Що можна використовувати під дренаж для розсади

Авторadmin

Що можна використовувати під дренаж для розсади

Дренаж для кімнатних рослин: що це таке і що можна використовувати?

При посадці кімнатних рослин ні в якому разі не можна пропускати етап формування дренажного шару. Якщо не приділити достатньо уваги підбору і розподілу дренуючого матеріалу, то рослина найближчим часом може захворіти або навіть загинути.

  • Що це таке?
  • Основні вимоги
  • Що можна використовувати як дренаж?
  • Щебінь, галька і гравій
  • Вермікуліт і перліт
  • Керамзит
  • Бита цегла
  • Керамічні черепки
  • Пінопласт
  • Що не можна застосовувати?
  • Для чого використовують керамзит у квітникарстві?
  • Переваги застосування керамзиту для рослин
  • Навіщо потрібен керамзит на дачній ділянці?

Що це таке?

Займаючись посадкою кімнатних рослин або квітів, важливо пам’ятати, що їм обов’язково потрібен дренаж. По суті, під цим терміном мається на увазі особливий матеріал, яким покривається дно судини або контейнера. Речовина має бути великозернистою або великофракційною, щоб забезпечити проникність повітря і вологи. Дренажна система створює відповідну для рослини вологість, але не сприяє появі гнили на кореневій системі. Крім того, вона дозволяє корінню дихати, що також є необхідним фактором для розвитку кімнатної культури.

За відсутності повітря в ґрунті велика ймовірність розмноження грибків і хвороботворних рослин. Дренажна система не тільки запобігає такій ситуації, а й бореться з появою ущільнень, нерівномірного розподілу вологи, а також закислення. Якщо правильно підібрати дренажний матеріал, то вийде забезпечити оптимальний склад ґрунту, в якому половину будуть займати тверді частинки, 35% виявляться заповнені вологою, а 15% залишиться для порожнечі.

Необхідно згадати, що для якісного дренування важливий не тільки підбір самого матеріалу, але і вибір ємності для посадки. Враховується як матеріал контейнера, так і кількість отворів у ньому.

Основні вимоги

В принципі, для дренажу здатний підійти будь-який матеріал, що складається з великих частинок і володіє певними властивостями. При взаємодії з вологою він не повинен ініціювати якісь хімічні процеси, руйнуватися або ущільнюватися, а також гнити або ж блокувати рідину. Як дренаж вибираються натуральні компоненти або спеціально призначені для цього матеріали (наприклад, вермікуліт або агроперлит), здатні також фільтрувати ґрунт від шкідливих речовин і надлишку солей. Іноді для дренажної системи задіють пінопласт і аналогічні йому матеріали, які найгірше справляються із завданням, але рятують коріння від переохолодження.

Щоб дренажна система успішно функціонувала, приділити увагу слід і ємності для вирощування. У кожної повинні бути отвори, діаметр яких залежить від особливостей самого «мешканця». Наприклад, якщо рослина любить вологу, то дірочки потрібно робити дрібними – близько 0,5 сантиметра, а ось для суккулентів оптимальний діаметр досягає вже одного сантиметра. Коли рослина пересаджується, дренажний шар слід оновити або ж якісно промити від старого ґрунту, провести дезінфекцію і обсушити. Товщина дренажного шару також визначається залежно від рослини.

Якщо на дні зроблено невелику кількість дірочок, то дренажу буде потрібно досить багато – його шар повинен займати практично чверть від усього обсягу горщика. Якщо кількість отворів середня, то дренажний шар буде потрібен менший – близько 1/5 всього обсягу.

Нарешті, для контейнера з великими отворами, присутніми в достатній кількості, потрібна всього лише 1/6 частина горщика, що займається дренажем. Мінімальний рівень дренажу формує висоту від 1 до 3 сантиметрів, середній досягає 4-5 сантиметрів, а високий становить як мінімум 5 сантиметрів.

Такі матеріали, як щебеня або галька, що володіють теплопровідністю, слід додатково засипати чимось пористим, наприклад, керамзитом і перлітом. Важливо також додати, що дренажні частинки не повинні закупорювати дірочки на дні. Матеріал засипається безпосередньо перед посадкою і обов’язково в сухому стані. Те ж можна сказати і про горщик – важливо, щоб він виявився сухим і чистим. Якщо в інструкції вказана необхідність у попередньому замочуванні речовини, це також слід виконати.

