Що їдять горобці взимку в годівниці

Авторadmin

Що їдять горобці взимку в годівниці

Хлібом не годуй: що їдять птахи і хто прилітає до годівниць

Взимку по вікнах часто чути знайоме постукування. Синиці шукають комах, що заховалися у шпаринках, і поглядають, чи не з’явилася годівниці. Вони добре пам’ятають, де їх годували минулої зими і перевіряють, чи не чекають вже на них ласощі.

Синиці провели літо у наших садах і лісах. Будували свої гнізда у дуплах або глибоких шпаринках, не гребували синичниками, побудованими людьми. Зиму ж проводять, нікуди не відлітаючи. Мандрують неподалік від тих місць, де гніздилися. Для цього синиці й інші птахи об’єднуються у зграйки, які формуються восени. Такі компанії більш помітні для нас, ніж окремі птахи, що не підлітають до вікон, а спритно обшукують задля здобування поживи тонкі гілки у кроні дерев.

Гості годівниць

Якщо поспостерігати, що відбувається на годівниці, можна звернути увагу на певну нерівномірність появи птахів. Деякий час на ній немає нікого, потім з’являються й підлітають один за одним. Синиця хапає насінину й відлітає. За нею підлітає наступна. Це означає, що до годівниці під час щоденних перельотів знайомим маршрутом прилетіла чергова зграя.

Синиці – найчастіші гості годівниць. До речі, «синиця» – це не від кольору. У забарвленні більшості синиць ви не знайдете нічого подібного до синього кольору, хоч є і винятки. Назва звуконаслідувальна, від дзвінкого «сінь-сінь», або «зінь-зінь», яке можна почути від цих птахів.

На годівниці можна натрапити на різних синиць:

Велика синиця. Саме вона найчастіше буває на годівницях. У неї чорне забарвлення голови, аж до потилиці, зеленувата спина, жовті груди з чорною «краваткою», широкою в самців і вузькою у самиць.

Блакитна синиця. Єдина, у кого є щось пов’язане із синім кольором, а саме блакитна «шапочка» з білою оторочкою, блакить на крилах. У неї сіро-зелена спина і жовті груди. Вона суттєво менша за велику. Рухлива, неспокійна, вертка.

Гаїчка. Вона має чорну верхню частину голови, а решта тіла – сіра. Ця пташка теж маленька, трішки більша за блакитну.

Дуже рідкісна гостя – чорна синиця. Її й вирізняють далеко не завжди. Вона за розмірами така сама, як гаїчка, і виглядає дещо більш бляклою копією великої синиці. Її характерна ознака – біла плямка на потилиці.

Типова манера синиць – підлетіти, схопити їжу (наприклад, насінину) і поступитися місцем іншим птахам зі зграйки. Щоправда, інколи не без демонстрацій на кшталт «хто крутіший» – із розкриванням крил та сичанням.

Горобці ж роблять інакше: всі намагаються дістатися до корму, нікуди не відлітають, їдять прямо у годівниці.

Горобців у нас два види – хатні і польові. Хатній горобець вирізняється сірою щокою та широкою чорною «краваткою», «шапка» – шоколадно-коричнева з сірим. Таке забарвлення характерне для самців, а от самиці мають скромніший вигляд. Польовий горобець має на щоці чорну цяточку, а «краватка» зовсім маленька, тільки під дзьобом. І «шапочка» лише з сірою окантовкою.

Останнім часом хатні горобці стали траплятися рідше. Їхня чисельність скорочується. На годівниці дедалі частіше можна побачити польових. Чому так відбувається? Поки що вчені не дійшли єдиного висновку, хоча цій проблемі присвячено чимало досліджень. Адже таке скорочення відбувається одночасно в різних країнах. Можливо, проблема саме у внутрішніх механізмах взаємодії цих двох видів.

Ті, хто живе біля лісу, можуть побачити і ще одного відвідувача. Навіть спершу почути його дзвінке «твік-твік-твік». Це повзик. Він дещо більший за синицю, сильний, бідовий, здатний навіть відігнати горобця. Сірий, з рудувато-каштановими «штанами» – підхвістям, із чорною вузькою смужкою-«пов’язкою» від ока до потилиці і довгим дзьобом-«пінцетом». Він не тільки їсть насіння, але й ховає його по шпаринках на навколишніх деревах і будівлях – робить запас на скрутні часи. Коли бракує їжі, синиці, знаючи цю звичку повзика, починають нишпорити по його сховках.

