Скільки коштує арабський кінь

Авторadmin

Скільки коштує арабський кінь

“Продам нирку”. Скільки коштує людське тіло

В Україні налічується понад 1 тис осіб, які потребують пересадки нирки, 45 хворим потрібна пересадка печінки. Попит породжує пропозицію. Які органи пропонують на продаж українці і за якими цінами, досліджувала ЕП.

Людина стала своєрідним донором для представників свого роду вже давно. Якщо деякі племена раніше поїдали один одного, то зараз продають і купують. Штовхають їх на це різні життєві обставини.

Наприклад, 19-річний Ігор з Полтавської області продає нирку або частину печінки. Що завгодно, за що йому дадуть 33 тис дол, необхідні на лікування батька. Це порівняно невелика ціна. У розмові з Ігорем ЕП з’ясовує: мотивовано це тим, що гроші йому потрібні терміново. Уляна ж із Києва просить за нирку 350 тис дол.

“Для нас обох це питання життя. Я розумію, наскільки вам важко. Мені не хочеться ставити надто велику ціну, але я єдина годувальниця у родині і зважилася піти на цей важкий крок лише через скрутне фінансове становище”, — пише вона у листі.

Павло з Росії готовий продати 50% печінки або кістковий мозок, але тільки на території РФ, оскільки за кордон його не випускають через борги.

Таких оголошень в інтернеті тисячі. Вистачає і продавців, і покупців. Останні обіцяють матеріальну компенсацію, проживання, харчування, переліт, оплату медичних витрат, реабілітації та послуг нотаріуса.

Одні пропонують провести процедуру в Москві, інші стверджують, що оперувати в Росії небезпечно. Запрошують у Німеччину, запевняючи, що все законно. Однак продаж органів незаконний у всіх країнах, крім Ірану. Втім, це нікого не зупиняє.

Розпродаж органів — найрадикальніший метод заробітку. Є й інші.

Легальні

Заробити на власному тілі можна різними способами. Один з них — здати кров. За це можна отримати 73 грн, обід і вихідний день. За плазму платять 96 грн, але процедура її здачі триваліша і більш виснажлива.

Кров можна здавати раз на два місяці, плазму — раз на два тижні. Основна вимога — бути здоровим. Люди, які стають донорами, роблять це, в основному, для родичів або друзів. Рідше — заради вихідного дня або з філантропічних міркувань.

Тетяна хоче стати почесним донором. Для цього потрібно здати 40 разів кров або 60 разів плазму. Тетяні вже за 50, і на її рахунку 34 здачі. “Ще трохи залишилося, хоч щось хороше в житті зроблю”, — розповідає вона в центрі переливання.

Здоровим потрібно бути і для менш поширеного виду донорства — сперми та яйцеклітин. Дівчата від 20 до 32 років, які мають дітей та у яких нема хронічних захворювань, вірусів ВІЛ, СНІД, різних видів гепатиту, можуть стати донорами яйцеклітини та отримати після процедури близько 20 тис грн.

Чоловікам пощастило менше: за “порцію” сперми платять 250 грн. Вимоги майже ті ж: відсутність хвороб і наявність дітей, тільки вікова планка вища — до 35 років.

Більш складна процедура — сурогатне материнство. Сурогатною матір’ю може стати здорова жінка 18-36 років, у якої є дитина. Оплата така ж, як за яйцеклітину, тільки у євро. Сума залежить від клініки і можливостей батьків майбутньої дитини.

Вимоги до жінки, яка хоче стати сурогатною матір’ю, визначені наказом МОЗ, але клініка може виставляти додаткові умови.

Наприклад — відсутність невдалої медичної історії вагітності та пологів, відсутність нервових і психічних розладів, шкідливих звичок. Якщо жінка перебуває у шлюбі, потрібна згода чоловіка.

Якщо перераховані шляхи заробітку виглядають страшними, є найменш болісний і найбільш безпечний спосіб — продаж волосся. Якщо воно довге і нефарбоване, то може принести своєму власникові близько 1 тис грн.

