Помідори на підвіконні вирощування цілий рік

Авторadmin

Помідори на підвіконні вирощування цілий рік

Помідори на своєму підвіконні цілий рік

Альтернатива дачному городу – міський підвіконня. На такому невеликому просторі можна виростити практично будь-яку городню культуру. Помідори на підвіконні, цибуля, петрушка і кріп приживаються нітрохи не гірше, ніж розсада петунії або будь-які кімнатний квіти. Для отримання рясного врожаю досить своєчасного пасинкування, поливу і належного висвітлення.

Якщо хочеться отримати домашні томати до новорічних свят, то висівати насіння треба в серпні. Для розміщення найкраще підходять південні підвіконня. Якщо освітлення буде недостатньо, то доведеться організувати досветку.

Для кімнатного вирощування найбільше підходять карликові сорти, так як вони непогано переносять затінення і прямі сонячні промені, миряться з сухістю повітря, адекватно реагують на протяги і плодоносять круглий рік. Вага томатів не перевищує 50 г, але цей недолік цілком компенсується великою кількістю зав`язей. Кущ заввишки виростає від 20 см до 1 м.

сортовий асортимент

Домашні сорти помідорів:

  1. Серед поширених примірників можна назвати «Балконне диво», що характеризується компактністю і декоративністю. У висоту вони досягають близько 50 см, адекватно переносять коливання температури, не потребують тривалому освітленні, не хворіють фітофторою. Кущі плодоносять 2 рази за сезон і дають рясний урожай. З однієї рослини домашні городники збирають близько 2 кг плодів.
  2. Адаптований до кімнатних умов томат «Бонсай». Свою репутацію він заслужив тим, що не витягується вгору при недостатньому освітленні. Рослина штамбові з короткими міжвузлями, у висоту досягає близько 30 см. З одного куща отримують близько 3,5 кг плодів. Від появи сходів до першого плодоношення має пройти близько 110 днів. Плоди достигають синхронно, їх можна не обривати до повного дозрівання.
  3. «Піноккіо» – теплолюбний сорт, що дає чудовий урожай. На кожного грона виростає близько 10 плодів, вага кожного не перевищує 30 м
  4. Детермінантний сорт «Білий налив» не потребує видаленні бічних пагонів, не вимагає опори. За пару тижнів плодоношення кущ дає 30% усього врожаю. «Білий налив» підходить для балконного вирощування і теплиць.
  5. «Де Барао» застосуємо для приготування салатів і консервації. Вирощують його найчастіше на балконах або ж відкритому грунті. Кущ виходить високим, тому вимагає створення додаткової опори, потребує формування і видаленні зайвих пасинків.

На утеплених балконах можна вирощувати кімнатні помідори сортів «Перлинка», «Горобинові намиста» або «Золоте гроно». Рослини будуть активно розвиватися і плодоносити близько 5 років, але найрясніше вийде урожай в перші 2 роки, тому краще обмежитися цим періодом вирощування.

Як отримати міцну розсаду домашніх томатів?

Щоб був урожай на початку весни, про розсаді варто подумати ще в грудні. Посадковий матеріал не повинен бути вологим і з наявністю плісняви. Порожні насіння і з дефектами краще відразу видалити. Для захисту сходів від хвороб насіння попередньо замочують на добу в теплій воді з додаванням марганцівки. Зручніше помістити їх в тканинний мішечок, щоб потім не довелося виловлювати їх з ємності.

Помідори на балконі можна отримати гідної якості, якщо придбати для розсади пухкий грунт. Якщо є вільний час, то не важко приготувати його самостійно. Можна взяти грунт з городу і змішати її з додатковими компонентами в наступній пропорції:

  • 10 л родючої землі-
  • 10 л перегноя-
  • 10 л торфа-
  • 2 л песка-
  • 200 мл деревної золи.
  • 2-3 ст л добрива, збагаченого фосфором.

Якщо виникають сумніви в якості зібраного субстрату, то його можна попередньо продезінфікувати розчином марганцю і окропом. Марганцівку можна замінити перекисом водню. Як садити помідори, якщо грунт підготовлений? Висівають насіння в спеціальні касети, контейнери або пластикові стакани на глибину в 2-3 см, допустима відстань між ними – 2-3 см. Аналогічним чином вирощується пеларгонія з насіння.

