Парник у ямі

Авторadmin

Парник у ямі

Зміст:

Про парнику для розсади піклуватися потрібно з осені

На дачних ділянках давно настало затишшя. Овочі прибрані, удобрений і перекопана земля. Посіяні до настання заморозків підзимові культури, висаджений часник і цибулю на стрілку — готуємося до весни.

Найбільш ранні весняні роботи пов’язані з вирощуванням розсади. Вони починаються задовго до танення снігу. Але земля ще скута морозом, і ніде буде взяти родючої землі, якщо ви не подумали про це з осені. Родючу суміш заготовляю в такому складі: чотири частини чорнозему (городньої землі), дві частини перегною, одна частина коров’ячого гною, одна частина перепрілих тирси. На кожне відро додаєте дві склянки деревної золи. Не завадить 50 г суперфосфату і 25 г сірчанокислого калію, можна сірникову коробку універсальних добрив. Все це дуже ретельно перемішуєте, засинаєте в ящики і залишаєте на городі поруч з парників для розсади.

Можете зробити капітальний парник для розсади, який окупиться за два-три роки! Розміри не дуже великі: яма шириною 120 см, довжиною 220 см і глибиною 60 див. Стіни ями обкладені в половину цегли (можна половину черепашнику) на цементному розчині. Дно земляне (пісок, гравій, щебінь — все щільно утрамбована, і в такому грунті не живе капустянка). Яма накривається кришкою, виготовленою з легких брусів П-подібної форми та покриті плівкою в два шари, але так, щоб між шарами було повітряний простір від 3 до 5 см. Висота бічних стінок кришки парника — 35 см, з кожного боку, щоб зручно було закривати і відкривати, — за дві ручки. Парник для розсади орієнтований з півночі на південь. З півночі захищений листом шиферу. Можна накривати яму і дерев’яними рамами зі склом або плівкою.

Восени очистіть яму парника від літніх залишків, відправляючи їх в компостну купу. Яму заповнюйте до половини листям дерев, другу половину набивайте свіжим коров’яком з великою частиною соломи, не утрамбовувавши. Накрийте кришкою. Зверху кришку накрийте брезентом, можна мішковиною, матами з очерету або іншим матеріалом (щоб уберегти плівку від пошкодження під час снігопаду або інших примх природи, а також зберегти тепло), і залиште до весни. В останній декаді лютого починайте працювати з парників. Перемішайте вміст в ямі (якщо мерзле — залийте кілька відер окропу), додайте свіжого коров’яку і запареною соломи і все щільно утрамбуйте, особливо у стінок. Додайте свіжий гній і теплу солому. Тільки після цього насипайте з осені заготовлену в ящиках земляну суміш шаром 15-18 см, щільно закривайте кришкою. На ніч вкривайте утеплювачем (брезент, старі ковдри, очеретяні або солом’яні мати та ін).

Поки парник для розсади розігрівається, підготуйте посівний матеріал: дезинфікуйте, змочуйте, пророщують, проводите загартовування. В землю, прогревшуюся до 15-20 градусів, за певною схемою висівайте необхідні сорти насіння. Встановіть вказівники з позначенням сорти культури, строку сівби та кількості висіяних насіння. Потім починаєте догляд за посівом.

Полив здійснюєте кожні два дні сніговою або дощовою водою, заготовленої з зими і нагрітої до 20-30 градусів, з додаванням марганцівки, злегка присипайте золою. Як тільки з’являться сходи, температуру краще знизити на 4-5 градусів на два-три дні, а потім знову підвищується до 20-23 градусів. Знищуйте паростки бур’янів. У процесі росту відбирайте найкращу розсаду для отримання насіннєвого матеріалу, пікірують її на залишене для цього місце в парнику (в подальшому висаджуйте її на спеціальній насіннєвий грядці).