Нелегальні

Коли люди втомлюються витрачати роки на медичний лист очікування, вони купують нирки, легені, серце, кінцівки для трансплантації на чорному ринку. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, на чорному ринку щорічно відбувається понад 10 тис продажів людських органів.

Близько 5-10% трансплантацій нирок у світі відбувається завдяки торгівлі людьми і транскордонній контрабанді. Щорічно це приносить до 1,2 млрд дол прибутку. За іншими оцінками, щорічна вигода сягає 8 млрд дол.

Попит породжує пропозицію. Люди, які потрапляють у скруту, можуть виставити на продаж якийсь орган. Теоретично здорове людське тіло коштує близько 45 млн євро, але лише в тому випадку, коли людина могла би продати кожну його частину.

Без видимої загрози життю і здоров’ю можна продати рогівку ока, нирку, частину печінки, легені та кістковий мозок. Це найбільш ходові товари на чорному ринку. Ціни на них залежать від багатьох факторів: починаючи від стану здоров’я і закінчуючи країною, у якій живе донор.

Легені можна купити за 80-150 тис євро, цілу печінку — за 150-550 тис євро.

Частина печінки — менш ходовий товар, але охочих її продати достатньо. Ціна частини печінки — 40 тис євро. 17-річна Анжела з Полтави пише, що вона готова продати частину печінки, але тільки в Україні і тільки за умови, що всі витрати на обстеження, проїзд та проживання покриє покупець.

Дівчина каже, що їй потрібні гроші. Навіщо — відповідати відмовилася.

Рогівку ока можна знайти за 4-15 тис євро. Попит на нирки найбільший, а ціновий діапазон — найширший. Так, донор у США може попросити понад 250 тис євро, тоді як в Індії або Китаї ціна становитиме лише 15-60 тис євро.

Ніна з Києва пропонує нирку “за винагороду”. За словами дівчини, їй 28 років, вона “благополучна і повністю здорова”, правильно харчується і стежить за своїм здоров’ям. Коли ЕП намагається з нею зв’язатися, з’ясовується, що її поштова скринька видалена. Швидше за все, угода вже відбулася.

Кістковий мозок купують на грами, один грам коштує 20 тис дол. Дорожче, ніж, наприклад, на чорному ринку коштує грам кокаїну.

Автори більшості оголошень пропонують кілька органів. Серед продавців — багато молодих людей, яким терміново потрібні гроші. Серед покупців — багато посередників, які хочуть заробити. При цьому в обох категоріях вистачає шахраїв.

За даними Міністерства охорони здоров’я, в Україні 1 січня 2018 року налічувалося 1 168 хворих, які потребують пересадки нирки, і 45 осіб — печінки. За 2017 рік в Україні було проведено 118 трансплантацій нирки і дев’ять — печінки.

Донорських органів не вистачає, тому використовуються різні способи їх пошуку. Напевно, саме через це на чорному ринку щогодини продається один орган.

Скільки коштує найдорожча тварина

Одного разу на аукціон виставили селезня на ім’я Великий Дейв. Відзначений нагородами багатьох виставок, птах був чудовим зразком виду мускусних качок.

“У нього гарний темперамент. Він завжди охайний, завжди стежить за собою, і коли ви його показуєте, він любить бути у центрі уваги”, – розповідав BBC його власник Грем Гікс.

З цим було важко не погодитися.

Але Гікс виходив на пенсію і був змушений продати Дейва разом з іншими своїми качками, гусьми та іншими птахами. Ходили чутки, що селекціонери з різних країн мріяли придбати селезня через його генетичний потенціал.

Дейва виставили на продаж за £900 (1250 доларів), але ціна швидко зростала? зрештою він пішов з молотка за рекордні для качки 2070 доларів.

Дейва викупив британський клуб селекціонерів Turkey Club UK, щоби негайно повернути птаха Гіксу як подарунок на пенсію.

“Ми обійнялися і ридали”, – згадувала секретарка клубу Дженіс Гоутон-Воллес.

Того дня Дейв став найдорожчою качкою у світі, приєднавшись до обраного клубу найцінніших тварин Землі. Утім, багато з них коштують в рази дорожче, ніж Дейв.

