Посадка брокколі у відкритий ґрунт

Авторadmin

Посадка брокколі у відкритий ґрунт

Зміст:

Брокколі – догляд та вирощування у відкритому грунті, підживлення та терміни дозрівання

Своєчасне збирання врожаю – запорука не лише чудових смакових якостей продукту, але й тривалого зберігання. Зрілі качани брокколі повинні бути правильно зрізані та не пошкоджені першими заморозками. При збиранні капусти потрібно звертати увагу не тільки на календарні терміни дозрівання, але і на основні ознаки готовності головок до вживання.

Збирання врожаю брокколі

Середні терміни дозрівання капусти брокколі

Термін дозрівання капусти брокколі залежить відразу від кількох факторів:

  • вибраного сорту;
  • регіону вирощування;
  • особливостей догляду.

Середні терміни вирощування броколі від перших сходів до збирання врожаю становлять 70-110 днів. Після повного дозрівання більшість сортів капусти броколі мають діаметр головок близько 20 см та масу до 0,5 кг.

Важливо! На зовнішній вигляд та смакові якості капусти сильний вплив мають перші заморозки, тому важливо прибрати врожай до їх настання. Це стосується й пізніх сортів, урожай яких збирають восени.

Коли прибирати капусту брокколі з городу?

Головне правило збирання врожаю капусти брокколі – не допустити перезрівання. Адже в цьому випадку всі зусилля щодо вирощування будуть марними. Прибирають капусту броколі, коли квітки ще не розкрилися, тобто до придбання характерного жовтого кольору, тому що в цьому випадку повністю губляться смакові якості капусти.

Ознаки дозрівання головок

Зрілі головки класичних сортів броколі мають темно-зелений колір. Деякі сучасні сорти можуть мати світло-жовтий, білий, сизий або фіолетовий відтінок. До інших ознак дозрівання головок можна віднести такі:

  • великі бутони на маківці і дрібніші – з боків суцвіть;
  • щільні, але дуже тверді суцвіття;
  • великі розміри – не менше 10 см у діаметрі;
  • вага щонайменше 250 грам.

Зрілі головки класичних сортів брокколі

При настанні календарного терміну дозрівання важливо щодня уважно оглядати капусту, щоб уникнути розкриття бутонів. Перед цвітінням щільне суцвіття розпадається на кілька окремих, тому в цей період потрібно поспішити з прибиранням.

З чим можна подавати брокколі?

Сиру брокколі їсти корисно, але не всім подобається її смак. Тому сестра порадила мені поєднувати її разом із приправами та спеціями. Ви можете експериментувати і вибрати будь-яку вподобану. Мені подобається броколі із сумішшю солі, лимонного та чорного перцю. Ви також можете додати до овочів бальзамічний оцет, свіжий імбир або базилік. Аромат цих спецій підкреслить м’який смак броколі, зробить його яскравішим.

“Тато ображається”. Агата Муценієце про стосунки з Прилучним після розлучення

Чому французькі діти добре поводяться: вісім методів їх виховання

Схудла: чим пожертвувала Софія Тарасова заради «ВІА Гри» (нові фото)

Ви також можете змішувати овочі з часниковим порошком, каррі, розмарином, кмином або кінзою. Брокколі мають слабкий смак, тому поєднуються практично з будь-якими приправами.

Рекомендації щодо збирання врожаю

Найкраще прибирати качан капусти брокколі в ранковий час. У цьому випадку стебла та суцвіття будуть насичені вологою і довго не в’януть. Зрізати необхідно, відступивши приблизно 10 см нижче капустяної головки. Не варто відразу обрізати стебло капусти: після видалення центральної головки він дасть бічні пагони та другий урожай.

Важливо запланувати збирання врожаю до зниження температури: за показниками термометра нижче -2 °С суцвіття просто перемерзнуть і втратять свої смакові якості.

Як зберігати броколі?

Капуста броколі піддається тривалому зберіганню, зберігаючи більшу частину вітамінів та мікроелементів. Зберігати свіжозрізані качани можна у свіжому чи замороженому вигляді, у холодильнику.

У свіжому вигляді

Свіжі качани брокколі – найкорисніші. Зберігати свіжозрізану капусту можна до 4-5 днів за умови, що на суцвітті відсутня гнилизна, і вона не пошкоджена комахами. Зрізані суцвіття поміщають у прохолодне місце без попередньої обробки.

Порада! Вживати в їжу у свіжому вигляді можна центральні головки капусти, які дозрівають першими, а заморожувати більш дрібні бічні суцвіття.

Як приготувати капусту брокколі корисно, смачно та просто

Ділюсь секретом як приготувати смачну дієтичну страву з броколі за п’ять хвилин, у якій зберігаються основні корисні властивості. Його можна використовувати як перекушування. А також, як повноцінна вечеря або як гарнір для основної страви.

Необхідно враховувати важливий факт про цю капусту. Овочі не можна використовувати для приготування овочевих відварів. Вважається, що в суп при варінні потрапляють особливо шкідливі для людського організму пуринові основи – аденін та гуанін. Тому, якщо ви хочете приготувати суп з брокколі, спочатку відваріть капусту, злийте відвар, і додавайте її в готову страву.

Всі ми знаємо, що чим довше варити овочі, тим менше у них залишається вітамінів. За 10 хвилин термічної обробки ми втрачаємо 20% корисних властивостей.