Відео: Вирощування Петрушки на підвіконні цілий рік. // Олег Короп

Після запланованої посадки грунт зволожується з пульверизатора, а сама ємність накривається склом або поліетиленовим пакетом. Щодня домашню тепличку треба провітрювати по 2-3 години. Ідеальна температура для гарної схожості – 25 ° C, при таких умовах паростки з`являються через 5 днів. При появі листочків плівка забирається. Пікіровку проводять на етапі формування 3-х справжніх листків. Днів через 5 розсада зміцніє і її можна пересаджувати в постійну ємність.

Для висадки 1 куща підійде звичайний квітковий горщик об`ємом в 4-5 л, для ампельних сортів рекомендовані підвісні кошики.

Вирощування помідорів будинку більш результативно при формуванні куща в 2 стебла. Щоб отримати таку рослину, треба під першим суцвіттям залишити пасинок і підв`язати його до опори, щоб він не зламався в міру зростання. У низькорослих примірників можна залишити і 3 основних стебла. Протягом вегетативного періоду важливо не забувати відривати пасинки, що періодично з`являються в пазухах листків. Без такої формування кущ вийде густим, поживні речовини будуть йти на розвиток зайвих пагонів, а це призведе до зниження врожаю.

Пасинки акуратно обламують, а не обрізають, стовпчик можна залишити висотою в 3 см. Обов`язково видалення жовтої і зів`ялого листя не тільки взимку, але протягом усього періоду росту. Якщо вдень верхні листочки закручуються, а з настанням сумерок розправляються, то не варто переживати, тому що це природний стан.

Відео: Вирощуємо зелень круглий рік

Які умови вважаються ідеальними?

Помідори черрі на підвіконні або будь-які карликові сорти будуть швидко розвиватися при хорошому провітрюванні, поливі і підгодівлі. Доступ свіжого повітря обов`язковий через 2-3 години після чергового поливу, важливо виконувати цю умову в період цвітіння рослини. У теплу пору року рекомендується відправляти контейнери з посадками на балкон, де є постійний доступ свіжого повітря.

Поливають томати на підвіконні в міру підсихання верхнього шару субстрату. Заздалегідь відстояну воду виливають не під кущ, а ближче до стінок горщика. Через кілька годин після зволоження можна організувати розпушування для забезпечення доступу повітря до коріння і скорочення активного випаровування вологи. Варто пам`ятати, що підгортання посприяє формуванню нових коренів.

Для підгодівлі підходить коров`як, курячий послід, сечовина, готові засоби «Епін» або багатьом відомий «цитов». Якщо використовується коров`як, то пропорція повинна бути 1: 5. Інтервал між підживленням витримують в 12-14 днів, він результативним в період плодоношення. Фахівці рекомендують проводити не тільки кореневе добриво, але і включати обприскування листя живильним розчином. З метою запобігання опадання квіток рослина обробляють біостимуляторами росту.

Новачкам треба запам`ятати, що штучне запилення кущах не потрібно. Для інтенсивного зав`язування плодів можна провести лише легке струшування рослини.

Рекомендується постукувати раз в тиждень рукою по стеблах, щоб пилок з верхніх квіточок обсипалася на нижні. Щоб вона закріпилася і проросла на маточку, важливо після струшування провести обприскування крони водним розчином з борною кислотою в пропорції 1 г на літр рідини.

Старатися з підгодівлею і зволоженнями не слід, так як це призведе тільки до формування потужного куща, а зав`язі буде мало. Щоб виправити ситуацію, досить зробити кілька екстрених заходів:

  • тиждень не поливати рослина-
  • підвищити екстрено температуру повітря в кімнаті на пару градусів-
  • виключити провітрювання на кілька днів-
  • опиліть квітки кістью-
  • провести обприскування крони суперфосфатом (на відро береться 3 ст л).

Вирощування на підвіконні буде результативніше, якщо перед дозріванням врожаю видалити верхівку головного стебла. Деякі домашні городники обрізають і квіткові кисті, щоб простимулювати зростання і дозрівання плодів. Метод простий, але ефективний.

Якщо виростити кілька кущів і отримувати з кожного по 1,5-2 кг врожаю, то смачними помідорами можна насолоджуватися круглий рік. Успіхів вам у домашньому городництві!

