Помідори вершинна гнилизна ніж полити

Авторadmin

Помідори вершинна гнилизна ніж полити

Зміст:

Якщо помідори почали гнити, врятувати їх допоможе правильний полив і підживлення кальцієм

Кожен досвідчений дачник у запасі має свої перевірені секрети, які допомагають отримати добрий урожай. І якщо ви знаєте, як захистити помідори від фітофтори після затяжних дощів, візьміть собі на замітку, чим підгодувати кущі томатів від вершинної гнилі. theLime докладніше розповідає про це.

Вершинна гниль – це фізіологічна хвороба помідорів, що виникає через нестачу кальцію в ґрунті або проблеми з його засвоєнням рослинами. Вона проявляється у вигляді темних сухих плям на верхньому полюсі плода, які потім поширюються на всю м’якоть. Такі помідори стають непридатними для вживання та консервації.

Вершинна гниль з’являється, коли коренева система не має можливості підживити надземну частину вологою, відбувається відтік вологи з плодів у листя, в результаті в помідорах відмирають окремі клітини.

Причини появи вершинної гнилі

1. Кислий ґрунт

Вершинна гниль може виникнути через неправильні умови вирощування. Якщо ґрунт бідний або кислий, то його потрібно покращити, додаючи органічні добрива, кальцієвий компост, доломітове борошно або вапно.

2. Неправильний режим поливу

Необхідно уникати пересихання або перезволоження ґрунту. Краще поливати рослини вранці або ввечері, коли немає прямого сонячного проміння. Норма поливу – 5-10 л води на 1 кв. м городу.

3. Попередники

Не можна садити томати у тому місці, де раніше були посадки картоплі, баклажанів, перцю тощо. Вони мають спільні хвороби чи шкідників.

4. Нераціональне планування посадки

Не варто садити томати надто щільно, щоб забезпечити їм достатню кількість світла та повітря.

5. Нестача вологи в ґрунті

Щоб у ґрунті було достатньо вологи, необхідно застосовувати мульчування органічним матеріалом, наприклад, соломою, травою, листям або компостом. Мульча збереже вологу в ґрунті, запобігає зростанню бур’янів та покращить структуру ґрунту.

Як урятувати томати від вершинної гнилі?

По-перше, потрібно обстежити всі кущі помідорів, видалити всі уражені плоди та листя. Їх не можна кидати на компостну купу або залишати на городі, а потрібно спалити або винести подалі від дачної ділянки. Це необхідно, щоб запобігти розсипанню насіння та самосіву хворих рослин.

По-друге, потрібно полити здорові рослини хлористим кальцієм або розчином кальцієвої селітри з борною кислотою. Це допоможе поповнити запас кальцію в ґрунті та полегшити його засвоєння рослинами. Норма поливу – 7-10 г селітри та 10 г борної кислоти на 10 л води.

По-третє, слід обприскати рослини мікробіологічним препаратом “Фітоспорин” або іншим засобом для профілактики грибкових хвороб. Це підвищить імунітет томатів та захистить їх від інфекцій.

  • Раніше ми розповіли, навіщо поливати та обприскувати помідори розчином аспірину.
  • Читайте також на theLime, як приготувати корисне підживлення для томатів з борною кислотою.

Цікаві новини для вас:

Найцікавіші історії та новини дня тепер у Telegram! Підписуйтесь на канал theLime і дізнавайтеся про них швидше.

Як позбутися вершинної гнилі: перевірені препарати та народні засоби

Помідори входять до найбільш популярних сільськогосподарських культур. Майже на кожній дачній ділянці є грядки з цією рослиною.
Шановні читачі! Для Вас ми створили спільноти в соціальних мережах, в яких кілька разів на день публікуються корисні статті та цікаві ідеї! Підписуйтесь та отримуйте корисний контент у зручному форматі!
Томати схильні до багатьох захворювань: грибкових, вірусних, бактеріальних, викликаних комахами-шкідниками і т.д. У цій статті ми розповімо про вершинну гнилю. Ви дізнаєтеся, що це за хвороба, чому вона виникає та як її лікувати.

Що таке вершинна гнилизна помідорів?

Вершинна гниль на помідорах
Вершинна гниль томатів належить до неінфекційних хвороб. Найчастіше вона виникає через дефіцит кальцію в рослині. Цей елемент входить до складу солей, які необхідні для формування м’якоті помідора. Якщо їх не вистачатиме, то у плода починається некроз тканин і чорніє вершина.

ДОВІДКА. Вершиною називається найвіддаленіша від стебла частина помідора.

