Планування дачної ділянки схеми

Авторadmin

Планування дачної ділянки схеми

Зміст:

планування ділянки 10 соток, види, Як правильно розмістити

Ділянка площею 10 соток – це досить велика територія, яку можна використовувати для розміщення будинку, закладки саду, теплиць або грядок з овочами, ігровий або спортивного майданчика для дітей і навіть штучного водоймища. При раціональному використанні вистачить місця на будь – які проекти, головне-правильно спланувати розміщення об’єктів на території.

  • Закономірності планування
  • Види планувань земельної ділянки
    • Прямокутна
    • Квадратна
    • Кругла
    • Діагональна
    • Вільна

    Закономірності планування

    Будь-який проект починається з планування.

    При цьому перш за все необхідно врахувати:

    1. Рельєф: рівний, похилий, горбистий. При розміщенні об’єктів на горбистому ділянці потрібно враховувати чи будете ви вирівнювати територію або нерівності можна використовувати в дизайні саду, зони відпочинку. Нерівності впливають на розміщення будинку, прокладку інженерних комунікацій, посадку дерев.
    2. Форма також впливає на розміщення будівель і комунікацій. Оптимальними вважаються квадратна і прямокутна форми.
    3. Розміщення ділянки щодо сторін світу. Це особливо важливо, якщо територія має витягнуту форму, а ви плануєте розміщення теплиць, оранжерей або фруктового саду.
    4. Тип грунту впливає на вибір рослин, які можна вирощувати на ділянці. Грунт може бути не тільки родючим, але і піщаним, суглинним, заболоченим. Враховувати стан грунту обов’язково при закладці фундаменту будівель.
    5. Сусідні з ділянкою об’єкти . Наявність розташованого поруч природної водойми впливає на рівень грунтових вод і зволоженість грунту. Дерева створюють тіньові зони, в яких погано ростуть рослини. У тіньовій зоні не розміщують будівлі тому затененность не дозволяє їм добре прогріватися і сприяє підвищеній вогкості всередині будівлі.
    6. Загальна кліматична характеристика місцевості: середні температури, рівень опадів також впливають на вибір рослин і конструктивні особливості будівель.

    чи знаєте ви? відсоток городян, що мають заміський ділянку варіюється від 60 до 80% в різних країнах світу. В СРСР дачні ділянки були у 58% населення, а стандартний розмір ділянки дорівнював 6 соткам. У країнах Європи це 62% населення, але ділянки набагато менше – всього 3 сотки.

    Види планувань земельної ділянки

    Ландшафтні дизайнери розглядають 6 основних схем планування території, в залежності від того, які лінії на ній переважають.

    Типи планувань:

    • Прямокутна і квадратна;
    • Кругла;
    • Діагональна;
    • Криволінійна в т. ч. з наявністю дуг;
    • Нерегулярна.

    Прямокутна

    Прямокутна форма-це найбільш часто зустрічається в плануванні форма. Якщо ділянка абсолютно порожній, то не складе труднощів оптимально розмістити всі бажані об’єкти. При цьому будинок намагаються встановити так, щоб його тінь з північного боку падала за кордон території, залишивши максимум добре освітленій території всередині. Якщо ви придбали ділянку з уже розміщеними на ньому будівлями і в оточенні інших ділянок, то при плануванні зверніть увагу на те, як лягають тіні, щоб залишити для садово-городнього сектора і зони відпочинку добре освітлену місцевість.

    Квадратна

    Квадратна форма менш зручна, ніж прямокутна, але теж дозволяє створювати відмінні плани з урахуванням різних зон і прокладки доріжок між ними. Квадратну і прямокутну форму легко ділити на різні секції, зонувати і отримувати оптимальну сполучуваність елементів.

    Кругла

    –>В основі кругового планування лежить принцип розміщення всіх зон у формі кіл, які можуть перетинатися один з одним. На ділянці повинен виходити один головне коло, навколо якого розташовуються різні елементи ландшафту. Розміщення виконують по променях, що перетинають центр Головного кола.

    Всередині основного кола може розташовуватися житловий будинок, альтанка, або інший об’єкт, який стане центром композиції. При плануванні такої ділянки спочатку накресліть схему на міліметровому папері в масштабі. Потім накресліть основне коло і промені, що проходять через центр. Тепер на базовій схемі залишається розташувати потрібні об’єкти.

    вам цікаво буде дізнатися, як зробити на дачі своїми руками веранду , садові гойдалки , мангал з каменю , клумбу з каменів , рокарій і альтанку .

    Діагональна

    Діагональна планування буває у нерівних ділянок. Основне правило дизайну для такої ділянки-розміщення елементів по діагоналях, які проходять від кута до кута. Така схема візуально розширює простір і дає можливість створювати унікальні планування.

    Вільна

    У нерегулярній схемі розмітки території може бути використано кілька різних способів планування: радіальний, діагональний, прямокутний. Елементи дизайну різних зон можуть переходити одні в інші або існувати в незалежних зонах, гармонійно поєднуючись між собою.

    При цьому в дизайн вписують наявні форми рельєфу. Для садово-паркової зони використовують оригінальні переходи від культурних форм до дикої природи. Таке планування може застосовуватися на ділянці будь-якої форми.

    Об’єкти ділянки

    Існують чотири основні зони:

    • Житлова;
    • Зона відпочинку;
    • Господарська;
    • Садово-городня.