Коли можна зрізати брокколі

Вирощування броколі включає своєчасне збирання врожаю. Це дуже тонкий процес, тому що можна упустити найбільш підходящий момент, і плоди стануть непридатними для вживання в їжу. Вони не повинні бути ні недозрілими, ні перезрілими. Потрібно вміти також правильно зрізати брокколі. Це впливає на період її збереження.

Коли можна зрізати брокколі

Вирощування брокколі у відкритому ґрунті

Брокколі набула популярності на рівні з буряком, морквою, іншими сортами капусти та традиційними культурами. У вирощуванні вона не вибаглива, не потребує великих зусиль та часу. Овочі переносять спеку, холод, адаптуються під вітчизняний клімат. Має ніжний смак. Досягти великого врожаю, якісних плодів можна, знаючи правила, як виростити брокколі.

Посадка брокколі у відкритий ґрунт

Вирощування починається з березня місяця, коли насіння готується на розсаду. Для цього підходить конвеєрний спосіб сівби, який проводиться кілька разів періодичністю раз на два тижні. Період сівби триває до червня місяця. Тип сорту броколі, догляд та вирощування у відкритому ґрунті вибирається від якості землі, клімату. Наприклад, пізні сорти не рекомендується вирощувати в регіонах із прохолодним літом, оскільки плоди не встигнуть встигнути. У такій місцевості краще підійде середньостиглі або ранні сорти. Процедура посадки:

  1. Перед посівом насіння обов’язково сортується, відбирається велике. Їх заливають теплою водою та дають настоятися 20 хвилин. Потім посіви обробляють розчином Епіну, промивають проточною водою. У разі використання розсади посадка капусти брокколі у відкритий ґрунт проводиться, коли кущі досягнуть 40-50 днів зростання. Готовність до висадки визначається наявністю справжніх листочків у кількості 5-6 штук. Період настає у середині травня.
  2. Для посадки вибирається освітлене та провітрюване місце із захистом від північних холодних вітрів. Бажано вибирати грядки, на яких раніше були сидеральні культури. Для капусти – морква, цибуля, зернові та бобові. Погані попередники – буряк, редька, помідори. Якщо раніше такі рослини проростали на ділянці, то броколі висаджується лише через 4 роки.
  3. Як тільки розсада приживеться в тепличних умовах, через два тижні проводиться пікірування. Висаджується у невеликі торф’яні горщики, які потім пересідають у землю.

Після пікірування капуста оберігається кілька днів від сонячного проміння. Рекомендується вирощувати у теплицях із температурою до 21 ºC. Обов’язково саджанці брокколі удобрюються засобами, у складі яких речовина як молібден, бор. У міру зростання розсади температура в теплиці поступово зменшується, а за два тижні до пересадки проводяться процедури, що гартують.

Дозрівання брокколі у відкритому ґрунті

Капуста броколі відрізняється вирощуванням плодів терміном 3-4 місяці. З одного куща можна зібрати три великі плоди, тому що після збирання центральних головок ростуть великі бічні пагони. Відрізаються суцвіття зеленими. З появою жовтих квіток овоч стає перезрілим і непридатним для харчування. Визначити, коли настав час зрізати брокколі, можна по пухких суцвіттях. Зрізаються вони рано-вранці з центральних і бічних пагонів. Також можна їсти і саме стебло, на якому росте голівка. Брокколі раннього дозрівання зберігається у холодильнику близько тижня, її можна заморозити.

Терміни дозрівання брокколі у відкритому ґрунті

Немає точного часу, коли зрізати брокколі у відкритому ґрунті. Терміни дозрівання залежать від сорту, його скоростиглості. Приблизно визначити час можна з опису насіння на упаковці. Не можна затягувати з терміном збирання врожаю, інакше весь урожай буде непридатним для вживання. Процес цвітіння та дозрівання головок у броколі прискорений. Капуста має унікальну властивість: якщо вчасно зрізати головну головку, то з пазушних бруньок швидко дозрівають нові плоди трохи менше розміром. Іноді за два тижні готові нові головки.

Велику цінність мають листя брокколі, яке вариться, тушкується. Це стосується і стебла, якщо він міцний та соковитий. Їх краще морозити та готувати відразу після розморозки. Вважається, якщо зібрати овочі рано вранці, вони довше зберігатимуться. Капусти брокколі догляд та вирощування у відкритому ґрунті з вимогами дає овоч, багатий на вітаміни, корисні мікроелементи.

Терміни збирання врожаю

У кожному регіоні терміни збирання врожаю випадають на різний час. Залежно від сорту, що вирощується, стиглість капусти настає на 70-110 день від появи сходів. Брокколі може залишатися на грядці до заморозків. Маса головок за цей період в середньому досягає 400 г, їх діаметр – 20 см. Високих смакових якостей (соковитості та ніжності) досягають, коли качани погано зімкнуті. Не варто давати культурі кілька днів, щоб овочі дорослі. Особливу увагу треба приділити збору плодів у спекотний період. Пізні сорти дозрівають восени, коли температурні показники опускаються низько, тому слід стежити, щоб плоди не промерзли. Одна ніч заморозків може занапастити весь урожай.

Щоб не прогаяти момент, посадки обстежують кожні 2-3 дні, тому що стигле суцвіття розпадається на окремі і починає цвісти. Краще зрізати голівки раніше, ніж запізнитися.