Щоб рівномірно розподілити частинки, горщик можна буде трохи потрясти або посилено простукати з усіх боків.

Дрібнофракційний дренаж рекомендовано посипати тонким шаром ґрунту одразу ж перед посадкою, а от крупнозернистий потрібно гарненько покрити чистим піском.

Що можна використовувати як дренаж?

Дренажну систему можна виготовити з підручних засобів або ж придбати в спеціалізованому магазині. Наприклад, підійде навіть таке незвичайне рішення, як мох сфагнум, здатний вбирати велику кількість рідини, а потім направляти її в грунт, щоб уникнути пересихання. Даний матеріал не завжди вдається придбати в магазині, але його дуже легко зібрати власноруч протягом осінніх місяців. При необхідності сировина навіть заморожується або просто прибирається на зберігання. Перед використанням матеріал обов’язково вимочується в теплій рідині, щоб він наситився вологою, а також очистився від комах.

Щебінь, галька і гравій

Щебеня, гравій і річкові камені є досить популярними видами дренажного матеріалу. Всі вони не вимагають закупівлі і найчастіше збираються власноруч. Однак перед посадкою або пересадкою частинки необхідно очистити від сміття, промити в теплій воді і розподілити за розміром. Недоліком даного дренажу є досить велика питома вага і висока теплопровідність, яка за відповідних умов може викликати переохолодження або ж перегрів коріння.

Тому при виборі щебеню, гальки і гравію необхідно подбати і про організацію додаткового шару керамзиту, перліту або якогось пористого матеріалу. Головною перевагою даного дренажу є багаторазовість використання. До речі, замість нього не возбраняется використання каменів для акваріума.

Вермікуліт і перліт

Перліт і вермікуліт відрізняються високою вартістю, але також і хорошою дренажною здатністю. Перліт – це гірська вулканічна порода, що зазнала обробки, яка виглядає як пористі округлі частинки, пофарбовані в білий або сірий відтінок. Вермікуліт виглядає дуже схоже, але є мінералом, що складається з декількох шарів і пройшов процедуру випалу. При нагріванні ці шари розходяться на окремі лусочки і утворюють пори. Перліт з вермікулітом здатні поглинати вологу, а коли земля просохне, вони повертають її.

При необхідності звичайний перліт можна замінити на агроперліт.

Керамзит

Найчастіше в якості дренажу в садівничих магазинах закуповується керамзит, що являє собою пористі глиняні грудочки, що пройшли термічну обробку в печі. Однак, на відміну від будівельного керамзиту, даний матеріал проходить спеціальне очищення, а також розфасовується за розміром. У продажу можна знайти як частинки з діаметром в 5 міліметрів, так і досить великі шматочки, що досягають 20 міліметрів.

Кульки підбираються за розміром таким чином, щоб і не випасти через дренажні отвори, і не закупорити їх. Керамзит є екологічним і бюджетним матеріалом, але деякі фахівці вважають, що він підвищує кислотний рівень, що негативно може позначитися на стані культури. Треба також згадати, що з плином років керамзит руйнується і стає частиною субстрату, а значить, дренаж доведеться організовувати знову.

Бита цегла

При використанні шматочків битої цегли гострі краї обов’язково слід скруглити, інакше коріння рослини швидко виявиться пошкодженим. Крім цього, не можна забувати про обов’язкову промивку, просушку і очищення від сміття. Цей дренаж найчастіше використовується для суккулентів або інших рослин, здатних зберігати вологу в листках і стеблях, а тому не потребують дірочок на дні контейнера.

Керамічні черепки

Залишки керамічних виробів мають такі самі властивості, як і колота цегла. Пориста поверхня дозволяє накопичувати вологу, а після насичувати нею пересихаючий грунт. Служить кераміка навіть більше, ніж керамзит, завдяки своїй підвищеній щільності. Краї черепків перед використанням обов’язково затупляються, щоб уникнути травмування рослин. Крім того, покривати ними дно обов’язково слід увігнутою стороною вниз, трохи присипаючи керамзитом. До речі, розміщувати дозволяється тільки чисту кераміку, позбавлену покриття з глазурі.

