Просіюють чому верба

Авторadmin

Просіюють чому верба

Михайло Квасюк

Сьогодні християни східного обряду відзначають одне з головних великодніх свят — Вхід Господній до Єрусалиму або Вербну неділю. Чому тиждень перед Христовим Воскресінням неділю називають Вербною та що робити із освяченою вербою, розповідає отець Михайло Квасюк.

Чому тиждень перед Христовим Воскресінням неділю називають Вербною?

Від перших віків християнства Східна Церква згадує пам’ять Христового в’їзду до Єрусалима в неділю перед Його світлим Воскресінням. Квітна неділя з давніх-давен вважалася великим Господським празником і належить до 12 найбільших свят у літургійному році. Господь за свій період життя на землі, через численні чуда, зцілення та оздоровлення, окрім вірних послідовників Його науки притягнув до себе чимало фанатиків. Саме ця фанатичність в якійсь мірі вплинула на численну юрбу біля міста, яка кидала на землю галузки, як вияв приязні та хвали. Серед них були і справжні послідовники. Виїжджаючи в місто Єрусалим Господь показує дві альтернативи цим людям: успіх або служіння Богу. Ісус обирає другий варіант і показує приклад кожному християнину сьогодні. Весь народ почав називати Його своїм царем, але не зумів прийняти одну річ – цей Цар вирішив служити і любити, а не наказувати чи знущатися. Народ не повірив, що може існувати такий прояв царського служіння.

Чому існує традиція освячувати вербу?

Верба – це видимий прояв приходу весни. Збереження цієї традиції допомагає усвідомити прихід Бога у життя. Тримаючи галузку в храмі, усвідомлюється нове розуміння сенсу життя: здобути земний успіх попри все чи відчути смак служіння моєму Господу, що відкриває справжній сенс існування на землі. Багато хто може заробити на цих галузках, і Бог для цієї людини – лише знаряддя для заробітку. Це гарно показує подія двох днів, коли магазин алкоголю в Україні BadBoy використовує важливі значення для християн, щоб заробити на обурені та зневазі цих цінностей. Або інша перспектива – прийняти Бога в життя і зростати щодня відкриваючи справжнє значення щастя. Бо це свято про моє розуміння щастя: щастя як короткотривале задоволення (у випадку позорного маркетингового кроку алкогольного магазину) або щастя як бажання зростати в добрих цінностях щодня, не втрачаючи своєї гідності. Україна обрала другий шлях у війні з росією. Наш напрям розвитку залежить від вибору. Хай вибір українців буде на довшу перспективу, ніж банальне і короткотривале. Власне у цьому і полягає сенс Входу Христа у Єрусалим – спасіння, як довша перспектива, бо спасіння – це про вічність!

Що робити з освяченою вербою?

Християни освячують вербу, як символ згоди прийняти Христа у своє життя як Царя. І цей символ повинен зберігатися у домівці протягом року. Навіть на молитві благословення верби будемо чути, щоб люди, які триматимуть її – охоронилися і збереглися від тіні смерті та темряви. Після освячення верби вартує зберігати її вдома за іконою протягом року. А коли засохне – вартує її спалити, але не викидати.

Авторська колонка є відображенням суб’єктивної позиції автора. Редакція «Твого міста» не завжди поділяє думки, висловлені в колонках, та готова надати незгодним можливість аргументованої відповіді.

Вербна неділя: як правильно освятити вербу і що з нею робити потім

Не за горами головне християнське свято року — світлий Великдень. А за тиждень до нього відзначається Вербна неділя — це теж важлива дата, адже віряни в цей день ідуть до церкви на особливу святкову службу й освячують вербу.

Згідно з народними повір’ями така освячена верба володіє цілющими властивостями. Про що саме ідеться і як правильно освячувати вербу, в тому числі і вдома, якщо раптом у вас не буде змоги сходити на службу до храму, інформує “Телеграф”. Також ми розкажемо, що робити з торішньою освяченою вербою і як її загалом зберігати.

Як правильно святи вербу

  • У церкві. Вербу освячують напередодні Вербної неділі — у суботу ввечері. Робиться це під час святкового богослужіння — Всеношної служби: після прочитання Євангелія читається 50-й псалом, а потім освяченою водою кропляться гілочки верби. Після цього їх роздають вірянам і ті стоять з вербою та свічками в руках аж до завершення служби. Крім того, повторюють освячення верби і в Вербну неділю під час Літургії.
  • Вдома. Для того, щоб освяти вербу самостійно, потрібно зрізати кілька гілочок, окропити їх святою водою і від чистого серця прочитати таку молитву: “Освячую верби ці Благодаттю Всесвятого Духа і окропленням води цієї священної, в ім’я Отця і Сина і Святого Духа. Амінь!”.

До речі, приходячи на освячення верби до храму, часто люди переживають, чи достатньо води потрапило на їхні гілочки. Насправді ж верба освячується благодаттю Духа Святого, а не свяченою водою, тому перейматися через те, наскільки багато крапель потрапило на вербу, не варто.

Цілющі властивості верби:

  • Вербою б’ють, щоб людина була здоровою, веселою та багатою, а дітей — щоб були сильні, гарно росли та слухались;
  • Після освячення вербу кладуть за образи, щоб вона охороняла дім від зла;
  • Освяченою вербою пізніше виганяють худобу у поле — вперше у році — легесенько торкаючись при цьому нею худоби, щоб та була здорова та плідна;
  • Освячені вербові котики раніше кидали в кашу й з’їдали всю порцію без останку, бо вірили, що так людина отримає силу весни на цілий рік;
  • Бджільники з освяченою вербою обходили свою пасіку, щоб бджоли роїлись, а ще всі господарі обходили з гілочками комори, стайні й кошари, щоб худоба була здорова, а в коморах водилось всіляке добро;
  • З’їдали кілька освячених вербових котиків ще дорогою з храму, щоб весь рік горло не боліло.

Що робити з освяченою вербою: як її зберігати

Ставити освячену вербу у воду не потрібно, бо вона зацвіте — її зберігають у сухому вигляді, зазвичай — у кутку за іконами, але це не обов’язково. Ви можете зберігати її будь-де, головне зробити так, щоб вона не опинилася під ногами й не зламалася, коли всохнеться.

Якщо раптом освячені на Вербну неділю гілочки проросли — це хороший знак. Вважається, що у вашому будинку панує мир та злагода і додатковий захист йому не потрібен. Саме тому таку вербу зазвичай висаджували на вулиці, однак не на власному подвір’ї, бо це вже погана прикмета — краще посадити молоду вербу у лісі або біля річки.

Куди подіти торішню освячену вербу

Напередодні Вербної неділі заведено позбуватися старої освяченої верби. Однак просто викидати її ні в якому разі не можна: гілочки або спалюють, розвіюючи потім попіл за вітром, або ж відносять в ліс чи до річки і складають біля зростаючої верби. Віднести її на спалювання зазвичай можна й до храму. Крім того, раніше люди старими гілочками обмітали кути в хаті і тільки тоді спалювали освячену вербу.

Раніше ми розповідали, на яку дату припадає Чистий четвер у 2023 році і що не можна робити у цей день. Це особливий день Страсного тижня перед Великоднем, тому в народі здавна існує чимало традицій та заборон, пов’язаних із Чистим четвергом.

Про автора

admin administrator