Посадка жимолості живцями влітку

Авторadmin

Посадка жимолості живцями влітку

Жимолость капріфоль: вирощування в саду, сорти

Автор і редактор: Олена Н. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=21 Правки: 10 серпня 2023 Опубліковано: 08 лютого 2019 Перша редакція: 08 серпня 2017 🕒 9 хвилин 👀 18586 разів 💬 1 коментар

  • Посадка й догляд за жимолостю капріфоль
  • Жимолость капріфоль – опис
  • Посадка жимолості капріфоль у відкритому ґрунті
    • Коли садити жимолость капріфоль
    • Як посадити жимолость капріфоль
    • Полив, підживлення, розпушування та прополювання
    • Хвороби і шкідники жимолості капріфоль
    • Підготовка жимолості капріфоль до зимівлі
    • Розмноження жимолості капріфоль насінням
    • Розмноження жимолості капріфоль відсадками
    • Живцювання жимолості капріфоль

    Жимолость капріфоль (лат. Lonicera caprifolium), або жимолость козяча, або жимолость запашна – типовий вид роду жимолость родини Жимолостеві, який у дикій природі зустрічається на Кавказі і на півдні Європи на добре освітлених місцях із вологим ґрунтом, у лісах і на узліссях.

    У культурі цей вид жимолості вирощується як декоративна рослина. «Капріфоль» перекладається з латини як «козячий листок».

    Посадка й догляд за жимолостю капріфоль

    • Цвітіння: упродовж трьох тижнів у червні, починаючи з чотирирічного віку.
    • Посадка: у квітні-травні або в період падолисту.
    • Освітлення: яскраве світло або притінок.
    • Ґрунт: вологий, родючий, гарно удобрений.
    • Полив: нечастий, але рясний: ґрунт під кущем не повинен пересихати. Витрата води на одну рослину – 1-2 відра.
    • Підживлення: навесні – органікою, що містить азот, і комплексними мінеральними добривами для квітучих рослин, улітку рослину обприскують по листю розчинами мікроелементів.
    • Обрізування: санітарне, омолоджувальне й формувальне – навесні, до початку сокоруху.
    • Розмноження: насінням, живцями та відсадками.
    • Шкідники: попелиця та капустяна гусінь.
    • Хвороби: іржа та борошниста роса.

    Жимолость капріфоль – опис

    Декоративна жимолость капріфоль є в’юнким листопадним чагарником заввишки до 6 м, молоді пагони якого світло-зеленого кольору, іноді з фіолетовим відтінком, із віком стають бурими. Листя у жимолості капріфоль широкоеліптичне, супротивне, завдовжки від 4 до 10 см, зверху темно-зелене, знизу сизе. Кілька пар верхніх листків можуть зростатися основами й утворювати еліптичну пластинку. Жовтувато-білі запашні квітки, часто мають зовні червонуватий відтінок, зібрані в пазухах верхніх листків у кільця. Помаранчеві або червоні неїстівні плоди жимолості капріфоль діаметром 6-8 см дозрівають у кінці липня або на початку серпня. Вони розташовані на таких коротких плодоніжках, що здається, ніби їх приклеїли до листя.

    Посадка жимолості капріфоль у відкритому ґрунті

    Коли садити жимолость капріфоль

    Посадка жимолості капріфоль і догляд за нею не складніші, ніж вирощування будь-якого іншого декоративного чагарнику. Найкращий час для посадки жимолості капріфоль у саду – квітень або травень, хоча деякі садівники радять садити рослину в пору падолисту. Вибираючи місце для рослини, пам’ятайте, що рясне цвітіння може бути тільки при яскравому сонячному освітленні, хоча жимолость може пережити й часткове затінення. Ліана жимолость капріфоль любить вологий родючий ґрунт, у який перед посадкою необхідно внести під перекопування мінеральні й органічні добрива: калій, азот і перепрілий коров’ячий гній. Причому перекопати ґрунт із добривами потрібно мінімум за два тижні до посадки.