Пінопласт

Використання як дренажу пінопласту вважається не дуже вдалим, але все ж можливим рішенням. Легкий, дешевий і пористий матеріал здатний підтримувати необхідну температуру в горщику, але погано виводить надлишкову рідину. Використовувати його краще для тих культур, що часто пересаджуються або ж володіють нерозвиненими корінцями. Таким чином, вдасться уникнути проростання кореневої системи крізь пінопластовий шар.

Що не можна застосовувати?

Деякі матеріали категорично не рекомендується використовувати при створенні дренажного шару. Наприклад, пісок, ущільнюючись, буде створювати затор для вологи, використовуваної для поливу. Не варто вибирати і ту органіку, що з часом починає загнивати. Не підходять хімічно нестійкі матеріали, а також ті частинки, що володіють гострими краями, а значить, можуть поранити ніжні корінці культури.

До заборонених для дренажу матеріалів належать шкаралупки від горіхів, деревна кора, а також яєчна шкаралупа. Дані представники органіки почнуть утворювати в субстраті наліт і навіть цвіль, змінювати кислотність ґрунту і викликати хвороби.

Небезпечним вважається використання мармурової крихти, яка при впливі води змінює кислотно-лужний склад ґрунтосміші.

Про те, як правильно укладати дренаж для кімнатних рослин, дивіться у наступному відео.

Для чого використовують керамзит у квітникарстві?

Керамзит, який ще називають глинистою галькою, являє собою дрібні і легкі гранули вспіненої глини, отриманої в процесі випалу. Матеріал широко відомий своєю легкістю, міцністю та екологічністю.

Завдяки своїм численним властивостям керамзит отримав широке поширення не тільки в промисловості, але і в квітникарстві, де він використовується в якості цінного компонента субстрату.

Переваги застосування керамзиту для рослин

Легкі гранули глини є відмінним середовищем для вирощування практично всіх кімнатних кольорів, оскільки гарантують оптимальні умови для зростання і здоров’я рослин.

Великі фракції використовують у садівництві, а середні (1-2 см) і дрібні (0,5-1 см) у горшковому озелененні. Завдяки своїй пористій структурі керамзит підвищує гігроскопічність ґрунту і відмінно насичує його повітрям, забезпечуючи доступ кисню до коренів рослин.

Керамзит, посипаний шаром на дні горщика, створює чудовий дренаж, регулюючи кількість вологи в субстраті. Після поливу глиняні гранули вбирають і зберігають надлишок води, поступово вивільняючи її після висихання ґрунту.

Однак слід зауважити, що на відміну від вермікуліту, даний матеріал швидше вбирає воду, ніж віддає її в ґрунт, тому враховуйте цю властивість при рідкісному поливі вологолюбних кімнатних кольорів.

Глина має високі теплоізоляційні властивості. Дрібні гранули, викладені шаром на поверхні грунту, виконують функцію верхнього дренажу і служать для теплоізоляції, оберігаючи ґрунт від перегріву і швидкого випаровування вологи.

У продажу можна побачити глиняні кульки різних кольорів, які крім практичності володіють декоративними якостями. Їх часто використовують у скляних судинах або у вигляді мульчі. Матеріал нерідко застосовується для вирощування орхідей.

Спінена глина є відповідним матеріалом для створення вертикального озеленення в будинку. У сумішах з квітковим ґрунтом вона забезпечує легкість конструкції і достатній запас води і повітря для рослин.

Багато тропічних квітів потребують високої вологості повітря, і глиняні гранули допомагають впоратися з проблемою. Їх насипають в неглибокі ємності, заливають водою і ставлять поруч з квіткою або поміщають горщик прямо на мокрий керамзит.

Дрібні фракції матеріалу добре підходять для пророщування насіння, прискорюючи розвиток коріння і зростання стеблів сіянців.

Глиняна галька використовується не тільки для традиційного культивування рослин – керамзит незамінний в гідропоніці і террапоніці, так як володіє здатністю оптимізувати повітрово і водопроникність навколо кореневої системи рослини, не гниє і не покривається цвіллю.

Террапоніка – метод вирощування рослин у контейнерах з використанням контрольованого дренажу і поливу.

Важливо відзначити, що матеріал довговічний: не розкладається, не підкисляє грунт, не піддається впливу мікроорганізмів. Він повністю безпечний, хімічно інертний до поживних розчинів і зберігає свої властивості протягом 3-4 років. Важливе значення має також дешевизна керамзиту і можливість повторного використання.

