Рослини які не любить павутинний кліщ

Авторadmin

Рослини які не любить павутинний кліщ

Павутинний кліщ: чим він небезпечний і як позбутися його?

Павутинний кліщ – поширений і небезпечний шкідник, який швидко знищує рослину. Через його невеликі розміри дуже важко знайти комаху на ранній стадії. Кліщі швидко розмножуються і захоплюють дедалі більше рослин. Щоб позбутися шкідника в короткі терміни потрібно знати, що він собою представляє і розуміти, як його позбутися.

Види павутинного кліща

  1. Звичайний павутинний кліщ. Відрізняється світло-зеленим забарвленням навесні та влітку, восени змінює колір на червоний. На боках темні плями. Самки одного розміру з самцями.
  2. Атлантичний павутинний кліщ. Має більш рельєфне тіло з щетинками з боків. Самки крупніші за самців. У теплу пору року фарбування зелене, з настанням холодів колір темніє. Віддає перевагу ягідним чагарникам.
  3. Глідовий кліщ. Мешкає в плодових та ягідних чагарниках. Любить теплий клімат, найчастіше зустрічається у південних регіонах. Відрізняється коротким циклом життя: 38 днів.
  4. Фініковий павутинний кліщик. Селиться лише на півдні. Харчується динями, баклажанами та злаками. Особи живуть трохи більше 3 тижнів. За сезон може змінитись 9-12 поколінь. Забарвлення тіла – зелене.
  5. Туркестанський павутинний кліщ. Достатньо велика комаха. Дорослі особини сягають 0,6 мм. Комфортна температура повітря +17°С. Відкладає дрібні безбарвні яйця у великих кількостях.
  6. Петробія багатоядна. Небезпечна комаха, вкрай нерозбірлива у виборі їжі. Має 16 пар щетинок, що набагато більше, ніж у інших павутинних кліщів. Тіло коричнево-зелене.
  7. Червоний плодовий кліщ. Вважає за краще харчуватися фруктовими деревами: сливами, грушами, яблуками та персиками. Самки більші, у розмірах досягають 0,45 мм. Забарвлення в залежності від температури повітря змінюється від світло-червоного до бордового. Спинка горбиста, з щетинками.

Ознаки та симптоми зараження рослин

Сліди від кліща на рослинах розпізнати не так складно, особливо коли їх популяція грунтовно розрослася:

  1. На листі з’являються дірочки, начебто від голки, а також жовті та зелені крапки.
  2. Квіти і листя починають опадати. Також на них видно чорні крупинки, які легко відокремлюються, якщо їх потерти.
  3. Рослина уповільнює зростання.
  4. Між листям можна побачити тонкі сріблясті павутинки. З зворотнього боку на них видно комах у вигляді червоних або зелених точок, що рухаються.

Причини появи та розмноження павутинного кліща

Павутинні кліщі безперервно переміщуються у пошуках харчування. У будинок вони потрапляють:

  • з потоками повітря через двері та вікна;
  • на одязі та взутті, а також на вовні свійських тварин;
  • з новими рослинами та букетами квітів;
  • з зараженим грунтом, що не пройшов процедуру дезінфекції.

У сад комахи-шкідники приходять з сусідніх ділянок, а також разом з зараженою розсадою та купленими саджанцями. Навесні їхня діяльність уповільнена і майже непомітна, вони активізуються з приходом спеки.

Навала павутинних кліщів не тільки небезпечна сама по собі, але також несе додаткові загрози для рослин у вигляді сірої гнилі або вірусів. Якщо не проводити обробку, то можна легко попрощатися з більшою частиною врожаю.

Які рослини вражає шкідник?

Павутинний кліщ невибагливий у їжі. Однак першими у списку улюблених ним культур стоять огірки, помідори, перець та гарбуз. Також комахи люблять солодкі ягоди: малину, полуницю, смородину та виноград. Яблуні, груші та абрикоси теж не витримують його згубного інтересу. І навіть декоративні квіти, такі як троянди, кали, фуксії та цикламени не можуть безпечно існувати з ним на одній ділянці.

Засоби боротьби

Щоб знищити шкідника всі засоби хороші. Садівники зі змінним успіхом застосовують у боротьбі з павутинним кліщем:

  • народні домашні рецепти;
  • біологічні препарати;
  • досягнення хімічної промисловості.

Треба визнати, що останні найбільш ефективно допомагають позбутися докучливих комах.

Хімічні та біологічні препарати

До біологічних засобів відносять природні способи, запускаючи на заражені кліщем території його природного ворога – фітосейулюса, яка поїдає дорослих особин та їхнє потомство. Вона безпечна для рослин, проте дістати його для застосування на садовій ділянці досить проблематично.

До хімічних препаратів належать інсектоакарициди. Їх рідко застосовують у житлових приміщеннях та обробки проводять суворо дотримуючись інструкцій від виробника та правил техніки безпеки. Розглянемо найпопулярніші хімічні засоби від павутинних кліщів.

