Посібник з мінерального харчування суниці

Авторadmin

Посібник з мінерального харчування суниці

Посібник з мінерального харчування суниці

Суниця садова

Ви напевно думаєте, що суницями мають право називатися лише дрібненькі лісові чи садові суниці. А от і ні! Вони і справді є суницями, але те, що ми звикли в побуті називати “клубнікою”, “полуницею” – все це неправильні назви рослин, які слід називати суницею! Наукова назва цієї рослини – суниця крупноплідна садова або ж суниця ананасна.

В даний час у виробництві широко використовуються звичайні (або червневі) сорти суниці та ремонтантні сорти (або сорти нейтрального дня). Перша група представлена значно більшим асортиментом сортів, що вирощуються для отримання ягід, як на переробку, так і для продажу на ринку свіжої продукції. Ремонтантні сорти в основному використовуються для отримання позасезонної ягоди.

Ґрунт для суниці

Суниця може рости скрізь, крім болотистих місць і занадто сухих піщаних ділянок, але якщо у вас є можливість вибирати, то краще садити суницю садову на слабкокислих, легкосуглинистих або супіщаних ґрунтах, головне, щоб вони були досить вологими, поживними і повітропроникними.

Посадка суниці навесні

Весняна посадка суниці вимагає підготовки ділянки ще з осені: землю перекопують на глибину 25-30 см, вибираючи кореневища бур’янів і вносячи під перекопування органіку – по 5 кг компосту, торфу або перепрілого гною на один метр квадратний. Крім органіки, в ґрунт вносять повне мінеральне добриво з розрахунку 40 г подвійного суперфосфату, 20 г сірчанокислого калію і 5 кг деревного попелу на один метр квадратний.

Садять великоплідну суницю на відстані 20-30 см між кущами в ряду, зберігаючи міжряддя завширшки 70-80 см. Робляться ямки діаметром близько 20 см і глибиною 25-30 см, вилийте в кожну близько літра води і відразу опустіть у неї кущик розсади. Потім засипте ямку ґрунтом і утрамбуйте його. Заглиблювати розсаду в ґрунт потрібно по кореневу шийку, однак необхідно стежити за тим, щоб ріжок не був занурений в ґрунт, інакше рослина починає пріти і гнити. Якщо кущик посаджений недостатньо глибоко, рослина може загинути від підсихання коренів. Після висадки суниці міжряддя слід добре розпушити.

Ознаки якісної розсади

Листя має насичений зелений колір. Воно блискуче, шкірясте або з опушенням. Товщина ріжка повинна бути не менше 0,7 см. Це важливо для майбутнього врожаю суниці. Чим ріжок товщий, тим більше суниця буде плодоносити.

У розсади з відкритою кореневою системою довжина коренів повинна бути не менше 7 см. У розсади, яка розміщена в касетах і стаканчиках, коріння повинні повністю заповнити обсяг горщика. Це можна перевірити, акуратно вийнявши рослину з ємності за черешки листя. Якщо розсада розміщена в торф`яних горщиках, то коріння повинно пронизувати його наскрізь.

Вирощування суниці садової

Вирощування суниці в ґрунті передбачає прополювання, підгортання і розпушування міжрядь, полив і підживлення, профілактичну або лікувальну обробку від хвороби і шкідників, а також обрізування кущів. За вегетаційний період необхідно розпушувати міжряддя 7-8 разів, а ґрунт навколо кущиків – не менше 5 разів. Зменшити трудомісткість догляду за суницею вам допоможе мульчування ділянки очеретом, деревним листям, торфом або перепрілою соломою. Цей захід оберігає ґрунт від утворення кірки і значно зменшує кількість бур’яну на грядці. Кущі, що ростуть на одному місці 5 і більше років, бажано пересаджувати на іншу ділянку.

Суниця під час цвітіння

Догляд за суницею під час цвітіння не відрізняється якимись особливостями. Плодоношення суниці настає через місяць після початку цвітіння.