З яких причин розвивається вершинна гнилизна на помідорах

Вершинна гнилизна відноситься до захворювань, що мають непаразитарний характер з наступною інфекційною фазою. Гнила здатна вражати плоди на будь-якій стадії зростання, але найчастіше вона з’являється на томатах розмірами, що відповідають одній третині – половині повної маси плода.
Ураження рослини вершинною гниллю можна визначити за такими ознаками:

  1. На ранніх стадіях захворювання проявляється у вигляді рідких плям бурого кольору у верхівковій частині томатів.
  2. Швидке розростання плям, зміна їхнього кольору від бурого до чорного.
  3. Ущільнення плодів в області плям, що з’явилися.

У деяких випадках чорна гнилизна, не проявляючи себе зовнішнє, вражає внутрішню частину плодів, які передчасно червоніють і опадають. М’якуш їх розм’якшується і уражається гниллю.

Боротися з вершинною гниллю томатів доводиться незалежно від способу вирощування: на захворювання піддаються рослини, висаджені як на відкритому грунті, так і в парниках.

Плоди, що мають ознаки захворювання, необхідно видаляти з грядки і виносити за межі городу, щоб запобігти його поширенню.

Розвиток вершинної гнилі пояснюється недостатнім засвоєнням кальцію в тканинах рослини і без усунення причин цього порушення неможливо повністю позбутися хвороби.

Основні причини – неправильний догляд

До основних причин порушення засвоєння кальцію відносяться :

  1. Помилки у системі поливу рослини. Для помідорів дуже важливою є регулярність. Тому наступний після посушливого періоду інтенсивний полив призводить до суттєвого уповільнення поглинання кальцію з ґрунту.
  2. Різкі температурні та вологісні перепади.
  3. Засолення ділянки знижує доступність кальцію. Найчастіше це є результатом надмірного поливу або недостатнього відтоку води.
  4. Механічне пошкодження коренів кущів, що виникає при занадто глибокому їх розпушуванні або під час прополювання.
  5. Підвищена чи знижена кислотність ґрунту.
  6. Недостатньо дреновані або важкі ґрунти, що не дозволяють кореневій системі томатів розвинутись достатньо для того, щоб повною мірою забезпечити рослину вологою та мінеральними речовинами.
  7. Використання для поливу холодної води.
  8. Надлишок у ґрунті азотистих речовин. Азотовмісні добрива, в надлишку внесені в ґрунт, активізують зростання листя і призводять до нестачі кальцію. Підживлення неперепрілим гною також може стати причиною виникнення вершинної гнилі.
  9. Недолік таких елементів, як фосфор, магній та бор перешкоджає живленню кальцієм тканин томатів. А надлишок магнію та калію сприяє витіснення кальцію.

Початкова стадія хвороби
Найголовнішим симптомом захворювання є поява на вершині помідора жовто-коричневої цятки. При цьому ознаки вершинної гнилі починають виявлятися вже на досить розвинених плодах. У процесі дозрівання цятка стає темно-коричневим і як би вдавленим всередину томату.

Вершинна гнилизна не є наслідком інфекції або дії шкідників, але уражена ділянка часто стає місцем, де незабаром починає розвиватися грибок.

Ще один симптом хвороби – це загнивання м’якуша плода без зовнішніх змін. У цьому випадку виявити захворювання неможливо до збирання врожаю.

ДОВІДКА. Уражений вершинною гниллю помідор червоніє раніше за інших. Але зазвичай на одному кущі вершинною гниллю хворіють практично всі плоди.

Лікування

Чим швидше виявлено хворобу та вжито необхідних заходів, тим менш згубними будуть наслідки, і можливо вдасться зберегти більшу частину врожаю. При значних ураженнях народними засобами не обійтися, і доводиться вдаватися до хімічних препаратів.

Серед городників у боротьбі із сухою гниллю особливо популярний препарат під назвою «Квадріс», він використовується в профілактичних цілях та на початкових стадіях хвороби. Є концентрованим розчином, перед використанням його розводять теплою відстояною водою, суворо дотримуючись пропорцій, які вказані в інструкції із застосування. Отриманою рідиною обприскують посадки, препарат забезпечить надійний захист рослин на 21 день.

Якщо вражена велика кількість рослин, краще придбати сильніший засіб, наприклад «Рідоміл Голд». Томати обробляють 0,25% розчином, через 7-14 днів повторюють процедуру, але вже використовуючи інші препарати. Добре підійде «Оксихом» або «Браво».

Лікування вершинної гнилі у помідорів і чи можна врятувати рослини?

Вершинна гнилизна не вражає рослину цілком, тому при своєчасному виявленні кущ може бути врятований.

По-перше , потрібно обірвати уражені плоди. У жодному разі не залишайте їх нагнітати на грядках. Хворі помідори потрібно утилізувати поза городом.

По-друге , рослину потрібно підгодувати добривом з високим вмістом кальцію (наприклад, кальцієвою селітрою або хлористим калієм). Насичення цим мікроелементом зупинить розвиток захворювання.

По-третє , обробіть ґрунт. Пропушіть, якщо вона покрилася скоринкою. Полийте, якщо вона зовсім суха.