З висадкою розсади у відкритий грунт не поспішайте — згадайте про можливих зворотних заморозках. Та й нічого страшного немає, адже найкращим терміном висадки вважається, коли розсада вже зацвітає і з’являється зав’язь. Оптимально для висадки, якщо на глибині 10-12 см земля прогрілася до 15 градусів. Томати, перець і баклажани краще висаджувати у 70-80-денному віці; кавуни і дині — в 35-40-денному; капусту — в 35-45 — денному; огірки — у 45-50-денному; кабачки, патисони — в 25-30-денному віці. Пам’ятайте, що для проростання насіння при нормальній температурі необхідно від 6 до 15 днів.

Знаючи терміни дозрівання від посадки до перших плодів, легко визначити і час висіву насіння в парник. Так, огіркові рослини зацвітають через 40-45 днів після сходів, а через 6-10 днів з’являється плід, а якщо додати 6-10 днів для проростання насіння, от і вийде, що від посіву до дозрівання плоду необхідно 52-65 днів. Якщо ви хочете мати зеленці в травні, значить, треба висіяти насіння в парник для розсади в першій декаді березня. Ось і розраховуйте.

Для вирощування гарбуза потрібно 90-120 днів, кабачків і патисонів — 50 — 60 днів. Перці вимагають 115-120 днів, особливо ранні — 90-100 днів; баклажанів потрібно 115-140 днів.

Щоб відразу після висадки капустянка не знищила розсаду, корінці на одну годину опускають в розчин: капсула актари на 1 л води.

Как сделать парник: 8 конструкций и море идей

Имея даже небольшой участок земли, сложно обойтись без парника. Рассаду вырастить, получить ранний урожай, прикрыть их от возможного заморозка, от жары, заставить растения на клумбе расцвести раньше — все это можно сделать при помощи этого приспособления. Причем сделать парник своими руками несложно. Есть совсем простые конструкции, есть более сложные, но изготовление любого из них не требует специального образования.

Каркас для парника можно сделать из дерева (досок), металла (уголка, профильной трубы или арматуры) или из ПВХ труб (круглых или квадратных). Укрывают парник теми же материалами, что и теплицу: пленкой, спанбонодом (называется еще агроволокно или нетканый укрывной материал), поликарбоната и стекла. Так как размеры парников меньше (растения в парниках обслуживаются снаружи), то и требования к ним не такие жесткие: даже сильный ветер им нестрашен.

Размеры парников

Так как в парнике растения обслуживаются снаружи, то его ширина выбирается из расчета того, чтобы вам было комфортно обрабатывать растения, высаженные ближе к середине. Определяете это опытным путем: присаживаетесь, и рукой стараетесь дотянуться до какого-то участка. Замеряете расстояние. Получаете ширину парника при одностороннем подходе. Это если парник расположен так, что со второй стороны к нему не подобраться (у стены, например). Если же подойти можно с двух сторон, этот результат удваиваете.

Важно, чтобы работать было удобно

Расстояние для каждого человека получается разное: влияет рост и физическое состояние. Не стоит гнаться за экономией, делая его шире, чем необходимо. Вам придется немало времени проводить на прополке, рыхлении, удобрении, других работах. Пару часов в неудобном положении, и никаких сил не остается. Потому лучше сделать парник чуть уже, но чтобы работать было удобно: получая от работы удовольствие, вы тратите меньше сил.

А длину парника выбирают исходя из планировки участка. Она произвольная.

Простой парник из дуг под пленку или спанбонд

Этот парник сделан из нескольких досок, сбитых по требуемым размерам, дуг из ПВХ труб, которые прикреплены к деревянному основанию. Верхушки этих дуг соединены вверху брусом или такой же трубой. Если это будет брус, его нужно хорошо обработать, скруглив грани, чтобы не рвалась пленка.

Простой парник из досок и ПВХ дуг

Как закрепить дуги

О том, как закрепить дуги из ПВХ труб на каркасе парника. Крепят чаще всего с использованием металлической перфорированной ленты. Берут небольшой ее кусок сантиметров 5-6, саморезы и шуруповерт. И закрепляют с двух сторон. Для надежности можно дважды.