Полив суниці

Вирощування суниці передбачає регулярний і достатній полив, оскільки суниця – рослина вологолюбна. Найкращий спосіб поливу – штучне дощування. Якщо ви поливаєте суницю з лійки, то зніміть із неї розсікач і лийте воду під коріння кущів, намагаючись не потрапляти на листя. Вода повинна бути тієї ж температури, що і повітря.

Чим підживити суницю?

Як добриво використовують органіку – перегній, попіл, пташиний послід, а також мінеральні добрива. Перше підживлення проводять навесні, як тільки сходить сніг, яке складається з 1-2 л розчину комплексного мінерального добрива на молодий кущ суниці і з 2-5 л на дорослий кущ.

Друге підживлення вносять у період появи квітконосів: коров’як розбавляють у 6 разів, а пташиний послід – у 20 разів, зброджують розчин протягом тижня, потім на 10 л розчину додають півсклянки деревної золи. Витрата добрива, як при першому підживленні.

Коли суниця зацвіте, її підживлюють тим самим добривом, що і перед цвітінням, але розводять коров’як не в 6, а у 8 разів.

У середині серпня суниця закладає квіткові бруньки на наступний рік, і в цей час із підживлення виключають азотну складову, щоб суниця рушила у ріст. У 10 л води розчиняють 50 г добової витяжки суперфосфату і додають ті самі півсклянки попелу. Не застосовуйте для підживлення добрива, що містять хлор, оскільки суниця реагує на нього негативно.

Ремонтантна суниця вимагає більшого числа підживлень, ніж звичайні сорти рослини, оскільки вже під час дозрівання першого врожаю у неї починають розвиватися квіткові бруньки майбутніх урожаїв.

Коли пересаджувати суницю?

Пересадка суниці здійснюється раз на 4-5 років, а ремонтантні сорти ягоди вимагають частішої пересадки – кожні два роки, і найкращий час для цього – вересень. Здійснюють пересадку в тому ж порядку, що і первинну посадку: флянці суниці опускають у підготовлені ямки, які потім засипають так, щоб ріжки залишалися над рівнем поверхні. Перед настанням холодів міжряддя мульчують, щоб захистити коріння суниці від морозів.

Коли після плодоношення у суниці починають відростати вуса, ґрунт навколо кущів прополюють, поливають і розпушують, кілька ближніх до материнського куща однорічних або дворічних здорових розеток злегка вдавлюють у ґрунт, присипають пухкою землею таким чином, щоб не засипати ріжок, і дозволяють їм укоренитися. Вкорінені розетки у вересні викопують і пересаджують на постійне місце. Іноді розетки відокремлюють і дорощують на розвідних грядках, на розетках із корінням залишають 3-4 листочки, а на тих, у яких ще немає коренів, тільки два, інші листки видаляють, аби рослина скерувала всі сили на відрощування коренів.

Коли обрізати суницю?

Суниця – рослина багаторічна. Її листки поступово всихають, а на їхньому місці виростають нові. Цикл заміни старого листя новим триває близько 60 днів. Обрізають листя відразу після збору основного врожаю, в серпні, не чекаючи, поки дозріють залишки ягід, і тоді до настання холодів суниця встигне обрости новим листям. Якщо ви затягнули з обрізуванням і боїтеся, що нове листя вирости вже не встигне, не обрізайте старе, нехай воно залишається на грядці.

Як обрізати суницю?

Листя обрізають біля самої землі, щоб шкідники або хвороботворні мікроорганізми не селилися в його залишках. Якщо ви правильно доглядаєте за своїм садом, і ваші рослини не вражають ні шкідники суниці, ні хвороби, можете не обрізати її щорічно, робіть це раз на два-три роки. Молоді кущі краще взагалі не обрізати, оскільки обрізування їх сильно послаблює.

Після обрізування грядки з суницею для профілактики обробляють інсектицидами і фунгіцидами. Нарощуючи нову листову масу, рослини потребують поливу, прополювання і розпушування, а коріння суниці – підживлення мінеральними й органічними добривами.

