Що є найвищою цінністю у суспільстві

Авторadmin

Що є найвищою цінністю у суспільстві

§ 9. Людина — найвища цінність

Люди — не просто різновид живих істот, що населяють Землю. Людина — це істота, яку Бог відрізняє від всіх своїх інших творінь як Свій образ у світі. «Ми створені за образом Творця, маємо розум і слово, які становлять досконалість нашої природи», — пише святитель Василій Великий. Кожна людина — унікальна, і в цьому її цінність. А ще ми, на відміну від інших живих істот, здатні керуватися не тільки інстинктами, а любити, творити, співпереживати і радіти за інших, допомагати і прощати, і взагалі робити добро.

Людяність — це не лише формальне визнання людини найвищою цінністю, а справжня любов до людей, доброзичливе і співчутливе до них ставлення, здатність до самопожертви, розуміння унікальності і неповторності, повага до гідності кожної людини.

Людяність проявляється, наприклад, у таких вчинках, як: безкорислива допомога тим, хто цього потребує, прощення кривдників, моральна підтримка тих, хто засмучений, поблажливе ставлення до тих, хто помилився, пожертвування грошей на благодійні цілі, поступлення своїми інтересами заради іншого, добровільна здача крові (донорство) тощо.

Це ви зможете!

1. Прочитайте вірш і поясніть основну думку авторки:

Любіть людей.

Любіть людей, любіть тепло у них,

Без користі, без вигоди, без зиску,

Без докорів і сумнівів пустих,

Не прагнучи оманливого блиску.

Ви не вдягали їхнього взуття,

І не ступали по чужих дорогах,

Не знаєте, як ранило життя

Їх душі. Чи вціліли ноги.

Чи кровоточать їхні мозолі.

Чи крила пошматовані грозою.

Чи їхні почуття, як журавлі,

Здійнялися, лишивши за собою

Пожовкле листя, згорнуте в туман,

І пустоту. Так, вам цього не знати.

Любіть, бо лиш любов, як океан –

Наповнить їх бажанням знов літати.

Галина Британ

2. Поясніть, як ви розумієте зміст другої заповіді любові: «Люби ближнього свого, як самого себе».

2. Гуманістична мораль

Чи є «гуманність» те саме, що і «людяність»? Здавалося б, що походження слова «гуманність» від латинського слова «humanus», яке перекладається як «людяний, людський», дає підстави використовувати ці слова як синоніми. В їх змісті дійсно лежить любов до людей, але все ж їх значення трохи різняться:

Гуманність — більш масштабне поняття — любов до всього людства і повага до кожного людського індивіда, а загалом добре ставлення до всього живого.

Людяність — більш вузьке за змістом слово, особистісна якість конкретної людини, що виражається в дотриманні моральних принципів, здатності виявляти доброту і великодушність, чесність і відкритість щодо інших людей.

Це ви зможете!

Прочитайте вислів Василя Сухомлинського і поясніть його зміст:

«Гармонійна всебічно розвинена особистість немислима без міцного морального стрижня. Основне в людині — це людяність. До цього морального стрижня має прив’язуватися все, що набувається /. / в житті . »

Це цікаво!

Гуманізм — це світогляд, у центрі якого ідея людини як вищої цінності в ряді всіх інших матеріальних і духовних цінностей. Характерні його риси:

  • повага до свободи та гідності кожної людини;
  • врахування інтересів, потреб та індивідуальних особливостей кожної людини;
  • турбота про щастя людини;
  • благополуччя людини;
  • надання людям рівних можливостей для розвитку;
  • самовдосконалення особистості;
  • високоморальні відносини між людьми.

Гуманістична мораль — це мораль (стійкі норми та уявлення, які регулюють відносини між людьми), просякнута турботою про благо людини, людяністю.

Гуманістична мораль притаманна громадянському суспільству, тобто суспільству, яке не просто складається з громадян, а громадян особливої якості — доброчесних, активних, небайдужих, здатних об’єднуватися заради досягнення спільних цілей. Кожна особистість повинна розвиватися, отримувати знання та навички, які потім зможе застосувати на користь суспільству через професійну та громадську діяльність.