Точно таким же способом можно закрепить их и изнутри, чтобы держались крепче, добавляют бруски.

Дуги парника закреплены внутри каркаса

Еще вариант: возле каркаса вбить отрезки арматуры, а на них насадить трубы и только потом их зафиксировать хомутами к доскам каркаса. Этот вариант более надежен.

Как крепить пленку

Крепить пленку к ПВХ трубам можно на двусторонний скотч. Но только в том случае, если пленку использовали недорогую полиэтиленовую: оторвать неповредив ее невозможно, а полиэтилен служит не больше года. Так что для сезонного парника этот вариант из разряда «дешево и сердито». Второй способ — специальные клипсы для фиксации пленок и все, что их может заменить — кусок старого шланга, разрезанного вдоль, фиксатор для труб, которые используют для монтажа трубопроводов, канцелярские биндеры и т.п.

Чем еще можно закрепить пленку на лугах теплицы или парника

Еще имеет смысл с двух сторон по краям пленки закрепить брусок. Для этого пленку отрезают больше чем необходимо по длине, в излишек заворачивают брусок и закрепляют на нем пленку. Теперь у вас получился кусок пленки, по коротким сторонам которого прикреплены бруски. Один оставляете с одной стороны, второй перекидываете на другую. Теперь не нужно пленку прижимать к земле камнями: ее неплохо держит брусок. Также с ним удобно открывать парник на проветривание, накрутили пленку, положили наверх.

Брусок, завернутый по краям пленки облегчает работу

Можно для крепления пленки использовать небольшие гвоздики, но под шляпки подкладывать шайбы. Быстрее работать строительным степлером со скобами. Чтобы пленка не порвалась в местах крепления, ее чем-то прокладывают. Можно — плотную тесьму или просто полосу ткани, и в нее уже забивать крепеж.

Способы крепления пленки к бруску и к дугам

Более мощный вариант

Если есть необходимость сделать парник с дугами из ПВХ более надежным, к основанию из досок по центру короткой стороны прибивают деревянные стойки. К ним на ребро крепится доска, в которой предварительно высверливаются отверстия по диаметру больше, чем наружный диаметр труб.

Этот парник можно использовать не только для выращивания перцев или баклажан. Дорастив при необходимости боковые стойки можно будет подвязать огурцы или помидоры

При монтаже труба продевается через отверстие. Закрепить ее по бокам можно как предложено выше, или сделать еще по другому: в бруски предварительно установить шпильки, и на них надеть трубу.

Самый простой парник

Чем хороши трубы ПВХ, так это тем, что их легко гнуть. Еще тем, что весят мало. Идеальный вариант для легкого переносного парника, особенно если сочетать его со спанбондом. Этот материал можно шить. Взять кусок плотностью от 30 кг/м2, с шагом в 50 -60 см сделать в нем кулиски. Для кулиски настрочить поперек полосу того же материала шириной около 10 см (ее прошивают с двух сторон). Внутрь вставить нарезанные на нужные отрезки трубы.

Вот что должно получится: укрывной материал с продетыми в кулиски дугами

Теперь все это можно устанавливать на грядку: втыкаете колышки в два ряда с одной и другой стороны грядки, на них насаживаете трубу. Сразу получается готовый парник. И что еще удобно: открываете и закрываете растения просто собрав или расправив спанбонд на дуге. Это очень удобный временный парник: как только он не нужен, за пару минут его можно убрать и сложить.

Парник — проще не бывает

Треугольный парник из досок

Этот парничок хорош под рассаду, но можно его делать для перца, баклажан. В середине основания прибивается стойка. К ней — две наклонных доски. В сечении получается треугольник. Если парник нужен длинный, примерно каждый метр устанавливают такую же конструкцию. Все верхушки соединяют длинным бруском или трубой. Простая и удобная конструкция у этого парника.