Неподалік від лісу трапляються й дятли. Загалом їх у нас кілька видів. Та на годівниці найчастіше можна зустріти великого строкатого і середнього строкатого дятлів. У великого є три смужки чорного кольору на щоці, які розходяться в різні боки «зіркою», а самець має червону плямку на потилиці. У середнього дятла – яскраво-червона «шапочка», як у самців, так і у самок.

Набагато рідше може завітати сивий дятел, великий, із сірувато-зеленим забарвленням спини і сірою нижньою частиною тіла. Самець має червону цятку на голові. Найчастіше дятли прилітають туди, де можна поласувати жиром, проте середні і навіть великі не гребують і насінням, спритно відганяючи синиць і горобців.

Ще одна відвідувачка – родичка ворони, сойка. Сало, ягоди, навіть шматочки м’яса чи риби – це те, що привертає її увагу.

Що покласти в годівничку?

Побутує думка, що будь-які відходи зі столу, крім кісточок від м’яса, підійдуть птахам. Та це велика помилка. Звичайно, птахи можуть з’їсти чимало, але це не означає, що така їжа піде їм на користь.

Птахам не можна давати солону їжу. Це може призвести до порушень роботи внутрішніх органів і до загибелі птаха. Заборонено годувати їх смаженими продуктами, навіть насінням, якщо його підсмажили. Не варто давати птахам пшоно. Замість нього краще дати просо, як кімнатним папугам. Свіжа булка важка навіть для людини, а птахові вона може забити стравохід і зупинити його роботу. Птах загине у страшних муках.

Тому завжди слід уважно ставитися до того, що класти у годівницю.

  • Насіння соняха (не підсмажене) – воно містить велику кількість жирів, швидко відновлює пташині сили, дає багато енергії.
  • Насіння динь та кавунів – делікатес для птахів, який дуже часто потрапляє у смітник. Варто його сполоснути і висушити, коли ви їсте ці пізньолітні ласощі – і безкоштовні (для вас) та безцінні (для птахів) наїдки готові.
  • Насіння гарбуза. Смажити його, звичайно, не можна.
  • Несолені сало або здір – калорійна і корисна для птахів їжа. Натуральні тваринні жири швидко відновлюють запаси енергії. Крім того, якщо насіння птахи з’їдають швидко, то цю їжу вони можуть дзьобати цілий день. Можна також давати птахам і несолоне вершкове масло.
  • Волоський горіх. Не поспішайте викидати ті шматки шкаралупи, де залишилися рештки ядра. Дайте птахам можливість вибрати ці крихти.

Якщо вам зовсім нічого дати птахам, зрідка можна додати білих сухарів (й аж ніяк не свіжу булку!).

Ви відповідальні за тих, кого нагодували

Ще з осені пташині зграйки відшукують місця, багаті на їжу. Потім, взимку, шукати буде запізно – місця будуть зайняті іншими компаніями.

Відлітати від добре знайомих годівниць птахам небезпечно, адже у них просто може забракнути сил на пошуки. Тому зграйки залишаються там, де вони знайшли достатньо корму в кінці осені – на початку зими.

Тому, якщо ви почали підгодовувати птахів, це треба робити всю зиму. Погодувати і припинити – це буквально приректи птахів на голодну смерть. Добре, якщо поблизу є інші годівниці. А якщо немає?

Якщо ви з року в рік годуєте птахів, то ваше вікно стало вже «точкою на карті» у пам’яті птахів (і це – не романтика, а результати спостережень з використанням кільцювання). Вони прилітають, напевне знаючи, що тут на них чекає ваша гостинність і можливість пережити зиму. Бо для птахів найстрашніший не холод, а голод.

Ви вже повісили годівницю? Не зупиняйтеся. Пташине життя тепер залежить від вашої уваги і підтримки.

Що їдять горобці, або Чим годувати пернатих взимку?

Проблем з харчуванням у горобців в теплу пору року зазвичай не виникає. Ці маленькі пернаті створіння із задоволенням поїдають харчові відходи, які завжди можна знайти в межах міста. Горобці, які живуть далеко від цивілізації, харчуються насінням злакових рослин, якими рясніють поля.