    Житлова зона займає близько 10% ділянки з розміщеними на ній будинком, гаражем, терасою. Господарська зона включає підсобні споруди, вольєри для тварин і займає 15%. Зона відпочинку складається з альтанок, ігровий або спортивного майданчика, басейну, літньої кухні і займає 25% території. Решта 50%-це садово-городня зона, на якій можуть бути розміщені теплиці, грядки, сад, клумби, штучна водойма, парк.

    Як правильно розташувати споруди

    Розташування житлового будинку має бути таким, щоб залишилося максимум освітленого простору для зони відпочинку і посадок. Рослини краще ростуть з південного боку будівлі, тому житлові споруди рекомендують розміщувати на півночі ділянки. Таке розміщення будівель також дозволяє захистити рослини від північних вітрів. Форма розміщення дерев може бути будь-хто. за допомогою дерев і кущів виконується зонування території.

    Господарські будівлі не повинні бути помітні від входу на ділянку. Їх можна розмістити за будинком. Якщо ви збираєтеся тримати птахів, потрібно передбачити для них зону вигулу таким чином, щоб люди і птахи не заважали один одному. Дерева розміщують по периметру ділянки, у вигляді окремого саду, а також по периметру зони відпочинку. Якщо для вирощування овочів буде використовуватися теплиця – її розміщують з південного боку будинку. Зона відпочинку розташовується так, щоб забезпечити як хорошу освітленість, так і тіньовий сектор для тих, хто хотів би відпочити в тіні. Елементи зони відпочинку необов’язково повинні розташовуватися поруч. Доріжки-це найкоротша відстань між будівлями. Їх розміщують так, щоб вони не були Ні занадто довгими, Ні занадто вузькими.

    Чи знаєте ви? птахи сімейства шалашнікових або альтанкових в момент вибору пари будують курені і прикрашають їх. Для прикраси використовуються пір’ячко, раковини, надкрила жуків. Самочка вибере того, хто, з її точки зору, є більш майстерним будівельником.

    Зонування простору

    Зонування простору необхідно для того, щоб надати секторам закінченість і візуальну закритість. Основні прийоми зонування:

    • Мощення;
    • Терасування;
    • Бордюри;
    • Струмок;
    • Навіс;
    • Перегородки і ширми;
    • Світильники ;
    • Меблі.

    Мощення є площинним методом зонування. База для нього створюється на етапі планування ділянки. Мощення-це майданчики, доріжки, газони. Може бути виконано у вигляді елементів різної кольорової гами або фактури. Це ще можуть бути канавки, заповнені гравієм або бордюри. Бордюрами можуть обмежуватися функціональні зони, тераси, вони можуть стати сидіннями у дитячої ігрової зони, додатковим столиком біля тераси. Висота таких бордюрів близько 40 см і ширина близько 30 см.можуть бути оформлені як капітальні споруди з закритим верхом або з клумбами у верхній частині. Також можливі переносні варіанти, оформлені у вигляді деревних пеньків і т.д. Бордюр може бути оформлений з живих квітів і бути і клумбою, і елементом поділу секторів. Межі зон часто оформляються контейнерними рослинами.

    важливо! глибина траншеї під систему освітлення повинна бути не менше 50 см.Техніка укладання: шар піску, кабелі і знову шар піску. Кабель повинен бути трижильним обов’язково покладеним в броньовану трубу.

    Вузький канал або струмок може позначити межі майданчика, перетворюючи її в Острів. Ажурні перегородки створюють кордону секторів, сприяють відокремленості сектора. Світильники-це універсальне рішення, що має на меті і зонування, і освітлення ділянки. Світильники можуть бути грунтовими, або розміщеними на висоті.

    Тераса

    Тераси відносяться до найбільш ефектним прийомам оформлення простору, але їх створення вимагає значних зусиль, споруди опорних стінок, засипання їх родючим грунтом і т.д. на терасах добре виглядають почвопокривні рослини. Тераси можуть бути виконані з каменю або дерева. Така розмітка підходить і для зони відпочинку – вона дозволяє виділити майданчики, ігрові зони, басейн, газони. Навіси-це стаціонарні конструкції, виконані з металу, пластику або деревини. Дах навісу може утворюватися кучерявими рослинами. Також дах можна виконати з полікарбонату. Це сучасний будівельний матеріал, що відрізняється високою міцністю і хорошою світлопроникністю. Цей же матеріал використовується в сучасних теплицях.

    Доріжки і клумби

    Доріжки дозволяють швидко переміститися по ділянці і виконуються з різних матеріалів: бетону, тротуарної плитки, гальки, каменю, клінкерної плитки. Покриття можуть комбінуватися. Найбільш простий варіант доріжки-гравійне покриття. Асфальтовані ділянки роблять в місці стоянки автомобіля.

    важливо! для освітлення садових композицій, штучних водойм і зони відпочинку – можуть використовуватися низьковольтні галогенові лампи і світлодіоди. Встановлювати в штучних водоймах обладнання з напругою 220 В забороняється.

    Садові композиції можуть включати в себе деревний матеріал незвичайної форми, камені і квіти. Багаторічники висаджують посередині клумби, а однорічники – по її краях. Форми клумб можуть бути самими різними: круглі, овальні, прямокутні, криволінійні. Клумба може бути масивом з квітів або живоплотом.

    Газон

    Газон – це зелена галявина для зони відпочинку. Закладка газону вимагає попереднього знищення бур’янів і вирівнювання грунту. Якщо грунт не вирівняти, то це створить проблеми при стрижці газону. Крім того, нерівний газон виглядає недоглянутим, в ямках трава випріває і утворюються залисини, що теж не дуже красиво. На підготовленій ділянці висаджується спеціальна газонна трава. Крім універсальних газонних сумішей, можна придбати тонконіг Луговий, райграс, овсянницу, тимофіївку лугову, мітлицю. Догляд за газоном складається з поливу, підгодівлі, прибирання ймовірних бур’янів і стрижки трави.

