Препарати проти павутинного кліща на огірках

Авторadmin

Препарати проти павутинного кліща на огірках

Павутинний кліщ / Tetranychus

Автор і редактор: Олена Н. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=21 Правки: 08 серпня 2023 Опубліковано: 19 лютого 2019 Перша редакція: 11 жовтня 2011 🕒 2 хвилини 👀 56394 рази 💬 5 коментарів

Загальна інформація

Одними з найбільш небезпечних шкідників кімнатних рослин, які вражають рослини майже у будь-яких родинах, є Павутинні кліщі. Розміри дорослого кліща дуже малі – самиці кліща виростають до півміліметра і мають пурпурно-червоний відтінок тільця. Самці майже в два рази менше самок – виростають до 0,3 міліметра, а забарвлення тіла самця – яскраво-червоне. Чим вище температура в кімнаті, тим вищі темпи розмноження кліщів.

Кліщі будують колонії повністю на всій надземній частині рослини: на гілках, пагонах, з обох сторін листя і навіть на плодах. Рослини стають блідо-жовтими, а від листя до стебел тягнеться тонка, ледве помітна павутина. Кліщі висмоктують з рослини соки, після чого на листі з’являються бліді точки, які без вжиття заходів розростаються і перетворюються на великі білясті плями, після чого рослина скидає хворе листя. Рослина слабшає, погано плодоносить.

Сухе повітря у приміщенні тільки сприяє розмноженню павутинного кліща. Якщо ж умови для кліщів не сприятливі, то самиці зариваються у грунт або ховаються у щілинах горщика, і впадають в «сплячку» або – по-науковому – діапаузу. Коли ж умови для розвитку і розмноження кліщів стають прийнятними, вони вибираються з укриття і продовжують робити «брудні справи».

У вигляді профілактики необхідно підтримувати досить високу вологість повітря. Крім цього, обов’язково треба прибирати опале і старе листя, знімати з рослини відцвілі квітки і час від часу протирати листя вологою губкою або ганчірочкою. Рослинам, – котрим це не зашкодить, – можна робити теплий літній душ.

Види

  • Червоний павутинний кліщ – Tetranychus cinnabarinus
  • Звичайний павутинний кліщ – Tetranychus urticae
  • Атлантичний павутинний кліщ – Tetranychus atlanticus

Боротьба з павутинним кліщем

Якщо ураження рослини було помічено на ранній стадії, то може бути достатньо з обох сторін протерти мильним розчином листя і всі гілки. Якщо рослина сильно уражена, необхідно застосовувати інсектициди.

Методи боротьби з павутинним кліщем на огірках у відкритому ґрунті

Огірки – популярний овоч, який вирощують у відкритому, закритому ґрунті повсюдно. Заготовляють на зиму майже у кожному домогосподарстві. Павутинний кліщ на огірках – головний шкідник, здатний знищити весь урожай. Колонія мікроскопічних кліщів розповсюджується дуже швидко. Щоб запобігти появі шкідників, знищити після появи необхідний комплексний підхід.

  1. Як виглядає павутинний кліщ
  2. Як паразит може нашкодити огіркам
  3. Причини появи павутинного кліща на огірках у відкритому ґрунті
  4. Симптоми ураження культур
  5. Методи боротьби з комахою
  6. Біопрепарати
  7. Хімічні препарати
  8. Фосфорорганічні сполуки (ФОС)
  9. Піретроїди
  10. Інші засоби
  11. Народні засоби
  12. Труднощі при рятуванні від кліща
  13. Профілактика ураження
  14. Інші засоби профілактики

Як виглядає павутинний кліщ

Павутинний кліщ – це окремий вид кліщів із сімейства павутинних.

Зверніть увагу на цей факт, тому що інсектициди, препарати для боротьби з комахами, не підходять для позбавлення кліщів.

За допомогою чіпких лапок пересуваються по сплетеному ними павутинні. Звідси назва – павутинний кліщ. Розносяться вітром на великі відстані.

З відкладених самкою яєць з’являються личинки, які трансформуються спочатку на німфу, потім на кліща. Самка дозріває і готова до плодоношення протягом чотирьох днів, кладка сягає 350-400 яєць.