Перед настанням холодів у районах із прохолодним кліматом грядки суниці накривають суцільним шаром соломистого гною або опалого листя завтовшки 5-7 см, щоб захистити листя і коріння рослин від вимерзання в разі безсніжної і морозної зими.

Головний спеціаліст відділу прогнозування, фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків

Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області О. Бугрим

Посадка, догляд, ґрунт: все про вирощування суниці

Суницю людство знає з прадавніх часів. У Швейцарії насіння суниці знайшли під час розкопок пальових забудов епохи кам’яного віку. Стародавні греки та римляни знали суницю як дику лікарську рослину.

Як культурну рослину суницю почали вирощувати у Франції з першої половини 14 століття. Про дикорослу суницю, яку переносили з лісів у сади, в Англії є згадка більш раннього періоду (за 1430 рік). Промислова культура суниці в Україні налічує тільки 150 років.

Усі без винятку великоплідні сорти суниці, що вирощуються сьогодні в усіх країнах світу, є гібридним потомством дикорослих суниць. Поряд з цим людство і досі використовує плоди з дикорослих форм суниці.

ОСОБЛИВОСТІ РОСТУ Й ПЛОДОНОШЕННЯ

Суниця належить до багаторічних вічнозелених рослин. За будовою надземної частини вона характеризується як трав’яниста рослина, а багаторічна підземна частина зближує її з ягідними чагарниками. Протягом вегетації на рослинах постійно утворюється нове і поступово відмирає старе листя, яке, засихаючи, залишається на рослині.

Життєдіяльність листків різко знижується влітку. Це пов’язано з їхнім старінням, дією високих температур, недостатнім водозабезпеченням, ураженням хворобами. Саме в цей період активно відновлюється новий листковий апарат.

Напровесні зелені листки, що збереглися переважно під снігом, починають асимілювати за температури плюс 2–3 градуси. Коли ж вона підвищується до плюс 5–7 градусів, відростають нові листочки. Живуть вони 60–80 днів і відмирають на рослинах влітку й восени.

Читайте ще:

Щоб краще зберегти зелені листки взимку за зниження температури до мінус 10 градусів при відсутності снігу насадження вкривають різними матеріалами, які не злежуються. Такими можуть бути солома, соломистий гній, торф, перегній–сипець, тирса з дерев (бажано з листяних порід) тощо.

⌂ Насадження суниці вкривають різними матеріалами, наприклад, соломою

ЦВІТІННЯ ТА ФОРМУВАННЯ ЯГІД

Сорти суниці, що занесені до Реєстру сортів рослин України, самозапильні, однак за перехресного запилення в них поліпшується зав’язування ягід, підвищується якість та збільшується їх кількість.

В умовах України, переважно на Поліссі та в Лісостепу, суниця достигає в основному через 28–30 днів після початку вегетації, а після відростання квітконосів — через 14–16 днів.

Залежно від сорту й погодних умов року цвітіння триває від 15 до 30 днів, а однієї квітки у квітконосі 5–8 днів. У суцвітті спочатку з’являється квітка першого порядку, потім у пазухах її двох приквітників виростають квітки другого порядку, у пазухах приквітників другого порядку з’являються квітки третього порядку і т.д.

У такій же послідовності ягоди достигають. Перші плоди на квітконосі завжди більші, наступні — дрібніші, а в кінці збирання, як правило, зовсім дрібні.

За термінами достигання сорти діляться на: надранні, середньоранні, середньопізні та пізньостиглі. Залежно від різних факторів, як природних, так і технологічних, достигання ягід навіть у межах сорту може тривати від 17 до 25 днів і довше.

В умовах України ягоди ранніх сортів починають достигати з другої половини травня, плодоношення триває протягом червня, а в окремі роки й довше. Основна ж маса середньо– і пізньостиглих сортів плодоносить у червні і збирання ягід може закінчуватися у липні.

⌂ Надранні сорт Мурано. Королева серед сортів «нейтрального світового дня»!