Визначаємо стиглість головок

  1. Темно-зелений колір у більшості видів, у деяких може бути білий, сизий, лимонний, навіть фіолетовий. Головне, щоб він збігався із описом забарвлення сорту. У цей час бутони ще розкриті. Інакше рослина набуває жовтого кольору, втрачає смакові характеристики, ставати непридатною для вживання.
  2. Вага щонайменше 250 г, діаметр щонайменше 10 див.
  3. Бутони на маківці більші, ніж з боків – це означає, що плоди не перезрілі. Але капуста може складатися із маленьких суцвіть.
  4. Міцні і щільні, але не дуже жорсткі – перевірити цю якість можна, стиснувши їх 1-2 рази руками.

Як зрізати капусту

Зрізати капусту броколі треба за певними правилами:

  1. Зрізають капусту рано-вранці, поки не зійшла роса. Тоді головки найбільш соковиті та довше збережуть свіжість. Якщо такої можливості немає, то треба дочекатися вечірньої роси.
  2. Не можна пиляти стебло, щоб не пошкодити цілий кущ. Беруть гострий ніж або садовий секатор і роблять їм обережно косий зріз, щоб не пошкодити листя, розташоване знизу по стеблі.
  3. Починають зрізати із центрального стебла, а потім поступово переходять на бічні.
  4. Стебла також зрізають – вони соковиті та їх вживають у їжу, від головки відступають десь на 10 см.

Як зберігати овоч

Свіжої капусти довго не зберегти

Капуста має репутацію примхливого овоча, тому що її важко зберегти свіжою тривалий час.

Після того, як брокколі зрізали, за умови правильного зберігання, вона зберігає свої якості лише кілька днів. Потім перетворюється на неїстівний продукт. Найдовше зберігатимуться здорові та неперестиглі плоди. Ранні сорти вживають у їжу відразу. Заготовляють овочі пізніх видів.

У свіжому вигляді

Після збирання брокколі з грядки, її потрібно ретельно помити, тому що в капусту потрапляють шкідники та забруднення. Процедуру правильно проводять так:

  • у велику ємність наливають теплу, але з гарячу воду;
  • додають кілька чайних ложок оцту;
  • поміщають головки на 15 хвилин;
  • виймають та промивають проточною водою.

Замочування в такому розчині сприяє загибелі комах та видаленню сміття. Варто вирізати пошкоджені місця або ділянки з почорніннями. Щоб запобігти розвитку цвілі, овочі добре висушують.

Наступний етап – приміщення броколі у холодильник. Чим швидше це буде зроблено, тим довше збережеться хрускіт і соковитість капусти. Деякі городники рекомендують покласти качани на холод не пізніше ніж за півгодини. Аналогічно надходять при покупці овочів у магазині.

Зберігання у холодильнику

Зберігати брокколі в холодильнику при температурі 1-10˚С можна різними способами:

  1. У вигляді букета – головку поміщають стеблом униз у невелику ємність із водою. Її рівень у посудині повинен досягати 1-1,5 см, щоб суцвіття не стикалися з рідиною. Можна зверху на овоч натягнути пластиковий пакет, у якому для циркуляції повітря роблять кілька дірок. Воду треба міняти щодня. Такий спосіб досить ефективний, тому капуста зберігатиме свіжість протягом 5-7 днів.
  2. Загорнутий у зволожений паперовий рушник – у пульверизатор наливають холодну воду та обприскують суцвіття. Потім не дуже щільно загортають у кухонний паперовий рушник. Воно має вбрати трохи воду. Овощу треба забезпечити хорошу циркуляцію повітря, тому не варто поміщати в контейнери та інші, що герметично закриваються судини. Термін зберігання – 3 дні.
  3. У пакеті – метод підійде господаркам, які не мають часу на заморожування першими двома способами. Головне – забезпечити доступ повітря. Для цього в пакеті проколюють кілька дірок. Вологість у холодильнику має бути не менше 90%.

Що довше зберігається брокколі, то її смак погіршується. Поруч не повинні знаходитися інші овочі та фрукти, тому що багато з них виділяють етилен, який погано впливає на якість капусти. Вона почне гнити і зіпсується. Рекомендується вживати капусту пізніше як за 4 дні після зрізки.

У замороженому вигляді

Якщо головок багато і неможливо з’їсти все одразу, можна помістити їхню морозильну камеру. Заморожена броколі може зберігати свої якості близько року.

Щоб правильно зберігати капусту в морозилці, треба спочатку бланшувати її. Процедура необхідна, оскільки культура містить ферменти та бактерії, які при заморожуванні змінюють колір, смак та текстуру овочів. А при дії високих температур, вони гинуть. Тоді при заморожуванні збережуться всі корисні властивості. Як заморозити капусту:

  1. Готують дві каструлі з водою: в одній – крижана рідина, у другій – окріп.
  2. За допомогою ножа або кухонних ножиць головку поділяють на дрібні суцвіття: 2,5-3 см у діаметрі, стебло завдовжки 2,5-3 см. Можна зробити це руками. Розміри повинні бути невеликі тому, що при впливі окропу на овочі, внутрішня частина не встигне проваритися.
  3. Суцвіття кидають у окріп не більше, ніж на 3 хвилини. Якщо переварити, вони стануть м’якими та несмачними. Потрібно періодично помішувати, щоб капуста піддалася бланшуванню однаково.
  4. Потім відкидають овочі на друшляк, дають стекти гарячій воді і поміщають у другу каструлю з крижаною рідиною. Охолоджують протягом 3 хвилин.
  5. Далі відціджують воду і розставляють на паперовий рушник, щоб він увібрав вологу, що залишилася.
  6. Укладають у спеціальні пакети для заморозки та випускають зайве повітря. Приклеюють стікер з датою та поміщають у морозильну камеру.