    Як посадити жимолость капріфоль

    Залежно від того, з яким наміром ви висаджуєте рослину, викопайте яму або траншею. Розмір ями має бути приблизно 50х50х50 см, а траншеї – 50 см у глибину і 50 см у ширину. Якщо посадка здійснюється на ділянці, де може статися застій води, покладіть на дно ями шар дренажу з битої цегли, керамічної плитки або щебеню, після чого заповніть яму майже доверху родючим ґрунтом. Потім у яму поміщають саджанець, розправляють його корені й заповнюють ґрунтом простір, що залишився. Посадку проводять з урахуванням просідання ґрунту, тому кореневу шийку залишають на 5 см вище рівня землі. Після рясного поливання земля осяде, і шийка опиниться на рівні поверхні ґрунту. Коли вода вбереться, замульчуйте пристовбурні кола органічним матеріалом.

    У траншеї саджанці жимолості капріфоль розташовують на відстані не менше 1 м один від одного, а в групових посадках – не ближче 1,5 м. І не забудьте відразу вкопати опори для рослини, якщо ви не збираєтеся використовувати для цієї мети стіни будівлі або паркан. Опора для жимолості капріфоль може виглядати, як металева або дерев’яна конструкція, рейки з натягнутими шнурами або сітки.

    Догляд за жимолостю капріфоль

    Полив, підживлення, розпушування та прополювання

    У жарку пору року потрібно стежити за тим, щоби ґрунт під кущем жимолості капріфоль ніколи не пересихав. Поливають капріфоль нечасто, але рясно: на одну рослину потрібно 1-2 відра води. Після поливання або дощу ґрунт навколо жимолості капріфоль розпушують і прополюють. Щоб запобігти швидкому випаровуванню вологи і скоротити необхідність у розпушуванні і прополюванні, ґрунт навколо куща мульчують.

    Аби стимулювати рясне цвітіння жимолості капріфоль, у ґрунт напровесні вносять органіку або комплексні мінеральні добрива для квітучих рослин. Упродовж літа можна проводити обробку жимолості добривами чи розчинами мікроелементів по листю.

    Хвороби і шкідники жимолості капріфоль

    Незважаючи на те, що хвороби і шкідники жимолость капріфоль майже не уражають, вороги у неї все ж є: з комах неприємностей їй можуть завдати попелиці та капустяні гусениці, а з грибкових інфекцій – іржа й борошниста роса. Оскільки ягоди жимолості капріфоль у їжу непридатні, сміливо використовуйте в боротьбі зі шкідниками та хворобами хімічні засоби захисту. Наприклад, позбутися попелиць вам допоможуть акарицидні препарати Актеллік, Актара, Біотлін, Акарін або Антитлін, а від гусені застосовують інсектициди. Що стосується грибкових захворювань, то трапляються вони не лише через поганий догляд, а й із причин, від вас не залежних. Завдання садівника – якомога швидше вжити заходів зі знищення інфекції, і в цьому вам допоможуть фунгіцидні препарати, які продаються в кожному садовому павільйоні й квітковому магазині.

    Підготовка жимолості капріфоль до зимівлі

    Видова доросла рослина укриття на зиму не потребує. А ось сортові, гібридні жимолості, а також щойно посаджені живці та саджанці краще утеплити: накрити пристовбурні кола товстим шаром сухого листя, зняти з опори рослину й укласти її на підстилку з листя, як ви чините, наприклад, із клематисом, а зверху вкрити капріфоль спанбондом, лутрасилом або ялиновим гіллям.

    Обрізування жимолості капріфоль

    Кучерява жимолость капріфоль потребує як формуючого, так і санітарного обрізування. Відразу після посадки пагони рослини обрізають до однієї третини довжини, а на другий рік вибирають із відрослих пагонів 3-4 найсильніші – ці пагони стануть кістяком куща. Решту пагонів вирізають під корінь. Упродовж сезону підростаючі до висоти опори пагони підрізають або направляють по опорі в потрібну сторону. Згодом регулярно вирізують хворі, поламані, підмерзлі або загущуючі кущ гілки, інакше рослина виглядатиме неохайно. Однак фанатизм в обрізуванні недоречний: якщо ви занадто обкарнали жимолость, вона втратить привабливість.

    Не поспішайте обрізати капріфоль навесні: вам може здатися, що деякі пагони виглядають мляво, але особливість цієї рослини в тому, що з настанням теплих днів у неї прокидаються сплячі бруньки, і вона раптом зеленіє й рушає в ріст, а ті пагони, які так і залишаться чорними і голими, ніколи не пізно видалити.