    чи знаєте ви? рулонний газон-одне з найбільш практичних рішень для озеленення ділянки. Складається він з скрученої в рулон сіяної трави, дуже простий і красивий у використанні.

    Водойма

    Невеликий штучна водойма добре вписується в дизайн ділянки. Його завдання-зорове розширення простору. Крім естетичної складової, випаровування води в жарку погоду дає необхідну прохолоду для рослин і зони відпочинку. Найбільш популярні форми водойм:

    Водойми бувають як правильної геометричної форми, так і криволінійними, вписаними в ландшафт. Найбільш поширена форма-овал. Берег штучного водоймища може бути виконаний у вигляді бордюру, оформлений водолюбними рослинами. Ставок вимагає ретельного догляду в т.ч. збирання сміття, листя і очищення води. Планування ділянки не є складним завданням. Головне-правильно врахувати трудовитрати, можливості виконавців і розрахувати Фінанси при втіленні проекту в життя. Різноманітність сучасних будівельних матеріалів, варіантів дизайнерських рішень для водойм, доріжок, газонів та інших елементів надзвичайно велике, тому дозволяє підібрати найбільш оригінальні, сучасні рішення. Проявляйте фантазію, але пам’ятайте, що все повинно гармонійно поєднуватися і відповідати загальному стилю.

    Схеми планування ландшафтного дизайну на дачній ділянці площею 10 соток

    Розповідаємо, що потрібно враховувати при плануванні, де розташувати будинок, гараж, господарські будівлі та зони відпочинку.

    Планування ділянки на 10 соток може бути дуже різним. Якщо на меншій площі є сильне обмеження в числі об’єктів, то тут у більшості випадків можна розмістити все необхідне. Помістяться будинок з невеликою терасою, стоянка для машини, зона відпочинку, сад, господарський блок.

    Що важливо для планування?

    Обмірковуючи план розбивки ділянки, потрібно неодмінно враховувати:

    – Особливості рельєфу. Не факт що вам попадеться рівна територія. Ваша дачна ділянка на 10 соток може виявитися гористою, горбистою або взагалі, з яром. Це обов’язково вплине на місце розташування будинку та інших, запланованих вами будівель, розводку інженерних мереж, посадку дерев.

    Приклад горбистої дачної ділянки

    – Форму земельного наділу. Відійшла вам земля не завжди буде мати сувору прямокутну або правильну квадратну форму. Ділянка може бути з округлими кордонами, Г-подібним або будь-якого іншого довільного вигляду.

    Дачна ділянка з округлими кордонами

    – Тип ґрунту. Грунт на ділянці може бути:

    2. Важким глинистим.

    3. Легким і родючим.

    Таблиця визначення типу ґрунту

    Бідні ґрунти не дозволять виростити пишний сад. Рослинам там буде некомфортно і про багаті врожаї, ви, лише зможете мріяти. Змінити ситуацію допоможе завезення хорошого чорнозему.

    – Наявність природних водойм і висоту стояння ґрунтових вод. Можливо доведеться організовувати ефективні дренажі.

    – Геофізичне розташування і місцеві кліматичні особливості. Останні допоможуть підібрати рослини з відповідними вегетаційними характеристиками, які зможуть цвісти і плодоносити в даному регіоні.

    З чого почати і що побудувати?

    Якщо сусідні ділянки не обгороджені парканом, варто перевірити наявність межових знаків. Не зайвим буде уточнити межі ділянки і надійно позначити її периметр. Після того як параметри на місцевості збігаються з даними кадастрового паспорта, можна приступати до створення плану.

    Наявність тих чи інших об’єктів і їх розстановка залежить від уподобань конкретної сім’ї. Одні вважають, що дача призначена для забезпечення дачників свіжими овочами і фруктами. Для цього вони готові працювати не покладаючи рук. Інші не хочуть гнути спину і розраховують тільки на безтурботне проведення часу на природі.

    Не варто приступати до побудови плану, не продумавши всіх тонкощів і нюансів.

    Адже на території в 10 соток можна:

    • побудувати будинок, гараж, лазню, альтанку, теплицю;
    • розбити квітник;
    • встановити басейн і стаціонарний мангал;
    • облаштувати дитячий майданчик з гойдалками, гіркою та пісочницею;
    • посадити фруктові дерева;
    • зробити городні грядки;
    • викопати невеликий ставок і перекинути через нього мініатюрний місток;
    • викласти оригінальні доріжки з плитки, цегли або щебеню;
    • встановити зручні лавки;
    • розставити на всій території скульптури.

    Робіть все, що захочеться, на що вистачить фантазії і коштів!

    Будинок

    Зрозуміло, власник дачної ділянки – господар на своїй території. Однак існують будівельні правила. Дотримуватися встановлених вимог зобов’язані як солідні будівельні компанії, так і фізичні особи.

    Вибираючи місце для дому, потрібно врахувати, що відстань має бути не меншою ніж:

    • 12 м від сусіднього будинку;
    • 5 м від проїжджої частини;
    • 4 м від господарських будівель;
    • 1-1,5 м від паркану з сусідами.

    Майданчик під майбутню житлову будову потрібно вибирати з урахуванням розташування інженерних комунікацій. Важливо і те, як будинок вплине на майбутні насадження: чи не буде він затіняти їх.