Гуманістична мораль підтримується і розвивається в цивілізованих, демократичних державах, фундаментом яких є громадянське суспільство. У таких державах захищають соціокультурне різноманіття і кожна людина має можливість самовизначення. Наприклад, в Україні, як ви вже знаєте, людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Це закріплено в Конституції – Основному законі нашої держави. Це водночас і моральна, і правова норма, а значить, це не лише визнається суспільством, але й забезпечується державою.

3. Пріоритет прав і свобод людини, рівність і справедливість

Це цікаво!

Права людини є загальнолюдською цінністю, а рівність прав і свобод усіх людей — це найвища суспільна цінність. Саме такі принципи закріплено Загальній декларації прав людини, прийнятій Генеральною Асамблеєю Організації Об’єднаних Націй 10 грудня 1948 року. Це був перший акт, який закріпив міжнародний стандарт у цій сфері та створив ґрунт для подальшої еволюції прав людини. Відтоді щороку 10 грудня увесь світ та Україна відзначають Міжнародний День прав людини.

Утвердження і забезпечення прав і свобод людини, які необхідні для її нормального розвитку, — це головний, тобто пріоритетний, першочерговий обов’язок кожної держави.

І хоч всі люди різні, мають неоднакові потреби та інтереси, держава не може і не повинна когось виокремлювати. У цьому полягає принцип правової рівності. Визнання різних індивідів формально рівними — це визнання за ними рівних прав, можливостей скористатися певними благами, рівний захист, відсутність необґрунтованих пільг і привілеїв, рівне ставлення. Як закріплено в Загальній декларації прав людини, «кожна людина повинна мати всі права і всі свободи, проголошені цією Декларацією, незалежно від раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних або інших переконань, національного чи соціального походження, майнового, станового або іншого становища». Так, наприклад, рівноправними є афроамериканці і європейці, чоловіки і жінки, християни і мусульмани, заможні і малозабезпечені та ін.

Це ви зможете!

Прочитайте статтю 24 віршованої Конституції України.

Згадайте, які основні, природні права має кожна людина?

Стаття 24

В Україні усі рівні,

І закон — один для всіх.

І права конституційні

Мають громадяни всі.

В нас немає привілеїв

Незалежно від ознак.

Чи заможний, чи бідняк.

Рівність жінки й чоловіка,

І дорослих, і дітей.

Колір шкіри, вік, освіта,

Всі права — для всіх людей!

Володимир Читай,

«Конституція для всіх: і великих, і малих»

У будь-якому суспільстві, звичайно, є люди, які через певні особливості потребують більшої підтримки чи додаткової допомоги. Тоді держава встановлює і забезпечує такі можливості рівною мірою для всіх людей, хто має ці особливості, а не для окремих з них. Приміром, держава виплачує всім, хто досяг похилого віку і не може працювати, пенсію, щоб матеріально підтримати цю категорію людей, безробітним допомагає в пошуках роботи тощо. Державна влада має забезпечити хоча б мінімальні умови всім, хто перебуває на її території, щоб вони могли жити з почуттям людської гідності. Саме у врахуванні особливих потреб і конкретних властивостей кожної особистості полягає сутність справедливості як правової цінності.

Справедливість з однієї сторони полягає в рівному ставленні до всіх людей як до формально рівних, а з іншої – вимагає співмірності, відповідності між правами і обов’язками різних індивідів або їхніх соціальних груп, між діяннями і відплатою, працею і винагородою, злочином і покаранням, заслугами людей і їх суспільним визнанням тощо. Справедливість важлива, щоб кожен міг реалізувати свої здібності, стати самим собою. Адже кожна людина має право на вільний розвиток своєї особистості, якщо при цьому не порушуються права й свободи інших людей, та має обов’язки перед суспільством, у якому забезпечується вільний і всебічний її розвиток.

Мислимо практично

1. Що таке «людяність»?

2. Що таке «гуманізм»?

3. Які основні чесноти лежать в основі людяності?

4. Доберіть антонім до слова «людяність».

5. Чому людина є найвищою цінністю?

6. Чи тотожні «рівність» і «справедливість»?