Як варити брокколі в мультиварці

Свіжа та заморожена брокколі варяться однаковий час. Але якщо на суцвіттях багато льоду, доведеться готувати їх трохи довше.

Кількість хвилин залежить від вибраного способу варіння. При цьому важливо не тільки дотримуватися рекомендацій, а й стежити за овочом.

Готова броколі легко протикається ножем чи вилкою, але при цьому тримає форму, не розвалюється. Якщо переварити капусту, вона стане надто м’якою та неапетитною, а колір із яскраво-зеленого перетвориться на оливковий.

В воді

Викладіть броколі в киплячу воду. За бажання воду можна підсолити за смаком. Зменште вогонь до середнього.

Час приготування залежить від того, яку капусту ви хочете отримати:

  • хрумка брокколі – 1,5-2 хвилини варіння;
  • злегка хрумка брокколі – 3-4 хвилини;
  • м’яка броколі – 6-8 хвилин.

Готову капусту опустіть у крижану воду на хвилину. Це зупинить процес варіння та збереже яскравий колір овочів.

На пару

Закип’ятіть у каструлі воду. Поставте зверху друшляк або спеціальну підставку для варіння на пару. Вона не повинна торкатися води.

Викладіть у друшляк або підставку брокколі та накрийте кришкою. Готуйте капусту на середньому вогні 5-10 хвилин. Чим довше вона буде над парою, тим м’якшою стане.

В воді

Викладіть броколі в чашу та додайте воду. Вона не повинна повністю покривати овоч. Закрийте кришку мультиварки. Встановіть режим «Мультикухар» та температуру 100 °C.

Варіть капусту 5-7 хвилин|мінути|.

На пару

Наберіть у чашу трохи води, помістіть зверху контейнер для приготування пари і викладіть туди капусту.

Закрийте кришку мультиварки. Готуйте брокколі в режимі “Варка на пару” 5-10 хвилин.

Викладіть брокколі у глибоку ємність, придатну для мікрохвильової печі. Полийте 1-2 столовими ложками води.

Накрийте капусту тарілкою і поставте в мікрохвильову піч. Готуйте на повній потужності 2-4 хвилини. Нагадаємо: чим довше вариться брокколі, тим м’якшою вона буде.

Коли збирати врожай брокколі

Капусту броколі потрібно зрізати обов’язково до цвітіння, інакше якість овочів буде втрачена. І, здавалося, сьогодні збирати врожай ще рано, а за два дні приїдеш на дачу, а капуста вже зацвіла. Як не пропустити цей важливий момент, як зрозуміти, що броколі визріла і її час зрізати?

Давайте розглянемо на фото стадії дозрівання брокколі:

  • Якщо виделка ще маленька, а суцвіття крихітні і кожне окремо не розглянути – поливаємо і чекаємо.
  • Головка підросла, але її структура ще зерниста – зрізати рано.
  • Суцвіття на виделках підросли, придбали сортовий колір і почали, як би відокремлюватися один від одного – настав час приступати до зрізання. Головне, не пропустити цей момент і не чекати, коли голівка стане пухкою.

Увага! У жодному разі не можна допустити, щоб суцвіття на голівці почали розділятися і росли нагору, як на фото.

Урожай терміново треба збирати, якщо ви помітили, що качани почали жовтіти. Брокколі краще зібрати з грядки раніше ніж пізніше.

Догляд за капустою брокколі у відкритому ґрунті

Поливається капуста часто, практично через день у ранковий або вечірній час. Після проведення поливу розпушується грунт, у спеку створюють часткове затемнення. Корисно проводити невелике зволоження, для цього можна використовувати воду або обприскати з пульверизатора. Брокколі може зрости і з рідким поливом, наприклад, один раз на тиждень – у такому разі виростають голівки дрібні, що мають специфічний смак.

Як доглядати брокколі при ослабленні рослин? Обов’язково проводиться підживлення. Після кожного добрива рихляться і підгортаються грядки. Якщо не вдається провести 4 підживлення, то допускається обмеження двома за сезон. Підійде калійна та аміачна селітра. Брокколі не вимагає частого добрива, акцентується на підтримці вологості.

Як часто поливати брокколі у відкритому ґрунті?

Коренева система броколі коротка, вона знаходиться у верхньому шарі ґрунту. Оскільки листя велике, воно віддає багато вологи, і коріння не справляється із забезпеченням водного балансу. Верхній ґрунт швидко висихає, що шкодить капусті, тому важливо забезпечити культуру достатнім споживанням вологи, особливо у посушливий період. Брокколі, догляд та вирощування у відкритому ґрунті полягає у підтримці водного балансу.

Правильний полив забезпечує нормальний розвиток внутрішнього листя, утворення щільних качанів, накопичення рослинної маси. Проводиться рано-вранці або ввечері. Так вдасться уникнути листяних опіків, псування чагарників. Частота поливу залежить від таких факторів:

  • час дозрівання;
  • сорт капусти;
  • тип ґрунту;
  • період утворення рослини.

