Що їдять мокриця

Авторadmin

Що їдять мокриця

Комаха мокриця: як виглядає, звідки береться, небезпека для людини

Ми розпочинаємо цикл статей, присвячений таким членистоногим, як мокриці. Багато вважають мокриць комахами, але це не так. Наукова класифікація зараховує ці живі організми до ракоподібним, хоча на перший погляд, нічого спільного між раками і мокрицами немає.

Ще однією новиною може бути інформація про те, що мокриці не є шкідниками, як її описують багато неофіційні джерела, які мають властивість приписувати різним видам характеристики, яких насправді не існує. Мокриці можуть з’явитися в житловому приміщенні і навіть у великих кількостях, проте ніякої істотної шкоди, крім естетичного дискомфорту, принести не здатні. Наявність цих істот лише ознака того, що у житловому приміщенні надмірна вологість, яка загрожує відповідними наслідками.

У цій статті ми відповімо на велику кількість запитань наших читачів, щодо цього виду живих організмів — як виглядають мокриці, чим вони харчуються, звідки можуть з’явитися, як від них позбутися й інші, які хвилюють багатьох, хто точно не знає, що можна чекати від цих ракоподібних істот. Можливо цей матеріал допоможе краще зрозуміти, що з себе представляють мокриці насправді.

  1. Роль мокриць в природі й діяльності людини
  2. Хто така мокриця
  3. Природні вороги мокриць
  4. Поширення мокриць
  5. Детальніше про Porcellio scaber
  6. Трохи біології
  7. Що їдять мокриці
  8. Анатомія
  9. Поведінка і рефлекторні дії
  10. Звідки беруться мокриці — особливості розмноження
  11. Чи кусаються мокриці
  12. До якої групи відноситься мокриця
  13. Чи небезпечні мокриці для людини
  14. Скільки живуть мокриці
  15. Звідки беруться мокриці в квартирі
  16. Чому з’являються мокриці

Роль мокриць в природі й діяльності людини

Відразу варто відзначити, що благотворний вплив мокриць набагато переважують будь-які пошкодження, які вони здатні зробити. Тим не менше, ці істоти мають погану незаслужену репутацію шкідників, в основному тому, що вони блукають по квартирі переважно в нічний час, як правило, для того, щоб уникнути перенасичення водою при наявності високої вологості, або навпаки — в пошуках води, щоб поповнити нею запаси свого організму.

Мокриці можуть поширюватися на значні відстані під час цих нічних блукань. Тому представників з сирого підвалу будинку можна зустріти в спальні квартири на сьомому поверсі.

В саду, мокриці рідко нападають на живі рослини, воліючи є рослинність, яка почала розкладатися. Однак у теплицях вони можуть іноді гризти розсаду, але це рідко приносить скільки-небудь значний економічний збиток. У підстилці широколистяних лісів, а також на компостних купах, мокриці виконують життєво важливу роль. Вони пережовують мертві рослини на маленькі фрагменти і розміщують їх в якості фекальних гранул, які швидко розкладаються. Крім того, мокриці також можуть харчуватися грибними спорами на листках рослин, що запобігає розвитку багатьох рослинних хвороб.

Відкладення фекальних гранул, що містять спори грибів у глибокому вологому слові опалого листя може мати важливе значення у стимулюванні гнильного розкладання в шарах лісового гумусу і утворення родючого масиву ґрунту. Таким чином, діяльність мокриць прискорює процес розкладання органічних речовин і допомагає повернути необхідні поживні речовини в грунт.

Хто така мокриця

У природі на сьогоднішній день знайдено досить багато видів мокриць і більшість з них живе у водному середовищі, як і властиво більшості ракоподібних. Близько 250 видів мокриць змогли в процесі еволюції адаптуватися до життя на суходолі, проте для нормально перебігу всіх біологічних процесів цим істотам все ж необхідна велика кількість вологи. Саме з цієї причини мокриці з’являються тільки там, де підвищена вологість, і з цієї ж заслужили свою назву.

До такої «сухопутного» категорії пристосувався і вид мокриць, який ми звикли зустрічати на своєму життєвому шляху — Porcellio scaber, яку ще називають — мокриця-свинка.