Детальна інструкція по вирощуванню помідорів на підвіконні взимку і влітку

Хто з нас не мріє про свіжих овочах, які можна їсти не тільки по сезону? Навіщо ходити взимку в супермаркет за імпортними томатами, які ними навіть не пахнуть, коли можна виростити натуральні помідори на підвіконні ?! Посунувши кімнатні квіти і звільнивши місце для декількох горщиків, запашні і смачні помідори нескладно отримати навіть в домашніх умовах. Як це зробити правильно, щоб цілий рік балувати своїх рідних вітамінами, підкаже невелика добірка практичних порад і рекомендацій, з якої і пропонуємо сьогодні ознайомитися.

  • Час посіву насіння
  • Підготовка посадкового матеріалу
  • вибір грунту
  • Посів насіння і створення умов для розсади
  • Подальший догляд за помідорами в горщику
  • Захищаємо помідори від захворювань
  • Сорти томатів для кімнатного вирощування
    • Відео-рекомендації по вирощуванню томатів на підвіконні

    Час посіву насіння

    Терміни, коли слід приступати до посіву насіння томатів для підвіконного вирощування, не мають таких обмежень, як в разі отримання розсади для відкритого грунту. Все залежить від того, на який період планується плодоношення: чи буде це цілорічна «експлуатація», або ж предметно дозрівання врожаю в зимовий період.

    Щоб мати свіжі овочі протягом всього року, не залежати від погоди, насіння можна висадити в 4 заходи: осінній посів у жовтні і листопаді забезпечить зимовим урожаєм, а лютнева і березнева посадка дасть гарантію отримання плодів в літній період.

    Підготовка посадкового матеріалу

    Горшкові помідори вирощуються так само, як і городні культури – через розсаду. Насінням можна скористатися своїми, зібраними власноруч з домашніх томатів, або ж придбати в магазині. Однак, незалежно від походження, все насіння необхідно попередньо підготувати до посіву. Для цього:

    1. Відсортувати пустотілі насіння, замочивши все в підсоленій воді (ті, що спливуть – на розсаду не годяться).
    2. Продезінфікувати, залишивши на півгодини в розчині марганцівки.

    Щоб прискорити схожість насіння, їх можна покласти в тканинний мішечок, добре зволожити його і залишити на блюдечку на кілька днів, щоб насіння набрякли.

    вибір грунту

    Особливу увагу слід приділити субстрату для вирощування помідорів на підвіконні. Він повинен бути пухким, живильним і з нейтральною кислотністю. Найпростіше звернутися в той же магазин, де купувалися насіння, і придбати вже готові спеціальні грунтосуміші для розсади томатів. Особливо актуально це буде при зимовому посіві, до того ж магазинна земля вже містить всі необхідні поживні речовини, і в добавці додаткових компонентів немає потреби.

    Якщо є бажання і можливість, грунт для вирощування помідорів на підвіконні можна приготувати самостійно, вибравши один із запропонованих варіантів суміші, а саме:

    • 1 частка піску і 2 частки садової землі;
    • перегній, торф і дернова земля в рівних частках;
    • 1 частка вермикуліту, а також по 4 частки дернової землі і компосту.

    Землю з саду або городу необхідно перед використанням знезаразити, обдавши окропом або прожарити в духовці.

    Посів насіння і створення умов для розсади

    Для вирощування розсади томатів можна використовувати як загальний контейнер, так і індивідуальні касети, стаканчики або торф`яні таблетки. У першому випадку неглибоку ємність заповнити поживною землею і добре зволожити її. Насіння слід викладати на деякій відстані один від одного (1-2 см), поглиблюючи не більше ніж на 2 см, інакше вони будуть довго проростати. Потім присипати тонким шаром грунту і злегка утрамбувати.

    Проростати насіння повинні в теплиці, тобто ємність необхідно прикрити кришкою або плівкою і поставити на світле вікно. Періодично тепличку провітрювати або ж зробити в плівці кілька невеликих дірочок щоб уникнути скупчування конденсату. Оптимальні температурні умови для розсади на цьому етапі зростання складають від 22 до 24 градусів тепла вдень і нижче 20 градусів – вночі.