ВІДНОШЕННЯ ДО УМОВ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА

Ґрунти і удобрення. Суниця росте і добре плодоносить майже на всіх типах ґрунтів України. До них належать чорноземи, сірі лісові, дерново–підзолисті середньої щільності легкосуглинкового і супіщаного механічного складу. Краще росте і плодоносить на ґрунтах зі слабкокислою реакцією (рН 5,5–6,5).

Режим зволоження. Вологість ґрунту і повітря залежать насамперед від природно–кліматичної зони. Протягом вегетаційного періоду параметри вологості змінюються від кількості опадів із врахуванням снігової маси, поливів, температурного фактору навесні, влітку та восени, який впливає на випаровування з поверхні ґрунту і транспірацію рослин. Високі й сталі врожаї одержують лише за умови рівномірного забезпечення ґрунту вологою на глибину розміщення кореневої системи до 40 см.

Зимостійкість та морозостійкість. Рослини суниці садової ростуть і плодоносять у всіх плодових зонах України на певних типах ґрунтів та місцеположеннях. Вони успішно витримують низькі температури взимку за наявності снігового покриву. Коли ж снігу немає, за температури нижче мінус 12–16°С рослини частково підмерзають або можуть повністю загинути.

Одним з ефективних заходів у боротьбі з заморозками є дощування в дрібнокраплинній формі з використанням на невеликих ділянках ручних поливалок з розсіювачами, а на великих площах застосовують дощувальні агрегати. Добрі результати дає дощування безпосередньо перед очікуваним заморозком. Знижують негативну дію морозу димові купи або ще краще — димові шашки.

⌂ Одним з ефективних заходів у боротьбі з заморозками є дощування

Посухостійкість. Рослини суниці можуть пристосуватися до різних ґрунтово–кліматичних умов, однак посухостійкість їх дуже низька. Нестача повітряної та ґрунтової вологи під час цвітіння негативно впливає на зав’язування ягід, а під час росту плодів — на їх розмір і врожай, а в другій половині вегетації — на закладання квіткових бруньок.

Найменш стійкі проти посухи рослини у фазі цвітіння та плодоношення. Якщо посуха настає в другій половині літа, то підсихають листки і погано диференціюють бруньки. Тому в районах з недостатнім і нестійким зволоженням суницю треба поливати, не допускаючи зниження вологості ґрунту не тільки до критичної, а й до задовільної.

ТЕХНОЛОГІЧНІ ПРИЙОМИ ВИРОЩУВАННЯ ЯГІД

Під час закладання плантації важливе значення мають багато чинників, зокрема, вибір кращого місцеположення на ділянці, підготовка ґрунту, добір найбільш адаптованого в даних умовах сорту та високоякісної розсади, конструкція насаджень та ін.

Відео: Як збільшити урожай суниці: ефективні способи

Розповіла Теодозія Польняк із Тернопільщини

Вибір місця

Суниця добре росте й плодоносить на оптимально зволожених ґрунтах. Вона негативно реагує на нестачу вологи у верхньому 20–сантиметровому шарі, а це залежить від типу ґрунту та його підготовки. Водночас її коренева система не витримує перенасичення водою верхнього шару, а відтак потребує аерованих ґрунтів.

У той же час на підвищених місцях, з яких здувається сніговий покрив, суниця підмерзає, а після посушливої осені може навіть повністю вимерзнути. За відсутності снігу коренева система гине, якщо температура ґрунту на глибині 15–18 см знижується до мінус 8°С. На рівнинних ділянках слід уникати блюдець, в яких довго застоюється вода, або ж їх необхідно вирівнювати.

Підготовка ґрунту

Готуючи ділянку, необхідно впевнитися, що у ґрунті немає личинок хруща і дротяників. Якщо ж вони є, то на такій ділянці як попередник суниці висівають алкалоїдний люпин, зелену масу якого у фазі зелених бобиків закопують (заорюють) у ґрунт. Поїдаючи її, значна кількість личинок гине від отруєння.

Підготовка ґрунту полягає ще у повному знищенні бур’янів, внесенні добрив, вирівнюванні та розпушуванні верхнього шару, оранці (перекопуванні) на глибину від 20–22 до 25 см.