    Якщо городу в планах господарів немає, будинок можна поставити де завгодно. В іншому випадку будову краще наблизити до однієї з меж ділянки, зрозуміло, з дотриманням нормативів. Бажано, щоб вхідні двері знаходилися на південній або південно-східній стороні, а дренажна система не дозволяла талим і дощовим водам стікатися до ґанку.

    Будови

    Складаючи схеми ділянки, дачники можуть скористатися порадами тих, хто вже користується облаштованими землями. Звичайно, є можливість все зробити і по-своєму, але люди бувалі знають, як зручніше і практичніше використовувати 10 соток.

    Наприклад, ворота гаража краще вивести на одну лінію з парканом. При бажанні заощадити територію будову можна замінити навісом. Але лише в тому випадку, коли дача не буде використовуватися в зимовий час.

    Під лазню і альтанку варто виділяти площі в кінці ділянки, подалі від цікавих очей і вуличного шуму. Тут буде забезпечено відносне усамітнення. Огорожа, обрамлена рослинами, посилить ефект віддалення від зовнішнього світу.

    Мабуть, найбільш примхлива будова – це теплиця. Вона потребує постійного освітлення, тому навколо не повинно бути ні господарських об’єктів, ні рослин, здатних давати багато тіні.

    Від правильності встановлення теплиці залежить якість і кількість вирощеного в ній врожаю.

    Дерева

    Коли план будівель буде готовий, приступайте до наступного етапу. Визначте: які дерева підходять для вашої присадибної ділянки.

    Припустимо, ви хочете посадити яблуні, груші, вишню і сливу. У цьому випадку доцільно дізнатися про таке поняття, як аллелопатія або сумісність рослин. Яблуні не уживуться по сусідству зі сливами і вишнями. А ось з грушами їм буде цілком комфортно.

    На схемі робіть позначення, орієнтуючись на діаметр крони дорослої рослини. За статистикою між деревами на високому підвої відстань не повинно бути менше 5 метрів, на низькому – не менше 4 метрів. Не можна садити дерева близько один до одного. Густі посадки перешкоджають правильному зростанню. Чекати від такого саду хорошого врожаю не варто.

    Продумайте: яка кількість плодоносів задовольнить потреби вашої родини. Зазвичай для батьків і двох дітей достатньо двох дерев вишні, двох груш і чотирьох яблуень різних термінів дозрівання.

    Висаджувати саджанці потрібно з урахуванням декількох важливих факторів:

    • освітленості;
    • теплолюбності;
    • протидії посухі.

    На північному боці ділянки вільно почуваються високорослі дерева, такі як груші і яблуні. Нижчу вишню варто поселити в південному напрямку. Між парканом і яблунями зручно розмістяться кущі смородини і крижовника. А під деревами залишиться місце для пишних кущів соковитої земляники.

    На план наносіть рослини кружечками в масштабі з урахуванням згаданих особливостей.

    Город

    Триває планування ділянки виділенням місця під грядки. Добре тим, чия територія знаходиться на рівній місцевості. Їм достатньо влаштувати грядки в деякій віддаленості від високих дерев, і питання з освітленістю буде вирішено.

    Якщо дісталася земля на схилі, грядки слід розташовувати сходами на південній або південно-східній стороні.

    Залежно від форми ділянки та з метою економії простору грядки можна робити різної форми. Навіть якщо ви раніше бачили приклади тільки суворо оформлених городів, не зациклюйтеся на цьому.

    Зовсім не обов’язково вибудовувати рядами суворі прямокутники. Набагато цікавіше виглядають грядки трикутні, круглі, овальні або невизначеної, але дуже красивої форми. Головне, щоб до них можна було вільно підійти з обох сторін для прополки і поливу. У найширших місцях гряду не повинна перевищувати 1 м, в іншому випадку дотягнутися рукою до середини навряд чи вдасться.

    При формуванні городньої зони пам’ятайте про міжправителі. До місць посадки овочевих культур доведеться доставляти різні добрива, торф, перегній. Нехай доріжки між грядками будуть настільки широкими, щоб по них можна було провести садовий візок. Підвезення добрив істотно знизить фізичні навантаження під час городніх робіт.

    Ухил території

    Якщо ви стикаєтеся з проектуванням території вперше, то найкраще проконсультуватися з фахівцем, уважно почитати відповідну літературу. Не враховуючи особливості ґрунту і перепаду висоти, ви можете зіткнутися з низкою проблем. Це актуально і для побудови будинку, і в разі, якщо ви хочете зробити власний басейн.

    Вибираючи місце для побудови будинку, найкраще розташувати його на рівній місцевості або вищій: якщо ви поставите його в низині, то всі опади будуть накопичуватися біля фундаменту, і рано чи пізно будинок дасть тріщину. Що стосується басейну, то принцип тут приблизно той же – найбільш сприятливим буде найвища точка на ділянці, в іншому випадку всі стічні води після дощів і танення снігу будуть потрапляти саме у ваш басейн, і чистити його доведеться занадто часто.

    У тому випадку, якщо ваша дача розташовується на самій нижній вулиці, та ще й в низині, дуже важливо створити хороший дренаж, щоб потік, який буде спускатися з усіх дач, не заливав вас і не змивав всі грядки з овочами.

    У цьому випадку економити не варто, і дренажну систему важливо зробити максимально ефективною, що допоможе зберегти дачу від несприятливих впливів і вберегти весь урожай.