Уражені плоди слід знищити

Якими препаратами обробляти від хвороби

Хімічні препарати – найдієвіший засіб від вершинної гнилі. Справа в тому, що в них міститься необхідна доза кальцію.

ВАЖЛИВО! Перед підживленням томатів їх необхідно рясно полити. Так мінеральні речовини краще засвоюватимуться рослинами.

Серед найефективніших препаратів:

  • Кальцієва селітра. Обприскування розчином (10 г на 10 л води).
  • Хлористий калій. Обприскування розчином (30 г на 10 л води).
  • “Брексил Са”. Обробка листя та стебел розчином (10 г на 10 л води).
  • «Нутрівант ПЛЮС» та «Фертивант» . Обприскування розчином 2 препаратів (30 г на 10 л води).

Нутривант ПЛЮС
Обробку цими засобами слід проводити через кожні 1,5 – 2 тижні після виявлення захворювання. Якщо нові плоди немає ознак вершинної гнилі, то обприскування можна припинити.

Лікування народними засобами

Якщо ви віддаєте перевагу народним методам, то, перш за все, вам треба звернути увагу на деревну золу, соду, крейду і кору дуба . Добрива на основі цих засобів багаті на кальцій. Вносяться підживлення в рідкому вигляді та в основному позакореневим способом (обприскування). Тільки крейдяна «бовтанка» вноситься під корінь.

  • Добриво на основі золи. 1 склянку просіюють і змішують із 1 склянкою окропу. Концентрат наполягає на добу, після чого розлучається з 9 л води.
  • Крейдяна «бовтанка». Полив розчином (100 г на 10 л води) під корінь.
  • Кора дуба подрібнюється до крихти. Чайну ложку заливають 1 л води і варять 10 хвилин. Потім концентрат розлучається з 9 л води.
  • Содовий розчин. 2 чайні ложки розлучаються у 10 л води.

Обробку розчинами слід проводити 1 раз на тиждень. Обробляється кущ цілком. І плоди, і листя, і стебла. Особливу увагу потрібно приділити безпосередньо томатам. Якщо симптоми вершинної гнилі не з’являються, обробку необхідно припинити.

ВАЖЛИВО! Не потрібно обробляти помідори після зникнення ознак захворювання. Надлишок будь-яких мікроелементів також шкідливий для рослин.

Чим обприскувати томати від вершинної гнили

Існує кілька засобів, які допоможуть у боротьбі із цим зараженням:

  1. Кальцієва селітра. Застосовується для поповнення дефіциту кальцію та припинення розвитку осередків гниття. Обробка проводиться шляхом позакореневого підживлення після поливу, для чого в 1 л води розчиняють 5-10 г селітри. Можна також використовувати розчин калію хлористого (3-4 г на 1 л води).
  2. Препарати з кальцієм і бором посилюють дію та покращують засвоювання кальцію, для чого на 10 л розчину кальцієвої селітри додають 10 г борної кислоти. Для цих цілей призначений препарат «Брексил Са», який містить кальцій у легкодоступній формі і використовується для позакореневих підживлень з інтервалом 10-14 днів. (10 г на 10 л води).
  3. Добрива із фосфором. Ефективним є також позакореневе підживлення фосфорними добривами, які зміцнюють імунітет рослин. Для підживлення проводять підготовку розчину:
  • 15-20 ст. л. суперфосфату заливають 3 л гарячої води та настоюють протягом доби до повного розчинення гранул;
  • на 10 л води додають 150 мл витяжки;
  • додають 20 г азотних добрив.
  • Рослини обприскують розчином за допомогою обприскувача.
  • Профілактичні заходи

Для того щоб уникнути появи вершинної гнилі на ділянці, фахівці рекомендують не забувати про наступні профілактичні заходи:

  1. Ділянка, на якій у майбутньому сезоні вирощуватимуться помідори, восени піддається обов’язковому перекопуванню.
  2. Забезпечують помідорам правильний та своєчасний полив. Як тільки плоди будуть сформовані, кущики починають поливати систематично, але помірно.
  3. Підтримуйте в теплиці оптимальну температуру та рівень вологості повітря. За потреби обов’язково її провітрюйте.
  4. Обов’язково правильно годувати помідори. У жодному разі самовільно не збільшуйте частоту підживлення та концентрацію добрив. Особливу увагу приділіть пташиному посліду та гною.
  5. Якщо ґрунт на ділянці щільний, важкий і схильний до закисання, це слід виправити вапнуванням. Для цього ґрунт на ділянці перекопують восени або навесні, вносячи в нього мелену крейду, кісткове борошно, доломітове борошно або пушонку. На 1 квадратний метр ділянки беруть 1 кілограм будь-якої із добавок.
  6. Якщо ділянка заболочена, її необхідно добре дренувати. Натомість можна зробити високі грядки, для цього слід використовувати легкий ґрунт, в який всипають невелику кількість речовин, у складі яких є вапно.