Огурцы с нем выращивают только до тех пор, пока не начинают виться. Под огурцы укрывной материал снимают, к боковинам прибивают (прикручивают) стойки, между которыми натягивают шпагат.

Треугольный парник из досок Вот как переделывают такой парник для огурцов

Парник «Хлебница» и «Бабочка» — фото

Называется эта конструкция «хлебница» из-за того что один в один похожа на пластиковые контейнера для хлеба. Ее крышка точно также поднимается вверх, прячась за второй половиной. Если посмотрите на фото, все поймете.

Такой парник-хлебницу можно сварить своими руками из профильной трубы

Есть два типа таких изделий: открывающиеся с одной или с двух сторон. Если он неглубокий, работать можно и с открывающейся с одной стороны крышкой. Если ширина более метра, проще будет работать, если доступ имеется с двух сторон. У этой конструкции с двумя открывающимися сторонами есть свое название: «Улитка».

На изготовленный каркас натягивают пленку, спанбонд, но более популярен для этой конструкции поликарбонат.

Вторая конструкция отличается типом открывания двери. Ее свод тоже сделан на дугах, но открывается на петлях вверх (смотрите картинку).

Парник-бабочка: в открытом положении крышки напоминают крылья

Устанавливаться они могут прямо на грунт или на подготовленное основание из кирпичей или бруса. В некоторых случаях крышки открываются не сразу от земли, а есть небольшой бортик 15-20 см.

Из подручных материалов

Превратить ненужные вещи в полезные изделия — в этом нашему народу нет равных. Делают парники из таких вещей, из которых никогда и не подумаешь.

Например легко можно сделать парник своими руками из старых оконных рам. При замене окон не спешите их выбрасывать. Из них можно сделать отличный парник. Причем конструкции могут быть разные. Самый простой — это корпус, сбитый из досок, к которому сверху в качестве крышки приделана оконная рама (со стеклом, естественно).

Простой парник из рам: деревянный корпус, к которому на петлях прикреплена старая оконная рама

Чтобы растения получали максимум света, одну из сторон каркаса делают выше (которая обращена на юг или на восток). Рамы существуют разные, любую из них можно использовать для этих целей. В доказательство — фотогалерея парников из рам, которые были сделаны своими руками рачительными хозяевами.

Две рамы, составленные домиком: растения прикрыты от сквозняков, а боковины можно закрыть пленкой Есть рама в сборе? Зачем ее разбирать? Просто сделать корпус под ее размеры А еще можно две рядом установить. Получится длинная грядка А еще можно сделать гармошку, чтобы рамы не слишком торчали

Делают парники из бочек. Прикрывают старым зонтом из прозрачной пленки или обрезанными пластиковыми канистрами для воды.

Парник из старой бочки Способ вырастить огурцы

Самодельный парник можно сделать из пластикового или пенопластового ящика. Хотя «сделать» — это громко сказано. Всего то и нужно , что натянуть пленку.

Все гениальное просто Есть пластиковый ящик? Можно приспособить под рассаду

Мини-парники для рассады

Для тех, кто выращивает рассаду для собственного огорода или цветника, большие объемы ни к чему. Нужны маленькие парнички. Причем многие растят рассаду на балконах. Все приведенные выше конструкции можно использовать для балкона в уменьшенных размерах. Для совсем незначительных посадок можно вообще взять пластиковые лотки для яиц. С одной стороны получится емкость для грунта и, а крышка будет вместо укрытия. Остальные идеи рассматривайте в фото.

Из деревянных планок сделать такой шкаф-парник и зашить его поликарбонатом Лоток для яиц из пластика тоже можно использовать как минипарник для рассады Собирается из планок ящик, вставляется стекло, натягивается пленка или спанбонд, крепится поликарбонат. Мини парник для рассады готов Дуги из толстой проволоки, прикрепленные к ящику, сверху пленка. Парник на балкон готов Использование пластиковых бутылок уже привычно, нестандартна только форма. Бутылка только надрезается и внутрь вставляется стакан с рассадой, а можно посадить прямо в нижнюю часть… Еще один способ сделать маленький парник Лоток их пластика может быть индивидуальным парником для высаженной в грунт рассады Еще одна конструкция маленького парничка на балкон из дуг А это — переносной мини-парник для растений

Парник своими руками можно собрать за несколько часов. Никаких сложных конструкций строить не придется. Все очень просто, экономно и практично.