Навіщо потрібен керамзит на дачній ділянці?

Керамзит – матеріал далеко не новий і він добре знайомий, як людям будівельних професій, так і власникам дачних і присадибних ділянок, оскільки його часто використовують садівники і городники.

Керамзитові гранули мають світло або темно коричневе забарвлення і виробляються шляхом випалювання легкоплавкої глини або глинистого сланцю в спеціальних печах-барабанах при високій температурі. Внаслідок сильного нагрівання глина спучується і набуває вигляду сферичних оплавлених фрагментів, що мають тверду зовнішню оболонку, всередині якої знаходяться повітряні пори.

На виході виходить дуже легкий і міцний матеріал (питома вага окремих частинок коливається від 250 до 450 кг на 1 кубометр). При цьому розмір вироблених гранул може бути різним (5-10 мм, 10-20 мм і 20-40 мм).

За аналогічним методом виготовляються також керамзитові плити, керамзитовий пісок (діаметр окремих піщинок не перевищує 5 міліметрів) і керамзитовий щебінь, що включає кілька марок залежно від розміру окремих частинок.

Реалізується цей утеплювач, як розсипом, так і в поліпропіленових мішках об’ємом 50 літрів, що значно спрощує його транспортування.

Доступність, невисока ціна і чудові експлуатаційні характеристики, роблять цей матеріал унікальним, і дозволяють використовувати його в різних ситуаціях.

Властивості та переваги керамзиту

Матеріал, з якого виробляється керамзит, має природну основу, а тому не містить шкідливих синтетичних домішок, добавок і токсинів. При цьому гранули мають найвищу міцність і дуже довговічні. Вони не промерзають, і не деформується навіть при сильному зниженні температури.

Завдяки пористій структурі керамзит найчастіше використовується як першокласний ізоляційний матеріал, оскільки має чудову тепло – і звукоізоляцію. Крім того, цей матеріал слабо поглинає вологу (від 8 до 20%).

Гранули керамзиту дуже легкі, мають високу вогнетривкість і демонструють відмінну стійкість до впливу хімічно агресивних речовин, у тому числі лужів і кислот.

Гранули не пошкоджуються гризунами, комахами, патогенними грибками, бактеріями та іншими мікроорганізмами.

Давайте додамо до цього привабливий зовнішній вигляд, зручність у роботі і те, що керамзитові гранули не втрачають своїх первинних якостей з плином часу і їх можна використовувати повторно.

Завдяки своїм характеристикам, керамзит впевнено очолює список недорогих натуральних термоізоляційних матеріалів, а тому має заслужену популярність. Наприклад, він набагато дешевше таких сучасних утеплювачів як пінопласт, мінеральна вата або пінополістирол.

До недоліків цього матеріалу можна віднести досить тривалий період висихання після намокання і наявність великої кількості дрібних частинок пилу, а тому працювати з сухою речовиною бажано в спеціальній масці або респіраторі.

Давайте тепер розберемося, в чому секрет популярності керамзиту в середовищі дачників?

Дренаж для кімнатних рослин

Правильно створений дренаж це своєрідний фундамент, на якому ґрунтується майбутнє здоров’я та благополуччя всіх без винятку кімнатних рослин. Саме від нього залежатиме кількість вологи та повітря, які необхідні для забезпечення нормального життя квітки. Відсутність дренажу разом із неправильним поливом найчастіша причина загибелі багатьох кімнатних рослин.

Практично всі квіткарі-початківці вважають, що дренаж це той самий керамзит, який продається в магазинах, що досить насипати деяку його частину на дно горщика, і справа зроблена. Це велика помилка. Хороший дренаж для кімнатної рослини, це правильно підібрана кількість дренажного матеріалу і правильно підібраний і підготовлений горщик для посадки. Матеріал горщика, кількість та діаметр отворів невід’ємна складова якісного дренування.

  1. Дренажні отвори у квітковому горщику
  2. Залежність отворів від виду квітки
  3. Матеріали для дренажу
  4. Керамзит
  5. Гравій, щебінь чи річкова галька
  6. Керамічні черепки
  7. Бита цегла
  8. Пінопласт
  9. Як створити правильний дренаж

Дренажні отвори у квітковому горщику

При всій кількості квіткових горщиків, не можна не помітити, що абсолютну більшість з них складають пластикові горщики. Це і зрозуміло, адже вони і легше, і доглядати його простіше, та й коштують вони значно дешевше. Але кожен досвідчений квітникар знає, що найкращий посуд для кімнатної рослини – найпростіший, неглазурований глиняний горщик. Такий горщик вже сам собою є частиною дренажної системи.