Як боротися з гниллю на помідорах у теплиці?

Методи боротьби з вершинною гниллю на помідорах, що ростуть у теплиці, так само спрямовані на усунення дефіциту кальцію в ґрунті та створення сприятливих умов для рослин.

Невеликі відмінності пов’язані з тим, що томати в теплиці менше схильні до впливу атмосферних явищ.

По-перше , полив здійснюється лише вручну. Тому важливо встановити режим поливу та подальшого розпушування ґрунту.

По-друге , необхідно регулярно провітрювати теплицю, щоб забезпечити приплив свіжого повітря.

В іншому можна користуватися тими самими засобами, що й у боротьбі з вершинною гниллю на томатах відкритого ґрунту.

Профілактика вершинної гнилі на томатах

Найдієвіші заходи боротьби з вершинною гниллю томатів – профілактичні заходи. Вони включають вибір сорту, підготовку насіння та ґрунту, а також особливі правила вирощування та захисні обприскування.

Вибір сорту

Помічено, що найбільш схильні до вершинної гнилі помідори з витягнутими і вершкоподібними плодами, а також великі біф-томати. Тому при їх вирощуванні до профілактичних заходів слід поставитися особливо серйозно.

Меншої уваги до себе вимагатимуть сорти стійкі до вершинної гнилі. Серед них: Ротор F1, Великий каньйон, Хохлома, Рожевий слон, Чухлома, Беніто F1, Більшовик F1, Фараон F1, Точ F1. Також рідко хворіють на дрібноплідні томати, типу Черрі.

Малята Черрі рідко хворіють на вершинну гниль.

Підготовка насіння

Слід звертати увагу на дезінфекцію насіння перед посадкою. Їх попередньо поміщають у 2,5-3% розчин марганцевого калію на півгодини. Потім добре промивають та висушують.

Аналогічні властивості має і мідний купорос. Насіннєвий матеріал томатів дезінфікують за такою схемою:

  • Препарат (1 г) розводять у 1 л води.
  • Насіння, поміщене в марлевий мішечок, опускають у розчин на 30 хвилин.
  • Чи не промивають, а тільки підсушують.

Підготовка ґрунту

Перед посадкою обов’язково обробляють ділянку, на якій планується висаджувати овочеву культуру. Восени або навесні під перекопування вносять один із інгредієнтів:

  • крейда;
  • доломітове борошно;
  • вапно пушонку.

Вони сприяють зниженню кислотності ґрунту та кращому засвоєнню рослиною поживних речовин. При посадці розсади в кожну лунку корисно додати золу (1/2 склянки) і мелену яєчну шкаралупу.

Внесення в ґрунт вапна, крейди, доломітового борошна сприяє розкисленню ґрунту, а отже – зменшує ризик виникнення верхівкової гнили.

Профілактичні правила догляду

Не допустити розвитку вершинної гнилі також допоможе дотримання наступних рекомендацій:

  • Підтримуйте постійний рівень вологості у ґрунті протягом усього вегетаційного періоду.
  • Велику увагу приділяйте своєчасному та правильному поливу. Після посадки помідори не поливайте протягом 7-10 днів. Схема подальшого зволоження ґрунту – 1-2 рази на тиждень (у міру висихання ґрунту). Використовуйте по 3-5 л на кожну рослину.
  • Застосовуйте мульчу (тирсу, солому, скошену траву, компост), щоб мінімізувати випаровування вологи з поверхні ґрунту.
  • Не використовуйте великих доз азотних добрив. При необхідності внесення азоту віддайте перевагу нітрату кальцію або сульфату амонію, а не аміаку чи сечовині.
  • Підтримуйте рН ґрунту на рівні 6,5-7.
  • Висаджуйте розсаду строго відповідно до схеми, що рекомендується.
  • У холодному кліматі дайте ґрунту прогрітися перед посадкою. Холодні ґрунти обмежують поглинання поживних речовин.
  • Вчасно видаляйте пасинки, щоб забезпечити хорошу вентиляцію повітря.
  • У спеку кущі притіняйте білим матеріалом.
  • При вирощуванні томатів у теплиці регулярно провітрюйте її.
  • В екстрених ситуаціях листя можна обприскувати розчинами хлориду кальцію. Однак слід дотримуватись особливої ​​обережності, оскільки хлорид кальцію може бути фітотоксичним, якщо застосовувати його занадто часто або у надмірних кількостях. Позакореневе обробіток не є заміною правильної обробки ґрунту для підтримки достатніх запасів води та кальцію.
  • Вибирайте стійкі до хвороб сорти томатів. Ведіть власний садовий облік: при вирощуванні різних сортів, ви можете виявити, що деякі з них менш схильні до вершинної гнилі, ніж інші.