Аполло

Допомагає впоратися зі шкідниками на фруктових деревах та ягідних чагарниках. Вбиває лише яйця та личинок кліща, на дорослих діє як стерилізатор, роблячи самок безплідними. Обробляють культури препаратом у момент набухання нирок. Ягідні культури обприскують до появи квітів.

Акарін

Препарат має контактно-кишкову дію. Підходить для огірків, баклажанів, перців, капусти та ягідних чагарників. Зроблено з біологічно активного грибка, тому ефект від препарату накопичувальний, результат з’явиться через 3-5 обробок.

Фітоверм

Основна перевага препарату – можливість його застосування під час цвітіння та до збирання врожаю. Можна використовувати для захисту садових культур.

Вермітек

Вермітек – нетоксичний біологічний засіб, що не ушкоджує рослини. Ефективний тільки для профілактики та на ранніх стадіях ураження. Рекомендується ретельно обприскувати листя та стебла рослин, не пропускаючи жодного сантиметра.

Народні методи

Народні рецепти, особливо на ранніх стадіях, майже нічим не поступається хімічним. Перелічимо найдієвіші з них:

  1. Настій на часнику. Готують його у темному місці, у закритій ємності. У неї опускають пару дрібно нарізаних голівок, додають 1 л. води та залишають на 5 діб. Перед застосуванням розводять у пропорції 1:1.
  2. Цибулева лушпайка. 100 г. сухих очищення заливають 5 літрами води і настоюють також протягом 5 днів. Після цього додають 3-4 краплі йоду і обприскують рослини.
  3. Мильний розчин (для рослин у горщиках). Готується зі шматка мила, повністю розчиненого у воді. Отриманою рідиною намилюють рослини, попередньо накривши грунт. Після цього ретельно змивають піну і промивають землю.
  4. Кальцинована сода. Найкращий засіб для обробки тепличних рослин. Для приготування розчину потрібно розвести 50 мл. препарату на 10 л. води.

Профілактика

Щоб унеможливити зараження кліщем у будинку необхідно:

  • тримати нові рослини щонайменше два тижні на карантині в окремій кімнаті;
  • знезаражувати будь-який грунт шляхом прожарювання;
  • підтримувати високий рівень вологи.

Для профілактики заражень у відкритому грунті чи теплиці, важливо знати, які рослини не любить павутинний кліщ. До них входять: цибуля, часник, календула і кріп. Висаджуючи між грядками та рядами ці культури, можна не лише заощадити простір, а й захистити свій урожай від втрат.

Павутинний кліщ: засоби боротьби

Автор і редактор: Олена Н. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=21 Правки: 09 березня 2023 Опубліковано: 27 лютого 2019 Перша редакція: 28 вересня 2012 🕒 5 хвилин 👀 86984 рази 💬 0 коментарів

  • Види кліщів
  • Причини появи павутинних кліщів
  • Перші симптоми
  • Способи боротьби
  • Як обробляти
  • Заходи безпеки
  • Коментарі

Здавалося б, квітникарі, які займаються розведенням рослин не перший рік, багато знають про захист їх від шкідників. І взагалі, роблять все, щоб ці ж шкідники не завелися. Ми створюємо відповідні умови, правильно поливаємо і обприскуємо. І все одно, час від часу наші зелені улюбленці хворіють. Просто є такі шкідники, яких складно позбутися навіть при ретельному і постійному догляді – це павутинні кліщі.

Складно позбутися, тому що цих кліщів у природі безліч. Як страхітливо це б не звучало, кліщі є скрізь: у пилу, на грунті, в грунті, на листі. І не всіх їх побачиш неозброєним оком. Скажімо, мікроскопічний цикламеновий кліщик має довжину тіла близько 100-300 мкм (це менше міліметра).

Але на щастя, не всі вони шкодять рослинам, деякі (наприклад, грунтові кліщі) потрібні для підтримки процесів розкладання в грунті і формування поживного середовища.

Види кліщів

Але залишимо в спокої всіх інших кліщів і звернемо свою увагу саме на павутинних. Їх, до речі, теж є кілька видів, і всі вони небезпечні для рослин.

Усі кліщі – це дрібні, розміром до 1 мм (максимум 2 мм) сисні членистоногі павукоподібні. Вони бувають прозорими, молочного або жовтого відтінку, а також, червоного або помаранчевого кольору.

Головна їх шкода в тому, що вони висмоктують соки рослини. Як і всі кліщі, павутинний кліщ теж сисне павукоподібне. І перші ознаки його появи – це дрібні світлі крапки – місця проколів поверхні листя. Саме так кліщ смокче сік.

Найбільше поширений червоний павутинний кліщ. Саме цей шкідник частенько зводиться на моїх улюблених бальзамінах, коли я виношу їх на літо на свіже повітря. Як я не боролася з цією напастю, все одно зазвичай до кінця літа, якраз після періоду сильної спеки, листочки починають обростати павутиною. Це працює кліщ! Точніше безліч павутинних кліщів. Павутина – це вже продукт їхньої життєдіяльності. Вона не так небезпечна для рослини. Головна біда сам господар павутини – він, як вампір, висмоктує соки квітки.