Глина чудово відводить зайву вологу, вбираючи її в себе, пропускає повітря до коріння, дозволяючи їм повноцінно «дихати».

Дренажний отвір у таких горщиках зазвичай один, і в більшості випадків цього цілком достатньо. Інша ситуація із пластиковими горщиками. Вони випускаються взагалі без отворів, лише з наміченими їм місцями, дозволяючи квітникареві самому вирішити якого діаметру повинні бути дренажні отвори і скільки їх треба. А для кожного конкретного виду кімнатної рослини вони мають бути різними.

Залежність отворів від виду квітки

Так для сукулентів, тобто рослин, які не потребують частих рясних поливів і постійно зволоженого ґрунту (кактуси, алое, каланхое і т.п.), їх роблять більше за кількістю і більші за діаметром. Те саме стосується і орхідей. Хороший приклад тому фаленопсис. Досвідчені квітникарі під час пересадки цієї орхідеї навіть роблять додаткові дренажні розрізи у бічній частині горщика. Вони дозволяють не тільки краще наситити ґрунт під час поливів, а й відвести зайву вологу від коріння квітки.

Інакше справа з рослинами вологолюбними. Всупереч твердженням, що для них дренаж не потрібен, обійтися без нього зовсім вони не можуть.

Навіть для самої вологолюбної рослини грунт повинен бути тільки вологим, а не сирим, заболоченим.

Здатність таких рослин рости на болотах у місцях їх природного проживання, не означає, що вони можуть існувати в перезволоженому ґрунті квіткового горщика. Сукупність умов природного зростання та вирощування в домашніх умовах істотно відрізняються. Дренаж цих рослин створюється більш помірний. Отже, отворів у горщику стає менше. Дати універсальну пораду за кількістю та розмірами дренажних отворів неможливо. Враховуватися має все. І обсяг горщика, і вік рослини, та її розмір. Але в першу чергу треба обов’язково ознайомитися з особливостями вирощування кожної конкретної кімнатної квітки.

У процесі вирощування слід постійно стежити за станом дренажних отворів у горщику. Вони не повинні бути щільно перекриті дренажним матеріалом чи землею. Якщо таке сталося, їх треба негайно прочистити.

Найчастіше в горщиках для підвісних конструкцій дренажні отвори не передбачаються. Інакше зайва волога стікатиме на підлогу, меблі тощо. Це не є кричущим порушенням правил. Але шар дренажного матеріалу в цьому випадку має бути значно товщим, ніж зазвичай. Та й стежити за такими рослинами треба ретельніше.

Матеріали для дренажу

Для створення дренажного шару підходять лише матеріали неорганічного походження. Більше того, вони повинні бути хімічно нейтральними, мати хорошу опірність до руйнувань, окислень. Наприклад, мармурова крихта абсолютно не придатна для дренажу, оскільки при тривалій взаємодії з водою вона значно знижує кислотність грунту, роблячи її надмірно лужною. Дрібнофракційні матеріали, такі як гранотсів або пісок, теж не особливо придатні як основний дренаж. Згодом вони ґрунтовно ущільнюються та забивають дренажні отвори.

Керамзит

Саме для цього матеріалу серед квітникарів–любителів слово «Дренаж» стало загальним. Саме під цим ім’ям він і продається. Чим відрізняється будівельний керамзит від керамзиту дренажного, квіткового? І в тому і в іншому випадку, це обпалені грудочки глини. Але відмінність все ж таки є. По-перше, він перед надходженням у продаж промивається, очищається від бруду та пилу, а по-друге, дренажний керамзит калібрується за розміром фракції.

Тому у продажу можна зустріти керамзит дрібної, середньої та великої фракцій від 5 до 20 міліметрів. Підбирається він виходячи з розмірів квіткового горщика та діаметра дренажних отворів. Кульки – гранули не повинні закупорювати отвори або проходити крізь них.