  • Чим харчуються горобці влітку?
  • Чим годувати горобців взимку?
  • Облаштування пташиної годівниці
  • Відео про те, як годувати горобців
  • Продукти, які не слід давати горобцям
  • Як підгодувати хворого горобця?
  • Відео про те, як годувати маленького горобця

Проблема з харчуванням у птахів виникає з настанням холодів, адже не всі птахи відлітають на південь. Любителі фауни нерідко допомагають пернатим друзям, роблячи для них спеціальні годівниці, які підвішують на деревах. Однак не всі знають, чим годувати горобців. Зазвичай їм пропонуються хлібні крихти і пшоно. Хоча раціон горобця може бути куди різноманітнішим.

Чим харчуються горобці влітку?

Маленькі пернаті друзі практично не мають обмежень у їжі. Малюків-пташенят зазвичай вигодовують білковою їжею, а саме невеликими комахами. Підраховано, що в раціон пташенят входить близько 60% тваринної їжі. Слід зазначити, що вигодувати пташеня зернами і травою неможливо. Ніжний шлунок не впорається з грубою їжею, і пташенята загинуть.

Дорослі особини менш вибагливі. У літній період горобці не мають нестачі в їжі, а тому нерідко лінуються і практично не полюють за комахами для їжі. Та й навіщо їм це робити, коли вони можуть поласувати їжею, запропонованою людиною. Особливо люблять годувати птахів діти. Кілограми хлібобулочних виробів йдуть на їжу горобців.

У міських умовах птахам дістається багато їжі у закладів швидкого харчування. Причому горобці їдять не тільки здобу і хлібні крихти. Вони з задоволенням поглинають залишки м’ясних страв, овочі та подрібнені горішки.

Що їдять горобці в природних умовах? Безумовно, це насіння рослин і сама зелень, від якої пернаті також не відмовляються. Якщо в траві попадуться ягоди земляники, то і вони підуть у справу. Дивно, але горобці можуть з “їдати їжу, що перевищує в розмірах їх самих. Яблука вони розклевують, та й від жирних гусениць не відмовляються. Цих створінь природи, безперечно, можна називати всеїдними.

Горобці, що живуть у сільській місцевості, часто прилітають на годівницю до місць, де утримується худоба. У сінній трусі вони знаходять насіння рослин, та й з годівниць, в які кладуть їжу худобі, вони також примудряються урвати шматочок-другий.

Чим годувати горобців взимку?

У холодну пору року птахам доводиться туго. Сніг покриває поля, комахи ховаються на зиму, рослинної їжі практично немає. Горобці – птахи лякливі, але голод змушує їх ставати жебраками. Що їдять горобці взимку? Їх раціон досить мізерний. Без допомоги людини маленьким пташкам не впоратися. Якщо їм пощастить, вони можуть поласувати зимовим ягодами і збереженим насінням. Із задоволенням пернаті поглинають пшоно, соняшникове насіння, висушені ягоди. З не меншим задоволенням вони склюють шматочок сиру або вареної ковбаси. Готову кашу, що залишилася від сніданку, також можна запропонувати горобцям.

Основними джерелами живлення пернатих у зимовий час є:

  • звалища та місця скупчення побутових відходів;
  • підприємства з переробки злакових культур;
  • заклади громадського харчування, де залишається багато харчових відходів;
  • саморобні годівниці, що облаштовуються спеціально для птахів.

Як і чим годувати горобців взимку, що живуть в межах міста? Найкращим варіантом буде облаштування спеціальної годівниці. Її, правда, будуть відвідувати не тільки горобці, але і всі птахи, що зіткнулися з проблемою зимового дефіциту харчування. Але хіба це повинно зупиняти любителя живої природи, який хоче допомогти братам нашим меншим?

Облаштування пташиної годівниці

Годівниця для горобців повинна бути маленькою, тоді її не будуть розоряти великі птахи. Саморобну годівницю для птахів можна виготовити з пластикової пляшки або картонного пакета з-під молока. Наявність даху обов’язкова, інакше весь корм змиє дощем або засипле снігом. Отвір має бути таким, щоб птах міг вільно в нього пролізти і вилізти назад.

Як підживлення можна використовувати будь-які залишки зі столу людини. Птахи особливо добре їдять вівсяну крупу, горіхи зерна і навіть насіння дині і гарбуза. Побалувати птахів можна і шматочками м’яса. Їх бажано нанизати на нитку, яку слід підвісити до верхньої частини годівниці.

Горобці швидко дізнаються про місце розташування годівниці і починають регулярно її відвідувати. Якщо годівниця довгий час залишається порожньою, то горобці втрачають до неї інтерес і більше не прилітають.

