Щеплення абрикоса влітку

Авторadmin

Щеплення абрикоса влітку

Як і на що можна прищепити абрикос?

Трапляється так, що вирощується протягом кількох років абрикос, першим же урожаєм розчаровує садівника несмачними або неякісними плодами. З такої ситуації існує два виходи: викорчувати або спиляти «невдале» дерево, посадивши на його місці новий саджанець, або прищепити на рослину живці хороших абрикосових сортів.

Вдалим рішенням буде саме щеплення, так як в цьому випадку врожаю доведеться чекати значно менше, ніж після висадки нового саджанця. У даній статті будуть описані основні правила щеплення абрикоса.

Мета і переваги щеплення

Вперше почувши про можливість прищеплювати живці елітних сортів на фруктові дерева, не надто обізнані садівники намагаються провести цю процедуру, але щеплення часто не приживається. Вдале проведення операції з трансплантації вимагає знань, акуратного підходу і правильного виконання процедури.

Важливо! Якщо прищеплювати держак однієї рослини на кореневу систему іншого, то в підсумку виросте саме той сорт, до якого належав держак. Але якщо коренева система належала дереву з гарною зимостійкістю, то ці якості передадуться і прищепленої частини дерева.

Необхідність щеплення виникає, коли з’являється необхідність в поліпшенні сортності плодового дерева, для чого з’єднують воєдино кілька частин окремих рослин. Для здійснення маніпуляції необхідні частини двох різних рослин – щепа і підщепу.

Підщепа – життєздатною рослина, або його нижня частина, з якою хочуть возз’єднати держак вибраного сорту. Прищепа – це частина рослини, яку необхідно приживити на підщепі. Щеплення покликана з’єднати частини так, щоб вони в підсумку зрослися і стали єдині.

Підщепа поставляє до щепленого черешки харчування і вологу, завдяки чому той швидко адаптується, йде в зростання, і через деякий час радує власника урожаєм сортових плодів. Прищеплене рослина не тільки зберігає свої кращі якості (смак і розмір плодів, врожайність), але і набуває зимостійкість дерева, до якого воно щеплено.

Це дуже важливо, тому що великоплідні сортові абрикоси рідко мають гарну стійкість до низьких зимових температур. Тому садівникові важливо відповідально підійти до вибору підщепи, і вибрати самий зимостійкий. Зазвичай, підвищеною зимостійкістю володіють дички, які виросли з кісточки.

Чи знаєте ви? Садівники встановлюють на деревах будиночки для птахів, тим самим «запрошуючи» пернатих оселитися в них. Кілька пташиних родин можуть захистити сад від гусениць, плодожерки та інших шкідників.

Способи і терміни щеплення абрикоса в весняне і зимовий час

Живці для майбутніх щеплень заготовляють заздалегідь, оптимально з осені, так як взимку нирки на гілках можуть підмерзнути. Найкращий час для живцювання – кінець жовтня. Нарізані живці зберігають в поліетиленовому пакеті на нижній полиці холодильника або ж у вологих тирсі, в прохолодному підвалі. Якщо заготовки не були зроблені з осені, то можна провести живцювання і навесні, але варто пам’ятати про можливість замерзлих нирок на гілках.

Початківці садівники часто не розуміють, коли, в якому місяці, можна прищеплювати дерева, і як провести операцію так, щоб щеплення було надійною. Навесні прищеплювати рослини можна як до початку руху соків в деревині, так і пізніше.

Бажано провести трансплантацію до розкриття нирок. Найбільш підходящим часом є березень і квітень. Раннє проведення процедури дозволить рослинам зростися до настання зимових холодів. Дуже хорошим часом для зрощування є серпень, так як до цього часу деревина абрикоса добре дозріває. Готовність дерева до щепленні в серпні можна визначити по легкому відділенню кори від заболоні.

По закінченню серпня, в осінню пору, роботи по прищепленню рослин проводяться тільки жителями південних регіонів. Це пояснюється тим, що держак не встигне прижитися до настання холодів, йому банально не вистачить теплих днів.

Чи знаєте ви? Згідно з народними прикметами, садівникові настав час приступати до щеплень кісточкових плодових культур, як тільки грунт в саду відтане на глибину двох штикових лопат.