    Якщо ви помітили, що на дорослому кущі жимолості капріфоль із кожним роком квітів стає менше, проведіть змолоджуюче обрізування рослини: зріжте всі пагони на висоті 10-15 см від землі, щоб із бруньок, розташованих при основі куща, виросли молоді пагони, з яких ви згодом сформуєте нову крону. Проводять омолоджування кожні 5-6 років, але краще робити його в два прийоми: в один рік обрізають тільки половину пагонів, а закінчують омолоджуючу процедуру в наступному році.

    Розмноження жимолості капріфоль

    Розмножують капріфоль насінням, живцями або відсадками.

    Розмноження жимолості капріфоль насінням

    Генеративне розмноження жимолості капріфоль – процес трудомісткий, тому зазвичай садівники вдаються до більш надійних і швидких у виконанні вегетативних способів. Однак у певних випадках насіннєве розмноження краще за вегетативне. Як розмножити жимолость капріфоль насінням? Стратифіковане впродовж двох місяців при температурі від 0 до 5 ºC насіння висівають у березні у вологу суміш рівних частин піску, торфу й перегною, зверху присипають тонким шаром піску й накривають поліетиленовою плівкою або склом. Утримують посіви в світлому теплому місці, щодня знімаючи плівку для провітрювання і, якщо це необхідно, для зволоження субстрату. Підрослі сіянці вчасно розсаджують по окремих горщиках. У відкритий ґрунт їх висаджують тільки наступної весни, а зацвітуть вони на третій або четвертий рік. До цього часу сіянці потребують укриття на зиму торфом, ялиновим гіллям або лутрасилом.

    Можна сіяти жимолость капріфоль відразу в ґрунт, і краще робити це восени, щоб насіння за зимові місяці пройшло в ґрунті природну стратифікацію. Навесні сіянці дружно зійдуть. Доглядати за ними просто: поливати, розпушувати навколо них землю, видаляти бур’яни, підживлювати, а головне – вчасно розсадити, щоб вони не заважали один одному розвиватися.

    Розмноження жимолості капріфоль відсадками

    Це найпростіший і найнадійніший спосіб розмноження жимолості. Гнучку гілку ліани навесні укладають у неглибоку траншею, залишаючи верхівку над поверхнею, закріплюють пагін у заглибленні й засипають його родючим ґрунтом. Усе літо відсадок поливають і підживлюють, а восени відокремлюють від куща й пересаджують на постійне місце.

    Живцювання жимолості капріфоль

    Розмноження жимолості капріфоль живцями теж дає гарні результати. Живці як мінімум із двома міжвузлями нарізають після цвітіння з середньої частини пагонів. Одне міжвузля при посадці повністю заглиблюють у субстрат, попередньо видаливши з нього листок, а на верхній частині живця листя тільки вкорочують. Укорінення відбувається в світлому місці, захищеному від прямих сонячних променів, і у вологому середовищі. Найкраще вкорінювати живці в теплиці або парничку під плівкою. Субстрат має бути легким і родючим, як, наприклад, суміш піску та торфу в рівних частинах.

    Живці поливають, прополюють, провітрюють, розпушують навколо них ґрунт, а щойно на них почнуть формуватися нові листки, можна вважати процес живцювання успішно завершеним. На постійне місце живці висаджують через рік, а ще через рік саджанці зацвітуть.

    Сорти жимолості капріфоль

    Жимолость капріфоль має дві декоративні форми:

    • альба – рослина, що зацвітає білими квітками на два тижні раніше за основний вид;
    • малоквіткова – дуже приваблива рослина, квітне рожево-червоними квітками, але не так рясно, як типова форма капріфоль і капріфоль альба.

    СІснує ще жимолость капріфоль Інга з білими, рожевими, червоними або жовтими запашними квітками, зібраними в колосоподібні або головчасті суцвіття.

    Що стосується таких часто згадуваних у спеціальній літературі культур, як жимолость капріфоль Брауна і жимолость кучерява (витка), то перша рослина не має нічого спільного з капріфоль: це гібрид між жимолостю шорсткою і жимолостю вічнозеленою. До гібридних рослин належать також жимолості американська і Гекротта. А жимолость кучерява, або німецька, є самостійним видом роду, як жимолость капріфоль і жимолості сіро-попеляста, жовта, сиза, нащадкова, покривальна, Ледебура, звичайна, татарська та інші.