    Норми проектування дачного будинку

    Для того, щоб ваша садиба давала вам не тільки можливість сховатися від спеки і перекусити, але і дозволяла отримати задоволення від знаходження на природі, далеко від міста, шуму і пилу, важливо побудувати відповідне для цього приміщення. Є певні норми, які вже давно введені, і найкраще їх дотримуватися. Наприклад, відстань від побудови до сусідньої ділянки або виходу на вулицю має бути не менше 5 метрів.

    Для раціонального розміщення споруди присадибного типу найкраще зрушити її ближче до центру ділянки. На 10 сотках для цього достатньо місця, тому проблем з проектуванням всіх інших зон не буде. Точкою відліку від будинку до паркану традиційно беруть ганок, який видаляють на 5-7 метрів від вулиці, що дає можливість зробити невеликий затишний дворик з аркою і навіть альтанкою.

    Якщо планування дачної ділянки не рівне, то і будинок слід будувати відповідно. Для таких варіантів є Т-подібні і Г-подібні форми, які можна легко вписати на території нестандартної форми, щоб це було і зручно, і практично. Габарити і висоту споруди можна виконувати в будь-якому масштабі, тому як залежати це буде від наявності матеріалів і кількості людей, які проживають у приміщенні.

    Коли ви визначилися з місцем для будівництва будинку, перше, про що потрібно замислюватися, це не фундамент, а підведення всіх комунікацій, таких як газ, вода, світло і каналізація. Якщо по вулиці проведено газ, вода і світло, то це значно полегшить вам завдання. У випадку з каналізацією – найчастіше на дачних ділянках вона не передбачена, і ви можете як зробити вуличний душ з туалетом, так і викопати у себе зливну яму в найбільш віддаленому від будинку місці, бажано подалі від сусідів.

    Елементи дачної ділянки

    Для того, щоб ваша дача була місцем збору всієї родини для активного відпочинку, важливо передбачити на ній все необхідне для цього. Якщо у вас в голові вже готовий план роботи, це добре, але краще переглянути приклади розташування всіх зон на території, які радять популярні видання. Ці варіанти, найчастіше, перевірені часом і дозволяють найбільш оптимально розташувати всі об’єкти на заданій ділянці, серед них:

    • зелені насадження;
    • дитячий майданчик;
    • грядки з овочами;
    • теплиця (за бажанням).

    Ландшафтний дизайн передбачає наявність зелених ділянок декоративного типу, де будуть квітники і клумби, які дозволять насолодитися перебуванням на дачі з більшою силою і повноцінно відпочити від будь-яких проблем і турбот. Кожен шматочок землі повинен бути відданий під своє завдання, тільки тоді у вас вийде зробити ідеальне місце для роботи і відпочинку всієї сім’ї.

    У разі, якщо у вас є діти, обов’язково зробіть для них дитячий майданчик. Не важливо, наскільки велика вона буде, але ви виділите підростаючому поколінню місце на дачі, що дасть їм стимул зріднитися з цим місцем, спонукатиме їх допомагати дорослим на грядках і з прибиранням фруктів.

    Найкраще встановлювати такий майданчик недалеко від будинку і біля дерев, щоб ви завжди могли бачити дітей, а ті, в свою чергу, не перегрівалися на сонці протягом дня.

    Для стабільно хорошого врожаю найкраще провести систему крапельного зрошення, яка дозволить постійно підтримувати вологість ґрунту, і дасть можливість рослині бути сильним і давати високий відсоток врожаю. Якщо ви хочете вирощувати екзотичні рослини або мати овочі не в сезон, можна закласти теплицю, адже 10 соток землі дозволяють це зробити сповна.

    Спираючись на власні побажання і знання інших, ви зможете зробити свою дачу однією з кращих і допомагати сусідам, придумувати схеми їх території для створення такого ж затишку, комфорту і продуктивності їх дачної ділянки.

    Поради від експерта з планування дачної ділянки можна подивитися в наступному відео.

    Зонування ділянки

    Дачна ділянка в 10 соток не вважається маленькою, тому на її території можна розташувати всі необхідні зони:

    • Житлова. Включає будинок і прибудинкову територію.
    • Робоча. Вона ж – город з грядками.
    • Сад. Фруктові кущі та дерева зазвичай поєднують з городом або розташовують у різних частинах дачної ділянки.
    • Господарська. Входить сарай, дровник, лазня, криниця.
    • Відпочинку. Тераса або веранда, літня кухня, гриль-будиночок, альтанка, мангальна зона. Сюди ж належать дитячі гірки і гойдалки, пісочниця.

    Насамперед слід визначити розташування будинку на земельній ділянці. Куди його грамотно помістити, якщо простір ще не забудований, залежить від форми території, про це ми говорили в попередньому розділі. Якщо будинок вже готовий, відштовхуйтеся від його положення.

    Біля будинку логічно зробити парковку для автомобілів (відразу на в’їзді). Не варто видаляти стоянку від воріт, щоб кожен раз не доводилося проїжджати на машині по своїх володіннях.

    Порада! Для захисту повітря на всіх 10 сотках від вихлопних газів, зробіть в задній частині автопарковки живу огорожу або навіс з рослинами, що в’ються.

    На фото зони відпочинку і городу

    Господарські будівлі та город зазвичай ховають від сторонніх очей, прибираючи до далекого краю дачної ділянки. Щоб зовсім приховати ці непривабливі майданчики на 10 сотках можна облагородити їх територію шпалерами, посадити високі кущі або дерева.

    Важливо! Вибирайте для грядок найбільш освітлене місце і заздалегідь подбайте про те, щоб підрослі дерева не перекривали сонце плодовим культурам.