У зимовий час також проводять щеплення, але завжди існує можливість їх вимерзання при сильних морозах. В основному цю процедуру практикують великі плодові розплідники і проводять її в умовах теплого приміщення, де постійно підтримується плюсова температура.

Види щеплень:

  1. «Бічна» – коли створюється бічний розріз в стовбурі, куди і вставляють держак прищепи під кутом в 45 градусів. Діаметр стволового розрізу повинен збігатися з діаметром держака, вставка повинна бути щільною. Місце з’єднання зміцнюється так, щоб зафіксувати щеплення. 1 – бічний розріз на підщепі; 2 – полготовленного щепу; 3 – щепа вставлений в бічній разре; 4 – обв’язка.
  2. «В розщепів» – для проведення вибирають гілку, діаметр якої більше, ніж діаметр майбутнього щепи. У товстій гілці підщепи роблять поперечний (досить глибокий) розріз, куди вставляють держак сортового рослини. Держак попередньо обрізають навскіс (під кутом 45 градусів). Сенс в тому, щоб щільно стикнулися деревина прищепи та підщепи. Затиснутий держак добре фіксують.
  3. Копуліровка – це варіант щеплення, де товщина держака і підщепи однакові. Їх з’єднують один з одним встик, після чого одну рослину як би продовжує інше (візуально). Місце з’єднання щільно фіксується, а через три-чотири роки рослини щільно зростуться і стануть одним цілим. У народі мені цей часто називають спотвореним словом «колеровка». А – проста копулировка; Б – поліпшена, з язичком.
  4. «За кору» – цей метод трохи не схожий на описані вище способи, так як під час процедури не проводиться пошкодження деревини. На дереві, до якого будуть прищеплювати держак, трохи розрізають, і, як би розгортають в сторони, кору. Далі до голої деревині підщепи прикладають держак прищепи, і вкривають його раніше відтягнутою корою. Місце, де два рослини суміщені, щільно перемотано фіксують матеріалами.
  5. Окуліровка – щеплення очками. Для її проведення з кори материнського абрикоса акуратно зрізують невелику частину, на якій розташована плодова брунька. На дереві-підщепі гострим ножем роблять надріз в корі, в який поміщають щепу з ниркою. Місце з’єднання щільно перемотують для фіксації. Це спосіб менш надійний, тому що для приживання частин потрібен тривалий період, тому таким чином дерева роблять щеплення тільки влітку (з початку липня).

На які дерева можна прищепити абрикос

Якщо садівник має достатньо досвіду і вже «набив руку» в щепленнях, то зможе прищепити живець практично на будь-яке дерево. У цьому випадку навіть не обов’язково дотримуватися того, щоб щепу і підщепу належали до однакової різновиди плодових дерев.

Наприклад, в якості підщепи для персика або абрикоса можна вибрати сливу або вишню. Прижився держак буде володіти якостями материнської рослини, тобто залишиться представником свого сорту.

Важливо! Після того, як держак був пріщеплен, на всі пошкоджені місця накладають садовий вар або зафарбовують пошкодження фарбою на масляній основі (оліфі). Ця обережність дозволить захистити вразливі місця від проникнення шкідників, вологи і пилу.

на абрикос

Найбільш оптимальним є щепу абрикосового держака до підщепи того ж виду. Перед початком процедури садівник повинен критично оцінити вік дерева до якого буде приживатися щеплення, діаметр гілок і то, чи можна проводити операцію в цю пору року.

Прищеплюючи рослини одного виду, процедуру можна провести різними способами, результат, частіше за все, завжди буде вдалим. Як абрикосового прищепи можна використовувати персикові дерева, в цьому випадку потрібно мати на увазі, що щепу буде слабо морозостійкий, адже і персиковий підщепу погано переносить морози.

на вишню

Також можна з успіхом прищеплювати абрикос до вишневого підщепи. Але садівникові слід пам’ятати, що успішність такого щеплення буде менш вірогідною, ніж після проведення до інших плодовим культурам. Це пояснюється тим, що не всі сорти вишень можна використовувати в якості підщепи.