Про доцільність використання керамзиту як дренажного матеріалу серед професійних квітникарів йде чимало суперечок. Незаперечні переваги:

  • екологічність
  • висока гігроскопічність
  • легкість

Проте можна зустріти і контраргументи. Основний з них – підвищення кислотності поживного розчину, який споживає коріння. Із цим твердженням можна погодитись, а можна й посперечатися. Принаймні, я вже багато років користуюсь керамзитом як дренажним матеріалом, і якогось негативного впливу на рослини не помітила.

Під впливом вологого середовища керамзит згодом руйнується.

Особливої ​​шкоди рослині це не завдає. Він просто стає частиною земляного субстрату. Але дренажний шар зникає. Відбувається це нескоро. У середньому керамзитовий дренаж служить 5-6 років. Але якщо у Вас велика рослина в діжці, повна пересадка якої буде проводитися вкрай рідко (або ніколи), то для дренажу краще використовувати більш стійкий матеріал, наприклад – гальку.

Гравій, щебінь чи річкова галька

Ці матеріали в магазині навряд чи можна придбати. Тому їх калібрування та очищення лягатиме на плечі квітникаря. По суті, це теж досить непоганий дренажний матеріал. Основна його перевага – довговічність. При використанні цих матеріалів треба поверх них насипати додатковий шар вермікуліту або перліту . Це захистить коріння рослини від переохолодження та перегріву.

Керамічні черепки

При використанні черепків кераміки, ми отримуємо поєднання переваг керамзиту та гальки. Кераміка, незважаючи на подібність технології виробництва, і матеріалу, більш довговічна, ніж керамзит. Водночас вона здатна не тільки відводити зайву вологу від коріння кімнатних квітів, а й акумулювати її, не дозволяючи землі повністю пересохнути.

Для використання в якості дренажу годиться тільки чиста, неглазурована кераміка. Більшість столової кераміки для дренажу непридатні.

У той же час використовувати глиняні черепки треба дуже обережно. Зазвичай вони мають гострі зазубрені краї. Попередньо їх треба притупити. В іншому випадку висока ймовірність пошкодження коріння. Щоб уникнути таких травм, а також для кращого проходження вологи, глиняні черепки треба укладати опуклою стороною нагору, а зверху присипати тонким шаром дрібного керамзиту або вермикуліту.

Бита цегла

Цей матеріал найчастіше використовується для вирощування сукулентів та рослин у горщиках без дренажних отворів. Застосовувати можна тільки червону цеглу. За своїми властивостями вона подібна до кераміки. Перед створенням дренажного шару з битої цеглини, її так само треба підготувати. Ретельно очистити від пилу та бруду, обробити гострі краї.

Пінопласт

Його використовують так само часто, як і керамзит. Це найдешевший і доступний матеріал для дренажу. Пінопласт не здатний вбирати вологу і зберігати її, але для відведення зайвої води він цілком годиться. Більше того, на відміну від цегли, гальки та черепків, пінопласт значно легший, а значить, не обтяжує горщик. Крім цього, він уберігає коріння рослини від переохолодження на холодних підвіконнях у зимовий період.

У той же час зловживати його не варто. Він відмінно підійде для рослин із слаборозвиненою кореневою системою або для квітів, які щороку пересідають. Таких як герань, хлорофітум або гортензія, якщо вони зимують у горщику, а на літо висаджуються у відкритий грунт. Справа в тому, що коріння рослин здатне не просто обплести шматочки пінопласту, а проникнути крізь них (як гідрогель). Потім, при наступній пересадці, видалити їх, не пошкодивши коріння, буде неможливо.

Як створити правильний дренаж

Починати треба з дренажних отворів у горщику. Як я вже помітила, їх розмір та кількість залежать від виду рослини та самого горщика. У більшості випадків керуються таким правилом: чим вищий горщик, тим більше отворів (до п’яти). Для низького і широкого горщика буває достатньо двох. Отвори діаметром понад один сантиметр робити сенсу немає. Звичайний розмір – від 0,5 до 1 сантиметра. Якщо ж Ви використовуєте горщики, в яких вже є великі отвори, то для того щоб не прокидався дренажний матеріал і земля, прикрийте отвори сіткою.

При кожній плановій пересадці створюйте новий дренажний шар. Бажано використати і свіжий дренажний матеріал. Хоча гальку, керамзит та глиняні черепки, після ретельного очищення та обробки можна використовувати повторно.