7. Поміркуйте, чому гуманістична мораль притаманна громадянському суспільству і розвивається в демократичних державах? Використовуйте конструкції: Я вважаю, що. Я так вважаю, тому що: по-перше, . по-друге, . по-третє, . Отже.

Мислимо творчо

1. Вправа «Мої вчинки». Об’єднайтесь у групи. Оберіть із переліку вчинки, через які проявляється людяність. Обговоріть, чи доводилося вам робити вчинки, за які було соромно. Подумайте чому?

  • 1) безкорислива допомога тим, хто цього потребує;
  • 2) помста кривдникам;
  • 3) моральна підтримка тих, хто засмучений;
  • 4) засудження та направлення на «путь істиний» тих, хто помилився;
  • 5) пожертвування грошей на благодійні цілі;
  • 6) думати про власні інтереси перш ніж поступлення своїми інтересами заради іншого;
  • 7) добровільна здача крові (донорство).

2. Вправа «Уявіть. Опишіть. Оцініть». Уявіть світ без людяності. Опишіть, що змінилося б в світі? Оцініть, чи хотіли б ви жити в такому світі. Поясніть чому?

Мислимо глобально

З допомогою дорослих обговоріть, у чому полягає принцип правової рівності. У п’яти реченнях формулюйте, чому так важливо дотримувати зазначеного принципу.

Список основних цінностей в житті. Життєві пріоритети людини

З списку в 300 цінностей життя, можна дізнатися, які з них найважливіші для вас. До життєвих пріоритетів відносяться загальні людські поняття, але для кожної людини вони мають свій особливий сенс.

Що буде важливим для вас особисто? Від того, як ви відповісте на це питання залежить, які ви виберете для себе цінності. Які підкреслюватимуть, що ви відстоюєте, яка ваша поведінка, дії та рішення.

Якщо у людини є те, що найбільш для неї цінне, вона живе в злагоді з головними цінностями, вона задоволена своїм життям.

Коли пріоритети не розставлені, вони порушуються щодня. Це може викликати внутрішню нестабільність, напругу, яка переходить в стан незадоволеності і в деструктивну поведінку.

Які базові життєві цінності?

Основні пріоритети в житті допомагають визначити, хто ви, що для вас, як для особистості, важливо. Саме цінності повинні визначати, у що вам варто вкладати енергію, ресурси і час.

Не потрібно змішувати цілі і життєві цінності. Мета – це те, до чого ви прагнете, що досягаєте. Коли одна досягнута, ставиться нова мета і докладаються зусилля для її виконання.

А цінності – це ваш свідомий прояв у відносинах, на роботі, в суспільстві. Кожен день ви за пріоритетами приймаєте на себе зобов’язання, і немає кінцевої точки виконання. Цінності практикуються все життя.

Їх визначити можна за допомогою простих слів або фраз.

  1. Здоров’я
  2. Новизна
  3. Пізнання
  4. Справа
  5. Свобода

У кожного з нас від шести до десяти особистих цінностей. Серед цих пріоритетів потрібно визначити ті, які будуть найважливішими. Ті, які для вас понад усе.

Ми змінюємося, обставини змінюють нас і цінності з плином часу також змінюються. Вони будуть в різні періоди життя відмінні один від одного. Просуваючись по життю, ви краще будете себе пізнавати, рости. Разом зі змінами будуть змінюватися і пріоритети.

Переглядайте ваші особисті цінності хоча б раз на рік.

Як визначити свої базові цінності в житті?

Виявити свої базові цінності можна самостійно за допомогою вправи «7 кроків, щоб виявити свої особисті основні цінності». Пройдіть її по кроках і визначте ваші особисті пріоритети.

Багато людей, коли піднімається тема цінностей, хочуть вибрати якісь значення зі списку. Адже так простіше, як їм здається.

Насправді, цінності не вибираються, їх в собі потрібно виявити. Наші пріоритети потрібно виявити, розкрити.

Коли ви переглядаєте основні пріоритети зі списку, то ваша свідомість відразу ж зробить оцінку, які з переліку цінності краще, а які гірше. Якщо ви будете підлаштовуватися під свою свідомість, то звичайно виберете ті значення, які звучать «добре». Але, це зовсім не означає, що це ваші персональні цінності.