Одним з мінусів є те, що після вдалої щеплення гілки щепленого дерева набувають надмірну крихкість, і їх необхідно додатково зміцнювати. Дуже надійний, але дуже трудомісткий варіант – попередньо щеплений на кореневу систему вишні держак сливи або аличі, на який, згодом, уже прищеплюється абрикос.

Читайте також про особливості щеплення вишні навесні для початківців, і як прищеплювати сливи на сливу.

на сливу

Закріплення абрикосового підщепи на сливових деревах дуже популярно, так як сливи є дуже морозостійкими рослинами. Обидві плодові культури мають гарну взаємної сумісністю і приживаються практично без освіти напливу кори в місці з’єднання.

До того ж, щеплений абрикос набуває стійкість сливового підщепи до низьких температур. На сливу прищеплюють абрикос як методом копулировки, так і привоєм живця.

Зростити абрикос і сливу також можна способом глибокого врізання:

1 – зрізи на підщепі і привої; 2 – поєднання і обв’язка; 3 – зрощення; а – лінія подальшого зрізу кореня абрикоса.

Як правильно робити щеплення абрикос?

Абрикос можна прищеплювати будь-яким з наведених вище методів. Для проведення успішної щеплення важливо вибрати не надто старе дерево-підщепу. Як показує практика, на деревах старше 4-5 років щеплення приживаються гірше, ніж на дворічних саджанцях.

На підщепах цього віку не тільки погано і рідко приживаються щепи, але внаслідок проведеної трансплантації дерева починають хворіти. На них часто розвивається Моніліоз і інші грибкові захворювання, внаслідок чого кора покривається пліснявою, і дерево поступово гине.

Чи знаєте ви? Російська, а пізніше і радянський учений, Іван Володимирович Мічурін був основоположником методики щеплень плодових дерев. На одному дереві садівник вирощував десятки різних сортів, і всі вони плодоносили.

Як правильно прищепити абрикос:

  1. Вибирається дерево, на якому планується провести щепу. Бажано, щоб це був молодий саджанець абрикоса-дички, в просторіччі Жерделі.
  2. Центральні гілки дички зрізають. Місце їх спилювання повинне знаходитися недалеко від стовбура.
  3. В якості підщепи вибирають абрикос, на якому ростуть великі, солодкі плоди. З материнської рослини відрізаю тонкі гілочки (живці) довжиною 10-15 см.
  4. Живці прищеплюють на дикий абрикос, наприклад, методом «під кору». Для цього кору в місці щеплення злегка відокремлюють від дерева, щільно вставляють туди держак. Так як щеплення не завжди приживається, досвідчені садівники рекомендують зробити їх в кількості 3-5 штук. Якщо приживуться зайві живці, то їх завжди можна буде обрізати. Коли все живці вставлені під кору по діаметру зрізу абрикосової гілки, їх щільно перев’язують в місцях з’єднання, по колу, поверх кори підщепи.
  5. Відкриту частину деревного пенька з приєднаними живцями заливають олійною фарбою, призначеної для вулиць, або садовим варом. Нанесення захисного шару повинно бути рясним, так, щоб не залишилося жодного необробленого місця з’єднання. І олійна фарба і садовий вар служать ізоляційним матеріалом, що не дозволяє патогенів проникнути до деревини.

Відео: Щеплення абрикоса

Чи вдалася щеплення, садівник зможе зрозуміти по тому, чи розвивається щеплений до підщепи держак іншого дерева. Якщо на ньому з’явилися листя і його довжина поступово збільшується, тобто держак розвивається, значить, щепа прижився.

Поради початківцям садівникам

Якщо садівник проживає в Сибіру або на Уралі, йому не варто робити щеплення на місцевий дичка південні сорти абрикосів, так як вони занадто теплолюбні для цього клімату, і, швидше за все, загинуть від морозу в першу ж зиму. А ось в середній смузі Росії південні сорти плодових дерев прекрасно приживаються, частково прибрати стійкість до морозів від дикого підщепи.

Рекомендуємо дізнатися, чому не плодоносить абрикосове дерево.

