Що їдять ігуани в домашніх умовах

Авторadmin

Що їдять ігуани в домашніх умовах

Все про ігуану: як виглядають, чим харчуються, де мешкають, чи небезпечні для людини

Якщо ви перебуваєте в пошуках екзотичної тварини для утримання в будинку, то рекомендуємо вам розглянути варіант придбання ігуани. У неї гарна яскрава зовнішність і цікавий спосіб життя, доброзичливий характер. Вона здатна звикати до людини і навіть йти з ним на контакт. Що необхідно ігуані для проживання в домашніх умовах, читайте в нашому матеріалі.

  • Що це за тварина
  • види
    • Звичайна, або зелена (iguana iguana)
    • Чорна (ctenosaura acanthura)
    • Мадагаскарська (chalarodon madagascariensis)
    • Блакитна (cyclura lewisi)
    • Смугаста Фіджійська (brachylophus fasciatus)
    • Пустельна (dipsosaurus dorsalis)
    • Ошейниковая (crotaphytus collaris)
    • Скільки живуть і як визначити вік
    • Тераріум: який вибрати і як облаштувати
    • чим годувати
    • Ім`я для ігуани
    • як приручити
    • Хвороби і як їх лікувати

    Що це за тварина

    Ігуана – це велика ящірка з однойменного сімейства з довжиною тіла до 2 м (без хвоста – до 42 см) і вагою до 4 кг (окремі екземпляри – до 8 кг). Ареал її проживання – Північна, Південна і Центральна Америка, Антильські, Галапагоські острови, Фіджі. Вона вважає за краще селитися в тропічних лісах з високим рівнем вологості, на відкритих морських узбережжях, в пустельних місцевостях. Веде активний денний спосіб життя. Велику частину часу перебуває на деревах, за якими відмінно пересувається. Є також види, які мешкають в море або ведуть наземний спосіб життя. Багато з них швидко бігають, добре плавають і пірнають. У сферу харчових інтересів ящірки входить рослинність – листя, пагони, квітки, плоди приблизно 100 видів дерев і кущів, які ростуть у тропіках.

    Чи знаєте ви? Рятуючись від небезпеки, ігуана може стрибати у воду з висоти 30 м. Товста луска перешкоджає виникненню ушкоджень.

    Самі ігуани стають жертвами крокодилів, кайманів, хижих птахів, змій, інших видів ящірок, щурів, тхорів, лисиць, представників сімейства котячих і людини – в деяких штатах у мексиканців з її м`яса готують національні страви. Забарвлення тіла різних видів ігуан може бути різним, залежно від місцевості проживання та віку.

    Зустрічаються ящірки з блакитним, ліловим, синім, зеленим, рожевим, червоним, оранжевим, чорним тілом. Тіло у цих плазунів тонке, приплюснуті з боків. Хвіст в 3-4 рази перевищує довжину тулуба. На спині і хвості є поздовжній гребінь, на горлі – великий мішок. Лапи короткі, з 5 пальцями і довгими гострими кігтями.

    види

    У природі налічується 8 пологів і 38 видів ігуан. 13 з них занесені до Червоної книги Міжнародного союзу охорони природи. Як виглядають найбільш поширені, ви можете побачити на фото. Ми розповімо про те, чим вони харчуються і який спосіб життя ведуть.

    Звичайна, або зелена (Iguana iguana)

    Це найбільша і найбільш поширена представниця роду. Населяє Центральну і Південну Америку. Веде деревний спосіб життя. Виростає до 1,5 м в довжину і до 4 кг вагою. Забарвлення може бути різним, не тільки зеленим – на колір тіла впливає район проживання. Тіло тонке, з довгим сплюсненим хвостом. На спині розміщений гребінь. Під підборіддям є мішок, який необхідний для терморегуляції і залучення особини протилежної статі в шлюбний період.

    Як і інші ігуани, зелена не є небезпечною для людини. Вона растительноядная. Рани може наносити людям лише в разі, якщо вони беруть її на руки. Зуби і пазурі у неї гострі, тому пошкодження можуть бути дуже болючими і серйозними. Размноженіепроісходіт шляхом відкладання самкою яєць в затишне місце. Ні батько, ні мати не беруть участь у виходжуванні та вихованні дітей. З перших днів після народження малюки ведуть самостійне життя. Виживає при цьому лише близько 5% потомства.

    Чорна (Ctenosaura acanthura)

    Даний вид обітаетв скелях Мексики. Його представники виростають не більше 1,4 м в довжину. Мають короткі голови. На їх спині і хвості розміщений гребінь, що складається з шипів, який ящірка використовує для захисту від ворогів. Хвіст покритий килеватой лускою. Харчується рептилія квітками, листям, плодами.

    Мадагаскарська (Chalarodon madagascariensis)

    Ці ігуани виростають до 30 см, хвіст може бути довжиною 50 см і більше. Тіло забарвлене в світло-сірі або темно-коричневі тони, поцятковане плямами і смужками. У самців на голові присутня красивий гребінь.