Якщо пересадка робиться в екстреному порядку через хворобу рослини, дренажний шар повністю оновлюється, а старий викидається. Він може бути заражений.

Товщина дренажного шару безпосередньо залежить від вимог рослини та особливостей квіткового горщика, а точніше – дренажних отворів. Товщину дренажу прийнято розділяти (умовно) на низький, середній та високий. Виразити ці величини у сантиметрах дуже важко. Адже горщики мають різний розмір як за висотою, так і за шириною. Можу лише сказати, що найвищий дренаж становить приблизно чверть висоти горщика, середній до 1/5, а низький до 1/6 висоти.

Залежність товщини дренажного шару від кількості та розміру дренажних отворів, якщо це не обумовлено окремо в рекомендаціях щодо догляду за рослиною, приблизно така:

  1. Отвори маленькі та їх небагато (або немає зовсім) – шар дренажу високий
  2. Отвори великі, але їх небагато (одно, наприклад) – середній шар
  3. Багато великих отворів – низький шар

Дренаж повинен рівномірно покривати дно горщика і не закупорювати отвори. Якщо дренаж великої фракції, то бажано скомбінувати, насипавши зверху крупнозернистий пісок, перліт, вермікуліт або матеріал дрібнішої фракції. Цей додатковий шар має повністю покрити основний шар.

Дренаж для кімнатних рослин: який краще та чи можна обійтись без нього

Кожен, навіть недосвідчений квітникар знає, що, при висадці кімнатної рослини в горщик, обов’язково потрібно зробити дренаж. Однак не всім відомо, що створення дренажного шару – справа не така проста, як здається на перший погляд. Навіщо кімнатним рослинам потрібен дренаж, який шар дренажу слід насипати та які матеріали використовувати? Запитань, справді, багато, тому спробуємо з ними розібратися.

Відео дня

Отже, дренаж для кімнатних рослин – це система, основна функція якої – видалення надлишків вологи. Вона включає як сам квітковий горщик, оснащений спеціальними отворами на дні, так і спеціальний шар з водопроникних матеріалів. Крім того, до дренажної системи можна віднести і ґрунт, що володіє водо- і повітропроникними властивостями.

Навіщо потрібен дренаж, розуміють, мабуть, усі любителі кімнатної флори. У природних умовах дощова вода вільно проходить через ґрунт, живлячи рослини, але, при цьому не застоюючись. Надлишки йдуть глибоко під землю, утворюючи ґрунтові води. Крім того, отримувати повітря повинна не тільки надземна частина рослини (ствол, гілки, листя), а й підземна (коренева система). І якщо у природному середовищі з цим немає жодних проблем – кисень та інші необхідні гази надходять до коріння з водою та через ґрунт, то в умовах домашнього вирощування дихання кореневої системи утруднене.

Щільні матеріали, з яких виготовлені сучасні горщики для квітів, практично не пропускають повітря. А там, де немає припливу повітря, вода починає застоюватися і закисати, виникають гнильні процеси, розмножуються шкідники. Все це, зрештою, призводить до хвороби та загибелі рослини. Саме тому правильне влаштування дренажу – один з найважливіших етапів при висадженні кімнатних квітів.

Чи дійсно необхідний дренаж? А як бути з тими рослинами, які ростуть у вологому середовищі (наприклад, циперус) або тими, які, навпаки, не потребують частого поливу (кактуси та сукуленти)? Можна з упевненістю сказати, що всі кімнатні рослини потребують дренажу, проте дренажна система може бути різною. Це залежить як від виду домашньої квітки, так і від ємності, в яку він буде посаджений.

Правильне влаштування дренажу домашніх рослин

Від того, наскільки правильно квітникар організував систему дренажу, залежить, зрештою, здоров’я і навіть життя зеленого вихованця. Важливо звернути увагу як на ємність для висадки, так і на висоту і склад дренажного шару. Давайте розберемося з цими нюансами докладніше.

Висота дренажного шару

Висота шару, головне призначення якого – правильне водовідведення, залежить і від рослини і від посуду, вибраного для висадки. Як відомо, горщики для рослин можуть бути різної форми, від вузьких і високих, до широких і низьких. Висота дренажу залежить від форми ємності.