Мульчування ґрунту під томатами допомагає довше зберегти вологу в ґрунті, а значить служить профілактикою вершинної гнилі.
При збиранні врожаю залишки хворих рослин і плодів необхідно знищити. При вирощуванні томатів слід стежити за сівозміною, чергуючи культури. Якщо таке неможливо в умовах теплиці, провесною перед посадкою розсади висівають сидерати: гірчицю, овес, суріпку.

Чи стійкі сорти?

Одним із найдієвіших методів протистояння вершинної гнилі є вибір стійких до хвороб сортів.

Найбільше захворювання схильні до ранньостиглих і великоплідних сортів і гібридів помідорів. Наприклад, “Ажур”, “Спринт Таймер” та “Алабай”. Під час розвитку томати цих сортів дуже швидко витрачають надто багато енергії. Тому, якщо їх уважно не доглядати і вносити добрива, вони можуть захворіти.

Найменше схильні до вершинної гнилі такі сорти та гібриди, як «Більшовик», «Білий налив», «Пандароза», «Волгоградський», «Місячний», «Беніто», «Астраханський», «Раїса» тощо . Більшість цих томатів невибагливі у догляді, стійко переносять кліматичні зміни та порушення режиму поливу.

Сорт Білий налив

Ознаки вершинної гнилі

Вчасно визначивши початок захворювання, з ним можна спробувати боротися та врятувати хоча б частину врожаю. Вершинна гнилизна вражає плоди помідорів, починаючи з області прикріплення квітки. У більшості сортів ця частина знаходиться поза увагою, тому при наявних факторах ризику потрібно систематично оглядати помідори, обережно піднімаючи кисть.

Як правильно вирощувати розсаду помідорів у торф’яних таблетках, поради щодо посадки та догляду за сіянцями

На самому початку хвороби на вершинці плода утворюється рідка малопомітна пляма. З часом шкірка над ним стає сухою і набуває бурого відтінку. Поверхня виглядає трохи втиснутою всередину у округлих помідорів, а у сортів з носиком виступ вершинки відсутній.

Розмір зовнішнього пошкодження шкірки може бути відносно невеликим, але під оболонкою відбуваються значніші зміни:

  • на ураженій частині шкірки поселяються різні грибки та бактерії, які проникають усередину плода;
  • м’якоть помідора темніє, а потім загниє;
  • у міру проникнення гіфів грибків (фітофтори, пероноспороза та інші) у насіннєві камери уражаються і насіння.

Плід, на якому розвивається вершинна гнилизна, починає встигати раніше за сусідні.

Профілактика захворювання

Набагато ефективніше запобігати появі хвороби, ніж боротися з нею. Профілактика вершинної гнилі проводиться протягом усього дачного сезону. Дуже важливо враховувати кліматичні особливості регіону, а також родючість та хімічний склад ґрунту.

Крім того, дуже важливо здійснювати правильний догляд за томатами: вчасно поливати та підгодовувати, проводити пасинкування, обробляти інсектицидами та фунгіцидами, розпушувати ґрунт тощо.

Справа в тому, що вершинна гнилизна не є результатом дії інфекції або грибка. У більшості випадків захворювання пов’язане з неправильним доглядом за рослинами та ґрунтом.

  1. Проводьте регулярне розпушування на важких ґрунтах та при високому заляганні ґрунтових вод.
  2. Не допускайте пересихання під томатами.
  3. На важких ґрунтах проводьте вапнування восени після закінчення дачного сезону.
  4. Проводьте мульчування кущів томатів.
  5. Удобрюйте землю на ділянці навесні та восени.
  6. Слідкуйте за помідорами та проводьте регулярний огляд на предмет захворювань та появи шкідників.

Вершинна гнилизна томатів: види

Недугу відносять до групи фізіологічних хвороб пасльонових рослин, які мають негрибкову та невірусну природу. Через помилкову агротехніку та під впливом несприятливих умов культура перестає правильно розвиватися. На ранніх етапах виникають плями із рідкою структурою. При дефіциті зрошення томати ущільнюються, стають жорсткими, при надлишку розм’якшуються. Якщо вершинну гнилизна не купірували на перших стадіях, то до руйнування підключаються грибки. Збудники з роду Alternaria потрапляють у помідори через ранки на шкірці. Уражені екземпляри гниють, з’являється неприємний запах розкладання. Відмітини грубіють, набувають темного кольору. У занедбаних випадках виникає небезпечна бактеріальна інфекція.

Як підготувати насіння, щоб помідори не хворіли?

Протравлення насіння в марганцівці
Правильна підготовка насіння дозволить не захворювати навіть тим сортам, які більше за інших схильні до вершинної гнилі.

Для того щоб запобігти хворобі, насіння помідорів ще до моменту посадки потрібно протруїти в розчині марганцівки або залізного купоросу.