    Чи знаєте ви? Морська ігуана здатна затримувати дихання під водою на 1 годину.

    Ареал проживання – піщані дюни південно-західній частині острова Мадагаскар. Поїдає рептилія рослини і комах.

    Блакитна (Cyclura lewisi)

    Рідкісний вид, який жівётна острові Великий Кайман. Знаходиться на межі вимирання. Людина активно займається збереженням виду. Ці ящірки вважають за краще селитися на морському узбережжі, на відкритих ділянках, на скелях, в посушливих лісах. Вночі ховаються в підземні нори. Тіло ящірки забарвлене в синій колір. Загальна довжина його досягає 1,5 м.

    Смугаста Фіджійська (Brachylophus fasciatus)

    Це невеликі ящірки з повною довжиною тіла до 90 см. Як зрозуміло з назви, живуть вони на острові Фіджі. Пофарбовані в яскраво-зелений колір. Уздовж тіла і хвоста розташовані широкі смуги білого кольору. На спині є невеликий гребінь. Він більш помітний у чоловічих особин. Під час агресії або в шлюбний період самець змінює колір на чорний.

    У звичайному стані їх колір також може змінюватися на зелений з блакитним відливом. Смугасті ігуани живуть на деревах. Вниз спускаються днем, щоб роздобути собі їжу. Люблять папайю, банани, гібіскус.

    Пустельна (Dipsosaurus dorsalis)

    У представників цього виду тіло без хвоста виростає до 40 см. Тіло щільне. Забарвлення непримітний – сірий, коричневий з дрібними світлими цятками, облямованими чорним. Населяє південно-західні райони США і прилеглі до них мексиканські штати. Їсть місцеві рослини. Однак іноді також може поїдати комах і своїх дрібних родичів.

    Ошейниковая (Crotaphytus collaris)

    Ошейниковая ігуана – мешканка південно-західних штатів США і Мексики. Її тіло в довжину складає 35 см. Має красиву забарвлення – по жовтому, помаранчевому або зеленому тілу тягнуться 5-6 поперечних смужок світлих відтінків, а в зоні передніх лап розташований чорний нашийник з білою або жовтою облямівкою. На голові присутні темні плями. Передні лапи яскравого зеленого кольору, задні більш спокійного, зелено-синього.

    Самці зазвичай набагато яскравіше, ніж самки. При різному освітленні ошейниковая ігуана може змінювати колір. Веде наземний спосіб життя. Швидко пересувається на задніх лапах. Впадає в сплячку на 2-3 місяці, починаючи з кінця осені. Харчові інтереси – різні органи рослин, іноді – комахи і їхні яйця.

    Зміст і догляд за ігуаною в домашніх умовах

    Все більше людей вважають за краще заводити в якості домашнього вихованця ігуану. Зміст її непросте, оскільки власникові потрібно буде подбати про комфортні умови проживання для рептилії. В іншому випадку тварина буде часто хворіти і зможе прожити мала кількість років. Слід розуміти, що звикнути до рептилії і правильно її утримувати набагато складніше, ніж більш звичних, ссавців тварин.

    важливо! Перед тим як придбати екзотичного вихованця, слід зібрати якнайповнішу інформацію про його переваги в житлі і їжі. Відправляйтеся в зоомагазин за покупкою лише в тому випадку, якщо ви будете впевнені, що зможете все це тварині надати.

    Скільки живуть і як визначити вік

    У дикій природі ігуани живуть до 8 років. В комфортних і правильно створених домашніх умовах можуть прожити до 20 років. Приблизно визначити вік можна за розміром тварини:

    • на рік воно повинно мати довжину тіла 20-23 см, з хвостом – 51-69 см, вага – 0,4-0,6 кг;
    • в 2 роки довжина тіла складає 28-30 см, з хвостом – 71-91 см, маса – 0,8-1,6 кг;
    • з 3 до 4 років тіло виросте до 30-41 см, з хвостом – 76-122 см, маса – 1,6-3,3 кг;
    • з 5 до 6 років довжина тіла без хвоста може скласти 46-56 см, з хвостом – 114-168 см, маса – 4,1-7,4 кг;
    • до 7 років довжина тулуба досягає 51-61 см, з хвостом – 127-183 см, маса – 6,1-8,2 кг.

    Дані параметри приблизні і будуть сильно відрізнятися в залежності від того, в яких умовах тварина росло, як за ним доглядали, що воно їло, який у нього підлогу. Крім розмірів, вік можна визначити і за зовнішнім виглядом. Однак зробити це можуть лише досвідчені люди, добре знайомі з цими рептиліями.

    Тераріум: який вибрати і як облаштувати

    Тераріум необхідно придбавати або одночасно з твариною, або до його покупки. Перед цим потрібно визначити місце, в якому він буде перебувати вдома. Краще купувати тераріум вертикального типу з бічними отворами для циркуляції повітря. Рекомендовані розміри для однієї особини – 80х70х120 см, для 2 особин – 2х1х0,7 м з водоймою 1х1 м, глибиною 0,4 м.