    Релакс-зона може бути абсолютно різною: все залежить від ваших уподобань. Комусь досить невеликий відкритого майданчика з мангалом. Хтось віддає перевагу альтанці або літній кухні. Для когось найкращий відпочинок – на лежаку біля басейну.

    Порада! Якщо простір для відпочинку передбачає прийом їжі, не віддаляйте його від дому – вам доведеться постійно виносити їжу і посуд, що набагато зручніше робити на прибудинковій території.

    Що потрібно враховувати при зонуванні дачі

    Почніть продумувати організацію дачної ділянки з оцінки її розташування та інших особливостей.

    Розплануйте об’єкти по сторонах світла

    У північній частині дизайнери рекомендують висаджувати високі дерева (не плодові), розташовувати господарські будівлі, житлові будинки. Краще, щоб їхні вікна виходили на південь або південний схід.

    На схемі, яку ви будете малювати, потрібно відзначити всі затінені кути. Для цього о восьмій ранку вийдіть на вулицю з малюнком і заштрихуйте на ньому затінення. Опівдні і ввечері повторіть дії. У кожен часовий проміжок змінюйте напрямок штриховки. Найбільш густа тінь там, де зустрічаються три штриховки, помірна – де дві.

    Що зробити на дачній ділянці площею 4 сотки: ідеї ландшафтного дизайну і 70 фото

    Позначте на плані геодезичні показники

    На міліметрівку наносять також інженерні комунікації та місця з високим рівнем ґрунтових вод. Це потрібно, щоб ви не посадили рослини в невдалому місці. Наприклад, дерево з сильною кореневою системою може зруйнувати водопровідну трубу, а троянди над ґрунтовим потоком просто не будуть рости.

    На найвищих місцях, як правило, облаштовують будинок з господарськими будівлями. Так ви убезпечите фундамент від підтікання. Якщо земельний наділ знаходиться в низині, спочатку потрібно спланувати дренаж. Це може бути система колодязів з трубами або неглибокі канави (викладають плиткою, геотекстилем). Щоб дренаж працював, потрібно дотримуватися трьох правил:

    • Правильний ухил канав із заглибленням на 3 см кожні 10 м.
    • Відсутність горизонтальних відрізків довша 5 м.
    • Відсутність зворотного струму.
    • Дачна ділянка

    Як вибрати земельну ділянку правильно: 6 порад

    Врахуйте нормативні відстані

    У цьому полягає складність проектування – за правилами різні об’єкти повинні знаходитися на певній відстані один від одного.

    • Будинки з бетону, цегла – 6 м.
    • Будівлі з перекриттями з пального матеріалу – 8 м.
    • Дерев’яні котеджі – 12 м.

    Ці три нормативи гарантують пожежну безпеку.

    Від житлового будинку до інших будівель:

    • Вуличний туалет – 12-15 м.
    • Баня – 8 м.
    • Сарай з живністю – 8 м.
    • Інші госп.будівки – 4 м.

    Це рекомендації, які бажано виконувати, але необов’язково.

    Від кордонів з сусідами до:

    • Вдома – 3 м (не менше).
    • Сараєв з тваринами – 4 м.
    • Звичайних сараїв – 1 м.
    • Високих дерев – 4 м.
    • Кустарников – 1 м.
    • Ландшафт

    Як спланувати сад на наступний рік (вам потрібно подумати про це вже зараз!)

    Нюанси дренування

    Ефективна дренажна система буде потрібна для тих ділянок, де підземні води залягають на невеликій глибині або стають такими в період танення снігів і злив. Ігнорувати це питання не можна, оскільки збільшення навантаження на ґрунт, яке неодмінно піде за будівництвом капітальних об’єктів, призведе до того, що останні, будуть постійно підтоплюватися.

    План дренажної системи

    Для того щоб дренаж на дачній ділянці 10 соток працював як годинник, треба:

    1. Надати правильний ухил дренажним канавам або трубам, поглиблюючи їх на 3 см через кожні 10 метрів.

    2. Не робити горизонтальні ділянки довшими за 5 метрів.

    3. Не допускати утворення ділянок зворотного струму.

    Планування дачної ділянки

    Планувати і розбивати дачну ділянку – це великий творчий процес, який потребуватиме від вас не тільки певних знань, а й підключення власної уяви. При цьому знаючі люди рекомендують дотримуватися порад фахівців, які допоможуть виконати всю роботу, в результаті кожен квадратний метр території буде приносити користь і з кожним днем ​​радувати красою і затишком. Як проводиться планування дачної ділянки своїми руками, ми розглянемо детально крок за кроком.

    Підготовчі роботи

    Перед тим як приступити до складання майбутнього плану ділянки, необхідно визначитися із самою місцевістю, характером рельєфу, формами земельної ділянки, присутністю будь-яких будівель, а також іншими особливостями місцевості. Наприклад, в сільській місцевості велика кількість струмків і водойм , Якщо такий є на вашій ділянці, то можна правильно задіяти його.

    Ділянка з струмком

    Зверніть увагу на кілька особливостей розміщення дачі:

    • низина – височина;
    • наявність або відсутність джерела води;
    • лісиста місцевість – степ.

    Досить часто доводиться підсипати або знімати грунт, робити вимощення для стін, а також робити організовані водостоки. Тільки при грамотному розміщенні будівель на ділянці можна по максимуму задіяти дачну ділянку і виділити всі зони.

    Іноді потрібно вирівнювання ділянки

    Щоб всі підготовчі роботи були виконані правильно, найкраще провести оцінку простору і почати саме з землі.