Що це за тварини та як взагалі визначити категорію найдорожчої істоти світу?

Автор фото, Alamy

Це не Великий Дейв, а схожа на нього інша мускусна качка за значно нижчою ціною

Саме питання може здатися безглуздим і навіть неетичним.

Чи можуть тварини бути товаром, чи можна призначати ціну живій істоті? Як ми дізнаємося пізніше, деякі люди категорично проти матеріального оцінювання дикої природи та тварин.

Але в реальності тварини завжди були частиною економіки, і те, що одни з них коштують дорожче, ніж інші, розкриває дещо про світ, в якому ми живемо. Насамперед якщо подивитися на ціну, яку люди готові платити за деяких з них.

Найбільш приголомшливі ціни можна побачити у сільському господарстві, де торгівля тваринами цілком звичне явище.

Ось, наприклад, одна з найпоширеніших тварин на фермі – вівця. За деякими оцінками, у світі може бути один мільярд овець, і більшість із них коштує не дуже дорого.

Утім, у Британії мешкає унікальне ягня на імʼя Подвійний Діамант, ціна якого просто захмарна. У нього не має золотого руна, натомість є дуже цінна генетика. Він належить до текселів – породи, що походить з невеликого острова біля узбережжя Нідерландів.

Наприкінці 2020 року консорціум фермерів купив його за 350 000 гіней – традиційна валюта на аукціонах худоби. Це близько 490 500 доларів США.

“Це непристойна сума грошей, щоб заплатити за вівцю, – сказав BBC News один із фермерів. – Але зрозумійте правильно, нам довелося заплатити стільки грошей, щоб отримати його гени”.

Автор фото, Catherine MacGregor/MacGregor Photography

Ягня Подвійний Діамант, якого продали за “непристойні гроші”, позує зі своєю попередньою власницею

Вартість Діаманта перевершила ціну найдорожчої вівчарки, бордер-коллі Кіма, якого купили за 38 900 доларів США в Уельсі на початку 2021 року.

Діамант, однак, не найдорожча фермерська тварина. Деякі корови та бики коштують набагато більше.

Одна з найвідоміших – корова голштинської породи на імʼя Міссі, яку у 2009 році купили за 1,2 мільйона доларів.

Але навіть її затьмарили колеги чоловічої статі. 2019 року абердино-ангуського бика на імʼя SAV America 8018 продали колишньому раднику адміністрації Трампа за 1,51 мільйона доларів.

Чому він коштував та дорого? Уся справа у вартості його сперми, на якій можна заробляти далі.

Автор фото, Getty Images

Абердино-ангуський бик на аукціоні в Шотландії

Один із присутніх на аукціоні журналістів так описав привілей особистого знайомства з SAV America 8018.

“Він підійшов до мене й понюхав мою руку. Він був ручним, як собака. Його величезна сила, міць його тіла були неймовірними. бик, який увійде в історію як один із великих”.

Улюбленець за мільйон

Утім, приголомшливі ціни на тварин притаманні не лише сільському господарству. Дехто готовий викладати божевільні суми за домашніх улюбленців.

Навіть “звичайний” домашній улюбленець тепер коштує дорожче, ніж кілька років тому. Наприклад, у Британії під час пандемії підскочили ціни на собак, а деякі породи цуценят можуть коштувати кілька тисяч фунтів.

Якщо сюди додати вартість корму, ветеринарні послуги та інші витрати, чотирилапі друзі можуть обходитися своїм власникам у десятки тисяч.

Мастифа Великого Сплеша продали за рекордну суму китайському покупцеві

Однак серед них є й неперевершені рекордсмени, як-от тибетський мастиф на ім’я Великий Сплеш, якого продали китайському покупцю за 1,55 мільйона доларів США.

В останні роки мастифи стали символом статусу в Китаї. Але висока ціна, сплачена бізнесменом, який заробив свої гроші на вугіллі, – це також інвестиція, адже собаку можна бути здати в оренду іншим заводчикам.

Серед найдорожчих домашніх порід – кішка саванна, кошеня якої може коштувати майже 20 000 доларів.