    Читайте докладніше як зробити тераріум для ігуани своїми руками.

    Оскільки більшість ігуан – деревні тварини, то житло коштує облаштувати корчами. Рослинність поміщати не потрібно, вона буде зіпсована. На підлогу потрібно укласти гумовий килимок-газон. Температуру в житло ящірки, далеко від джерел обігріву, потрібно встановити на позначці + 28-30 ° С вдень і не нижче +22 ° С в нічний час. Під лампами температура не повинна перевищувати + 38 ° С. Ящірки воліють високу вологість, в сухих умовах відчувають себе погано, тому в тераріумі повинен підтримуватися достатній рівень вологості – не нижче 80%. Він досягається шляхом обприскування тераріуму 3-4 рази в тиждень. В оселі також потрібно облаштувати басейн з теплою водою, щоб тварина в ньому плавало. Водний простір має займати ¼ тераріуму. Замінювати воду в басейні необхідно щодня. У тераріумі обов`язково повинен бути встановлений джерело світла і тепла, наприклад, дзеркальна лампа. Світловий день повинен становити 10-12 годин. Необхідна умова для проживання холоднокровні рептилії – ультрафіолетове випромінювання.

    Воно потрібно тварині для вироблення вітаміну D, без якого неможливо здійснення безлічі процесів в організмі. У зоомагазині слід вибрати УФ-лампи, які підходять для ігуан. Вони повинні розміщуватися на відстані не ближче 10-15 см від тварини. Якщо ви купуєте маленьку ігуану, то повинні бути готові до того, що в міру її росту потрібно буде поміняти не один тераріум, надаючи тварині просторіші умови утримання.

    ознайомтеся з топ-10 найпопулярніших і рідкісних екзотичних вихованців.

    чим годувати

    Основну частину раціону ігуани повинні складати овочі та зелень (до 10 найменувань):

    • зелений салат;
    • кульбаба;
    • гарбуз;
    • солодкий перець;
    • редис;
    • морква,
    • капуста;
    • петрушка;
    • стручкова квасоля;
    • огірок;
    • шпинат.

    Ім`я для ігуани

    Тим, хто відчуває труднощі з вибором імені для екзотичного вихованця, допоможе визначитися підібраний нами список.

    Для дівчаток:

    • Ася;
    • Аїша;
    • Бетті;
    • Белла;
    • бестія;
    • Берта;
    • бонки;
    • Василиса;
    • Віола;
    • Дафна;
    • Джа;
    • Маня;
    • Марго;
    • Жозефіна;
    • Фібі.
    • Арчі;
    • Аркадій;
    • Алекс;
    • Лунг;
    • Дрейк;
    • Джарег;
    • Чак;
    • Честер;
    • Хьюго;
    • Хаммер;
    • Хічкок;
    • Хенк;
    • Халк;
    • Паркер;
    • Яша.

    як приручити

    Ігуана – одна з небагатьох рептилій, яку можна приручити. Робити це необхідно з малого віку і поступово, в ході годування, купання. У перші 3-4 тижні після покупки її краще взагалі залишити в спокої, щоб вона адаптувалася і трохи звикла до нових умов проживання. Особливо розслаблена ящірка після прийому теплої ванни. У цей час можна обережно погладжувати її тіло, дружелюбно розмовляти, називаючи по імені. Коли тварина до вас звикне, можна спробувати годувати його руками, спочатку пінцетом, а потім і без нього. Потім можна щодня брати ящірку на руки на 5-10 хвилин, поступово збільшуючи тривалість контакту до 20 хвилин. В ході приручення слід проявляти терпіння і спокій. Кожен вдалий контакт, в ході якого тварина поводиться добре, потрібно супроводжувати ласощами. Брати на руки ящірку слід під живіт. Доторк до хвоста – табу. При вихованні рептилії потрібно відмовитися від грубих методів.

    Ефективним буде лише заохочення. Слід знати, що ігуани ревниві істоти, тому можуть ревнувати свого господаря до інших членів сім`ї, до інших тварин. Ігуана, пересуваючись по рукам і тілу людини, навіть не проявляючи агресію, може сильно його подряпати, тому краще при спілкуванні з нею надягати одяг з довгими рукавами, шкіряні рукавички, підстригати гострі кінчики кігтиків вихованця. Дорослі особини, найчастіше самці, особливо в шлюбний період, можуть проявляти агресію по відношенню до людини: кусати, дряпати, завдавати сильних ударів хвостом.

    ознайомтеся з унікальними тваринами Галапагоських островів – морськими ігуанами.

    Однак якщо господар навчиться розуміти руху тіла тварини і знати, що особливим чином вигнуте тулуб, вставання на задні лапи, хлистаніе хвостом, напруга тіла, потемніння шкіри означає небажання тваринного йти на контакт, то агресії можна буде уникнути. Ігуана практично завжди показує поведінкою, подобається їй те, що з нею роблять, чи ні. Якщо людина нехтує її небажанням, то вона може пускати в хід зуби, кігті і хвіст, щоб захистити себе.