    1. Рельєф: горбистий, рівний, наявність ярів або гір. Саме від цього показника будуть залежати схеми прокладки інженерних комунікацій.
    2. Грунт: глинистий, гумусовий, піщаний. Якщо планується обладнати город, то слід підвищити родючість грунту внесенням добрив. Від показника кислотності буде залежати набір рослин для саду та клумб.
    3. Форма і розмір території: квадратна, прямокутна і витягнута.
    4. Грунтові води: при досить високому рівні слід подумати про дренажі і відведення води.
    5. Кліматичні умови.
    6. Освітленість.

    Рельєф можна ефектно обіграти

    Всі великі будови і дерева краще зорієнтувати в північній стороні. Такий підхід дозволить знизити вплив тіні, а вид з будинку буде максимально освітленим протягом усього дня.

    Зони на території дачі

    Распланировка дачної ділянки залежить саме від зон, які будуть включені тут. У кожному індивідуальному випадку буде свій список, але можна розглянути найбільший приклад і перелік зон:

    • житлова;
    • відпочинку;
    • господарські будівлі;
    • сад;
    • город.

    Зони на території

    Кожна з них повинна мати свою площу в залежності від загальної площі. Так, при правильному проведенні зонування житлова частина повинна скласти до 20%. Якщо планується побудувати господарські будівлі, то цей відсоток не повинен перевищувати 15%. В цей же час найбільша ділянка відводиться на город і сад – 75%. Такий підхід дозволить урізноманітнити ландшафтний дизайн і наповнити його найрізноманітнішими сортами квітів і видами рослин .

    1. Першим розміщують будинок. Найчастіше для нього відводять центральну зону, а ось споруди найчастіше знаходяться десь в глибині. Цікаво і оригінально їх можна замаскувати за допомогою декоративних насаджень, які не бояться тіні.
    2. Місце для відпочинку має бути найзручнішим і кращим. При цьому характер зони може бути скомпоновані або розкиданим. Тут не варто забувати і про місце для дитячого майданчика .
    3. Город повинен бути добре освітлений, тому йому відводиться сонячна сторона. Тінь від будівель не повинна затуляти територію.

    лазню і басейн найкраще розмістити поруч з парканом , Так як при розміщенні в центральній частині вони займуть дорогоцінні квадратні метри.

    форми ділянок

    Ділянка прямокутної форми

    Варіанти планувань дачної ділянки можуть бути найрізноманітнішими, але практично все залежатиме саме від форми земельної ділянки. Найпоширенішим типом ділянки є прямокутна форма, на якій реально реалізувати найрізноманітніші рішення і затії. Є ще Г-подібний тип ділянки. Він досить складний, тому тут потрібно подумати і поміркувати, де і як все розмістити. Та частина, яка виступає, може бути задіяна під місце для відпочинку або дитячий майданчик.

    Трикутна ділянка

    На ділянці трикутної форми можна продумати асиметричний підхід при плануванні і розбивці території. Зробити акцент слід на круглих елементах:

    Кругла клумба на трикутному ділянці

    У віддалених кутках найкраще розмістити господарські споруди.

    Планування – це творча справа. Фахівці радять розглянути найрізноманітніші варіанти, але не копіювати їх повністю, а вносити деякі зміни.

    План схема

    Після того як були визначені важливі моменти і вивчені різні варіанти планувань, необхідно все замалювати на аркуші паперу. Можна звернутися за допомогою до фахівців, дизайнерам ландшафтного проектування, які використовують спеціальні програми для розробок проекту. Але для економії коштів достатньо буде звичайного аркуша паперу формату А4 і ручки (олівця).

    замальовка ідей

    Для замальовки плану розглянемо приклад – дачну ділянку 10 соток. Найкраще, якщо взяти масштаб 1: 100 і аркуш ватману відповідного розміру – квадрат 50 × 50 см. Для зручності краще озброїтися олівцем і лінійкою, щоб розлінованих весь лист в сітку з кроком в 1 см. Далі – політ фантазії: озброїтися кольоровими олівцями, вирізками з журналів і фломастерами, за допомогою яких створиться справжній колаж.

    Працюючи зі схемою, необхідно обов’язково врахувати:

    • розташування будинку з урахуванням всіх виходів;
    • місця, відведені під господарські і допоміжні споруди;
    • зона відпочинку;
    • ігровий майданчик;
    • доріжки;
    • паркан;
    • клумби, альпінарії і палісадники;
    • водойми;
    • інженерні комунікації.

    При попередньому розміщенні об’єктів слід підбирати оптимальне місце, яке буде відповідати призначенню.

    Поради та рекомендації

    Отже, як вже було сказано, на ділянці в першу чергу повинні розміститися основні елементи по таким категоріям:

    • основа – будинок;
    • додаткові будови і господарські споруди: літня кухня, гараж, колодязь, сарай, погріб і інші;
    • споруди для відпочинку: тераса, патіо, альтанка, дитячий майданчик, басейн і літній душ;
    • сад і город: клумби, палісадники, грядки для овочів і коренеплодів, теплиці.

    Важливо приділити увагу не тільки їх розміщення і формі, але і визначитися з матеріалами, які будуть використані при будівництві. Тільки в цьому випадку на ділянці вийде гармонійний садовий стиль. Не менш важлива і дитячий майданчик: підбираючи місце, слід зупинити свій вибір на максимально проглядається місцевості, щоб малюки були завжди під зоровим контролем батьків.