Зверніть увагу! Короткі терміни статевої зрілості та кількість відкладених яєць пояснює стрімке поширення популяції.

Як паразит може нашкодити огіркам

Живиться кліщ клітинним соком огіркового листя. Після її знищення перебирається на стебла та суцвіття. Так знищується весь кущ. Павутинний кліщ на розсаді – небезпечне явище, молода рослина болючіше реагує, швидше гине.

Харчуються соком рослини не лише дорослі особини, а й лички, німфи.

Практично вся популяція завдає шкоди огірковій грядці. Знищувати потрібно як зрілого огіркового паразита, а й їх потомство . Обробляють огірки від павутинного кліща кілька разів, щоби знищити шкідника на всіх стадіях розвитку.

Причини появи павутинного кліща на огірках у відкритому ґрунті

На зиму огірковий кліщ ховається в опале листя. Як тільки набухають навесні нирки, самки піднімаються на рослини, роблять перші кладки. Прибирання, спалювання листя огіркової грядки попередить появу паразита наступного року.

У теплицях кліщ зимує в затишних куточках, ущелинах. Рекомендують після закінчення сезону перекопати землю, обробити теплицю отрутохімікатами, протруїти димом.

Вітер переносить паразитів інші ділянки. Якщо у сусіда завівся шкідник, то потрібно вжити запобіжних заходів, обстежити рослини. Бажано обробляти ділянки одночасно із сусідами.

Симптоми ураження культур

З моменту висадки розсади оглядати рослини потрібно кожні 3 дні. Обов’язково – листочки з тильного боку. Раннє виявлення кліща – гарантія успіху боротьби з ним.

  1. Спочатку огірковий павутинний кліщ вражає листя. Перша ознака – поява павутинки – сигнал того, що завів шкідник. Особин відразу важко розглянути через малий розмір, нечисленність. Придивившись, можна побачити дрібні крапочки.
  2. На зовнішній стороні листочків проявляються спочатку невеликі, потім великі жовті плями.
  3. Хвороба поширюється, на огірках дедалі більше пожовклого листя, рослина слабшає, покривається павутинням огіркового кліща.
  4. Листя сохне, шкідники переповзають на стебло, суцвіття, рослини починає гинути, послаблює або припиняється плодоношення.
  5. Остання стадія – поразка всього куща.

Зверніть увагу! Активно боротися зі шкідником починають із першої, максимум другої стадії, поки огірковий кущ не ослаб.

Методи боротьби з комахою

Комплексний підхід у боротьбі з огірковим кліщем – запорука гарного врожаю.

  • превентивні;
  • профілактичні;
  • використання біологічних препаратів;
  • хімічні засоби;
  • народні методи.

Превентивні, профілактичні способи запобігають появі шкідників. Народні методи допомагають на ранній стадії та відлякують кліщів. Біологічні препарати переважно знищують зрілих особин, тому їх потрібно застосовувати циклами. Хімічні засоби впливають популяцію, включаючи кладки яєць, личинки. Вони ефективні, але й токсичніші.

Біопрепарати (акарициди, інсекто-акарициди) впливають не тільки на кліщів, але й знищують попелицю, трипси та інші шкідники.

Візьміть на замітку! Перед тим як розпочати обприскування огірків, збирають урожай. В інструкціях зазначено, скільки днів необхідно почекати до наступного збирання врожаю (в інструкції є формулювання терміну очікування).

Біопрепарати

Павутинний огірковий кліщ нападає на рослину у відкритому та закритому ґрунті. У теплицях інтенсивність хвороби рослин вища, через скупченість, високу концентрацію огірків на одному кв. м.

Перевага біопрепаратів – відносна нешкідливість. Проводять обробку через 5-7 днів щонайменше 3 рази. Лікувати огіркову грядку потрібно приблизно місяць. Оптимальний час обробки раніше ранок вечір, краще в безвітряну погоду при температурі близько +20⁰С. Якщо після обприскування пройшов дощ, необхідно повторити обробку огірків. Наносять засіб на обидві сторони аркуша.