    Відео: адаптація і приручення ігуан

    Хвороби і як їх лікувати

    Багато захворювань у ігуан не проявляються симптоматично до тих пір, поки не переходять в запущену стадію, тому важливо періодично – 2-3 рази на рік – показувати тварину ветеринару. Ігуана може хворіти незаразними, заразними і інвазійних хворобами.

    важливо! Перш ніж придбати рептилію, необхідно переконатися в тому, що в вашому населеному пункті або в близькій доступності працює фахівець, який може надавати медичну допомогу гадів.

    Серед незаразних хвороб слід зазначити:

    1. риніт. Може виникати внаслідок неправильних умов проживання. Лікування буде складатися в налагодженні потрібного мікроклімату в тераріумі – температури, вологості, чистоти. Носові проходи промивають розчином «Фурациліну» (1: 1000), антисептиками. Якщо потрібно, вводять внутрішньом`язово масляний розчин вітаміну А.
    2. пневмонія. Риніт часто супроводжується розвитком пневмонії. При сильному ураженні легенів потрібна буде антибіотикотерапія. Потрібно введення антибіотиків широкого спектру дії ( «Ампіциліну», «Левоміцетину», «цефалоридин», «Окситетрацикліну» і ін.).
    3. Порушення обміну речовин (Рахіт, стеатит). Лікування проводять шляхом введення необхідних вітамінів: при рахіті – вітаміну D, при Стеатит – вітаміну E.
    4. Хвороби органів травлення (Гастрит, копростаз). Лікування гастриту проводять дієтичним харчуванням, препаратом «Еквін», розчином іхтіолу, ромашковим, звіробійним настоями. При копростазе роблять клізми з перекисом водню, змащують клоаку тетрациклиновой або синтомициновой мазями.
    5. рани. Обробляють 10-процентним розчином марганцівки, соком алое, ранозагоювальні мазями.

    Серед заразних найбільш поширені:

    1. сальмонельоз. При терапії застосовують антибіотики широкого спектру дії, пробіотики ( «Бактисубтил», «Ацидофілін»), проводять щоденну дезінфекцію тераріуму і заміну води в басейні.
    2. грибкова інфекція. Для усунення застосовують мазь «Мікозолон».

    Таким чином, ігуана – це велика ящірка, яку любителі екзотики все частіше заводять в якості домашнього вихованця. При утриманні її в будинку людина отримує миролюбна тварина, за життям і поведінкою якого цікаво спостерігати, з яким приємно спілкуватися. Натомість же власник повинен надати вихованцеві необхідні для нього умови в вигляді просторого тераріуму, в якому повинні підтримуватися правильні температура, рівень вологості і освітлення.

    ✅Ігуана: види, особливості утримання в домашніх умовах

    Утримання ігуан – досить модне захоплення. І це не дивно, адже ці незвичайні, навіть дивовижні для нашої місцевості звірки, можуть стати хорошими друзями, нітрохи не гіршими, ніж собаки чи кішки.

    До того ж, ігуана – одна з найбільш доступних рептилій, хоча, варто визнати, що утримання її – справа не дешева. Якщо ви зважилися обзавестися таким незвичайним іншому – вам належить дізнатися безліч речей про вибір ігуани, про її утримання і годування.

    Види

    Існує три види ігуан, найбільш популярних для утримання в домашніх умовах.

    Зелена ігуана

    Найпоширенішою є звичайна ігуана або, просто кажучи, зелена. Ця рослиноїдна ящірка, досить велика – до півтора метра у довжину (хоча зустрічаються особини, довжина яких досягає і двох метрів). Чому ж ця зелена ящірка настільки полюбилася людям, що вони стали утримувати її в домашніх умовах?

    Річ у тому, що зелена ігуана володіє спокійною вдачею, добре уживається з людьми, а так само дуже гарним зеленим забарвленням (недарма вона названа «зелена»).

    Мадагаскарська ігуана

    Мадагаскарська ігуана досягає в довжину сорока сантиметрів і має довгий тонкий хвіст. У самців мадагаскарських ігуан на голові гарний гребінь. Колір всіх особин – світло-сірий або темно-коричневий, з цятками і смужками. Ця ящірка зустрічається в будинках у людей набагато рідше, ніж зелена.

    Нашийникова ігуана

    Нашийникова ігуана – найменша їх усіх. Її максимальний розмір становить всього тридцять п’ять сантиметрів. Нашийникова ігуана полюбилася людям в якості домашнього звіра не тільки завдяки своїм мініатюрним розмірам. Вона має дуже забавний зовнішній вигляд – бочкоподібне тільце з довгим хвостом і короткими ніжками, голова широка, а очі посаджені високо.

    У самців зазвичай більш яскраве забарвлення, у самок же – приглушена. Нашийникова ігуана отримала свою назву завдяки чорним смужкам у вигляді нашийника на шиї.