    Дитячий майданчик повинна бути видна батькам

    Враховуємо і вимоги в законодавстві щодо норм відстаней:

    • від будинку до червоної лінії вулиці – 5 м;
    • від будинку до паркану сусіда – 3 м;
    • між будинками з каменю – 6 м, дерева – 15 м, змішаними – 10 м;
    • від огорожі для садового будинку – 3 м, будови для тварин – 4 м, госпбудівель – 1 м, дерева – 4 м;
    • від вікон будинку до госпчастині сусіда – 6 м.

    Норми розташування будівель на ділянці

    В кінці статті наведені різні приклади готових проектів планування дачних ділянок. Ознайомтеся з ними і зробіть для себе висновки.

    гараж найкраще розмістити на передньому дворі. До нього досить виділити невеликий заїзд, який буде виконаний з міцного і довговічного матеріалу.

    Варіанти планувань дачної ділянки

    Залежно від форми і площі ділянки існують різні варіації і комбінації схем. Розглянемо найбільш поширені варіанти.

    Ділянка в 6 соток

    План на 6 соток

    6 соток – дуже поширений варіант для невеликої дачі. Ця територія представлена ​​у вигляді 600 м2 землі, тому найзручніше розмістити на ній такі споруди:

    1. Будинок – до 20 м2.
    2. Господарський блок (літній душ, туалет і сарай) – 15 м2.
    3. Місце для автомобіля – 8 м2 (ідеальне розміщення 4 × 2 м).
    4. Зона для відпочинку і дитячий майданчик – 75 м2.
    5. Город (включає теплицю, грядки з овочами і фруктами) – 120 м2.
    6. Доріжки і стежини – 42 м2.
    7. Чагарники, дерева і клумби – 320 м2.

    Описуваний ділянку розміщується довжиною стороною уздовж дороги. Місце для будинку відводиться невелика, так як це дача, в якій люди проживають тільки в літній час або приїжджають на вихідні. При виборі фруктових дерев звернути увагу варто на яблуню, абрикос, вишню, грушу, сливу. А серед чагарників фаворитами є смородина, малина і агрус. Господарська частина максимально ховається за будинком, а й розташовується на відстані від зони відпочинку.

    Вільна територія засаджується газонної травою , На якій потім розміщують малі архітектурні форми, наприклад, фонтан .

    Ділянка в 12 соток

    Садова територія з 12 соток дозволить помістити більшу кількість об’єктів і виділити додаткове місце для зон відпочинку в порівнянні з попереднім варіантом. В цьому випадку планування буде розподілятися наступним чином:

    Принцип розміщення будівель буде аналогічний варіанту ділянки в 6 соток, але в цьому випадку з’являється додаткова можливість для реалізації різних задумів з озеленення. Так, підключається велика кількість не тільки фруктових дерев і чагарників, а й декоративних. Їх можна висадити навколо кожного об’єкта, а також уздовж доріжок.

    Крім того, додаткові квадратні метри, виділені на зону відпочинку, дозволять спорудити альтанку, басейн, барбекю. Дуже важливо продумати тут декоративне освітлення, яке уможливлять проведення часу вечірньої пори.

    Ділянка в 15 соток

    Перш за все, відзначаємо, що 15 соток – це цілих 1500 м2 вільної території, на якій можна втілити найрізноманітніші ландшафтні комбінації. Найчастіше ділянку має форму прямокутника 30 × 50 м, або 25 × 60 м. Місця предостатньо, щоб включити в проект все необхідне для комфортного і функціонального проживання не тільки в літній, а й в зимовий час.

    1. Житловий будинок з мансардою і верандою – 200 м2.
    2. Літня кухня – 30 м2.
    3. Будиночок для гостей – 50 м2.
    4. Баня – 50 м2.
    5. Господарські будівлі – 70 м2.
    6. Гараж з під’їздом для автомобіля – 30 м2.
    7. Зона відпочинку включає альтанку, дитячий майданчик, місце для барбекю і пікніка, а також лавочки по території – 300 м2.
    8. Декоративні споруди (фонтан, штучний або природний водойму, садовий місток, кам’яні скульптури) – 100 м2.
    9. Город – 200 м2.
    10. Клумби і миксбордери – 70 м2.
    11. Сад – 400 м2.

    Особливих рекомендацій для такої ділянки немає, тому зверніть увагу на перший і другий варіант. Кожен зможе реалізувати тут будь-яку задумку і навіть не одну – досить все раціонально зважити і розробити, щоб все між собою дуже добре поєднувалося і гармоніювало.

    Заміський будинок повинен потопати в зелені, тому саме цього етапу відводиться багато часу і сил. Планується і розбивається велика кількість клумб, а перед будинком облаштовується великий палісадник.

    При самостійній розробці плану своєї дачної ділянки необхідно врахувати безліч нюансів і моментів, які допоможуть виконати всю роботу правильно і раціонально. Звертаємо увагу наведені в статті рекомендації та поради, а також ознайомтеся з замальовками планів ділянок. В результаті вийде створити дачну ділянку своєї мрії, де буде комфортно проводити всі сезони незалежно від погодних умов.

    Відео

    Багато корисних порад дається в наступному відеоролику:

    схеми

    Ділянка з усім необхідним

    Облаштування ділянки нестандартної форми

    План дачної ділянки 10 соток

    Планування великої ділянки з басейном

    План трикутної ділянки

    Приклад плану ділянки

    Ділянка витягнутої форми

    Проект ландшафтного дизайну

    Схема благоустрою ділянки в 10 соток

Про автора

admin administrator