Відео про те, як годувати горобців

Не варто боятися перегодувати птахів. Якщо якась їжа буде пернатим не до душі, вони самі від неї відмовляться. Горобці без зусиль «розправляться» з вареними макаронами, картопляним пюре, перемолотими сухарями. Можна пророщувати спеціально для птахів травичку. В умовах відсутності рослинної їжі вони із задоволенням накинуться на свіжу зелень.

Непогано підгодовувати горобців гречкою, причому будь-якою: відвареною і сирию. Збалансоване харчування – основа здоров’я птиці. Правильний корм можна зробити самостійно. Досить змішати ягоди, висушених хробаків, зелень і злаки.

Продукти, які не слід давати горобцям

Таких продуктів небагато, але вони є. Не рекомендується годувати пернатих житом і випічкою з нього. Вважається, що жито порушує кислотність в організмі птахів і призводить до проблем з травленням.

Така думка орнітологів, але обивателі не надто її дотримуються. Коли виникає питання, як прогодувати птахів взимку, то тут вже не до гастрономічних вишукувань.

Взагалі, горобцям небажано давати солоні і копчені страви, але якщо з копченостями все зрозуміло, то виключити сіль з раціону птахів практично не можна, оскільки вона присутня в будь-якій випічці і всіх стравах, вживаних людиною.

Що стосується насіння, то їх необхідно давати тільки в сирому вигляді. Будь-яке смажене насіння, як і будь-які смажені продукти, чинить несприятливий вплив на травну систему птахів. Близько 30% птахів, які страждають на запальні процеси шлунково-кишкового тракту, гинуть. Однак проконтролювати весь раціон міського горобця непросто. Голодна тварина може з’їсти шкідливу їжу зі сміттєвого контейнера або деінде.

З обережністю слід підгодовувати горобців бобовими. Незважаючи на те що ці культури є джерелом білка, незамінного в зимовий період, вони негативно позначаються на травній системі, перешкоджаючи нормальному засвоєнню їжі.

Як підгодувати хворого горобця?

Нерідко люди підбирають хворих або покалічених птахів і намагаються вигодувати їх самостійно. Хворого горобця можна підгодувати відвареним жовтком, кашею, розмоченим у воді білим хлібом.

Маленьких пташенят слід підгодовувати м’якою білковою їжею. В ідеалі це хробаки і комахи, однак дощових хробаків малюкам давати не можна через високу ймовірність зараження гельмінтами. Можна підгодовувати пташеня творогом, сирим або відвареним м’ясом, яке краще перемелювати у фарш.

Якщо пташеня зовсім мале, їжу слід закладати йому в рот пінцетом. М’яку їжу скочують у маленькі грудочки і пропонують малюку. Пташеня виростає протягом 3 тижнів, після чого його можна випускати на волю, але бажано для початку ознайомити його з годівницею, куди регулярно буде подаватися їжа для незміцнілого малюка або хворого птаха.

У пташеня може виявитися брак вітамінів. Його можна заповнити шляхом введення в їжу спеціальних складів для птахів, пропонованих у зоомагазинах. Там же можна придбати готовий корм, який буде включати всі необхідні елементи для здоров’я пернатого друга. Горобцям підходить корм для папуг. Але на відміну від яскравих домашніх птахів, горобці більш вимогливі до м’яса. Тому бажано додавати в харчування горобця відварену курячу грудку або креветки, зварені без солі. Не варто думати, що раціон горобця буде накладним. Адже птиці не потрібно великої кількості м’ясної їжі, достатньо відщипувати шматочок від м’яса, пропонованого за обіднім столом. Горобцем можна запропонувати наступну суміш:

Відео про те, як годувати маленького горобця

Всі інгредієнти беруться в рівних пропорціях і ретельно змішуються. Ослабленому або маленькому горобцю можна запропонувати мух або опаришів, які продаються в рибальських магазинах.

Не відмовиться горобець від мурашок і маленьких павучків. Можна спробувати запропонувати трохи відвареної риби. Пернаті друзі також добре приймають яблука, огірки, зелень та інші культури, що вирощуються на дільницях. Можна урізноманітнити раціон птиці кормом для рибок. Зокрема, підійде сушений гаммарус або дафнії.

А Ви підгодовуєте горобців? Що Ви їм даєте? Розкажіть про це в коментарях.

Про автора

admin administrator