Обов’язково пройдіть другий крок вправи. Під час його проходження ви зрозумієте, які Ваші справжні особисті пріоритети, а які ви «вибирали».

Список цінностей життя

Це список, в якому близько 300 життєвих пріоритетів. Перед проходженням вправу корисно з ними ознайомитися і підготуватися до самостійного тренінгу. Цей перегляд корисний для підготовки мозкового штурму, щоб не пропустити нічого важливого.

Команда
Усвідомленість
Легкість
Значимість
Унікальність
Дозвілля
Коштовності
Задоволеність
Навчання
Радість
Кар’єра
Логіка
Надійність
Звички
Керівництво
Знаменитість
Справедливість
Спорт
Внесок
Обережність
Старанність
Здивування
Чіткість
Традиції
Смирення
Держава
Баланс
Чесність
Близькі
Конкуренція
Натхнення
Витонченість
Речі
Активність
Спритність
Здібності
Середовище
Мистецтво
Насолода
Міцність
Капітал
Комфорт
Розвага
Глибина
Гармонія
Роздуми
Самостійність
Поділ
Процвітання
Розум
Стриманість
Предки
Лютість
Невизначеність
Технічність
Грунтовність
Користь
Працьовитість
Професіоналізм
Зобов’язання
Компетентність
Успіх
Покликання
Природність
Багатство
Контроль
Статус
Чуттєвість
Близькість
Перевага
Свобода
Володіння
Простота
Спокій
Дбайливість
Грайливість
Інтуїтивність
Прийняття
Світ
Ефективність
Цілеспрямованість
Правила
Структура
Уява
Пристрасть
Якість
Пустощі
Благодійність
Характер
Дослідження
Організованість
Вірність
Веселощі
Толерантність
Відданість
Співчуття
Віддача
Призначення

Цікавість
Креативність
Хобі
Зміст
Проникливість
Аналіз
Розуміння
Делегування
Амбіційність
Цілісність
Законність
Відвага
Сила
Далекоглядність
Енергійність
Естетичність
Бізнес
Експансія
Прощення
Активи
Єдність
Безстрашність
Бачення
Переконаність
Повага
Майстерність
Фітнес
Спільнота
Гнучкість
Прибутковість
Покупки
Сюрприз
Охайність
Етичність
Ризик
Співпраця
Будинок
Точність
Інвестиції
Виграш
Незалежність
Мудрість
Досвід
Глобальність
Нестандартність
Послуга
Геніальність
Щирість
Новизна
Знання
Суперництво
Управління
Надія
Затребуваність
Розвиток
Ігри
Панування
Осмислення
Щастя
Відвертість
Народження
Доглянутість
Оновлення
Власність
Підприємливість
Велич
Традиційність
Зростання
Космос
Інновація
Ентузіазм
Придбання
Сенс
Безпека
Фан
Оптимізм
Емоції
Доблесть
Популярність
Природність
Буття
Значимість
Істина
Справа
Честолюбство
Доброта
Дружба
Толерантність
Стрибок
Фундаментальність
Взаєморозуміння
Мотивація
Потенціал
Помірність
Тріумф
Дарування
Навички
Підприємництво

Умиротворення
Поступовість
Поліпшення
Церква
Сміливість
Виклик
Спілкування
Впевненість у собі
Чоловік
Книги
Антихрупкость
Індивідуальність
Пильність
Стабільність
Дохід
Довіра
Особистісний ріст
Талант
Престиж
Творення
Родичі
Великодушність
Стійкість
Принциповість
Сфокусованість
Швидкість
Безмежність
Продуманість
Благополуччя
Рухливість
Ретельний
Безтурботність
Захоплення
Обізнаність
Турбота
Внутрішній вогонь
Зрілість
Зосередженість
Мистецтво
Рішучість
Інтенсивність
Продуктивність
Інтелект
Діти
Досягнення
Рівність
Тиша
Творчість
Філософія
Пізнання
Автономність
Лідерство
Правда
Мистецтво
Влада
Драйв
Вигода
Шляхетність
Наслідування
Спонтанність
Бажання
Альтруїзм
Простір
Мета
Сила духу
Натуральність
Здоровий глузд
Краса
Благоговіння
Екологічність
Бог
Відкриття
Прозорість
Самоосвіта
Ввічливість
Самотність
Відвертість
Розкіш
Відповідальність
Гідність
Арт
Витривалість
Епатаж
Аскетизм
Підтримка
Прискорення
Приналежність
Перемога
Дисципліна
Життєрадісність
Честь
Впевненість
Виразність
Підзвітність
Гумор
Послідовність
Гроші
Уважність