    Жимолость капріфоль у ландшафтному дизайні

    Жимолость капріфоль найчастіше використовують для вертикального озеленення: нею прикрашають альтанки, арки, камуфлюють загородження і малопривабливі споруди. Висаджена вздовж паркану, вона стає декоративним живоплотом. Прекрасно поєднується рослина з гарноквітучими чагарниками (садовим жасмином, дейцією, вейгелою, плетистими трояндами) і з хвойними рослинами.

    Як розмножити жимолость каприфоль в домашніх умовах

    Введені в культуру види жимолості діляться на їстівну і блакитну.

    Цвітіння рослини відбувається в липні, квітки мають кремовий, жовтий, червоний відтінки. Листя зверху зелені, а знизу сіруватого відтінку, форма їх еліптична.

    Гідною прикрасою вашого ділянки можуть стати також такі в`юнкі рослини як жасмин, тунбергия, аконіт, кімнатний виноград, і настурція.

    Якщо ви вибрали цю рослину для посадки у себе в саду, то вам потрібно знати, яким способом можна розмножити жимолость каприфоль. Основні з них – насінням, живцями, відводками.

    Чи знаєте ви? Назва рослині дав німецький вчений Адам Лоніцер, а «капріфоль» її назвав Карл Лінней.

    Як виростити жимолость каприфоль з насіння

    Рослина відноситься до перекрестноопиляющееся, тому розмноження насінням не зберігається властивостей материнської рослини. Збирають насіння влітку, в кінці липня.

    терміни посадки

    щоб виростити жимолость з насіння найбільш ефективно, висаджують насіння навесні, в березні або квітні: спочатку можна посадити їх у контейнер, а після проростання – у відкритий грунт. Можливо також сіяти насіння в грунт восени, тоді вони пройдуть стратифікацію в природних умовах.

    стратифікація насіння

    Цей метод полягає в полегшенні пророщування насіння. Для цього в лютому їх дістають, акуратно відокремлюють від паперу, після цього змішують з піском (співвідношення 1: 3) в спеціально підготовленої ємності з кришкою. Далі насіння потрібно зволожити і прибрати в холодне місце (наприклад, холодильник, підвал). При необхідності зволоження повторюють, зберігання триває близько двох місяців.

    важливо! Стратифікація допоможе прискорити і поліпшити вирощування жимолості з насіння в домашніх умовах.

    Як підготувати грунт і посадковий матеріал

    Щоб проростити насіння, потрібен легкий родючий грунт, для чого змішують торф, перегній і пісок в рівній пропорціі.Для того щоб підготувати посадковий матеріал, вибирають стиглі плоди великого розміру. Їх потрібно віджати і помістити насіння в воду. Після цього їх дістають з води вже чистими і без зайвих частинок ягід, просушують на папері, загортають у неї і прибирають в тепле місце.

    важливо! Посадковий матеріал перед процедурою посіву можна витримати в слабкому розчині марганцю.

    Посадка жимолості каприфоль

    Минулі стратифікацію насіння сіють у відкритий грунт. Для цього готують борозенки глибиною 1,5-2 см, куди розкладають насіннєвий матеріал разом з піском, в якому він знаходився. Зверху насіння шар піску повинен бути в висоту близько 1 см. Потім необхідно накрити посіви поліетиленовою плівкою, щоб утримувати їх в теплі і при потрібному рівні вологи. Перші паростки з`являються через 30-35 днів. Вже на наступний рік майбутні кущики можна пересадити на вбрання для них місце.

    Догляд за молодими сіянцями

    Зволоження дуже важливо для молодих сіянців, однак проводити його потрібно дуже акуратно, щоб не вимити знаходяться на невеликій глибині насіння. Також важливо оберігати рослини від бур`янів, випаливая їх у міру появи. Після пересадки на постійне місце сіянці потрібно вкривати на зиму, мульчувати землю навколо них за допомогою торфу.

    Живцювання жимолості каприфоль

    Живцювання жимолості каприфоль є самим часто використовуваним і ефективним способом її розмножити. Один кущ може дати посадковий матеріал в кількості близько двохсот живців. Для того щоб знати, як виростити жимолость з живців, потрібно враховувати, що використовують і зелені молоді черешки, і вже здеревілі – для розмноження придатні обидва види.