Прищеплюючи на 1-2 літні саджанці живці рівного діаметра (методом копулировки), не обов’язково обробляти щеплення садовим варом або іншим захисним складом. Найпростіше надіти поверх місця з’єднання звичайний поліетиленовий пакет і щільно закріпити його на тонкому стовбурі саджанця.

З’єднання одного дерева з іншим є дуже цікавим заняттям. При бажанні, на одному підщепі можна вирощувати до 10 різних абрикосових, і не тільки, сортів. Чим більше практикується садівник в проведенні щеплень, тим менше «осічок» трапляється.

Щеплення абрикоса — на що можна і як прищепити?

Для того щоб абрикосове дерево у вашому саду щороку давало багато плодів, за ним потрібно правильно доглядати. Це стосується будь-якого фруктового дерева. Серед безлічі процедур по догляду, найбільш складною і відповідальною можна вважати щеплення.

Недосвідченому садівникові буде складно прищепити дерево самому, адже техніка вимагає особливих навичок і певного досвіду. Але шляхом проб і помилок можна навчитися всьому і після кількох невдалих щеплень, обов’язково вийде вдала, та, яка в майбутньому подарує багато плодів.

Способи щеплення абрикоса та інших фруктових дерев наступні:

  • в боковий заріз;
  • в розщіп;
  • за кору;
  • покращена копуліровка.
  • Дерева, на які можна прищеплювати різні сорти абрикоса
  • Сумісність з іншими деревами
  • Коли і як прищеплювати абрикос
  • Способи щеплення

Дерева, на які можна прищеплювати різні сорти абрикоса

Цими способами можна прищепити будь-яке дерево

Для будь-якого щеплення фруктових дерев, потрібно вибирати підщепа у віці трьох-п’яти років з товщиною стовбура в діаметрі досягає десяти сантиметрів (підійдуть стовбури діаметром у три, і п’ять сантиметрів).

Також потрібно врахувати і можливість відторгнення. Адже чим старше дерево, тим більше ймовірність, що щеплення не приживеться. Варто відзначити, що на хворе дерево взагалі не бажано що-небудь прищеплювати.

Важливо знати: якщо фруктове дерево, на яке ви хочете зробити щеплення, погано росте, хворе або взагалі з видимими вадами, щеплення можна робити, коли дерево вилікується, тобто у віці старше призначеного (старше п’яти років).

Сумісність з іншими деревами

Щеплення на сливу

Абрикос можна прищепити на різні кісточкові дерева. Його живці легко засвоюються на новому місці і вже через якийсь час починають плодоносити.

1. Щеплення на аличу.

Для багатьох кісточкових алича є одним з самих сильних і сприятливих підщеп. Живці на цьому дереві швидко приживаються, що є безсумнівним плюсом, а самі плоди набувають солодкий присмак.

2. Щеплення на сливу.

Вибір сливи в якості підщепи теж не рідкість. Плюси такого вибору:

  • хороша сумісність двох порід;
  • вибираючи в якості підщепи морозостійкі напівдикі сорту, щеплений абрикос успадкує і стійкість до перепадів температури.

Нижче ми пропонуємо Вам подивитися відео про те, як прищеплювати абрикос на сливу:

3. Щеплення на терен.

Найчастіше практикується вже досвідченими садівниками. Що потрібно врахувати перед щепленням:

  • щоб уникнути утворення появи порослі, щеплення живців потрібно виробляти низько, практично поруч з кореневою шийкою;
  • в якості підщепи найкраще підійде «тернослива».

4. Щеплення на вишню.

Запам’ятайте, на вишні держак рідко коли приживається і в якості підщепи підходять тільки деякі сорти. У чому ж складність:

  • гілки у вишні дуже крихкі і в майбутньому, якщо ви виберете все ж вишню для підщепи, їх доведеться зміцнювати;
  • вдале прищеплення на будь-який сорт вишні залежить не стільки від самої вишні, як від щеплених на неї живців. Щеплений абрикос дасть плоди лише тоді, коли на вишню до цього був щеплений будь сорт сливи або аличі.

Докладно про те, як вирощувати абрикоси в Сибіру і на Уралі читайте в нашій статті.