    Вибираємо ігуану

    • Перше, що вам потрібно запам’ятати – ігуани вилуплюються в травні і червні. Відповідно, щоб придбати двомісячного звірка відправляйтеся в магазин в кінці літа. Не вірте продавцям, які спробують продати вам в січні двомісячну ігуану.
    • Ознаки здорової ігуани: ящірка спокійна, але не загальмована, не боїться рук, у неї чисті, що не запали очі без виділень, товстий хвіст, шкіра чиста, мова червоний.
    • Наступний “виверт”, на який можуть піти продавці – визначення статі двомісячного вихованця. Пам’ятайте, що точно визначити стать ігуани ви зможете в період її статевого дозрівання, тобто в півтора року. Фахівці можуть визначити її стать у сім-вісім місяців, шляхом проведення певних тестів, але ніяк не раніше!

    На що ж слід звернути увагу при виборі ігуани домашньої? Перше, що ви повинні оглянути – рот малька. Візьміть його правою рукою, а лівою акуратно відтягніть край горлової складки.

    Рот здорової тварини повинен мати світло-рожевий колір, а мова – червонуватий. Занадто світлий відтінок або сірувато-бузковий колір ротової порожнини говорить про нестачу кальцію, це можна виправити і не страшно. Інші відтінки – ознаки захворювання.

    Далі огляньте кінцівки і пальці. Вони ні в якому разі не повинні бути опухлими або мати набряки. Відсутність кігтів, в принципі, річ так само поправна, якщо немає серйозних ушкоджень, з часом кігті відросте.

    Одна з найнебезпечніших хвороб ігуан – грибок. Обов’язково огляньте шкірку тварини на наявність хворих плям і крапок.
    Далі перейдіть до огляду гребеня і кінчика хвоста. Вони не повинні бути занадто темними або сухими (хоча і це поправимо при гарному догляді).

    Крім того, коли Ви вже принесете вихованця додому, не полінуйтеся віднести на аналіз кал ігуани, щоб перевірити наявність або відсутність у ньому гельмінтів. Це важливо не тільки для здоров’я ящірки, але і для вашого власного.

    Облаштування тераріуму

    Ви можете купити готовий тераріум, замовити його за Вашим смаком або ж змайструвати самостійно, але в кожному разі, важливо дотримуватися певних норм, адже ігуану в домашніх умовах тримати не так просто, а від правильності цього утримання залежатиме її життя і здоров’я.

    Важливо, щоб утримання ігуани було максимально наближене до природних умов її проживання.

    Температура і вологість

    Створіть у тераріумі умови, максимально наближені до природних умов проживання ігуани. Тобто, теплоту і вологість. Запасіться термометром, він Вам знадобиться, щоб постійно контролювати температуру. Під обігріваючою лампою вона повинна бути не нижче 30-35 градусів за Цельсієм, а в найвіддаленішому кутку – 25-26 градусів.

    Якщо ви використовуєте потужну лампу (більше 40 ват), обов’язково ізолюйте її за допомогою сітки, щоб уникнути отримання тваринам опіків. Що ж стосується ламп для освітлення, то можете використовувати самі звичайні денні лампи, але в ідеалі, звичайно, краще обзавестися спеціалізованими лампами, що мають УФ.

    Вологість для ігуани в домашніх умовах повинна бути не нижче 80%, а краще – набагато вище. Але як же цього добитися? Вам доведеться налаштовувати рівень вологості шляхом проб і помилок. Зробіть це за допомогою басейнів, кюветів з водою, обприскувань, спеціальних пристроїв.

    Крім того, дуже важливий для рівня вологості і приплив свіжого повітря. Створіть у тераріумі декілька вентиляційних отворів, прикривши їх сітками.

    Зверніть увагу, що басейни повинні займати не більше 50% статі тераріуму, а температура в них повинна бути не нижче 25 градусів Цельсія. Воду в басейнах потрібно міняти регулярно!

    Розміри тераріуму

    Тераріум для ігуани повинен бути вертикальний і просторий. Причому в ідеалі придбати два тераріуми: маленький для малька (орієнтовно 70 см на 30 см на 50 см) і великий для дорослої особини. Зелена ігуана дуже велика, щоб тримання її проходило в комфортних умовах, рекомендована довжина повинна складати півтори довжини ігуани.

    Маленький тераріум необхідний з тієї причини, що адаптація домашніх ігуан часто супроводжується стресами. У своєму будинку Ваш улюбленець повинен відчувати комфорт і безпеку. Тримайте маленький тераріум трохи далі від інших тварин, від дітей і галасливих скупчень людей, від телевізорів і магнітофонів.

    Ігуана почуватиметься в домашніх умовах максимально комфортному, якщо ви встановите в її будинку дубові, кленові або осикові гілки, ретельно оброблені корчі, різні полички.

    Чи не вкривають підлогу житла ігуани звичними наповнювачами. Просто покрийте його гумовим килимком. Пол повинен бути легко доступний для прибирання.

    Годування ігуани

    Тримання ігуани в домашніх умовах зобов’язує вас дотримуватися певних правил в годування цього звіра.