Найкраще дотримуватися наступної частоти поливу:

  1. Для ранньої породи: через два дні після посадки, далі через 8 днів або в міру пересихання ґрунту.
  2. Для пізньої: перший день посадки, через тиждень, під час формування розетки, у період зростання кочанів, останній – під час зрізу врожаю. Додатково якщо кущі сильно підсихають у посушливі дні.

У спекотний сезон частота поливу збільшується, проводиться в міру висихання ґрунту. З усіх видів капусти тільки у брокколі просте вирощування та догляд. Вона відрізняється великою кількістю видів, легко пристосовується до будь-яких умов проростання, особливо під час заморозків. Підійде для вирощування для потреб, продажу. При регулярному невеликому догляді вдасться отримати здорові та корисні плоди.

Формування броколі

Як правильно вирощувати броколі за часом? Термін вирощування розсади становить 30 днів. Звіт ведеться із квітня місяця. Якщо погода не вдалася, то капуста сміливо переноситься у ґрунт на початку травня. Пересідають кущі заввишки 20 см з зміцнілим корінням. Уникайте території, де раніше проросла редька, редис або один із видів капусти. При посадці дотримуйтесь простих порад, які допоможуть отримати великий урожай:

  • не треба шкодувати воду;
  • регулярно проводиться зволоження та розпушування лунок;
  • вносяться добрива.

Не варто розсаду сильно заглиблювати у землю. Необхідно посадити до першого листя. На адаптацію рослин йде до 14 днів. На перших етапах на капусти брокколі вирощування, догляд і полив у відкритому грунті має бути помірним: не варто зайве лити воду, залишати в спеку на сонці. Такі заходи убережуть від загибелі пагонів, повторної висадки розсади.

Підживлення брокколі у відкритому ґрунті

Перше підживлення вноситься на початку зростання розсади, через 5-7 днів після посадки або при висадці в ґрунт. Чим удобрювати капусту броколі у відкритому ґрунті?

  1. Обробляються листя сечовиною: 3 ст. л. на 15 л води. Такого підживлення вистачає на 15 рослин.
  2. Далі обробляється культура за два тижні гною з водою у співвідношенні 1:4.
  3. Третє підживлення проводиться в період отримання суцвіть. Потрібний суперфосфат, нітрофосфат, розведений з водою в пропорції 2 ст. л. на 10 л води. Суміші вистачить на 10 кущів.
  4. Востаннє удобрюється після зрізу головки для активного зростання бічних плодів.

Підживлення можна чергувати: перший раз мінеральні, другий органічні. Визначити точно, який необхідний варіант добрива можна за станом культури. Якщо рослина погано додає у зростанні, швидко жовтіє, відмирає нижнє листя, то такі ознаки вказують на низький вміст азоту. Зміна забарвлення листя на бронзове або пурпурове виникає через відсутність калію.

Розсада чутлива до сонячного світла, для її захисту в перші дні зростання в грунті необхідно накрити папером або тюлем, щоб уникнути опіків та загибелі. Після зрізання головної головки броколі для вирощування та догляду у відкритому грунті, овоч живлять комплексним підгодовуванням з гною, хімічних добрив. Так бічний урожай буде не гірший за головний, швидко дозріє.

Вирощування брокколі у відкритому грунті в домашніх умовах, відео

Брокколі – овочева культура сімейства Капустяні. По-іншому її називають спаржевої капустою. У їжу вживають суцвіття рослини, які є дієтичним продуктом і містять безліч корисних речовин для людського організму. Технологія вирощування цього виду капусти не складна, якщо правильно підібрати сорт брокколі, адаптований до клімату місця вирощування і вивчити правила агротехніки.

  1. Капуста брокколі
  2. Вирощування брокколі
  3. Технологія
  4. Особливості догляду
  5. Як виростити брокколі на городі
  6. З насіння
  7. З розсади
  8. Відео

Капуста брокколі

Найпоширенішим способом культивування капусти броколі є її вирощування у відкритому грунті. Частіше використовують гібридні сорти культури через їх стійкість до несприятливих погодних умов і захворювань. На думку овочівників, кращими сортами спаржевої капусти для вирощування у відкритому грунті є:

СортОпис
АгассіГібридний високоврожайний пізньостиглий сорт. Має коротку зовнішню кочеригу. Маса плоду – 0,7 кг. Врожайність – 3,7 кг/м2. Стійкий до хвороб.
АйронменГібрид характеризується пізнім терміном дозрівання (105-130 днів). Утворює щільний синьо-зелений качан вагою 0,4 кг з вторинними голівками. Рекомендується для вирощування у відкритому грунті. З 1 м2 грядок збирають 2,9 кг капусти.
БатавіяСередньостиглий гібрид. Технічна стиглість качанів наступає через 90 днів після закладення насіння. Рослина має піднесену черешкові розетку. Маса капустяної головки досягає 0,4 кг Листя середнього розміру з довгим черешком. Овоч володіє відмінними смаковими якостями. Стійкий до фузаріозного в’янення. Врожайність – 2,4 кг/м2.
БелстарПізньостиглий гібрид. Розетка воскових сіро-зелених листів піднята. Листові пластинки середньої величини слабопузырчатые, із невеликою хвилею по краю. Головка масою 1 кг не має криють листя. Культура характеризується високою врожайністю – 4 кг/м2. Тверді качани відрізняються гарною лежкістю і транспортабельністю.
БомонтПізньостигла культура. Посіявши насіння в січні-березні, розсада капусти буде готова через 45-55 днів до висадки у відкритий грунт. Урожай (3,9 кг/м2) при цьому встигає в травні-червні. Середній сіро-зелений качан округлої форми з короткою зовнішньої кочеригою важить 0,9 кг. Гібридна культура стійка до хвороб.
ВенераСередньостиглий гібрид набуває технічну стиглість за 80-90 днів. Має великі листи з сильним восковим нальотом. Колір головки – темно-зелений, її маса – 0,6 кг. Рослина має щільний качан, не утворює бічних пагонів. Культура стійка до фузаріозу. Врожайність висока – 3,6–4 кг/м2.
ВярусРослина має основний стебло і бічні відгалуження, на яких плоди достигають у 2 хвилі. Головки сизі і щільні. На основному стеблі качани дозрівають швидше, ніж на бічних, важать вони 200 р. Сорт стійкий до низьких температур і спеки. На 1 м2 грядки можна зібрати біля 3 кг капусти.
ГеракліонЖаростійкий гібридний сорт ранньостиглий, що дає гарні врожаї навіть на бідних грунтах. Технічна стиглість настає через 75-80 днів після висадки насіння. Маса округло-плоскої плоду – 0,5 кг. Рослина формує вторинні головки. Врожайність – 2,5 кг/м2.
ГномРанньостиглий сорт, плоди якого встигають за 85-95 днів при вирощуванні у відкритому грунті. Темно-зелені головки компактні, щільні, масою 0,3–0,5 кг. Друга хвиля плодоношення на бічних стеблах дає плоди, що важать 0,2 кг. Холодостійка культура, здатна витримати мороз до — 7°С. На 1 м2 ділянки можна зібрати 2,4 кг плодів.
Грін меджікГібрид з раннім терміном дозрівання – 60-65 днів. Качан не розтріскується на спеці. Культура має імунітет до грибкових захворювань, адаптована до більшості видів грунтів. Висота рослини 30 див. На ньому формуються яскраво-зелені головки вагою 0,3–0,7 кг. Врожайність – 2-2,5 кг/м2.
КвінтаСередньостиглий гібрид має стійкість до пустотілості стебла. Плоди середньозернистої структури набувають технічну стиглість за 80-85 днів. Маса качанів – 1,1 кг Володіє високими смаковими якостями, довго зберігається.
КоратоРанньостигла культура дозріває через 70-75 днів. Маса головки – 0,4 кг Врожайність – 1,8 кг/м2. Рослина має пухирчасті листові пластини середнього розміру хвилясті по краю. Головка дрібнозернистий, щільний синьо-зеленого кольору без покривають листя.
Кучерява головаГібрид середнього терміну дозрівання має темно-зелені головки по 0,6 кг. Культура стійка до хвороб, несприятливих умов погоди. Після обрізання центрального плода формує бічні качани. Володіє високою лежкістю і відмінно транспортується. Врожайність – 2,4 кг/м2.
ЛакиГібрид має великий вегетативний період, тому можна збирати урожай смачного овоча до кінця вересня при висадці розсади у відкритий грунт в квітні. Не боїться заморозків. Маса головки – 0,6–0,9 кг. Врожайність – 1,5 кг/м2. Качани сизі і щільні.
МачоКультура досягає 70 см у висоту, має великі воскові листки з довгим черешком. Головка дрібнозерниста темно-зеленого кольору масою 0,2 кг. Перший урожай можна збирати через 40 днів після висадки розсади. Врожайність – 4 до/м2. Качани відрізняються високою лежкістю – при температурі 3-8°С зберігається 2 тижні без втрати щільності і смакових якостей.
МонтерейВеликоплідний гібрид – маса головки досягає 1,9 кг Врожайність – 3,6 кг/м2. Вихід товарних плодів – 95%. Листя слабопузырчатые, великі, мають слабку хвилю по краях. Культура не страждає від несприятливих погодних умов. Головка плоськоокруглая середньої зернистості без криють листя.
Московський сувенірСреднеурожайный гібрид російської селекції відноситься до ранньостиглої культурі. Володіє холодостійкістю, стійкий до зайвої вологи. Не дає бічних пагонів. Плоди масою 0,4–0,5 кг. Головки овально-плоскі дрібнозернисті. Урожайність 1– 1,2 кг/м2.
НаксосРанній сорт дає врожай через 75-80 днів. Відмінно переносить літню спеку і низькі температури повітря. Культура вимоглива до наявності азоту в ґрунті. Стебло не дає розгалужень. Головки темно-зелені кулястої форми. Їх маса становить у середньому 400-600 р. Врожайність – 2,4 кг/м2.
ОрантесВисоковрожайний, великоплідний гібрид голландської селекції має качани середньої щільності сіро-зеленого кольору. На 1 м2 ділянки збирають 3,6 кг смачною капусти. Маса головки становить 0,6–1,5 кг.
ФієстаГібридний сорт голландської селекції городники вважають одним з кращих. Підходить для літнього та осіннього вирощування культури. Рослина не утворює бічних пагонів. Округла голівка накрита криюче листям масою 1-1,5 кг висока Врожайність – 3,5 кг/м2. До недоліків відносять те, що плоди підлягають збору за кілька днів, інакше головки стануть розсипатися.

