можливості прокачати джерело або встановити водоочисне обладнання. У таких випадках можна використовувати картриджні магістральні фільтри зі змінними або самопромивними блоками з активованим вугіллям. Але цей метод найменш ефективний.

    Висновок

    Явною причиною того, чому вода з колодязя пахне сірководнем, є його забруднення органікою та замулювання дна. Органіка у вигляді листя, комах і навіть загиблих тварин може потрапити в нього через горловину, але частіше просочується через дно із забрудненими ґрунтовими водами. Ця проблема часто виникає і у неглибоких свердловинах. Основний спосіб позбутися огидного запаху та смаку води – очистити та продезінфікувати джерело. Можна піти легшим шляхом та очищати воду, змішуючи її з киснем у спеціальних ємностях. Але аерацію краще використовувати як додатковий метод, оскільки вона не врятує насос та інші металеві елементи водопровідної системи від окиснення та корозії.

    Чистка колодязів самостійно – способи і технологія прочищення колодязя своїми руками

    Чистка колодязя від потрапляє в нього сміття, пилу, скупчень мулу на стінках – це операція, яку слід періодично проводити на вашому дачній ділянці для підтримки чистоти і придатності до вживання питної води.

    Фахівці рекомендують проводити чистку не рідше одного разу на три роки (при постійному використанні колодязної води необхідна чистка 1 раз в 6 місяців). Одночасно з цією процедурою бажано відразу виконувати дезінфекцію. При такому своєчасному належному догляді колодязь буде забезпечувати вас чистою холодною водою дуже тривалий час. Адже навіть самий герметичний колодязний будиночок не захистить шахту від попадання пилу, деякої кількості дощової води і снігу.

    Брудний колодязь фото

    Зазвичай чистку виконують у теплий період року, наймаючи фахівців або самостійно опускаючись на дно з усіма необхідними інструментами.

    Пам’ятаєте! Чистка колодязя самостійно – це не тільки кропітка справа, але й досить небезпечне! Виконуйте очищення, заручившись підтримкою трьох – чотирьох чоловік.

    1. Ознаки, які вказують на необхідність проведення очищення
    2. Заходи обережності під час чищення колодязя
    3. Кілька способів чищення колодязів своїми руками
    4. Механічний спосіб
    5. Як приготувати розчин хлорного вапна для чищення колодязя
    6. Як приготувати розчин марганцівки для дезінфекції колодязя
    7. Відео – як самостійно прочистити колодязь

    Ознаки, які вказують на необхідність проведення очищення

    Якщо ваш колодязь – не тільки декоративний елемент присадибної ділянки, але і джерело води для приготування їжі і пиття, то ви неодмінно помітите, коли знадобиться очищення. Неприємні запахи, зміна кольору або смаку води свідчать про забрудненнях. Це може бути результатом нещасного випадку, а саме – потрапляння в шахту мертвої птиці, гризуна або тварини. Або ж ви, набравши води, побачите інші ознаки. Ось найпоширеніші.

    Заходи обережності під час чищення колодязя

    Чистку колодязя не слід виконувати без належної підготовки. А також варто пам’ятати про деякі заходи безпеки при роботах.

    Кілька способів чищення колодязів своїми руками

    Незалежно від ступеня забрудненості колодязя і кращому способі очищення, перед початком робіт з колодязя обов’язково слід викачати воду, залишивши її в колодязі на рівні близько півметра. Дуже просто технологічно, але фізично нелегко зробити це відрами. Швидше і безпечніше – викачати воду потужним насосом.

    Насос – служить відмінним інструментом для відкачування води з колодязя

    Також необхідно зняти верхній шар донного фільтра, яким виступає гравій. Камені обов’язково повинні бути вимиті та дезінфіковані (шунгита, цеолітом або активованим вугіллям) перед укладанням на колишнє місце.

    Механічний спосіб

    При чищенні забороняється використовувати будь-які миючі та хімічні засоби (за винятком розчину хлору 10% або марганцівки). Також бажано остерігатися сильного натиску на інструмент, щоб не пошкодити бетонну конструкцію або шви.

    Інструменти для чищення колодязя самостійно:

    • міцна мотузка;
    • щітка з металевою щетиною;
    • шпатель і кельма;
    • цементно-піщаний розчин з рідким склом;
    • насос для відкачування води;
    • відра;
    • лопата для видалення верхнього шару донного фільтра;
    • при необхідності – потужний ліхтарик.

    Покрокова технологія очищення

    Як приготувати розчин хлорного вапна для чищення колодязя

    Хлорне вапно позбавить вашу воду від нечистот, які потрапили всередину конструкції зі стічними водами або з іншої причини. Наявні неприємні присмак і аромат пропадуть після ретельної дезінфекції. Сама хлорка зникне з колодязя максимум через 5-6 днів.

    Порошок хлорного вапна (300 грам) слід залити невеликою кількістю води і перемішати до однорідної кашки. Не забудьте убезпечити шкіру та органи дихання від парів хлору. Коли розчин стане прозорим, необхідно перелити його в тару зі скла і залишити в темному місці на кілька годин для відстоювання. Готовий розчин можна використовувати для нанесення на стінки колодязя і їх обробки.

    Як приготувати розчин марганцівки для дезінфекції колодязя

    Цей метод більш безпечний і простий. Слід підготувати порошок перманганату калію, насипати у відро води 1 чайну ложку порошку, перемішати. Розчин готовий до використання. Можна виливати його в колодязь. Після того, як розчин марганцівки виявиться всередині шахти, капрон необхідно загорнути кремнієву крихту і опустити цей вузлик на дно.

Про автора

admin administrator