    • годуйте дорослу особину щодня по одному разу, а молоду – по два;
    • різноманітьте меню вихованця якомога сильніше;
    • ігуана дуже обережна в їжі і не відразу пробує «новинки», проявіть наполегливість при введенні в меню
      тваринного нових страв – з часом ігуана їх розкуштує;
    • ігуана повинна прогріватися протягом пів години до і після їжі – це важливо для нормальної роботи її
      травної системи, що не відволікайте її в цей час;
    • годування має проводитися мінімум за 2:00 до сну.

    Також варто враховувати, що без ультрафіолету у ігуани нормально не засвоюється кальцій (який для неї дуже важливий), крім того, в УФ променях їжа для ящірки виглядає більш привабливо.

    Ніколи не підгодовуйте ящірку залишками зі свого столу. Ігуана з великим задоволенням покуштує, наприклад, сир або смажену курку, але це може сильно нашкодити її здоров’ю.

    Все про ігуан: як виглядають, чим живляться, де живуть, чи небезпечні для людини, можна утримувати в квартирі?

    Ігуана, як і хамелеон, вважається найпоширенішою домашньої ящіркою. Її заводять любителі екзотичних тварин, яких не вражають традиційні домашні тварини — коти і собаки.

    Ігуана – це проста красива рептилія, що радує око, вона не ловить якихось комах, як це робить хамелеон, тому не приносить користі. Ігуана володіє власними звичками, але чим же харчується цей звір? Де він мешкає, як потрібно доглядати за вихованцем в домашніх умовах і не небезпечний? Про це прочитайте нижче.

    Як виглядає ігуана?

    • Ігуана – це велика ящірка. Довжина тіла тварини дорівнює приблизно 2 м. Середня вага – 7 кг, Але в природі можна зустріти представників даного виду набагато менше, наприклад, блакитна ігуана. Ящірка покрита колючками, довжина її тіла становить не більше 30 см.
    • Ігуана, як і інші ящірки, вкрита лусочками. Сама луска в залежності від типу рептилії може бути різного розміру, кольору.
    • Тварина має властивість змінювати власний колір, але робить це не так легко, як хамелеон. Відтінок вихованця залежить від того, при якій температурі він проживає. Якщо навколо прохолодно, шкіра рептилії стає темна, але, якщо жарко – яскрава.
    • Різноманітні види ящірок володіють своїм забарвленням. Як правило, колір ігуани створений так, щоб вона могла максимально зливатися з навколишнім середовищем. Наприклад, ігуана, яка живе в джунглях, зелена.
    • Характерна риса ігуани – у неї є колючий гребінь, розташований на хребті. Даний гребінь прикрашає зовнішній вигляд вихованця, плюс захищає його.
    • У ігуани тонкий хребет, досить гнучке тіло, яке плескато з боків. Саме завдяки такій будові тварина швидко просувається навіть у вузьких щілинах.
    • Ящірка має великий хвіст, який набагато більше, ніж тіло. Він м’язистий, допомагає рептилії під час руху. Якщо ігуані щось загрожує, вона відкидає власний хвіст, який через деякий час знову відростає.
    • На лапах ігуани розташовані гострі кігті. Вони необхідні для самозахисту. За допомогою них тварина також може перемішатися з різних нерівностей, вилазити на дерева, якщо необхідно.
    • Зуби ящірки нагадують за будовою людські, також можуть регенерувати, якщо випадають.
    • Мова у ігуани розрізняє смаки, а також аромати. Іноді він замінює ніс. Тому рептилія має відмінний нюх, орієнтується у світі ароматів.
    • Очі ігуани бачать навіть коли закриті. Все тому, що нижні повіки мають спеціальне поглиблення, яке не дає очам закритися на 100%. Тобто ящірка фізично не здатна повністю закривати свої очі. Така будова очей допомагає іноді ігуані під час самозахисту.

    Види ігуан

    У природі можна нарахувати приблизно 40 видів ігуан. Найпоширенішими вважаються наступні:

    • Звичайна ігуана. Вважається найбільшою, відомою. Проживає на території Центральної і Південної Америки. Може бути завдовжки максимум 1 м 50 см, вагою – не більше 4 кг. Колір ящірки буває різний. Все залежить від того, де саме проживає вихованець. На спині ігуани розташований гребінь. В зоні підборіддя знаходиться мішечок, необхідний для терморегуляції. Також він допомагає ящірці залучати протилежну стать під час шлюбного періоду.
    • Чорна ігуана. Рептилія живе на території Мексики, в скелястих місцевостях. Максимальна довжина – 1 м 40 див. Ігуана має, при цьому, коротку голову. На спині ящірки є гребінь, переходить на хвіст. На ньому присутні шипи, призначені для самозахисту. Їсть ігуана квітки, плоди, листя.
    • Мадагаскарська ігуана. Виростає у довжину максимум 30 см, але іноді зустрічаються особини трохи більше. Колір ящірки темно-коричневий, на тілі присутні плями і смужки. На голові самця перебуває яскравий гребінець. Живе ящірка в піщаних дюнах острова Мадагаскар. Живиться переважно рослинами і дрібними комахами.
    • Блакитна ігуана. Вважається рідкісним видом, місце проживання – острів Великий Кайман. Ящірка воліє жити на морському узбережжі, також їй подобаються відкриті ділянки, скелі, сухі ліси. Довжина ігуани становить максимум 1 м 50 см
    • Смугаста фіджійська ігуана. Невелика рептилія, довжина якої становить не більше 1 м. Колір ігуани яскравий зелений. Уздовж усього тіла знаходяться широкі світлі смужки. Коли рептилія агресивна, або під час шлюбного періоду самець ігуани стає чорним.
    • Пустельна ігуана. Хвіст у цієї ігуани становить 40 см, звірятко має щільне тільце. Колір тварини сірий або коричневий, також присутні дрібні світлі плями в чорній облямівці. Проживає ящірка на території Північної Америки ближче до Мексиці. Живиться місцевою рослинністю. Але часом може спробувати комах, дрібних рептилій.
    • Ошейниковая ігуана. Мешкає в Мексиці, Сполучених Штатах. Довжина ігуани складає всього лише 35 див. Забарвлення звіра красива, яскрава, наприклад, жовта, зелена. При цьому, на голові рептилії присутні чорні цятки.

    Де живе ігуана?

    • Ігуана веде денний і наземний спосіб життя. Це не хижа тварина, а мирне. Ігуана, коли бачить небезпеку, тікає, але ніколи не нападає. Для неї більш агресивною вважається людина, безжально вбиває інших тварин.
    • Оскільки ігуана пересувається тільки вдень, у неї відмінний зір, вона бачить загрозу з далека. Ящірка холоднокровна, живе в теплих місцях. Тому, щоб тварина прожила довше в домашніх умовах, йому необхідно створити нормальні умови.
    • Як було сказано вище, ігуана вважається великою ящіркою. Вона може жити на посушливих островах, а також на берегах водойм. У цьому разі місце проживання залежить від типу і виду плазуна.
    • Наприклад, маленька ігуана, має екзотичну забарвлення, мешкає в тропіках з великою кількістю рослинності, де мало хижих тварин. Завдяки такій навколишньому середовищі ящірка може «розслабитися».
    • Багато ігуани живуть в заростях, де багато різних рослин, оскільки саме там вони можуть швидше сховатися. Додатковий важливий фактор даного проживання – це велика кількість їжі.
    • Ігуани можуть шкодити іншим тваринам, оскільки поїдають деякі культури, необхідні для живлення якийсь особини. Вони також руйнують норки, не помічаючи цього.

    Чим харчуються ігуани?

    • Ігуана не хижак, тому вона не їсть комах, яйця птахів і невеликих звірів. Система травлення цих тварин розвивалася століттями, вона налаштована на засвоєння рослинної їжі. За рахунок такого раціону рептилія отримує білки та інші корисні речовини.
    • У дикій природі ігуана може їсти зовсім трохи м’яса, але тільки ту порцію, яка їй не шкодить. В домашніх умовах звірку необхідно особливе харчування.
    • Для ігуани найголовніше – це раціон, плюс правильний режим харчування. Також для нормального життя рептилії важливу роль грають середовищні фактори. Їх потрібно обов’язково враховувати.
    • Ящірку треба годувати щодня. Доросле ігуану – раз в день, молодий же необхідно давати їжу кілька разів.
    • Для нормальної роботи кишечника ігуана повинна перед прийомом їжі прогрітися.
    • Рептилія повинна приймати їжу строго за графіком, в один час. Останній прийом їжі – за кілька годин до того, коли звірятко буде спати.
    • Меню ящірки краще робити різноманітним. Бажано давати ігуані не менше 10 різних продуктів, але при цьому потрібно врахувати, що ящірка обожнює стабільне живлення.
    • Більше типів рослинної їжі буде приймати рептилія, простіше їй скласти збалансований раціон на 7 днів.
    • Тварина повинна приймати потрібний обсяг кальцію, щоб вихованець нормально розвивався, у нього швидко росли кігті, зуби.
    • Молодий ігуані потрібен гейнер, який повинен становити 15 частину всього раціону. Таке речовина є у бобових, гірчиці, кульбабі.
    • Щоб організм рептилії не був зневоднений, їй необхідна постійно чиста вода. Також не завадять овочі, зелень і фрукти, які містять багато вологи.

    Раціон ігуани повинен складатися переважно з наступних продуктів:

    • Зелені (капусти, цибулі-порею, листочків бобових, шпинату).
    • Овочів (ріпи, солодкого перцю, кабачка, кукурудзи, пастернаку).
    • Фруктів (груші, бананів, винограду, кавуна, тропічних фруктів, яблук).

    Також в харчуванні ігуани повинна бути заварна вівсянка, висівки, варена гречка, несолоний рис, висівки.