Серед кліщів, небезпечних для рослин, є ще звичайний павутинний кліщ і атлантичний павутинний кліщ. Якщо Ви розводите екзотичні види квітів, то можете мати справу з плоскими кліщами. Вони особливо люблять кактуси, різні види цитрусових і фікусів, бересклет, але й інших квітів не цураються.

А самим підступним я назвала б кореневих і цибулинних кліщів, вони пошкоджують коріння і цибулини квітів. Точніше сказати, знищують, оскільки вчасно помітити цю маленьку істоту під землею практично не можливо. І в результаті господареві квіточки дістається виїдена цибулинка або коріння.

Причини появи павутинних кліщів

Всі ми турбуємося про свої квіточки, плекаємо їх, а кліщ все одно примудряється оселитися на них. Просто є умови, які прямо-таки сприяють появі цих шкідників. Приміром, особливо легко і швидко павутинний кліщ заводиться, якщо повітря в приміщенні сухе і тепле. А в квартирах з центральним опаленням він завжди такий. Вихід: або постійно обприскувати квіти, або купити зволожувач повітря.

Також павутинні кліщі люблять всякі затишні щілинки і тайнички. Якщо Ви не забираєте вчасно старе усохле листя (і те, що на рослині, і те, що опало в горщик), то павутинний кліщ сплете собі там «гніздо», а потім переселиться на здорові частини рослини. Пил на листках – теж улюблене місце проживання кліщів, тому квіточки потрібно частіше «умивати».

Перші симптоми

Вище вже згадувала, але не полінуюся ще раз перерахувати основні симптоми напади павутинного кліща на квітку. Спочатку з’являються дрібні знебарвлені крапки, вони можуть збільшуватися до плям, на зворотному боці листа можна побачити павутину, сам листок скручується (іноді навіть в трубочку). У павутині виводяться нові кліщики, листочки між тим опадають. Рослина слабшає, чахне і може загинути.

Способи боротьби

Частенько квітникарі не хочуть вдаватися до хімічних засобів боротьби з комахами. А хто хоче? Я теж не хочу, оскільки сама погано переношу всяку хімію. Але доводиться, особливо якщо це стосується павутинного кліща.

Звичайно, якщо Ви помітили хворобу вчасно, на стадії перших поодиноких дрібних крапочок-проколів, то можна обійтися розчином інсектицидного мила. Дрібно його натерти, добре розчинити у воді і ретельно протерти з обох сторін кожен листок пошкодженої рослини. Також потрібно протерти місце, де стоїть квітка (підвіконня або столик) і горщик.

Але, якщо чесно, всі ми доволі часто помічаємо хворобу на стадії більш сильного ураження. Це коли вже плями на листі і павутина на їх зворотній стороні. А вже кліщів в такому випадку – не злічити. Тоді доведеться застосовувати інсектициди. Зараз дуже великий вибір таких препаратів: фітоверм, неорон, фуфанон, агравертін. Особисто я застосовую Актеллік. Звичайно, він має 3 клас небезпеки (небезпечний для людей і тварин), але його дії і вистачає надовго.

Також я чула про застосування спеціальних паличок: Плант-Пін і Етіссо. Їх встромляють у землю в горщику з ушкодженою квіткою, поливають її як зазвичай, а діюча речовина (отрута проти кліщів) розчиняється і всмоктується через коріння. Особливо їх радять для фіалок, які не люблять вологого обприскування. Але я не маю досвіду застосування цих паличок.

Як обробляти

Якщо коротко, обробляти потрібно ретельно. Краще перестаратися, ніж не доробити. Кліщі можуть впадати в стан діапаузи і успішно перечікувати погані часи. До речі, перед обробкою приберіть все сильно пошкоджені листя і квіти.

Отже, розчиняємо актеллік в співвідношенні зазначеному на упаковці. Якщо у Вас ампула 5 мм, розчиніть її в 1 літрі теплої води і налийте після цього в ємність з розпилювачем. Ретельно обробіть всю рослину. Деякі місця можна протерти змоченою у розчині губкою. Обприскувати бажано не тільки хвору рослину, але і ті, що стоять поруч. Щоб знезаразити місце, де стояли квіти, я протираю підвіконня спиртом.

Заходи безпеки

Я на час обробки виношу квіти на вулицю (якщо влітку) або у ванну кімнату (взимку). Не можна обробляти актелліком в присутності дітей і тварин. Оскільки препарат 3 класу небезпеки, то й пити, їсти і курити під час обприскування категорично забороняється.

Сама під час процедури надягаю рукавички, маленький бавовняний респіратор (такі продають у будівельних магазинах), плащ-дощовик з тонкого поліетилену – щоб усе це потім викинути. Після обприскування вмиваюся і мию руки. Місце обробки потім потрібно ретельно вимити водою з милом і ще раз чистою водою.

В особливо запущених випадках потрібно повторити обробку через 10-12 днів. Ну або для впевненості в тому, що ви хоча б на 3 місяці позбулися кліща. Можливо, він і не з’явиться у вас знову, але при боротьбі з цим шкідником потрібно бути дуже уважним і терплячим.

Додаткова інформація про паутинного кліща

Про автора

admin administrator