Садіння

Розсаду висаджують навесні, влітку і восени. Залежно від погодних умов року, наявності стандартної розсади, якості підготовленої ділянки найкращий строк визначають у кожному конкретному випадку.

Найкращий строк садіння навесні — початок польових робіт, коли ґрунт достатньо забезпечений вологою, що нагромадилася у зимово–весняний період. Запізнення з садінням, часто навіть і при поливах, призводить до загибелі великої кількості рослин, особливо в посушливі весни.

Восени розсаду краще висаджувати в першій половині вересня після випадання дощів. Якщо опадів немає, ділянку перед садінням належить добре полити, а рослини висаджувати також з поливом.

Для літнього садіння можна використовувати рослини, що одержані від ділення кущів. За таких умов у червні відразу ж після закінчення збирання ягід створюють нові насадження садивним матеріалом від поділу кущів. На виділених з плодоносних кущів ріжках залишають лише 2–3 молодих листочки. Наступного року такі рослини добре плодоносять за оптимального забезпечення їх вологою і поживним режимом.

Техніка садіння

Приживлюваність, ріст і розвиток рослин залежать від якості садіння. Розсаду висаджують на таку глибину, на якій вона росла при маточних кущах. До якості садіння належить також забезпечення оптимальним зволоженням у зоні розміщення кореневої системи. Готують розсаду у затінку. Якщо на розсаді є уражені листки, їх видаляють. При весняному та літньому садінні залишають 2–3 верхівкових молодих листочки.

Правильно висаджені рослини не повинні вириватися з ґрунту, якщо їх легко підтягнути за листок. Висаджену розсаду поливають з розрахунку 0,5 л води на кожну. Після того, як вода вбереться ґрунтом, навколо рослин ґрунт мульчують перегноєм або сухою землею. Робиться це для того, щоб не утворювалася кірка.

⌂ При весняному та літньому садінні залишають 2–3 верхівкових молодих листочки

ДОГЛЯД ЗА НАСАДЖЕННЯМИ

Обробіток ґрунту

Насадження суниці навесні, влітку та восени мають бути чистими від бур’янів. За систематичного обробітку ґрунт очищається від бур’янів, поліпшується його аерація, краще зберігається ґрунтова волога.

Тому розпушення ґрунту в міжряддях і за можливості в рядках є важливим заходом, особливо в посушливих районах, де небезпідставно вважається, що два розпушення прирівнюються за збереженням вологи до одного поливу.

Догляд за рослинами

У перший рік після весняного та літнього і на другий після осіннього садіння основну увагу звертають на створення добре виповнених смуг шириною в основі ряду 20 см або формують насадження тільки з розсадних рослин.

Формуючи насадження смугами, першим 2–3 дочірнім рослинам дають можливість укоренитися на вусиках як у напрямі ряду, так і в бік міжрядь на відстані до 10 см від материнських. Решту сланких пагонів з розетками видаляють.

Відео: Хвороби СУНИЦЬ

Розповідає Василь БОНДАРЧУК, представник компанії «Бадваси»

Удобрення

Дослідженнями науково-дослідних установ доведено, що поглинання поживних речовин залежить від біологічних особливостей сорту, забезпечення рослин водою, реакції ґрунтового розчину, поживного його режиму тощо.

Крім того, потреба рослин в окремих елементах живлення змінюється протягом вегетаційного періоду і залежить від типу ґрунту та погодних умов року.

Забезпечення рослин вологою

Суниця — вологолюбна культура. За нестачі вологи у ґрунті зменшуються розміри листків, а також кількість ріжків, вусиків і квітконосів. Менше формується квіток, значна частина ягід недорозвивається, достигають вони раніше звичайних строків для кожного сорту у відповідній плодовій зоні.

Більше про вирощування суниці та інших ягід читайте у книжці: «ЯГІДНІ КУЛЬТУРИ В УКРАЇНІ». Автори: Марковський В.С., Бахмат М.І.

Про автора

admin administrator