Читайте також: Харчова міль — як виглядає і способи вивести назавжди

Вирощування брокколі

Селекціонери вивели понад 200 сортів і гібридів спаржевої капусти. Ця культура дуже невибаглива, витримує короткочасну посуху, стійка до спеки і значного похолодання влітку. Вирощування капусти броколі у відкритому грунті не складе праці овочівника, якщо він правильно підібрав сорт, відповідний кліматичних умов регіону вирощування овочів і виконує правила агротехніки. Посадивши на одній ділянці різні за строками достигання сорти, можна весь сезон мати свіжий овоч на столі і робити заготовки на зиму.

У регіонах з коротким літом необхідно висаджувати ранньостиглі види брокколі. Посадку розсади здійснюють не раніше середини травня. Для ранніх сортів культури характерно швидке дозрівання плодів, урожай встигають зібрати до перших заморозків.

Технологія

Вирощування брокколі здійснюється розсадним способом і з допомогою висадки насіння культури у відкритий грунт. Перший метод більш трудомісткий, але набагато ефективніше другого, тому що менше ризик непрорастания насіння. Якщо кліматичні умови регіону м’які, не відрізняються великими перепадами температур і наявністю зворотних весняних заморозків, можна застосовувати технологію вирощування овочевої культури шляхом закладення насіння у відкритий грунт.

Основні етапи культивування капусти броколі:

  1. підготовка грунту на грядці або для тимчасових контейнерів під розсаду;
  2. відбраковування, перевірка на схожість, пробудження, стимулювання зростання і загартування посівного матеріалу;
  3. закладка його в грунт;
  4. проріджування сходів;
  5. догляд за овочевою культурою;
  6. збір врожаю.

Особливості догляду

Догляд за брокколі у відкритому грунті обмежується традиційними заходами по підтримці зростання і розвитку овочевої культури:

  • Полив. Брокколі – вологолюбна рослина. Найкращий режим поливу – один раз у 3-7 днів в залежності від типу грунту. Краще поливати капусту на заході сонця або рано вранці, щоб не спровокувати сонячних опіків листя. Оптимальний шар зволоження ґрунту – 15 см. Брокколі чуйна на обприскування водою.
  • Видалення бур’янів. Якщо городник не використовує мульчування грунту як спосіб запобігання від активного росту бур’янів, потрібно проводити періодичну прополку ділянки.
  • Розпушування грунту. Процедуру необхідно періодично повторювати для посилення аерації кореневої системи. Оптимальна глибина розпушування – 8 см.
  • Підгортання рослини. Через 20 днів після сходів, молоду поросль необхідно обгорнути. Робиться це для активації росту бічних коренів, які посилять кореневу систему. Одночасне розпушування грунту наситить підземну частину рослини киснем. Друге підгортання проводять через 10 днів після першого. Воно покликане посилити ріст бічних відростків куща.
  • Підгодівля. Внесення органічних добрив через місяць після сходів послужить активації росту і розвитку брокколі. Перша підгодівля здійснюється водним розчином коров’яку (1:10) або замоченим у воді курячим послідом у пропорції 1 л рідини на 20 л води. Через 2 тижні процедуру повторюють. Третій раз підгодовують капусту під час формування суцвіть. Для цього готують розчин: на 10 л води розчиняють сульфат калію (10 г), сірчанокислий амоній (20 г) і суперфосфат (40 г).
  • Профілактика від хвороб і шкідників. Посадка капусти в сусідстві з картоплею, помідорами, баклажанами, перцем, часником захистить її від небезпечного грибкового захворювання – кили капустяної. При пошкодженні брокколі іншими видами захворювань використовують фунгіциди типу Фітоспорин, Бактофіт, Топаз.
  • Якщо періодично посипати рослини деревною золою, можна попередити атаку шкідників – хрестоцвітих блішок, капустяної мухи, попелиці та ін При серйозному нашестя небезпечних комах використовують один з інсектицидів: Іскра, Актеллик, Фоксима. Відлякати слимаків – шкідників капусти – допоможе розсипана навколо кущів толченная яєчна шкаралупа.

Як виростити брокколі на городі

Різні терміни дозрівання у сортових представників брокколі дозволяють успішно вирощувати капусту в різних регіонах. Перевагою культивування гібридних представників спаржевої капусти у відкритому ґрунті є їх висока стійкість до хвороб. Відмінною рисою гібридів брокколі є те, що насіння, зібрані в кінці вегетаційного періоду, не дають врожаю на наступний рік.

Самостійно одержувати розсаду в домашніх умовах – клопітка справа, тому дачники частіше купують насіннєвий матеріал і використовують розсадний метод культивування. Недоліком купівлі посадкового матеріалу є висока вартість товару і невпевненість в отриманні результату, тому що не можна переконатися, що придбані саджанці потрібного сорту. Всі сорти брокколі, вирощувані у відкритому ґрунті, можна розділити на три групи за часом настання технічної стиглості:

Назва (термін дозрівання в днях)Приклади сортів
Ранні (70-100)Трибуте, Корвент, Венера, Корато, Лінда, Вярус
СередньоранніФієста, Насос, Мачо
Середньостиглі (100 — 130)Генуї, Монтон, Батавія, Геракліон, Гном, Аркадія
СередньопізніСтромболли, Роні, Кучерява, Грінбелті, Калабрезе
Пізні (130-145)Лаки, Бєлстар, Бомонт, Квінта, Маратон, Романеско

З насіння

Вирощування брокколі у відкритому грунті безрозсадним способом більшою мірою залежить від погодних умов, тому урожай часто отримують в більш пізні терміни. Посівний матеріал закладають у землю, коли середньодобова температура повітря встановиться на рівні + 15°С, інакше насіння погано проростає. Посів (залежно від кліматичних умов місцевості) починається в квітні і триває до середини червня.