Діюча речовина (далі – ДВ): авертин. Впливає на шлунково-кишковий тракт, що переноситься контактним способом.

Вражає шкідника протягом 10-16 годин, настає знерухомлення, кліщ не може смоктати сік. Активна загибель популяції настає на другу добу, пік дії на п’ятий день.

Увага! Препарат розводять у літрі води безпосередньо перед обробкою. Пропорції наведено в інструкції.

«Актофіт» та «Фітоферм»

“Актофіт” – рідкий препарат жовтуватого кольору, різного фасування від 10 мл до 4,8 л. «Фітоверт» фасують у герметичні скляні ампули. Відрізняються концентрацією діючої речовини.

Аверсектин (ДВ) – нейротоксин, паралізує кліщів.

“Актофіт” розводять перед застосуванням у 2 етапи, спочатку розбавляють в 1/3 частини води в пропорціях, вказаних в інструкції. Розчиняють до стану емульсії. Не припиняючи заважати, додають другу частину води.

«Актофіт» та «Фітоферма» — природні засоби боротьби зі шкідниками. При правильному застосуванні нешкідливі для людини, домашніх тварин. Кліщі не адаптуються до аверсектину.

«Кліщеног» та «Кліщевіт»

«Кліщеног», «Кліщовити» вражає павутинного кліща протягом восьми годин. ДВ: аверсектин – нейротоксин пролонгованої дії. Тиждень зберігається на огірковому листі. Нешкідливий для рослин, людини, тварин.

Продається у герметично запакованих пакетах.

ДВ: суперечки бактерій, кристали білка, екзотоксин (Bacillus thuringiensis var. Thuringiensis).

Впливає на кишечник шкідників, знижує плодючість, живучість особин. Належить до категорії нешкідливих засобів боротьби з кліщами.

Етомофаги – біологічні вороги павутинного огіркового кліща

Павукоподібна комаха під латинською назвою «фітосейліус персимліс», поїдає огіркових кліщів, личинок, яйця. На заражений кущ огірка підсаджують комах. З’їдають популяцію шкідників. Neoseiulus Сucumeris – кліщ-хижак, який поїдає павутинного кліща. Особин поміщають у воду перед продажем.

Підселяють у теплицю сонечко, воно харчується, в тому числі, і огірковим кліщем.

Хімічні препарати

Хімічні препарати токсичні, тому необхідно передбачити засоби захисту, тіла, дихальних шляхів, слизової оболонки.

  1. Перед тим, як розводити, брати в руки хімічний засіб, обов’язково треба одягнути рукавички.
  2. Захищають тіло, слизові оболонки, очі. Використовують окуляри, респіратори.
  3. Обприскують з відривом 30–40 див.

Токсичність – нестача хімічних засобів. Перевага – ефективність. Діють тотально, вбивають особин всього біологічного ланцюжка.

Фосфорорганічні сполуки (ФОС)

«Карбовос» із ДВ малатіоном. Різноманітна форма випуску (порошок, гранули, розчин, емульсія). Бажано розводити перед застосуванням, у закритій посудині зберігає свої властивості. Має різкий запах. До нього додають речовини, що відлякують домашніх тварин. Впливає на павутинного кліща миттєво, але тільки на тих, на яких потрапила отрута. Час розкладання -10 днів. У цей час не можна збирати врожай огірків.

“Актелік” (ДВ – періміфос метил). Термін дії – 3 дні, розкладається до 10 днів. Розводять у пропорції мл на літр води. Недолік – токсичний для бджіл, докази потрібно ізолювати, а також птахів, риб.

“Фуфафон” (ДВ – малатіон). Слаботоксична, впливає як фумігатор, контактно на шлунково-кишковий тракт. Обробляють мінімум за 20 днів до появи та збирання врожаю.

До серії форсфорорганічних сполук відносяться: “Антикліщ”, “Кінфос”, “Дітокс”.

Піретроїди

Група синтетичних засобів штучного походження. Нейротоксичну отруту вражають миттєво. Впливає на кишківник, переноситься контактно. Перевага — не фітотоксична, нешкідлива для людини.