  • Протруювання марганцівкою. Готується 3% розчин. У ньому замочується насіння протягом 30-40 хвилин. Потім посадковий матеріал промивається у теплій воді та просушується.
  • Протруювання залізним купоросом. Готується розчин (1 г купоросу на 1 л води). У ньому замочується насіння протягом доби. Після цього посадковий матеріал також промивається та просушується.

ВАЖЛИВО! Якщо у вашому грунті буде замало кальцію, або ви сильно пошкодите коріння рослини, то протруювання насіння все одно не допоможе.

Стійкі сорти до вершинної гнилі

Тут усе просто. Сприйнятливі та стійкі до ураження вершинною гниллю сорту томатів можна визначити на вигляд:

  1. Забарвлення. Рожеві та жовті сорти помідорів хворіють найчастіше, чорні – рідко. Червоні знаходяться десь посередині, але досить сприйнятливі до вершинної гнилі.
  2. Розмір. Сорти томатів чері майже ніколи не хворіють. За біф-томатами стежити на предмет ураження гниллю потрібно особливо уважно. Ризик зараження підвищується у сортів, маса плодів яких 200 г і більше.
  3. Форма. Часто хворіють на вершинну гниль подовжені томати. До їх кінчиків кальцій доходить найдовше.

У посидінні роки активно ведеться селекція гібридів довгоплодних помідорів, стійких до поразки вершинною гниллю. Вже отримані сорти:

  • Лезгинка F1 – середньостиглий, з насичено-червоними яйцеподібними щільними томатами вагою до 130 г, смачними, лежкими, транспортабельними, стійкими до комплексу хвороб;
  • Т 34 F1 – середньопізній гібрид, високорослий, помідори – вершки, червоні, щільні, в пензлі одного розміру, вагою до 140 г.

Відповіді на часті запитання

Звідки з’являється вершинна гнилизна?

Вершинна гнилизна – це хвороба, яка пов’язана з дефіцитом кальцію. Без цього елемента рослина не може повністю сформувати плід, на якому починається відмирання тканин. Помідор починає чорніти.

Чим підгодувати помідори, щоб вони не хворіли?

Насамперед, добривами із вмістом кальцію. Набагато ефективніше позакореневе підживлення, тобто обприскування.

Кальцій помідори одержують із ґрунту, тому його теж потрібно обов’язково обробляти. На кислих ґрунтах восени проводять вапнування. Це потрібно, щоб знизити кислотність ґрунту. Також вапнування можна проводити і навесні, але ефект буде трохи нижчим.

У помідора почорнів лише кінчик. Що з нею робити?

Зірвати з гілки та викинути за межами городу чи дачної ділянки. Їсти хворий помідор не потрібно, навіть обрізавши заражену частину. Вживання в їжу заражених томатів загрожує розладом ШКТ і кількома днями температури.

На кущі томату чорніють помідори. Що робити із самою рослиною?

Лікувати описаними способами. Якщо лікування не допомагає, то заражений кущ треба вирвати та спалити за межами дачної ділянки.

Чому виникає причини

Підставою виникнення вершинної гнилі томатів є нездатність стовбурів та листя (вегетативних органів) томатів передавати в плоди кальцій — елемент, який потрібен для побудови клітин зовнішніх та внутрішніх оболонок помідорів. Кальцій врівноважує співвідношення всіх елементів живлення, які у плазму томатів. Причиною дисбалансу може бути недолік у ґрунті кальцію у доступній для рослин формі, кисла реакція ґрунту або посуха в області коренів томатів.

Якщо в умовах інтенсивного випаровування в спеку рослини не отримують достатньої кількості вологи для того, щоб пересувати (транспортувати) мінеральні речовини з ґрунту в клітини рослин, то кальцій, якого в ґрунті може бути навіть з надлишком, залишиться в корінні, стеблах і листі. не потрапить у плоди. Нерегулярний полив, незбалансовані, невчасні підживлення томатних кущів можуть призвести до того, що хвороба почне розвиватися ще на етапі утворення зав’язей.

До появи некрозних плям на вершині плодів може призвести: пошкодження кореневої системи томатних кущів; різкі перепади між денними та нічними температурами повітря та контрастні поливи, що послаблюють імунітет рослин; надлишкові азотні, калієві та магнієві підживлення помідорів.

Профілактика

Заходи захисту прості та універсальні від більшості хвороб:

  1. Передпосівна обробка насіння та ґрунту розчином перманганату калію, проливання субстрату фунгіцидами, наприклад, препаратами з міддю.
  2. Дотримання сівозміни – не можна садити томати два роки поспіль одному місці, на грядках після інших пасльонових чи поруч із ними.
  3. Правильний полив без зайвої вогкості.
  4. Провітрювання теплиці.
  5. Перекопування ґрунту по осені.
  6. Боротьба з комахами-шкідниками.