    Догляд за розсадою кімнатних томатів полягає в таких заходах:

    • провітрювання;
    • зняття кришки після проростання насіння;
    • регулярний полив;
    • проріджування занадто густих посівів;
    • досвечивание спеціальними лампами в похмурі дні і притінення від прямих променів в сонячні (довжина світлового дня повинна бути не менше 13 годин);
    • підгодівля слабким розчином мінерального комплексу після формування 2 листочків (приблизно на 20 день після посіву).

    Міцні підросли сіянці можна пікірувати в горщики, уклавши попередньо на дно дренажний шар. Вибір ємностей залежить від конкретного сорту:

    • для карликових томатів вистачить обсягу в 2 л;
    • для среднерослих рослин підійдуть 4-літрові вазони;
    • для ампельних різновидів помідор потрібні горщики об`ємом в 5 л.

    Подальший догляд за помідорами в горщику

    Щоб помідори на підвіконні добре розвивалися і зав`язали плоди, їм необхідно забезпечити хороше освітлення, поставивши горщики на південні підвіконня. Кожні два дні вазони треба повертати, щоб кущики не виросли однобокими, а якщо сонечка мало – досвечивать.

    Важливо також дотримуватися і режим поливу, зволожуючи грунт двічі в тиждень. Не можна допускати повного пересихання грунту, інакше осиплеться зав`язь і плоди, а й перезволоження загрожує гнильними захворюваннями. До підгодівлі кісткової після пересадки на постійне місце можна приступати через 20 днів – за цей час вони адаптуються. Досить 3-кратного внесення комплексних мінеральних добрив протягом місяця, в іншому випадку є ризик того, що помідори підуть у ріст листяної маси, що спричинить за собою зниження врожайності і Обмельчаніе плодів.

    Вносити добрива необхідно по вологому грунті, бажано на наступний день після поливу.

    Карликові сорти помідорів не потребують пасинкуванні й підв`язки, а ось у вищих видів слід встановити опору і сформувати кущ в один або два стебла, а також вищіпнуть пасинки.

    Існують ще деякі хитрощі, які дозволять збільшити врожайність томатів, а саме:

    • коли кущики квітнуть, кілька разів потрібно легенько струснути рослини – це сприяє кращому запиленню і, відповідно, позначиться на кількості врожаю;
    • якщо сформувалося багато зав`язі, на кожному стеблі треба залишити не більше 6 кистей, вищипнув інші – так можна отримати менше томатів, але зате вони будуть більшими;
    • у сортів, які дозрівають нерівномірно, знімати урожай краще на стадії напівстиглих – тоді кущ матиме більше сили для решти на гілках помідор, а зірвані овочі швидко дійдуть, якщо їх розкласти поруч з горщиком на підвіконні.

    Захищаємо помідори від захворювань

    Ще один момент, на який варто звернути увагу – це захист томатів в горщиках від хвороб, адже навіть кімнатні умови не зможуть гарантувати повне їх відсутність. Одним з головних ворогів пасльонових є фітофтороз. Щоб не допустити його прояви, важливо не заливати кущики і зливати воду з піддону. Ще грибок не переносить свіже повітря, тому треба частіше провітрювати приміщення.

    В якості профілактики можна обприскати рослини домашнім засобом, приготованим з таких компонентів:

    • 3 л води;
    • 100 г часнику (подрібненого);
    • 1 г сухих кристалів марганцівки.

    Сорти томатів для кімнатного вирощування

    Вибираючи сорт помідорів для вирощування на підвіконні, варто віддати перевагу низькорослим, скоростиглим і врожайним видам зважаючи обмеженого простору. Вони і місця багато не займуть і в той же час порадують ранньою весною смачними плодами. Одними з найбільш затребуваних сортів є такі томати:

    1. Балконне диво. Висота щільного рівного кущика не більше 60 см. Маленькі, круглі, яскраво-червоні і солодкі помідорчики дозрівають через 90 днів після посіву. Маса одного томату не більше 60 м З одного такого карлика можна взяти до 2 кг плодів.
    2. Дубок. Сорт не гібридний, ранньостиглий, слабоветвістий, з висотою куща від 40 до 60 см. Округлі томати масою до 100 г дозрівають одночасно, м`якоть м`ясиста, з легкою кислинкою. Вимагає штучного запилення при кімнатному вирощуванні, зате має високу стійкість до фітофторозу.
    3. Рубі Ред. Сорт створений спеціально для вирощування на підвіконнях, балконах і терасах. Кущі компактні, до 50 см у висоту. Дрібні плоди масою від 20 до 50 г мають солодкий смак і насичений червоний колір.
    4. Білий налив. Кущі висотою до 70 см однаково добре ростуть як у відкритому грунті, так і в горщику. Плоди дозрівають через 85 днів, вони досить великі (до 130 г), округлої форми, червоного кольору з легким білим відливом. М`якоть соковита, з кислинкою, шкірка щільна.
    5. Червона Шапочка. Високоврожайний сорт висотою до 70 см з товстими стеблами. Червоно-оранжеві плоди важать 70 г, м`якоть соковита, кисло-солодка.
    6. Леопольд. Ультраспелий сорт висотою в 70 см. Плоди матово-червоні, масою близько 100 г.

    А щоб мати свіжі овочі не тільки навесні, але і до самого Нового року, можна посадити більш високорослі (до 1 м у висоту) гібридні сорти помідор черрі. На підвіконні вони займуть більше місця і зажадають форміровкі і підв`язки, але зате будуть плодоносити до настання зими.

    Одними з нових, але вже завоювали популярність гібридів є такі сорти черрі: Іра F1, Ліза F1, Максик F1, лікопен F1. Невеликі, але дуже смачні помідори червоного або жовтого кольору ростуть цілими гронами і швидко дозрівають.

    Горщики з черрі на літній період краще винести на вулицю або на балкон, не забувши забрати в будинок з похолоданням.

    Вирощування помідор на підвіконні – захоплююче заняття, яке не тільки дозволить скоротати довгі зимові дні, але ще і забезпечить раціон вітамінами. Садіть і їжте на здоров`я!

    Детальна інструкція по вирощуванню помідорів на підвіконні взимку і влітку

    Помідори на підвіконні власного виробництва, це не тільки хороший урожай і свіжі овочі до столу, але і результат наполегливої праці та старань, предмет гордості всієї родини. Невеликі слушні поради допоможуть кожному виростити на своєму балконі і підвіконні каскад різнокольорових томатів.

    Вирощування помідор на підвіконні сьогодні не є розкішшю або необхідністю. Правильніше буде назвати це захопленням, яке з кожним роком стає популярним не тільки серед міських жителів, а й для сільських обивателів. Про те, як виростити помідори на підвіконні взимку без праці можна дізнатися у сусіда городника. Але є невеликі секрети, якими він не готовий ділитися не тому, що шкода розкривати цінну інформацію. Багато городників і садівників уважають, що кожен повинен докласти зусиль і самостійно домогтися відмінного результату в цій справі. Тільки тоді він буде цінувати свою працю і по-справжньому радіти урожаю.

    Помідори на підвіконні: перші кроки до успіху

    Вирощування помідорів на підвіконні – заняття неважка, а захоплююче і цікаве. Брати участь в цьому процесі можуть не тільки дорослі, а й діти.

    Щоб приступити до роботи, необхідно запастися необхідними речами:

    Відео: Вирощування помідорів на балконі. GuberniaTV

    • якісним насінням;
    • ємністю для посіву насіння;
    • стаканчиками для пікіровки;
    • мінеральними або органічними добривами;
    • люмінесцентними лампами денного світла для рослин;
    • невеликий тепличку для підвіконня.

    Всю посуд, інструмент, грунт перед використанням необхідно піддати стерилізації високою температурою (в духовці) або обробити спеціальним засобом, який вбиває грибки і бактерії. Земляну суміш можна пропарити на водяній бані або використовувати тривале охолодження і заморожування на вулиці взимку. В останньому випадку немає гарантії, що всі бактерії 100% загинуть.

    Відео: Як вирощувати огірки. Сорти і гібриди

    Тонкощі вирощування розсади помідорів на підвіконні

    Якщо необхідно виростити помідори на підвіконні взимку, то посів проводять в декілька етапів: в жовтні і в кінці листопада. Це дозволить отримувати продукцію протягом усієї зими і ранньою весною. Щоб продовжити весняно-літній конвеєр найкраще проводити посівні роботи в середині лютого і в кінці березня. Такі розкид у часі гарантують свіжі помідори до столу протягом усього року. Головне – дотримуватися інструкції і строго слідувати вказівкам. Якісна розсада томатів на підвіконні – запорука щедрого врожаю, тому їй необхідно приділяти багато уваги.