Традиційно, мокриці розглядалися як погано живі організми пристосовані до життя на суходолі. Тим не менш, дослідження, проведені в останні роки, показали, що у цих істот розвинулося декілька складних фізіологічних і поведінкових механізмів, що дозволяють контролювати втрату води. До таких можна віднести формування легенів і капілярної провідної системи, яка дозволяє таким азотистих відходів з організму, як газоподібний аміак, виходити з організму без істотної втрати води.

Незважаючи на свою слабість до води, мокриці колонізували деякі з найбільш екстремальних площ на землі, включаючи пустелі в Ізраїлі і в Північній Африці, а також гиперсоленые басейни в Австралії.

Природні вороги мокриць

Єдині живі організми, які полюють виключно на мокриць, є павуки роду Dysdera. Багато хто інші види живих організмів відносяться до категорії факультативних ворогів мокриць, наприклад, жаби і ящірки. Птахи вкрай крані рідко поїдають мокриць, вважається, що через занадто великої кількості, виділяється їх поверхнею тіла азоту. Як чужий корм, мокриці використовуються, як правило, тільки в молодому віці.

Поширення мокриць

Мокриць можна зустріти в широкому діапазоні середовищ існування, практично в будь-якому місці. Найбільш продуктивними за їх чисельністю області є такі, які в першу чергу забезпечені достатньою кількістю вологи, а також захищені від прямого впливу сонячного світла. Це — численні сирі ущелини, області на землі, прикриті чимось, купа гниючих листя та інші. Крім того, сирий листовий опад, гниюча деревина, пухка кора, купа каменів у занедбаних кар’єрах, а також звичайне побутове сміття є кращими місцями, де можна зустріти цих живих істот. Мокриці ведуть більш активний спосіб життя в нічний час доби.

Детальніше про Porcellio scaber

Пропонуємо детальніше ознайомитися з видом мокриць, який зустрічається в наших квартирах. Вид Porcellio scaber є різновидом європейської мокриці, яка зустрічається повсюдно, майже в будь-якій точці суші нашої планети. Вона зустрічається по всій Центральній і Західній Європі, Північній Америці, Південній Африці, Австралії і, звичайно ж — на території нашої країни. Настільки широке поширення виду відбулося в основному за рахунок людської діяльності.

Мокриця-свинка може зрости до 20 мм завдовжки. Вона, як правило, сірого кольору з деякими відтінками фіолетового на своїй верхній частині спинний області та більш бліда, майже біла — у нижній.

В залежності від умов навколишнього середовища, в першу чергу — температури, можуть зустрічатися коричневі, блакитні і навіть жовті або рожеві відтінки кольору тіла мокриці. Як вже зазначалося, цей вид мешкає в найрізноманітніших місцях, які містять розумно високий рівень вологості, але, варто зазначити, що у меншій мірі залежить від води, ніж інші види.

Трохи біології

Мокриця рясно втрачає воду шляхом дифузії через свій проникний порами екзоскелет. Тому, щоб уникнути повного висихання, вона часто шукає середу з вологим повітрям і великою кількістю ґрунтової вологи, переважно холодної температури, щоб мінімізувати швидкість втрати води. А темрява допомагає мокриці уникнути виявлення хижаків.

Що їдять мокриці

P. scabers являtтся детритофагом. Це означає, що вона в основному харчується мертвими тканинами, які вже почали процес гниття. Проте в деяких випадках вона може атакувати і живі рослини, що створить деякі проблеми для городників, садівників і любителів кімнатних рослин. Але, варто підкреслити, що така підривна роль мокриць сильно перебільшена.

Популяції цих істот не настільки великі, щоб організувати скільки-небудь масивні атаки на корисні рослини, процес їх живлення не споживається значний обсяг рослинних тканин, так, власне, і живими клітинами, мокриці харчуються рідко.

Тому хочеться заспокоїти тих наших читачів, які хвилюються за свої культури в городі або квіткових горщиках — шкода, якщо і є якийсь-то від цього виду істот, то він настільки незначний, що не варто про нього навіть замислюватися.