Список базових цінностей особистості за категоріями

При проходженні кроків пошуку своїх особистих пріоритетів важливо не пропустити ключові категорії. Запропонований список це просто перелік значень.

Ставитися до нього потрібно вільно. Адже персональні цінності в процесі життя змінюються, вони залежать від вашої точки зору, знань і досвіду.

Цінності розвитку

  • Аналіз
  • Бачення
  • Уважність
  • Гнучкість
  • Далекоглядність
  • Делегування
  • Інтелект
  • Книга
  • Особистісний ріст
  • Логіка
  • Навичка
  • Надійність
  • Нестандартність
  • Оновлення
  • Навчання
  • Поінформованість
  • Усвідомленість
  • Наслідування
  • Звичка
  • Продуманість
  • Проникливість
  • Розмірковування
  • Самоосвіта
  • Сенс
  • Зосередженість
  • Хист
  • Структура
  • Сфокусованість
  • Точність
  • Розум
  • Унікальність
  • Управління
  • Характер
  • Мета
  • Чіткість
  • Ефективність

Матеріальні цінності

  • Актив
  • Амбіціозність
  • Бізнес
  • Багатство
  • Речі
  • Влада
  • Вигода
  • Виграш
  • Панування
  • Справа
  • Гроші
  • Будинок
  • Досягнення
  • Дохід
  • Коштовність
  • Законність
  • Популярність
  • Інвестиція
  • Інновація
  • Капітал
  • Комфорт
  • Конкуренція
  • Невизначеність
  • Володіння
  • Покупка
  • Користь
  • Перевага
  • Підприємливість
  • Підприємництво
  • Престиж
  • Прибутковість
  • Придбання
  • Простір
  • Міцність
  • Ризик
  • Розкоші
  • Зростання
  • Власність
  • Стабільність
  • Статус
  • Честолюбство

Самореалізація. Призначення. Мета життя

  • Автономність
  • Антихрупкость
  • Добробут
  • Велич
  • Вклад
  • Уява
  • Затребуваність
  • Виклик
  • Глобальність
  • Знаменитість
  • Знання
  • Значимість
  • Значимість
  • Індивідуальність
  • Вправність
  • Старанність
  • Дослідження
  • Кар’єр
  • Якість
  • Компетентність
  • Креативність
  • Лідерство
  • Майстерність
  • Мотивація
  • Незалежність
  • Перемога
  • Підзвітність
  • Послідовність
  • Покликання
  • Професіоналізм
  • Поділ
  • Керівництво
  • Технічність
  • Тріумф
  • Працьовитість
  • Задоволеність
  • Поліпшення
  • Послуга
  • Успіх
  • Цілеспрямованість
  • Експансія
  • Ентузіазм

Духовні цінності

  • Аскетизм
  • Безмежність
  • Безтурботність
  • Бережність
  • Благоговіння
  • Бог
  • Буття
  • Гармонія
  • Глибина
  • Єдність
  • Здоровий глузд
  • Істина
  • Космос
  • Легкість
  • Цікавість
  • Мудрість
  • Новизна
  • Зобов’язання
  • Досвід
  • Осмислення
  • Відкриття
  • Пізнання
  • Призначення
  • Прозорість
  • Простота
  • Розвиток
  • Упокорювання
  • Зміст
  • Творення
  • Співпраця
  • Співчуття
  • Щастя
  • Творчість
  • Терпимість
  • Тиша
  • Толерантність
  • Умиротворення
  • Філософія
  • Церква
  • Охайність
  • Етичність