У Книзі рекордів Гіннеса немає даних про найдорожчу кішку світу і, як відомо BBC Future, жодна з них не наблизилась до мільйонної суми, сплаченої за Великого Сплеша.

Проте деякі коти можуть з ним позмагатися, якщо врахувати інші параметри.

Автор фото, Getty Images

Grumpy Cat заробив чималі статки, на фото котяча зірка відвідує бродвейську виставу “Кішки” 2016 рік

За версією Гіннеса, найбагатшим котом став Блекі, який 1988 року успадкував 7 мільйонів фунтів стерлінгів (9,7 мільйона доларів) від свого власника, торговця антикваріатом, який вирішив позбавити спадку свою родину.

Однак собака Тобі колись успадкував ще більше – колосальні 15 мільйонів доларів, які у 1931 році залишила йому його власниця Елли Вендел, яка була останнім членом багатої нью-йоркської родини, що займалася нерухомістю.

Однак якщо поглянути на багатство з точки зору заробітку, безперечним лідером буде інтернет-зірка Grumpy Cat.

Тардар Соус, справжнє імʼя Сердитого Котика, за деякими (сміливими) оцінками, заробив за своє життя близько 100 мільйонів доларів.

Конкурує з ним кішка співачки Тейлор Свіфт, Олівія Бенсон, заробітки якої оцінюють приблизно так само.

Ціна переможця

Утім, найбільші суми, які колись витрачали на тварин, так принаймні свідчить Книга рекордів Гіннесса, діставалися тим, хто бере участь у перегонах.

Якщо врахувати вагу тварини, найдорожчим у цій категорії буде птах. Голуба на імʼя Новий Кім продали у 2020 році анонімному учаснику торгів у Китаї, відомому лише за псевдонімом “Супер Пупер”, за 1,8 мільйона доларів.

Автор фото, Alamy

На перший погляд, звичайний голуб, але насправді це – Новий Кім, який коштує 1,8 мільйона доларів

Найдорожчі учасники перегонів – це звісно коні. Найціннішого з них, скакуна на імʼя Танцюрист із Сіетла купили у 1985 році у віці 1-2 років за 13,1 мільйона доларів.

На жаль, Танцюристу не судилося зробити зіркову кар’єру: він підхопив вірус і брав участь у змаганнях лише п’ять разів.

Відтоді інші коней продавали й ще дорожче. Наприклад, Пегаса Фусаїчі купили у 2000 році ще лошам за 64 мільйони доларів.

Автор фото, Getty Images

Пегас Фусаїчі перемагає у перегонах Кентуккі Дербі

Він добився кращих успіхів, ніж Танцюрист: виграв шість із дев’яти перегонів, заробивши своїм власникам мільйони. Однак не виправдав свого потенціалу з точки зору якості нащадків – ще один доказ, що скачки – це азартна гра.

Наприкінці 2020 року він пішов на “пенсію”.

А як щодо диких тварин?

Чи можна визначити, скільки вони “коштують”? Можна, але геть за іншими показниками, ніж ринкова вартість.

Протягом останніх десятиліть вчені намагаються визначити економічну цінність екосистем, підрахувавши “послуги”, які вони надають людям – від їжі чи ресурсів до поглинання вуглецю чи можливостей туризму.

Так, загальну вартість послуг біосфери оцінюють у 145 трильйонів доларів на рік.

У локальному масштабі розрахунки проводять для окремих екосистем – прибережних водно-болотних угідь, тропічних лісів тощо.

Отже, середню вартість коралових рифів, наприклад, оцінювали у 200 000 доларів США за гектар на рік.

А, приміром, глобальна вартість запилення сільськогосподарських культур комахами оцінюють приблизно у 180-500 мільярдів доларів США на рік.

Але, звичайно, ці оцінки – приблизні, адже є багато методів, як це зробити.

Автор фото, Getty Images

Туристичну вартість акул оцінюють у мільйони

Дехто виступає проти матеріальної оцінки природи. З одного боку, вона не може врахувати всі аспекти, як-от психологічний добробут, який приносить людині природа.