Анатомія

P. scaber має виражену голівку, що складається з трьох пелюсток, на якій розташовані складні очі і дві антени. Тіло вкрите сегментованим экзоскелетом, який відіграє значну роль у захисті організму мокриці від впливів навколишнього середовища. Воскової кутикули, як у багатьох ракоподібних, у цього виду немає.

Поведінка і рефлекторні дії

Мокриці недостатньо складні, щоб активно шукати сприятливі умови для свого життя, так що їх рух контролюється майже повністю рефлексами. Для того, щоб спробувати знайти середовище, де вони будуть втрачати менше вологи, а потім залишатися там мокриця здатна вплинути на такі фактори, як швидкість і швидкість повороту.

Якщо помістити мокрицю в суху або гарячу середовище, можна спостерігати, як істота збільшує швидкість і крутиться частіше, щоб спробувати вийти з настільки несприятливою для себе середовища. У вологих умовах темного прохолодного простору, вони будуть різко сповільнюватися і часто зовсім зупинятися.

Щоб уникнути висихання, більшість мокриць (включаючи P. scabers) стягують один у одного частині свого «панцира», що призводить до «злипання» та зменшення розмірів тіла мокриці. Таким чином, зменшується їх площа поверхні тіла, через яку вода може бути втрачена.

Ще однією унікальною особливістю цього виду можна вважати інший поведінковий механізм, який називають — чергування поворотів. Хаотичний рух у вигляді поворотів в різні боки допомагає мокриці піти від шкідливої навколишнього середовища, зокрема — свого хижака більш ефективно.

Звідки беруться мокриці — особливості розмноження

Парування мокриць, як правило, відбуваються в нічний час, і дуже рідко попадається на очі саме з цієї причини. Коли самець знаходить сприйнятливу самку, він піднімається до неї на спину і «барабанить» її спинку передніми кінцівками і одночасно «облизує» її голівку своїм ротовим апаратом.

При русі, самець не покидається самку, передаючи своє насіння одному з декількох статевих отворів самки. Потім він переходить на іншу сторону і продовжує процес в інше статевий отвір.

У період розмноження, репродуктивні самки утворюють, так званий «виводковий мішок», який чимось нагадує оотеку тарганів, який складається з перекриваються листоподібних структур, известныех як «оостегиты», Запліднені яйця проходять в цю камеру, заповнену рідиною, а після вилуплення, молоді особини виповзають з виводкові сумки, коли вже повністю розвинені.

Надалі особини проходять серію линьок до досягнення статевої зрілості, збільшуючись в розмірах на кожному етапі, причому зовнішніх вид особин між цими линьками подібний за своєю структурою. Іноді молодих особин називають личинками мокриці, що не зовсім правильно.

Зрілі мокриці продовжують линяння, під час яких, кальцій, що міститься в старої кутикули видаляється з старого екзоскелету і зберігається у вигляді помітних білих плям на поверхні тіла. Ці плями поступово зникають після чергової линьки, переходячи в посилення нової кутикули.

Варто відзначити, що задня частина тіла мокриць линяє за кілька днів до передньої половини, тому мокриці в цей момент будуть виглядати з різною забарвленням кожної половини тіла. «Свіжа» частина, як правило, завжди світліше. До речі, скинуті власні кутикули, мокриці поїдають самі.

Мокриці, як вже зазначалося, є скрізь, де прохолодно і сиро. Це може простір під підлогою або ванна кімната в міській квартирі. Мокриці є завжди, але їх не завжди видно, а їх популяції рідко великі. Тому при випадковому попаданні особини на очі, часто здається, що вони з’явилися. Насправді вони вже давно тут.

Чи кусаються мокриці

Ротовий апарат мокриць пристосований тільки для поїдання м’яких гниючих залишків або дрібних корінців рослин. Мокриці не харчуються живими організмами і не можуть вкусити. Це абсолютно виключено.

До якої групи відноситься мокриця

Тип — членистоногі, клас вищі раки, загін — равноногие, сімейство — porcellionidae, рід —porcellio, вид — Porcellio scaber, або Мокриця-свинка.

Чи небезпечні мокриці для людини

На сьогоднішній день не відомо про те, щоб мокриці могли переносити будь-які складні інфекційні хвороби, тим більше мокриці людини не кусають і взагалі прагнуть триматися від нас подалі. Тому вони безпечні.