Парник «хлібник»: креслення і розміри, як зробити своїми руками і вибрати готовий, фото, відео

Парник «хлібник» отримав свою назву із-за того, що механізм його відкривання схожий з механізмом відкривання звичайної хлібниці. Така конструкція забезпечує вільний доступ до культур, а її невеликі розміри роблять її мобільного. Відсутність «фундаментальності» в цій теплиці дозволяє спорудити її самостійно без особливих клопотів.
Чи знаєте ви? У Бельгії існує Королевська оранжерея. Її побудував в XIX столітті архітектор Альфонс Балата за дорученням короля Леопольда II. Комплекс теплиць займає 25 тис. м2 і включає в себе ще й церква, і оранжерею-каплицю.

  1. Особливості і опис конструкції парника «хлібник»
  2. Як зробити парник «хлібник» своїми руками
  3. Розрахунок розмірів і створення креслення
  4. Вибір матеріалів та інструментів
  5. Вибір і підготовка місця для установки парника
  6. Покрокова інструкція
  7. Відео: як зробити каркас парника «хлібник»
  8. Порівняння парників від різних виробників
  9. Культури, які можна посадити в парнику «хлібник»

Особливості і опис конструкції парника «хлібник»

Підстава парника має прямокутну форму — це легкий каркас, на якому тримаються бічні частини і дах. У свою чергу, дах складається з 1 або 2 стулок, які і створюють певний мікроклімат. Зсуваються ці стулки на 90°. Якщо уважно розглянути варіант з 2 стулками, то можна помітити, що в закритому стані вони являють собою дугу, а у відкритому — половину дуги.

Рух стулок забезпечується шарнірним механізмом. Розміри стулок слід підбирати так, щоб навіть при одночасному відкритті вони не заважають один одному. Одинарний варіант конструкції аналогічний, з різницею лише в тому, що рухається тільки одна половина дуги.

  • Така незвичайна конструкція вдало виділяє даний парник серед інших:
  • всі робочий простір;
  • засаджувати можна всю ділянку землі;
  • якщо конструкція покупна, то її простий монтаж;
  • зробити парник самому також легко;
  • конструкція надійна і довговічна;
  • при наявності 2 стулок зручно провітрювати парник;
  • габарити його такі, що не доводиться наступати на грядки при їх обробці;
  • доступна ціна;
  • легко переміщати навіть в зібраному вигляді;
  • легко виправити будь-яку поломку;
  • не потрібно розбирати споруду на зиму;
  • якщо встановити на верхню планку каркаса щітку, то при русі стулки буде відбуватися її самоочищення.
  • Втім, є у «хлібниці» і ряд недоліків:
  • не підходить для вирощування високих, витких рослин (не дозволяє висота споруди);
  • якщо матеріал обраний неякісний, то у місці руху стулок він швидко зношується;
  • якщо конструкція велика, то монтувати її в поодинці незручно;
  • необхідно регулярно змащувати шарнірний механізм;
  • хоч споруда і легке, для його транспортування необхідний вантажний транспорт.

Як зробити парник «хлібник» своїми руками

Робота по створенню парника складається з декількох етапів: розрахунок і створення креслення, підготовка матеріалів, вибір місця під установку, монтаж каркасу та його покриття.

Важливо! Різниця між рухомої та стаціонарної частинами конструкції повинна дорівнювати товщині листа полікарбонату.