Інші вважають екосистеми та живих істот – неоціненними.

Утім, ця ідея також може спонукати людей інакше дивитися на багатство природи, насамперед тих людей, які здатні мислити лише в категоріях прибутків.

З точки зору такого підходу, чи можна назвати ціну певних тварин?

Деякі дослідження саме на цьому і зосереджені.

Так, наприклад, загальна вартість акул для туризму складає приблизно 944 мільйони доларів, “послуги” жуків-гнойовиків можна оцінити у 380 мільйонів доларів, а полярних ведмедів лише Канади можна оцінити у 6,3 мільярда доларів.

Оскільки популяції цих тварин відомі, можна приблизно обрахувати вартість кожної особини. Тоді, приміром, канадський полярний ведмідь може коштувати приблизно 400 000 доларів.

Нещодавно дослідники з Міжнародного валютного фонду спробували розрахувати таким чином вартість африканських лісових слонів і великих китів біля узбережжя Південної Америки.

Автор фото, Getty Images

Африканські лісові слони роблять мільйонний внесок у вловлювання вуглецю

Ці великі тварини приносять людству різну користь, від прибутків екотуризму до в’ючної праці. Однак є і менш очевидні речі – й слони, й кити також допомагають поглинати вуглець як своїми тілами, так і завдяки харчовим звичкам.

Лише з огляду на цю функцію дослідники МВФ підрахували, що вартість одного слона за його життя становить 1,8 мільйона доларів. Таку ж високу вартість мали й кити.

Цифри варіювалися від 165 000 доларів за малого кита до 4 мільйонів – за синього кита, але середня вартість більшості китів становила близько 2 мільйонів доларів.

Можливо саме ці приголомшливі суми стануть для деяких людей кращим аргументом на користь збереження цих тварин. Їх також можна використати для визначення штрафів і покарань тим, хто завдасть цим тваринам шкоди.

Це будуть значні вищі суми, ніж вартість слона на чорному ринку, де бивень коштує близько 20 000 доларів. А судно, яке вдарить чи вбʼє синього кита біля берегів Бразилії, було б оштрафовано на повну вартість кита, кажуть дослідники.

Автор фото, Getty Images/Mark Carwardine

Якщо човен завдасть шкоди синьому киту, чи має покарання бути пропорційним його вартості в екосистемі?

Тож яка тварина у світі насправді найдорожча? Простої відповіді немає.

З огляду на ринкову ціну, перше місце у списку посів би скаковий кінь, однак інші тварини, як ми зʼясували, можуть коштувати набагато більше, хоч і їх не можна купити.

Утім, є один звір, якого ми не згадали і який міг би очолити список найбільш цінних з матеріальної точки зору тварин – це велика панда.

За Книгою рекордів Гіннеса, панда, безумовно, найдорожчий вид тварин у зоопарку, але її справжня вартість може бути ще вищою.

Уся популяція великих панд належить Китаю, і багато зоопарків світу змушені платити орендну плату за цих тварин у розмірі 1 мільйона доларів щороку.

Оскільки багато панд, які живуть у неволі, дожили до 20 років, сума набігає суттєва. За народження дитинчат також одноразова сплачують до 600 000 доларів США.

А якщо додати рідкість, культурну цінність, інвестиції у збереження та “панда-дипломатію” (відправку великих панд в інші країни як політичний інструмент), тоді справжня вартість цих тварин може бути набагато, набагато вищою.

Автор фото, Tim Sloan/Getty Images

Чи може велика панда бути найдорожчою твариною у світі? Для Китаю так

Тож, список найдорожчих тварин містить дуже цінні види – панд, слонів, китів, собак, котів та конів, загальна вартість яких певно дорівнює мільярдам.

Утім, не останнє місце сред них посідає й селезень Великий Дейв. Хоча його вартість, вочевидь, не така приголомшлива, для його власника Грема Гікса Дейв – безцінний.

Коли він дізнався, що вони з Дейвом проведуть пенсію разом, він неймовірно зрадів – “Дейв був дуже хорошим другом”.

Про автора

admin administrator