Скільки живуть мокриці

В залежності від виду, термін життя мокриць становить від одного тижня до двох місяців.

Звідки беруться мокриці в квартирі

Приходять у пошуках більш сприятливих для себе умов навколишнього середовища. Якщо вологість підвищена і є чим харчуватися, як правило, це — різний органічне сміття, то вони можуть залишитися тут.

Чому з’являються мокриці

Поява мокриць у великих кількостях — явна ознака того, що в квартирі підвищена вологість і багато гниючого сміття. Звідки береться зайва вода — потрібно шукати, можливо відкрилася текти в каналізаційних трубах.

Чим харчується мокриця у ванній, квартирі, будинку та інших приміщеннях, а також хто їсть комах в природі?

У наших будинках іноді селяться непрохані, не викликають симпатії мешканці, і мокриці — одні з них.

Назріває питання, що ж залучає їх в житло людини? Крім постійної вогкості для цих комах необхідна живильне середовище.

В цій статті детально описано, чим харчуються мокриці у ванній, квартирі та інших приміщеннях.

Що вони їдять?

У ванній

Мокриць недарма так назвали, вони люблять приміщення з підвищеною вологістю, вогкість, без припливу свіжого повітря. Тому ванна кімната для них — прекрасне місце проживання. Тут їх улюбленою їжею є слиз і бруд, що скупчилася в кутах приміщення і в щілинах кахельної плитки, шматочки туалетного паперу, а також мильний наліт і цвіль важливими під килимками.

На кухні

На кухні мокриці можуть прижитися біля водопровідних труб з великою кількістю конденсату і сміттєвого бака під раковиною, де залишки харчових продуктів стануть відмінною їжею для цих ракоподібних.

В квартирі

Мокриці можуть відшукати собі їжу на лоджіях і балконах, у коморах і комірках для зберігання овочів і фруктів.

Опале листя, цибулиння, картопляні «вічка» та інше сміття — все це чудове ласощі.

Часто мокриць можна зустріти в квартирах з великою кількістю кімнатних рослин. Молоді пагони і листя кімнатних рослин, волога земля у квіткових кашпо створюють сприятливе середовище для живлення і розмноження.

Особливо часто мокриці подселяютя до кімнатним орхідеям, субстрат яких містить вологі деревні шматочки.

Книжкові полиці з отсыревшими книгами, шафи з непросушенным постільною білизною, а також туалет і годівниця домашніх тварин стануть відмінною їдальні для мокриць в квартирі.

Дивіться також: Аквастоп для пральної машини: функції, види, монтаж

У приватному будинку

Теплиці та парники на присадибній ділянці — ідеальне місце для життя мокриць. Якщо вчасно не знезаразити грунт, то вони будуть харчуватися молодими пагонами і підгризати коріння, що приведе до загибелі садово-городніх культур. Власна свердловина також привертає увагу цих ракоподібних. В калюжах з’являється цвіль, і місце перетворюється в оазис для мокриць.

У льохах і горищах

Їжу в достатку мокриці знаходять і тут. Під час дощів підвал часто заливає водою. Волога осідає на стінах приміщення, і тут же заводяться рачки. Вони живляться картоплею, морквою та іншими овочами, які ми зберігаємо на зиму.

У підвалах, де часто протікають комунікації, стіни покриті мохом і пліснявою, проростають насіння випадково занесених сюди рослин. В квартиру мокриці часто потрапляють з горищ, де є незначні щілини, через які протікає вода під час дощу. Особливо сприяють розмноженню ракоподібних літні зливи, після яких сонце нагріває повітря, а теплий і вологий клімат, як відомо, привертає мокриць.

У гаражах нерідко заводиться цвіль і грибок, які залучають мокриць. Як тільки їжа закінчиться, тварини переміщуються в інше місце.

В умовах дикої природи

Чим харчуються мокриці в живій природі визначити не важко.

Для живлення мокриці підходить:

  • і залишки рослин, пошкоджені вологою;
  • і мох;
  • і гнила кора;
  • листя і гілки дерев;
  • і навіть останки живих організмів.

Годуються мокриці в основному вночі.

Про автора

admin administrator