Цінності відносин. Любов

  • Альтруїзм
  • Баланс
  • Благодійність
  • Близькість
  • Вірність
  • Дарування
  • Доброта
  • Довіра
  • Дружба
  • Грайливість
  • Інтуїтивність
  • Щирість
  • Мистецтво
  • Краса
  • Надія
  • Віддача
  • Відвертість
  • Відвертість
  • Підтримка
  • Відданість
  • Прийняття
  • Радість
  • Свобода
  • Спонтанність
  • Пристрасть
  • Упевненість у собі
  • Чуттєвість

Моральні цінності

  • Пильність
  • Безпека
  • Безстрашність
  • Ввічливість
  • Великодушність
  • Виразність
  • Геніальність
  • Дисципліна
  • Доблесть
  • Гідність
  • Зрілість
  • Витонченість
  • Контроль
  • Оптимізм
  • Організованість
  • Обережність
  • Відвага
  • Відповідальність
  • Рішучість
  • Самостійність
  • Лютість
  • Стриманість
  • Сила духу
  • Сміливість
  • Спокій
  • Талант
  • Ретельний
  • Переконаність
  • Упевненість
  • Помірність
  • Цільність
  • Епатаж

Радість. Задоволення. Відпочинок

  • Арт
  • Натхнення
  • Веселощі
  • Захват
  • Дозвілля
  • Бажання
  • Життєрадісність
  • Гра
  • Насолода
  • Розвага
  • Сюрприз
  • Здивування
  • Фан
  • Хобі
  • Мистецтво
  • Витівка
  • Емоція
  • Естетичність
  • Гумор

Здоров’я

  • Активність
  • Внутрішній вогонь
  • Витривалість
  • Драйв
  • Природність
  • Інтенсивність
  • Спритність
  • Натуральність
  • Рухливість
  • Потенціал
  • Природність
  • Продуктивність
  • Процвітання
  • Сила
  • Сила духу
  • Стрибок
  • Швидкість
  • Суперництво
  • Спорт
  • Прискорення
  • Доглянутість
  • Фітнес
  • Фундаментальність
  • Енергійність

Сімейні цінності

  • Рідні
  • Взаєморозуміння
  • Держава
  • Діти
  • Піклування
  • Команда
  • Спілкування
  • Самотність
  • Розуміння
  • Бабусі та діди
  • Приналежність
  • Прощення
  • Рідня
  • Народження
  • Товариство
  • Середовище
  • Подружжя
  • Традиція

Моральні цінності

  • Шляхетність
  • Світ
  • Ґрунтовність
  • Поступовість
  • Правда
  • Правило
  • Принциповість
  • Рівність
  • Справедливість
  • Стійкість
  • Традиційність
  • Повага
  • Чесність
  • Честь
  • Екологічність

Швидкий і не точний пошук ваших цінностей

Можливий варіант виявлення своїх цінностей за методом відсіву зайвого. Відривайте підготовлену нами Google.Таблицю зі списками всіх цінностей розбитих за категоріями.

Переходьте до першої категорії цінностей, трохи подумайте про неї і видаліть десь половину «зайвого». Видаляйте слова, які вам не резонують, не зрозумілі, не з вашого лексикону. Якщо при думці про слово перевага не виникає нічого позитивного – видаляйте.

Ми не рекомендуємо такий спосіб виявлення своїх цінностей. Але така техніка дасть не поганий короткий список цінностей, з яким можна продовжити більш детальне дослідження.

Бажаєте дізнатися, над чим вам потрібно працювати вже зараз?

Звідки ваші «проблеми»?

Покроково розберете одну сферу життя і визначте 3 найважливіших кроки в ній.

Покроково розберіть життя на молекули

Допомагаю скласти план на 2024 рік

Якщо у вас є труднощі з визначенням цілей та пріоритетів, з прийняттям рішення куди рухатися далі, які цілі ставити перед собою.
То я готовий вам допомогти розставити пріоритети та поставити цілі на наступний рік.

Поетапно, щодня я даватиму вам нове завдання, яке допомагатиме формувати ваш план.

Працюю лише особисто з тими, хто сам готовий працювати над своїм майбутнім.
Напишіть мені про свій намір скласти план.
Мій Telegram: @elena_str

Про автора

admin administrator