Пропонуємо почитати статтю про те, правильно формувати крону абрикосового дерева.

5. Щеплення на персикове дерево.

Теж не поганий вибір підщепи. Але варто врахувати, що персик дуже примхливий і погано переносить морози і, якщо ви живете в північній області, краще відмовитися від персика на користь іншого варіанту.

Найкраще прищеплювати живці на однакові або споріднені сорти кісточкових дерев, тобто з абрикоса на абрикос. Тут питання сумісності відпадає відразу, і таке щеплення стане кращим вибором. Плоди будуть великими, м’ясистими і соковитими, а що ще потрібно?

Коли і як прищеплювати абрикос

Приклад техніки в розщіп

Для того щоб щеплений держак дав у результаті плоди, потрібно дотримуватися безлічі правил. Невдача може залежати не стільки від техніки, як від поганих живців, замазки, іржавого інструменту і т. д. Ніхто не захищений від помилки, але якщо виконувати всі етапи правильно і мати хороший інструмент, в результаті все вийде якнайкраще для абрикоса.

Час щеплення теж має важливу роль. Щеплення абрикосового дерева, як і інших плодових, краще проводити в суху, спокійну, теплу погоду. При відповідних, спокійних погодних умовах дереву легше переносити цю процедуру.

Зверніть увагу: місце зрізу треба постійно змащувати спеціальною замазкою.

Живці готуються заздалегідь, і тривалий час зберігаються в спеціальних місцях при особливих умовах. Прищеплення можливо в наступні сезони:

1. Щеплення навесні підходить дерева найкраще. Коли погода нормалізувалася, немає різкого похолодання і коливань температури. Навесні дерево оживає, і циркуляція деревного соку збільшується, з-за чого держак швидше зростається з прищепою.

2. Щеплення влітку може також вважатися кращим часом. У теплу пору року черешки краще приживаються, відсоток відторгнення мізерно малий.

3. Якщо щеплення навесні і влітку не прижилося, є останній шанс – прищепити живець восени. Намагайтеся вибрати теплу пору і вберегти живці від різких осінніх морозів.

Способи щеплення

Щеплення живцями абрикоса

Існує безліч різних видів щеплення. Для абрикоса підходить лише кілька з них. Потрібно враховувати різні фактори:

  • сорт дерева;
  • вік;
  • індивідуальні особливості обраного сорту.

І тільки потім, вибирати той спосіб, який підходить для нього більше. Щеплення абрикосового дерева в техніці в розщіп вибирається тоді, коли діаметр готового черешка менше діаметра вибраної гілки підщепи в пару раз.

Якщо Вас цікавить, як робити обрізку абрикосів навесні, тоді детальніше про це Ви зможете прочитати тут.

У підготовленому місці щеплення робиться розріз, і в його центр на невелику глибину роблять розщіп. У зроблену щілину поміщається держак так, щоб він був щільно стиснутий.

Такий спосіб щеплення гарний тим, що дає високий відсоток приживлюваності.

Щеплення живцями не особливо відрізняється від щеплення в розщіп. Живці готуються заздалегідь. Для щеплення потрібно вибрати підходящий по діаметру держак і як з’єднати з гілкою прищепи, щоб він продовжував його.

Найкраще таку щеплення робити навесні, коли сокорух збільшується.

Щеплення фруктових дерев потрібна для розведення різних сортів, адже не завжди для нового дерева є місце. І до того ж це досить захоплююче заняття для садівника з будь-яким стажем.

Якщо ви хочете спробувати прищепити до свого дереву абрикос, наведені в статті правилами і у вас все вийде. Удачі у ваших починаннях!

Пропонуємо подивитися відео про те, як прищеплювати абрикоси очком:

Щеплення абрикоса живцями влітку

Щеплення плодових дерев активно використовують для отримання більш витривалих рослин. Щоб виростити абрикос в середній смузі або на півночі Росії, буде потрібно використовувати щеплення. Найчастіше використовується щеплення абрикоса на сливу, яку найзручніше проводити влітку, використовуючи свіжі живці.