    Відео: Результат Вирощування зелені на підвіконні. Порівняння. Вода і Грунтовий розчин

    1. Часто навіть найкращі магазини, не можуть гарантувати високий відсоток схожості. У домашніх умовах перевірити схожість томатів досить просто:
    2. загорнути в чисту ганчірку десять насіння, намочити їх в воді, трохи віджати (щоб ганчірка була вологою), покласти в поліетиленовий пакет і відправити на кілька годин в тепле місце. Скільки насіння з десяти штук (100%) набрякло, такий і відсоток схожості. Читайте про московський метод вирощування розсади;
    3. другий спосіб менш трудомісткий. Він не дає точного результату, а тільки допомагає відокремити якісне насіння. У склянку теплої води додати столову ложку солі і розмішати її до повного розчинення. Після кинути в солону рідину насіння і знову розмішати. Коли буря в склянці вщухне, все якісне насіння залишаться на дні, а погані – спливуть. Їх необхідно злити разом з водою, а якісний посівний матеріал прополоскати і підсушити на сонечку.
    1. Перед тим як приступити до посіву, необхідно провести дезінфекцію насіння. якщо під руками немає потрібного препарату, то підійде сильний розчин марганцівки. Досить замочити в ньому насіння на 15 хвилин, просушити і обробити стимулятором росту. Він сприяє дружному проростанню розсади і підвищує її імунну систему.
    2. При посіві необхідно дотримуватися дистанції. Насіння повинні розташовуватися один від одного менше ніж на 2 см.
    3. Висівають насіння у вологу землю на глибину 2 см, вкривають, утрамбовують її лопаткою і поміщають в тепличку на підвіконня при температурі 22-24 градуси. Дуже добре, якщо в теплиці є нижній підігрів. При посадці томатів глибше, ніж 2 см, сходів доведеться чекати довго.
    4. Після появи перших помилкових листочків (до 7 днів) температуру в парнику зменшують до 20 градусів і починають регулярні провітрювання. У цей період важливо стежити за вологість і станом грунту, щоб молоді сходи не захворіли чорною ніжкою. Найпоширеніші причини даного захворювання на першому етапі вирощування це неякісне насіння, низька температура, перелив, загущені посадки.
    5. Після появи другого справжнього листочка розсаду можна удобрити слабким розчином мікроелементів. Слід запам`ятати золоте правило підгодівлі:
    6. для молодих рослин використовують в два рази меншу дозу, ніж та, що вказана в інструкції;
    7. удобрюють томати в похмуру погоду по вологому грунті (через дві години після поливу або на наступний день). За листу молоді сходи удобрювати не бажано.
    1. Помідори на підвіконні можуть страждати від сонячних променів. Часто лютневе і весняне сонце обпалює молоде листя. Тому і розсаду, і дорослі рослини необхідно затінювати або розміщувати на північних і східних вікнах.
    2. Міцні рослини з трьома листочками можна розсаджувати в окрему ємність. Це можуть бути 200 гр пластикові стакани або горщики. При кімнатному вирощуванні не варто захоплюватися торф`яними склянками: від сильної вологи вони розкладаються і це ускладнює процес догляду за рослиною в кімнатних умовах.
    3. Підгодовувати розсаду важливо раз в два тижні. Поливи слабким розчином марганцівки підуть рослинам на користь.
    4. На цьому етапі вирощування необхідно стежити, щоб не закисла грунт, не завелася белокрилка. Вона є головним ворогом томатів при вирощуванні на підвіконні або в закритому приміщенні.
    5. Після того як коріння огорнуть земляний кому в горщику, рослини можна перевалювати на постійне місце в трилітрову ємність. За день до перевалки, кущі необхідно полити.
    6. Перші підгодівлі, після посадки на нове місце можна починати через три тижні. За цей час рослини адаптуються, у них розростеться коренева система.
    7. Середньорослі і високорослі сорти потребують формуванні та пасинкуванні. Томати середньої сили зростання в кімнатних умовах краще формувати у два стебла, а високорослі – в один. Низькорослі і штамбові томати не потребують даних процедурах. Через велику кількість плодів кущі варто зафіксувати опорою, до якої підв`язують центральний втечу.

Про автора

admin administrator