Розрахунок розмірів і створення креслення

Перш ніж приступати до створення парника, потрібно визначитися з розмірами вироби і виконати під нього креслення. Довжина такої споруди може змінюватись в межах 2-4 м, ширина — до 2 м, а висота — 0,5–1 м. Коли стулка відкрита, то висота може досягати 130 див. Припустимо, необхідно виконати виріб габаритами 400×100×50 см (Д×Ш×В) з 1 стулкою.

Для нього знадобиться така кількість матеріалів:

  • профільні труби 20×20×1,5 мм: 2 шт. по 400 см, 2 шт. по 160 см, 3 шт. по 396 см і 8 шт. по 100 см;
  • 2 шарніра;
  • саморізи;
  • болти;
  • фарба для металу.

Обшивання каркаса проводять полікарбонатом. Він випускається листами шириною 2,1 см і довжиною 3, 6 або 12 м. Щоб обшити парник зазначених габаритів, достатньо листа полікарбонату 210×600 см і товщиною 6-8 мм

Важливо! При виборі труб дуже важливо враховувати їх діаметр. Якщо вони будуть занадто тонкими, то під поривами вітру конструкція почне підніматися. А дуже товсті труби складно зігнути.

Вибір матеріалів та інструментів

Каркас споруди може бути металевим або дерев’яним. Останній варіант — не дуже практичний, так як готовий виріб виходить важким і незручним у транспортуванні. Тому вигідніше використовувати профільні труби.

Інші необхідні матеріали:

  • шарніри;
  • болти;
  • гайки;
  • самонарізи з гумовими шайбами.

Інструменти для роботи:

  • ножівка по металу;
  • болгарка або електролобзик;
  • дриль;
  • шуруповерт або викрутка для вкручування шурупів;
  • електрозварювання (для створення нерозбірної конструкції).

Вибір і підготовка місця для установки парника

Для всіх рослин, щоб вони росли без проблем, потрібно багато світла. На це насамперед потрібно орієнтуватися при підборі місця для установки парника. Добре, якщо він буде розміщений подалі від будівель, дерев і чагарників, тоді сонце буде освітлювати його з усіх сторін.

Рекомендують дотримуватися таких стандартів при розміщенні вироби:

  • до найближчого будови — мінімум 500 см;
  • якщо на ділянці побудована лазня, сауна, літній душ — до них мінімум 800 см;
  • якщо побудований відстійник — 2500 см.

Дуже важливо звертати увагу і на те, наскільки місцевість рівна. Перевірити, чи немає перепадів висоти на обраному ділянці, можна з допомогою рівня — це дозволить уникнути перекосу конструкції.

Покрокова інструкція

Після розрахунку матеріалів і вибору місця під спорудження можна приступати до його спорудження.

Важливо! Рухому частину парника «хлібник» потрібно встановлювати тільки після облицювання стаціонарної частини конструкції полікарбонатом.

При монтуванні каркаса потрібно враховувати, що його довга сторона, по можливості, повинна дивитися на південь.

Відео: як зробити каркас парника «хлібник»

Після складання каркаса проводиться його обшивка:

Чи знаєте ви? Ніздрюватий полікарбонат був винайдений в Ізраїлі в 1967 році спеціально для будівництва парників і теплиць. Завдяки цьому винаходу через кілька років країну почали називати «оазис у пустелі».

Порівняння парників від різних виробників

Існує кілька варіацій парника «хлібник»:

Культури, які можна посадити в парнику «хлібник»

Така конструкція в стилі міні придатна для вирощування всіх видів культур, а тільки невисоких:

  • петрушка;
  • кріп;
  • цибуля пір’яний;
  • щавель;
  • часник;
  • салат;
  • рукола;
  • полуниця;
  • суниця;
  • морква;
  • буряк;
  • низькорослі сорти томатів.

За рахунок своєї мобільності і компактності парник «хлібник» значно виграє у інших варіантів споруд для саду та городу. Він простий у виготовленні і використанні, а рослини в ньому будуть почувати себе прекрасно і регулярно давати рясний урожай.

Про автора

admin administrator