    Коли проводити заготівлю живців

    Щоб провести живцювання жимолості навесні, потрібно використовувати здерев`янілих живців, при цьому заготовити матеріал потрібно до розпускання бруньок. Якщо ж ви хочете використовувати зелені живці, то їх відбирають до появи зелених ягідок. Якщо ви не встигли навесні нарізати живці жимолості каприфоль для її розмноження, то восени також можна заготовити їх в здерев`янілих вигляді.

    Живцями також розмножуються такі рослини: лавр, кампсис, дівочий виноград, плюмерія, заміокулькас, китайський ялівець, діпладенія, чорниця, слива і колерія.

    Як заготовити живці жимолості

    Перед тим, як розмножити жимолость черешками, потрібно правильно їх заготовити. Для заготівлі здерев`янілих виду потрібно вибрати ті пагони, вік яких близько року, а товщина – не менше 1 см. Довжина держака повинна скласти приблизно 20 см, на кожному потрібно залишити чотири нирки.

    Пагони для зелених живців, навпаки, повинні легко гнутися і ламатися. Краще вибирати центральну частину втечі. Кожен держак повинен містити дві-три бруньки, довжина його – від 7 до 12 см.

    Зрізання живців проводиться під кутом 45 градусів знизу, зверху ж зріз залишається прямим, він повинен бути вище решти нирок на 1,5 см. Якщо на черешку залишилося листя, то знизу їх потрібно видалити, а зверху вкоротити.

    укорінення живців

    Укорінення здерев`янілих живців відбувається протягом місяця, щоб воно пройшло ефективніше, їх краще вкрити. Якщо заготовка проводилася восени, то зберігають їх в прохолодному місці до весни, а після висаджують в землю.

    Зелений вид висаджують в грунт відразу після нарізки, однак можна потримати їх один день в ємності з водою. Грунтосуміш готують наступним чином: змішують 1 частина торфу і 3 частини піску.

    • Підтримка високої вологості грунту і повітря
    • Збереження температури на рівні 20-25 ° С.

    посадка саджанця

    Перед тим, як розвести жимолость в своєму саду, потрібно вибрати місце для висадки живців. Рослина любить сонце і удобрений грунт.Одеревів вид садять в теплиці навесні, при цьому залишаючи над рівнем землі мінімум одну нирку. посадка в грунт здійснюється восени. Найважливіше в подальшому догляді – це регулярний полив і підтримання оптимальної температури.

    Зелений же вид садять в грунт або теплицю відразу після заготовки, а пересаджують на вбрання для них місце на другий рік, а вже починаючи з третьої весни, можна очікувати цвітіння і появи перших плодів.

    важливо! Кущі жимолості, розмноження живцюванням, зберігають видові ознаки материнського куща.

    Розмноження жимолості каприфоль відводками

    Найкращим часом для розмноження жимолості каприфоль відводками, а також для пересадки, є червень. Подібний спосіб є найпростішим і для рослини, і для виконання його садівником.

    Для того щоб підготувати відведення, потрібно розпушити землю навколо куща, а потім за допомогою грабель її підрівняти. Далі проводять борозни невеликої глибини від куща. Для відводків вибирають зелені гілки з нижньої частини куща, вік яких – 1 рік. Їх потрібно укласти в борозни, закріпити за допомогою дроту, а потім зверху присипати землею на висоту близько 5 см. До весни має відбутися укорінення відводків. Через рік після цього їх потрібно відокремити від материнського куща за допомогою секатора і пересадити на вибране місце. Подальший догляд здійснюють як і при розмноженні жимолості живцями.

    Чи знаєте ви? Аромат цього чагарнику дуже запашний і допомагає при стресі, нервозності.

    Жимолость – це рослина з ароматними квітами і кучерявими пагонами, його часто вибирають садівники для своїх ділянок, тому у них виникає питання, як розмножується жимолость садові. У цій статті зазначено основні способи, що описують, як розмножити жимолость живцями і насінням, а також відведеннями. Використовуючи цю інформацію, ви зможете виростити нові кущі рослини правильно.

Про автора

admin administrator