“Кліпер” . ДВ – біфентрин, контактно-кишковий вплив. Основна речовина має пролонговану дію. Можна використовувати у комплексному лікуванні огірків з іншими препаратами.

“Карате зеон” . Діюча речовина – капсульовані молекули (лямбда-циголотрін). Впливи миттєвого, нервово-паралітичного характеру. Не розкладається під впливом вологи, УФ-променів. Водна суспензія.

«Фундазол» . однойменна назва діючої речовини. Білий порошок із характерним слабо вираженим запахом. Токсичний, потребує обережного поводження. Пролонгована дія (7 днів). Вбиває особин павутинного огіркового кліща, личинок, кладку яєць, не фітотокс, можна застосовувати в комбінації з іншими засобами.

Інші ефективні піретроїди: “Вертимек”, “Масай”.

Інші засоби

З’явилося нове покоління препаратів комбінованого впливу. Поєднання кількох отруйних речовин комплексно впливає на нервову систему, кишечник кліщів, здатність до запліднення.

До таких засобів відносяться: “Антикліщ Макс”, “Твікс”, “Кілер”, “Оберон Рапід” та інші.

Народні засоби

Народні засоби використовують як профілактику зараження огірків павутинним кліщем, на ранній стадії появи шкідників.

Відвари – спосіб, перевірений часом, абсолютно нешкідливий. Пропонуємо кілька працюючих рецептів:

  1. Біла бузина. Пропорція: 1 кг на 10 літрів, залити, наполягати 10-12 годин. Розводять у відварі 50 г рідкого мила.
  2. Кульбаби. 0,5 кг листя, 0,3 кг – коріння, 10 л теплої води. Залити та наполягати 3 години. Обприскують до та після цвітіння.
  3. Сірий вільхи. 2 кг на 10 літрів підігрітої води. Заливають на добу.
  4. Аптечна ромашка. 3 кг на 10 л. Настоюють протягом півдоби, додають рідке мило.
  5. Часнику. 0,5 кг на 10 л додають розчинене мило 40-50 гр.
  6. Цибулева лушпайка. 200 г на 10 л, витримати 10 днів.

Інший народний метод боротьби з павутинним огірковим кліщем – посипання рослини золою . Готують суміш із господарського, зеленого, дьогтярного мила (на 10 л води). У сироватці розчиняють господарське мило, поливають огірки.

Труднощі при рятуванні від кліща

Павутинний кліщ – підступний паразит. Спочатку можна відразу помітити його поява. Шкідник ховається зі зворотного боку огіркового листа, починає плести павутинне гніздо. Тільки коли на тильній стороні листочків з’являються блідо-жовті плями, можна побачити, що завів паразит. Якщо пропустити момент, то з огляду на швидкість розмноження кліща хвороба може вразити всю грядку.

Павутинний кліщ швидко адаптується до отрутохімікатів, біологічних препаратів. Рекомендують змінювати засоби обробки, комбінувати їх.

12 найефективніших народних та хімічних засобів від павутинного кліща

Профілактика ураження

Ідеальна погода для павутинного огіркового кліща – висока температура (25–30⁰) та низька вологість.

  • частий полив та обприскування;
  • перенесення грядок на інше місце наступного сезону;
  • збирання листя, бур’яни;
  • перекопування ґрунту;
  • після закінчення вегетаційного періоду спалювання листя;
  • регулярний огляд огірків.

При виявленні павутинного кліща на огірках, на одному або кількох листочках, потрібно зірвати їх та утилізувати.

Інші засоби профілактики

Обприскують розчином перекису водню, нашатирного спирту (0,3-0,4 мл на літр води). Теплиці обкурюють димом після завершення сезону. Заливають місця, звідки можуть з’явитися шкідники наступного року розчином соди.

Павутинний кліщ – небезпечний шкідник. Він швидко розмножується, адаптується до різних препаратів. Боротися з ним потрібно комплексно, із повторними циклами. Рятувати рослини потрібно відразу, як тільки побачили появу павутиння, жовтої плями, хоч на одному аркуші.

Про автора

admin administrator