Так у високих вузьких горщиках ґрунт просихає повільно, відповідно в ємностях цього шар дренажу повинен бути досить об’ємним (4-6 см). Низькі та широкі плошки, навпаки, припускають велику площу поверхні ґрунту, через яку йде повітрообмін. Тому дренаж у цьому випадку може бути трохи меншим (1,5-2 см). У стандартних горщиках, висота і діаметр верхнього кільця яких збігаються, звичайний розмір водовідвідного шару – близько 3 см.

Наведені вище розміри застосовні тільки для горщиків середнього розміру, тому слід зробити поправку на місткість ємності для висадки рослини. В цілому, висота дренажного шару у високих та вузьких горщиках повинна становити 1/3 або 1/4 від усього обсягу, у низьких та широких – 1/8, а у стандартних – 1/5 чи 1/6.

Ще один фактор, на який необхідно звернути увагу – кількість та діаметр дренажних отворів у квітковій ємності. Що їх більше і що більший діаметр вони мають, то нижче має бути дренажний шар. Слід врахувати і розмір фракцій водовідвідного шару – вони не повинні висипатись крізь отвори.

Найкращим варіантом стане двошаровий дренаж: нижній шар – великофракційний, верхній – дрібнофракційний. Така система добре пропускає надлишки рідини, не забиваючи водовідвідні отвори і не висипаючись назовні.

Об’єм дренажного шару залежить і від кімнатної рослини, що висаджується. Батьківщина деяких із них – дощові тропіки, інших – сухі пустелі, є й ті, хто прийшов у наші будинки із вологих болотистих місць. Саме тому перед посадкою важливо з’ясувати, у яких природних умовах зростає той чи інший представник царства Флори.

Основні матеріали, що використовуються для мтворення дренажного шару, це: керамзит, бита цегла, глиняні черепки, уламки керамічного посуду, пінопласт, галька, дрібний щебінь, гравій, деревне вугілля, перліт, вермікуліт Застосування кожного з них має як свої плюси, так і мінуси, що часом упускаються з уваги.

Керамзит – мабуть, найбільш популярний матеріал для дренажу, що продається у всіх супермаркетах та спеціалізованих квіткових магазинах. Пряме призначення керамзиту – будівельний утеплювач, проте матеріал так добре підійшов для влаштування водовідвідного шару, що став широко використовуватись у квітникарстві.

Керамзит або керамзитовий гравій – це частинки спіненої та обпаленої глини. Величина фракцій керамзиту може бути різною – від великої до дрібної, майже піщаної. У квітникарстві, зазвичай, застосовується среднефракционный керамзит (від 5 до 20 мм). Однією з цінних властивостей керамзиту, як та інших матеріалів із глини, є здатність накопичувати вологу і, при необхідності, її віддавати. Таким чином, у субстраті підтримується оптимальний водний баланс.

Переваги керамзиту, що використовується як дренажний матеріал: доступність і низька ціна, невелика вага, здатність поглинати воду, довговічність (термін служби становить не менше 4-5 років).

Однак, у використанні керамзиту є свої мінуси. Наприклад, на думку деяких квітникарів, він здатний змінювати кислотно-лужний баланс ґрунту, що негативно позначається на здоров’ї зеленого вихованця.

Інші матеріали у якості дренажу

Часто використовуються керамічні черепки. Зверху також присипається пісок. Занадто великі черепки не рекомендується використовувати, оскільки пісок висипається крізь них.

Биту цеглу слід застосовувати як дренажний матеріал дуже обережно. Гострі краї можуть пошкодити коріння. Біла силікатна цегла на відміну від глиняної червоної може вбирати і утримувати вологу у своїй структурі і віддавати її в міру висихання.

Пінопласт також хороший дренажний матеріал. Підійдуть і старі упакування. Істотний недолік полягає у вростанні з часом коріння квітів у його структуру. Тому під час пересадки можна легко травмувати коріння рослин.

Крім вищезгаданих матеріалів, існує безліч інших. При використанні будь-якого дренажного матеріалу слід стежити за тим, щоб коріння квітів не пошкоджувалося, а сам матеріал не був схильний до гниття, пліснявіння.

Нагадаємо, виростити в домашніх умовах королеву квітів – троянду, не так складно, як здається. UAportal розповів, що потрібно знати, щоб вирощувати троянди в горщику в холодну пору.

Бажаєте отримувати найактуальніші новини про війну та події в Україні – підписуйтесь на наш телеграм канал!

Про автора

admin administrator