Щеплення необхідна для вирощування абрикоса в помірному кліматі

Плюси річної щеплення

Абрикос – теплолюбна культура, яка не завжди в змозі перенести заморозки. Якщо немає можливості придбати районований сорт, варто спробувати вегетативне розмноження живцями.

Абрикос прищеплюється влітку або навесні. Весняна щеплення відрізняється більш низьким відсотком успішного результату процедури. Плюсами річної щеплення є:

  • відсутність необхідності зберігати щепу всю зиму;
  • вищий відсоток приживлюваності;
  • при невдалій спробі можна зрізати ще держак;
  • рослина встигає відновитися до настання холодів.

Вибір підщепи

Практикується не тільки щеплення абрикоса на абрикос, а й на інші рослини. Найбільш продуктивною є використання в якості підщепи дикої або напівдикій сливи. Таке щеплення дає хороші результати. Це відмінний варіант для вирощування абрикоса на кислих грунтах, т. К. Слива відчуває себе прекрасно в такому грунті.

Можна прищеплювати абрикос на його дикого родича, що дозволить вирости міцним і здорова рослина. Є невеликий недолік, який може зіпсувати дикий штамб. Під час відлиги, коли в грунті застоюється волога, підстава стовбура може пріти і загнивати.

Абрикос прищеплюють також на саджанець персика, але терміни плодоношення такої гілки малі. Головним плюсом є розмір одержуваних плодів: вони виростають дуже великими з товстої навколоплідної стінкою.

Можна зустріти абрикос, подвоем для якого була вишня. Такі дерева виростають невеликими, а крона їх дуже компактна. Рослина починає плодоносити на 2-3 рік, а це дуже рано для абрикосів. Є один недолік такого щеплення – гілка може зламатися. Щоб уникнути це, використовують проміжне прищеплення, де посередині знаходиться держак сливи, а останній буде абрикос.

Абрикос можна прищепити на вишню, персик або дикий абрикос

Як проводити літню щеплення

Літня окулірування проводиться з кінця травня по початок червня. Для зрізу використовують наточені садові інструменти (секатор, ніж), а також садовий вар і ізоляційну стрічку.

На період щеплення абрикос повинен отцвесті і розпустити листя. Садівнику необхідно відібрати найсильніший втечу з великою кількістю листя на ньому. Далі держак зрізається скатом, т. Е. Навскоси. Обов’язково захопити частину торішньої деревини.

Коли щепу підготовлений, можна приступати до наступного етапу. Як прищепити абрикос:

  1. Верхівкову бруньку підщепи зрізують, а зріз обробляють садовим варом, щоб уникнути попадання в нього хвороботворних організмів.
  2. Все листя з держака зрізають, але так, щоб їх черешки залишилися на гілці. Це знизить витрата поживних речовин і дозволить прищепити швидше взятися.
  3. На підщепі роблять горизонтальний спіл, який і стане місцем щеплення.
  4. Зробити в місці зрізу невеликий розщеп гострим ножем на глибину не більше 4 см.
  5. Місце розщепу збризкують водою, соком алое або спеціалізованими препаратами, які продаються в сільськогосподарських магазинах.
  6. На підщепі акуратно роблять клиновидний зріз з двох сторін. Чим він буде рівніше, тим більша ймовірність приживлюваності живця. Гострий край зрізу заводять в розщепів так глибоко, наскільки це можливо.
  7. Втеча з привоєм акуратно, але щільно, обмотують ізоляційною стрічкою.

На підщепі робиться акуратний клиновидний зріз

Абрикос можна прищеплювати і іншими способами, але саме кріплення прищепи за розщеп дозволяє знизити ризик невдалого результату процедури. Якщо прищепа і підщепа обрані правильно, можна отримати витривала абрикосове дерево.

Трапляється, що щеплення не приживається з першого разу, але влітку є час, щоб повторити процедуру. Якщо через 1-1,5 тижні держак почав темніти і сохнути, але потрібно прибрати щепу, зачистити місце зрізу і спробувати знову з новим держаком.

Важливою деталлю є дезінфекція місця щеплення, т. К. Головною причиною загибелі молодих саджанців є зараження інфекцією місця щеплення.

Related Posts:

Про автора

admin administrator