Найкращим місцем для культивування капусти є добре освітлену ділянку без протягів, де раніше росли моркву, картоплю, бобові, огірки, цибуля. Вирощування брокколі у відкритому грунті починається з підготовки грунту. Восени землю перекопують з перегноєм і деревною золою – ці добавки збагатять грунт азотом. Альтернативним способом підвищення родючості землі є внесення калійних і фосфорних добрив: суперфосфату і калійної селітри (по 20 г на м2).

Перед закладанням у відкритий грунт насіння слід підготувати. Цей процес покроково описано нижче. На ділянці готують лунки діаметром 15 см за схемою 35 см х 60 см і поливають землю відстояною теплою водою. У центр посадкового місця закладають по 2-3 насінини на глибину 1-2 см, засипають грунтом і трохи утрамбовують поверхню. До появи сходів землю систематично поливають, не допускаючи її перезволоження або повного висихання. Коли паростки брокколі будуть мати 2-3 листка, рослини потрібно прорідити, залишаючи в лунці один найміцніший саджанець.

Читайте також: Чому жовтіє часник навесні — причини, хвороби і шкідники і як з ними боротися, підживлення грунту і чим поливати

З розсади

Вирощування капусти броколі розсадним способом дає найкращий результат. Саджанці капусти висаджують у відкритий грунт після того, як мине загроза тимчасових морозів. Щоб отримати якісну розсаду капусти броколі необхідно:

  1. Підготувати насіння. Залежно від кліматичних умов регіону це роблять з березня по квітень включно. Посівний матеріал пізніх сортів готують у травні.
  2. Відбракувати насіння – залишити тільки великі не пошкоджені екземпляри. Після замочити їх у теплій воді на 15 хвилин. Спливли насіння викинути, так як вони не дадуть сходів.
  3. Залишити відібрані екземпляри у воді, температура якої 10°С. Насіння «прокинуться» від шоку в різко мінливих умовах.
  4. Замочити насіннєвий матеріал на 8 годин в стимуляторі росту типу «Гетероауксин» для одержання дружних сходів і потім промити в проточній воді.
  5. Залишити загорнутий у бавовняну серветку насіння на дверцятах холодильника на добу для загартування.
  6. Приготувати ґрунт для розсади: змішати в рівних пропорціях дернову землю, річковий пісок, деревну золу і перегній. Можна придбати готовий субстрат в спеціалізованому магазині.
  7. Виконати дренажні отвори на дні тимчасових контейнерів для запобігання перезволоження грунту. Для цього годиться ємність будь-якого розміру. Важливо, щоб її бортик був не менше 25 див. Насипати дренаж (керамзит, дрібну гальку) одним шаром.
  8. Наповнити ємність почвосмесью, полити субстрат, зробити борозенки глибиною 1 см на відстані 2 см один від одного. Закласти посівний матеріал на відстані 3 см один від одного, присипати грунтом, трохи ущільнити.
  9. Тримати ємності в приміщенні з вологістю повітря 80-85% і температурою 18-20°С до появи сходів. Паростки з’являться через 5-7 днів. Після появи сходів контейнери тримати тиждень при температурі 9-11°С. Подальше зростання саджанців повинно відбуватися в добре освітленому, теплом (15-17°С) приміщенні.
  10. Періодично поливати грунт в контейнерах – вона повинна бути вологою, але не мокрою. Надлишок вологи призведе до почернению ніжки кореня і погубить розсаду.
  11. Провести пікіровку сіянців через 15 днів після сходів в торф’яні горщики з таким же складом ґрунту, як в контейнері. Пересаджувати паростки разом з вологим грудкою землі, намагаючись не пошкодити ніжну кореневу систему.
  12. Провести загартовування саджанців за два тижні до висадки. Для цього виносити їх на вулицю в теплу сонячну погоду. Спочатку залишати розсаду на відкритому повітрі не більше 2 годин, поступово збільшуючи час загартування. При цьому на паростки не повинні потрапляти прямі сонячні промені.
  13. Саджанці брокколі з 4-5 листочками висаджують у відкритий грунт через 30-45 днів після закладення насіння. За народними прикметами посадку капусти краще починати після цвітіння черемхи.

Для висаджування розсади у відкритому ґрунті роблять лунки за схемою 35 см х 60 див. Поглиблення в землі повинно трохи більше стінки торф’яного склянки з саджанцем. Якщо з якоїсь причини ділянку для вирощування брокколі не був підготовлений восени, тоді перед посадкою вносять в кожну лунку суміш перегною (1 відро), деревної золи (2 склянки), сечовини (1 ч. ложка), суперфосфату (2 ст. ложки).

Розсаду слід висаджувати ввечері в безвітряну погоду. Землю добре поливають прогрітій на сонці водою. Розсаду встановлюють з грудкою землі в лунку, засипають землею і трохи утрамбовують. Після висадки рослини рясно поливають теплою водою. Землю в лунках краще замульчувати для утримання вологи та попередження росту бур’янів.

Про автора

admin administrator