Рослини повинні отримувати достатньо калію та інших підживлень. Також можна влити в лунки одновідсотковий розчин триходерміну під час висадки розсади. На 1 саджанець потрібно 3 мл препарату. Бадилля можна спалювати після збирання врожаю, а можна закопати в землю, де її оброблять грунтові бактерії.

Leave a Comment Отменить ответ

Для отправки комментария вам необходимо авторизоваться.

Чим обробити помідори від вершинної гнилизни плодів: препарати, народні засоби

Успішного врожаю і зростання здорових рослин на городі можна домогтися, лише дотримуючись рекомендації по посадці і догляду за ними. При неправильних діях овочеві культури починають хворіти, що тягне за собою додаткові клопоти і небажане застосування «хімії». Як не допустити вершинну гниль у помідорів і як лікувати її в разі виникнення, розповідається в даній статті.

  • Що таке верхова гниль помідорів
  • Причини виникнення вершинної гнилизни у томатів
  • Перші ознаки ураження
  • Як врятувати помідори від вершинної гнилизни
    • Відео: Як вилікувати вершинну гниль на помідорах
    • поширені препарати
    • Народні засоби
    • Відео: Профілактика і лікування вершинної гнилизни у томатів

    Що таке верхова гниль помідорів

    Вершинна гниль — це неинфекционная хвороба, в основному виникає через людський фактор при помилковому догляді за помідорами. Неправильна агротехніка і поганий склад грунту провокують порушення водно-сольового балансу і кальциевое голодування в плодах.

    Найчастіше верхова гниль вражає городні рослини, які вирощуються в теплицях, а також на відкритих грядках в південних регіонах. Сприятливими умовами для її розвитку є високі температури і сухе повітря.

    Коли коренева система не має можливості підживити надземну частину вологою, відбувається її відтік з плодів в листя; в результаті в помідорах відмирають окремі клітини. Втрати врожаю від вершинної гнилизни можуть досягати 20-30%.

    Вершинна гниль призводить до ослаблення рослини і провокує розвиток інших хвороб, що викликаються грибками і бактеріями.

    Найчастіше від вершинної гнилизни страждають томати, що приносять м’ясисті ягоди або плоди витягнутої форми.
    Чи знаєте ви? Ботаніка відносить томат до сімейства пасльонових, а це значить, що він є родичем картоплі і тютюну.

    Причини виникнення вершинної гнилизни у томатів

    Фахівці виділяють кілька причин, чому томати хворіють вершинної гниллю:

    • недостатні обсяги вологи при високих температурах;
    • чергування перезволоження і недоліків вологи;
    • нерегулярність зволожень;
    • відсутність спушень;
    • посадка в легкій грунті, в складі якої переважає пісок;
    • погана водопроникність грунту;
    • перенасичення або дефіцит кальцію в грунті;
    • надмірне

    Перші ознаки ураження

    Характерним симптомом розвитку вершинної гнилизни є утворення гнильного плоского або вдавленого плями бурого кольору на верхівці плодів — в протилежній стороні від плодоніжки. Що знаходиться під шкіркою м’якоть загниває. Загнили помідори можуть опадати як стиглими, так і незрілими. Спочатку невелика пляма з часом розростається. Відмирають ділянки можуть охоплювати третину плоду. Важливо! Хворі плоди необхідно своєчасно прибрати з грядки і утилізувати шляхом спалення.

    Як врятувати помідори від вершинної гнилизни

    Кожного городника, що зіткнувся з цією проблемою, буде цікавити питання, чи можна врятувати помідори від вершинної гнилизни. Справді, це захворювання піддається лікуванню. Для боротьби з ним застосовують народні засоби і хімічні препарати. Щоб визначитися, чим лікувати помідори, слід встановити причину і усунути її. Так, якщо до розвитку недуги призвели рідкісні і мізерні поливи, то слід налагодити режим зволожень. При надлишку азоту необхідно припинити використання добрив, що містять цей елемент. При неможливості потрапляння поживних речовин до коріння через надмірну щільності ґрунту треба зробити глибоке розпушування. Чим саме потрібно підгодувати помідори, буде залежати від яких бракує для них елементів.

    Відео: Як вилікувати вершинну гниль на помідорах

    поширені препарати

    • вапнякову селітру (5-10 г на 10 л води, двічі на тиждень);
    • розчин кальцій хлориду (3-4 г на 10 л води, двічі на тиждень);
    • універсальні добрива для пасльонових культур (відповідно до інструкції);
    • суміш «Нутрівант ПЛЮС» з «Фертіванта» (25-30 г на 10 л води);
    • суміш кальцієвої селітри і борної кислоти (10 г і 10 г на 10 л води).