    Ігуана в домашніх умовах: можна тримати, не небезпечна вона?

    • Якщо ви намагаєтеся знайти якусь екзотичну тварину, щоб утримувати її в квартирі, тоді радимо вам звернути увагу на ігуану. Ящірка володіє яскравим зовнішнім виглядом, цікавим способом життя, дуже добрим характером.
    • Вона швидко звикає до своєму власникові і також швидко йде з людиною на контакт. Від сюди можна зробити головний висновок — ігуана не несе небезпеки для людини, її можна тримати в квартирі, будинку, не боячись за власне здоров’я.

    Ігуана: утримання в домашніх умовах

    Ігуана – це теплолюбива тварина. Тому для її утримання необхідні умови, максимально наближені до природних.

    Тераріум

    • Температуру в тераріумі необхідно створювати мінімум +28°C і максимум +40°C. Якщо температура буде нижчою за +28°C, вихованець може загинути. Щоб підтримувати потрібну температуру, під тераріум потрібно встановити обігрівач.
    • Над самим тераріумом встановлюється ультрафіолетова лампа. Завдяки їй тварина отримає ідеальний світ, який підтримує організм вихованця в нормальному стані.
    • Оскільки ігуана любить тепло і вологу, їй потрібен невеликий басейн. Його потрібно наповнювати питної очищеної водою. Крім того, ігуана обожнює ніжитися в водичці. Завдяки їй вона зможе в будь-який момент вгамувати власну спрагу.
    • Всередині тераріуму необхідно постелити килимок, камені з піском рептилії не потрібні, оскільки ігуана захоче спробувати пісок, який не приносить ніякої користі.
    • Також в тераріумі потрібно створити вентиляцію. Якщо цього не зробити, вихованець почне боліти, в кінцевому підсумку помре. Найкращий варіант природної вентиляції – це проріз, яку необхідно затягнути міцною сіткою.
    • Хочеться відзначити те, що тераріум повинен розташовуватися тільки в тихому місці, куди не дістають інші домашні вихованці. З ними ящірка не зможе подружитися.

    Ігуана: догляд в домашніх умовах

    Щоб у ігуани була комфортна життя, вам доведеться виконувати наступні правила догляду:

    • У тераріумі необхідно постійно прибирати, так як залишки їжі і фекалій можуть бути причиною поширення різних шкідливих бактерій. Для таких цілей можете користуватися спеціальними миючими засобами, у яких відсутній хлор. Прибирайте в тераріумі раз в 7 днів.
    • Обрізайте рептилії кігті, видаляйте тільки кінчики, щоб не торкнутися вени.
    • Виробіть для власного вихованця спеціальний режим. Тварина має спати 12 годин, і стільки ж спати.
    • Якщо на вулиці жарко, виходьте з рептилією на вулицю, прогулюйтеся з нею.

    Ігуана обожнює купатися, плавати. Завдяки такому способу життя вона нормально розвивається. Купайте вихованця 2 рази в 7 днів. У цьому вам допоможе наступна інструкція:

    • Перед купанням прогрійте стінки ванни.
    • Наберіть воду, температура якої становить не більше +35°C.
    • Покладіть у воду корч, щоб рептилія вибиралася на неї. Поливайте вихованця, щоб його тіло не охололо.
    • Тривалість процедури – приблизно 30 хвилин.
    • Коли закінчите купання, обітріть ящірку рушником, поставте в нагріту тераріум.

    Скільки живуть ігуани?

    • Якщо ігуана мешкає в природному середовищі, її тривалість життя значно відрізняється від тривалості в домашніх умовах. Вихованець відмінно відчуває себе в природі, може прожити на волі більше 30 років. Якщо рептилія проживає в квартирі, її вік може становити максимум 20 років.
    • Середній вік домашніх ігуан становить від 15 до 20 років. Під час придбання ящірки зверніться краще до професійного заводчика. Він заздалегідь знає вік вихованця, допоможе вам підібрати необхідні кліматичні умови тварині.

    Ціна ігуани

    Вартість рептилії варіюється від 10 000 до 40 000 рублів. Ціна буде залежати від віку вихованця, кольору, виду.

    Ігуана утримання в квартирі: відгуки

    • Ірина: «Ігуана вважається растительноядным тваринам. Вона нешкідлива, але не любить дітей. Ми змогли знайти до свого улюбленця підхід, тому він швидко пристосувався до нас. Годуємо рептилію різними рослинними продуктами. Догляд за ігуаною не складний, але іноді вона потребує нашої уваги».
    • Світлана: «Я ігуану купила приблизно 5 років тому. Обожнюю таких екзотичних тварин. Наша красуня живе в окремому тераріумі, який я регулярно чищу».
    • Сергій: «У мене в окремій клітці живе ігуана приблизно 3 роки. З нею я регулярно гуляю (якщо на вулиці жарко). Також намагаюся стежити за харчуванням вихованця, його регулярно купати, прибирати всередині клітини. Тварина підходить тим, хто любить екзотику».

Про автора

admin administrator