    Щоб не допустити ускладнень хвороби у вигляді розвитку грибкових та бактеріальних інфекцій, застосовують обприскування препаратами «Фітоспорін» (1 ст. Л. На 1 л води, 200 мл на 1 кущ), «Брексил Са», «Фертівант», «Гуміфілд» і інші аналогічної дії.

    Якщо приєдналися супутні інфекційні захворювання, будуть потрібні обробки медьсодержащими препаратами, наприклад бордоською рідиною (100 г негашеного вапна, розведені в літрі води, змішати з 100 г мідного купоросу, розведеного в 9 л води).

    Перш ніж вносити хімічні засоби, помідори потрібно рясно полити.

    Чи знаєте ви? Протягом багатьох років в Європі і Америці помідори вважалися неїстівними і навіть отруйними ягодами. Їх вирощували з декоративною метою, прикрашали ними сади, оранжереї.

    Народні засоби

    З народних засобів помідори обприскують:

    • содовим розчином (10 г на 10 л води);
    • настоєм деревної золи (1 склянка на 1 л окропу, настояти 24 години, змішати з 10 л води);
    • відваром кори дуба (5 г на 1 л води, варити 10 хвилин, розбавити 10 л води);
    • вапняним молочком (1 г на 10 л води).

    Чи можна їсти помідори з вершинної гниллю

    Уражені плоди вживати в їжу заборонено. Якщо ви цікавитеся, чому не можна їсти помідори з вершинної гниллю, майте на увазі, що це загрожує серйозними отруєннями і збоями в роботі шлунково-кишкового тракту. Хворі томати не підходять також для переробки та збору насіння.

    профілактика

    Щоб не відволікатися на лікування томатів, необхідно застосовувати заходи, що дозволяють не пустити хворобу на грядки.

    Важливо вдаватися до наступних заходів боротьби з вершинної гниллю на помідорах:

    1. Внесення підгодівлі відповідно до рекомендацій — вони повинні містити мала кількість фосфатів. Всього потрібно не більше 4 підгодівлі. Важливо вносити комплексні добрива. Азотомісткі добавки необхідно вносити помірно, і тільки в фазі активного зростання.
    2. Проведення регулярних поливів — томати рекомендується поливати 1-2 рази в 5-7 днів у вечірній час, після того, як сонце зайде за горизонт.
    3. здійснення спушень. Грунт розпушують після кожного поливу і випадання опадів, щоб на її поверхні не утворювалася кірка і вона не засоляются. Важливо! Чи достатньо политі томати, можна дізнатися, стиснувши в долоні грудку землі, взятий з глибини 10 см. Добре що приліпилося і розпадається грудку свідчить про достатньому зволоженні.
    4. мульчування грунту. Для цієї процедури використовують скошену траву, торф, солому. Мульча дозволяє зберігати вологу в ґрунті і позбавляє від необхідності робити часті розпушування і прополки.
    5. Посадка сортів, стійких до хвороби (Список наводиться в окремому розділі нижче).
    6. Ретельна підготовка грунту до посадки, що включає осіннє прибирання рослинних залишків, глибоку перекопування, внесення добрив.
    7. Дотримання правил сівозміни.
    8. Приведення кислотності грунту до показників 6-6,5 pH. Підвищення рівня pH виробляють внесенням компосту, зниження — вапнуванням.
    9. Обробка насіння перед посадкою на розсаду 3% -ним розчином перманганату калію, 1% -ним розчином сірчанокислого цинку, 20% -ним соляної кислоти.
    10. Контроль за тим, щоб грядки були загущени і до них був достатній приплив повітря. Проведення своєчасного пасинкування.
    11. Часті провітрювання при вирощуванні в теплиці.
    12. Посадка рослин за рекомендованою схемою і на достатній відстані один від одного.

    Відео: Профілактика і лікування вершинної гнилизни у томатів

    Сорти томатів, стійкі до вершинної гнилизни

    Селекціонери вивели ряд сортів, які характеризуються стійкістю до даного захворювання.

    Тому, якщо городник мав сумний досвід боротьби з недугою або не хоче мати справу з проблемою, йому необхідно вибрати для посадки один з наступних сортів:

    • «Лія»;
    • «Алпатьева»;
    • «Дубок»;
    • «Астраханський»;
    • «Волгоградський»;
    • «Фараон»;
    • «Місячний»;
    • «Марфа»;
    • «Ротор»;
    • «Великий каньйон».

    Таким чином, верхова гниль — це поширене захворювання у томатів, яке виникає через те, що господар городу недостатньо або неправильно доглядає за рослинами. Вершинна гниль томатів піддається лікуванню. Однак важливо не допускати її розвитку, проводячи правильну агротехніку і вдаючись до профілактичних заходів.

    Томати Як підгодувати помідори йодом і борною кислотою: коли необхідна підгодівля, рецепт приготування розчину, відео

Про автора

admin administrator